Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB3-2.4012.715.2024.2.MGO

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.715.2024.2.MGO

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 i nieprawidłowe w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla usługi kształcenia świadczonej przez jednostkę objętą systemem oświaty na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług oraz objęcia zwolnieniem tej usługi na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 stycznia 2025 r. (wpływ 24 stycznia 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

 Wnioskodawcą jest Spółka z o.o. z siedzibą w … - przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie działalności edukacyjnej (PKD 85.59.B, 74.90.Z, 78.10.Z, 85.10.Z, 85.4, 85.60.Z, 85.41 oraz 85.41.Z), dalej: „Wnioskodawca”.

Wnioskodawca powstał w wyniku przekształcenia osoby fizycznej pod nazwą: … w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (wpis przekształcenia nastąpił w dniu … 2022 roku). Przekształcenie nastąpiło na podstawie art. 5841 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 z późn. zm.) - dalej „KSH”.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

Wnioskodawca jest organem prowadzącym placówkę oświatową pod nazwą … (Typ: Niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego).

Wnioskodawca jest wpisany do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych Ministerstwa Edukacji Narodowej, numer … oraz do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Miasta pod numerem ...

Wnioskodawca jest ponadto jednostką akredytowaną - akredytacja Kuratora Oświaty (zgodne z: Wykaz placówek posiadających akredytację … stan na dzień 30 czerwca 2024 r.) - w rozumieniu przepisów ustawy z 4 grudnia 2016 r. -  Prawo oświatowe. Wnioskodawca wskazuje, że akredytację uzyskał działając jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, ale z uwagi na ustawowe przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, stosownie do art. 5842 KSH, spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy jednoosobowego.

Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty.

Wnioskodawca zawarł w dniu 29 października 2024 roku umowę w sprawie organizacji, działania i toku kształcenia w Filii w … w ...

Stronami tej umowy jest A. (dalej we wniosku – A. lub „Uczelnia”) oraz Wnioskodawca.

Obie strony umowy osiągnęły porozumienie odnośnie wspólnego powołania, a następnie wspólnego prowadzenia Filii w … - A. z siedzibą w ...

Przedmiotem umowy są warunki organizacji oraz sposób działania, także w wymiarze finansowym, Filii w … A. w …, zwanej dalej „Filią”. Dla realizacji celu umowy A. zobowiązuje się do zarejestrowania Filii w systemie ...

Filia zostanie uruchomiona z kierunkiem Zarządzanie I i II stopnia oraz Prawo - studia jednolite magisterskie. A. zobowiązuje się do przeprowadzenia postępowania w sprawie uzyskania pozwolenia na kształcenie w ramach Filii na kierunku studiów „Psychologia - studia jednolite magisterskie” w perspektywie czasowej do (...) września 2025 roku.

Wnioskodawca zobowiązuje się do przekazania w umówionym terminie wszelkich informacji, a także oświadczeń, w szczególności w zakresie infrastruktury oraz organizacji zajęć praktycznych i praktyk studenckich, które stanowić będą treść wniosku A w sprawie uzyskania pozwolenia na kształcenie w ramach Filii na kierunku studiów „Psychologia - studia jednolite magisterskie” w perspektywie czasowej do … września 2025 roku.

Niezwłocznie po zarejestrowaniu Filii Strony przyjmą Regulamin organizacyjny Filii, który będzie określał warunki organizacji studiów, strukturę oraz sposób działania Filii. Strony ustalają, że w wymiarze organizacyjnym Filia będzie funkcjonować w strukturze A. jako Wydział.

Do obowiązków Wnioskodawcy w zakresie prowadzenia Filii w szczególności należeć będzie:

1)Rekrutacja kandydatów na studia,

2)Bieżąca obsługa o charakterze administracyjnym studentów Filii,

3)Realizacja procesu dydaktycznego według planu ustalonego w porozumieniu z A,

4)Podejmowanie czynności w celu zapewnienia realizacji planu zajęć,

5)Współdziałanie z A w zakresie doboru osób do prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów,

6)Realizacja wypłat z umów związanych z funkcjonowaniem Filii,

7)Przekazywanie A niezbędnych danych do realizacji obowiązków A, określonych w ust. 1, którymi to obowiązkami są:

a)Zapewnienie realizacji wymogów wynikających z przepisów prawa w zakresie toku kształcenia oraz spraw kadrowych,

b)Zapewnienie realizacji obowiązków w zakresie przekazywania określonych danych do systemu …,

c)Przygotowywanie dokumentacji wymaganej w procesie oceny jakości kształcenia, w szczególności dokonywanej przez (...),

d)Rozszerzanie zakresu działania Filii o nowe kierunki kształcenia,

e)Prowadzenie kampanii wizerunkowej.

Zawieranie umów w sprawach związanych z funkcjonowaniem Filii należy do kompetencji organów A.

