
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe - w zakresie uznania czynności dotyczących organizacji eventów, wykonywanych przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania na rzecz Spółki Powiązanej, za jedną, kompleksową usługę,
- prawidłowe - w zakresie podstawy opodatkowania powyższej, kompleksowej usługi świadczonej przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania na rzecz Spółki Powiązanej,
- nieprawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu ww. usług organizacji eventów, wystawionych przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 11 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
- uznania czynności dotyczących organizacji eventów, wykonywanych przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania na rzecz Spółki Powiązanej, za jedną, kompleksową usługę,
- podstawy opodatkowania powyższej, kompleksowej usługi świadczonej przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania na rzecz Spółki Powiązanej,
- prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu ww. usług organizacji eventów, wystawionych przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania.
Uzupełnili go Państwo pismem z 23 grudnia 2024 r. (data wpływu 24 grudnia 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 lutego 2025 r. (data wpływu 17 lutego 2025 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
A Spółka Akcyjna ul. … NIP …
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B SPÓŁKA AKCYJNA ul. … NIP …
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (zainteresowany będący stroną postępowania) prowadzi działalność gospodarczą w branży chemicznej (produkcja i sprzedaż wyrobów chemicznych) i jest zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny”. Drugi zainteresowany – B S.A. (dalej także jako „Spółka Powiązana”) - również prowadzi działalność gospodarczą w branży chemicznej (produkcja i sprzedaż wyrobów chemicznych). Spółka Powiązana jest zarejestrowana jako „podatnik VAT czynny”. Wnioskodawca i Spółka Powiązana wykonują niemal wyłącznie czynności, które uprawniają do odliczenia podatku VAT (tj. czynności opodatkowane lub uprawniające do odliczenia czynności wykonywane poza terytorium kraju). Czynności, które nie uprawniają do odliczenia stanowią marginalną część działalności Wnioskodawcy i Spółki Powiązanej, u których proporcja, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT wynosi 100%.
W ramach swojej działalności Spółka organizuje również następujące wydarzenia („eventy”), w których mogą brać udział pracownicy Spółki i spółek z grupy kapitałowej, w tym Spółki Powiązanej oraz inne osoby, w szczególności członkowie rodzin pracowników Spółki i Spółki Powiązanej, a także osoby współpracujące w sposób stały ze Spółką lub Spółką Powiązaną na innej podstawie niż umowa o pracę (np. zleceniobiorcy lub prawnicy, tj. radcowie prawni, adwokaci lub doradcy podatkowi świadczący w sposób stały usługi dla ww. spółek w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych). Niniejszy wniosek dotyczy m.in. następujących eventów, które będą realizowane w przyszłości przez Spółkę:
„...”, w którym uczestniczą pracownicy m.in. Spółki i Spółki Powiązanej obchodzący jubileusz pracy (np. 25-, 30-, 35-, 40- czy 45-lecie pracy). Celem balu jest docenienie zaangażowania i lojalności pracowników – w jego trakcie otrzymują oni gratulacje od zarządu, tytuł Jubilata, honorowe odznaki oraz upominki.
Imprezy szkoleniowo-integracyjne lub spotkania projektowo-integracyjne (również w formie wyjazdów), w trakcie których z jednej strony omawiane mogą być wyniki Spółki lub grupy kapitałowej, w tym Spółki Powiązanej, trendy branżowe, nowe produkty, projekty biznesowe Spółki lub Spółki Powiązanej, strategie działania, plany na przyszłość itp. zaś z drugiej strony odbywać się mogą wspólne posiłki, zajęcia rekreacyjno-sportowe czy zabawy towarzyskie.
Inne wydarzenia np. o charakterze okolicznościowym czy integracyjnym, przykładowo – wigilie firmowe (w trakcie których omawiane mogą być wyniki Spółki, grupy kapitałowej, w tym Spółki Powiązanej, trendy branżowe, nowe produkty, projekty biznesowe Spółki lub Spółki Powiązanej, plany na przyszłość), festyny z okazji święta branżowego, czy zawody sportowe, konkursy, których celem jest docenienie pracowników zakładów chemicznych lub ich współpracowników i utrzymanie dobrych relacji z kadrą, a także przedstawienia mikołajkowe i inne wydarzenia, których cel jest zbieżny z powyższym.
Eventy mają służyć integracji pracowników (lub współpracowników), umacnianiu relacji między nimi, budowaniu ich morale i motywacji do pracy jak również budowaniu wśród nich pozytywnego wizerunku firmy (tj. Spółki i Spółki Powiązanej), umacnianiu z nimi więzi oraz chęci kontynuowania lub podjęcia zatrudnienia u Wnioskodawcy lub Spółki Powiązanej przez osoby trzecie (lub podjęcia współpracy z tymi spółkami). Eventy pozwalają również wymianę doświadczeń, realizację projektów (w odniesieniu do spotkań lub wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych lub projektowo-integracyjnych). Ponadto, wydarzenia te pozwalają na kultywowanie w miejscu pracy tradycji i zwyczajów przyjętych w społeczeństwie. Działania te mają się przekładać na wzrost konkurencyjności, efektywności w Spółce i Spółkach Powiązanych, a tym samym wielkość ich przychodów (z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych VAT).
Osiągnięcie powyższych celów stanowi element strategii Spółki oraz Spółki Powiązanej nakierowanych na wzrost wydajności pracowników, gdyż pracownik zintegrowany z zespołem, pozostający w pozytywnych relacjach z innymi pracownikami, mający wysokie morale i związany emocjonalnie z ze swoim pracodawcą, to pracownik bardziej wydajny i kreatywny. Z kolei pracownik bardziej wydajny i kreatywny pozwala na zwiększenie obrotów pracodawcy oraz wartości sprzedaży opodatkowanej. Analogiczne argumenty mogą znaleźć zastosowanie do współpracowników Spółki i Spółki Powiązanej.
