
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na realizację inwestycji pn. „...” oraz wydatki bieżące ponoszone na Basen. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 lutego 2024 r. (data wpływu 27 lutego 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Gmina ... (dalej: Gmina lub Wnioskodawca) jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: VAT), jako podatnik VAT czynny.
Gmina wykonuje zadania własne, do których stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 10 i 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym należą m.in. zadania w zakresie kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych oraz utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.
Gmina jest w trakcie realizacji inwestycji pn. „...” (dalej: Projekt lub Inwestycja). Majątek Projektu, będzie określany w dalszej części wniosku jako: Basen lub Infrastruktura. Zakończenie Projektu planowane jest na lipiec 2025 r. Inwestycja jest realizowana przy udziale dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
Projekt obejmuje zaprojektowanie i przebudowę istniejącego zewnętrznego basenu zlokalizowanego w ..., znajdującego się w złym stanie technicznym, na kąpielisko rekreacyjne z licznymi atrakcjami wodnymi w oparciu o istniejącą betonową nieckę o długości 50 m. W zakres Inwestycji wchodzi również rozbiórka istniejącej, kolidującej z nową koncepcją, infrastruktury technicznej, w tym istniejącej zjeżdżalni i brodzika dla dzieci, usunięcie kolidujących z zagospodarowaniem terenu drzew oraz modernizacja zaplecza sanitarno - technicznego.
W ramach przebudowy niecek basenowych zewnętrznych powstanie:
- basen zewnętrzny wykorzystujący istniejącą nieckę basenową. W obrysie basenu powstaną leżanki wodne z masażem, siedziska wodne z masażem, bicze wodne, masażery karku, grota sztucznej fali, gejzer wodny, przeprawa, brodzik dla dzieci z fontanną i zjeżdżalnią,
- kompleks zjeżdżalni wodnych ze strefą hamowni,
- wodny oraz suchy plac zabaw,
- wyposażenie obiektu w leżaki, parasole, leżanki drewniane, żagle przeciwsłoneczne.
Modernizacja budynku zaplecza będzie obejmowała pomieszczenia szatniowo-sanitarne, w tym pomieszczenie dla osób niepełnosprawnych oraz pomieszczenia zaplecza technologicznego obiektu. Wyłączone z zakresu modernizacji pozostaną pomieszczenia administracyjne i socjalne zaplecze personelu. W ramach modernizacji obiektu wymienione zostanie całkowicie poszycie dachu budynku, wymieniona zostanie również w całym budynku ślusarka zewnętrzna okienna i drzwiowa, oraz wyremontowana zostanie elewacja. W ramach Inwestycji przewiduje się modernizację i przebudowę, rozbudowę i budowę instalacji: elektrycznych silnoprądowych i niskoprądowych, alarmowych i monitoringu, odgromowych i połączeń wyrównawczych, teletechnicznych, nagłośnienia i CCTV, wod-kan i ciepłej wody użytkowej z bojlerami elektrycznymi, dyżurnego utrzymania dodatniej temperatury w okresie zimowym w modernizowanym budynku zaplecza, technologii uzdatniania wody basenowej, fotowoltaicznej oraz pomp ciepła.
Ponadto w związku z działalnością Basenu, Wnioskodawca będzie ponosił wydatki związane z jego bieżącym funkcjonowaniem (dalej: wydatki bieżące) takie jak przykładowo na zakup chemii basenowej, zakup energii elektrycznej oraz gazu, zakup wyposażenia, a także wydatki na konserwację, niezbędne remonty czy na nabycie usług reklamowych.
Wydatki ponoszone na Inwestycję, jak i wydatki bieżące na Basen są / będą dokumentowane przez kontrahentów fakturami VAT, na których to Gmina oznaczona jest / będzie jako nabywca przedmiotowych towarów i usług.
Zarządzaniem Infrastrukturą po oddaniu do użytkowania zajmować się będzie Gmina, za pośrednictwem swojej jednostki budżetowej - ... w ... (dalej: ...). ... jest objęty centralizacją rozliczeń VAT i nie stanowi odrębnego od Gminy podatnika VAT.
