Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.29.2025.4.MAZ

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego, w zakresie podatku od towarów i usług (we wniosku pytanie nr 4), jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 27 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący powstania w Spółce obowiązku podatkowego w związku z planowanym podziałem, wpłynął 17 stycznia 2025 r. Uzupełnili go Państwo pismem z 28 lutego 2025 r. (wpływ 7 stycznia 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

XXXX sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest osobą prawną, zarejestrowaną w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Wnioskodawca ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega i, na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku, będzie podlegać w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy; podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT).

Wspólnikami Spółki pozostają osoba fizyczna oraz osoba prawna (spółka z o.o.), posiadający po 50% udziałów. Udziały wspólników w Spółce nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest działalność deweloperska. Aktualnie Wnioskodawca realizuje przedsięwzięcie deweloperskie YYYY w … . YYYY to kompleks … nowoczesnych budynków (apartamentowców), zaprojektowanych według najwyższych standardów budowlanych i czerpiących z rozwiązań proekologicznych. Inwestycja zakłada budowę w dwóch etapach … budynków (apartamentowców), w których zaprojektowano przeznaczone na sprzedaż lokale (apartamenty) o zróżnicowanym metrażu, miejsca parkingowe, ciągi komunikacyjne (drogi, chodniki), strefy przyjazne dzieciom, tereny zielone oraz naturalne zbiorniki wodne. Mieszkańcy kompleksu, na specjalnych warunkach, będą mogli również korzystać z hotelowych udogodnień. Drugi etap inwestycji zakłada realizację całodobowej recepcji, restauracji oraz luksusowego SPA ([dalej jako:] „Projekt”).

Wnioskodawca planuje również dokonanie podziału nieruchomości gruntowej, na której przeprowadzany jest Projekt, zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. W wyniku planowanego podziału na działce dzielonej pozostanie … budynków (apartamentowców) objętych Projektem, natomiast na działce powstałej w wyniku wydzielenia znajdował się będzie 1 budynek (apartamentowiec).

Większość lokali (apartamentów) wybudowanych w ramach Projektu została już sprzedana lub zostały podpisane przedwstępne umowy sprzedaży tychże lokali (apartamentów). Spółka posiada jednak wciąż w swoich zasobach niesprzedane lokale (apartamenty) oraz miejsca parkingowe związane z tymi lokalami (apartamentami). Nieruchomości gruntowe, na których posadowiony jest Projekt, po sprzedaży lokali (apartamentów) pozostają nadal częściowo własnością Spółki.

Drugim obszarem działalności Spółki jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Dnia … 2024 r. zarząd Wnioskodawcy podjął uchwałę, na mocy której wydzielono z przedsiębiorstwa Spółki dwie niezależnie funkcjonujące części przedsiębiorstwa, obejmujące organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki zespoły składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), związane z realizacją Projektu ([dalej jako:] „Działalność Deweloperska”) oraz związane z wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami ([dalej jako:] „Działalność Operatorska”). Tego samego dnia przyjęto również regulamin organizacyjny przedsiębiorstwa Spółki, w którym dokonano podziału na dwa odrębne, funkcjonujące w obrębie Spółki działy, w postaci Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej.

W związku z istnieniem w Spółce działalności o odmiennej charakterystyce (Działalność Deweloperska oraz Działalność Operatorska) planowane jest rozdzielenie tych dwóch typów działalności w ramach odrębnych podmiotów, poprzez przeprowadzenie podziału Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych ([dalej jako:] „k.s.h.”). Podział ma nastąpić poprzez wydzielenie z przedsiębiorstwa Spółki i przeniesienie na spółkę nowo zawiązaną (spółkę z o.o.; [dalej jako: „Spółka Przejmująca”) części majątku Spółki w postaci Działalności Operatorskiej, w zamian za udziały Spółki Przejmującej, które obejmą wspólnicy Spółki ([dalej jako:] „Podział”). Udziały Spółki Przejmującej zostaną zatem pokryte przenoszonym na Spółkę Przejmującą majątkiem Spółki, stanowiącym wydzielaną część przedsiębiorstwa – Działalność Operatorską.

Jak zostało wskazane, w ramach planowanego Podziału przedmiotem wydzielenia w Spółce będzie Działalność Operatorska, na którą składają się w szczególności:

1)wyposażenie biura, w tym komputer marki (…) wraz z akcesoriami, dwa stoły oraz krzesła biurowe;

2)środki pieniężne;

3)należności związane z Działalnością Operatorską;

4)zobowiązania związane z Działalnością Operatorską;

5)towary – nieruchomość gruntowa położona w miejscowości …;

6)wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Działalnością Operatorską;

7)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem Działalności Operatorskiej;

8)prawa i obowiązki z umów związanych z Działalnością Operatorską, w tym m.in. umowa na zarządzanie nieruchomością wspólną w ramach Projektu, umowa na najem biura.

Wnioskodawca przewiduje, że na dzień Podziału w skład Działalności Operatorskiej będzie wchodziła również nieruchomość gruntowa powstała w wyniku wydzielenia działki, a także lokale (apartamenty) znajdujące się w budynku (apartamentowcu) znajdującym się na tejże nieruchomości.

