Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.585.2024.2.PJ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.585.2024.2.PJ

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług wpłynął z 9 grudnia 2024 r. Uzupełnili go Państwo pismem z 24 lutego 2025 r. (data wpływu: 27 lutego 2025 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Sp. z o.o. ma przeważający działalność w zakresie edukacji „kursy językowe”- jest więc przedmiotowo zwolniona z VAT. Natomiast planujemy jako dodatkową formę działalności dysponować mieszkaniem, które wynajmuje Spółka od osoby prywatnej - Spółka będzie je wynajmować na doby w portalu (...) (dodane zostały już w spółce kody PKD: 55.90.Z „Pozostałe zakwaterowanie” oraz 55.10.Z „Hotele i podobne obiekty zakwaterowania”).

Czy w przypadku wynajmu na (...) Spółka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT do 200 tys. obrotu rocznie, przy jednoczesnym korzystaniu ze zwolnienia przedmiotowego z VAT w przypadku kursów językowych?

W uzupełnieniu wniosku, odpowiadając na pytania Organu wskazali Państwo ponadto, że:

1.Na jakiej podstawie prawnej (na podstawie jakiego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług) korzystają Państwo ze zwolnienia dla działalności w zakresie „kursy językowe”?

-Świadczenie usług zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1.

2.Czy korzystają Państwo ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, a jeśli nie to od kiedy zamierzają Państwo korzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy?

-Tak, korzystają Państwo ze zwolnienia podmiotowego - najem krótkoterminowy od listopada 2024 r.

3.Czy dokonują Państwo czynności opodatkowanych podatkiem VAT, nie podlegających zwolnieniu?

-Nie dokonują Państwo czynności opodatkowanych podatkiem VAT nie podlegających zwolnieniu.

4.Czy w 2023 r. i w 2024 r. sprzedaż, po odliczeniu sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz kwoty podatku VAT, przekroczyła u Państwa 200 000 zł?

-Spółka nie przekroczyła.

5.Czy wynajem mieszkania za pośrednictwem portalu (...) będzie dokonywany wyłącznie na cele mieszkaniowe i będzie u Państwa zwolniony na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług?

-Wynajem nie będzie dokonywany na cele mieszkaniowe a na cele zakwaterowania jako najem krótkoterminowy (na doby).

Pytanie

Czy w przypadku wynajmu na (...) Spółka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT do 200 tys. obrotu rocznie, przy jednoczesnym korzystaniu ze zwolnienia przedmiotowego z VAT w przypadku kursów językowych?

Państwa stanowisko w sprawie (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu)

Sp. z o.o. ma przeważającą działalność w zakresie edukacji „kursy językowe”-jest więc przedmiotowo zwolniona z VAT. Natomiast planują Państwo jako dodatkową formę działalności dysponować mieszkaniem, które wynajmuje Spółka od osoby prywatnej - Spółka będzie je wynajmować na doby w portalu (...) (dodane zostały już w spółce kody PKD: 55.90.Z. „Pozostałe zakwaterowanie” oraz 55.10.Z „Hotele i podobne obiekty zakwaterowania”). Czy w przypadku wynajmu na (...) Spółka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT do 200 tys. obrotu rocznie, przy jednoczesnym korzystaniu ze zwolnienia przedmiotowego z VAT w przypadku kursów językowych?

W Państwa opinii kursy językowe oraz wynajem na (...) mogą być traktowane oddzielnie w kwestii podatku VAT, tzn. kursy językowe = zwolnienie przedmiotowe, a wynajem na (...) = zwolnienie podmiotowe do 200 tys. obrotu rocznego z wynajmu krótkoterminowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361, ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, u którego wartość sprzedaży, z wyłączeniem podatku, nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 200 000 zł.

Natomiast, na podstawie art. 113 ust. 2 ustawy:

Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:

1)wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;

1a)sprzedaży na odległość towarów importowanych, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;

2)odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

b)transakcji związanych z nieruchomościami,

c)usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,

d)usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych

- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

3)odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W oparciu o art. 113 ust. 5 ustawy:

Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Z kolei przepis art. 113 ust. 13 ustawy, stanowi, że:

Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:

1)dokonujących dostaw:

a)towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,

b)towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

-energii elektrycznej (CN 2716 00 00),

-wyrobów tytoniowych,

-samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

c)budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,

d)terenów budowlanych,

e)nowych środków transportu,

f)następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:

-preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),

-komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),

-urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),

-maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),

g)hurtowych i detalicznych części do:

-pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),

-motocykli (PKWiU 45.4);

2)świadczących usługi:

a)prawnicze,

b)w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

c)jubilerskie,

d)ściągania długów, w tym factoringu.