Basen stanowić będzie obiekt w pełni komercyjny, a korzystanie z niego będzie wymagało zakupienia przez zainteresowanych biletu wstępu. Wysokość opłat za wstęp zostanie określona w cenniku ustalonym w drodze aktu prawa miejscowego. Niższe ceny biletów zostaną przewidziane dla: uczniów, studentów, emerytów i rencistów, mieszkańców Gminy posiadających ... Kartę Rodziny i Seniora oraz osób posiadających Ogólnopolską Kartę Seniora. … Karta Rodziny i Seniora to program realizowany we współpracy Gminy z Województwem …. Gmina podjęła decyzję o przystąpieniu do tego programu na podstawie uchwały nr … Rady Miejskiej w ... z dnia … r. Program stanowi narzędzie wsparcia dla rodzin poprzez wprowadzenie dla posiadaczy kart zniżek oferowanych przez partnerów programu. Ogólnopolska Karta Seniora stanowi natomiast inicjatywę realizowaną w ramach Programu … – Ogólnopolska Karta Seniora, organizowanego przez Stowarzyszenie …. Gmina przystąpiła do programu na podstawie porozumienia zawartego ze wspomnianymi podmiotami. Program ten ma na celu aktywizację seniorów w życiu społecznym. Ogólnopolska Karta Seniora uprawnia ich posiadacza do korzystania ze zniżek na różne usługi oferowane przez podmioty honorujące Kartę. Dodatkowo, dzieci do lat 3 zostaną zwolnione od wnoszenia opłaty za wstęp, jednakże ich wstęp na Basen możliwy będzie wyłącznie pod opieką osób dorosłych, które zobowiązane będą do wniesienia opłaty za wstęp. Zaprezentowane rozwiązanie zostanie przy tym wprowadzone w drodze stosownego aktu prawa miejscowego i w ocenie Gminy stanowić będzie realizację normy konstytucyjnej przewidzianej w art. 68 pkt 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. nr 78 poz. 483 ze zm.), przewidującym, że władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
Ustalone przez Gminę ceny wstępu na Basen będą miały charakter porównywalny do cen wstępu na podobne obiekty znajdujące się na terenie województwa. Gmina, przy pomocy zewnętrznej kancelarii, dokonała szczegółowej analizy cen na wielu podobnych obiektach na terytorium Województwa … (baseny odkryte), aby w ten sposób ustalić ceny za korzystanie z Basenu na poziomie rynkowym.
Świadczenie przez Gminę usług wstępu na Basen będzie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Do zawarcia umowy będzie dochodziło poprzez sprzedaż biletu wstępu i wniesienie opłaty. Również wstęp na Basen dzieci do lat 3, które będą zwolnione z opłat, będzie realizowany w oparciu o umowę cywilnoprawną, gdyż w takim przypadku umowa zostanie zawarta przez osobę sprawującą opiekę nad dzieckiem.
Z tytułu usług świadczonych w związku z Basenem Gmina będzie rozliczać VAT należny.
Basen będzie otwarty we wszystkie dni tygodnia w miesiącach wakacyjnych, a także na początku września, co umożliwi instalacja fotowoltaiczna podgrzewająca wodę. Wstęp na Basen będzie w pełni odpłatny. Basen nie będzie służył czynnościom niepodlegającym VAT. Basen nie będzie wykorzystywany do organizacji lekcji wychowania fizycznego przez gminne szkoły publiczne.
Na Basenie nie będą odbywały się zajęcia wychowania fizycznego dzieci i młodzieży szkolnej. Basen ma bowiem charakter komercyjno-rekreacyjny, jest to obiekt wakacyjny. Nie jest to obiekt, który miałby być przeznaczony do zajęć szkolnych.
W uzupełnieniu wniosku Państwa Gmina wskazała:
Pytanie nr 1. Organu:
Czy nieodpłatne udostępnianie Basenu dzieciom do lat 3 odbywa/będzie odbywać się w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Państwa Gminy?
Odpowiedź Gminy:
Tak, nieodpłatne udostępnianie Basenu dzieciom do lat 3 będzie odbywać się w związku z prowadzoną przez Gminę działalnością gospodarczą.
Pytanie nr 2. Organu:
Jeśli ww. udostępnianie nieodpłatne Basenu odbywa/będzie odbywać się w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Gminy, to prosimy aby Państwo jednoznacznie wskazali w czym ten związek się przejawia/będzie się przejawiał i na czym polega/będzie polegał?
Odpowiedź Gminy:
Nieodpłatne udostępnianie Basenu dzieciom do lat 3 będzie miało ścisły związek z usługą odpłatnego wstępu rodziców, czy też opiekunów tych dzieci, a zatem z działalnością gospodarczą Gminy. Jak wskazano bowiem w treści wniosku wstęp na Basen dzieci do lat 3 będzie możliwy wyłącznie pod opieką osób dorosłych, które zobowiązane będą do wniesienia opłaty za wstęp. Zatem usługa umożliwienia wstępu na Basen dzieciom do lat 3 będzie świadczona przez Gminę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Usługa ta będzie świadczona w oparciu o umowę cywilnoprawną, zawieraną z osobą dorosłą, sprawująca opiekę nad dzieckiem. W ocenie Gminy uzasadnione jest twierdzenie, że opłata za wstęp dla dziecka do lat 3 będzie zatem w praktyce mieścić się w opłacie za wstęp ponoszonej przez osobę sprawującą nad nim opiekę. Zatem udostępnienie Basenu dziecku do lat 3 z jego opiekunem następować będzie w wykonaniu umowy cywilnoprawnej. Zdaniem Gminy całość usługi świadczona będzie w ramach działalności gospodarczej i nie ma żadnych podstaw do dzielenia tej usługi na wykonywaną w ramach działalności gospodarczej i poza nią. Przedmiotowa usługa świadczona będzie bowiem tak samo dla osób płacących za bilet oraz dla dzieci do lat 3 korzystających z nieodpłatnego wstępu. Ponadto uprawnienie do nieodpłatnego korzystania z Basenu przysługiwać będzie na podstawie cennika ustalonego w drodze aktu prawa miejscowego. Zatem, wprowadzenie przez Gminę zwolnienia z opłat dotyczące udostępniania Basenu dzieciom do lat 3, stanowić będzie realizację przepisów prawa lokalnego oraz krajowego, a konkretnie art. 68 pkt 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. nr 78 poz. 483 ze zm.), przewidującego, że władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. Ponadto nieodpłatne udostępnienie Basenu dzieciom do lat 3 stanowić będzie także działanie o charakterze promocyjnym, które będzie miało na celu zwiększenie wpływów uzyskanych ze sprzedaży biletów wstępu na Basen. Gmina zakłada, że osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 3 chętniej skorzystają z możliwości wstępu na Basen wraz z dzieckiem.