W skład pozostającej w Spółce części przedsiębiorstwa w postaci Działalności Deweloperskiej wchodzą wszystkie składniki nie przenoszone do Spółki Przejmującej, które nie zostaną wskazane w planie podziału. W praktyce będą to:

1)środek trwały (majątek rzeczowy), tj. nieruchomość stanowiąca pawilon handlowy;

2)środki pieniężne;

3)należności związane z Działalnością Deweloperską;

4)zobowiązania związane z Działalnością Deweloperską;

5)towary – lokale (apartamenty) znajdujące się w ...budynkach (apartamentowcach) wybudowanych w ramach Projektu;

6)wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Działalnością Deweloperską;

7)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem Działalności Deweloperskiej;

8)prawa i obowiązki wynikające z umów przedwstępnych zobowiązujących do wyodrębnienia własności lokali i przeniesienia własności lokali (apartamentów) wybudowanych w ramach Projektu na nabywcę oraz z umów sprzedaży wyodrębnionych lokali wybudowanych w ramach Projektu;

9)prawa i obowiązki z innych umów związanych z Działalnością Deweloperską, w tym m.in. umowy o roboty budowlane, umowy o prace projektowe oraz umowy o prace wykończeniowe i dostarczenie sprzętu.

Zarówno Działalność Operatorska, jak i Działalność Deweloperska cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym. Należy uznać, że wyodrębnienie tych jednostek w ramach Spółki ma charakter faktyczny. Co prawda Działalność Operatorska i Działalność Deweloperska nie stanowią formalnie zarejestrowanych oddziałów Spółki, jednakże posiadają znaczną organizacyjną odrębność. Dodatkowo, w ramach prowadzonej przez Spółkę ewidencji księgowej możliwe jest zidentyfikowanie elementów majątku i pozostałych elementów (np. umów, aktywności) Spółki przyporządkowanych do Działalności Operatorskiej i Działalności Deweloperskiej. Ponadto zarząd Spółki podjął uchwałę, na mocy której wydzielono z przedsiębiorstwa Spółki dwie niezależnie funkcjonujące części przedsiębiorstwa - Działalność Deweloperską oraz Działalność Operatorską. Tego samego dnia przyjęto również regulamin organizacyjny przedsiębiorstwa Spółki, w którym dokonano podziału na dwa odrębne, funkcjonujące w obrębie Spółki działy, w postaci Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej.

Podsumowując wyodrębnienie organizacyjne Działalności Deweloperskiej i Działalności Operatorskiej przejawia się m.in.:

1)wyodrębnieniem struktury organizacyjnej – Wnioskodawca podjął uchwałę, na mocy której wyodrębniono dwie niezależnie funkcjonujące części przedsiębiorstwa: Działalność Deweloperską – obejmującą realizację inwestycji budowlanych i sprzedaż apartamentów oraz Działalność Operatorską – obejmującą wynajem i zarządzanie nieruchomościami,

2)przyjęciem regulaminu organizacyjnego – wprowadzono podział Spółki na dwa odrębne działy, co oznacza, że każda z działalności funkcjonuje jako samodzielna jednostka w ramach organizacyjnej struktury przedsiębiorstwa,

3)oddzielnymi zespołami składników majątkowych i niemajątkowych – każda z działalności ma przypisane konkretne składniki majątkowe (nieruchomości, wyposażenie, środki pieniężne), zobowiązania, należności oraz prawa wynikające z umów, faktyczną odrębnością – mimo że działalności te nie funkcjonują jako formalnie wyodrębnione oddziały Spółki, to posiadają odrębność organizacyjną pozwalającą na ich samodzielne funkcjonowanie.

Działalność Operatorska i Działalność Deweloperska zostały również wyodrębnione finansowo, co przejawia się w tym, że ewidencja księgowa prowadzona przez Spółkę pozwala na przyporządkowanie Działalności Operatorskiej i Działalności Deweloperskiej ponoszonych kosztów i związanych z każdą z tych działalności zobowiązań. Spółka nie prowadzi ani dla Działalności Operatorskiej ani dla Działalności Deweloperskiej odrębnej księgowości i nie sporządza odrębnych sprawozdań finansowych, bowiem dotychczas stanowiły one część większego podmiotu. Spółka prowadzi natomiast odpowiednią ewidencję kosztową i przychodową, pozwalającą na wiarygodne określenie kosztów i przychodów związanych z Działalnością Operatorską i Działalnością Deweloperską. Dodatkowo, Wnioskodawca na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, stosując odpowiednie klucze alokacji, ma możliwość monitorowania stopnia zaangażowania aktywów w Działalność Operatorską i Działalność Deweloperską, sposobu i wysokości finansowania oraz wysokości należności i zobowiązań związanych z nimi.

Wyodrębnienie finansowe Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej przejawia się również w szczególności poprzez prowadzenie zespołu kont, dla celów rachunkowości zarządczej. W praktyce pozwalają one na ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych związanych z opisanymi obszarami działalności Spółki. W konsekwencji Spółka może przeprowadzić niezależną od jej całościowej sprawozdawczości analizę finansową działalności w postaci Działalności Deweloperskiej oraz w postaci Działalności Operatorskiej.

Ponadto Spółka, w oparciu o odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych, może dokonać wyodrębnienia finansowego i księgowego wymienionych obszarów swojej działalności, w ramach którego możliwe będzie wyodrębnienie:

1)kosztów (i zobowiązań) związanych z prowadzoną działalnością w obszarze Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej;

2)przychodów (i należności) związanych z prowadzoną działalnością w obszarze Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej.

Podsumowując wyodrębnienie finansowe Działalności Deweloperskiej i Działalności Operatorskiej przejawia się m.in.:

1) możliwością przypisania kosztów i przychodów do każdej działalności,

2) stosowaniu odpowiednich narzędzi księgowych i kluczy alokacji,

3) oddzielnym monitorowaniem aktywów, zobowiązań i należności,

4) możliwości przeprowadzenia niezależnej analizy finansowej.

