
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwo stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących budowy infrastruktury kanalizacji deszczowej oraz prawa do naliczania podatku od towarów i usług w związku z usługami świadczonymi na rzecz podmiotów korzystających z ww. infrastruktury kanalizacji deszczowej.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 14 marca 2025 r. (data wpływu 17 marca 2025 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w … (zwanej dalej: „Spółką”) jest spółką handlową - spółką komunalną, której 100% udziałów posiada Gmina ... (gmina …).
Do przedmiotu działalności Spółki, należy m.in.:
1)pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody (PKD 36, 00, Z),
2)odprowadzanie i oczyszczanie ścieków (PKD 37, 00, Z), czy
3)zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne (PKD 38,11, Z).
Spółka była inwestorem przedsięwzięć polegających na budowie infrastruktury kanalizacji deszczowej, takich zadań jak:
1)„…” budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie ... - zadanie realizowane w ramach … 2014-2020;
2)„...”;
3)„…”.
4)„...”;
5)„…”;
6)„...”;
7)„...”;
8)„...”,
- ze środków Spółki, czasami powiększonych o dofinansowanie zewnętrzne.
W związku z realizacją tych inwestycji Spółka dokonała odliczenia podatku od towarów i usług, zaś poniesione koszty stanowią jej koszt uzyskania przychodu i pomniejszają należny podatek dochodowy od osób prawnych. W chwili składania niniejszego wniosku Spółka świadczy usługi w zakresie odbierania wód deszczowych i roztopowych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego: Gminy ... (gminy …) i Powiatu …, jednostek takich jak Gminny Ośrodek Kultury w … (obiekt - …), Samodzielna Publiczna Przychodnia ... Spółka rozpoczęła także zawieranie umów z osobami fizycznymi, których nieruchomości są włączane do systemu kanalizacji deszczowej. Za te usługi wystawiane są faktury VAT tytułem „…”, ze stawką 8%, a wynikające z niej należności stanowią przychód Spółki. Faktury wystawione zostały, po uprzednim zawarciu umów określających warunki świadczenia usług i zasady rozliczania za nie należności. W przyszłości Spółka zamierza zawrzeć umowy z kolejnymi podmiotami, albowiem część z nich otrzymała już warunki techniczne włączenia się do sieci kanalizacji deszczowej. Spółka w dalszym ciągu zamierza świadczyć usługi w zakresie odbierania wód opadowych i deszczowych do wybudowanej infrastruktury i naliczać opłaty zgodnie z zawartymi umowami. Kanalizacje deszczowe budowane są i konserwowane także po to, by chronić drogi i znajdujące się przy nich nieruchomości przed erozją powodowaną przez wody opadowe oraz zapewnić bezpieczeństwo poruszania się pojazdów i pieszych. Budowa kanalizacji deszczowych stanowi przy tym wydatki celu publicznego i służy wykonywaniu zadań własnych Gminy, realizowanych przez Wnioskodawcę.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo:
Wydatki na realizację inwestycji dotyczących budowy infrastruktury kanalizacji deszczowej, o których mowa we wniosku, były ponoszone: od 2015 r. do 2024 r.
Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług: od dnia … 2006 r.
Spółka w momencie dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji dotyczących budowy infrastruktury kanalizacji deszczowej, o których mowa we wniosku, była i obecnie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Faktury dokumentujące wydatki poniesione na budowę infrastruktury kanalizacji deszczowej w ramach zadań wymienionych we wniosku były wystawione na Spółkę.
Pytania
1.Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących budowy infrastruktury - kanalizacji deszczowej?
2.Czy Spółce przysługuje prawo do naliczania podatku od towarów i usług w związku z usługami świadczonymi na rzecz podmiotów korzystających z jej infrastruktury - kanalizacji deszczowej?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT i ma prawo do odliczenia podatku VAT od wybudowanej infrastruktury - kanalizacji deszczowej, która wykorzystywana jest do obrotu opodatkowanego. Spółka ma także prawo do naliczania podatku od towarów i usług w związku z usługami świadczonymi na rzecz podmiotów korzystających z jej infrastruktury - kanalizacji deszczowej.
Ponieważ Spółka świadczy usługi opodatkowane, czynione zakupy towarów i usług związane są ze sprzedażą opodatkowaną - można w całości odliczyć podatek naliczony, zawarty w fakturach dokumentujących wybudowanie kanalizacji deszczowej, co wprost wynika z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - zwanej dalej „ustawą o VAT”, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi: suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usług.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego.
Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji "zamiaru" wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując tych czynności. W świetle powyższego stwierdzić należy, iż każde nabycie towarów i usług, które zmierza do przyszłego wykorzystania ich dla czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to jakie faktycznie będą efekty tej działalności należy uznać już w momencie ich nabycia za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
Na dzień dzisiejszy z tytułu posiadanej kanalizacji deszczowej Spółka uzyskuje przychód - za 2024 r. w wysokości … złotych. W przyszłości inwestycje te będą dotyczyły także sprzedaży opodatkowanej. Spółka obecnie prowadzi sprzedaż usług stawką 8% lub 23% VAT w zależności od jej rodzaju, nie prowadzi sprzedaży zwolnionej. Mając na uwadze przedstawione zdarzenia, w ocenie wnioskodawcy, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie zostały spełnione przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, albowiem nabyte w ramach realizacji inwestycji towary i usługi służą i będą służyły w przyszłości wykonywanym przez Wnioskodawcę czynnościom opodatkowanym. Tym samym Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur VAT potwierdzających nabycie towarów i usług w ramach realizowanego zadania inwestycyjnego, jak i naliczania tego podatku przy świadczeniu usług wykorzystując tę infrastrukturę - kanalizację deszczową.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy wskazać, że dla przejrzystości rozstrzygnięcia uznano za zasadne udzielenie w pierwszej kolejności odpowiedzi na pytanie nr 2, a następnie na pytanie nr 1 wniosku.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy wynika, że:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę.