Powyższym celom ma służyć również umożliwienie uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach członkom rodzin pracowników Wnioskodawcy lub Spółki Powiązanej – istotne jest bowiem to, że takie działania podnoszą morale czy motywację do pracy samych pracowników, podobnie jak działania nakierowane bezpośrednio na samych pracowników Wnioskodawcy czy Spółki Powiązanej.
Dla celów organizacji eventów Wnioskodawca ponosi wydatki na m.in. następujące usługi lub towary:
- usługi organizacji eventów,
- wynajem terenów lub pomieszczeń, w których odbywają się eventy (np. sali bankietowej, w której ma miejsce „...”; sali konferencyjnej, w której odbywa się spotkanie projektowe, narada pracowników, czy szkolenie; sali gimnastycznej czy boiska),
- wyżywienie dla uczestników (w tym napoje alkoholowe) – zarówno w postaci usług gastronomicznych, jak i usług cateringowych,
- zapewnienie zasobów technicznych i organizacyjnych, w tym nagłośnienie, oświetlenie, aranżację przestrzeni, strefę sanitarną,
- zapewnienie obsługi wydarzenia (np. konferansjera, fotografa, kamerzysty, ochroniarza, ratownika medycznego),
- organizację oprawy muzycznej i występów artystycznych (np. muzyki na żywo/DJ),
- atrakcje takie jak np. fotobudka, obsługa barmańska, zwiedzanie miasta (w przypadku wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych lub projektowo-integracyjnych), dmuchane zamki, gry zespołowe, animacje dla dzieci czy inne zajęcia integracyjne (w przypadku np. festynów),
- zapewnienie transportu i zakwaterowania dla uczestników wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych lub projektowo-integracyjnych (np. usług noclegowych),
- upominki, dyplomy, statuetki czy kwiaty.
Dla celów organizacji pojedynczego eventu, Spółka ponosi powyższe wydatki na rzecz jednego lub kilku dostawców, a wydatki te udokumentowane są jedną lub kilkoma fakturami. Każdorazowo, Spółka nabywa usługi/towary od dostawców we własnym imieniu. Spółka ponosi także koszty własne związane z organizacją eventów (obsługi administracyjno-biurowej, dostępu do mediów itp.).
Z racji tego, że w eventach biorą udział pracownicy Spółki Powiązanej (lub członkowie ich rodzin) albo ich współpracownicy (np. prawnicy), Wnioskodawca zamierza obciążać spółkę kwotą odpowiadającą częścią kosztów organizacji danego eventu (uwzględniając w odpowiednim zakresie narzut zysku na kosztach w ujęciu procentowym), która wedle przyjętej przez Spółkę metodologii przypada na Spółkę Powiązaną. W związku z tym Wnioskodawca będzie wystawiał faktury za świadczone usługi na Spółkę Powiązaną, gdyż Spółka Powiązana występuje w tym zakresie (tj. w odniesieniu do uczestnictwa w eventach osób z nią związanych) w charakterze zleceniodawcy (nabywcy, usługobiorcy). Słowem wyjaśnienia, w kosztach eventów na analogicznych zasadach jak Spółka Powiązana partycypują również inne podmioty powiązane ze Spółką z tej samej grupy kapitałowej, natomiast kierując się ekonomiką postępowania, zainteresowanymi w niniejszym wniosku o interpretację indywidualną są wyłącznie Spółka oraz Spółka Powiązana.
Niniejszy wniosek nie dotyczy tematyki rozliczeń VAT zw. z ew. wydawaniem nagród w konkursach dla osób fizycznych (jeśli takie konkursy miałyby miejsce w ramach eventów). Wniosek dotyczy wyłącznie rozliczeń VAT związanych z obciążaniem Spółki Powiązanej kosztami organizacji eventów (a więc z wyłączeniem kosztów ew. nagród).
Wnioskodawca wnosi, aby na potrzeby wydania interpretacji Organ przyjął, że Spółka Powiązana wykorzystuje nabywane od Wnioskodawcy usługi wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Taki związek między nabywanymi usługami a czynnościami opodatkowanymi Spółki Powiązanej stanowi założenie (element) opisu zdarzenia przyszłego i nie jest przedmiotem zapytania.
W uzupełnieniu wskazali Państwo:
Na pytania Organu o treści: „Jaką usługę/usługi będzie świadczył Zainteresowany będący stroną postępowania - A Spółka Akcyjna na rzecz Spółki B Spółka Akcyjna? Co konkretnie będzie przedmiotem zawartej umowy/zlecenia zamawiającego (B Spółka Akcyjna)?” wskazali Państwo: „W ocenie Wnioskodawcy, przepisy o podatku VAT w kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego należy interpretować w taki sposób, że A świadczyć będzie na rzecz B kompleksową usługę polegającą na umożliwieniu pracownikom i współpracownikom tej drugiej spółki (i członkom ich rodzin) uczestnictwa w wydarzeniach (eventach) organizowanych przez A i przedstawionych szczegółowo we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz korzystaniu z udostępnionych w ich ramach udogodnień lub atrakcji. W ocenie Wnioskodawcy należy przyjąć, że powyższe świadczenie będzie przedmiotem umowy/zlecenia pomiędzy stronami.
Wnioskodawca informuje ponadto, że A i B będzie łączyć umowa, na podstawie której A będzie zobowiązana m.in. do organizacji wydarzeń szczegółowo opisanych we wniosku”.
Na pytania Organu o treści: „Która usługa będzie elementem dominującym (świadczeniem głównym) w ramach opisanego świadczenia na rzecz Spółki B Spółka Akcyjna? Jakie okoliczności przesądzają o tym, że dany element świadczenia będzie miał charakter dominujący?” wskazali Państwo: „W ocenie A i B elementem dominującym jest umożliwienie pracownikom i współpracownikom tej drugiej spółki (i członkom ich rodzin) uczestnictwa w wydarzeniach (eventach) organizowanych przez A. Głównym celem B jest bowiem integracja pracowników (lub współpracowników), umacnianie relacji między nimi, budowanie ich morale i motywacji do pracy, jak również budowanie wśród nich pozytywnego wizerunku firmy oraz chęci kontynuowania lub podjęcia zatrudnienia w B przez osoby trzecie. Eventy pozwalają również na wymianę doświadczeń, realizację projektów (w odniesieniu do spotkań lub wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych lub projektowo-integracyjnych) itp. Cele te będą osiągane przede wszystkim dzięki samemu udziałowi w wydarzeniu (rozumianemu jako spotkanie tych osób w okolicznościach odmiennych niż codzienna praca).
