Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 14 stycznia 2025 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy udziału w działce nr ….

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 5 marca 2025 r. (data wpływu 6 marca 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniach wniosku)

Wnioskodawca w dniu 16 lipca 2023 r. na podstawie dziedziczenia ustawowego z dobrodziejstwem inwentarza, nabył udział w nieruchomości gruntowej położonej w … przy ul. …, o powierzchni ... ha.

Z wypisu z Rejestru gruntów wynika, że działka ta składa się z powierzchni … ha z przeznaczeniem na pastwiska (symbol klasoużytku PsV) oraz powierzchni … ha z przeznaczeniem na grunty orne (symbol klasoużytku RV). Dla nieruchomości tej nie ma obecnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość nie wchodziła w skład przedsiębiorstwa i nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wraz z pozostałymi udziałowcami – współwłaścicielami, spadkobiercami nieruchomości, zamierzają sprzedać przedmiotową nieruchomość w takim stanie faktycznym i prawnym, w jakim została ona odziedziczona. Aby znaleźć nabywcę Wnioskodawca skorzystał z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Aktualnie została zawarta warunkowa przedwstępna umowa sprzedaży.

Wnioskodawca osiąga przychody z emerytury. Wnioskodawca nie zajmuje się obrotem nieruchomościami ani innymi czynnościami związanymi z profesjonalnym nabywaniem i zbywaniem nieruchomości.

Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Nieruchomość, której udział będzie przedmiotem planowanej przez Wnioskodawcę sprzedaży, obejmuje działkę gruntu oznaczoną nr ewidencyjnym … (poprzednia numeracja: nr 3), id działki: ….

Przedmiotowa działka jest niezabudowana; jest ogrodzona.

Przedmiotowa nieruchomość nie była i nie jest przedmiotem najmu/dzierżawy. Wnioskodawca nie planuje zawarcia takiej umowy najmu/dzierżawy w przyszłości.

Udział w przedmiotowej nieruchomości, od chwili nabycia go w ramach spadku, nie był przez Wnioskodawcę wykorzystywany w całym okresie jego posiadania.

Wnioskodawca nie jest rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, korzystającym ze zwolnienia od podatku od  towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca nie dokonywał, nie dokonuje i nie będzie dokonywał zbiorów i dostaw (sprzedaży) produktów rolnych.

Zgodnie z treścią § 3 zawartej przez Strony przedwstępnej umowy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości (dalej – „Umowa Przedwstępna”) Strony oświadczyły, że: „zobowiązują się zawrzeć umowę przyrzeczoną sprzedaży, na podstawie której Sprzedający sprzedadzą Kupującemu, nieruchomość oznaczoną jako działka gruntu nr … (…) położoną w …, przy ulicy … nr …, objętą księgą wieczystą nr …, w stanie wolnym od jakichkolwiek ciężarów, obciążeń, roszczeń i hipotek, za cenę w kwocie … zł (…) powiększoną o ewentualny podatek od towarów i usług VAT, zgodnie z przepisami obowiązującymi w dniu powstania obowiązku podatkowego, o ile taki podatek będzie się należał, pod następującymi warunkami:

1)uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji o warunkach zabudowy, z której będzie wynikać możliwość zabudowania przedmiotowej nieruchomości obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi Kupującego, w tym jednokondygnacyjnym obiektem handlowo-usługowym o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 2.550,00 m2 (dwa tysiące pięćset pięćdziesiąt metrów kwadratowych), wraz z miejscami parkingowymi w liczbie minimum 50 (pięćdziesiąt) miejsc postojowych;

2)uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji o pozwoleniu na budowę, z której będzie wynikać możliwość zabudowania przedmiotowej nieruchomości obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi spółki, w tym jednokondygnacyjnym obiektem handlowo-usługowym o powierzchni zabudowy ok 2.550,00 m2 (dwa tysiące pięćset pięćdziesiąt metrów kwadratowych) w tym powierzchnią sprzedaży minimum 1.700,00 m2 (jeden milion siedemset tysięcy metrów kwadratowych) wraz z miejscami parkingowymi w liczbie minimum 50 (pięćdziesiąt) miejsc postojowych;

3)uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji wydanej przez właściwy organ lub zarządcę drogi zezwalającej na lokalizację zjazdu na przedmiotową nieruchomość lub pozwolenia na budowę przedmiotowego zjazdu według koncepcji Kupującego na zasadzie prawo i lewoskrętu dla pojazdów o masie 25 (dwudziestu pięciu) ton, bez konieczności przebudowy układu drogowego wraz z niezbędnymi dokumentami umożliwiającymi obsługę komunikacji, a także uzyskania zapewnienia zarządcy drogi o niewprowadzeniu ograniczeń tonażowych utrudniających obsługę komunikacyjną nieruchomości;

