
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczący uznania, że zespoły składników materialnych i niematerialnych, które zostaną wydane przez Spółkę na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w konsekwencji transakcje więc te będą stanowić transakcje niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Uzupełnili go Państwo pismem z 24 lutego 2025 r. (wpływ 25 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka A (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”), jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne – B.B. oraz C.C. (dalej: „Wspólnicy”).
Przedmiotem działalności Spółki jest wynajem posiadanych przez Spółkę nieruchomości. Spółka stała się właścicielem nieruchomości, których dotyczy niniejszy wniosek w wyniku wniesienia ich przez Wspólników w roku 2017 w ramach wkładu niepieniężnego obejmującego przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego), przy czym Wspólnicy mieli równe udziały w składnikach majątku wnoszonego przedsiębiorstwa. W wyniku wniesienia Nieruchomości (w ramach przedsiębiorstwa) do Spółki aportem, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.
Od momentu wniesienia nieruchomości do Spółki, były one przeznaczone do wykonywania działalności opodatkowanej VAT, tj. były wynajmowane przez Spółkę na rzecz podmiotów zewnętrznych. Najem podlegał opodatkowaniu VAT według stawki 23%.
Spółka ponosiła koszty na ulepszenie posiadanych nieruchomości. Tym niemniej, nie przekroczyły one 30% wartości początkowej każdej z nich.
Wspólnicy rozważają podjęcie uchwały w sprawie zmiany umowy Spółki (dalej: „Uchwała”), polegającej na zmianie (obniżeniu) wkładów obojga Wspólników oraz zwrocie części tego wkładu w postaci dwóch odrębnych zorganizowanych części przedsiębiorstwa, funkcjonujących w oparciu o nieruchomości będące uprzednio przedmiotem wkładu (dalej: „ZCP”). Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotem zwrotu na rzecz każdego ze Wspólników będą nieruchomości (budynki lub lokale wraz gruntem) wniesione uprzednio jako element przedsiębiorstwa, które wraz z innymi składnikami majątku stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, przy czym każdy ze Wspólników w ramach zwrotu wkładu będzie uprawiony do otrzymania 100% własności nieruchomości oraz pozostałych składników ZCP. Spółka po obniżeniu wkładu będzie kontynuować prowadzenie działalności związanej z nabywaniem, wynajmem i zbywaniem nieruchomości. Innymi słowy, w wyniku podjęcia uchwały, każdy z dwóch wspólników otrzyma odrębne nieruchomości, stanowiące ZCP, a Spółka będzie kontynuować prowadzenie działalności związanej z nabywaniem, wynajmem i zbywaniem nieruchomości.
Zmiana umowy Spółki zostanie dokonana na podstawie art. 9 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: „KSH”), w zakresie elementu określonego w art. 25 pkt 2 KSH (określenia wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość). Zmiana umowy Spółki polegająca na zmniejszeniu wkładów, będzie miała wpływ na udział kapitałowy, o którym mowa w art. 50 § 1 KSH. Do przedmiotowej czynności nie znajdzie zastosowania art. 54 § 1 KSH.
Biorąc pod uwagę plany Wspólników, zostanie zawarte dodatkowe porozumienie w celu wykonania Uchwały, które będzie przewidywało, że przeniesienie tytułu do ZCP (czynność rozporządzająca) przez Spółkę na rzecz Wspólników zostanie dokonane po spełnieniu określonych w porozumieniu warunków (np. osiągnięcie określonego poziomu przychodów z najmu przez Spółkę przekazywanych wspólnikom ZCP).
Uchwała oraz porozumienie będą wskazywać wartość wierzytelności Wspólników o wydanie ZCP, która będzie równa rynkowej wartości ZCP na moment podjęcia Uchwały.
W konsekwencji, podjęcie Uchwały w sprawie zmiany umowy spółki i przekazaniu Wspólnikom ZCP ma uzasadnienie ekonomiczne i gospodarcze. Wspólnicy rozważają podział nieruchomości pomiędzy Wspólników, tak aby w przyszłości możliwe było swobodne dysponowanie posiadanym majątkiem przez każdego z nich. Po otrzymaniu ZCP, planują oni kontynuowanie działalności w zakresie wynajmu (w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych, w oparciu o wpisy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - wynajem będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług), lecz w przyszłości każdy ze Wspólników będzie również mógł dokonać sprzedaży posiadanych nieruchomości (całości lub części ZCP).
W związku z wydaniem ZCP planowane jest, że:
- mowy najmu z dotychczasowymi najemcami nie zostaną rozwiązane, lecz będą kontynuowane przez Wspólników, którzy staną się stroną umów najmu (na podstawie odrębnych porozumień z najemcami);
- Spółka wyda na rzecz Wspólników prawa i roszczenia wynikające z kluczowych umów dotyczących ZCP (np. umów dostarczania wody, energii elektrycznej, zarządzania, księgowości, doradztwa prawnego itp.), jeżeli będzie to możliwe z prawnego punktu widzenia i strony umów wyrażą na to zgodę;
- Spółka wyda na rzecz Wspólników wszelką dokumentację związaną z działalnością ZCP (np. mapy, dokumentację obiektów, pisma i decyzje, dokumentację techniczną);
- Zobowiązania funkcjonalnie związane z ZCP, zostaną przeniesione na rzecz Wspólników, w zakresie w jakim na przeniesienie takich zobowiązań wyrażą zgodę wierzyciele;
- Spółka wyda na rzecz Wspólników należności oraz środki pieniężne umożliwiające kontynuowanie działalności przez ZCP.
Jak zostało wskazane powyżej, intencją Wspólników po otrzymaniu ZCP jest wynajmowanie nieruchomości na rzecz istniejących najemców, przed podjęciem ewentualnych dalszych decyzji dotyczących wykorzystania majątku wchodzącego w skład ZCP.
Przeniesienie przez Spółkę na rzecz Wspólników ZCP zostanie zabezpieczone: karą umowną, zabezpieczającymi zapłatę kary: hipoteką, depozytem, warunkową cesją czynszów z najmu oraz warunkową umowa dzierżawy ZCP, za czynszem symbolicznym, z prawem zaliczenia przychodów z ZCP na poczet kary.
Biorąc pod uwagę, że w skład ZCP wchodzą odrębne budynki lub lokale, możliwe jest odrębne identyfikowanie przychodów, kosztów, aktywów oraz pasywów związanych z każdym budynkiem/lokalem (odrębnymi ZCP).
Każdy ZCP jest wyodrębniony organizacyjnie, ponieważ jest możliwe przypisanie mu określonych zadań gospodarczych związanych z najmem budynku/lokalu na rzecz podmiotów trzecich.