Dzięki czemu Działalność Deweloperska i Działalność Operatorska będą mogły funkcjonować niezależnie zarówno przed, jak i po planowanym Podziale.

Działalność Operatorska oraz Działalność Deweloperska zostały wyodrębnione również na płaszczyźnie funkcjonalnej i w ocenie Wnioskodawcy są zdolne do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Spółka w ramach funkcjonowania Działalności Operatorskiej realizuje zadania, które nie są zbieżne z profilem działalności w zakresie Działalności Deweloperskiej. Do realizacji tych zadań przeznaczony jest w ramach Spółki wymieniony zespół jej składników majątkowych i niemajątkowych powiązanych ze sobą. Umożliwiają one realizację zadań, które przed podziałem są właściwe dla Spółki, a po podziale Spółka Przejmująca jako niezależny podmiot będzie miała możliwość ich kontynuowania bez przeprowadzania dalszej reorganizacji czy uzupełnień. W szczególności Spółka Przejmująca będzie mogła zarządzać i prowadzić działalność polegającą na wynajmie lokali (apartamentów) znajdujących się w budynku (apartamentowcu) mieszczącym się obecnie na nieruchomości gruntowej, na której Projekt jest realizowany, a który to budynek na dzień Podziału będzie znajdował się na działce powstałej w wyniku wydzielenia dokonanego na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jednocześnie Spółka będzie kontynuowała działalność gospodarczą w zakresie Działalności Deweloperskiej. Dzięki temu zabiegowi zwiększą się również szanse Spółki na pozyskanie potencjalnych inwestorów, którzy posiadają wolne środki i chcą przystąpić do realizacji takich inwestycji. Wymagają oni jednak, by finansowany przez nich podmiot skupiał się na działalności deweloperskiej i inwestycyjnej, bez ryzyk związanych z innymi obszarami działalności, a jego aktywa wolne były od potencjalnych zajęć i roszczeń niedeweloperskich.

Podsumowując wyodrębnienie funkcjonalne Działalności Deweloperskiej i Działalności Operatorskiej przejawia się m.in.:

1) zdolnością do samodzielnego realizowanie zadań:

a)Działalność Deweloperska – odpowiada za proces budowy, sprzedaż nieruchomości oraz związane z tym działania (np. zawieranie umów przedwstępnych, organizowanie procesu wyodrębnienia własności lokali),

b)Działalność Operatorska – odpowiada za zarządzanie i wynajem nieruchomości, obsługę najemców oraz wszelkie działania związane z eksploatacją budynków i ich komercyjnym wykorzystaniem;

2)brakiem wzajemnej zależności – każda z działalności może funkcjonować niezależnie jako odrębne przedsiębiorstwo, ponieważ ma przypisane wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe umożliwiające realizację jej zadań;

3)zdolnością do dalszej kontynuacji działalności po podziale – Spółka Przejmująca będzie mogła bez dalszej reorganizacji kontynuować Działalność Operatorską, a Spółka skoncentruje się na Działalności Deweloperskiej.

Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych wartości składników majątku Spółki otrzymanego w drodze podziału w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki. Różnica pomiędzy wartością wydzielanej części przedsiębiorstwa w postaci Działalności Operatorskiej, a łączną wartością nominalną nowo utworzonych udziałów w Spółce Przejmującej zostanie przeniesiona na kapitał zapasowy Spółki Przejmującej. W konsekwencji, wartość kapitałów własnych Spółki Przejmującej po podziale odpowiadać będzie wartości wydzielanej części przedsiębiorstwa w postaci Działalności Operatorskiej.

Udziały w Spółce Przejmującej objęte zostaną przez dotychczasowych wspólników Spółki w proporcji w jakiej każdy z nich uczestniczy w kapitale zakładowym Spółki. Powyższe oznacza, że zgodnie z planem podziału, ustalona na określony dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie planu podziału, jak i wskazany w przepisach Ustawy o CIT oraz Ustawy o PIT dzień poprzedzający dzień podziału, wartość rynkowa wydzielanej części przedsiębiorstwa w postaci Działalności Operatorskiej (majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą w wyniku podziału) nie będzie wyższa od wartości emisyjnej udziałów Spółki Przejmującej (w rozumieniu art. 4a pkt 16a Ustawy o CIT), przydzielonych każdemu z jej wspólników.

Ponadto w opisanym zdarzeniu przyszłym spełnione zostaną przesłanki wynikające z przepisu art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b Ustawy o CIT, tj. przyjęta przez każdego ze wspólników dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce jaka byłaby przyjęta przez każdego ze wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Nie przewiduje się obowiązku dokonywania dopłat, o których mowa w art. 529 § 3 i 4 k.s.h.

W wyniku podziału nie przewiduje się przyznania wspólnikom Spółki jakichkolwiek szczególnych praw w związku z jej podziałem.

Ze względu na specyfikę branży i profil funkcjonalny Spółki, Spółka nie zatrudnia pracowników i opiera się na działalności członków zarządu Spółki oraz podwykonawców i zleceniobiorców.

W ocenie Wnioskodawcy, w obecnym kształcie w ramach Spółki funkcjonują wyodrębnione zespoły składników majątkowych i niemajątkowych przeznaczone do prowadzenia opisanych obszarów działalności, zdolne do kontynuacji tej działalności jako samodzielne organizmy gospodarcze.