Pytanie nr 3. Organu:
Czy Basen jest/będzie wykorzystywany przez Państwa Gminę wraz z Państwa jednostką organizacyjną do działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), jak i do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy?
Odpowiedź Gminy:
Basen będzie wykorzystywany przez Gminę wraz z jej jednostką budżetową - … w ... (dalej: ...), która będzie zarządzała Basenem po oddaniu do użytkowania, wyłącznie do działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.)
Pytanie nr 4. Organu:
Do jakich czynności Państwa Gmina wraz ze swoją jednostką organizacyjną wykorzystuje/będzie wykorzystywała towary i usługi związane z realizacją inwestycji pn. „...” oraz wydatkami bieżącymi na Basen, tj. do czynności:
a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
b)zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,
c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Odpowiedź Gminy:
Gmina wraz z ... będzie wykorzystywała towary i usługi związane z realizacją inwestycji pn. „...” (dalej: Inwestycja) oraz wydatkami bieżącymi na Basen wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Pytanie nr 5. Organu:
Czy Państwa Gmina wraz ze swoją jednostką organizacyjną wykorzystuje/będzie wykorzystywała towary i usługi związane z realizacją ww. inwestycji oraz wydatkami bieżącymi na Basen:
a)do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
b)do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy podatku od towarów i usług?
c)zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług?
Odpowiedź Gminy:
Gmina wraz z ... będzie wykorzystywała towary i usługi związane z realizacją Inwestycji oraz wydatkami bieżącymi na Basen wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Pytanie nr 6. Organu:
W sytuacji, gdy towary i usługi związane z realizacją ww. inwestycji oraz wydatkami bieżącymi na Basen są/będą wykorzystywane przez Państwa Gminę wraz z Państwa jednostką organizacyjną zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, to czy jest/będzie istniała możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
Odpowiedź Gminy:
Nie dotyczy.
Pytanie nr 7. Organu:
Czy towary i usługi związane z realizacją ww. inwestycji oraz wydatkami bieżącymi na Basen są/będą wykorzystywane przez Państwa Gminę wraz z Państwa jednostką organizacyjną do czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku od towarów i usług?
Odpowiedź Gminy:
Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 4, towary i usługi związane z realizacją Inwestycji oraz wydatkami bieżącymi na Basen będą wykorzystywane przez Gminę wraz z ... wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wspomniane towary i usługi nie będą wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.
Pytanie nr 8. Organu:
W sytuacji gdy towary i usługi związane z realizacją ww. inwestycji oraz wydatkami bieżącymi na Basen są/będą wykorzystywane przez Państwa Gminę wraz z Państwa jednostką organizacyjną do czynności opodatkowanych i zwolnionych, czy będzie istniała możliwość przyporządkowania całości lub części kwot podatku naliczonego do poszczególnych rodzajów czynności?
Odpowiedź Gminy:
Nie dotyczy.
Pytanie nr 9. Organu:
Czy w związku z realizacją ww. inwestycji, w zakresie wytworzenia instalacji fotowoltaicznej są/będą Państwo prosumentem energii odnawialnej, w rozumieniu art. 2 pkt 27a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1436 ze zm.) [2]?
Odpowiedź Gminy:
Tak, w związku z realizacją Inwestycji, w zakresie wytworzenia instalacji fotowoltaicznej Gmina będzie prosumentem energii odnawialnej, w rozumieniu art. 2 pkt 27a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1436 ze zm.)
Pytanie nr 10. Organu:
Czy instalacja fotowoltaiczna stanowi/będzie stanowiła mikroinstalację w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o odnawialnych źródłach energii [3]?
Odpowiedź Gminy:
Tak, instalacja fotowoltaiczna będzie stanowiła mikroinstalację w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Pytanie nr 11. Organu:
Czy w związku z wytworzeniem instalacji fotowoltaicznej została/będzie zawarta przez Państwa umowa z przedsiębiorstwem energetycznym?
Odpowiedź Gminy:
W związku z wytworzeniem instalacji fotowoltaicznej nie będzie zawarta z przedsiębiorstwem energetycznym umowa o świadczenie usługi odbioru energii elektrycznej wytworzonej z mikroinstalacji, z uwagi na to, że Gmina będzie Prosumentem wytwarzającym energię elektryczną z odnawialnego źródła, która będzie w całości wykorzystywana na potrzeby własne. Jedynie zostanie dokonane zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do przedsiębiorstwa energetycznego o podłączeniu do sieci i zerowym przekazywaniu energii wyprodukowanej do sieci (w związku z czym nie zostanie zainstalowany licznik dwukierunkowy).
Pytanie nr 12. Organu:
Jakie zostały/zostaną określone z przedsiębiorstwem energetycznym zasady rozliczenia wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej?