Zgodnie z podanym przez Państwa opisem sprawy Spółka ma przeważającą działalność w zakresie edukacji „kursy językowe”- jest więc przedmiotowo zwolniona z VAT. Natomiast planują Państwo jako dodatkową formę działalności dysponować wynajętym od osoby prywatnej mieszkaniem, które Spółka będzie wynajmować. Wynajem nie będzie dokonywany na cele mieszkaniowe, a na cele zakwaterowania jako najem krótkoterminowy (na doby).

Mają Państwo wątpliwości czy w przypadku wynajmu na (...) Spółka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT do 200 tys. obrotu rocznie, przy jednoczesnym korzystaniu ze zwolnienia przedmiotowego z VAT w przypadku kursów językowych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy:

usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 790, 1114, 1463 i 1693).

Nadmienić należy, że na podstawie powołanego przepisu – art. 43 ust 1 pkt 36 ustawy – ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie na własny rachunek usług wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym (lokalu mieszkalnego) na cele mieszkalne (mieszkaniowy cel najmu lub dzierżawy). Brak któregokolwiek z powyższych elementów nie pozwala natomiast na zastosowanie zwolnienia i w konsekwencji następuje opodatkowanie świadczonej usługi.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy zwolnienie podmiotowe przysługuje podatnikowi, u którego wartość sprzedaży, nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Jednocześnie do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy.

Z podanych przez Państwa informacji wynika, że prowadzona przez Państwa działalność w zakresie edukacji „kursy językowe” jest przedmiotowo zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy. Natomiast działalność w zakresie wynajmu krótkoterminowego (na doby) na cele zakwaterowania nie będzie podlegała zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, bowiem – jak wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku – nie będzie dokonywana na cele mieszkaniowe.

Zatem przy ocenie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego istotny będzie obrót uzyskiwany z tytułu tej, niepodlegającej zwolnieniu działalności.

W uzupełnieniu wniosku odpowiadając na pytanie Organu podali Państwo, że w 2023 r. i w 2024 r. sprzedaż, po odliczeniu sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz kwoty podatku VAT, nie przekroczyła dla Spółki 200 000 zł.

Mając na uwadze opis sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa należy zgodzić się z Państwem, że Spółka będzie mogła skorzystać łącznie ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie działalności związanej z kursami językowymi (wskazali Państwo, że są to świadczone usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1) oraz ze zwolnienia podmiotowego dla usług najmu krótkoterminowego mieszkania na doby na portalu (...) (art. 113 ust. 1 ww. ustawy), przy czym w wartości sprzedaży objętej zwolnieniem z art. 113 ust. 1 ustawy, nie należy uwzględniać wartości sprzedaży wskazanych przez Państwa usług korzystających ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 tj. usług kursów językowych. Wartość sprzedaży uzyskana z tytułu świadczonych usług związanych z kursami językowymi nie podlega bowiem uwzględnieniu w kwocie limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 1, tj. w kwocie 200 000 zł, jak bowiem Państwo wskazali, działalność w zakresie edukacji „kursy językowe” jest przedmiotowo zwolniona z VAT – świadczenie usług na podstawie art. 43 ust. 1. Zatem ww. usługi nie powinny zostać uwzględnione w limicie sprzedaży wskazanym w art. 113 ust. 1, a po przekroczeniu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, usługi w zakresie najmu mieszkania na doby powinny zostać opodatkowane podatkiem VAT na zasadach właściwych dla tej czynności.

Wobec powyższego mogą Państwo korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT do 200 000 zł obrotu rocznie, przy jednoczesnym korzystaniu ze zwolnienia przedmiotowego z VAT w przypadku kursów językowych.

Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zaznaczenia wymaga, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga czy prawidłowo Państwo zakwalifikowali działalność w zakresie edukacji „Kursy językowe” jako przedmiotowo zwolnione z VAT świadczeniu usług zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1, gdyż nie było to przedmiotem wniosku nie zadali Państwo w tym zakresie pytania. Powyższe przyjęto jako element opisu stanu faktycznego i nie było to przedmiotem oceny.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.