4)uzyskania pozwolenia na wycięcie drzew obejmującego zgodę na dokonanie przez Kupującego odpowiednich nasadzeń zamiennych;

5)uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej oraz wykonalnej decyzji na wycinkę drzew kolidujących z zakresem przebudowy pasa drogowego, określonym przez zarządcę drogi obejmującej zgodę na dokonanie przez Kupującego odpowiednich nasadzeń zamiennych;

6)niestwierdzenia ponadnormatywnego zanieczyszczenia nieruchomości skutkującego koniecznością rekultywacji;

7)potwierdzenia badaniami geotechnicznymi możliwości posadowienia na nieruchomości budynków przy zastosowaniu tradycyjnych technologii budowlanych;

8)uzyskania warunków technicznych usunięcia kolizji infrastruktury technicznej z planowanym obiektem handlowo-usługowym;

9)uzyskania przez Kupującego warunków technicznych przyłączy - kanalizacji sanitarnej, wodnej, kanalizacji deszczowej oraz przyłącza energetycznego, zgodnie z koncepcją Kupującego, pozwalających na realizację planowanej inwestycji w okresie 6 (sześć) miesięcy od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży;

10)podpisania przez Kupującego warunkowych umów najmu na minimum 70 % powierzchni zabudowy planowanej inwestycji – w terminie 14 dni od dnia po spełnieniu się ostatniego z wyżej wymienionych warunków, przy czym nie później niż do dnia 12 sierpnia 2025 r.”

Jednocześnie reprezentant Kupującego oświadczył, że „prawo własności przedmiotowej nieruchomości oznaczonej jako działka gruntu nr … (…), w stanie wolnym od jakichkolwiek obciążeń, ciężarów, roszczeń i hipotek, pod wyżej opisanymi warunkami, za opisaną cenę i w wyżej opisanym terminie zobowiązuje się na rzecz reprezentowanej Spółki kupić.”

Na dzień sprzedaży przedmiotowej nieruchomości zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy. Wniosek o wydanie ww. decyzji został złożony w dn. 20 grudnia 2024 r. przez Kupującego. Na chwilę obecną decyzja ta nie została jeszcze wydana. Wnioskodawca otrzymał zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków handlowo–usługowych oraz totemu reklamowego wraz z urządzeniami budowlanymi przewidzianej do realizacji w … przy ul. … nr …, działki nr …, w obrębie ...

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy nastąpi z inicjatywy Kupującego. Wniosek o wydanie ww. decyzji Kupujący złożył w swoim imieniu i na swoją rzecz.

Zgodnie z treścią Umowy Przedwstępnej, Kupujący przewiduje następujące przeznaczenie przedmiotowej nieruchomości: zabudowanie obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi Kupującego, w tym jednokondygnacyjnym obiektem handlowo-usługowym o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 2 550 m2, w tym powierzchnią sprzedaży minimum 1.700,00 m2 wraz z miejscami parkingowymi w liczbie minimum 50 miejsc postojowych.

Wnioskodawca otrzymał zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków handlowo–usługowych oraz totemu reklamowego wraz z urządzeniami budowlanymi przewidzianej do realizacji w … przy ul. … nr …, działki nr …, w obrębie ...

Umowa przedwstępna nie precyzuje, do wykonania jakich konkretnie czynności, w związku z warunkami określonymi w § 3, zobowiązany jest Wnioskodawca, aby doszło do podpisania umowy sprzedaży nieruchomości; Umowa przedwstępna wskazuje jedynie, jakie warunki powinny zostać spełnione (decyzje/pozwolenia/zgody/opinie/wyniki badań – wydane), aby doszło do zawarcia umowy sprzedaży; zgodnie z jej treścią decyzje powinny być uzyskane przez Kupującego.

Strony uzgadniają i organizują poszczególne działania na bieżąco, kierując się przy tym założeniem, że większość czynności/decyzji będzie podejmowana/pozyskiwana przez Kupującego (w swoim imieniu i na swoją rzecz), o ile jest to możliwe z formalnoprawnego punktu widzenia.