U podstaw planowanej transakcji leżą aspekty ekonomiczne działania. Planowany Podział ma na celu przede wszystkim rozdzielenie do odrębnych podmiotów prawnych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) odrębnych rodzajów działalności, tj. oddzielenie Działalności Deweloperskiej (związanej z budową lokali (apartamentów) w celu ich sprzedaży) od wynajmu i zarządzania nieruchomościami oraz czerpaniem z tego tytułu pożytków (Działalność Operatorska). Brak wyraźnego rozdzielenia Działalności Deweloperskiej od Działalności Operatorskiej prowadziłby do niepożądanego mieszania się w jednej spółce ryzyk prawnych typowych dla usługowego wykorzystania lokali (np. w zakresie sporów z osobami korzystającymi z lokali) i typowych dla działalności deweloperskiej (np. proces budowy, odpowiedzialność za zobowiązania wobec kontraktorów) czy też biznesowych (np. odmienne wskaźniki rentowności, odmienna specyfika bieżącego i strategicznego zarządzania). Oddzielenie Działalności Deweloperskiej od Działalności Operatorskiej do odrębnego podmiotu umożliwi też większą elastyczność na okoliczność ewentualnego wyjścia z inwestycji deweloperskiej w przyszłości.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy planowany Podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym lub jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Pytanie (we wniosku pytanie nr 4 – ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z Podziałem wystąpi w Spółce obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z Podziałem w Spółce nie wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Na gruncie Ustawy o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT).

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zatem identyczna jak w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych. A zatem argumentacja oraz stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zakresie pytania nr 1 niniejszego wniosku mają do niej zastosowanie w całości.

[Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1:]

„Zdaniem Wnioskodawcy, wydzielana ze Spółki i przejmowana przez Spółkę Przejmującą Działalność Operatorska stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Biorąc pod uwagę brzmienie powyższego przepisu oraz stanowiska prezentowane przez organy skarbowe i sądy administracyjne, ustawodawca ustanowił dla uznania zbioru składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa następujące warunki:

1)zbiór ten musi mieć charakter zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązań, mogącego samodzielnie służyć wykonywaniu określonej działalności gospodarczej (wyodrębniony pod względem funkcjonalnym),

2)powinien być on wyodrębniony pod względem organizacyjnym,

3)powinien być on wyodrębniony pod względem finansowym.

W ocenie Wnioskodawcy wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione w przypadku przenoszonej Działalności Operatorskiej.

Pierwszą przesłanką warunkującą uznanie składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie Ustawy o CIT jest udział składników materialnych, jak i niematerialnych, w tym zobowiązań. Co więcej, taki zbiór musi stanowić zespół. Jakkolwiek ustawodawca nie sprecyzował, jak należy rozumieć sformułowanie „zespołu składników”, wielokrotnie w temacie tym wypowiadały się zarówno sądy administracyjne, organy podatkowe, jak doktryna prawa podatkowego. Zgodnie z powszechnie uznawaną wykładnią, gdy mowa jest o „zespole składników”, to nie mogą one stanowić przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zespół taki nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj gospodarcza rola, jaką odgrywają one w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Jak wskazuje art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT, zespół składników majątkowych musi zawierać zarówno elementy materialne, jak i niematerialne, w tym zobowiązania. Do elementów materialnych w tym zakresie zalicza się przede wszystkim środki trwałe i towary, do elementów niematerialnych prawa i obowiązki z umów i innych stosunków prawnych związanych z bieżącym prowadzeniem danej działalności gospodarczej, w tym zobowiązania.

Na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że zbiór składników materialnych i niematerialnych składających się na Działalność Operatorską stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Opisana bieżąca działalność i jej koszty, zobowiązania oraz składniki majątkowe są bowiem powiązane poprzez cel, jakiemu służą. Celem tym jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zarządzania i wynajmu nieruchomości. Co więcej, uznać należy, że składniki majątku przypisane do Działalności Operatorskiej są wystarczające, aby działalność ta była prowadzona przez Spółkę Przejmującą samodzielnie.

Wskazać również należy, że intencją Spółki oraz Spółki Przejmującej jest, aby w ramach Działalności Operatorskiej prowadzono działalność gospodarczą o takim profilu jak dotychczas. Wchodzące w skład majątku przenoszonego w ramach Podziału składniki materialne i niematerialne mają być wykorzystywane do kontynuowania działalności związanej z Działalnością Operatorską. Ze Spółki przeniesione zostaną wszystkie funkcje związane z Działalnością Operatorską i nie będzie w niej nowych o takim zakresie.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Działalność Operatorska stanowi wyodrębniony funkcjonalnie zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązań, spełniając tym samym pierwszą przesłankę uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT.

Kolejnym warunkiem niezbędnym dla uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie Ustawy o CIT jest jego odpowiednie wyodrębnienie organizacyjne.

W tym kontekście podkreśla się, że najpełniejszym przejawem wyodrębnienia organizacyjnego jednostki w ramach przedsiębiorstwa jest jej faktyczne wyodrębnienie, nawet jeśli nie będzie ono miało charakteru sformalizowanego. Przejawem takiego faktycznego wyodrębnienia organizacyjnego może być przede wszystkim odpowiednio przyporządkowany majątek (aktywa, zobowiązania) pozwalający na prowadzenie danej działalności, odpowiednio przyporządkowane umowy, które służą obsłudze danej działalności.

