Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.18.2025.2.PJ

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie podatku od towarów i usług, który dotyczy uznania wyodrębnionych składników majątku tworzących Dział V. za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz zastosowania korekty kwoty podatku odliczonego przez nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa wpłynął 16 stycznia 2025 r. Uzupełnili go Państwo pismem 24 lutego 2025 r. (wpływ na elektroniczną skrzynkę podawczą Organu tego samego dnia) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowana będąca stroną postępowania – X.

2.Zainteresowana nie będąca stroną postępowania – Y.

Opis zdarzenia przyszłego

Podstawowe informacje o Zainteresowanych

Zainteresowani są spółkami należącymi do międzynarodowej grupy. Grupa stanowi międzynarodowy holding, który zrzesza (...) podmiotów specjalizujących się w produkcji oraz dostarczaniu rozwiązań z zakresu telekomunikacji, rozwiązań budynkowych i przemysłowych.

Wnioskodawca jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) i podlegającą opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest rezydentem podatkowym w Polsce). Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) zarejestrowanym w Polsce.

Oprócz Wnioskodawcy jedną ze spółek należących do Grupy w Polsce jest także Y. Y jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą podatnikiem CIT, podlegającą opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest rezydentem podatkowym w Polsce), zarejestrowaną w Polsce jako czynny podatnik VAT.

Jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy oraz Y. jest Z., spółka utworzona zgodnie z prawem holenderskim, będącą odpowiednikiem polskiej spółki akcyjnej (Naamloze Vennootschap, powszechnie w skrócie N.V.) notowana na giełdzie w Amsterdamie.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę

Działalność Wnioskodawcy, polega przede wszystkim na sprzedaży systemów telekomunikacyjnych, teleinformatycznych oraz zabezpieczeń. Rozwiązania oferowane przez Wnioskodawcę opierają się nie tylko na dostarczaniu indywidualnie opracowanych systemach bazujących na światowych technologiach, ale także na udzielanych gwarancjach oraz solidnym wsparciu technicznym.

Obecnie, jeden z najważniejszych obszarów działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę związany jest z kablami światłowodowymi i skupia się na ich sprzedaży na rynku polskim do operatorów telekomunikacyjnych. Działalność ta realizowana jest przez dział (dalej: „Dział V.”), który jest wyodrębniony w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy.

Oprócz wspomnianego wyżej Działu V., w ramach struktury organizacyjnej Spółki Dzielonej funkcjonują również m.in. (...), (dalej łącznie jako: „Pozostałe Działy”).

Dział V. zajmuje się sprzedażą towarów (...) (…). Bezpośrednio do Działu V. przypisani są handlowcy odpowiedzialni za sprzedaż produktów (przede wszystkim kabli światłowodowych) do operatorów telekomunikacyjnych w Polsce oraz za wsparcie techniczne w zakresie rozwoju rozwiązań i produktów telekomunikacyjnych.

Dział V., oprócz wykwalifikowanych handlowców, posiada dedykowany zespół wsparcia technicznego, który jest odpowiedzialny za zarządzanie produktami światłowodowymi, które sprzedawane są również przez inne jednostki organizacyjne zajmujące się:

- innymi rynkami (innymi kanałami sprzedaży), do których zalicza się m.in. Słowacja, Estonia, Łotwa i Litwa oraz

- sprzedażą poprzez dystrybutorów hurtowni elektrycznych w Polsce.

Planowany Podział (Transakcja)

W związku z wyodrębnieniem w strukturze Wnioskodawcy różnych działów oraz z uwagi na specyfikę ich działalności, tj. rodzaj sprzedawanych produktów i obsługiwanych rynków, które mają względem siebie odmienne charaktery, planowane jest odseparowanie Działu V. od pozostałej części działalności Wnioskodawcy (od Pozostałych Działów). Zainteresowani planują przeprowadzić reorganizację struktury Spółki Dzielonej w taki sposób, aby jej Dział V. został wydzielony do Spółki Przejmującej.

W celu osiągnięcia powyższego efektu, Zainteresowani rozważają przeprowadzenie restrukturyzacji w drodze podziału przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm.; dalej: „KSH”), który będzie skutkował tym, że Dział V. zostanie przeniesiony ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej i tym samym oddzielony od jej Pozostałych Działów (dalej: „Podział” lub „Transakcja”). Jednocześnie, Wnioskodawca będzie kontynuował działalność w zakresie sprzedaży kabli światłowodowych na rynku polskim poprzez dystrybutorów hurtowni elektrycznych oraz na rynkach zagranicznych (tj. na Litwie, Łotwie oraz w Estonii). Podział stałby się skuteczny z dniem jego rejestracji przez właściwy sąd rejestrowy w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: „Dzień Wydzielenia”).

Zainteresowani wskazują, że w ramach dostępnych form restrukturyzacji działalności, rozważane jest przeprowadzenie Podziału w drodze podziału przez wydzielenie, z uwagi na konieczność zapewnienia niezakłóconej kontynuacji działalności związanej ze sprzedażą kabli światłowodowych przez wszystkie wykorzystywane dotychczas kanały sprzedażowe Spółki Dzielonej.

Planowany Podział przez wydzielenie opisany w niniejszym Wniosku odbędzie się z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Podstawowym celem planowanego Podziału będzie bowiem wydzielenie Działu V. i przeniesienie go do Spółki Przejmującej, której głównym zakresem działalności jest obecnie produkcja kabli światłowodowych. W ten sposób w Spółce Przejmującej zostaną zintegrowane wszystkie funkcje polegające na produkcji i sprzedaży kabli światłowodowych do operatorów telekomunikacyjnych na rynku polskim. Należy podkreślić, że planowana struktura zapewni przejrzystość w funkcjonowaniu Spółki Dzielonej.

Zainteresowani pragną wskazać, że wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej Działu V. oraz Pozostałych Działów uwzględnia:

Wyodrębnienie organizacyjne

Dla każdego z działów Spółki Dzielonej, w tym dla Działu V. oraz Pozostałych Działów, przygotowywane są plany biznesowe na dany rok finansowy, które określają cele handlowe oraz operacyjne jakie mają zostać osiągnięte przez każdy z nich.

Co więcej, ewidencja środków trwałych prowadzona w ramach działalności Spółki Dzielonej jest dopasowana do jej struktury organizacyjnej. Oznacza to, że możliwe jest wskazanie środków trwałych, które są bezpośrednio przypisane do poszczególnego działu, np. do Działu V. oraz każdego z jej Pozostałych Działów. Ta sama zasada dotyczy ewidencji magazynowej oraz należności i zobowiązań handlowych, które Spółka Dzielona również może przypisać do każdego z działów wchodzących w jej strukturę organizacyjną.