Ponadto, Wnioskodawca oświadczył w Umowie przedwstępnej, co następuje:

1.Zgodnie z § 5 – „Stawający [a zatem również Wnioskodawca] oświadczają, że będą zgodnie współpracować i udzielać sobie wszelkiej pomocy w zakresie przeprowadzenia procedur, jakie okażą się niezbędne przy staraniach o uzyskanie decyzji i pozwoleń określonych w § 3 niniejszego aktu”.

2.Zgodnie z § 6 ust. 1 - każdy ze Sprzedających [a zatem również Wnioskodawca] udzielił pełnomocnictwa osobom wskazanym w akcie notarialnym, wyznaczonym przez Kupującego (w tym – członkowi Zarządu Kupującego), pełnomocnictwa „z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw, do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń, opisanych w § 3 niniejszego aktu, w szczególności składania wniosków oraz odbioru wymaganych decyzji i postanowień, opisanych w § 3 niniejszego aktu”.

3.Zgodnie z § 6 ust. 2 – Sprzedający [a zatem również Wnioskodawca] oświadczyli, że „wyrażają zgodę na dysponowanie przez Kupującego działką gruntu nr … na cele budowlane w  rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2) w zw. z art. 3 ust. 11 ustawy z dn. 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, w zakresie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskanie zgód, opinii, itp. oraz udostępniają Kupującemu przedmiotową działkę gruntu nr … celem przeprowadzenia badań gruntu”.

Ponadto, Wnioskodawca zobowiązał się do realizacji następujących działań:

4.Zgodnie z § 4 – Wnioskodawca zobowiązuje się do „nieobciążania prawa własności przedmiotowej nieruchomości oznaczonej jako działka gruntu nr … (…) opisanej w § 1 tego aktu, jakimikolwiek prawami na rzecz osób trzecich w czasie pomiędzy zawarciem niniejszej umowy, a zawarciem przyrzeczonej umowy sprzedaży”.

5.Zgodnie z § 8 ust. 1 - „Strona Sprzedająca [a zatem również Wnioskodawca] zobowiązuje się w terminie na 7 dni przed dniem zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży (w tym należy również rozumieć jako dzień zawarcia umowy warunkowej sprzedaży) przedmiotowej nieruchomości do przedłożenia:

  • zaświadczeń potwierdzających status Strony Sprzedającej jako czynnego podatnika podatku VAT;
  • interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)”.

6.Zgodnie z § 8 ust. 2 - „Strona Sprzedająca [a zatem również Wnioskodawca] zobowiązuje się, że w przypadku, gdy z otrzymanej indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), wynikać będzie konieczność naliczenia podatku VAT, Strona Sprzedająca na dzień zawarcia mowy przenoszącej własność nieruchomości (co należy rozumieć również jako dzień zawarcia umowy w wykonaniu warunkowej umowy sprzedaży) będzie zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz wystawi faktury VAT i po zawarciu transakcji nie wyrejestruje się ona z datą wsteczną”.

7.Zgodnie z § 10 ust. 1 - strona sprzedająca [a zatem również Wnioskodawca] oświadczyła, że „od dnia zawarcia niniejszej umowy przez cały okres jej trwania zobowiązuje się powstrzymać od działań mających na celu taką zmianę stanu prawnego i faktycznego przedmiotowej nieruchomości, która będzie powodowała pogorszenie sytuacji prawnej lub faktycznej Kupującego, w szczególności zobowiązuje się nie dokonywać jakichkolwiek czynności zmierzających do obciążenia lub zbycia prawa własności przedmiotowej nieruchomości, w tym także nie zawierać z osobami trzecimi żadnych umów sprzedaży lub przedwstępnych umów sprzedaży oraz nie składać ani nie przyjmować żadnych ofert dotyczących nieruchomości stanowiącej przedmiot niniejszej umowy, których przyjęcie skutkowałoby zawarciem umowy.”

8.Zgodnie z § 11 - strona sprzedająca [a zatem również Wnioskodawca] „jest zobowiązana do przedłożenia Kupującemu przed zawarciem umowy przyrzeczonej aktualnych zaświadczeń, to jest wydanych nie wcześniej niż 14 (czternaście) dni przed dniem zawarcia umowy przyrzeczonej, o niezaleganiu przez Stronę Sprzedającą w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, zaświadczeń o braku zaległości podatkowych, w trybie art. 306g Ordynacji podatkowej i zaświadczenia o niezaleganiu w podatku od nieruchomości.”