Spółka pragnie wskazać, że 19 sierpnia 2024 r. złożyła wniosek w zakresie konsekwencji podatkowych na gruncie VAT wydania ZCP Wspólnikom, na który otrzymała odpowiedź w postaci interpretacji indywidualnej z 25 października 2024 r. (0114-KDIP1-1.4012.593.2024.1.AWY). Wniosek zakładał, że każdy ze Wspólników otrzyma % udziału w nieruchomościach stanowiących ZCP. Tym niemniej, po dokonaniu weryfikacji z biznesowego i prawnego punktu widzenia, Wnioskodawcy uznali, że takie rozwiązanie powinno być zmodyfikowane, tj. przedmiotem zwrotu będą dwa ZCP, które obejmować będą 100% udział w określonych nieruchomościach oraz inne składniki majątku wchodzące w skład tych ZCP. Wynika to z tego, że gdyby np. jeden ze Wspólników chciał w przyszłości sprzedać otrzymane składniki majątku, pozyskanie nabywcy zainteresowanego nabyciem wyłącznie udziału będzie istotnie utrudnione w stosunku do sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży jest odrębna nieruchomość. Tym samym, Wspólnicy podjęli decyzję o podziale majątku przed wydaniem nieruchomości (w wyniku zmniejszenia wkładu), tak aby zmniejszenie wkładu skutkowało przekazaniem obydwojgu Wspólnikom odrębnych nieruchomości, stanowiących zorganizowane części przedsiębiorstwa.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo
Pytanie 1. Jakie dokładnie składniki majątkowe materialne i niematerialne, będą wydane przez Spółkę na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki (należy je wymienić)?
Odpowiedź: Zgodnie z uchwałą wspólników Spółki, na rzecz Wspólników zostaną wydane następujące składniki majątkowe materialne i niematerialne:
A. Na rzecz Wspólnika C.C., wydawane będą składniki zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Przedsiębiorstwo 1) Spółki, na którą składają się:
a)prawa własności zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w województwie (…), (…), dzielnicy (…), przy (…), stanowiącej działkę gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym 1, o obszarze wynoszącym 0,1068 ha, dla której Sąd Rejonowy dla (…) w (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…),
b)prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z umowy zawartej w dniu 7 września 2012 r. z Spółką D. z siedzibą w (…) w części dotyczącej obowiązków związanych z zarządzeniem nieruchomością opisaną powyżej w pkt a) wchodzącą w skład Przedsiębiorstwa 1,
c)umowy, pozwolenia, gwarancje, dokumentacja techniczna i decyzje administracyjne związane działalnością Przedsiębiorstwa 1, w szczególności dotyczące nieruchomości opisanej powyżej w pkt a), w tym decyzję Prezydenta Miasta (…) z dnia 23 listopada 2015 r. nr (…) o zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz udzieleniu pozwolenia na wykonanie robót budowlanych dotyczącą nieruchomości opisanej w pkt a) powyżej,
d)prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z bieżących umów związanych z działalnością Przedsiębiorstwa 1, w tym z:
i.Umowy dostarczania ciepła zawartej z Spółką E. z siedzibą w (…) (dawniej: (…)) dotyczącej nieruchomości opisanej w pkt a) powyżej,
ii.Umowy najmu zawartej ze Spółką F Oddział w Polsce z siedzibą w (…) w dniu 31 stycznia 2018 r., dotyczącej lokali użytkowych o powierzchni 80 m2, 330,61 m2 i 312,05 m2 usytuowanych na pierwszym, drugim i trzecim piętrze budynku stanowiącego nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej,
iii.Umowy najmu zawartej ze Spółką F Oddział w Polsce z siedzibą w (…) w dniu 3 marca 2020 r. dotyczącej lokali użytkowych o powierzchni 328m2 usytuowanych na parterze budynku stanowiącego nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej,
iv.Umowy najmu zawartej w dniu 5 lipca 2022 r. z Zakład (…) z siedzibą w (…), dotyczącej lokalu o powierzchni ok. 51,1 m2, umieszczonych m.in. w budynku stanowiącym nieruchomość opisaną powyżej,
v.Umowy najmu zawartej w dniu 8 marca 2018 r. z Spółką G z siedzibą w (…), zmienionej aneksem numer 2 z dnia 2 września 2024r. dotyczącej lokalu o powierzchni ok. 80 m2, części sutereny o powierzchni ok. 12,5 m2 oraz dwóch pomieszczeń piwnic o powierzchni ok. 70 m2 umieszczonych m.in. w budynku stanowiącym nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej,
vi.Umowy najmu zawartej w dniu 3 listopada 2022 r. z Grupa (…) z siedzibą w (…), dotyczącej lokalu o powierzchni ok. 137 m2, w budynku stanowiącą nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej.
e)należności związane z działalnością Przedsiębiorstwa 1, według stanu na dzień 31 października 2024 roku, wymienione poniżej:
i.NADPŁATA od Spółki F. z tytułu czynszu najmu w wysokości 650,86 złotych brutto,
ii.NADPŁATA od Spółki H. Oddział w Polsce z tytułu czynszu najmu w wysokości 9.323,86 złotych brutto,
iii.NADPŁATA od Spółki I Oddział w Polsce z tytułu czynszu najmu w wysokości 4 162,36 złotych brutto,
iv.należności od (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 103.963,24 złotych brutto,
v.należności od (…). z tytułu czynszu najmu w wysokości 40.224,80 złotych brutto,
vi.należności od (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 240.553,49 złotych brutto,
vii. należności od Fundacja (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 14 246,10 złotych brutto,
viii. należności od Grupa (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 156.078,83 złotych brutto,
f)tajemnice Przedsiębiorstwa 1,
g)wszelka dokumentacja związana z działalnością Przedsiębiorstwa 1, w tym: mapy, dokumentacja obiektów, wszelkie pisma i decyzje wraz z załącznikami, dokumentacja techniczna budowy nieruchomości (projekt budowlany i dokumentacja wykonawcza) wraz z jej uzgodnieniami oraz związane z nią majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne do dokumentacji technicznej, w zakresie w jakim prawa te przysługują Spółce, dokumenty od wszelkich urzędów oraz organów administracji oraz organów administracji publicznej (łącznie z autorskimi prawami majątkowymi do wyżej wymienionych dokumentów),
h)prawa z zawartych umów oraz udzielonych pełnomocnictw, które umożliwiają bieżące funkcjonowanie Przedsiębiorstwa 1 oraz pożytki ze składników majątku oraz obciążenia za wyjątkiem zobowiązań podatkowych i innych zobowiązań publicznoprawnych,
i)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa 1, których prowadzenie jest wymagane zgodnie z polskim prawem,
j)wartość firmy obejmująca wartości niematerialne, tj. reputację firmy, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, kontakty w branży usług związanych z nieruchomościami, dostęp do rynków, kontakty z instytucjami finansowymi i dostawcami,
k)inne aktywa i zobowiązania, prawa majątkowe i niemajątkowe, w zakresie w jakim prawa te przysługują Przedsiębiorstwu 1,
l)funkcjonalnie powiązany z powyższymi aktywami zespół pasywów w postaci zobowiązań od jednostek powiązanych i niepowiązanych zaciągniętych w związku z funkcjonowaniem wyżej wymienionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