W ocenie Spółki, Działalność Operatorska cechuje się odpowiednim wyodrębnieniem organizacyjnym, pozwalającym na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie Ustawy o CIT. Należy uznać, że wyodrębnienie tej jednostki w ramach Spółki ma charakter faktyczny. Działalność Operatorska nie stanowi formalnie zarejestrowanego oddziału Spółki Dzielonej, jednakże posiada znaczną organizacyjną odrębność. Ponadto zarząd Spółki podjął uchwałę, na mocy której wydzielono z przedsiębiorstwa Spółki dwie niezależnie funkcjonujące części przedsiębiorstwa – Działalność Deweloperską oraz Działalność Operatorską. Tego samego dnia przyjęto również regulamin organizacyjny przedsiębiorstwa Spółki, w którym dokonano podziału na dwa odrębne, funkcjonujące w obrębie Spółki działy, w postaci Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej.

Dodatkowo, w ramach prowadzonej przez Spółkę ewidencji księgowych, możliwe jest zidentyfikowanie elementów majątku i pozostałych elementów (np. umów, aktywności) Spółki przyporządkowanych do Działalności Operatorskiej. Reasumując, Działalność Operatorska spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, która warunkuje uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Kolejnym aspektem wyodrębnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych, kluczowym dla uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jest jego wyodrębnienie finansowe.

Wyodrębnienie finansowe jednostki nie musi oznaczać jej samodzielności finansowej. Przyjmuje się bowiem, że wyodrębnienie finansowe nie wiąże się z koniecznością prowadzenia odrębnej księgowości i sporządzania bilansu, ale sytuacją, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdaniem Wnioskodawcy wyodrębnienie finansowe Działalności Operatorskiej przejawia się w tym, że ewidencja księgowa prowadzona przez Spółkę pozwala na przyporządkowanie Działalności Operatorskiej ponoszonych kosztów i związanych z Działalnością Operatorską zobowiązań. Spółka nie prowadzi dla Działalności Operatorskiej odrębnej księgowości i nie sporządza odrębnych sprawozdań finansowych, bowiem dotychczas stanowiła ona część większego podmiotu. Spółka prowadzi natomiast odpowiednią ewidencję kosztową i przychodową, pozwalającą na wiarygodne określenie kosztów i przychodów związanych z Działalnością Operatorską. Dodatkowo Wnioskodawca, na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, stosując odpowiednie klucze alokacji, ma możliwość monitorowania stopnia zaangażowania aktywów w Działalność Operatorską i Działalność Deweloperską, sposobu i wysokości finansowania oraz wysokości należności i zobowiązań związanych z nimi.

Wnioskodawca stoi więc na stanowisku, że Działalność Operatorska spełnia przesłankę wyodrębnienia finansowego, warunkującego uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku elementy Działalności Operatorskiej oraz stanowiska prezentowane przez organy skarbowe, w ocenie Wnioskodawcy Działalność Operatorska cechuje się wymaganym na gruncie art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT wyodrębnieniem funkcjonalnym, organizacyjnym i finansowym.

Działalność Operatorska mogłaby potencjalnie stanowić samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, składający się na Działalność Operatorską, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu Ustawy o CIT”.

W celu weryfikacji możliwości zastosowania tego przepisu do Podziału, a jednocześnie celem udzielenia odpowiedzi na postawione przez Wnioskodawcę pytanie, konieczne jest ustalenie, czy w zaprezentowanym opisie zdarzenia przyszłego przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (pytanie nr 1 niniejszego wniosku) oraz czy w ramach planowanego Podziału dojdzie do transakcji zbycia Działalności Operatorskiej.

Zdaniem Wnioskodawcy pozytywna odpowiedź na pytanie pierwsze udzielona została w uzasadnieniu do pytania nr 1 niniejszego wniosku. W ocenie Wnioskodawcy Działalność Operatorska stanowi bowiem zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W odniesieniu do pytania drugiego termin „transakcja zbycia” nie został zdefiniowany na gruncie Ustawy o VAT. Należy mieć jednak na uwadze, że przepisy ustawy koniecznie muszą być interpretowane z uwzględnieniem przepisów dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego system podatku od wartości dodanej (dalej jako: „Dyrektywa VAT”), w tym również art. 19 Dyrektywy VAT, którego odpowiednikiem w ustawie o VAT jest art. 6 pkt 1. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na fakt, że wspomniany przepis Dyrektywy odnosi się do „przekazania odpłatnego lub nieodpłatnego lub jako aport do spółki” majątku podatnika, co wskazuje na jego bardzo szeroki zakres stosowania. Oznacza to, że przez „transakcję zbycia” na gruncie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT należy rozumieć każdą czynność, skutkującą przeniesieniem (przekazaniem) całości przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub jego aktywów na inny podmiot, w tym również podział przez wydzielenie przeprowadzony zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy - Kodeks spółek handlowych.

W konsekwencji, skoro przeniesienie Działalności Operatorskiej na rzecz Spółki Przejmujące będzie stanowiło przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.

Prawidłowość powyższego podejścia potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2011 r. (sygn. ILPP1/443-1108/11-5/AW), w której stwierdził, że zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 ustawy, przepisy tej ustawy nie mają zastosowania do transakcji przeniesienia tego majątku, w tym do czynności podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, skutkującej przeniesieniem (przekazaniem) całości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej [części] na inny podmiot.