Umowa przedwstępna wskazuje, jakie warunki powinny zostać spełnione (decyzje/pozwolenia/zgody/opinie/wyniki badań – wydane), aby doszło do zawarcia umowy sprzedaży; zgodnie z jej treścią decyzje powinny być uzyskane przez Kupującego. Na Kupującym ciąży także wprost realizacja działań określonych w § 3 pkt 10 Umowy przedwstępnej.

Strony uzgadniają i organizują poszczególne działania na bieżąco, kierując się przy tym założeniem, że większość czynności/decyzji będzie podejmowana/pozyskiwana przez Kupującego (w swoim imieniu i na swoją rzecz), o ile jest to możliwe z formalnoprawnego punktu widzenia.

Ponadto, Kupujący oświadczył w Umowie przedwstępnej, co następuje:

1. Zgodnie z § 5 - „Stawający [a zatem również Kupujący] oświadczają, że będą zgodnie współpracować i udzielać sobie wszelkiej pomocy w zakresie przeprowadzenia procedur, jakie okażą się niezbędne przy staraniach o uzyskanie decyzji i pozwoleń określonych w § 3 niniejszego aktu”.

2. Zgodnie z § 13 ust. 2 – „…koszty związane z realizacją warunków określonych w § 3 poniesie Kupujący, za wyjątkiem określonych w sposób odmienny treścią umowy.”

Umowa przedwstępna nie precyzowała, jakie prawa i obowiązki ciążą – w związku z warunkowym charakterem Umowy przedwstępnej – na Wnioskodawcy/Sprzedających, a jakie na Kupującym; określała natomiast, jakie decyzje/pozwolenia/zgody/opinie/wyniki badań powinny zostać pozyskane, aby doszło do podpisania umowy sprzedaży.

Jednocześnie, zgodnie z treścią Umowy przedwstępnej:

  • Kupujący może na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez Sprzedających, w tym Wnioskodawcę, podejmować działania faktyczne i prawne niezbędne dla uzyskania decyzji i pozwoleń,
  • Kupujący nabył prawo dysponowania działką gruntu nr … na cele budowlane, w zakresie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskanie zgód, opinii, itp. oraz w celu przeprowadzenia badań gruntu, co oznacza, że określone działania Kupujący może podejmować w swoim imieniu i na swoją rzecz.

Niemniej, w toku bieżących uzgodnień poczynionych dotychczas przez Strony ustalono, że:

a)Kupujący złoży we własnym imieniu:

  • wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
  • wniosek o określenie warunków przyłączenia instalacji wodno-kanalizacyjnej
  • wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę

b)Sprzedający złożą we własnym imieniu:

  • wniosek do .... o określenie warunków przyłączenia (wniosek ten zostanie złożony przez Wnioskodawcę, zaś treść wniosku przygotuje Kupujący)
  • wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na lokalizację zjazdu (przy czym wniosek ten zostanie złożony przez Kupującego jako pełnomocnika).

Wnioskodawca udzielił Kupującemu pełnomocnictwa do występowania w jego imieniu w sprawach dotyczących ww. nieruchomości.

Zgodnie z treścią § 6 Umowy Przedwstępnej, Wnioskodawca udzielił Kupującemu pełnomocnictwa „z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw, do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń, opisanych w § 3 niniejszego aktu, w szczególności składania wniosków oraz odbioru wymaganych decyzji i postanowień, opisanych w § 3 niniejszego aktu”.

A zatem, pełnomocnictwo dotyczyło wszelkich, a nie precyzyjnie wymienionych, czynności niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń, opisanych w § 3 Umowy Przedwstępnej.

Pełnomocnictwo dotyczyło w szczególności składania wniosków oraz odbioru wymaganych decyzji i postanowień, opisanych w § 3 Umowy Przedwstępnej.

Jak dotychczas Strony ustaliły, w związku z udzielonym pełnomocnictwem, do momentu sprzedaży nieruchomości Kupujący złoży w imieniu Sprzedających wniosek o wydanie decyzji na lokalizację zjazdu.

Nabywca przedmiotowej nieruchomości jest podmiotem gospodarczym – spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na mocy ww. umowy zawartej przez Wnioskodawcę i innego współwłaściciela nieruchomości – ... (jako „Zleceniodawcę”), pośrednik zobowiązał się do:

  •  „wykonywania czynności reklamowych i marketingowych na rynku obrotu nieruchomościami na rzecz Zleceniodawcy;
  • wykonywania innych czynności umożliwiających Zleceniodawcy zawarcie Umowy sprzedaży przez potencjalnych nabywców Nieruchomości, zainteresowanych jej nabyciem w związku z działaniami Zleceniobiorcy lub członków Sieci Franczyzowej (…)”.