Ponadto, zadania podejmowane w ramach wszystkich działów Spółki Dzielonej wykonywane są przez osoby posiadające kompetencje niezbędne do prowadzenia działalności danego rodzaju. Tym samym, Dział V. oraz Pozostałe Działy posiadają własne kierownictwo oraz odpowiednio wyspecjalizowanych pracowników.

Kontrolę i nadzór nad Działem V. sprawuje Dyrektor Działu V., który podlega bezpośrednio jednemu z trzech członków zarządu Spółki Dzielonej. Ponadto, w Dziale V. zatrudnionych jest obecnie 9 osób wyłącznie w oparciu umowy o prace, do których zaliczyć należy: Dyrektora Działu V., 4 handlowców oraz 4 osoby odpowiedzialne za wsparcie techniczne.

Z drugiej strony, każdy z Pozostałych Działów Spółki Dzielonej posiada odrębne kierownictwo i, które podlega bezpośrednio jednemu z członków zarządu Spółki Dzielonej, jednakże innemu niż Dyrektor Działu V.

Do każdego z poszczególnych działów Spółki Dzielonej alokowane są składniki materialne i niematerialne związane bezpośrednio z danym działem i prowadzoną przez niego działalnością. Do Działu V. przypisane są, w szczególności, następujące aktywa i zobowiązania:

-    środki trwałe i wyposażenie oraz wartości niematerialne i prawne związane z funkcjonowaniem Działu V., tj. m.in. urządzenia (np. komputery oraz związane z nimi wyposażenie informatyczne wraz z oprogramowaniem systemowym oraz oprogramowaniem wspierającym czynności projektowe) oraz środki transportu (np. samochody);

-    wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów związanych z Działem V., w tym rozliczenia międzyokresowe i rezerwy;

-    umowy z kontrahentami (np. umowy ramowe w zakresie dostawy kabli światłowodowych oraz osprzętu telekomunikacyjnego zawarte m.in. z (...));

-    należności i zobowiązania publicznoprawne związane z Działem V.;

-    właściwa dla Działu V. infrastruktura IT niezbędna do funkcjonowania środowiska informatycznego;

-    prawa i obowiązki wynikające z umów o prace zawartych z pracownikami Działu V., które wykonują czynności związane z działalnością tego działu;

-    przychody i koszty związane z działalnością Działu V.;

-    środki finansowe niezbędne do prowadzenia działalności przez Dział V..

Jednocześnie należy podkreślić, że w skład Działu V. wchodzi ogół praw i obowiązków związanych z umowami zawartymi z tytułu działalności prowadzonej w ramach tego działu.

Z kolei do Pozostałych Działów Spółki Dzielonej przypisana jest część aktywów i zobowiązań związana z ich działalnością, a w szczególności:

-    środki trwałe i wyposażenie oraz wartości niematerialne i prawne związane z funkcjonowaniem Pozostałych Działów, tj. m.in. urządzenia (np. komputery oraz związane z nimi wyposażenie informatyczne) oraz środki transportu (np. samochody);

-    wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów związanych z Pozostałymi Działami, w tym rozliczenia międzyokresowe i rezerwy;

-    należności i zobowiązania publicznoprawne związane z Pozostałymi Działami;

-    właściwa dla Pozostałych Działów infrastruktura IT niezbędna do funkcjonowania środowiska informatycznego;

-    prawa i obowiązki wynikające z umów o prace zawartych z pracownikami, którzy wykonują czynności związane z Pozostałymi Działami;

-    przychody i koszty związane z działalnością Pozostałych Działów;

-    środki finansowe niezbędne do prowadzenia działalności przez Pozostałe Działy Spółki Dzielonej.

W skład Pozostałych Działów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Działu V., wchodzi ogół praw i obowiązków związanych z umowami zawartymi z tytułu działalności prowadzonej przez te Pozostałe Działy.

Ponadto, faktyczne wyodrębnienie Działu V. oraz Pozostałych Działów znajduje odzwierciedlenie w obecnie obowiązującym schemacie organizacyjnym Spółki Dzielonej. Tym samym, przed Dniem Wydzielenia, jak i na Dzień Wydzielenia, Dział V. oraz wszystkie Pozostałe Działy będą stanowić osobne jednostki organizacyjne.

Zainteresowani pragną również wskazać, że nie jest planowane, aby w ramach Podziału doszło do przeniesienia gruntów lub nieruchomości.

Wyodrębnienie finansowe

Prowadzona przez Spółkę Dzieloną ewidencja księgowa umożliwia przypisanie bezpośrednich przychodów i kosztów do danego rodzaju prowadzonej działalność, w tym do działalności wykonywanej przez Dział V. oraz do działalności Pozostałych Działów.

Dla każdej jednostki wchodzącej w strukturę organizacyjną Spółki Dzielonej – w tym dla Działu V. i jej Pozostałych Działów– istnieje możliwość stworzenia rachunku zysków i strat na podstawie ewidencji ERP (ang. Enterprise Resource Planning). Co więcej, koszty bezpośrednie Spółki Dzielonej, m.in. takie jak koszty wynagrodzeń, podróży służbowych, samochodów firmowych, czy transportu sprzedanych towarów są ewidencjonowane zgodnie z miejscem powstania kosztów (MPK), co pozwala na ich przypisanie do danego działu Spółki Dzielonej. Ponadto, w zakresie bilansu Spółki Dzielonej możliwe jest zidentyfikowanie i jednoznaczne przypisanie do Działu

V. oraz Pozostałych Działów, m.in. odpowiednich dla nich należności z tytułu sprzedaży, zobowiązania z tytułu dostaw towarów, majątku trwałego związanego z każdą z działalności prowadzonych przez dany dział, czy stanu zapasu towarów.

Na dzień składania niniejszego wniosku Zainteresowani szacują, że Dział V., który ma zostać przeniesiony do Spółki Przejmującej, wygeneruje w roku finansowym 2025 roczny obrót w wysokości około 50 mln zł. Wynik ten ma zostać osiągnięty w drodze sprzedaży towarów telekomunikacyjnych, a w tym przede wszystkim kabli światłowodowych sprzedawanych do operatorów telekomunikacyjnych na rynku polskim. Z drugiej strony Zainteresowani szacują, że Pozostałe Działy zajmujące się przede wszystkim sprzedażą kabli światłowodowych innymi kanałami sprzedaży niż Dział V., które pozostaną w Spółce Dzielonej wygenerują w roku finansowym 2025 roczny obrót w wysokości około 80 mln zł. Wynik ten ma zostać osiągnięty w drodze sprzedaży głównie rozwiązań bezpieczeństwa oraz okablowania strukturalnego dla budynków i infrastruktury, w tym w niewielkim zakresie kabli światłowodowych sprzedawanych na rynku polskim przez dystrybutorów hurtowni elektrycznych oraz na rynkach zagranicznych (Litwa, Łotwa i Estonia).