Odpowiedź Gminy:
Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 11 w związku z wytworzeniem instalacji fotowoltaicznej nie będzie zawarta z przedsiębiorstwem energetycznym umowa o świadczenie usługi odbioru energii elektrycznej wytworzonej z mikroinstalacji. W związku z powyższym, jak i z uwagi na całkowitą konsumpcję wyprodukowanej energii (moc instalacji fotowoltaicznej to 49,6KW, moc niezbędna basenowa to 280 KW) nie będzie określonych pomiędzy Gminą a przedsiębiorstwem energetycznym zasad rozliczenia wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej.
Pytanie nr 13. Organu:
Czy ww. umowa przewiduje/będzie przewidywała wynagrodzenie dla Państwa w związku z wyprodukowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej?
Odpowiedź Gminy:
Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 11 w związku z wytworzeniem instalacji fotowoltaicznej nie będzie zawarta z przedsiębiorstwem energetycznym umowa o świadczenie usługi odbioru energii elektrycznej wytworzonej z mikroinstalacji. Energia elektryczna wyprodukowana w instalacji zostanie w całości wykorzystana na potrzeby własne (całość energii wyprodukowanej przez instalację będzie przeznaczona na autokonsumpcję). Gmina nie będzie, wobec tego otrzymywać wynagrodzenia w związku z wyprodukowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej.
Pytanie nr 14. Organu:
Czy w przypadku instalacji fotowoltaicznej, o której mowa we wniosku, są/będą Państwo korzystali z rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w oparciu o art. 4 ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii? [4]
Odpowiedź Gminy:
Jak wskazano w odpowiedziach na pytania nr 11 oraz 12 Gmina będzie Prosumentem wytwarzającym energię elektryczną z odnawialnego źródła, która będzie w całości wykorzystywana na potrzeby własne. Zatem Gmina nie będzie rozliczała energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucji elektroenergetycznej, gdyż nie dojdzie do wprowadzenia energii elektrycznej wytworzonej w instalacji do sieci dystrybucji elektroenergetycznej (całość energii wyprodukowanej przez instalację będzie przeznaczona na autokonsumpcję, a na instalacji zastosowany zostanie tzw. „strażnik mocy”).
Pytanie nr 15. Organu:
Jeżeli odpowiedź na ww. pytanie nr 14 jest twierdząca, to czy otrzymują/będą Państwo otrzymywali z tego tytułu wynagrodzenie?
Odpowiedź Gminy:
Nie dotyczy.
Pytanie nr 16. Organu:
Czy w przypadku instalacji fotowoltaicznej, o której mowa we wniosku, korzystają/będą Państwo korzystali z rozliczenia wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej wobec wartości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w oparciu o art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii? [5]
Odpowiedź Gminy:
Jak wskazano w odpowiedziach na pytania nr 11, 12, 14 oraz 15 Gmina będzie Prosumentem wytwarzającym energię elektryczną z odnawialnego źródła, która będzie w całości wykorzystywana na potrzeby własne. W związku z tym nie dojdzie do wprowadzenia energii elektrycznej wytworzonej w instalacji do sieci dystrybucji elektroenergetycznej (całość energii wyprodukowanej przez instalację będzie przeznaczona na autokonsumpcję), a wobec czego nie dojdzie do rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej.
Pytanie nr 17. Organu:
Czy ww. instalacja fotowoltaiczna będzie się mieścić w przepisach określonych w art. 4d ust. 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii? [6] Jeśli tak, prosimy wskazać konkretny punkt ww. przepisu.
Odpowiedź Gminy:
Odnośna instalacja fotowoltaiczna nie będzie się mieścić w przepisach określonych w art. 4d ust. 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Pytanie nr 18. Organu:
Czy w przypadku wystąpienia nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczną i wprowadzonej do sieci wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci:
a)będą Państwo mogli ją wykorzystać w późniejszym terminie? Jeżeli tak, to należy wskazać w jakim terminie;
b)niewykorzystana w określonym terminie nadwyżka „przepada”?
Odpowiedź Gminy:
W przypadku ww. instalacji fotowoltaicznej nie dojdzie do wystąpienia nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację i wprowadzonej do sieci wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci albowiem jak wskazano w odpowiedziach na pytania nr 11, 12, 14, 15 oraz 16 nie dojdzie do wprowadzenia energii elektrycznej wytworzonej w instalacji do sieci dystrybucji elektroenergetycznej (całość energii wyprodukowanej przez instalację będzie przeznaczona na autokonsumpcję).
Pytanie nr 19. Organu:
Ile wynosi prewspółczynnik ustalony dla Państwa jednostki budżetowej, która zajmuje się zarządzaniem Infrastrukturą, zgodnie z art. 86 ust. 2a ww. ustawy o podatku od towarów i usług?
Odpowiedź Gminy:
Prewspółczynnik ustalony dla ..., zgodnie z art. 86 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług za 2024 r. wynosi 10%.
Pytanie nr 20. Organu:
W sytuacji, gdy prewspółczynnik ustalony dla ww. jednostki budżetowej nie przekracza 2%, to należy wskazać, czy Państwa Gmina uznaje, iż wynosi on 0%?
Odpowiedź Gminy:
Nie dotyczy.