B. Na rzecz Wspólnika B.B., wydawane będą składniki zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Przedsiębiorstwo 2) Spółki, na którą składają się:
a)udział wynoszący 58481/72182 części we współwłasności zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w województwie (…), m.(…), dzielnicy (…), przy ulicy (…), stanowiącej działkę gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym 2, o obszarze wynoszącym 0,0324 ha, dla której Sąd Rejonowy dla (…) w (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…),
b)prawo własności zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w województwie (…), m.(…), dzielnicy (…), przy (…), stanowiącej działkę gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym 3, o obszarze wynoszącym 0,0176 ha, dla której Sąd Rejonowy dla (…) w (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…),
c)prawo własności lokalu mieszkalnego numer (…), o powierzchni użytkowej 42,17 m2, położonego w (…), dzielnicy (…), przy ulicy (…), dla którego Sąd Rejonowy dla (…) w (…) ((…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer (…),
d)prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z umowy zawartej w dniu 7 września 2012 r. z Spółką D z siedzibą w (…) w części dotyczącej obowiązków związanych z zarządzeniem nieruchomością opisaną w pkt a) powyżej wchodzącą w skład Przedsiębiorstwa 2,
e)prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z umowy zawartej w dniu 7 września 2012 r z Spółką D z siedzibą w (…) w części dotyczącej obowiązków związanych z zarządzeniem nieruchomością opisaną w pkt b) powyżej wchodzącą w skład Przedsiębiorstwa 2,
f)umowy, pozwolenia, gwarancje, dokumentacja techniczna i decyzje administracyjne związane działalnością Przedsiębiorstwa 2, w szczególności dotyczące nieruchomości opisanych powyżej,
g)prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z bieżących umów związanych z działalnością Przedsiębiorstwa 2, w tym z:
i.Umowy najmu zawartej z J.J. prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Adwokacka (…) w dniu 1 marca 2005 roku dotyczącej lokalu użytkowego o powierzchni 117,30 m2 usytuowanego na pierwszym piętrze budynku stanowiącego nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej,
ii.Umowy dostarczania energii elektrycznej zawartej z (…) z siedzibą w (…) dotyczącej nieruchomości opisanej w pkt a) powyżej,
iii.Umowy dzierżawy zawartej ze Spółką K. z siedzibą w (…) w dniu 11 września 2013 r. dotyczącej lokalu użytkowego o powierzchni użytkowej około 480 m2 usytuowanego w nieruchomości opisanej w pkt b) powyżej,
iv.Umowy dzierżawy zawartej ze Spółką L z siedzibą w (…) w dniu 16 lipca 2014 roku, dotyczącej dzierżawy części powierzchni dachu nieruchomości opisanej w pkt b) powyżej, w celach reklamowych,
v. Umowy najmu zawartej ze Spółką L z siedzibą w (…) w dniu 14 sierpnia 2013 r., zmienionej aneksem numer 1 z dnia 11 czerwca 2018 r., dotyczącej lokalu użytkowego o powierzchni około 480 m2, usytuowanego w nieruchomości opisanej w pkt b) powyżej,
vi.Umowy dostarczania ciepła zawartej z Spółką E. z siedzibą w (…) (dawniej: …), dotyczącej nieruchomości opisanej w pkt b) powyżej,
vii. Umowy najmu zawartej w dniu 10 sierpnia 2017 r. z Spółką Ł z siedzibą w (…) dotyczącej lokalu użytkowego o powierzchni 204 m2 usytuowanego na trzecim kondygnacji budynku stanowiącego nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej,
viii. Umowy najmu zawartej z Spółką M. z siedzibą w (…), dotyczącej lokalu o powierzchni ok. 204 m2, dotyczącej nieruchomości opisanej w pkt a) powyżej,
h)należności związane z działalnością Przedsiębiorstwa 2, według stanu na dzień 31 października 2024 roku, wymienione poniżej:
i.NADPŁATA od Spółki L z tytułu czynszu najmu w wysokości 7.059,42 złotych brutto,
ii.należności od (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 20.153,01 złotych brutto,
iii.należności od (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 1.254,60 złotych brutto,
iv.należności od (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 136.888,43 złotych brutto,
i)tajemnice Przedsiębiorstwa 2,
j)wszelka dokumentacja związana z działalnością Przedsiębiorstwa 2, w tym: mapy, dokumentacja obiektów, wszelkie pisma i decyzje wraz z załącznikami, dokumentacja techniczna budowy nieruchomości (projekt budowlany i dokumentacja wykonawcza) wraz z jej uzgodnieniami oraz związane z nią majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne do dokumentacji technicznej, w zakresie w jakim prawa te przysługują Spółce, dokumenty od wszelkich urzędów oraz organów administracji oraz organów administracji publicznej (łącznie z autorskimi prawami majątkowymi do wyżej wymienionych dokumentów),
k)prawa z zawartych umów oraz udzielonych pełnomocnictw, które umożliwiają bieżące funkcjonowanie Przedsiębiorstwa 2 oraz pożytki ze składników majątku oraz obciążenia za wyjątkiem zobowiązań podatkowych i innych zobowiązań publicznoprawnych,
l)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa 2, których prowadzenie jest wymagane zgodnie z polskim prawem,
m) wartość firmy obejmująca wartości niematerialne, tj. reputację firmy, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, kontakty w branży usług związanych z nieruchomościami, dostęp do rynków, kontakty z instytucjami finansowymi i dostawcami,
n)inne aktywa i zobowiązania, prawa majątkowe i niemajątkowe, w zakresie w jakim prawa te przysługują Przedsiębiorstwu 2,
o)funkcjonalnie powiązany z powyższymi aktywami zespół pasywów w postaci zobowiązań od jednostek powiązanych i niepowiązanych zaciągniętych w związku z funkcjonowaniem wyżej wymienionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Pytanie 2. Czy zespoły składników materialnych i niematerialnych, które zostaną wydane przez Spółkę na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki są/będą na dzień transakcji wyodrębnione w Państwa Spółce na płaszczyźnie:
a)funkcjonalnej, tj. czy wydawane na rzecz Wspólników zespoły składników materialnych i niematerialnych będą miały potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielne podmioty gospodarcze realizujące zadania gospodarcze (w czym to wyodrębnienie będzie się przejawiać)?
Odpowiedź:
- Zespoły składników materialnych i niematerialnych, które zostaną wydane przez Spółkę na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki są na dzień transakcji wyodrębnione w Spółce na płaszczyźnie funkcjonalnej.
Wymienione w pkt 1 niniejszej odpowiedzi składniki materialne i niematerialne składają się na zorganizowane części przedsiębiorstwa w postaci Nieruchomości wydawanych Wspólnikom i są wyodrębnione funkcjonalnie. Przejawia się to tym, że w oparciu o każdy budynek/lokal wchodzący w skład Nieruchomości, możliwe jest kontynuowanie działalności związanej z najmem (przekazywane są wszelkie umowy najmu, należności oraz księgi i aktywa, które pozwalają Wspólnikom prowadzić samodzielne i oddzielne działalność związaną z najmem nieruchomości wchodzących w skład poszczególnych zorganizowanych części przedsiębiorstwa).