Po dokonaniu Podziału, najważniejszymi kosztami ponoszonymi odrębnie przez Dział V. oraz przez Pozostałe Działy będą, w szczególności:

-koszty sprzedawanych towarów;

-wynagrodzenia pracowników;

-koszty transportu sprzedawanych towarów do klientów;

-pozostałe koszty związane z obsługą klientów, w tym logistyka i magazynowanie.

Należy również podkreślić, że możliwe jest dokonanie szczegółowego wyodrębnienia aktywów i pasywów i ich przypisanie do każdego z poszczególnych działów Spółki Dzielonej.

Ponadto, Zainteresowani pragną wskazać, że przed dniem Podziału, Dział V. oraz Pozostałe Działy nie korzystają z odrębnych rachunków bankowych. Planowane jest jednak, aby po dokonaniu Podziału, Dział V. oraz Pozostałe Działy Spółki Dzielonej posługiwały się osobnymi rachunkami bankowymi, co będzie stanowić dopełnienie ich finansowej autonomii, która została wykazana powyżej.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Dział V. oraz Pozostałe Działy zajmują się innym rodzajem działalności gospodarczej. Oznacza to, że każdy z tych działów stanowi odrębną całość, która może funkcjonować samodzielnie, co potwierdza m.in. praktyka rynku oraz odrębność wykorzystywanych środków trwałych, dostawców i klientów oraz oferowanych rozwiązań. Ponadto, każdy dział wyodrębniony w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej – w tym Dział V. – posiada jednoznacznie wskazane cele biznesowe, które powinny być osiągnięte w danym roku finansowym. Cele te są spisane w formie tzw. „biznes planu”, który jest sporządzany przez Spółkę Dzieloną na każdy rok jej działalności.

Jak zostało wspomniane we wcześniejszej części wniosku, w ramach działalności prowadzonej przez Dział V. sprzedawane są towary i rozwiązania telekomunikacyjne, w tym przede wszystkim kable światłowodowe, które dostarczane są do operatorów telekomunikacyjnych na rynku polskim. Z kolei część Pozostałych Działów Spółki Dzielonej prowadzi działalność, w ramach której oferowane są rozwiązania w zakresie systemów bezpieczeństwa i okablowania strukturalnego, sprzedawane do klientów działających na rynku inwestycji infrastrukturalnych, budynkowych oraz do sieci hurtowni elektrycznych. Oznacza to, że sprzedaż prowadzona przez Dział V. różni się w zasadniczy sposób od działalności Pozostałych Działów Spółki Dzielonej zajmujących się sprzedażą, przede wszystkim pod względem oferowanych produktów, rynków i kanałów dystrybucji.

Ponadto, po dokonaniu planowanego Podziału Dział V. oraz Pozostałe Działy Spółki Dzielonej będą kontynuować działalności w zakresie prowadzonej dotychczas działalności operacyjnej. Zadania te będą realizowane przy użyciu przypisanych na podstawie planu podziału składników materialnych i niematerialnych. Jednocześnie, zespół składników majątkowych przypisanych do Działu V. oraz do każdego z Pozostałych Działów Spółki Dzielonej będzie wystarczający do realizacji ich funkcji gospodarczych.

Co więcej, Dział V. oraz Pozostałe Działy posiadają przypisanych pracowników oraz kierownictwo odpowiedzialne za ich nadzór i kontrolę.

Tym samym, do poszczególnych działów przypisane są niezależne zespoły składników materialnych i niematerialnych, zorganizowane w sposób zapewniający spójność i skuteczność działań w zakresie prowadzonych przez każdy z ww. działów rodzajów działalności.

Podział Wnioskodawcy

Zgodnie z opisem przedstawionym powyżej, planowane jest przeprowadzenie Podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH (podział przez wydzielenie), przez wydzielenie Działu V. do Spółki Przejmującej. Podział stanie się skuteczny na moment wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka Przejmująca po dokonaniu Podziału będzie kontynuowała działalność Wnioskodawcy w zakresie prowadzonej dotychczas przez niego działalności operacyjnej należącej do Działu V.. Zespół składników majątkowych oraz pracownicy przypisani do Działu V. zostaną przeniesieni do Spółki Przejmującej. Zespół ten będzie wystarczający do realizacji funkcji gospodarczych w zakresie prowadzonej działalności operacyjnej w ramach Działu V., przy czym Spółka Przejmująca będzie posiadała własną kadrę pracowniczą oraz zarząd uprawniony do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących działań i kierunku rozwoju działalności operacyjnej.

Ponadto, planowany Podział zakłada przeniesienie dotychczasowych pracowników Działu V. wraz z kilkoma innymi pracownikami Spółki Dzielonej (m.in. osoby pełniące funkcje w zakresie księgowości, obsługi klienta czy logistyki) do Spółki Przejmującej. W wyniku przeniesienia Działu V. do Spółki Przejmującej w opisanej wyżej postaci dojdzie do przejęcia części zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465). Tym samym, po dokonaniu Podziału, Dział V. będzie w stanie prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą.

Jednocześnie, wydzielenie Działu V. nie zakłóci prowadzonej działalności operacyjnej każdego z Pozostałych Działów, która będzie kontynuowana przez Wnioskodawcę.

W ramach rozważanego Podziału planowane jest, aby Spółka Przejmująca otrzymała zestaw składników majątkowych służących do wykonywania działalności operacyjnej, składających się na Dział V.. Jednocześnie, w związku z Podziałem, Spółka Przejmująca dokonałaby emisji nowych udziałów, które zostałyby objęte przez jedynego wspólnika Wnioskodawcy, tj. Z., który jednocześnie jest jedynym wspólnikiem Spółki Przejmującej.

Na ten moment nie została podjęta jeszcze decyzja, czy w wyniku planowanego Podziału dojdzie do umorzenia części udziałów Spółki Dzielonej należących do jej wspólnika – Z. – i w związku z tym dojdzie do obniżenia kapitału zakładowego Spółki Dzielonej. Alternatywnie, możliwe jest zaksięgowanie Podziału poprzez obniżenie innych kapitałów Spółki Dzielonej.

Zainteresowani wskazują również, że planowany Podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym lub jedynym z głównych celów nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania. W związku z powyższym, przedmiotem niniejszego wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej nie są przepisy prawa podatkowego mające na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, które odnoszą się do nadużycia przepisów prawa podatkowego, prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej lub podejmowania działań w sposób sztuczny lub bez uzasadnienia ekonomicznego, zgodnie z art. 14b § 2a pkt 2b Ordynacji podatkowej.