Spółka zwraca przy tym uwagę, iż tut. organ podatkowy zamierza najwyraźniej ustalić, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym spełnione są wynikające z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości warunki ku temu, aby kilka formalnie odrębnych czynności traktować dla celów podatku VAT jako jedno świadczenie (tzw. świadczenie kompleksowe). W związku z tym Spółka wyjaśnia, że w świetle orzecznictwa jedno świadczenie (kompleksowe) ma miejsce w dwóch sytuacjach (zgodnie np. z pkt 27. wyroku ws. Stock ’94, C-208/15), tj. gdy:
i.kilka elementów/czynności jest ze sobą tak ściśle związane, że tworzą jedno świadczenie, którego dzielenie miałoby charakter sztuczny, lub
ii.jeden lub więcej elementów/czynności stanowi świadczenie główne a pozostałe są pomocnicze i są opodatkowane na zasadach przewidzianych dla świadczenia głównego. Dane świadczenie jest pomocnicze, jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego.
W ocenie Spółki w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego wykonuje ona dla Spółki powiązanej pierwszy rodzaj świadczenia kompleksowego, tj. kilka wykonywanych czynności jest ze sobą tak ściśle związanych, że stanowią pojedyncze świadczenie, co znajduje oparcie w wyroku Trybunału ws. Město Žamberk (C-18/12) oraz argumentach przytoczonych we wniosku. Stanowisko Wnioskodawcy jest więc takie, że w świetle opisanego zdarzenia przyszłego nie występują świadczenia główne/pomocnicze w rozumieniu drugiego rodzaju świadczenia złożonego”.
Na pytanie Organu o treści: „Która usługa/które usługi będzie miała/będą miały charakter pomocniczy, niezbędny do wykonania świadczenia głównego?” wskazali Państwo: „Mając na uwadze odpowiedź na pyt. 3, A i B uważają, że wszystkie wskazane świadczenia są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą jedno świadczenie, którego dzielenie miałoby charakter sztuczny (pierwszy rodzaj świadczenia złożonego). Wszystkie one służą jednocześnie uatrakcyjnieniu wydarzenia lub ułatwieniu uczestnictwa w nim. Oznacza to, że w opisanym zdarzeniu przyszłym nie występują świadczenia pomocnicze w rozumieniu drugiego rodzaju świadczenia złożonego”.
Na pytanie Organu o treści: „Czy wszystkie wykonywane czynności zmierzające do wykonania świadczenia głównego będą ze sobą tak ściśle powiązane, że obiektywnie rzecz biorąc tworzą z ekonomicznego punktu widzenia jedną całość, którą jedynie sztucznie można byłoby podzielić?” wskazali Państwo: „Mając na uwadze odpowiedź na pyt. 3, w ocenie A i B (oraz w świetle tzw. doświadczenia życiowego) tak właśnie jest. Wydarzenie jest pewną całością, a wchodzące w jego skład elementy są intencjonalnie skumulowane w jednym miejscu i czasie, aby służyć tej całości”.
Na pytania Organu o treści: „Nabycie jakich świadczeń będzie intencją nabywcy? Czy z punktu widzenia nabywcy (B Spółka Akcyjna), jest on zainteresowany nabyciem od A Spółka Akcyjna jednego (złożonego) świadczenia, czy też kilku poszczególnych odrębnych czynności? Czy wykonywane przez A Spółka Akcyjna czynności składające się na świadczenie będące przedmiotem wniosku będą prowadziły do realizacji określonego celu – jeśli tak, to należy wskazać ten cel?” wskazali Państwo: „Jak wyjaśniono w odpowiedzi na poprzednie pytania, jak również we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, intencją nabywcy jest umożliwienie jego pracownikom i współpracownikom (i członkom ich rodzin) uczestnictwa w wydarzeniach (eventach) organizowanych przez A, co ma służyć integracji pracowników (lub współpracowników), umacnianiu relacji między nimi, budowaniu ich morale i motywacji do pracy, jak również budowaniu wśród nich pozytywnego wizerunku firmy oraz chęci kontynuowania lub podjęcia zatrudnienia w B przez osoby trzecie. Eventy pozwalają również wymianę doświadczeń, realizację projektów (w odniesieniu do spotkań lub wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych lub projektowo-integracyjnych) itp. B jest zainteresowana udziałem tych osób w kompleksowo zorganizowanym wydarzeniu – które zapewnia A”.
Na pytanie Organu o treści: „W jaki sposób poszczególne czynności wchodzące w skład świadczenia będącego przedmiotem wniosku będą przyczyniały się (służyły) do efektywniejszego/lepszego wykonania świadczenia głównego?” wskazali Państwo: „Mając na uwadze odpowiedź na pyt. 3, w szczególności fakt, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wystąpi „pierwszy rodzaj” świadczenia złożonego, nie wystąpią w nim świadczenia pomocnicze w rozumieniu „drugiego rodzaju” takiego świadczenia”.
Na pytanie Organu o treści: „Czy pomiędzy czynnościami wchodzącymi w skład świadczenia będącego przedmiotem wniosku będą występowały zależności powodujące, że czynności te nie będą mogły być wykonywane odrębnie? Jeżeli tak, to należy szczegółowo i precyzyjnie opisać te zależności.” wskazali Państwo: „Jak Spółka wyjaśniła w odpowiedzi na poprzednie pytania, w kontekście celu, jakiemu służy organizacja wydarzeń oraz intencji przyświecających zarówno A, jak i B, pomiędzy czynnościami wchodzącymi w skład świadczenia będącego przedmiotem wniosku będą występowały zależności powodujące, że czynności te nie będą mogły być wykonywane odrębnie.