Jednocześnie, w związku z tym, że Strony przekształciły ww. umowę – w drodze stosownego aneksu z dn. 11.06.2024 r. – w umowę pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości na wyłączną „Umowę …”,

Na pytanie: „Jakie czynności będzie wykonywał pośrednik przy sprzedaży działki na podstawie zawartej przez Pana umowy?

Wskazał Pan: Zleceniobiorca „zobowiązał się w tym Okresie Wyłączności wykonywać następujące Usługi …:

a)przygotować ofertę Sprzedaży Nieruchomości zawierającą profesjonalne zdjęcia i plany,

b)świadczyć usługi reklamowe i marketingowe Nieruchomości, z intensywnością przewyższającą przeciętny poziom świadczenia takich usług, w tym reklamować i promować Nieruchomość na portalach branżowych, stronach internetowych współpracujących pośredników i w okolicy według profesjonalnego uznania Zleceniobiorcy,

c)umieścić wyróżniającą się ofertę Sprzedaży Nieruchomości na stronie .. [stronie internetowej Zleceniobiorcy],

d)umieścić wyróżniającą się ofertę Sprzedaży Nieruchomości w wewnętrznym systemie IT Sieci Franchisingowej (….),

e)udostępnić ofertę Sprzedaży Nieruchomości w ramach współpracy z agencjami pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w systemie (…) (w zależności od uwarunkowań lokalnego rynku i uznania Zleceniobiorcy), dzięki czemu oferta Sprzedaży Nieruchomości może stać się dostępna również dla innych pośredników, którzy nie są członkami Systemu Franchisingowego (…) i dla ich klientów. Jeżeli Nieruchomość zostanie sprzedana we współpracy z inną agencją nieruchomości nie będzie się to wiązać dla Zleceniodawcy z żadnymi dodatkowymi kosztami lub opłatami),

f)zapewnić, aby Zleceniobiorca, poprzez swoich przedstawicieli, uczestniczył w negocjacjach Sprzedaży Nieruchomości oraz chronił interesy Zleceniodawcy przez cały okres trwania transakcji Sprzedaży Nieruchomości,

g)umieścić (na życzenie Zleceniodawcy i o ile będzie to możliwie) na Nieruchomości lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie banner reklamowy,

h)umieścić (o ile będzie to możliwe) ofertę Sprzedaży Nieruchomości w witrynie okiennej lub wewnątrz lokalu przedsiębiorstwa Zleceniobiorcy,

i)na żądanie Zleceniodawcy zorganizować tzw. ,,Dni Otwarte" Nieruchomości, podczas których potencjalni nabywcy będą mogli obejrzeć Nieruchomość,

j)przedstawiać Zleceniodawcy oferty kupna do czasu, gdy Zleceniodawca podpisze Uzgodnione Warunki Transakcji lub umowę przedwstępną lub umowę sprzedaży Nieruchomości,

k)na życzenie Zleceniodawcy dokonać wyboru kancelarii notarialnej, w której zostanie sporządzona umowa przedwstępna lub umowa sprzedaży Nieruchomości oraz uczestniczyć w przygotowaniu projektów tych umów,

l)na życzenie Zleceniodawcy uzyskać, na podstawie odrębnie udzielonego przez Zleceniodawcę pełnomocnictwa, dokumenty wymagane przez notariusza do sporządzenia umowy przedwstępnej lub umowy sprzedaży Nieruchomości.”

Wnioskodawca nie podejmował działań marketingowych w celu sprzedaży nieruchomości wykraczających poza zwykłe formy ogłoszenia (Sprzedający opublikowali ogłoszenie na platformie ... oraz rozwiesili baner na ogrodzeniu nieruchomości).

Wnioskodawca nie prowadził i nie prowadzi działań mających na celu uatrakcyjnienie działki dla celów sprzedaży lub podniesienia jej wartości. W szczególności Wnioskodawca:

a)nie wydzielił drogi wewnętrznej,

b)nie uzbroił działki,

c)nie podjął działań w celu jej uzbrojenia,

d) nie wydzielił/nie podzielił nieruchomości.

Przedmiotowa nieruchomość została ogrodzona, ale stało się to jeszcze w 2002 r., tj. bez związku z obecną decyzją o sprzedaży.