Pytanie nr 21. Organu:
Ile wynosi proporcja ustalona dla Państwa Gminy, zgodnie z art. 90 ust. 2-ust. 9a ustawy o podatku od towarów i usług?
Odpowiedź Gminy:
Gmina wskazuje, że stosownie do treści art. 90 ust. 10a zd. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku jednostki samorządu terytorialnego proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast w myśl treści art. 90 ust. 10b ustawy o VAT przez jednostki organizacyjne jednostki samorządu terytorialnego, o których mowa w ust. 10a, rozumie się utworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego samorządową jednostkę budżetową lub samorządowy zakład budżetowy oraz urząd gminy, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski.
Wobec tego Gmina informuje, iż współczynnik VAT ustalony zgodnie z art. 90 ust. 2-ust. 9a ustawy o podatku od towarów i usług dla ... za 2024 r. wyniósł 100%.
Natomiast współczynnik VAT ustalony zgodnie z art. 90 ust. 2-ust. 9a ustawy o podatku od towarów i usług dla Urzędu Gminy za 2024 r. wyniósł 57%.
Pytanie nr 22. Organu:
W sytuacji, gdy proporcja nie przekracza 2%, to należy wskazać, czy Państwa Gmina uznaje, iż wynosi ona 0%?
Odpowiedź Gminy:
Nie dotyczy.
Pytanie
Czy Gminie przysługuje / będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na realizację przedmiotowej Inwestycji oraz wydatki bieżące ponoszone na Basen?
Państwa stanowisko w sprawie
Gminie przysługuje / będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na realizację przedmiotowej Inwestycji oraz wydatki bieżące ponoszone na Basen.
UZASADNIENIE:
Ad. 1
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o VAT za podatników uznaje się osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Stosownie natomiast do treści art. 15 ust. 6 tej ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Jako że jednostki samorządu terytorialnego są wyposażone w osobowość prawną oraz w określonym zakresie wykonują samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, należy uznać, iż spełniają zawartą w tym przepisie definicję podatnika VAT. Oznacza to, że w zakresie czynności cywilnoprawnych dokonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, nawet, gdy dotyczą one zadań własnych gmin, podmioty te powinny być uznawane za podatników VAT.
Zatem w przypadku, gdy Gmina realizuje należące do niej zadania na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. na warunkach i w okolicznościach właściwych również dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, działając we własnym imieniu na własny rachunek – powinna być ona traktowana jako podatnik VAT, gdyż w przedmiotowym zakresie działa ona de facto w sposób analogiczny do tych podmiotów.
Gmina w przypadku odpłatnego umożliwienia wstępu na Basen będzie działać na podstawie umów cywilnoprawnych. Do zawarcia umowy będzie dochodziło poprzez sprzedaż biletu wstępu i wniesienie opłaty. Również wstęp na Basen dzieci do lat 3, które będą zwolnione z opłat, będzie realizowany w oparciu o umowę cywilnoprawną, gdyż w takim przypadku umowa zostanie zawarta przez osobę sprawującą opiekę nad dzieckiem.
Tak więc, w ocenie Gminy, mając na uwadze powyższe należy uznać, że Gmina będzie działać w charakterze podatnika VAT, gdyż jest to działanie na zasadach analogicznych do działania innych uczestników rynku.
Pogląd taki w odniesieniu do czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego na podstawie umów cywilnoprawnych wyraził wielokrotnie Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA), m.in. w wyroku z dnia 26 sierpnia 2010 r., sygn. I FSK 1303/09, w którym wskazano, iż "w efekcie unormowania zawartego w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT gmina jest podatnikiem podatku VAT w zakresie, w jakim dokonuje czynności na podstawie umów cywilnoprawnych".
Podobnie także w orzeczeniu z dnia 23 marca 2010 r. sygn. I FSK 273/09, NSA uznał, iż "podatnikiem VAT w zakresie czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy) jest z racji posiadanych cech podatnika (art. 15 ust. 1 ustawy) - gmina".
Ponadto, takie stanowisko jest prezentowane również w interpretacjach indywidualnych organów podatkowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) w dniu 12 marca 2019 r., sygn. akt 0114-KDIP4.4012.98.2019.1.KS, czytamy: „organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych. Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych). Tylko w tym zakresie ich czynności mają bowiem charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.”
Usługi umożliwienia wstępu na Basen będą zatem stanowić czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Jednocześnie, w opinii Gminy, czynności te nie będą korzystać ze zwolnienia z VAT, gdyż ani ustawa o VAT, ani też rozporządzenia wykonawcze nie przewidują w takich przypadkach zwolnienia z tego podatku. W związku z funkcjonowaniem Basenu Gmina będzie zatem zobowiązana do rozliczania odpowiednich kwot VAT należnego.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z pewnymi zastrzeżeniami niemającymi zastosowania w przedmiotowej sytuacji.
