
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie:
- możliwości zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dla sprzedaży w trybie egzekucji sądowej nieruchomości zapisanej w Księdze Wieczystej pod nr (…),
- istnienia obowiązku podatkowego obciążającego czynność sprzedaży w trybie egzekucji sadowej nieruchomości zapisanej w Księdze Wieczystej prowadzonej pod nr KW (…) czyniącego komornika sądowego płatnikiem podatku VAT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest Komornikiem sądowym. Obecnie planuje sprzedaż nieruchomości w toku egzekucji sądowej.
Przedmiotem sprzedaży ma być nieruchomość gruntowa, stanowiąca działkę o numerze ewidencyjnym 1 i powierzchni (…) ha, zabudowana obiektami rekreacyjno-wypoczynkowymi.
Nieruchomość położona jest miejscowości (…) , gmina (…), powiat (…), województwo (…).
Według rejestru gruntów nieruchomość oznaczona jest jako: Województwo: (…); Powiat: (…); Jednostka ewidencyjna: (…).- obszar wiejski; Obręb ewidencyjny: (…); Jednostka rejestrowa gruntów: (…); Położenie gruntów: (…); Numer działki: 1; Arkusz mapy: 1; Id. dz.: (…); Powierzchnia działki: (…) ha; Opis użytku i symbol klas o użytku: Tereny rekreacyjno-wypoczynkowe Bz; Powierzchnia użytku (…) ha; Numer księgi wieczystej: (…).
Nieruchomość ma urządzoną księgę wieczystą nr (…) prowadzoną przez Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych. W tym przypadku mamy do czynienia z działką przeznaczona pod tereny rekracyjno-wypoczynkowe.
Na działce, która ma być przedmiotem sprzedaży znajdują się poniższe zabudowania:
1)Obiekt agroturystyczny z gastronomią, dla którego wydano pozwolenie na budowę nr (…) z dnia 25 października 2002 r.
Opis konstrukcji - wg ww. projektu:
Ławy fundamentowe wylewane z betonu żwirowego B15, zbrojone. Ściany piwnic zewnętrzne i wewnętrzne nośne murowane z cegły klasy 15 na zaprawie cementowej, Ścianki działowe w piwnicy i na parterze gr. 12 lub 6,5 cm murowane z cegły dziurawki na zaprawie cementowo - wapiennej, na poddaszu w technologii gipsowo-kartonowej obłożone płytami ognioodpornymi z wypełnieniem rusztu wełną mineralną, Strop nad piwnicą sklepienie kolebkowe gr. 25 cm murowane z cegły pełnej klasy 15 na zaprawie cementowej, izolacja sklepienia z folii PEHD gr. 0,8 mm i obsypana warstwą ziemi, Nadproża i podciągi w części murowanej z belek prefabrykowanych L19 lub z kształtowników gorącowalcowanych lub murowane - sklepienie gr. 25 cm z cegły pełnej klasy 15 na zaprawie cementowej, Dach i konstrukcja budynku od poziomu 0,00 drewniana z drewna modrzewiowego. Podciągi i słupy ze względu na duże przekroje z drewna modrzewiowego klejonego klasy KL 33;
Zaopatrzenie w wodę: zimna woda z wiejskiej sieci wodociągowej - z istniejącego przyłącza. Ciepła woda użytkowa z wymiennika przepływowo - pojemnościowego z kotłowni.
Ścieki odprowadzane do szamba bezodpływowego,
Ogrzewanie z projektowanej kotłowni w oparciu o pompy ciepła i instalacji c.o.
Wentylacja: wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Część pomieszczeń wyposażone są w wentylację grawitacyjną ze wspomaganiem wywiewu w przypadku wymaganym przepisami. Doprowadzenie energii z istniejącego przyłącza.
W maju 2005 r. wykonane zostały projekty budowlane - dot. zmiany pozwolenia na budowę, które zakładały wykonanie pomieszczenia użytkowego pod tarasem, zmiany funkcji pomieszczeń w poziomie piwnic, zmianę instalacji klimatyzacji i wentylacji w poziomie piwnic, instalacji elektrycznej. Według przedłożonego projektu po zmianie powierzchnia użytkowa pomieszczeń piwnicy wynosi 477,4 m².
Według pierwotnej wersji projektu z 2002 r., obiekt zakładał część parterową z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 749 m² (w tym poddasze użytkowe 320,9 m²);
Wykonana została parterowa nadbudowa o drewnianej konstrukcji ścian (częściowo z doświetlającymi przeszkleniami) i drewnianym dachem. Powierzchnia użytkowa nadbudowy (oszacowana na podstawie przedłożonej dokumentacji oraz danych systemu (…) Starostwa Powiatowego (…) wynosi ca 390 m² .