Ponadto, Zainteresowani pragną zaznaczyć, że wraz z niniejszym wnioskiem dotyczącym potwierdzenia konsekwencji podatkowych planowanego Podziału na gruncie VAT, równolegle złożyli oni również wniosek dotyczący potwierdzenia konsekwencji podatkowych planowanego Podziału na gruncie CIT.

W uzupełnieniu wniosku z 24 lutego 2025 r. wskazali Państwo ponadto, że:

1. Składniki majątku tworzące Dział V. mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, do których są przeznaczone w Spółce Dzielonej.

2. Przenoszony w ramach planowanej Transakcji Dział V. cechuje się odpowiednim wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym. Oznacza to, że Dział V. mógłby funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo, realizując samodzielnie dane zadania gospodarcze.

Dodatkowo, Zainteresowani zwracają uwagę, że w ramach opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we Wniosku wskazano, że do Działu V. przypisane są „środki finansowe niezbędne do prowadzenia działalności przez Dział V.”. Kwota środków pieniężnych przypisanych do Działu V. wyniesie około 5 mln zł i należy uznać, że będą to zasoby finansowe wystarczające do zapewnienia dalszej działalności Działu V. bez konieczności angażowania dodatkowych środków przez Spółkę Przejmującą.

W związku z powyższym, Zainteresowani wskazują, że Spółka Przejmująca nie będzie musiała zaangażować własnych środków w celu kontynuacji działalności, do której obecnie wykorzystywany jest Dział V..

Pytania

1)Czy wyodrębnione przez Wnioskodawcę składniki majątku tworzące Dział V., które w ramach planowanego Podziału zostaną wydzielone do Spółki Przejmującej, będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu 2 pkt 27e ustawy o VAT?

2)Jeśli stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe, a więc jeśli wyodrębnione przez Wnioskodawcę składniki majątku tworzące Dział V., które w ramach planowanego Podziału zostaną wydzielone do Spółki Przejmującej, będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, to czy jej przeniesienie nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, a jednocześnie czy w stosunku do Spółki Przejmującej znajdzie zastosowanie art. 91 ust. 9 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko

1)Zdaniem Zainteresowanych, wyodrębnione przez Wnioskodawcę składniki majątku tworzące Dział V., które w ramach planowanego Podziału zostaną wydzielone do Spółki Przejmującej, będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

2)Mając na uwadze, że w ocenie Zainteresowanych, wyodrębnione przez Wnioskodawcę składniki majątku tworzące Dział V., które w ramach planowanego Podziału zostaną wydzielone do Spółki Przejmującej, będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, to jego przeniesienie do Spółki Przejmującej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, a jednocześnie w stosunku do Spółki Przejmującej znajdzie zastosowanie art. 91 ust. 9 ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1

Zgodnie z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa wskazaną w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (dalej: „ZCP”), poprzez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z analizy powyższej definicji wynika więc, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowi zespół składników majątkowych i niemajątkowych spełniający łącznie następujące przesłanki:

stanowiący zespół składników materialnych i niematerialnych pozostających w funkcjonalnym związku i przeznaczonych do wykonywania określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne);

posiadający określone, wydzielone miejsce w strukturze organizacyjnej istniejącego przedsiębiorstwa (wyodrębnienie organizacyjne);

będący finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie finansowe);

zespół tychże składników materialnych i niematerialnych może stanowić odrębne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Organy podatkowe wielokrotnie podkreślały, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Ponieważ ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest odniesienie do każdej z tych przesłanek osobno.

Przesłanka 1: Wyodrębnienie organizacyjne

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. W doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha to powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Działalność gospodarcza Wnioskodawcy składa się z niezależnych od siebie działów biznesowych, które są wyodrębnione w jego strukturze organizacyjnej, do których zaliczyć można m.in. Dział V. oraz Pozostałe Działy, na które składają się (...). Każdy z tych działów posiada odrębny zespół składników materialnych i niematerialnych, niezbędnych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Wśród składników przypisanych do Działu V. znajdują się:

-    środki trwałe i wyposażenie oraz wartości niematerialne i prawne związane z funkcjonowaniem Działu V., tj. m.in. urządzenia (np. komputery oraz związane z nimi wyposażenie informatyczne wraz z oprogramowaniem systemowym oraz oprogramowaniem wspierającym czynności projektowe) oraz środki transportu (np. samochody);

-    wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów związanych z Działem V., w tym rozliczenia międzyokresowe i rezerwy;

-    umowy z kontrahentami (np. umowy ramowe w zakresie dostawy kabli światłowodowych oraz osprzętu telekomunikacyjnego zawarte z (...));

-    należności i zobowiązania publicznoprawne związane z Działem V.;

-    właściwa dla Działu V. infrastruktura IT niezbędna do funkcjonowania środowiska informatycznego;

-    prawa i obowiązki wynikające z umów o prace zawartych z pracownikami Działu V., którzy wykonują czynności związane z działalnością tego działu;

-    przychody i koszty związane z działalnością Działu V.;

-    środki finansowe niezbędne do prowadzenia działalności przez Dział V.

Ponadto, Dział V. ponosi wszystkie koszty związane z jego działalnością. Co więcej, w skład Działu V. wchodzi ogół praw i obowiązków związanych z umowami zawartymi z tytułu działalności prowadzonej w ramach Działu V.

Faktyczne wyodrębnienie Działu V. jest odzwierciedlone także w obecnie obowiązującej strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej. Tym samym, przed Dniem Wydzielenia, jak i na Dzień Wydzielenia, Dział V. będzie stanowić odrębną jednostkę organizacyjną.

Warto w tym miejscu wskazać, że w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: „NSA”) z dnia 27 września 2011 r. o sygn. I FSK 1383/10, NSA zwrócił uwagę, iż: „(…) dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) konieczny jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, co oznacza, że zespół ten nie musi obejmować działów obsługujących przedsiębiorstwo pod względem niematerialnym, w zakresie obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej, które nie są niezbędne do realizacji, przez zespół tak wyodrębnionych składników majątkowych, jego określonych zadań gospodarczych”.