Aktualnie podejmowane/planowane działania w celu uzyskania warunków przyłącza energetycznego/wydanie decyzji zezwalającej na lokalizację zjazdu – są wynikiem bieżących, organizacyjnych ustaleń z Kupującym zmierzających do realizacji postanowień Umowy przedwstępnej.

Wnioskodawca nie dokonywał dotychczas sprzedaży działek.

Poza udziałem w przedmiotowej działce gruntu, Wnioskodawca jest właścicielem innych działek, nie zamierza ich jednak sprzedać.

Pytanie

Czy zbycie nieruchomości przez Wnioskodawcę będzie objęte podatkiem od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, z tytułu tej czynności nie wystąpi podatek od towarów i usług, gdyż nie będzie on działał jako podatnik tego podatku.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Co do zasady zatem, aby sprzedaż podlegała podatkowi od towarów i usług, powinna być dokonanaw ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r., w sprawach połączonych sprawach połączonych J. S. przeciwko M. F. (C-180/10) oraz E. K. i H. J. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w (...) (C-181/10) stwierdza się, że nie mogą być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej same z siebie czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Za przejaw działalności gospodarczej nie może być uznany zamiar umieszczenia ogłoszenia na portalu internetowym czy zamiar skorzystania z usług biura pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości; są to bowiem w pełni standardowe czynności, jakie podejmuje każda osoba zamierzająca sprzedać nieruchomość (por. wyrok NSA z 3.07.2020 r., I FSK 1888/17, LEX nr 3058799).

Skoro zatem sprzedaż działki następuje na skutek zarządu majątkiem prywatnym i nie jest w żaden sposób elementem zorganizowanej, profesjonalnej działalności o charakterze zarobkowym, wówczas sprzedaż taka nie będzie podlegała podatkowi VAT, gdyż nie będzie możliwe przypisanie sprzedawcy statusu podatnika na podstawie art. 15 ustawy o VAT ( podobniewyrok NSA z 27.04.2022 r., I FSK 1589/18; nieprawomocny wyrok WSA w Bydgoszczy z 16.10.2018 r., I SA/Bd 540/18, LEX nr 2595642; wyrok NSA z 24.03.2021 r., I FSK 1243/19, LEX nr 3209264; nieprawomocny wyrok WSA w Lublinie z 13.05.2022 r., I SA/Lu 151/22, LEX nr 3356588; nieprawomocny wyrok WSA w Poznaniu z 20.05.2022 r., I SA/Po 817/21, LEX nr 3353494; interpretacja indywidualna DKIS z 15.03.2022 r., 0114-KDIP4-3.4012.9.2022.2.JJ, LEX nr 640278; nieprawomocny wyrok WSA w Poznaniu z 6.12.2022 r., I SA/Po 768/22, LEX nr 3453010; nieprawomocny wyrok WSA w Warszawie z 21.12.2022 r., III SA/Wa 1945/22.).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek) traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

1) określone udziały w nieruchomości,

2) prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

3) udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości gruntowej) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

Według art. 195 ustawy Kodeks cywilny:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Jak stanowi art. 196 § 1 ww. ustawy Kodeks cywilny:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Na podstawie art. 196 § 2 ww. ustawy Kodeks cywilny:

Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

W świetle art. 46 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Art. 198 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Współwłaściciel ma względem swojego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług, wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy podmiot dokonujący transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ww. Dyrektywy 2006/112/WE Rady:

„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b) powołanej Dyrektywy 2006/112/WE wskazano:

Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego.

W myśl art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE:

Do celów ust. 1 lit. b) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE:

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.

Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy o VAT, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Kwestie dotyczące stosunków cywilnoprawnych między podmiotami, w tym kwestie dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, reguluje ww. ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi sprzedaży – art. 535 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, w myśl którego:

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Z kolei umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389-396 ustawy Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 389 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

§ 2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Umowa przedwstępna jest więc jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności, lecz własności nie przenosi. Kupujący nie otrzymuje na mocy tej umowy żadnych uprawnień właścicielskich. Właścicielem zostaje dopiero dzięki zawarciu umowy przyrzeczonej.

Tym samym, zgodnie z powyższymi normami prawa cywilnego – umowa przedwstępna, będąca przyrzeczeniem zawarcia właściwej umowy sprzedaży, nawet jeśli sporządzona została w formie aktu notarialnego, nie powoduje przeniesienia prawa własności nieruchomości.

Ponadto należy zwrócić uwagę na kwestię udzielania pełnomocnictw, która to została uregulowana w Tytule IV Działu VI Przedstawicielstwo, Rozdział I Przepisy ogólne, Rozdział II Pełnomocnictwo, ustawy Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 95 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela.