Wnioskodawca wskazuje również, iż powyższe znajduje potwierdzenie w stanowisku zaprezentowanym przez Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21 maja 2024 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.143.2024.7.ESZ.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z Podziałem po stronie Spółki nie wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 361; dalej jako: „ustawa” lub „ustawa o VAT”):

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy wskazuje, że:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów”, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu) itp.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o VAT stanowi, że:

Pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Podkreślić w tym miejscu należy, że nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części są na tyle istotne, aby bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części podlegają wyłączeniu z transakcji zbycia. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie lub jego zorganizowanej części zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

Aby zatem ocenić czy w danej, konkretnej sytuacji mamy do czynienia z aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części należy dokładnie przeanalizować zarówno to jakie składniki majątku będą przedmiotem aportu, ale także czy istniejące między nimi funkcjonalne zależności pozwolą na kontynuowanie działalności zbywanego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przy dokonaniu tej analizy pomocne, a czasami nawet niezbędne mogą okazać się orzeczenia TSUE.

W zakresie braku obowiązku opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes C-497/01 „(...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami materialnymi, które łącznie, stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że – w świetle tej normy Dyrektywy 2006/112/WE Rady – nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Finanzamt Lüdenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak już powyżej wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników. Przy tym punktem odniesienia jest tutaj rola jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim, w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wątpliwość Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług dotyczy uznania, czy w związku z Podziałem wystąpi w Spółce obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest działalność deweloperska. Aktualnie Wnioskodawca realizuje przedsięwzięcie deweloperskie, które zakłada budowę 13 budynków (apartamentowców), w których zaprojektowano m.in. przeznaczone na sprzedaż lokale. Drugi etap inwestycji zakłada realizację całodobowej recepcji, restauracji oraz luksusowego SPA (dalej jako: „Projekt”). Wnioskodawca planuje również dokonanie podziału nieruchomości gruntowej, na której przeprowadzany jest Projekt. W wyniku planowanego podziału na działce dzielonej pozostanie … budynków (apartamentowców) objętych Projektem, natomiast na działce powstałej w wyniku wydzielenia znajdował się będzie 1 budynek (apartamentowiec). Nieruchomości gruntowe, na których posadowiony jest Projekt, po sprzedaży lokali (apartamentów) pozostają nadal częściowo własnością Spółki. Drugim obszarem działalności Spółki jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Dnia … 2024 r. zarząd Wnioskodawcy podjął uchwałę, na mocy której wydzielono z przedsiębiorstwa Spółki dwie niezależnie funkcjonujące części przedsiębiorstwa, obejmujące organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki zespoły składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), związane z realizacją Projektu (dalej jako: „Działalność Deweloperska”) oraz związane z wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami (dalej jako: „Działalność Operatorska”). Tego samego dnia przyjęto również regulamin organizacyjny przedsiębiorstwa Spółki, w którym dokonano podziału na dwa odrębne, funkcjonujące w obrębie Spółki działy, w postaci Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej. Planowane jest rozdzielenie tych dwóch typów działalności w ramach odrębnych podmiotów, poprzez przeprowadzenie podziału Spółki przez wydzielenie z przedsiębiorstwa Spółki i przeniesienie na spółkę nowo zawiązaną (dalej jako: „Spółka Przejmująca”) części majątku Spółki w postaci Działalności Operatorskiej, w zamian za udziały Spółki Przejmującej, które obejmą wspólnicy Spółki (dalej jako: „Podział”).

W ramach planowanego Podziału przedmiotem wydzielenia w Spółce będzie Działalność Operatorska, na którą składają się w szczególności:

1)wyposażenie biura, w tym komputer marki (…) wraz z akcesoriami, dwa stoły oraz krzesła biurowe;

2)środki pieniężne;

3)należności związane z Działalnością Operatorską;

4)zobowiązania związane z Działalnością Operatorską;

5)towary – nieruchomość gruntowa położona w miejscowości ...;

6)wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Działalnością Operatorską;

7)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem Działalności Operatorskiej;

8)prawa i obowiązki z umów związanych z Działalnością Operatorską, w tym m.in. umowa na zarządzanie nieruchomością wspólną w ramach Projektu, umowa na najem biura.

Na dzień Podziału w skład Działalności Operatorskiej będzie wchodziła również nieruchomość gruntowa powstała w wyniku wydzielenia działki, a także lokale (apartamenty) znajdujące się w budynku (apartamentowcu) znajdującym się na tejże nieruchomości.

W skład pozostającej w Spółce części przedsiębiorstwa w postaci Działalności Deweloperskiej wchodzą wszystkie składniki nie przenoszone do Spółki Przejmującej, które nie zostaną wskazane w planie podziału. W praktyce będą to:

1)środek trwały (majątek rzeczowy), tj. nieruchomość stanowiąca pawilon handlowy;

2)środki pieniężne;

3)należności związane z Działalnością Deweloperską;

4)zobowiązania związane z Działalnością Deweloperską;

5)towary – lokale (apartamenty) znajdujące się w ...budynkach (apartamentowcach) wybudowanych w ramach Projektu;

6)wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Działalnością Deweloperską;

7)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem Działalności Deweloperskiej;

8)prawa i obowiązki wynikające z umów przedwstępnych zobowiązujących do wyodrębnienia własności lokali i przeniesienia własności lokali (apartamentów) wybudowanych w ramach Projektu na nabywcę oraz z umów sprzedaży wyodrębnionych lokali wybudowanych w ramach Projektu;

9)prawa i obowiązki z innych umów związanych z Działalnością Deweloperską, w tym m.in. umowy o roboty budowlane, umowy o prace projektowe oraz umowy o prace wykończeniowe i dostarczenie sprzętu.