Z kolei, w stanowisku wyrażonym przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „DKIS”) w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2020 r. o sygn. 0111-KDIB1-1.4010.41.2020.2.DK wskazano, że: „organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące »część przedsiębiorstwa« powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w »istniejącym przedsiębiorstwie«, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa”.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, zdaniem Zainteresowanych, warunki spełnienia przesłanek wyodrębnienia organizacyjnego określone w powyższym wyroku NSA oraz interpretacji indywidualnej będą spełnione, tj. majątek związany z Działem V. będzie spełniać wymogi do uznania go za zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) wyodrębniony organizacyjnie i przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Ponadto, struktura zarządzania, podległość służbowa i funkcjonalna pracowników może przemawiać za wyodrębnieniem organizacyjnym (por. interpretacja DKIS z dnia 4 stycznia 2018 r. o sygn. 0114-KDIP1-1.4012.580.2017.2.KBR). Biorąc pod uwagę stanowisko DKIS, w ocenie Zainteresowanych, powyższe przesłanki, które przemawiają za wyodrębnieniem organizacyjnym powinny mieć także zastosowanie w stosunku do Działu V., bowiem należy wskazać, że do Działu V. są przypisani następujący pracownicy zatrudnieni na cały etat:

-Dyrektor Działu V.;

-4 handlowców;

-4 osoby odpowiedzialne za wsparcie techniczne.

Ponadto, nadzór i kontrolę nad Działem V. (w tym pracownikami) sprawuje Dyrektor Działu V., który podlega bezpośrednio jednemu z trzech członków zarządu Spółki Dzielonej.

W konsekwencji, pracownicy przypisani do Działu V. wykonują zadania oraz pełnią obowiązki związane z Działem V.. Jednocześnie, w skład kierownictwa Działu V. wchodzi osoba odpowiedzialna za realizację zadań dotyczących Działu V..

Tym samym, pracownicy oraz osoba zarządzająca wchodzące w skład Działu V. będą realizować te same obowiązki zarówno przed, jak i po Dniu Wydzielenia, co potwierdza istnienie wyodrębnienia organizacyjnego. W orzeczeniu NSA z dnia 22 marca 2018 r. o sygn. akt II FSK 808/16, NSA stwierdził, że należy: „uwzględnić przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie stosunki prawne wynikające z krajowych regulacji z zakresu prawa pracy. Skoro pracownicy realizowali te same obowiązki zarówno przed zawarciem umowy dzierżawy, jak i w momencie dokonywania aportu, świadczy to o tym, że jest to zorganizowana część przedsiębiorstwa umożliwiająca prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej”.

W tym miejscu Zainteresowani pragną wskazać, że powyższy wyrok (o sygn. akt II FSK 808/16) oraz interpretacja indywidualna (o sygn. 0111-KDIB1-1.4010.41.2020.2.DK) zostały wydane na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.; dalej: „ustawa o CIT”), jednakże z uwagi na tożsamość definicji ZCP zawartych w ustawie o CIT i w ustawie o VAT, w opinii Wnioskodawcy, powyższy wyrok oraz interpretacja indywidualna w pełni znajdą zastosowanie do oceny kwalifikacji danego zespołu składników majątkowych jako ZCP w oparciu o art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Podsumowując, w ocenie Zainteresowanych, biorąc pod uwagę powyższą argumentację oraz opis zdarzenia przyszłego, kryterium wyodrębnienia organizacyjnego niezbędne dla istnienia ZCP będzie spełnione w opisywanej sytuacji.

Przesłanka 2: Wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, a w szczególności nie wiąże się z koniecznością prowadzenia odrębnej księgowości dla ZCP. Przyjmuje się, iż wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP.

DKIS w interpretacji indywidualnej z dnia 14 marca 2017 r. o sygn. 1462-IPPB5.4510.1109.2016.1.PW, zwrócił uwagę, iż: „w doktrynie prawniczej stawia się tezę, że minimalny poziom wydzielenia finansowego powinien polegać na wydzieleniu ewidencyjnym aktywów, pasywów oraz przychodów i kosztów związanych z ZCP. W tym kontekście istotne jest zastrzeżenie, że wyodrębnienie finansowe jednostki nie musi jednak oznaczać jej samodzielności finansowej. Przyjmuje się bowiem, że wyodrębnienie finansowe nie wiąże się z koniecznością prowadzenia odrębnej księgowości i sporządzania bilansu”. Analogiczne stanowisko zaprezentował także DKIS w interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2021 r. o sygn. 0111-KDIB1‑2.4010.439.2020.2.DP, stwierdzając, że: „wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. Powyższe interpretacje zostały co prawda wydane na gruncie ustawy o CIT, jednakże z uwagi na tożsamość definicji ZCP zawartych w ustawie o CIT i w ustawie o VAT, w opinii Zainteresowanych, znajdą one zastosowanie do oceny kwalifikacji danego zespołu składników majątkowych jako ZCP w oparciu o art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Mając na względzie powyższe, Zainteresowani pragną wskazać, iż na Dzień Wydzielenia prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja księgowa umożliwi przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i zobowiązań do danego działu, w tym do Działu V. (tj. zostanie ona wyodrębniona w księgach rachunkowych). Dokonanie takiego wyodrębnienia będzie możliwe na skutek możliwości bezpośredniego przypisania przychodów, kosztów, aktywów, zobowiązań i wierzytelności do Działu V..

Wyodrębnienie finansowe potwierdza również fakt, że Dział V. posiada niezależne od Pozostałych Działów źródła przychodów. Przychody generowane przez Dział V. generowane są z tytułu sprzedaży towarów i rozwiązań telekomunikacyjnych, a w tym przede wszystkim kabli światłowodowych, których sprzedaż odbywa się do operatorów telekomunikacyjnych na rynku polskim.

Ponadto, Zainteresowani szacują, że po przeprowadzeniu planowanego Podziału, Dział V., który ma zostać wydzielony do Spółki Przejmującej wygeneruje w roku finansowym 2025 obrót wynoszący około 50 mln zł. Należy przy tym zaznaczyć, że obrót ten ma zostać osiągnięty przy wykorzystaniu składników, które obecnie są przypisane do Działu V. w Spółce Dzielonej i które mają zostać przeniesione na Spółkę Przejmującą w drodze planowanego Podziału.

Należy również podkreślić, że możliwe jest dokonanie szczegółowego wyodrębnienia aktywów i pasywów i ich przypisanie do poszczególnych działów Spółki Dzielonej, w tym do Działu V., co potwierdza bezpośrednio opis wyodrębniania organizacyjnego i finansowego we wcześniejszej części wniosku.

Podsumowując, w ocenie Zainteresowanych, biorąc pod uwagę powyższą argumentację oraz opis zdarzenia przyszłego, kryterium wyodrębnienia finansowego niezbędne dla istnienia ZCP będzie spełnione w opisywanej sytuacji.

Przesłanka 3: Wyodrębnienie funkcjonalne oraz zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo

Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć z kolei jako zdolność zespołu składników materialnych i niematerialnych do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Podkreśla się, iż zespół tychże składników powinien być na tyle wyodrębniony, aby mógł on stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. ZCP musi zatem stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Zdolność ta oznacza możliwość samodzielnego działania na rynku, w oparciu o wyodrębnione składniki jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w ramach dotychczasowego przedsiębiorstwa. Jak wskazuje się w interpretacjach indywidualnych tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność ZCP do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.