§ 2. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

W myśl art. 96 Kodeksu cywilnego:

Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).

Stosownie do art. 98 Kodeksu cywilnego:

Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Z art. 99 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego wynika:

§ 1. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

§ 2. Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

Na mocy art. 108 Kodeksu cywilnego:

Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonuje w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony.

Z regulacji art. 109 Kodeksu cywilnego wynika, że:

Przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy oświadczenie woli ma być złożone przedstawicielowi.

Jak wynika z przepisów art. 95 do art. 109 Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo – to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy.

Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że wraz z pozostałymi dwoma współwłaścicielami - spadkobiercami nieruchomości, zamierza Pan sprzedać działkę gruntu oznaczoną nr ewidencyjnym …. W celu sprzedaży działki zawarł Pan z Kupującym umowę przedwstępną sprzedaży, która uzależnia zawarcie docelowej umowy sprzedaży od łącznego spełnienia warunków określonych w  tym akcie, tj.:

1)uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji o warunkach zabudowy, z której będzie wynikać możliwość zabudowania przedmiotowej nieruchomości obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi Kupującego, w tym jednokondygnacyjnym obiektem handlowo-usługowym o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 2.550,00 m2 (dwa tysiące pięćset pięćdziesiąt metrów kwadratowych), wraz z miejscami parkingowymi w liczbie minimum 50 (pięćdziesiąt) miejsc postojowych;

2)uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji o pozwoleniu na budowę, z której będzie wynikać możliwość zabudowania przedmiotowej nieruchomości obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi spółki, w tym jednokondygnacyjnym obiektem handlowo-usługowym o powierzchni zabudowy ok 2.550,00 m2 (dwa tysiące pięćset pięćdziesiąt metrów kwadratowych) w tym powierzchnią sprzedaży minimum 1.700,00 m2 (jeden milion siedemset tysięcy metrów kwadratowych) wraz z miejscami parkingowymi w liczbie minimum 50 (pięćdziesiąt) miejsc postojowych;

3)uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji wydanej przez właściwy organ lub zarządcę drogi zezwalającej na lokalizację zjazdu na przedmiotową nieruchomość lub pozwolenia na budowę przedmiotowego zjazdu według koncepcji Kupującego na zasadzie prawo i lewoskrętu dla pojazdów o masie 25 (dwudziestu pięciu) ton, bez konieczności przebudowy układu drogowego wraz z niezbędnymi dokumentami umożliwiającymi obsługę komunikacji, a także uzyskania zapewnienia zarządcy drogi o niewprowadzeniu ograniczeń tonażowych utrudniających obsługę komunikacyjną nieruchomości;

4)uzyskania pozwolenia na wycięcie drzew obejmującego zgodę na dokonanie przez Kupującego odpowiednich nasadzeń zamiennych;

5)uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej oraz wykonalnej decyzji na wycinkę drzew kolidujących z zakresem przebudowy pasa drogowego, określonym przez zarządcę drogi obejmującej zgodę na dokonanie przez Kupującego odpowiednich nasadzeń zamiennych;

6)niestwierdzenia ponadnormatywnego zanieczyszczenia nieruchomości skutkującego koniecznością rekultywacji;

7)potwierdzenia badaniami geotechnicznymi możliwości posadowienia na nieruchomości budynków przy zastosowaniu tradycyjnych technologii budowlanych;

8)uzyskania warunków technicznych usunięcia kolizji infrastruktury technicznej z planowanym obiektem handlowo-usługowym;

9)uzyskania przez Kupującego warunków technicznych przyłączy - kanalizacji sanitarnej, wodnej, kanalizacji deszczowej oraz przyłącza energetycznego, zgodnie z koncepcją Kupującego, pozwalających na realizację planowanej inwestycji w okresie 6 (sześć) miesięcy od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży;

10)podpisania przez Kupującego warunkowych umów najmu na minimum 70 % powierzchni zabudowy planowanej inwestycji – w terminie 14 dni od dnia po spełnieniu się ostatniego z wyżej wymienionych warunków, przy czym nie później niż do dnia 12 sierpnia 2025 r.”

Aby znaleźć nabywcę współwłaściciele postanowili skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Pośrednik zobowiązał się m.in. świadczyć usługi reklamowe i marketingowe Nieruchomości, z intensywnością przewyższającą przeciętny poziom świadczenia takich usług. Aktualnie, wskutek działań podjętych przez pośrednika w obrocie nieruchomościami zawarł Pan wraz z pozostałymi współwłaścicielami warunkową przedwstępną umowę sprzedaży ww. nieruchomości.