Wnioskodawca może zawierać umowy w sprawach związanych z funkcjonowaniem Filii w zakresie w udzielonym pełnomocnictwie.

Wnioskodawca zobowiązuje się do zapewnienia bazy lokalowej i infrastruktury odpowiedniej w stosunku do potrzeb administracyjnych oraz wynikających z toku studiów i liczby studentów. Baza i infrastruktura obejmuje w szczególności: sale ćwiczeniowe, sale wykładowe, laboratoria komputerowe, sale gimnastyczne (dotyczy studiów stacjonarnych), biura z przeznaczeniem na dziekanat, rekrutację, kadry i dział toku studiów, parking, pomieszczenia sanitarne, pomieszczenia gospodarcze, wyposażenie sal ćwiczeniowych i wykładowych (projektor, ekran, nagłośnienie, sprzęt komputerowy, oprogramowanie itd.), wyposażenie biur personelu obsługowego (szafy, sprzęt komputerowy, drukarki, meble biurowe itd.), materiały biurowe i eksploatacyjne. W powiązaniu z bazą pozostają koszty mediów, sprzątania, wywozu śmieci itp.

W przypadku, gdy kształcenie studentów Filii będzie organizowane z wykorzystaniem infrastruktury Wnioskodawcy, wówczas koszty zostaną ograniczone do faktycznie ponoszonych nakładów z tytułu używania pomieszczeń.

W przypadku, gdy kształcenie studentów Filii będzie organizowane z wykorzystaniem infrastruktury nienależącej do Wnioskodawcy, wówczas czynsz z tego tytułu ustalany będzie na podstawie odrębnej umowy, z zastrzeżeniem uwzględnienia kosztów w dolnej granicy cen umownych najmów przyjętych w danym miejscu i w danym czasie.

W przypadku, gdy kształcenie studentów Filii będzie odbywać się wspólnie ze studentami A wówczas koszty kadrowe oraz związane z wykorzystaniem infrastruktury należącej do A (platforma …, …) będą ponoszone po 50% przez obie Strony.

Koszty organizacji praktyk (dotyczy głównie praktyk na kierunku psychologia) stanowią część kosztów budżetowych Filii. Strony zobowiązują się do współdziałania w zakresie doboru kadry dydaktycznej i administracyjnej Filii. Umowy z pracownikami oraz współpracownikami Filii zawiera Partner działający w imieniu A na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.

W dziekanacie Filii zostaną zatrudnione osoby wykonujące czynności obsługi administracyjnej oraz toku studiów. W zależności od potrzeb, mogą być zatrudnione kolejne osoby dla potrzeb funkcjonowania dziekanatu, a także czynności administracyjnych, archiwizacji, działań operacyjnych, rekrutacji, komunikacji z kandydatami oraz ze studentami, pracowników odpowiedzialnych za: promocję i marketing, rekrutację, organizację procesu dydaktycznego (tok studiów tj. m.in. harmonogram zajęć), obsługę dziekanatową studenta, obsługę dokumentacji praktyk i opiekę nad praktykantami, obsługę rozliczeń studenckich, kadry i płace, obsługę finansowo - księgową, itp.

Wymienione osoby będą wskazane przez A lub Wnioskodawcę przy obopólnej akceptacji.

Wynagrodzenia z tytułu ww. umów stanowią część budżetu Filii i obejmują w wymiarze podmiotowym w szczególności: prowadzących zajęcia dydaktyczne (wynagrodzenie stałe z umowy o pracę albo wynagrodzenie godzinowe z tytułu umowy zlecenia w konstrukcji liczba godzin x stawka za godzinę), władze Filii (dziekan lub prodziekan), pracowników odpowiedzialnych za: promocję i marketing, rekrutację, organizację procesu dydaktycznego (tok studiów tj. m.in. harmonogram zajęć), obsługę dziekanatową studenta, obsługę dokumentacji praktyk i opiekę nad praktykantami, obsługę rozliczeń studenckich, kadry i płace, obsługę finansowo-księgową.

Koszty działań marketingowych, podjętych w okresie od dnia zawarcia niniejszej umowy do dnia uruchomienia kształcenia w ramach Filii, oszacowane w oparciu o przyjętą orientacyjną kalkulację Strony ponoszą w częściach równych. Koszty działań marketingowych po dniu uruchomienia kształcenia w ramach Filii będą ponoszone z jej budżetu. A w ramach działań własnych będzie prowadzić równoległe działania marketingowe na rzecz Filii. A w ramach kampanii regionalnej prowadzonej na rzecz Filii udzieli Wnioskodawcy wglądu do paneli administracyjnych powiązanych z działaniami marketingowymi celem optymalizacji kampanii.

Strony określają budżet Filii przed rozpoczęciem każdego roku akademickiego. Budżet rozumiany jest jako wszelkie przychody Filii, w szczególności z tytułu czesnego i innych opłat studentów Filii oraz koszty działania Filii i inne, określone w niniejszym porozumieniu jako koszty Filii.