Co więcej, składniki majątkowe tworzące ZCP powinny pozostawać we wzajemnych relacjach, pozwalając na stwierdzenie, iż jest to coś więcej niż tylko przypadkowy zbiór elementów. Składniki te powinny zatem tworzyć pewną całość, których punktem odniesienia jest rola, jaką odgrywają one w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne organów podatkowych wydawane w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, DKIS w interpretacji indywidualnej z dnia 17 listopada 2020 r. o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.412.2020.1.BD wskazał, że: „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa”. Powyższe interpretacje zostały co prawda wydane na gruncie ustawy o CIT, jednakże z uwagi na tożsamość definicji ZCP zawartych w ustawie o CIT i w ustawie o VAT, w opinii Zainteresowanych, znajdą one zastosowanie również do oceny kwalifikacji danego zespołu składników majątkowych jako ZCP w oparciu o art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Jak wskazali Zainteresowani w opisie zdarzenia przyszłego, Dział V. oraz Pozostałe Działy Spółki Dzielonej zajmują się innym rodzajem działalności gospodarczej. Oznacza to, że każdy z tych działów stanowi odrębną całość i może funkcjonować samodzielnie, co potwierdza m.in. praktyka rynku oraz odrębność wykorzystanych środków trwałych, dostawców i klientów.

Za wyodrębnieniem funkcjonalnym powinno przemawiać również to, iż Dział V. będzie zdolny do samodzielnego generowania przychodów. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność operacyjna związana z Działem V. już teraz jest źródłem przychodów, w związku z czym jej wydzielenie do Spółki Przejmującej nie powinno wpłynąć na powyższą okoliczność (tj. zdolność do samodzielnego generowania przychodów) z uwagi na różne rodzaje działalności każdego z działów. Jak zostało bowiem wspomniane we wcześniejszej części wniosku, działalność wykonywana w ramach Działu V. polega m.in. na sprzedaży towarów i rozwiązań telekomunikacyjnych, w tym przede wszystkim kabli światłowodowych, które sprzedawane są do operatorów telekomunikacyjnych na rynku polskim.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Zainteresowanych, Dział V. będzie stanowić wyodrębnioną funkcjonalnie całość, zdolną do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo. Po dokonaniu planowanego Podziału, Dział V. będzie kontynuował działalność w zakresie prowadzonej dotychczas działalności operacyjnej. Zadania te będą realizowane przy użyciu przypisanych na podstawie planu podziału składników materialnych i niematerialnych. Składniki te nie będą w żadnym razie przypadkowym zbiorem elementów, gdyż będą wykorzystywane w prowadzonej przez Dział V. działalności. Jednocześnie zespół składników majątkowych przypisanych do Działu V. będzie wystarczający do realizacji funkcji gospodarczych (został on przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego).

Ponadto, Dział V. posiada przypisanych i specjalnie wyspecjalizowanych pracowników oraz kierownictwo odpowiedzialne za nadzór i kontrolę.

Biorąc pod uwagę powyższe, zespół składników majątkowych tworzący Dział V. będzie miał możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych. Jako kryterium potwierdzające zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, w praktyce, wskazuje się na możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot, prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Argumentację tego typu można znaleźć w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz w wyrokach sądów administracyjnych. Przykładowo, DKIS w interpretacji indywidualnej z dnia 17 sierpnia 2018 r. o sygn. 0111-KDIB3-1.4012.481.2018.1.JP wskazał, że: „zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy)”.

Dodatkowo, NSA w wyroku z dnia 23 marca 2012 r. (sygn. II FSK 1643/10) orzekł, że „zawarta w art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p. definicja nie wymaga, aby zespół składników, o którym w niej mowa, obejmował wszelkie elementy obsługi funkcjonowania przedsiębiorstwa, gdyż zawęża ona pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do składników materialnych i niematerialnych pozwalających na realizację określonych zadań gospodarczych, jako niezależne przedsiębiorstwo”. Powyższy wyrok został co prawda wydany na gruncie ustawy o CIT, jednakże z uwagi na tożsamość definicji ZCP zawartych w ustawie o CIT i w ustawie o VAT, w opinii Zainteresowanych, znajdzie on również zastosowanie do oceny kwalifikacji danego zespołu składników majątkowych jako ZCP w oparciu o art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Zdaniem Zainteresowanych, na Dzień Wydzielenia i po planowanym Podziale, Dział V. będzie w stanie odrębnie planować, inicjować, kontrolować i realizować swoje działania gospodarcze, w tym, w szczególności, realizować umowy zawarte z kontrahentami, jak również osiągać przychody przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych oraz przy zaangażowaniu przypisanych pracowników i kierownictwa. Należy także podkreślić, że po Podziale działalność związana z Działem V. będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą. W związku z powyższym, na moment Podziału zespół składników majątkowych alokowany do Działu V. będzie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące przypisane mu zadania gospodarcze.

Tym samym, w ocenie Zainteresowanych, biorąc pod uwagę powyższą argumentację oraz opis zdarzenia przyszłego, kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego oraz zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, które są niezbędne dla istnienia ZCP będą spełnione w opisywanej sytuacji.

W świetle powyższej argumentacji, zdaniem Zainteresowanych, wyodrębniony przez Wnioskodawcę Dział V., do którego przypisane zostaną składniki majątkowe wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowić ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 2

Opodatkowaniu VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Jednocześnie, art. 6 ustawy o VAT zawiera katalog czynności, do których przepisów tejże ustawy się nie stosuje. Stosownie do punktu 1 wspomnianego artykułu, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP.

W ocenie Zainteresowanych, pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę czy też przeniesienie własności w innej formie, np. tytułem podziału przez wydzielenie.

Pogląd ten został zaaprobowany przez orzecznictwo sądów administracyjnych, np. w wyroku WSA w Warszawie z dnia 6 października 2009 r. o sygn. III SA/Wa 368/09, Sąd zwrócił uwagę, iż: „(...) przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. podział dokonywany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest ich końcowy efekt - przeniesienie własności. (...) podział spółki przez wydzielenie jest transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 ust. 1 u.p.t.u.” (por. wyrok NSA z dnia 10 marca 2011 r. o sygn. akt I FSK 2101/09 czy też wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2016 r. o sygn. III SA/Wa 869/15).

Stosownie do przytoczonych wcześniej przepisów należy zauważyć, iż aby transakcja zbycia nie podlegała opodatkowaniu VAT, jej przedmiotem musi być przedsiębiorstwo lub ZCP.

