
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 grudnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działki nr 1.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Miasto A (dalej jako: „Miasto" lub „Gmina”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.
Na podstawie wyroku I FSK 700/12 z dnia 10 września 2013 r., w którym Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że samorządowe jednostki budżetowe nie są podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Miasto rozlicza podatek VAT łącznie z wszystkimi miejskimi jednostkami budżetowymi i samorządowymi zakładami budżetowymi.
Miasto, jako jednostka samorządu terytorialnego, jest właściwe dla wszystkich spraw publicznych o znaczeniu lokalnym, jeżeli nie zostały one zastrzeżone ustawami dla innych podmiotów. Podstawowymi aktami prawnymi regulującymi działalność Gminy, jako organu władzy publicznej, jest ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1465 ze zm.; dalej jako: „ustawa o samorządzie gminnym”) oraz ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 107 ze zm.).
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym, zadania własne Gminy obejmują m.in. sprawy ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami.
Miasto A, które jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, planuje sprzedaż, w trybie przetargu ustnego nieograniczonego, zgodnie z art. 40 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1145 ze zm.), nieruchomości o numerze księgi wieczystej ..., położonej w ..., przy ul. ... – o oznaczeniach ewidencyjnych: obręb ..., działka 1, stanowiącej własność Gminy. Przedmiotowa nieruchomość położona jest na terenie, na którym obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „...” - cześć A w ..., zatwierdzony uchwałą Nr … Rady Miasta ... z 5.05.2020 r. (…) i znajduje się na obszarze oznaczonym symbolem: 3U - tereny zabudowy usługowej.
Działka 1 powstała z połączenia kilku działek geodezyjnych: 2, 3, 4, 5, 6, 7. Działki 2, 3, 6 i 5 Miasto A nabyło na podstawie umowy zamiany z 13.07.2012 r. zawartej w trybie art. 15 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Działkę 4 Miasto A nabyło na podstawie decyzji Wojewody … z 1.12.1994 r. Działkę 7 Miasto A nabyło na podstawie decyzji Prezydenta Miasta … z 14.01.2015 r. (zmienionej decyzją … z 15.06.2016 r.) o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi … (droga gminna) w rejonie ulicy … w ..., realizowanej w ramach „...”, przewidzianej do realizacji na nieruchomościach lub ich częściach (m.in. działki 8, z której powstała działka 7).
Nieruchomość, która ma być przedmiotem sprzedaży, jest bez widocznych zabudowań w terenie, porośnięta dziko rosnącą roślinnością trawiastą oraz drzewami i krzewami. W trakcie prowadzonego postępowania przygotowującego przedmiotową nieruchomość do zbycia, pracownicy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta ... przeprowadzili m.in. kilka wizji terenowych przedmiotowego terenu, które ujawniły, że we wschodniej części przygotowywanego do sprzedaży terenu znajduje się skarpa terenowa/wzniesienie, porośnięta/e roślinnością trawiastą oraz drzewami, natomiast na działkach bezpośrednio sąsiadujących z nieruchomością miejską, a stanowiących własność prywatną (oznaczonych geodezyjnie jako obręb ... działki nr 9 i 10) znajduje się żelbetowa konstrukcja z otworami, mogąca stanowić rodzaj wejścia do budowli podziemnej.
Podejrzenie występowania jakiejś formy budowli na przedmiotowym terenie wzbudziły również informacje telefoniczne uzyskiwane od osób prywatnych, na różnych etapach prowadzonego postępowania, które to sugerowały występowanie budowli podziemnej na nieruchomości przygotowywanej do sprzedaży.