Z treści wskazanej powyżej regulacji wynika zatem, że prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje przy łącznym spełnieniu dwóch przesłanek, tj.:
- nabywcą towarów/usług jest podatnik VAT oraz
- nabywane towary/usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Zdaniem Gminy, stosownie do przytoczonego art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Gminie przysługuje / będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT naliczonego od wydatków ponoszonych na realizację Inwestycji, jak również późniejszych wydatków związanych z bieżącym funkcjonowaniem Basenu. Wydatki te dotyczą bowiem wyłącznie odpłatnych usług umożliwienia wstępu na Basen, a więc czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych, które zdaniem Gminy, podlegają opodatkowaniu VAT. Skoro Gmina będzie zobowiązana do rozliczania VAT należnego z tego tytułu, powinna ona mieć również prawo do odliczania VAT naliczonego od wydatków warunkujących możliwość wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Przede wszystkim, poniesienie przez Gminę wydatków na Inwestycję obejmującą modernizację Basenu umożliwi Gminie prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie rekreacji (wstęp na Basen). Również wydatki bieżące na Basen będą niezbędne, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie i związane będą w pełni z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednocześnie, z uwagi na brak występowania czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT ani zwolnionych z opodatkowania – związek wymienionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi VAT jest całkowity.
W ocenie Gminy, stanowisko odmienne do przedstawionego powyżej pozostawałoby w sprzeczności fundamentalną zasadą opodatkowania VAT, jaką jest zasada neutralności tego podatku, podkreślaną wielokrotnie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE lub Trybunał) oraz polskich sądów administracyjnych. Przykładowo, Gmina przytacza orzeczenie TSUE w sprawie C-37/95 Ghent Coal, w którym Trybunał stwierdził, że „prawo do odliczenia zostało wprowadzone, aby całkowicie zwolnić przedsiębiorcę od kosztów VAT zapłaconego lub podlegającego zapłacie w toku jego działalności gospodarczej. Wspólny system podatku od wartości dodanej konsekwentnie zapewnia, że każda działalność gospodarcza, niezależnie od jej celu i efektu pod warunkiem, że sama podlega VAT, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny”.
Na prawo Gminy do odliczenia w pełnej wysokości VAT od wydatków na Inwestycję oraz na bieżące funkcjonowanie Basenu nie wpływa okoliczność, iż zwolnione od wnoszenia opłaty za wstęp na Basen będą dzieci do lat 3. W takich bowiem przypadkach wstęp na Basen możliwy będzie wyłącznie pod opieką osób dorosłych, które zobowiązane będą do wniesienia opłaty za wstęp. Zatem usługa umożliwienia wstępu na Basen dzieciom do lat 3 będzie świadczona przez Gminę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Usługa ta będzie świadczona w oparciu o umowę cywilnoprawną, zawieraną z osobą dorosłą, sprawująca opiekę nad dzieckiem. W ocenie Gminy uzasadnione jest twierdzenie, że opłata za wstęp dla dziecka do lat 3 będzie zatem w praktyce mieścić się w opłacie za wstęp ponoszonej przez osobę sprawującą nad nim opiekę.
Zwrócenia uwagi wymaga również okoliczność, że zwolnienie od wniesienia opłaty za wstęp dla dzieci do lat 3 będzie wynikało z aktu prawa miejscowego, a także będzie stanowiło realizację normy konstytucyjnej przewidzianej w art. 68 pkt 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. nr 78 poz. 483 ze zm.), przewidującym, że władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
Stanowisko Gminy w kontekście przysługującego jej prawa do odliczenia pełnej kwoty VAT od wydatków na Inwestycję znajduje swoje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 23 maja 2024 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.111.2024.1.DK, w której organ podatkowy stwierdził, że „Jak rozstrzygnięto powyżej, świadczą Państwo usługi wstępu na Obiekt wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Ponadto jak wynika z opisu sprawy, nie planują Państwo udostępniania powierzchni Obiektu nieodpłatnie, w celach publicznych (np. na rzecz uczniów szkół w ramach zajęć szkolnych). W związku z powyższym, nie są Państwo zobowiązani do odliczania podatku naliczonego z tytułu Wydatków poniesionych w ramach Inwestycji, zgodnie ze sposobem określenia proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, ze względu na nieodpłatne świadczenie usług wstępu i korzystania z Obiektu dla dzieci do lat 3 oraz chętnych osób w dniu otwarcia Obiektu. Zatem, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, mają Państwo prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu Wydatków poniesionych w ramach Inwestycji. Wynika to z faktu, że są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a Wydatki mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i wykonywanymi w ramach tej działalności czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.”
We wskazanej wyżej interpretacji DKIS potwierdził również, że na przeszkodzie do pełnego prawa do odliczenia VAT od wydatków na inwestycję nie stoi zwolnienie z opłat za wstęp dzieci do lat 3 stwierdzając, że „Biorąc pod uwagę przywołane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz okoliczności niniejszej sprawy, należy stwierdzić, że nieodpłatne świadczenia usług polegające na przyznaniu bezpłatnego wstępu i korzystaniu z Obiektu dzieciom do lat 3 oraz chętnym osobom w dniu otwarcia Obiektu świadczone są przez Państwa wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. W tym przypadku brak jest podstaw, by dzielić Państwa aktywność w zakresie odpłatnej sprzedaży biletów na Obiekt na opodatkowane usługi świadczone w sferze działalności gospodarczej oraz w zakresie zwolnionych od opłat wejść na Obiekt dla dzieci do lat 3 oraz chętnych osób w dniu otwarcia Obiektu na usługi spoza systemu VAT. Jak wynika bowiem z opisu sprawy, w obu ww. przypadkach udostępnienie obiektu - odpłatnie jak i nieodpłatnie - następuje w wykonaniu umowy cywilnoprawnej. Zawierane ww. umowy są klasycznymi umowami adhezyjnymi. Tym samym przyjęcie, że usługa wstępu i korzystania z Obiektu w zakresie dotyczącym osób zwolnionych z ponoszenia opłat odbywa się poza Państwa działalnością gospodarczą w ramach władztwa publicznoprawnego nie znajduje uzasadnienia i ma charakter sztuczny. Ponadto należy zaznaczyć, że uprawnienie to (zwolnienie z uiszczania opłat) przysługuje na podstawie stosownego cennika opłat, wprowadzonego Zarządzeniem Wójta Gminy, ustalającego wysokość opłat za wstęp na Obiekt, a także określającego, jakie podmioty mogą korzystać z bezpłatnych oraz ulgowych wejść.”