- Po przekazaniu Nieruchomości, Wspólnicy planują kontynuowanie działalności związanej z najmem poszczególnych budynków/lokali na rzecz dotychczasowych najemców.
Pytanie 3. Czy możliwe będzie kontynuowanie przez Wspólników działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas przez Spółkę wyłącznie w oparciu o składniki majątkowe wydane na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki?
- Spółka wyjaśnia, że możliwe będzie kontynuowanie działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas przez Spółkę wyłącznie w oparciu o składniki majątkowe wydane na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki, wymienione w pkt 1 niniejszej odpowiedzi.
Pytanie 4. Czy Wspólnicy będą musieli podjąć/wykonać jakieś działania faktyczne lub prawne w celu prowadzenia/kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o otrzymane składniki materialne i niematerialne w ramach zmiany umowy spółki - jeśli Wspólnicy będą musieli takie działania podjąć, to należy je w sposób niebudzący wątpliwości wskazać i opisać.
Odpowiedź:
- Spółka wyjaśnia, że Wspólnicy nie będą musieli wykonać istotnych działań faktycznych lub prawnych w celu kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o otrzymane składniki materialne i niematerialne, poza czynnościami o charakterze administracyjnym, które obejmują następujące działania:
a)zarejestrowanie działalności gospodarczych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz czynności związane z rejestracją dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych;
b)poinformowanie wszelkich najemców o przejściu praw z umów najmu;
c)podpisanie cesji umów między Spółką a Wspólnikami na dostawy mediów oraz usług do przenoszonych nieruchomości wchodzących w skład zorganizowanych części przedsiębiorstwa.
Pytanie
Czy zespoły składników materialnych i niematerialnych, które zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, zostaną wydane przez Spółkę na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki w oparciu o art. 9 KSH (w zakresie jej obowiązkowego elementu w postaci określenia wkładów - art. 25 pkt 2 KSH), stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w konsekwencji wydanie zorganizowanych części przedsiębiorstwa będzie stanowić transakcje niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
Wnioskodawca uważa, że zespoły składników materialnych i niematerialnych, które zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, zostaną wydane przez Spółkę na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki w oparciu o art. 9 KSH (w zakresie jej obowiązkowego elementu w postaci określenia wkładów - art. 25 pkt 2 KSH), stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w konsekwencji wydanie zorganizowanych części przedsiębiorstwa będzie stanowić transakcje niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Uzasadnienie Stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.) w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca, i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach, gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.
Art. 6 pkt 1 ustawy o VAT stanowi implementację powyższej regulacji do krajowego porządku prawnego. Zgodnie z tym przepisem, ustawy o VAT nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Co do zasady, dostawa nieruchomości, stanowić będzie dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Dopiero w przypadku uznania, że dana nieruchomość stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa możliwe jest wyłączenie takiej transakcji z zakresu opodatkowania VAT. Sytuacja taka stanowi wyjątek od ogólnej zasady powszechności opodatkowania.
W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, aby prawidłowo ocenić, czy przedmiotowa transakcja podlega VAT konieczna jest weryfikacja czy przedmiot dostawy może stanowić przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Definicja przedsiębiorstwa na gruncie ustawy PIT została scharakteryzowana w art. 5a pkt 3. Zgodnie z nią przedsiębiorstwem jest przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 1360 - zwany w dalszej części: „Kodeksem cywilnym”), tj.:
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5)koncesje, licencje i zezwolenia;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8)tajemnice przedsiębiorstwa;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Należy zwrócić przy tym uwagę, że katalog ten nie jest zamknięty.
Zgodnie zaś z przepisem art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Analizując powyższe należy stwierdzić, że przedsiębiorstwo pod względem podatkowym należy rozumieć jako ogół praw podmiotowych, stosunków faktycznych oraz różnych innych wartości (np. systemu organizacyjnego, doświadczeń w zakresie działalności przedsiębiorstwa) jakie prowadzący przedsiębiorstwo (jego właściciel) sam lub ze współpracującymi osobami wiąże w zorganizowany zespół majątkowy.
Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Przez ZCP rozumie się funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zgodnie z utrwaloną praktyką organów podatkowych, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP powinna mieć swoje odrębne miejsce w strukturze organizacyjnej danego podmiotu jako dział, wydział czy oddział itp.
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza również, że składniki majątkowe części przedsiębiorstwa muszą być odpowiednio zorganizowane, np. poprzez funkcjonalne przypisanie do danej działalności. Kluczowe jest także posiadanie odrębnej struktury organizacyjnej, w tym zespołu pracowników przypisanych funkcjonalnie do wyodrębnionej jednostki, z jasno określoną strukturą hierarchiczną.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP. Nie oznacza to jednocześnie, że możliwość przypisania np. kosztów do danego składnika majątkowego na podstawie prowadzonych ewidencji podatkowych stanowi o wyodrębnieniu finansowym. Potwierdzone zostało to między innymi przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 maja 2023 r. [sygn. 0111-KDIB3-3.4012.109.2023.1.AM].
Wyodrębnienie funkcjonalne oznacza zdolność do realizacji określonych zadań gospodarczych i funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo. W praktyce oznacza to, że wyodrębnione przedsiębiorstwo na zasadzie ZCP powinno być w stanie samodzielnie działać na rynku od momentu jej wyodrębnienia. Składniki majątkowe ZCP muszą umożliwiać nabywcy podjęcie działalności gospodarczej jako odrębne przedsiębiorstwo, zazwyczaj bez potrzeby angażowania dodatkowych środków lub nakładów.
W zakresie objęcia opodatkowaniem VAT czynności zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP należy zwrócić uwagę na wyrok TSUE z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl.
W wyroku stwierdzono, że jeśli państwo członkowskie przyjęło opcję z art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, uznającą, że wydanie całości majątku nie jest dostawą towarów według VAT, zasada ta ma zastosowanie do każdej sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego części, obejmującej składniki materialne i niematerialne, które mogą samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar kontynuowania działalności. TSUE podkreślił, że pojęcia dyrektywy powinny być interpretowane jednolicie i autonomicznie, z uwzględnieniem kontekstu i celu regulacji. Wyłączenie opodatkowania ma na celu zapewnienie neutralności podatkowej, która pozwalałaby na odliczenie lub zwrot podatku. Trybunał zaznaczył, że przeniesienie, o którym mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, obejmuje również części przedsiębiorstwa, a kluczowe jest funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację zadań gospodarczych.
Dodatkowo w wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak podkreśla TSUE, aby uznać, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części według art. 19 Dyrektywy 112, przekazane składniki muszą umożliwiać prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. TSUE orzekł, że jeśli działalność gospodarcza tego nie wymaga, nie wszystkie składniki muszą być przekazane, aby transakcja była wyłączona z opodatkowania zgodnie z art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.
Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, aby część przedsiębiorstwa mogła zostać uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Materialne i niematerialne składniki majątkowe wchodzące w skład ZCP muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej bez podejmowania dodatkowych działań mających na celu wyposażenie zespołu składników materialnych w zasoby niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.