Biorąc pod uwagę powyższe Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta ... wystąpił z zapytaniem o potwierdzenie ewentualnego istnienia budowli oraz określenie jej charakteru do następujących podmiotów: ‒ ...,
Na podstawie opinii ww. podmiotów nie udało się jednak ustalić rodzaju ewentualnej budowli oraz potwierdzić jej lokalizacji w ogóle na terenie przedmiotowej działki. Podjęto również próby odnalezienia budowli w terenie. Pracownicy … starali się ustalić, czy pręt wbijany w ziemię napotka na opór w postaci betonu/dachu budowli. Pręt wbito w 3 miejscach na głębokość 83 cm oraz 95 cm. Nie napotkano na żaden opór. Na mapie zasadniczej przedmiotowego terenu zaznaczona jest jedynie dobrze widoczna w terenie skarpa, nie ma natomiast oznaczonych żadnych budynków czy budowli. Również na mapie ewidencyjnej brak jest jakichkolwiek budynków czy budowli na tym terenie.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo:
Przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość bez widocznych zabudowań (budynków, budowli) na powierzchni ziemi.
Podjęte przez Miasto A działania nie stwierdziły też istnienia jakichkolwiek zabudowań pod powierzchnią ziemi. Z uwagi na poszlaki, że na części nieruchomości może znajdować się budowla podziemna, próbowano pozyskać informacje z różnych jednostek i podmiotów, jednak żaden podmiot nie posiada informacji oraz dokumentów w tym zakresie.
Na mapie zasadniczej przedmiotowego terenu zaznaczona jest jedynie dobrze widoczna w terenie skarpa, nie ma natomiast oznaczonych żadnych budynków czy budowli. Również na mapie ewidencyjnej brak jest jakichkolwiek budynków czy budowli na tym terenie.
W związku z powyższym stanem faktycznym sprawy, Miasto A, przyjmuje, że przedmiotem sprzedaży będzie działka niezabudowana.
Połączenie działek 2, 3, 4, 5, 6, 7 nastąpiło 19 kwietnia 2023 r.
Działki 2, 3, 6, 5 Miasto A nabyło na podst. umowy zamiany z 13.07.2012 r., zawartej w trybie art. 15 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zamiana nastąpiła wraz z dopłatą kwoty pieniężnej, opodatkowanej podatkiem VAT w stawce 23%.
Transakcja była udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT.
Zatem z tytułu zamiany Miastu A przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Działkę 7 Miasto A nabyło na podst. decyzji Prezydenta Miasta ... z 14.01.2015 r. (zmienionej decyzją … z 15.06.2016 r.) o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi … (droga gminna) w rejonie ulicy … w ..., realizowanej w ramach „...”, przewidzianej do realizacji na nieruchomościach lub ich częściach (m.in. działki 8, z której powstała działka 7).
Nabycie działki wiązało się z wypłatą odszkodowania poprzednim właścicielom. Ponieważ były to osoby fizyczne, nabycie nie zostało udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT.
Zatem z tytułu nabycia ww. działki Miastu A nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Działkę 4 Miasto A nabyło w drodze komunalizacji, tj. nieodpłatnie, z mocy prawa na podst. decyzji Wojewody … z 1.12.1994 r. Czynność nie została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT, ponieważ Miasto A nabyło ww. działki nieodpłatnie.
Zatem z tytułu nabycia w. działki Miastu A nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Działki 2, 3, 4, 5, 6, 7 nie były przez Miasto wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Działki 2, 3, 4, 5, 6 były bowiem objęte umowami najmu (zawartymi na przestrzeni 2015-2018 r.), a czynsz z tych umów zawierał podatek VAT.
Obecnie działka 1 nie jest i nie będzie do dnia sprzedaży wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.
Przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość bez widocznych zabudowań (budynków, budowli) na powierzchni ziemi. Podjęte przez Miasto A działania nie stwierdziły też istnienia jakichkolwiek zabudowań pod powierzchnią ziemi. W związku ze stanem faktycznym sprawy, Miasto A przyjmuje, że przedmiotem sprzedaży będzie działka niezabudowana.