Pomiędzy budynkiem agroturystycznym a wigwamem znajduje się przejście gospodarcze wraz z pomieszczeniem gospodarczym (o powierzchni ca 64 m² określonej na podstawie przedłożonej dokumentacji). Łączna powierzchnia przyjęta do obliczeń części piwnicy wraz z drewnianą nadbudową i przejściem gospodarczym wynosi ca 931,4 m².
Następny obiekt stanowi wiatę o drewnianej konstrukcji i nieregularnym kształcie zbliżonym do okręgu, krytą strzechą. Wiata obejmuje scenę muzyczną wraz z miejscem do zabawy. Obiekt częściowo otwarty, częściowo ze ścianami o drewnianej konstrukcji. Powierzchnia użytkowa określona na podstawie danych systemu (…) Starostwa Powiatowego (…) ca: 114 m².
Na działce znajduje szałas - wigwam o konstrukcji szkieletowej drewnianej w układzie stożkowym, wybudowany na podstawie projektu budowlanego budowy wigwamu-szałasu oraz wiaty gospodarczej. Ławy fundamentowe żelbetowe zbrojone konstrukcyjnie stalą. Pod fundamentami zaprojektowano chudy beton grubości 5 cm. W wigwamie znajduje się wydzielone miejsce pod ognisko. Powierzchnia użytkowa wigwamu 181,67 m²
Wyżej wymieniony projekt obejmuje również budowę wiaty gospodarczej o konstrukcji drewnianej, jednokondygnacyjną, niepodpiwniczoną. Ławy fundamentowe z betonu żwirowego. Pod fundamenty zaprojektowano chudy beton grubości 5 cm. Powierzchnia użytkowa wiaty 93,05 m². Wiata służyła jako grill-bar, który rozbudowany został przez inwestora o powierzchnię ca 54 m².
W sąsiedztwie dużego wigwamu znajdują się nieduże wigwamy o konstrukcji drewnianej i powierzchni użytkowej wynoszącej odpowiednio ca: 23 m², 22 m², 21 m² (powierzchnia określona na podstawie danych systemu (…) Starostwa Powiatowego (…).
Ponadto na działce znajduje się nieduży obiekt kasy o drewnianej konstrukcji i powierzchni ca 4 m². W frontowej części działki znajduje się murowana kotłownia o powierzchni użytkowej 16,5 m², zasilana z trzech podziemnych zbiorników gazu o pojemności 9,0 m³ każdy. W obrębie tylnej krawędzi działki znajdują się dwie ubikacje wolnostojące: jedna ubikacja o powierzchni użytkowej ca 8 m². Ponadto na działce znajduje się ubikacja o powierzchni ca 15 m² (określono na podstawie danych systemu (…) Starostwa Powiatowego (…).
Łączna powierzchnia obiektów przyjęta do obliczeń wynosi 1483,62 m². Czyli mamy do czynienia z działką zabudowaną.
Co istotne zabudowania znajdujące się na działce powstały ponad dwa lata. Wszystkie budynki w okresie ostatnich dwóch lat nie były ulepszane. Ponadto co ważne, budynki jak i działka były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Podatek od towarów i usług związany z wybudowaniem budynków i budowli został rozliczony w ramach tej działalności. Co istotne obecnie nie jest już rozliczany podatek VAT, i nie jest w obiekcie też od wielu lat prowadzona działalność gospodarcza. Podsumowując ostatnie inwestycje w obiektach były wykonane w latach 2010 i od tego czasu nie dokonywano tam żadnych inwestycji. Ponadto co ważne w tych budynkach była przez kilka lat prowadzona działalność gospodarcza.
Obecnie od kilku lat budynki nie są użytkowane w związku z tym , iż przedsiębiorstwo już nie funkcjonuje. Tym samym w działki są zabudowane i nastąpiło już pierwsze zasiedlenie wszystkich budynków znajdujących się na działce. Wszystkie budynki zostały oddane do użytkowania.
Pytania
1.Czy sprzedaż w trybie egzekucji sądowej nieruchomości zapisanej w Księdze Wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w (…) pod nr (…) będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług bądź na podstawie innych przepisów?
2.Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług obciążający czynność sprzedaży w trybie egzekucji sadowej nieruchomości zapisanej w Księdze Wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w (…) pod nr (…) czyniąc komornika sądowego płatnikiem tego podatku?
Pana stanowisko w sprawie
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 631 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zatem na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Przy czym zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
W tym miejscu należy wskazać, że zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tych przepisach warunki.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest, co do zasady, zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 ust. 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
- stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
- dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT , wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu.
Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Należy również mieć na uwadze art. 29a ust. 8 ustawy o VAT , zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem dostawy jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług, jak opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu lub zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu będą korzystały ze zwolnienia od podatku.
Jednocześnie należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku” i „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.) zwanej dalej ustawą - Prawo budowlane.
Zgodnie z przepisem art. 3 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Na podstawie art. 3 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Natomiast, na mocy art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Biorąc pod uwagę powyższe prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu.
Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
W analizowanym przypadku, sprzedaż dotyczy zabudowanej działki (szczegółowy opis powyżej), tym samym działkę wraz z budynkami opodatkuję stawką właściwą dla budynków.
W sytuacji Wnioskodawcy budynki zostały wniesione w latach 2002 i późniejszych (prace budowlane zakończyły się 2005 i 2006 r.), tym samym ponad 18 lat temu. Budynki, jak i działka były wykorzystywane do działalności gospodarczej. Tutaj jednak należy podkreślić, iż od wielu lat nie jest w tym miejscu prowadzona działalność gospodarcza. Co bardzo ważne od ponad 10 lat nie doszło poniesienia żadnych nakładów na ulepszenie ww. opisanych nieruchomości. Nie był też w okresie odliczany podatek od towarów i usług.
W świetle tych faktów bez wątpienia Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Odnosząc się do powyższego należy powtórzyć, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług.
Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku, jak wyżej już zaznaczono, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu. Powyższe nieruchomości zostały zasiedlone wiele lat temu. Nie były w ostatnich latach ulepszenia. Czyli doszło do pierwszego zasiedlenia ponad dwa lata temu.
Podsumowując sprzedaż gruntu spełnia dyspozycję art. 7 ust. 1 ustawy i stanowi na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Sprzedaż działki nr 1, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Tym samym odpowiadając na pytanie pierwsze Wnioskodawca dokonując sprzedaży nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
W związku z tym, iż sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT to Komornik sadowy nie będzie także płatnikiem tego podatku. Odpowiadając na pytanie drugie należy uznać, iż sprzedaż nie uczyni Komornika sądowego płatnikiem tego podatku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2023 r. poz. 2505 i 2760) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111.):
Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą mającą miejsce w ramach egzekucji.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.
Tym samym komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (….).
W świetle art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do powołanych powyżej przepisów grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Odnosząc regulacje zawarte w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy do art. 18 ustawy wskazać należy, że w przypadku, gdy dłużnik – właściciel nieruchomości – jest podatnikiem podatku VAT, wówczas komornik jest płatnikiem podatku VAT z tytułu dostawy tej nieruchomości.
Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Pana wątpliwości tego, czy sprzedaż w trybie egzekucji opisanej we wniosku nieruchomości będzie zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT, oraz czy z tytułu tej transakcji będzie Pan płatnikiem podatku od towarów i usług, tj. będzie na Panu ciążył obowiązek podatkowy z tytułu tej sprzedaży.
Czynności podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki podatku, bądź mogą korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest generalnie zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Według art. 2 pkt 14 ustawy:
Przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Jak wynika z powyższego, prawo do zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów, będących przedmiotem sprzedaży, nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanie się bezzasadne.
Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw nieruchomości i ruchomości prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących danej dostawie.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących danej dostawie. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że dla sprzedaży w trybie egzekucji budynków/budowli posadowionych na działce nr 1 zapisanej w księdze wieczystej pod nr (…) spełnione będą przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
We wniosku wskazał Pan, że wymienione we wniosku zabudowania znajdujące się na działce nr 1 powstały ponad dwa lata. Podatek od towarów i usług związany z wybudowaniem budynków i budowli został rozliczony w ramach działalności gospodarczej. Ostatnie inwestycje w obiektach były wykonane w latach 2010 i od tego czasu nie dokonywano tam żadnych inwestycji. Od wielu lat w obiekcie rekreacyjno-wypoczynkowym nie jest prowadzona działalność gospodarcza.
Tym samym dalsza analiza zwolnień – wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy – jest bezzasadna.
Jak wskazano powyżej, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki/budowle i ich części na nim posadowione. W związku z powyższym – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy – również sprzedaż gruntu (działki nr 1), na którym posadowione są wymienione we wniosku obiekty będzie zwolniona od podatku VAT.
Tym samym Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 uznaję za prawidłowe.
Z uwagi na to, że sprzedaż w trybie egzekucji komorniczej nieruchomości stanowiącej zabudowaną działkę nr 1 (nr KW ….) korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT nie będzie ciążył na Panu obowiązek podatkowy w podatku VAT obciążający sprzedaż ww. nieruchomości czyniący Pana płatnikiem tego podatku.
Tym samym Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.