ZCP tworzy zatem zbiór składników majątkowych, pozostających w takich wzajemnych relacjach, w których można mówić o nich jako o zorganizowanym zespole, a nie o zbiorze elementów, których jedyną cechą wspólną jest pozostawanie we władaniu jednego podmiotu. Dodatkowo elementy tego zbioru powinny wykazywać takie wzajemne powiązania funkcjonalne, aby mogły służyć kontynuowaniu danej działalności gospodarczej.
Wobec powyższego, na gruncie ustawy o VAT, mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;
- zespół ten jest funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
- składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
- zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych za ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.
Zdaniem Wnioskodawcy, wydanie ZCP opisanych w zdarzeniu przyszłym, przez Spółkę na rzecz Wspólników, będzie stanowiło dostawę zorganizowanych części przedsiębiorstwa w rozumieniu regulacji o VAT. Wynika to z tego, że:
- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań - zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, przedmiotem wydania w ramach wykonania Uchwały będą budynki/lokale oraz związane z nimi składniki materialne i niematerialne;
- ZCP są wyodrębnione organizacyjnie - przedmiotem dostawy będą odrębne budynki/lokale, które z organizacyjnego punktu widzenia mogą być przedmiotem odrębnych umów najmu (w całości lub części), niezależnie od pozostałych nieruchomości będących własnością Spółki;
- ZCP będące przedmiotem dostawy są w ocenie Wnioskodawcy wyodrębnione finansowo, ponieważ możliwe jest identyfikowanie przychodów, kosztów, aktywów oraz pasywów związanych z każdym z budynków/lokali;
- ZCP są wyodrębnione funkcjonalnie w ramach przedsiębiorstwa Spółki. W oparciu o każdy budynek / lokal wchodzący w skład ZCP, możliwe jest kontynuowanie działalności związanej z najmem. Po przekazaniu ZCP, Wspólnicy planują kontynuowanie działalności związanej z najmem poszczególnych budynków/lokali na rzecz dotychczasowych najemców. Wraz z ZCP, na rzecz Wspólników przekazane zostaną wszelkie aktywa materialne i niematerialne umożliwiające kontynuowanie tej działalności (prawa i roszczenia wynikające z bieżących umów dotyczących ZCP, dokumentację dotyczącą nieruchomości itp.);
- Istnieje zamiar kontynuowania przez Wspólników działalności w zakresie najmu prowadzonej dotychczas przy pomocy składników majątkowych będących wydania w ramach wykonania Uchwały.
Przy ocenie sprawy przedstawionej we wniosku konieczne jest uwzględnienie tez postanowienia TSUE z 16 stycznia 2023 r. w sprawie C-729/21. Jak wynika z postanowienia „44 Trybunał podkreślił w tym względzie, że stwierdzenie, iż nastąpiło przeniesienie samodzielnej części przedsiębiorstwa, wymaga, by całość przekazanych składników była wystarczająca dla umożliwienia prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej (zob. podobnie wyroki: z 10 listopada 2011 r., Schriever, C-444/10, EU:C:2011:724, pkt 25; z dnia 19 grudnia 2018 r., Mailat, C-17/18, EU:C:2018:1038, pkt 15).
45 W tym celu należy dokonać całościowej oceny okoliczności faktycznych charakteryzujących daną transakcję. W ramach tej oceny szczególne znaczenie należy nadać charakterowi działalności gospodarczej, której prowadzenie jest planowane (zob. podobnie wyrok z 10 listopada 2011 r., Schriever, C-444/10, EU:C:2011:724, pkt 26, 32).
46 Ponadto należy wyjaśnić, że objęcie zakresem pojęcia „przekazania całości lub części majątku” w rozumieniu art. 19 akapit pierwszy dyrektywy 2006/112 wymaga, aby nabywca miał zamiar prowadzić przekazane przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, a nie tylko natychmiast zlikwidować działalność i ewentualnie sprzedać zapasy (wyrok z 19 grudnia 2018 r., Mailat, C-17/18, EU:C:2018:1038, pkt 25 i przytoczone tam orzecznictwo)”.
Z powyższego wynika, że uznanie transferu ZCP za wyłączone z opodatkowania nie jest uwarunkowane tożsamym sposobem wykorzystania nabywanych składników majątku, ale wyłącznie kontynuowaniem ich wykorzystania w działalności nabywcy. Taka wykładnia art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. została również przyjęta w wyroku NSA z 19 kwietnia 2023 r. sygn. I FSK 853/20, w którym wskazano, że „6.3. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego odnoszącym się do treści art. 6 ustawy o VAT, akceptującym wskazane wyżej tezy formułowane przez Trybunał Sprawiedliwości i odnoszącym je do wykładni art. 6 wskazanej ustawy, akcentuje się również, że przepis ten nie formułuje jakichkolwiek warunków związanych z kontynuacją prowadzonej działalności gospodarczej dokładnie w takim samym zakresie, w jakim prowadził ją zbywca. Istotne jest natomiast, aby zachowane zostało przeznaczenie nabywanego zespołu składników majątkowych (por np. wyroki: z 27 sierpnia 2019 r., sygn. akt I FSK 1265/17 oraz z 1 października 2020 r., sygn. akt I FSK 12/18). Sąd w składzie rozpoznającym niniejszą skargę kasacyjną w pełni akceptuje powyższy pogląd”.
Jak dalej wyjaśnił NSA „6.4. W postanowieniu z 16 stycznia 2023 r. w sprawie C-729/21 TSUE wskazując na swoje dotychczasowe stanowisko podkreślił, że: „należy wyjaśnić, że objęcie zakresem pojęcia „przekazania całości lub części majątku” w rozumieniu art. 19 akapit pierwszy dyrektywy 2006/112 wymaga, aby nabywca miał zamiar prowadzić przekazane przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, a nie tylko natychmiast zlikwidować działalność i ewentualnie sprzedać zapasy (wyrok z 9 grudnia 2018 r., Mailat, C 17/18, EU:C:2018:1038, pkt 25 i przytoczone tam orzecznictwo). W tym względzie z orzecznictwa Trybunału wynika, że zamiar nabywcy może, a w niektórych przypadkach powinien, być brany pod uwagę przy całościowej ocenie okoliczności transakcji, o ile można go ustalić na podstawie obiektywnych wskazówek”.
W przedmiotowej sprawie, przekazanie składników majątku stanowiących ZCP, w wyniku wykonania uchwały nie spowoduje zmiany przeznaczenia zespołu składników majątkowych.
Przeciwnie, jak wynika z okoliczności sprawy, Wspólnicy będą wykorzystywać składniki majątku w tym samym celu i z takim samym przeznaczeniem (do prowadzenia działalności związanej z najmem).
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy:
- Przedmiotem wydania w ramach wykonania Uchwały będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT;
- W związku z powyższym, przeniesienie prawa własności ZCP nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w oparciu o art. 6 ust. 1 ustawy o VAT.