Tożsame stanowisko DKIS przedstawił w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.302.2023.2.MK.
Z tych samych powodów zasadne jest stanowisko Gminy w zakresie prawa do odliczenia VAT od pozostałych wydatków opisanych we wniosku, czego wyrazem jest chociażby interpretacja indywidualna DKIS z dnia 20 kwietnia 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.106.2021.1.SM, w której wskazano: „Zatem mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawca, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ma/będzie miał prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT od wydatków ponoszonych na realizację projektu w zakresie modernizacji Kąpieliska, jak również od wydatków bieżących związanych z funkcjonowaniem Kąpieliska. Powyższe wynika z faktu, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, a wydatki ponoszone na realizację projektu oraz wydatki bieżące mają/będą miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i wykonywanymi w ramach tej działalności czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.”.
W konsekwencji, w opinii Gminy, przysługuje / będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT naliczonego od wydatków ponoszonych na realizację przedmiotowej Inwestycji oraz wydatków na bieżące funkcjonowanie Basenu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Dodatkowo ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Wobec tego z cytowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że obowiązkiem podatnika jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Zatem mają Państwo obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu.
Wyrażoną w cytowanym powyżej art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają regulacje zawarte m.in. w art. 86 ust. 2a-2h ustawy.
Art. 86 ust. 2a ustawy wskazuje, że:
W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na realizację Inwestycji oraz wydatki bieżące ponoszone na Basen.
Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada odliczania podatku naliczonego wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi. Ponadto odliczenie przysługuje tylko podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jak stanowi art. 15 ust. 6 ustawy:
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Powyższy zapis jest odzwierciedleniem art. 13 obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz. Urz. UE.L. Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym:
Krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.
Jednakże w przypadku gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.
W każdych okolicznościach podmioty prawa publicznego są uważane za podatników w związku z czynnościami określonymi w załączniku I, chyba że niewielka skala tych działań sprawia, że mogą być one pominięte.
Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.
Jak wynika z powyższego, wyłączenie organów władzy publicznej z kategorii podatnika ma charakter podmiotowo-przedmiotowy.
W świetle wskazanych unormowań jednostki samorządu terytorialnego na gruncie podatku od towarów i usług występować mogą w dwojakim charakterze:
- podmiotów niebędących podatnikami, gdy realizują zadania nałożone na nich odrębnymi przepisami prawa, oraz
- podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na postawie umów cywilnoprawnych.
Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem, jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Tylko bowiem w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1465 ze zm.):
Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:
Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 10 i 15 ustawy o samorządzie gminnym:
Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych i utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.
Z opisu sprawy wynika, że Gmina jest w trakcie realizacji inwestycji pn. „...”. Wydatki ponoszone na Inwestycję, jak i wydatki bieżące na Basen są / będą dokumentowane przez kontrahentów fakturami VAT, na których to Gmina oznaczona jest / będzie jako nabywca przedmiotowych towarów i usług. Zarządzaniem Infrastrukturą po oddaniu do użytkowania zajmować się będzie Gmina, za pośrednictwem swojej jednostki budżetowej. Basen stanowić będzie obiekt w pełni komercyjny, a korzystanie z niego będzie wymagało zakupienia przez zainteresowanych biletu wstępu. Wysokość opłat za wstęp zostanie określona w cenniku ustalonym w drodze aktu prawa miejscowego. Niższe ceny biletów zostaną przewidziane dla: uczniów, studentów, emerytów i rencistów, mieszkańców Gminy posiadających ... Kartę Rodziny i Seniora oraz osób posiadających Ogólnopolską Kartę Seniora. Dodatkowo, dzieci do lat 3 zostaną zwolnione od wnoszenia opłaty za wstęp, jednakże ich wstęp na Basen możliwy będzie wyłącznie pod opieką osób dorosłych, które zobowiązane będą do wniesienia opłaty za wstęp. Wstęp na Basen będzie w pełni odpłatny. Basen nie będzie służył czynnościom niepodlegającym VAT. Basen nie będzie wykorzystywany do organizacji lekcji wychowania fizycznego przez gminne szkoły publiczne. Na Basenie nie będą odbywały się zajęcia wychowania fizycznego dzieci i młodzieży szkolnej. Basen ma bowiem charakter komercyjno-rekreacyjny, jest to obiekt wakacyjny. Nie jest to obiekt, który miałby być przeznaczony do zajęć szkolnych.