Zarówno Działalność Operatorska, jak i Działalność Deweloperska cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym. Należy uznać, że wyodrębnienie tych jednostek w ramach Spółki ma charakter faktyczny. Działalność Operatorska i Działalność Deweloperska nie stanowią formalnie zarejestrowanych oddziałów Spółki, jednakże posiadają znaczną organizacyjną odrębność. W ramach prowadzonej przez Spółkę ewidencji księgowej możliwe jest zidentyfikowanie elementów majątku i pozostałych elementów (np. umów, aktywności) Spółki przyporządkowanych do Działalności Operatorskiej i Działalności Deweloperskiej. Zarząd Spółki podjął uchwałę, na mocy której wydzielono z przedsiębiorstwa Spółki dwie niezależnie funkcjonujące części przedsiębiorstwa – Działalność Deweloperską oraz Działalność Operatorską. Tego samego dnia przyjęto również regulamin organizacyjny przedsiębiorstwa Spółki, w którym dokonano podziału na dwa odrębne, funkcjonujące w obrębie Spółki działy, w postaci Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej.

Podsumowując wyodrębnienie organizacyjne Działalności Deweloperskiej i Działalności Operatorskiej przejawia się m.in.:

1)wyodrębnieniem struktury organizacyjnej – Wnioskodawca podjął uchwałę, na mocy której wyodrębniono dwie niezależnie funkcjonujące części przedsiębiorstwa: Działalność Deweloperską – obejmującą realizację inwestycji budowlanych i sprzedaż apartamentów oraz Działalność Operatorską – obejmującą wynajem i zarządzanie nieruchomościami,

2)przyjęciem regulaminu organizacyjnego – wprowadzono podział Spółki na dwa odrębne działy, co oznacza, że każda z działalności funkcjonuje jako samodzielna jednostka w ramach organizacyjnej struktury przedsiębiorstwa,

3)oddzielnymi zespołami składników majątkowych i niemajątkowych – każda z działalności ma przypisane konkretne składniki majątkowe (nieruchomości, wyposażenie, środki pieniężne), zobowiązania, należności oraz prawa wynikające z umów, faktyczną odrębnością – mimo że działalności te nie funkcjonują jako formalnie wyodrębnione oddziały Spółki, to posiadają odrębność organizacyjną pozwalającą na ich samodzielne funkcjonowanie.

Działalność Operatorska i Działalność Deweloperska zostały również wyodrębnione finansowo, co przejawia się w tym, że ewidencja księgowa prowadzona przez Spółkę pozwala na przyporządkowanie Działalności Operatorskiej i Działalności Deweloperskiej ponoszonych kosztów i związanych z każdą z tych działalności zobowiązań. Spółka nie prowadzi ani dla Działalności Operatorskiej, ani dla Działalności Deweloperskiej odrębnej księgowości i nie sporządza odrębnych sprawozdań finansowych, bowiem dotychczas stanowiły one część większego podmiotu. Spółka prowadzi natomiast odpowiednią ewidencję kosztową i przychodową, pozwalającą na wiarygodne określenie kosztów i przychodów związanych z Działalnością Operatorską i Działalnością Deweloperską. Wnioskodawca na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, stosując odpowiednie klucze alokacji, ma możliwość monitorowania stopnia zaangażowania aktywów w Działalność Operatorską i Działalność Deweloperską, sposobu i wysokości finansowania oraz wysokości należności i zobowiązań związanych z nimi. Wyodrębnienie finansowe Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej przejawia się również w szczególności poprzez prowadzenie zespołu kont, dla celów rachunkowości zarządczej. W praktyce pozwalają one na ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych związanych z opisanymi obszarami działalności Spółki. W konsekwencji Spółka może przeprowadzić niezależną od jej całościowej sprawozdawczości analizę finansową działalności w postaci Działalności Deweloperskiej oraz w postaci Działalności Operatorskiej. Ponadto Spółka, w oparciu o odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych, może dokonać wyodrębnienia finansowego i księgowego wymienionych obszarów swojej działalności, w ramach którego możliwe będzie wyodrębnienie:

1)kosztów (i zobowiązań) związanych z prowadzoną działalnością w obszarze Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej;

2)przychodów (i należności) związanych z prowadzoną działalnością w obszarze Działalności Deweloperskiej oraz Działalności Operatorskiej.

Podsumowując wyodrębnienie finansowe Działalności Deweloperskiej i Działalności Operatorskiej przejawia się m.in.:

1) możliwością przypisania kosztów i przychodów do każdej działalności,

2) stosowaniu odpowiednich narzędzi księgowych i kluczy alokacji,

3) oddzielnym monitorowaniem aktywów, zobowiązań i należności,

4) możliwości przeprowadzenia niezależnej analizy finansowej.

Działalność Deweloperska i Działalność Operatorska będą mogły funkcjonować niezależnie zarówno przed, jak i po planowanym Podziale. Działalność Operatorska oraz Działalność Deweloperska zostały wyodrębnione również na płaszczyźnie funkcjonalnej i w ocenie Wnioskodawcy są zdolne do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Spółka w ramach funkcjonowania Działalności Operatorskiej realizuje zadania, które nie są zbieżne z profilem działalności w zakresie Działalności Deweloperskiej. Do realizacji tych zadań przeznaczony jest w ramach Spółki wymieniony zespół jej składników majątkowych i niemajątkowych powiązanych ze sobą. Umożliwiają one realizację zadań, które przed podziałem są właściwe dla Spółki, a po podziale Spółka Przejmująca jako niezależny podmiot będzie miała możliwość ich kontynuowania bez przeprowadzania dalszej reorganizacji czy uzupełnień. W szczególności Spółka Przejmująca będzie mogła zarządzać i prowadzić działalność polegającą na wynajmie lokali (apartamentów) znajdujących się w budynku (apartamentowcu) mieszczącym się obecnie na nieruchomości gruntowej, na której Projekt jest realizowany, a który to budynek na dzień Podziału będzie znajdował się na działce powstałej w wyniku wydzielenia dokonanego na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Spółka będzie kontynuowała działalność gospodarczą w zakresie Działalności Deweloperskiej.