Spółka zwraca uwagę, iż wiele świadczeń opisanych we wniosku może być (w innych kontekstach) wykonywanych odrębnie (np. występ muzyczny może być świadczeniem odrębnym od pikniku integracyjnego). Tym niemniej, celowa kumulacja wszystkich tych elementów w określonym miejscu i czasie oraz podporządkowanie ich właściwemu przebiegowi wydarzenia tworzą między tymi świadczeniami zależności tego rodzaju, że ich wyodrębnienie staje się (z perspektywy B i A) niemożliwe”.
Na pytania Organu o treści: „Jak skalkulowana będzie cena za świadczenie będące przedmiotem wniosku? Należy wymienić z jakich elementów będzie się składała? Czy cena będzie obejmowała całość świadczenia, czy będzie ustalana odrębnie dla poszczególnych czynności?” wskazali Państwo: „Jak już Spółka wyjaśniła we wniosku o wydanie interpretacji, obciąży ona Spółkę powiązaną kwotą odpowiadającą części poniesionych kosztów eventu i jego organizacji przez Spółkę, ustaloną odpowiednim kluczem (np. kluczem liczby uczestników wydarzenia), powiększoną o odpowiedni narzut (uzasadniony na gruncie cen transferowych). Będzie to jedna kwota, która nie będzie dzielona na poszczególne elementy świadczenia złożonego”.
Na pytanie Organu o treści: „Czy faktury, z których Zainteresowany niebędący stroną postępowania - Spółka B Spółka Akcyjna zamierza odliczyć podatek naliczony, będą dokumentowały nabycie napojów alkoholowych?” wskazali Państwo: „Spółka jasno wskazała w opisie zdarzenia przyszłego (we wniosku o wydanie interpretacji), że w celu zorganizowania eventu będzie nabywać napoje alkoholowe, także w postaci usług gastronomicznych lub cateringowych. Spółka zaznacza również, że w opisie zdarzenia przyszłego jasno wskazała, że Spółka powiązana wykorzystuje nabywane od Spółki usługi wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, tak więc prawo do odliczenia VAT nie powinno być kwestionowane”.
Pytania
1.(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku) Czy w zamian za kwotę, którą Spółka obciąża Spółkę Powiązaną w związku z uczestnictwem w evencie jej pracowników, członków ich rodzin lub współpracowników, Spółka świadczy na rzecz Spółki Powiązanej jedną, kompleksową usługę?
2.Czy podstawą opodatkowania powyższej, kompleksowej usługi świadczonej przez Spółkę na rzecz Spółki Powiązanej jest kwota, którą Spółką obciąża Spółkę Powiązaną?
3.Czy Spółka Powiązana ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu ww. usług wystawionych przez Spółkę (zakładając, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, że Spółka Powiązana wykorzysta te usługi wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT)?
Państwa stanowisko w sprawie (w zakresie pytania oznaczonego nr 1 ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że:
1)w zamian za kwotę, którą Spółka obciąża Spółkę Powiązaną w związku z uczestnictwem w evencie jej pracowników, członków ich rodzin lub współpracowników, Spółka świadczy na rzecz Spółki Powiązanej jedną, kompleksową usługę.
2)podstawą opodatkowania powyższej, kompleksowej usługi świadczonej przez Spółkę na rzecz Spółki Powiązanej jest kwota, którą Spółką obciąża Spółkę Powiązaną.
3)Spółka Powiązana ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu ww. usług od Spółki (zakładając, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, że Spółka Powiązana wykorzysta te usługi wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT).
Powyższe stanowisko Wnioskodawca uzasadnia w sposób następujący:
Uzasadnienie w zakresie pytania nr 2
Podstawą opodatkowania czynności opodatkowanej jest wszystko, co stanowi zapłatę i co pozostaje z tą czynnością w bezpośrednim związku (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT oraz pkt 12 wyroku TSUE ws. Naturally Yours Cosmetics, 230/87). W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, w zamian za umożliwienie pracownikowi spółki powiązanej (lub członkom jego rodziny) uczestnictwa w evencie Spółka otrzymuje od tej spółki kwotę odpowiadającą części kosztów eventu – i jak wynika z poprzedniej części uzasadnienia, świadczenie i płatność pozostają ze sobą w bezpośrednim związku. W konsekwencji, podstawą opodatkowania kompleksowej usługi świadczonej przez Spółkę na rzecz spółki powiązanej jest kwota, jaką Spółka obciąża Spółkę Powiązaną.
Uzasadnienie w zakresie pytania nr 3
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Spółka Powiązana ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu usługi kompleksowej, co Wnioskodawca uzasadnia poniżej.
Przedsiębiorca (podatnik) może odliczyć podatek VAT wykazany na fakturze otrzymanej w związku z zakupem towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT), chyba że te towary/usługi są objęte zakresem stosowania art. 88 ustawy o VAT.