W świetle powyższego Zainteresowani pragną zauważyć, że Dział V. będący przedmiotem planowanej Transakcji, spełniać będzie wszystkie przesłanki niezbędne do uznania go za ZCP w rozumieniu art. 2 pkt. 27e ustawy o VAT (stosownie do argumentacji przedstawionej przez Zainteresowanych w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1 niniejszego wniosku), w związku z czym przeniesienie Działu V. do Spółki Przejmującej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Dodatkowo, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę ZCP. Wskazany artykuł reguluje kwestię tzw. korekt wieloletnich oraz współczynnika i podobnie jak art. 6 pkt 1 ustawy o VAT stanowi implementację przepisów art. 19 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L. z 2006 r. Nr 347, s. 1 z późn. zm.), w świetle której państwa członkowskie mogą uznać, że w przypadku przekazania odpłatnie lub nieodpłatnie, lub jako wkładu do spółki całości lub części aktywów, dostawa towarów nie miała miejsca i w takim przypadku odbiorca będzie traktowany jako prawny następca przekazującego.

Biorąc pod uwagę brzmienie art. 6 pkt 1 oraz art. 91 ust. 9 ustawy o VAT należy stwierdzić, że ustawa ta zawiera szczególne rozwiązanie, niezależne od unormowań zawartych w Ordynacji podatkowej, regulujące prawa i obowiązki następców prawnych w sytuacji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W świetle powyższych regulacji, w przypadku zbycia ZCP, nabywca powinien być uznany za następcę prawnego podatnika dokonującego zbycia. W konsekwencji, w takiej sytuacji dochodzi do sukcesji prawnopodatkowej w zakresie podatku od towarów i usług, tj. następuje przeniesienie na nabywcę zasad dotyczących opodatkowania tym podatkiem w odniesieniu do czynności związanych z nabytym mieniem na warunkach identycznych jakie obowiązywały zbywcę, gdyby do przeniesienia nie doszło. Powyższe zostało potwierdzone m.in. w wyroku NSA z dnia 29 maja 2014 r. o sygn. I FSK 1027/13, w wyroku WSA w Rzeszowie z dnia 16 października 2014 r. o sygn. I SA/Rz 670/14, w wyroku WSA w Bydgoszczy z dnia 13 października 2015 r. o sygn. I SA/Bd 662/15 oraz w wyroku WSA w Szczecinie z dnia 12 czerwca 2019 r. o sygn. I SA/Sz 198/19).

Podsumowując powyższe rozważania, zdaniem Zainteresowanych, przeniesienie ZCP spełniającego wymogi z art. 2 pkt 27e ustawy VAT, spowoduje (zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT) przejście obowiązku ewentualnej korekty podatku naliczonego na Spółkę Przejmującą będącą następcą prawnym prowadzonej w ramach działalności przenoszonego ZCP. Innymi słowy, w zakresie działań podejmowanych w ramach ZCP, Spółka Przejmująca jest następcą prawnym Spółki Dzielonej (Spółka Przejmująca „wchodzi” we wszelkie prawa i obowiązki Spółki Dzielonej związane z rozliczaniem podatku VAT, tzw. sukcesja podatkowa na gruncie podatku VAT).

Mając na uwadze, że w ocenie Zainteresowanych, wyodrębniony przez Spółkę Dzieloną Dział V. będzie stanowić ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, to jego przeniesienie do Spółki Przejmującej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, a jednocześnie w stosunku do Spółki Przejmującej znajdzie zastosowanie art. 91 ust. 9 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (…).

Jednocześnie art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przy czym należy zaznaczyć, że użyte w cytowanym przepisie sformułowanie „transakcje zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1)istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2)zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3)składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4)zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji, oraz

faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „Trybunał” lub „TSUE”) w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Schriever „przekazanie całości lub części aktywów” należy interpretować w taki sposób, że obejmuje ono przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyroki NSA: z dnia 25 czerwca 2013 r. sygn. akt I FSK 955/12 oraz z dnia 21 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1316/15). Zgodnie natomiast z orzecznictwem TSUE (wyrok TSUE z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Christel Schriever, pkt 26) ocena, jakie dobra – ruchome lub nieruchome – są niezbędne do utworzenia przedsiębiorstwa lub ZCP, musi być dokonywana „(…) z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej”.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowani planują przeprowadzić reorganizację struktury Spółki Dzielonej w taki sposób, aby jej Dział V. został wydzielony do Spółki Przejmującej. Zainteresowani rozważają przeprowadzenie restrukturyzacji w drodze podziału przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Dział V. zostanie przeniesiony ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej i tym samym oddzielony od jej Pozostałych Działów. Jednocześnie, Wnioskodawca będzie kontynuował działalność w zakresie sprzedaży kabli światłowodowych na rynku polskim poprzez dystrybutorów hurtowni elektrycznych oraz na rynkach zagranicznych. Planowany Podział przez wydzielenie opisany w niniejszym Wniosku odbędzie się z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Podstawowym celem planowanego Podziału będzie bowiem wydzielenie Działu V. i przeniesienie go do Spółki Przejmującej, której głównym zakresem działalności jest obecnie produkcja kabli światłowodowych. W ten sposób w Spółce Przejmującej zostaną zintegrowane wszystkie funkcje polegające na produkcji i sprzedaży kabli światłowodowych do operatorów telekomunikacyjnych na rynku polskim. Należy podkreślić, że planowana struktura zapewni przejrzystość w funkcjonowaniu Spółki Dzielonej.

Przedmiotem Państwa wątpliwości sformułowanych w pytaniu nr 1 jest uznanie wyodrębnionych składników majątku tworzących Dział V. za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT.

Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie ich przekazania (na ile stanowią w przedsiębiorstwie w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przedstawione we wniosku okoliczności wskazują, że opisany zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na Dział V., będzie cechował się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym i mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące przypisane mu zadania.

Za wyodrębnieniem organizacyjnym zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na Dział V. przemawia w pierwszej kolejności fakt formalnego wyodrębnienia – jak wskazali Państwo w opisie zdarzenia przyszłego – Dział jest wyodrębniony w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy oraz posiada własne kierownictwo (Dyrektor Działu V., który podlega bezpośrednio jednemu z trzech członków zarządu Spółki Dzielonej) oraz odpowiednio wyspecjalizowanych pracowników (4 handlowców oraz 4 osoby odpowiedzialne za wsparcie techniczne). W wyniku przeniesienia Działu V. do Spółki Przejmującej w opisanej wyżej postaci dojdzie do przejęcia części zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy. Do Działu V. przypisane są, w szczególności, następujące aktywa i zobowiązania:

środki trwałe i wyposażenie oraz wartości niematerialne i prawne związane z funkcjonowaniem Działu V., tj. m.in. urządzenia oraz środki transportu,

wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów związanych z Działem V., w tym rozliczenia międzyokresowe i rezerwy,

umowy z kontrahentami,

należności i zobowiązania publicznoprawne związane z Działem V.,

właściwa dla Działu V. infrastruktura IT niezbędna do funkcjonowania środowiska informatycznego,

prawa i obowiązki wynikające z umów o prace zawartych z pracownikami Działu V., które wykonują czynności związane z działalnością tego działu,

przychody i koszty związane z działalnością Działu V.,

środki finansowe niezbędne do prowadzenia działalności przez Dział V..