Podsumowując wyodrębnienie funkcjonalne Działalności Deweloperskiej i Działalności Operatorskiej przejawia się m.in.:

1) zdolnością do samodzielnego realizowanie zadań:

a)Działalność Deweloperska – odpowiada za proces budowy, sprzedaż nieruchomości oraz związane z tym działania (np. zawieranie umów przedwstępnych, organizowanie procesu wyodrębnienia własności lokali),

b)Działalność Operatorska – odpowiada za zarządzanie i wynajem nieruchomości, obsługę najemców oraz wszelkie działania związane z eksploatacją budynków i ich komercyjnym wykorzystaniem;

2) brakiem wzajemnej zależności – każda z działalności może funkcjonować niezależnie jako odrębne przedsiębiorstwo, ponieważ ma przypisane wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe umożliwiające realizację jej zadań;

3) zdolnością do dalszej kontynuacji działalności po podziale – Spółka Przejmująca będzie mogła bez dalszej reorganizacji kontynuować Działalność Operatorską, a Spółka skoncentruje się na Działalności Deweloperskiej.

Ze względu na specyfikę branży i profil funkcjonalny Spółki, Wnioskodawca nie zatrudnia pracowników i opiera się na działalności członków zarządu Spółki oraz podwykonawców i zleceniobiorców. W obecnym kształcie w ramach Spółki funkcjonują wyodrębnione zespoły składników majątkowych i niemajątkowych przeznaczone do prowadzenia opisanych obszarów działalności, zdolne do kontynuacji tej działalności jako samodzielne organizmy gospodarcze.

Mając na uwadze zaprezentowany opis zdarzenia przyszłego i wątpliwości wyrażone w pytaniu należy zauważyć, że Spółka – przeprowadzając Podział – nie dokonała jakiejkolwiek czynności, która by stanowiła czynność opodatkowana na gruncie przepisów ustawy o VAT. Przeprowadzone wyodrębnienie obu opisanych działalności ma charakter organizacyjny, kształtujący strukturę wewnętrzną obszarów funkcjonowania Spółki.

Wydzielenie w Spółce dwóch obszarów działalności związane jest z planowanym przeniesieniem przez Wnioskodawcę na spółkę nowo zawiązaną (Spółka Przejmująca) części majątku w postaci Działalności Operatorskiej (czynność określona w opisie zdarzenia przyszłego jako Podział). Przedstawiony opis zdarzenia przyszłego wskazuje, że Działalność Operatorska, na którą składa się zespól składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązania), została wyodrębniona na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Działalność Operatorska posiada zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności obejmującej zarządzanie i wynajem nieruchomości, obsługę najemców oraz wszelkie działania związane z eksploatacją budynków i ich komercyjnym wykorzystaniem. Powyższe oznacza więc, że Działalność Operatorska stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy rozpatrywać w związku z uregulowaniem zawartym w art. 6 pkt 1 ustawy. Przepis ten wyłącza od opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie m.in. zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przy czym zbycie w tym wypadku będzie rozumiane nie tylko jako sprzedaż w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, ale każde przeniesienie prawa do dysponowania jak właściciel tą zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Zatem przeniesienie do spółki nowo zawiązanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie stanowiło jej zbycie w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy, wyłączone od opodatkowania.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy zauważyć, że samo wyodrębnienie obu opisanych działalności nie stanowi ani dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1, ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. Natomiast Działalność Operatorska, organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie, na którą składa się zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Przy tym Spółka Przejmująca będzie mogła kontynuować Działalność Operatorską. W tych okolicznościach zbycie Działalności Operatorskiej, polegające na przeniesieniu jej do Spółki Przejmującej, będzie czynnością wyłączoną od opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy. Zatem w związku z przeniesieniem Działalności Operatorskiej do Spółki Przejmującej nie powstanie obowiązek podatkowy w myśl art. 19a ust. 1 ustawy. Tak więc szereg czynności podejmowanych i planowanych do podjęcia przez Spółkę, określonych w opisie zdarzenia przyszłego jako Podział, nie spowoduje, że w Spółce powstanie z tytułu Podziału obowiązek podatkowy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania dotyczącego podatku od towarów i usług (we wniosku pytanie nr 4), należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

W zakresie objętym pytaniami dotyczącymi podatku dochodowego od osób prawnych (we wniosku pytania nr 1-3) wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zadanego pytania) Wnioskodawcy, w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego. Zauważyć bowiem należy, że to wyłącznie Wnioskodawca, w treści składanego wniosku, kształtuje jego zakres przedmiotowy. Zatem kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być rozpatrzone – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111; dalej jako: „Ordynacja podatkowa”).

Odnosząc się do faktu, że na poparcie własnej argumentacji Wnioskodawca powołał się na funkcjonujące w obrocie prawnym interpretacje indywidualne, Organ pragnie zauważyć, że zostały one wydana w indywidualnych sprawach i odnoszą się wyłącznie do okoliczności przedstawionych w inicjujących tę sprawę wnioskach. Podkreślenia w tym miejscu bowiem wymaga, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podmiotów w wyniku rozstrzygnięć, dotyczących konkretnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych. Interpretacje indywidualne nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 109/15).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy lub stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb Ordynacji podatkowej. Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935, ze zm.; dalej jako :„PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.