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie.
Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.
W przytoczonych przepisach została zrealizowana zasada powszechności opodatkowania wyrażona w art. 1, obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE.L. Nr 347 z 11.12.2006 s. 1 ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”. Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów. To pozwala stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.
Nie każda jednak czynność stanowiąca świadczenie usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka była inwestorem przedsięwzięć polegających na budowie infrastruktury kanalizacji deszczowej. W związku z realizacją tych inwestycji Spółka dokonała odliczenia podatku od towarów i usług. Wydatki na realizację inwestycji dotyczących budowy infrastruktury kanalizacji deszczowej, o których mowa we wniosku, były ponoszone od 2015 r. do 2024 r. Spółka w momencie dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji dotyczących budowy infrastruktury kanalizacji deszczowej, o których mowa we wniosku, była i obecnie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące wydatki poniesione na budowę infrastruktury kanalizacji deszczowej w ramach zadań wymienionych we wniosku były wystawione na Spółkę. W chwili składania niniejszego wniosku Spółka świadczy usługi w zakresie odbierania wód deszczowych i roztopowych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego: Gminy ... (gminy ...) i Powiatu ..., jednostek takich jak Gminny Ośrodek Kultury w ... (obiekt - ...), Samodzielna Publiczna Przychodnia ... Spółka rozpoczęła także zawieranie umów z osobami fizycznymi, których nieruchomości są włączane do systemu kanalizacji deszczowej. Za te usługi wystawiane są faktury VAT tytułem „wody opadowe i roztopowe wg umowy”, ze stawką 8%, a wynikające z niej należności stanowią przychód Spółki. Faktury wystawione zostały, po uprzednim zawarciu umów określających warunki świadczenia usług i zasady rozliczania za nie należności. W przyszłości Spółka zamierza zawrzeć umowy z kolejnymi podmiotami, albowiem część z nich otrzymała już warunki techniczne włączenia się do sieci kanalizacji deszczowej. Spółka w dalszym ciągu zamierza świadczyć usługi w zakresie odbierania wód opadowych i deszczowych do wybudowanej infrastruktury i naliczać opłaty zgodnie z zawartymi umowami.
Odnosząc okoliczności sprawy do powołanych wyżej przepisów prawa, należy wskazać, że usługi w zakresie odbierania wód deszczowych i roztopowych, świadczone przez Państwa (za pośrednictwem infrastruktury kanalizacji deszczowej) są wykonywane odpłatnie w ramach stosunku cywilnoprawnego. W rozpatrywanej sytuacji, w odniesieniu do usług odbierania wód deszczowych i roztopowych na rzecz wskazanych w opisie sprawy korzystających z infrastruktury podmiotów i osób fizycznych wykonywanych odpłatnie, występują Państwo w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a ww. czynności – jako wypełniające definicję art. 8 ust. 1 ustawy – podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Odpłatne świadczenie usług polegające na odbierania wód deszczowych i roztopowych na rzecz wskazanych podmiotów i osób fizycznych korzystających z infrastruktury nie zostało przez ustawodawcę wymienione wśród usług zwolnionych od podatku, w konsekwencji podlega opodatkowaniu według stawki VAT właściwej dla tych usług.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że świadczenie przez Państwa (za pośrednictwem infrastruktury kanalizacji deszczowej) odpłatnych usług odbierania wód deszczowych i roztopowych na rzecz korzystających z infrastruktury podmiotów i osób fizycznych stanowi czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niekorzystające ze zwolnienia z tego podatku.
Tym samym, mają Państwo prawo do naliczania podatku od towarów i usług w związku z usługami świadczonymi na rzecz podmiotów korzystających z ww. infrastruktury kanalizacji deszczowej.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.
W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W świetle art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.
W omawianej sprawie powyższe warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT zostały spełnione, ponieważ z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka w momencie dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji dotyczących budowy infrastruktury kanalizacji deszczowej, o których mowa we wniosku była zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a wydatki objęte zakresem wniosku były ponoszone wyłącznie w związku z infrastrukturą, która jest wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jak bowiem Państwo wskazali, za usługi w zakresie odbierania wód deszczowych i roztopowych wystawiane są faktury VAT tytułem „wody opadowe i roztopowe wg umowy”, ze stawką 8%, po uprzednim zawarciu umów określających warunki świadczenia usług i zasady rozliczania za nie należności. Usługi te – jak wyżej rozstrzygnięto - stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niekorzystające ze zwolnienia z tego podatku.
Podsumowując, analiza przedstawionego opisu sprawy oraz treści przywołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do stwierdzenia, że przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących budowy infrastruktury - kanalizacji deszczowej, która jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Prawo do odliczenia podatku VAT od tych wydatków, przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i nr 2 uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.