Powyższe świadczy, że Dział V. ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa - jest odrębny od Pozostałych Dział Spółki i przeznaczony do wykonywania odmiennego rodzaju działalności, tj. sprzedaży towarów telekomunikacyjnych, w tym przede wszystkim kabli światłowodowych na rynku polskim.

Opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na Dział V. na dzień podziału będzie również wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, o czym świadczy fakt, że ewidencja księgowa umożliwia przypisanie bezpośrednich przychodów i kosztów do danego rodzaju prowadzonej działalność, w tym do działalności wykonywanej przez Dział V., jednocześnie dla Działu V. istnieje możliwość stworzenia rachunku zysków i strat na podstawie ewidencji ERP, co więcej, koszty bezpośrednie Spółki Dzielonej, m.in. takie jak koszty wynagrodzeń, podróży służbowych, samochodów firmowych, czy transportu sprzedanych towarów są ewidencjonowane zgodnie z miejscem powstania kosztów (MPK), co pozwala na ich przypisanie do Działu V. Ponadto, w zakresie bilansu Spółki Dzielonej możliwe jest zidentyfikowanie i jednoznaczne przypisanie do Działu V. m.in. odpowiednich dla niego należności z tytułu sprzedaży, zobowiązań z tytułu dostaw towarów, majątku trwałego związanego z każdą z działalności prowadzonych przez Dział V., czy stanu zapasu towarów. Należy również podkreślić, że możliwe jest dokonanie szczegółowego wyodrębnienia aktywów i pasywów i ich przypisanie do Dział V. Ponadto po dokonaniu Podziału, Dział V. oraz Pozostałe Działy Spółki Dzielonej będą posługiwały się osobnymi rachunkami bankowymi.

Oprócz wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego, opisany zespół składników majątkowych tworzących Dział V. będzie również wyodrębniony funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej.

Jak wskazali Państwo w opisie sprawy i jego uzupełnieniu po dokonaniu Podziału, Dział V. będzie w stanie prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą, a składniki majątku tworzące Dział V. mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, do których są przeznaczone w Spółce Dzielonej.

Jednocześnie, wydzielenie Działu V. nie zakłóci prowadzonej działalności operacyjnej każdego z Pozostałych Działów, która będzie kontynuowana przez Wnioskodawcę. Ponadto zasoby finansowe przypisane do Działu V. będą wystarczające do zapewnienia dalszej działalności Działu V. bez konieczności angażowania dodatkowych środków przez Spółkę Przejmującą.

Spółka Przejmująca nie będzie musiała zaangażować własnych środków w celu kontynuacji działalności, do której obecnie wykorzystywany jest Dział V.

Przedstawione w opisie sprawy okoliczności oraz dokonana w kontekście przytoczonych regulacji prawnych oraz orzecznictwa TSUE ich całościowa analiza, prowadzi do wniosku, że zostaną spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na Dział V., za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Jak wskazali Państwo w opisie zdarzenia przyszłego Spółka Przejmująca po dokonaniu Podziału będzie kontynuowała działalność Wnioskodawcy w zakresie prowadzonej dotychczas przez niego działalności operacyjnej należącej do Działu V. Zespół składników majątkowych oraz pracownicy przypisani do Działu V. zostaną przeniesieni do Spółki Przejmującej. Zespół ten będzie wystarczający do realizacji funkcji gospodarczych w zakresie prowadzonej działalności operacyjnej w ramach Działu V., przy czym Spółka Przejmująca będzie posiadała własną kadrę pracowniczą oraz zarząd uprawniony do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących działań i kierunku rozwoju działalności operacyjnej.

W konsekwencji uznania opisanego zespołu składników majątku tworzących Dział V., które w ramach planowanego Podziału zostaną wydzielone do Spółki Przejmującej, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, planowana transakcja przeniesienia Działu V. do Spółki Przejmującej - która będzie kontynuować działalność, będzie stanowić czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy.

Ponadto przedmiotem Państwa wątpliwości wyrażonych w pytaniu nr 2 jest możliwość zastosowania korekty kwoty podatku odliczonego przez nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z przedstawionych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. m.in. tego że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Wyrażoną w cytowanym powyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają regulacje zawarte w art. 91 ustawy, który określa zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiot zobowiązany do dokonania korekty.

Stosownie do art. 90 ust. 2 ustawy o VAT:

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy:

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a lub 10c-10g, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10, 10a lub 10c-10g lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

Przepisy art. 91 ust. 2-8 ustawy regulują zasady dokonywania korekty, o której mowa w ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 91 ust. 9 ustawy:

W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z przywołanych wyżej przepisów art. 86 i 91 ustawy o VAT wynika, że podatnik jest zobowiązany do rozpoznania prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie nabycia towarów i usług oraz dokonania ewentualnej korekty tego odliczonego bądź nieodliczonego podatku w przypadku późniejszej zmiany przeznaczenia nabytych towarów i usług lub zmiany sposobu wykorzystania.

W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w art. 91 ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Konsekwencją takiej konstrukcji jest realizacja możliwości stworzonej przez art. 19 Dyrektywy 2006/112, stanowiącej, że nabywca przedsiębiorstwa jest następcą prawnym (w odniesieniu do rozliczeń podatku VAT) zbywcy. Konstrukcja ta wprowadza zasadę sukcesji nabywcy przedsiębiorstwa w zakresie podatku VAT po podmiocie, który wcześniej zbył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Skutkiem tego następstwa jest przeniesienie na nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa zasad dotyczących opodatkowania VAT, na warunkach identycznych, jakie obowiązywały zbywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Analiza przedstawionego opisu stanu faktycznego oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że skoro przedmiotem przeniesienia będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, to prawo do dokonywania ewentualnej korekty (dotyczącej sytuacji jeżeli poszczególne składniki majątku nie będą wykorzystywane przez niego wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lub wyłącznie do czynności zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem, tj. dojdzie do tzw. zmiany przeznaczenia) będzie przysługiwało Spółce Przejmującej.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowani ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111) Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

X. (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.