Dlatego też, Miasto A pominęło odpowiedzi na pytania nr 7 – 10.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, opisanej w treści zdarzenia przyszłego, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług oraz nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Miasto A stoi na stanowisku, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, opisanej w treści zdarzenia przyszłego, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług oraz nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie stanowisko Wnioskodawcy:
W ocenie Miasta A, sprzedaż nieruchomości, opisanej w stanie faktycznym, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług oraz nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towaru i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 2 pkt 6 tej ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Przez dostawę towarów, o której mowa w ww. przepisie, rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zatem sprzedaż nieruchomości należy traktować w kategorii towaru, który podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
W świetle art. 2 pkt 22 tej ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zatem zgodnie z przedstawionymi przepisami, nieruchomość, zarówno gruntowa, jak i zabudowana, spełnia definicję towaru, wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a jej sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
W rozumieniu art. 7 tej ustawy, aby czynność była opodatkowana podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonywaniem jest podatnikiem podatku od towaru i usług. Miasto A, które jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT dokonując planowanej sprzedaży nieruchomości zabudowanej będzie podatnikiem podatku VAT, a więc dostawa nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Zgodnie z pkt 3 art. 2 ustawy o VAT, przez teren budowlany rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
A ponadto, z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT wynika, że zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż budowlane.
Ponieważ nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży jest terenem budowlanym, zadaniem Wnioskującego jej sprzedaż nie będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Kolejne przepisy zamieszczone w art. 43 ust. 1 pkt 10) i 10a) odnoszą się do zwolnienia z podatku VAT w przypadku, kiedy przedmiotem dostawy jest nieruchomość zabudowana budynkiem czy budowlą bądź ich częściami.
Ponieważ:
‒podjęte przez … działania, nie doprowadziły do jednoznacznego potwierdzenia bądź wykluczenia istnienia na przedmiotowym terenie ewentualnej budowli podziemnej,
‒na posiadanych mapach: zasadniczej i ewidencyjnej oraz w Ewidencji Gruntów i Budynków brak jest uwidocznienia jakiejkolwiek budowli,
Wnioskodawca zamierza potraktować dostawę nieruchomości jako nieruchomości niezabudowanej, będącej terenem budowlanym, w rozumieniu wskazanego wyżej przepisu.
Zatem sprzedaż tej nieruchomości, jako nieruchomości niezabudowanej, nie będzie korzystała ze zwolnienia na podst. art. 43 ust. 1 pkt 10) i 10a) ustawy o VAT.
Analizując z kolei przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2) ustawy o VAT, zgodnie z którym: zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego informują Państwo, że:
Działka 1 powstała z połączenia kilku działek geodezyjnych: 2, 3, 4, 5, 6, 7.
Działki 2, 3, 6, 5 Miasto A nabyło na podst. umowy zamiany z 13.07.2012 r., zawartej w trybie art. 15 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zamiana nastąpiła wraz z dopłatą kwoty zawierającej 23% podatku VAT.
Zatem z tytułu zamiany Miastu A przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Działkę 7 Miasto A nabyło na podst. decyzji Prezydenta Miasta ... z 14.01.2015 r. (zmienionej decyzją … z 15.06.2016 r.) o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, polegającej na budowie drogi … (droga gminna) w rejonie ulicy … w ..., realizowanej w ramach „...”, przewidzianej do realizacji na nieruchomościach lub ich częściach (m.in. działki 8, z której powstała działka 7).
Nabycie działki wiązało się z wypłatą odszkodowania poprzednim właścicielom. Ponieważ były to osoby fizyczne, nabycie nie zostało udokumentowane fakturą z naliczonym podatkiem VAT.
Zatem z tytułu nabycia ww. działki Miastu A nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Działkę 4 Miasto A nabyło w drodze komunalizacji, tj. nieodpłatnie, z mocy prawa na podst. decyzji Wojewody … z 1.12.1994 r.
Czynność nie została udokumentowana fakturą z naliczonym podatkiem VAT, ponieważ Miasto A nabyło ww. działki nieodpłatnie. Zatem z tytułu nabycia w. działki Miastu A nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskującego, nie ma również podstaw do zwolnienia sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2).