Na dzień sprzedaży przedmiotowej nieruchomości zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy. Wniosek o wydanie ww. decyzji został złożony w dn. 20 grudnia 2024 r. przez Kupującego. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy nastąpi z inicjatywy Kupującego. Wniosek o wydanie ww. decyzji Kupujący złożył w Pana imieniu i na Pana rzecz.

Ponadto, udzielił Pan Kupującemu pełnomocnictwa, z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw, do występowania w Pana imieniu w sprawach dotyczących ww. nieruchomości, tj. do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń, w szczególności składania wniosków oraz odbioru wymaganych decyzji i postanowień, opisanych w Umowie przedwstępnej.

Wyraził Pan również zgodę na dysponowanie przez Kupującego działką gruntu nr … na cele budowlane w rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2) w zw. z art. 3 ust. 11 ustawy z dn. 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, w zakresie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskanie zgód, opinii, itp. oraz udostępniła Pani Kupującemu przedmiotową działkę celem przeprowadzenia badań gruntu.

W świetle powyższego uznać należy, że Kupujący będzie dokonywał szeregu określonych czynności w związku ze sprzedażą przez Pana niezabudowanej działki, będącej we współwłasności. Pomimo że ww. czynności dokonywane będą przez przyszłego właściciela, to faktyczni właściciele nieruchomości muszą wystąpić z wnioskiem lub udzielić stosownych pełnomocnictw potencjalnemu przyszłemu właścicielowi, tak aby mógł on działać w ich imieniu. Jak wskazano wyżej, udzielił Pan Kupującemu stosownego pełnomocnictwa.

Zatem fakt, że działania te nie będą podejmowane bezpośrednio przez Pana, ale przez pełnomocnika, nie oznacza, że pozostaną bez wpływu na Pana sytuację prawną. Po udzieleniu pełnomocnictwa czynności wykonane przez kupującego wywołają skutki bezpośrednio w Pana sferze prawnej, ponieważ pełnomocnik nie działa w swoim imieniu, lecz w Pana. Działania te, dokonywane za Pana pełną zgodą, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności działki jako towaru i wzrost jej wartości. Ponadto, wszystkie te czynności do momentu sprzedaży udziału w działce zostaną wykonane w Pana sferze podatkowo-prawnej. W efekcie dokonanych czynności, dostawie podlegać będzie działka o zupełnie innym charakterze niż w chwili zawarcia umowy przedwstępnej, gdyż  wystąpi szereg czynności powodujących zwiększenie atrakcyjności tej działki i ostatecznie jej sprzedaż.

Jak wynika z powyżej wskazanych przepisów Kodeksu cywilnego, po udzieleniu pełnomocnictwa czynności wykonane przez osoby trzecie wywołują skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy. W tym kontekście bez znaczenia pozostaje okoliczność wykonywania tych czynności przez pełnomocnika. Wykonanie szeregu ww. czynności dotyczących działki przeznaczonej do sprzedaży przed jej dostawą, które niewątpliwie uatrakcyjnią nieruchomość, jak również działania wykonywane przez pełnomocnika stanowią czynności, które zdecydowanie wykraczają poza zakres zwykłego wykonywania przez Pana prawa własności (zarządu) w ramach posiadanego majątku prywatnego.

Ponadto jako współwłaściciel ww. działki złoży Pan wniosek do PGE o określenie warunków przyłączenia oraz wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na lokalizację zjazdu.

W konsekwencji dokonując opisanych we wniosku czynności w celu sprzedaży udziału w działce nr …, zaangażował Pan środki podobne do tych, jakie wykonują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa w orzeczeniu w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał Pan aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości, porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

Tym samym podejmowane przez Pana działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż udziału w działce nr … w ramach zarządu Pana majątkiem prywatnym. Zatem biorąc pod uwagę całokształt podjętych przez Pana działań stwierdzić należy, że planowana przez Pana sprzedaż udziału w działce nr …, będzie dostawą dokonaną w ramach  prowadzonej działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Pan będzie działał jako podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

Zatem, skoro w analizowanej sprawie wystąpią przesłanki stanowiące podstawę do uznania Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, to sprzedaż udziału w ww. działce, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy.

Zatem Pana stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych współwłaścicieli Nieruchomości.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że ta interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.