Państwa zdaniem, nieodpłatne udostępnianie Basenu dzieciom do lat 3 będzie odbywać się w związku z prowadzoną przez Gminę działalnością gospodarczą. Nieodpłatne udostępnianie Basenu dzieciom do lat 3 będzie miało ścisły związek z usługą odpłatnego wstępu rodziców, czy też opiekunów tych dzieci, a zatem z działalnością gospodarczą Gminy. Zatem usługa umożliwienia wstępu na Basen dzieciom do lat 3 będzie świadczona przez Gminę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Usługa ta będzie świadczona w oparciu o umowę cywilnoprawną, zawieraną z osobą dorosłą, sprawująca opiekę nad dzieckiem. W ocenie Gminy uzasadnione jest twierdzenie, że opłata za wstęp dla dziecka do lat 3 będzie zatem w praktyce mieścić się w opłacie za wstęp ponoszonej przez osobę sprawującą nad nim opiekę. Zatem udostępnienie Basenu dziecku do lat 3 z jego opiekunem następować będzie w wykonaniu umowy cywilnoprawnej. Ponadto nieodpłatne udostępnienie Basenu dzieciom do lat 3 stanowić będzie także działanie o charakterze promocyjnym, które będzie miało na celu zwiększenie wpływów uzyskanych ze sprzedaży biletów wstępu na Basen. Gmina zakłada, że osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 3 chętniej skorzystają z możliwości wstępu na Basen wraz z dzieckiem.
Nieodpłatne udostępnianie Basenu dzieciom do lat 3 wpisuje się więc w ogólną działalność gospodarczą prowadzoną przez Państwa za pośrednictwem Państwa jednostki budżetowej, związaną z usługami udostępniania Basenu.
W tym przypadku brak jest podstaw, by dzielić Państwa aktywność w zakresie odpłatnej sprzedaży biletów na Basen na opodatkowane usługi świadczone w sferze działalności gospodarczej oraz w zakresie zwolnionych od opłat wejść na Obiekt dla określonych grup osób na usługi spoza systemu VAT.
Jak wynika bowiem z opisu sprawy, w obu ww. przypadkach udostępnianie Basenu – odpłatnie jak i nieodpłatnie – następuje w wykonaniu umowy cywilnoprawnej. Do zawarcia umowy będzie dochodziło poprzez sprzedaż biletu wstępu i wniesienie opłaty. Również wstęp na Basen dzieci do lat 3, które będą zwolnione z opłat, będzie realizowany w oparciu o umowę cywilnoprawną, gdyż w takim przypadku umowa zostanie zawarta przez osobę sprawującą opiekę nad dzieckiem. Tym samym przyjęcie, że usługa wstępu i korzystania z Basenu w zakresie dotyczącym dzieci do lat 3 zwolnionych z ponoszenia opłat odbywa się poza Państwa działalnością gospodarczą w ramach władztwa publicznoprawnego nie znajduje uzasadnienia i miałaby charakter sztuczny.
Ponadto uprawnienie do nieodpłatnego korzystania z Basenu przysługiwać będzie na podstawie cennika ustalonego w drodze aktu prawa miejscowego. Zatem, wprowadzenie przez Gminę zwolnienia z opłat dotyczące udostępniania Basenu dzieciom do lat 3, stanowić będzie realizację przepisów prawa lokalnego oraz krajowego, a konkretnie art. 68 pkt 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. nr 78 poz. 483 ze zm.), przewidującego, że władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
Tym samym, w przedstawionych przez Państwa okolicznościach świadczą / będą Państwo świadczyć usługi polegające na przyznaniu bezpłatnego wstępu na Basen i nieodpłatnym udostępnianiu Basenu wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
W związku z powyższym, nie są/nie będą Państwo zobowiązani do odliczania podatku naliczonego w związku z poniesieniem wydatków związanych z Basenem, zgodnie ze sposobem określenia proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy, ze względu na nieodpłatne udostępnianie Basenu dzieciom do lat 3.
Jak wynika z opisu sprawy, Basen będzie otwarty we wszystkie dni tygodnia w miesiącach wakacyjnych. Wstęp na Basen będzie w pełni odpłatny. Basen nie będzie służył czynnościom niepodlegającym VAT. Basen nie będzie wykorzystywany do organizacji lekcji wychowania fizycznego przez gminne szkoły publiczne. Na Basenie nie będą odbywały się zajęcia wychowania fizycznego dzieci i młodzieży szkolnej. Basen ma charakter komercyjno-rekreacyjny, jest to obiekt wakacyjny. Gmina wraz z ... będzie wykorzystywała towary i usługi związane z realizacją inwestycji pn. „...” oraz wydatkami bieżącymi na Basen wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Zatem, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, mają/będą Państwo mieli prawo do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na realizację Inwestycji pn. „...” oraz wydatki bieżące ponoszone na Basen. Wynika to z faktu, że są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a ww. wydatki ponoszone przez Państwa Gminę mają/będą miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy i wykonywanymi w ramach tej działalności czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Prawo to przysługuje/będzie przysługiwało pod warunkiem niewystąpienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
-zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Zaznaczam, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazuję, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i należy je traktować indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.