Odnosząc się do przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego (przyjętego w nim założenia), Spółka Powiązana wykorzystuje nabywane od Wnioskodawcy usługi wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. W tym zakresie Wnioskodawca przyjmuję tę przesłankę prawa do odliczenia podatku za spełnioną i nie oczekuje oceny ze strony Organu. Jak bowiem podkreślono powyżej, usługi, które Spółka Powiązana będzie nabywać od Wnioskodawcy, pozostają w ścisłym związku z wykonywaną przez Spółkę Powiązaną działalnością gospodarczą, w tym wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, gdyż są one związane z ogółem jej działalności - dotyczą jej pracowników lub współpracowników, dzięki którym Spółka Powiązana jest w stanie prowadzić działalność gospodarczą, a więc realizować czynności opodatkowane VAT. Poniesione wydatki stanowią element kosztów ogólnych Spółki Powiązanej i przynoszą jej wymierne korzyści, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, takie jak zapewnienie odpowiednich warunków dla realizacji projektów biznesowych czy wymiany wiedzy i doświadczeń, integracja pracowników i budowanie ich motywacji do pracy co z kolei przekłada się na wzrost przychodów Spółek Powiązanych. W tych okolicznościach korzyści uzyskiwane przez samych pracowników mają charakter drugorzędny, gdyż wynikają one z usług świadczonych w interesie Spółki Powiązanej – to Spółka Powiązana zlecając wykonanie usług Spółce wspólnie z nią decyduje o tym, gdzie eventy będą się odbywały, jaki będzie ich zakres (np. jaki jest program imprez - gdyż wymaga tego interes Spółki oraz Spółki Powiązanej i cele, jakie zamierzają one osiągnąć. W konsekwencji, nabywane przez Spółkę Powiązaną usługi pozostają w ścisłym i bezpośrednim związku z jej działalnością gospodarczą (w tym wykonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi). Zatem niewątpliwie w przypadku opisanych eventów, główna korzyść znajduje się po stronie Spółki i Spółek Powiązanych, a nie ich pracowników, współpracowników lub członków ich rodzin. Główną korzyść odnoszą spółki, bowiem dobre relacje pomiędzy pracownikami (współpracownikami) i ich lojalność wobec pracodawcy (usługobiorcy) wpływają pozytywnie na jej działalność opodatkowaną. Podkreślenia wymaga, że działanie w warunkach dużych niedoborów na rynku pracy wymaga podejmowania dodatkowych starań w celu zapewnienia komfortu i dobrej atmosfery w pracy oraz lojalności pracowników wobec pracodawcy oraz, co istotne, uwzględnienia w tych staraniach także członków rodzin pracowników.
Jeśli zaś chodzi o przesłanki ograniczające prawo do odliczenia podatku z art. 88 ust. 1 ustawy VAT, podkreślić należy, że Spółka realizuje dla Spółki Powiązanej usługi, które w świetle uzasadnienia do stanowiska do pytania nr 1 – stanowią usługę kompleksową opodatkowaną wg stawki 23%. Konsekwentnie, zakładając, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzieli stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 1, nie powinno ulegać wątpliwości, że ograniczenia wynikające z art. 88 ust. 1 ustawy o VAT nie znajdą zastosowania do Spółki Powiązanej, gdyż nie nabywa ona usług wymienionych enumeratywnie w katalogu zawartym w tym przepisie – usługa kompleksowa związana z organizacją eventów nie jest w tym przepisie wskazana.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:
- prawidłowe - w zakresie uznania czynności dotyczących organizacji eventów, wykonywanych przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania na rzecz Spółki Powiązanej, za jedną, kompleksową usługę,
- prawidłowe - w zakresie podstawy opodatkowania powyższej, kompleksowej usługi świadczonej przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania na rzecz Spółki Powiązanej,
- nieprawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu ww. usług organizacji eventów, wystawionych przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami zaś są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Jak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
W powyższym przepisie przyjęto generalną zasadę, zgodnie z którą usługami są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, że definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności dotyczą uznania czynności wykonywanych przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania za jedno świadczenie kompleksowe na gruncie podatku VAT.
Aby ocenić prawidłowość Państwa stanowiska w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy w sytuacji opisanej we wniosku mamy do czynienia z jednym kompleksowym świadczeniem.
Aby móc wskazać, że dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), winna składać się ona z rożnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja rożnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu - do wykonania świadczenia głównego, na które składają się rożne świadczenia pomocnicze.
Natomiast usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez usługi pomocniczej.
Co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.
Koncepcję opodatkowania świadczeń kompleksowych wypracował TSUE w wydanych orzeczeniach na podstawie pierwotnie obowiązującej Szóstej Dyrektywy Rady (77/388/EWG) oraz obecnie obowiązującej Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r., str. 1, ze zm.).
W szczególności w wyroku z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd (CPP) przeciwko Commissioners of Customs & Excise, Trybunał uznał, że każde świadczenie usług powinno być, co do zasady, traktowane jako świadczenie odrębne i niezależne. Jeżeli jednak dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej.
W orzeczeniu z 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04 Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV przeciwko Staatssecretaris van Financiën, TSUE zawarł kilka uwag pozwalających na zidentyfikowanie usług złożonych. Trybunał wskazał mianowicie, że istotne jest założenie, z jakim należy podejść do analizy każdego takiego zdarzenia. Tym założeniem jest to, by – po pierwsze – każda czynność była zwykle uznawana za odrębną i niezależną, jednocześnie – po drugie – trzeba mieć na względzie, że czynność złożona z jednego świadczenia w sensie ekonomicznym nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zakłócać funkcjonowania systemu podatku VAT.
W celu określenia, czy mamy do czynienia z tzw. usługą kompleksową należy – wg TSUE – przede wszystkim poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi, rozumianemu jako przeciętny konsument, kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie.
W konsekwencji, w świetle omawianego wyroku należy przyjąć, że nie będzie mieć charakteru kompleksowego taki zestaw świadczeń, których połączenie miałoby charakter działania sztucznego. W tym kontekście, za świadczenia odrębne należy więc uznać świadczenia wykonywane przez jednego świadczącego na rzecz jednego nabywcy, które nawet jeżeli są w pewien sposób powiązane, mogą być traktowane rozłącznie, a traktowanie to nie wpłynie na charakter żadnego z nich ani też nie sprawi, że wartość świadczeń z punktu widzenia nabywcy będzie inna, niż gdyby świadczenia te były uznane za świadczenie złożone.
Warto także zwrócić uwagę na wyrok TSUE z 11 czerwca 2009 r. w sprawie C-572/07 RLRE Tellmer Property sro przeciwko Finančni ředitelstvi v Usti nad Labem, w którym Trybunał wskazał, że:
(...) w pewnych okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem które mogą oddzielnie prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, jeżeli nie są od siebie niezależne. Jest tak na przykład w sytuacji, gdy można stwierdzić, że jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, a inne świadczenie lub świadczenia stanowią jedno lub więcej świadczeń pomocniczych dzielących los podatkowy świadczenia głównego. W szczególności dane świadczenie należy uważać za świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, gdy dla klientów nie stanowi ono celu samego w sobie, lecz środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z głównej usługi usługodawcy” oraz „(...) jednolite świadczenie występuje w przypadku, gdy dwa lub więcej elementy albo dwie lub więcej czynności dokonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny.