Resumując, zdaniem Wnioskującego, dostawa przedmiotowej nieruchomości powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług oraz nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 39 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Zgodnie z przedstawionymi przepisami grunty spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy:
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Powyższy zapis jest odzwierciedleniem art. 13 obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz. Urz. UE.L. Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym:
Krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.
Jednakże w przypadku gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.
W każdych okolicznościach podmioty prawa publicznego są uważane za podatników w związku z czynnościami określonymi w załączniku I, chyba że niewielka skala tych działań sprawia, że mogą być one pominięte.
Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.
Jak wynika z powyższego, wyłączenie organów władzy publicznej z kategorii podatnika ma charakter podmiotowo-przedmiotowy.
W świetle wskazanych unormowań jednostki samorządu terytorialnego na gruncie podatku od towarów i usług występować mogą w dwojakim charakterze:
‒podmiotów niebędących podatnikami, gdy realizują zadania nałożone na nich odrębnymi przepisami prawa, oraz
‒podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na postawie umów cywilnoprawnych.
Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem, jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Tylko bowiem w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Z treści wniosku wynika, że jesteście Państwo czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Planują Państwo sprzedaż, w trybie przetargu ustnego nieograniczonego, nieruchomości położonej w ..., przy ul. ... – o oznaczeniach ewidencyjnych: obręb ..., działka 1. Przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość bez widocznych zabudowań (budynków, budowli) na powierzchni ziemi. Podjęte przez Miasto działania nie stwierdziły też istnienia jakichkolwiek zabudowań pod powierzchnią ziemi. W związku z powyższym stanem faktycznym sprawy, Miasto A przyjmuje, że przedmiotem sprzedaży będzie działka niezabudowana.
Należy zauważyć, że dostawa przez Państwa wskazanej we wniosku działki nr 1 będzie niewątpliwie czynnością cywilnoprawną (nie publicznoprawną), nie będzie wykonywana w ramach zadań publicznych. W odniesieniu do dostawy działki nr 1 nie będą Państwo działali jako organ władzy publicznej, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy. Dokonując odpłatnego zbycia działki objętej wnioskiem będziecie Państwo działali w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem transakcja sprzedaży działki niezabudowanej nr 1, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Przy czym, wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
W myśl art. 2 pkt 3 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych – rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Opodatkowane są zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe niezabudowane, będące terenami budowlanymi w rozumieniu ww. art. 2 pkt 3 ustawy, pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane – są zwolnione od podatku.
Należy zauważyć, że w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130 ze zm.):
Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie gminnych aktów planowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych ustalonych przez organ inny niż minister właściwy do spraw transportu, należy do zadań własnych gminy.
Jak stanowi art. 4 ust. 1 ww. ustawy:
Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
W myśl art. 4 ust. 2 cyt. ustawy:
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:
1) lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
2) sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.
W tym miejscu wyjaśnienia wymaga, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany” oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę.
Jak wynika z opisu sprawy, działka nr 1 położona jest na terenie, na którym obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i znajduje się na obszarze oznaczonym symbolem: 3U - tereny zabudowy usługowej.
Zatem, działka nr 1 spełnia definicję terenów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy. Tym samym jej dostawa nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie dla dostawy ww. działki nie zaistniały przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, należy rozpatrzyć warunki do zastosowania zwolnienia dla sprzedaży ww. działki wynikające z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
W celu zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
- towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
- przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, działki 2, 3, 4, 5, 6, 7 nie były przez Miasto wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Obecnie działka 1 nie jest i nie będzie do dnia sprzedaży wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.
Wobec powyższego, w omawianej sytuacji, zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie będzie miało zastosowania dla sprzedaży działki nr 1, ponieważ nie został spełniony co najmniej jeden z warunków, o których mowa w tym przepisie.
W konsekwencji stwierdzam, że sprzedaż przez Państwa działki nr 1 będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 9 ustawy. Zatem sprzedaż ta będzie opodatkowana wg właściwej stawki podatku od towarów i usług.
Wobec powyższego Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Zaznaczam, że składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie podkreślam, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Maja Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.