- Powyższe konkluzje potwierdzają m.in. następujące interpretacje organów podatkowych:
- Interpretacja indywidualna z 16 maja 2023 r. [sygn. 0111-KDIB3-3.4012.109.2023.1.AM]
„Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już w Spółce Dzielonej zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po dokonaniu podziału przez wydzielenie powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez Spółkę Wydzieloną, w oparciu o nabyte składniki. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na zbywaną aptekę stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. (...)
Jak Państwo wskazali, zespół składników, który jest przedmiotem zbycia na moment transakcji posiada zdolność do niezależnego funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Ponadto, Nabywca będzie kontynuował działalność prowadzoną przez Państwa w zakresie, w jakim zbywany Dział do momentu transakcji funkcjonuje w Państwa strukturach, bazując wyłącznie na przejętych zasobach, bez konieczności angażowania innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji oraz bez konieczności podejmowania innych działań faktycznych i prawnych. Reasumując, zbywane składniki majątkowe wchodzące w skład zbywanego Działu stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, tym samym sprzedaż apteki będzie stanowiła czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VA T stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy.”
• Interpretacja indywidualna z 13 października 2020 r. [sygn. 0114-KDIP4-2.4012.309.2020.2. AA] „Jak wskazano we wniosku, wyodrębnienie organizacyjne zespołu składników będących przedmiotem transakcji będzie dokonane na bazie zarządzenia wewnętrznego. Wyodrębniona część przedsiębiorstwa będzie posiadać autonomię i niezależność w realizacji swoich zadań, nie będzie związana z pozostałą częścią prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności polegającej na wynajmie innych nieruchomości. O wyodrębnieniu finansowym świadczy natomiast fakt, że jest możliwe wskazanie przychodów przedsiębiorstwa związanych wyłącznie z częścią działalności związaną z posiadaniem i wykorzystywaniem przedmiotowej nieruchomości. Jak wynika z wniosku - możliwe jest określenie w dokładny sposób, które przychody przedsiębiorstwa związane są wyłącznie z wykorzystywaniem w działalności gospodarczej przedmiotowej nieruchomości. Ponadto możliwe jest wyodrębnienie umów sprzedaży dotyczących sprzedaży dokonywanej przez wyodrębniony dział. Dodatkowo możliwe jest analogiczne przyporządkowanie kosztów związanych z działalnością działu, skupiającego własność przedmiotowych nieruchomości. Oprócz wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego, istotnym jest także, aby zorganizowana cześć przedsiębiorstwa obejmowała elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie - jak wskazano w opisie sprawy - objęte transakcją składniki majątkowe (materialne i niematerialne) pozwalają Nabywcy na kontynuowanie dotychczasowej działalności w zakresie wynajmu powierzchni usługowych. Z treści wniosku wynika, iż Nabywca zamierza kontynuować działalność w tym zakresie na bazie przejętego zespołu składników będących przedmiotem transakcji.
Tym samym przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności sprawy wskazują, że część przedsiębiorstwa będąca przedmiotem opisanej transakcji aportu stanowi organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczony do realizacji zadań gospodarczych i w konsekwencji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.”
- Interpretacja indywidualna z 16 marca 2018 r. [sygn. 0111-KDIB3-2.4012.39.2018.2.JM] „Oprócz wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego WWM był również wyodrębniony funkcjonalnie. Obowiązywał w nim Regulamin organizacyjny oraz zatrudnieni byli pracownicy. Działalność gospodarcza WWM stanowiła zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, w skład, którego wchodziła w szczególności własność urządzeń, materiałów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości; prawa wynikające z umów najmu i leasingu; licencje i zezwolenia, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; tajemnice przedsiębiorstwa. Ponadto jak wyraźnie wskazano we wniosku, WWM stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązać, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Jak wynika z art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Mając zatem na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż skoro - jak wynika z okoliczności sprawy - składniki wskazane we wniosku stanowią organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, to tym samym spełniają definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy i w myśl art. 6 pkt 1 ustawy sprzedaż ww. części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. ”
Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361; ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W świetle art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.):
Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych:
Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.
Podkreślić przy tym należy, że zgodnie z art. 9 Kodeksu spółek handlowych:
Zmiana postanowień umowy spółki wymaga zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 Kodeksu spółek handlowych:
Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
W myśl art. 25 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych:
Umowa spółki jawnej powinna zawierać:
1) firmę i siedzibę spółki;
2) określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość;
3) przedmiot działalności spółki;
4) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
Stosownie do art. 50 § 1 Kodeksu spółek handlowych:
Udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu.
Zgodnie z art. 54 § 1 Kodeksu spółek handlowych:
Zmniejszenie udziału kapitałowego wymaga zgody pozostałych wspólników.
Wyjaśnić jednak tutaj należy, że w sytuacji gdy w wyniku zmiany umowy Spółki przedmiotem przekazania Wspólnikom jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa to mamy do czynienia z transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji ustawy.
Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.
W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:
Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa – rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.
Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:
- zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
- faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.
Zakres powyższego wyłączenia z zakresu opodatkowania zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita-Modes stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego.
Ponadto TSUE zauważył, że przejmującego należy traktować jako następcę zbywającego, przy czym, aby przejmujący mógł zostać uznany za następcę zbywającego, musi on kontynuować działalność prowadzoną przez zbywcę.
Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „Trybunał” lub „TSUE”) w wyroku z 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Schriever „przekazanie całości lub części aktywów” należy interpretować w taki sposób, że obejmuje ono przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Zgodnie z ww. orzecznictwem TSUE C-444/10 ocena, jakie dobra – ruchome lub nieruchome – są niezbędne do utworzenia przedsiębiorstwa lub ZCP, musi być dokonywana „(…) z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej”.
Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyroki NSA: z 25 czerwca 2013 r. sygn. akt I FSK 955/12 oraz z dnia 21 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1316).
O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że rozważają Państwo podjęcie uchwały w sprawie zmiany umowy Spółki, polegającej na zmianie (obniżeniu) wkładów obojga Wspólników oraz zwrocie części tego wkładu w postaci dwóch odrębnych zorganizowanych części przedsiębiorstwa, funkcjonujących w oparciu o nieruchomości będące uprzednio przedmiotem wkładu. Przedmiotem zwrotu na rzecz każdego ze Wspólników będą nieruchomości (budynki lub lokale wraz gruntem) wniesione uprzednio jako element przedsiębiorstwa, które wraz z innymi składnikami majątku stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, przy czym każdy ze Wspólników w ramach zwrotu wkładu będzie uprawiony do otrzymania 100% własności nieruchomości oraz pozostałych składników ZCP.