Powyższe poglądy znajdują również potwierdzenie w wyrokach: z 5 czerwca 1997 r. w sprawie C-2/95 Sparekassernes Datacenter (SDC) przeciwko Skatteministeriet, z 29 marca 2007 r. w sprawie C-111/05 Aktiebolaget NN przeciwko Skatteverket, z 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse LLP przeciwko Commissioners for Her Majesty’s Revenue and Customs, czy w wyroku z 11 lutego 2010 r. w sprawie C-88/09 Graphic Procede przeciwko Ministere du Budget, des Comptes publics et de la Fonction publique.
W kontekście powyższego stwierdzić należy, że ze świadczeniem złożonym (kompleksowym) mamy do czynienia wówczas, gdy świadczenie usługodawcy jest rozbudowane i obejmuje dwie lub więcej pojedynczych czynności (świadczeń), będących elementami częściowego zobowiązania strony transakcji. Jednocześnie świadczenie takie, jeśli może zostać uznane za świadczenie o charakterze złożonym, podlega opodatkowaniu jednolitą stawką podatku od towarów i usług, właściwą dla świadczenia podstawowego, głównego. Zatem w przypadku świadczeń o charakterze złożonym, o wysokości stawki podatku decydować będzie to, czy w danych okolicznościach mamy do czynienia z jednym świadczeniem kompleksowym, czy też z szeregiem jednostkowych świadczeń. Ocena tej okoliczności winna odbywać się więc w oparciu o to, czy dokonywane czynności (świadczenia) wykazują ze sobą tak ścisłe powiązanie, że w sensie gospodarczym tworzą jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca (zainteresowany będący stroną postępowania) prowadzi działalność gospodarczą w branży chemicznej i jest zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny”. Drugi zainteresowany – B S.A. (dalej także jako „Spółka Powiązana”) - również prowadzi działalność gospodarczą w branży chemicznej. Spółka Powiązana jest zarejestrowana jako „podatnik VAT czynny”. W ramach swojej działalności Spółka organizuje wydarzenia („eventy”), w których mogą brać udział pracownicy Spółki i spółek z grupy kapitałowej, w tym Spółki Powiązanej oraz inne osoby, w szczególności członkowie rodzin pracowników Spółki i Spółki Powiązanej, a także osoby współpracujące w sposób stały ze Spółką lub Spółką Powiązaną na innej podstawie niż umowa o pracę (np. zleceniobiorcy lub prawnicy, tj. radcowie prawni, adwokaci lub doradcy podatkowi świadczący w sposób stały usługi dla ww. spółek w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych).
Wniosek dotyczy m.in. następujących eventów, które będą realizowane w przyszłości przez Spółkę:
- „...”, w którym uczestniczą pracownicy m.in. Spółki i Spółki Powiązanej obchodzący jubileusz pracy (np. 25-, 30-, 35-, 40- czy 45-lecie pracy).
- Imprezy szkoleniowo-integracyjne lub spotkania projektowo-integracyjne (również w formie wyjazdów), w trakcie których z jednej strony omawiane mogą być wyniki Spółki lub grupy kapitałowej, w tym Spółki Powiązanej, trendy branżowe, nowe produkty, projekty biznesowe Spółki lub Spółki Powiązanej, strategie działania, plany na przyszłość itp. zaś z drugiej strony odbywać się mogą wspólne posiłki, zajęcia rekreacyjno-sportowe czy zabawy towarzyskie.
- Inne wydarzenia np. o charakterze okolicznościowym czy integracyjnym, przykładowo – wigilie firmowe (w trakcie których omawiane mogą być wyniki Spółki, grupy kapitałowej, w tym Spółki Powiązanej, trendy branżowe, nowe produkty, projekty biznesowe Spółki lub Spółki Powiązanej, plany na przyszłość), festyny z okazji święta branżowego, czy zawody sportowe, konkursy, których celem jest docenienie pracowników zakładów chemicznych lub ich współpracowników i utrzymanie dobrych relacji z kadrą, a także przedstawienia mikołajkowe i inne wydarzenia, których cel jest zbieżny z powyższym.
Dla celów organizacji eventów Wnioskodawca ponosi wydatki na m.in. następujące usługi lub towary:
- usługi organizacji eventów,
- wynajem terenów lub pomieszczeń, w których odbywają się eventy (np. sali bankietowej, w której ma miejsce „...”; sali konferencyjnej, w której odbywa się spotkanie projektowe, narada pracowników, czy szkolenie; sali gimnastycznej czy boiska),
- wyżywienie dla uczestników (w tym napoje alkoholowe) – zarówno w postaci usług gastronomicznych, jak i usług cateringowych,
- zapewnienie zasobów technicznych i organizacyjnych, w tym nagłośnienie, oświetlenie, aranżację przestrzeni, strefę sanitarną,
- zapewnienie obsługi wydarzenia (np. konferansjera, fotografa, kamerzysty, ochroniarza, ratownika medycznego),
- organizację oprawy muzycznej i występów artystycznych (np. muzyki na żywo/DJ),
- atrakcje takie jak np. fotobudka, obsługa barmańska, zwiedzanie miasta (w przypadku wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych lub projektowo-integracyjnych), dmuchane zamki, gry zespołowe, animacje dla dzieci czy inne zajęcia integracyjne (w przypadku np. festynów),
- zapewnienie transportu i zakwaterowania dla uczestników wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych lub projektowo-integracyjnych (np. usług noclegowych),
- upominki, dyplomy, statuetki czy kwiaty.
Dla celów organizacji pojedynczego eventu, Spółka ponosi powyższe wydatki na rzecz jednego lub kilku dostawców, a wydatki te udokumentowane są jedną lub kilkoma fakturami. Każdorazowo, Spółka nabywa usługi/towary od dostawców we własnym imieniu. Spółka ponosi także koszty własne związane z organizacją eventów (obsługi administracyjno-biurowej, dostępu do mediów itp.). Z racji tego, że w eventach biorą udział pracownicy Spółki Powiązanej (lub członkowie ich rodzin) albo ich współpracownicy (np. prawnicy), Wnioskodawca zamierza obciążać spółkę kwotą odpowiadającą częścią kosztów organizacji danego eventu (uwzględniając w odpowiednim zakresie narzut zysku na kosztach w ujęciu procentowym), która wedle przyjętej przez Spółkę metodologii przypada na Spółkę Powiązaną. W związku z tym Wnioskodawca będzie wystawiał faktury za świadczone usługi na Spółkę Powiązaną, gdyż Spółka Powiązana występuje w tym zakresie (tj. w odniesieniu do uczestnictwa w eventach osób z nią związanych) w charakterze zleceniodawcy (nabywcy, usługobiorcy). A świadczyć będzie na rzecz B kompleksową usługę polegającą na umożliwieniu pracownikom i współpracownikom tej drugiej spółki (i członkom ich rodzin) uczestnictwa w wydarzeniach (eventach) organizowanych przez A i przedstawionych szczegółowo we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz korzystaniu z udostępnionych w ich ramach udogodnień lub atrakcji. W ocenie Wnioskodawcy należy przyjąć, że powyższe świadczenie będzie przedmiotem umowy/zlecenia pomiędzy stronami. W ocenie A i B elementem dominującym jest umożliwienie pracownikom i współpracownikom tej drugiej spółki (i członkom ich rodzin) uczestnictwa w wydarzeniach (eventach) organizowanych przez A. Głównym celem B jest bowiem integracja pracowników (lub współpracowników), umacnianie relacji między nimi, budowanie ich morale i motywacji do pracy, jak również budowanie wśród nich pozytywnego wizerunku firmy oraz chęci kontynuowania lub podjęcia zatrudnienia w B przez osoby trzecie. Eventy pozwalają również na wymianę doświadczeń, realizację projektów (w odniesieniu do spotkań lub wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych lub projektowo-integracyjnych) itp. Cele te będą osiągane przede wszystkim dzięki samemu udziałowi w wydarzeniu (rozumianemu jako spotkanie tych osób w okolicznościach odmiennych niż codzienna praca). A i B uważają, że wszystkie wskazane świadczenia są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą jedno świadczenie, którego dzielenie miałoby charakter sztuczny. Wszystkie one służą jednocześnie uatrakcyjnieniu wydarzenia lub ułatwieniu uczestnictwa w nim. Oznacza to, że w opisanym zdarzeniu przyszłym nie występują świadczenia pomocnicze w rozumieniu drugiego rodzaju świadczenia złożonego. Wydarzenie jest pewną całością, a wchodzące w jego skład elementy są intencjonalnie skumulowane w jednym miejscu i czasie, aby służyć tej całości. W kontekście celu, jakiemu służy organizacja wydarzeń oraz intencji przyświecających zarówno A, jak i B, pomiędzy czynnościami wchodzącymi w skład świadczenia będącego przedmiotem wniosku będą występowały zależności powodujące, że czynności te nie będą mogły być wykonywane odrębnie.
Analiza wymienionych w opisie sprawy świadczeń prowadzi do wniosku, że Zainteresowany będący stroną postępowania – Spółka A świadczy kompleksową usługę polegającą na umożliwieniu pracownikom i współpracownikom Spółki Powiązanej (i członkom ich rodzin) uczestnictwa w wydarzeniach (eventach) o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, projektowo-integracyjnym, okolicznościowym lub integracyjnym. Na ww. usługę składają się powiązane ze sobą świadczenia w zakresie usługi organizacji eventów, wynajmu terenów lub pomieszczeń, w których odbywają się eventy, wyżywienie dla uczestników (z wyłączeniem napojów alkoholowych), zapewnienie zasobów technicznych i organizacyjnych, w tym nagłośnienie, oświetlenie, aranżację przestrzeni, strefę sanitarną, zapewnienie obsługi wydarzenia (np. konferansjera, fotografa, kamerzysty, ochroniarza, ratownika medycznego), organizację oprawy muzycznej i występów artystycznych (np. muzyki na żywo/DJ), atrakcje (np. fotobudka, obsługa barmańska, zwiedzanie miasta, dmuchane zamki, gry zespołowe, animacje dla dzieci czy inne zajęcia integracyjne, zapewnienie transportu i zakwaterowania dla uczestników wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych lub projektowo-integracyjnych (np. usług noclegowych), upominki, dyplomy, statuetki czy kwiaty.
Wobec powyższego, celem nabycia przez Spółkę Powiązaną ww. usług jest profesjonalne zorganizowanie spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, projektowo-integracyjnym, okolicznościowym lub integracyjnym przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania, który zapewnia wszystkie ww. elementy niezbędne do wykonania usługi – organizacji eventów. Poszczególne świadczenia nie będą stanowiły dla Spółki Powiązanej celu samego w sobie, lecz będą elementami składowymi jednej usługi polegającej na umożliwieniu pracownikom i współpracownikom (i członkom ich rodzin) Spółki Powiązanej uczestnictwa w wydarzeniach (eventach) organizowanych przez A. W tym usługi noclegowe i gastronomiczne nie mają charakteru samoistnego, lecz tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość - usługi polegające na organizacji eventów o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, projektowo-integracyjnym, okolicznościowym lub integracyjnym będą tak ściśle związane z pozostałymi usługami świadczonymi w celu organizacji eventów, że będą tworzyły obiektywnie jedno świadczenie i nie powinny być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.
Jednakże zauważam, że w odniesieniu do napojów alkoholowych dla uczestników eventów nie można uznać, iż napoje te będą stanowiły element kompleksowej usługi organizacji spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, projektowo-integracyjnym, okolicznościowym lub integracyjnym. Zakup napojów alkoholowych nie będzie niezbędny do należytego i właściwego świadczenia usług polegających na organizacji spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, projektowo-integracyjnym, okolicznościowym lub integracyjnym. Nie będzie występował wystarczający związek pomiędzy nabyciem napojów alkoholowych, a celem eventów o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, projektowo-integracyjnym, okolicznościowym lub integracyjnym, które mają służyć integracji pracowników (lub współpracowników), umacnianiu relacji między nimi, budowaniu ich morale i motywacji do pracy, budowaniu pozytywnego wizerunku firmy, umacnianiu więzi, wymianie doświadczeń, realizacji projektów.