Zgodnie z uchwałą wspólników Spółki, na rzecz wspólników zostaną wydane następujące składniki majątkowe materialne i niematerialne:
A. Na rzecz Wspólnika C.C., wydawane będą składniki zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Przedsiębiorstwo 1) Spółki, na którą składają się:
a)prawa własności zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w województwie (…), m.(…), dzielnicy (…), przy (…), stanowiącej działkę gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym 1, o obszarze wynoszącym 0,1068 ha, dla której Sąd Rejonowy dla (…) w (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…),
b)prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z umowy zawartej w dniu 7 września 2012 r. z Spółką D z siedzibą w (…) w części dotyczącej obowiązków związanych z zarządzeniem nieruchomością opisaną powyżej w pkt a) wchodzącą w skład Przedsiębiorstwa 1,
c)umowy, pozwolenia, gwarancje, dokumentacja techniczna i decyzje administracyjne związane działalnością Przedsiębiorstwa 1, w szczególności dotyczące nieruchomości opisanej powyżej w pkt a), w tym decyzję Prezydenta Miasta (…) z dnia 23 listopada 2015 r. nr (…) o zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz udzieleniu pozwolenia na wykonanie robót budowlanych dotyczącą nieruchomości opisanej w pkt a) powyżej,
d)prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z bieżących umów związanych z działalnością Przedsiębiorstwa 1, w tym z:
i.Umowy dostarczania ciepła zawartej z Spółka E. z siedzibą w (…) (dawniej: …) dotyczącej nieruchomości opisanej w pkt a) powyżej,
ii.Umowy najmu zawartej ze Spółką F Oddział w Polsce z siedzibą w (…) w dniu 31 stycznia 2018 r., dotyczącej lokali użytkowych o powierzchni 80 m2, 330,61 m2 i 312,05 m2 usytuowanych na pierwszym, drugim i trzecim piętrze budynku stanowiącego nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej,
iii.Umowy najmu zawartej ze Spółką F Oddział w Polsce z siedzibą w (…) w dniu 3 marca 2020 r. dotyczącej lokali użytkowych o powierzchni 328m2 usytuowanych na parterze budynku stanowiącego nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej,
iv.Umowy najmu zawartej w dniu 5 lipca 2022 r. z Zakład (…) z siedzibą w (…), dotyczącej lokalu o powierzchni ok. 51,1 m2, umieszczonych m.in. w budynku stanowiącym nieruchomość opisaną powyżej,
v.Umowy najmu zawartej w dniu 8 marca 2018 r. z Spółką G z siedzibą w (…), zmienionej aneksem numer 2 z dnia 2 września 2024r. dotyczącej lokalu o powierzchni ok. 80 m2, części sutereny o powierzchni ok. 12,5 m2 oraz dwóch pomieszczeń piwnic o powierzchni ok. 70 m2 umieszczonych m.in. w budynku stanowiącym nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej,
vi.Umowy najmu zawartej w dniu 3 listopada 2022 r. z Grupa (…) z siedzibą w (…), dotyczącej lokalu o powierzchni ok. 137 m2, w budynku stanowiącą nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej.
e)należności związane z działalnością Przedsiębiorstwa 1, według stanu na dzień 31 października 2024 roku, wymienione poniżej:
i.NADPŁATA od Spółki F z tytułu czynszu najmu w wysokości 650,86 złotych brutto,
ii.NADPŁATA od Spółki H Oddział w Polsce z tytułu czynszu najmu w wysokości 9.323,86 złotych brutto,
iii.NADPŁATA od Spółki I Oddział w Polsce z tytułu czynszu najmu w wysokości 4 162,36 złotych brutto,
iv.należności od (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 103.963,24 złotych brutto,
v.należności od (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 40.224,80 złotych brutto,
vi.należności od (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 240.553,49 złotych brutto,
vii. należności od Fundacja (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 14 246,10 złotych brutto,
viii. należności od Grupa (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 156.078,83 złotych brutto,
f)tajemnice Przedsiębiorstwa 1,
g)wszelka dokumentacja związana z działalnością Przedsiębiorstwa 1, w tym: mapy, dokumentacja obiektów, wszelkie pisma i decyzje wraz z załącznikami, dokumentacja techniczna budowy nieruchomości (projekt budowlany i dokumentacja wykonawcza) wraz z jej uzgodnieniami oraz związane z nią majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne do dokumentacji technicznej, w zakresie w jakim prawa te przysługują Spółce, dokumenty od wszelkich urzędów oraz organów administracji oraz organów administracji publicznej (łącznie z autorskimi prawami majątkowymi do wyżej wymienionych dokumentów),
h)prawa z zawartych umów oraz udzielonych pełnomocnictw, które umożliwiają bieżące funkcjonowanie Przedsiębiorstwa 1 oraz pożytki ze składników majątku oraz obciążenia za wyjątkiem zobowiązań podatkowych i innych zobowiązań publicznoprawnych,
i)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa 1, których prowadzenie jest wymagane zgodnie z polskim prawem,
j)wartość firmy obejmująca wartości niematerialne, tj. reputację firmy, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, kontakty w branży usług związanych z nieruchomościami, dostęp do rynków, kontakty z instytucjami finansowymi i dostawcami,
k)inne aktywa i zobowiązania, prawa majątkowe i niemajątkowe, w zakresie w jakim prawa te przysługują Przedsiębiorstwu 1,
l)funkcjonalnie powiązany z powyższymi aktywami zespół pasywów w postaci zobowiązań od jednostek powiązanych i niepowiązanych zaciągniętych w związku z funkcjonowaniem wyżej wymienionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
B. Na rzecz Wspólnika B.B., wydawane będą składniki zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Przedsiębiorstwo 2) Spółki, na którą składają się:
a)udział wynoszący 58481/72182 części we współwłasności zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w województwie (…), m.(…), dzielnicy (…), przy ulicy (…), stanowiącej działkę gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym 2, o obszarze wynoszącym 0,0324 ha, dla której Sąd Rejonowy dla (…) w (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…),
b)prawo własności zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w województwie (…), m.(…), dzielnicy (…), przy (…), stanowiącej działkę gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym 3, o obszarze wynoszącym 0,0176 ha, dla której Sąd Rejonowy dla (…) w (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…),
c)prawo własności lokalu mieszkalnego numer (…), o powierzchni użytkowej 42,17 m2, położonego w (…), dzielnicy (…), przy ulicy (…0, dla którego Sąd Rejonowy dla (…) w (…) (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer (…),
d)prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z umowy zawartej w dniu 7 września 2012 r. z Spółką D. z siedzibą w (…) w części dotyczącej obowiązków związanych z zarządzeniem nieruchomością opisaną w pkt a) powyżej wchodzącą w skład Przedsiębiorstwa 2,
e)prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z umowy zawartej w dniu 7 września 2012 r z Spółką D z siedzibą w (…) w części dotyczącej obowiązków związanych z zarządzeniem nieruchomością opisaną w pkt b) powyżej wchodzącą w skład Przedsiębiorstwa 2,
f)umowy, pozwolenia, gwarancje, dokumentacja techniczna i decyzje administracyjne związane działalnością Przedsiębiorstwa 2, w szczególności dotyczące nieruchomości opisanych powyżej,
g)prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z bieżących umów związanych z działalnością Przedsiębiorstwa 2, w tym z:
i.Umowy najmu zawartej z J.J. prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Adwokacka (…) w dniu 1 marca 2005 roku dotyczącej lokalu użytkowego o powierzchni 117,30 m2 usytuowanego na pierwszym piętrze budynku stanowiącego nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej,
ii.Umowy dostarczania energii elektrycznej zawartej z (…). z siedzibą w (…) dotyczącej nieruchomości opisanej w pkt a) powyżej,
iii.Umowy dzierżawy zawartej ze spółką (…) z siedzibą w (…) w dniu 11 września 2013 r. dotyczącej lokalu użytkowego o powierzchni użytkowej około 480 m2 usytuowanego w nieruchomości opisanej w pkt b) powyżej,
iv.Umowy dzierżawy zawartej ze Spółką L. z o.o. z siedzibą w (…) w dniu 16 lipca 2014 roku, dotyczącej dzierżawy części powierzchni dachu nieruchomości opisanej w pkt b) powyżej, w celach reklamowych,
v. Umowy najmu zawartej ze Spółką L. z siedzibą w (…) w dniu 14 sierpnia 2013 r., zmienionej aneksem numer 1 z dnia 11 czerwca 2018 r., dotyczącej lokalu użytkowego o powierzchni około 480 m2, usytuowanego w nieruchomości opisanej w pkt b) powyżej,
vi.Umowy dostarczania ciepła zawartej z (…) z siedzibą w (…) (dawniej: …), dotyczącej nieruchomości opisanej w pkt b) powyżej,
vii. Umowy najmu zawartej w dniu 10 sierpnia 2017 r. z Spółką Ł. z siedzibą w (…) dotyczącej lokalu użytkowego o powierzchni 204 m2 usytuowanego na trzecim kondygnacji budynku stanowiącego nieruchomość opisaną w pkt a) powyżej,
viii. Umowy najmu zawartej z Spółką M z siedzibą w (…), dotyczącej lokalu o powierzchni ok. 204 m2, dotyczącej nieruchomości opisanej w pkt a) powyżej,
h)należności związane z działalnością Przedsiębiorstwa 2, według stanu na dzień 31 października 2024 roku, wymienione poniżej:
i.NADPŁATA od Spółki L z tytułu czynszu najmu w wysokości 7.059,42 złotych brutto,
ii.należności od (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 20.153,01 złotych brutto,
iii.należności od (…) z tytułu czynszu najmu w wysokości 1.254,60 złotych brutto,
iv.należności od Spółki M z tytułu czynszu najmu w wysokości 136.888,43 złotych brutto,
i)tajemnice Przedsiębiorstwa 2,
j)wszelka dokumentacja związana z działalnością Przedsiębiorstwa 2, w tym: mapy, dokumentacja obiektów, wszelkie pisma i decyzje wraz z załącznikami, dokumentacja techniczna budowy nieruchomości (projekt budowlany i dokumentacja wykonawcza) wraz z jej uzgodnieniami oraz związane z nią majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne do dokumentacji technicznej, w zakresie w jakim prawa te przysługują Spółce, dokumenty od wszelkich urzędów oraz organów administracji oraz organów administracji publicznej (łącznie z autorskimi prawami majątkowymi do wyżej wymienionych dokumentów),
k)prawa z zawartych umów oraz udzielonych pełnomocnictw, które umożliwiają bieżące funkcjonowanie Przedsiębiorstwa 2 oraz pożytki ze składników majątku oraz obciążenia za wyjątkiem zobowiązań podatkowych i innych zobowiązań publicznoprawnych,
l)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa 2, których prowadzenie jest wymagane zgodnie z polskim prawem,
m)wartość firmy obejmująca wartości niematerialne, tj. reputację firmy, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, kontakty w branży usług związanych z nieruchomościami, dostęp do rynków, kontakty z instytucjami finansowymi i dostawcami,
n)inne aktywa i zobowiązania, prawa majątkowe i niemajątkowe, w zakresie w jakim prawa te przysługują Przedsiębiorstwu 2,
o)funkcjonalnie powiązany z powyższymi aktywami zespół pasywów w postaci zobowiązań od jednostek powiązanych i niepowiązanych zaciągniętych w związku z funkcjonowaniem wyżej wymienionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy zespoły składników materialnych i niematerialnych, które zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, zostaną wydane przez Spółkę na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w konsekwencji ich wydanie Wspólnikom będzie stanowić transakcje niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Jak wynika z opisu sprawy, w skład ZCP wchodzą odrębne budynki lub lokale, możliwe jest odrębne identyfikowanie przychodów, kosztów, aktywów oraz pasywów związanych z każdym budynkiem/lokalem. Ponadto każdy ZCP jest wyodrębniony organizacyjnie na podstawie uchwały w sprawie zmiany umowy Spółki, ponieważ jest możliwe przypisanie mu określonych zadań gospodarczych związanych z najmem budynku/lokalu na rzecz podmiotów trzecich.
Składniki materialne i niematerialne składają się na zorganizowane części przedsiębiorstw w postaci Nieruchomości wydawanych Wspólnikom i są wyodrębnione funkcjonalnie. Przejawia się to tym, że w oparciu o każdy budynek/lokal wchodzący w skład Nieruchomości, możliwe jest kontynuowanie działalności związanej z najmem (przekazywane są wszelkie umowy najmu, należności oraz księgi i aktywa, które pozwalają Wspólnikom prowadzić samodzielne i oddzielne działalność związaną z najmem nieruchomości wchodzących w skład poszczególnych zorganizowanych części przedsiębiorstwa).
Z opisu sprawy wynika, że możliwe będzie kontynuowanie działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas przez Spółkę wyłącznie w oparciu o składniki majątkowe wydane na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki.
Wspólnicy nie będą musieli wykonać istotnych działań faktycznych lub prawnych w celu kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o otrzymane składniki materialne i niematerialne, poza czynnościami o charakterze administracyjnym.
Analiza zaprezentowanego opisu sprawy w kontekście przytoczonych regulacji prawnych oraz orzecznictwa TSUE, prowadzi do wniosku, że zostaną spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania zespołów składników materialnych i niematerialnych, mających być przedmiotami przeniesienia przez Spółkę na rzecz Wspólników, za zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Opisane we wniosku zespoły składników stanowią zespoły składników materialnych i niematerialnych, które są organizacyjnie i finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki oraz przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych i potencjalnie mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące konkretnie przypisane im zadania gospodarcze, związane z wynajmem powierzchni.
Wspólnicy będą kontynuować dotychczasową działalność prowadzoną przez Państwa Spółkę w ramach najmu nieruchomości tylko i wyłącznie w oparciu o składniki majątkowe wydane na rzecz Wspólników w ramach zmiany umowy spółki.
Mając na uwadze powyższe, uznać należy, że zespoły składników materialnych i niematerialnych składających się na Przedsiębiorstwo 1 i Przedsiębiorstwo 2, będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa.
W konsekwencji uznania ww. zespołów składników materialnych i niematerialnych za zorganizowane części przedsiębiorstwa, planowane ich przeniesienie przez Spółkę na rzecz Wspólników, którzy będą kontynuowali działalność Spółki z wykorzystywaniem tych zespołów składników, będzie - zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT - wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT.
Państwa stanowisko uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego,
które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania
interpretacji.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.