Wobec powyższego organizacja spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, projektowo-integracyjnym, okolicznościowym lub integracyjnym, na które będzie się składał szereg czynności opisanych we wniosku, będzie stanowiła świadczenie kompleksowe i poszczególne czynności w ramach tych świadczeń nie będą podlegały odrębnej analizie - z wyłączeniem zapewnienia uczestnikom napojów alkoholowych.
Zatem, świadczenia, które Zainteresowany będący stroną postępowania będzie świadczył na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania w związku z uczestnictwem w evencie pracowników, członków ich rodzin lub współpracowników Spółki Powiązanej będą jedną, kompleksową usługę, za którą Zainteresowany będący stroną postępowania będzie otrzymywał wynagrodzenie wynikające z faktury dokumentującej świadczoną usługę na rzecz Spółki Powiązanej.
Tym sam, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 1 uznałem za prawidłowe.
Stosownie do treści art. 29a ust. 1 ustawy:
Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Z przywołanego wyżej przepisu wynika, że podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę, którą usługodawca/dokonujący dostawy towarów otrzymał z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.
W myśl art. 29a ust. 6 ustawy:
Podstawa opodatkowania obejmuje:
1)podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2)koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Z przepisu tego wynika, że podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.
Zatem, skoro Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza obciążać Spółkę Powiązaną kwotą odpowiadającą części kosztów organizacji danego eventu oraz będzie wystawiał faktury za świadczone usługi na Spółkę Powiązaną, to podstawą opodatkowania z tytułu świadczenia ww. usługi kompleksowej będzie – zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy – całość wynagrodzenia, które Zainteresowany będący stroną postępowania otrzyma od Spółki Powiązanej.
Tym samym Państwa w stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 2 uznałem za prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do Państwa wątpliwości dotyczący prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu ww. usług wystawionych przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania wskazują, że zgodnie z art. art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powołanych wyżej regulacji wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony są lub będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.
Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Stosownie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Przepis ten oznacza, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze, jednak transakcja nie podlega opodatkowaniu, albo jest zwolniona od podatku.
Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto, na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a)(uchylona)
b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
c)usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Powyższa reguła wyłącza możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków ponoszonych w związku z nabyciem usług noclegowych oraz gastronomicznych, poza ww. wyjątkami.
Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, projektowo-integracyjnym, okolicznościowym lub integracyjnym, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne i noclegowe.
Jak wynika z opisu sprawy, Spółka Powiązana jest zarejestrowana jako „podatnik VAT czynny”. Zainteresowany będący stroną postępowania będzie wystawiał faktury za świadczone usługi na Spółkę Powiązaną, gdyż Spółka Powiązana występuje w tym zakresie (tj. w odniesieniu do uczestnictwa w eventach osób z nią związanych) w charakterze zleceniodawcy (nabywcy, usługobiorcy). Jednocześnie wnieśli Państwo, aby na potrzeby wydania interpretacji Organ przyjął, że Spółka Powiązana wykorzystuje nabywane od Wnioskodawcy usługi wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy stwierdzam, że nabycie usługi kompleksowej w postaci organizacji eventów, w których będą uczestniczyć pracownicy lub współpracownicy Spółki Powiązanej, będą miały pośredni związek z wykonywaną przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania działalnością gospodarczą, przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.
Natomiast w odniesieniu usługi kompleksowej, polegającej na organizacji eventów, nabywanej na rzecz członków rodzin pracowników Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania stwierdzić należy, że usługi te nie będą nabywane przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania w związku z jego działalnością gospodarczą. Członkowie rodzin nie będą pracownikami Spółki Powiązanej, nie będą związani z prowadzoną przez Spółkę Powiązaną działalnością gospodarczą, obecność członków rodzin na eventach nie będzie przekładało się na efekty działalności gospodarczej Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania.
Członkom rodzin uczestniczącym w eventach nie będzie można przypisać atrybutów, które są charakterystyczne dla pracowników w relacji ze Spółką Powiązaną, a mianowicie umocnienia więzi z pracodawcą, polepszenia komunikacji w firmie i wzrostu motywacji do pracy, co w efekcie sprzyjałoby zwiększeniu wydajności pracy, a w konsekwencji miałoby wpływ na wyniki firmy.
Zatem, organizacja eventów na rzecz członków rodzin pracowników Spółki Powiązanej będzie stanowiła usługi niezwiązane z prowadzoną przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania działalnością gospodarczą. Pomimo, że wskazali Państwo na związek z prowadzoną przez Spółkę Powiązaną działalnością opodatkowaną, to w odniesieniu do członków rodzin pracowników należy uznać, że organizowane eventy będą zaspakajały prywatne/osobiste potrzeby tych uczestników (członków rodzin pracowników). Tym samym, z uwagi na brak związku nabywanej przez Spółkę Powiązaną usługi kompleksowej z prowadzoną przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania działalnością opodatkowaną, nie będą spełnione wszystkie przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie.
Również napoje alkoholowe nabywane dla uczestników eventów nie będą nabywane przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania w związku z jego działalnością gospodarczą. Nie można bowiem uznać, że napoje alkoholowe nabywane przez Spółkę Powiązaną będą wpływały na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. Ponadto jak wskazano wyżej, nabycie napojów alkoholowych nie będzie elementem usługi kompleksowej.
Z uwagi na powyższe stwierdzam, że Spółce Powiązanej - Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do usługi kompleksowej nabywanej na rzecz pracowników i współpracowników Spółki Powiązanej. Natomiast Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia napojów alkoholowych oraz usługi kompleksowej nabywanej na rzecz członków rodzin pracowników, ponieważ ww. nabycia nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi Spółki Powiązanej wykonywanymi w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.
W konsekwencji, oceniając całościowo Państwa stanowisko odnośnie pytania oznaczonego nr 3 uznałem je za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.