Z kwoty budżetu Filii A i Wnioskodawca przeznaczą 1% przychodów w każdym roku akademickim na depozyt na oddzielnym subkoncie, do wykorzystania w razie zamknięcia Filii, na czynności obu Stron z tym związane. Kwota 1% będzie przekazywana na depozyt sukcesywnie, co miesiąc przy każdym przelewie środków z konta głównego Filii na subkonto obsługiwane przez Wnioskodawcę. W budżecie na każdy rok akademicki Strony ujmują koszty pośrednie A.

Z tytułu czynności związanych z prowadzeniem Filii Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie, stanowiące w każdym roku akademickim kwotę przychodów Filii pozostałą po odliczeniu kosztów pośrednich A oraz kosztów jej prowadzenia ujętych w budżecie. W związku z powyższym mechanizmem A będzie przekazywać na wydzielone subkonto sumę stanowiącą xxx % przychodów Filii w roku akademickim 2024/2025, a w każdym następnym roku akademickim określony przez strony % przychodów Filii. Podstawą do wypłaty wynagrodzenia Partnera będzie wystawiona faktura opiewająca na kwotę pozostałą po uregulowaniu należności stanowiących koszt funkcjonowania Filii oraz odliczeniu kwoty kosztów pośrednich.

Na potrzeby funkcjonowania Filii Strony postanawiają uruchomić wyodrębniony rachunek bankowy. Dla potrzeb prowadzenia bieżących spraw Filii Strony utworzą subkonto, zasilane z konta głównego comiesięcznie zgodnie z zawartą umową i % podziałem środków na koncie głównym Filii. W ramach obsługi rachunku oraz subkonta obie Strony będą miały możliwość wglądu do dokonywanych transakcji. Dostęp do subkonta umożliwiający dokonywanie operacji związanych z zarządzaniem Filią posiada Wnioskodawca na zasadach określonych w pełnomocnictwie.

Sprawy rachunkowe, podatkowe, kadrowe oraz w zakresie ubezpieczeń społecznych Filii prowadzi A.

A włącza sprawozdanie finansowe Filii do sprawozdania finansowego uczelni sporządzanego na koniec każdego roku obrotowego.

Koszty prowadzenia rachunkowości Filii ponosi A.

Wszelkie zobowiązania wynikające z działań Wnioskodawcy i A, podejmowane w ramach wykonania niniejszego porozumienia nie mogą przekraczać kwot określonych w budżecie na dany rok akademicki, winny być nadto przedmiotowo uzasadnione.

Wnioskodawca nie jest wyższą uczelnią - stąd konieczność zawarcia umowy z A. Do prowadzenia kształcenia na studiach I i II stopnia uprawnione są bowiem uczelnie zgodnie z ustawą - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a Wnioskodawca nie posiada statusu Uczelni. Natomiast A z siedzibą w … jest niepubliczną uczelnią akademicką utworzoną na podstawie pozwolenia ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Uczelnia ta wpisana jest do Ewidencji Uczelni Niepublicznych prowadzonej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Uczelnia działa na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, przepisów wydanych na jej podstawie oraz statutu. Bez udziału Wnioskodawcy Uczelnia nie realizowałaby takich kierunków studiów, jakie są przedmiotem umowy, z powodu braku wsparcia merytorycznego.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie będą finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych.

W uzupełnieniu wskazali Państwo, że:

Na pytanie Organu „W jakim konkretnie zakresie uzyskali Państwo akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. 2024 r. poz. 737 ze zm.)?”, odpowiedzieli Państwo „Wnioskodawca uzyskał:

1)Akredytację Kuratora Oświaty z dnia … 2020 roku na prowadzenie kształcenia ustawicznego w formie kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie … w zakresie kwalifikacji „…”.

2)Akredytację Kuratora Oświaty z dnia … 2020 roku na prowadzenie kształcenia ustawicznego w formie kursu innego niż wymienione w art. 117 ust. 1a pkt 1-3 cyt. ustawy, umożliwiającego uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych „…”.

3)Akredytację (na podstawie decyzji z dnia … 2024 roku) nadaną placówce; … (prowadzonemu przez organ prowadzący, którym jest Wnioskodawca) na okres 5 lat, potwierdzającą, że placówka spełnia warunki, o których mowa w art. 184 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.”

Na pytanie zadane w wezwaniu „Na czym będzie polegało wsparcie A, do wykonania jakich konkretnie czynności (zadań) będzie zobowiązana A na podstawie zawartej z Państwem umowy?”, odpowiedzieli Państwo „Z umowy pomiędzy Wnioskodawcą i A wynika, że dla realizacji celu umowy A zobowiązuje się do zarejestrowania Filii w systemie ... A zobowiązuje się także do przeprowadzenia postępowania w sprawie uzyskania pozwolenia na kształcenie w ramach Filii na kierunku studiów „Psychologia - studia jednolite magisterskie” w perspektywie czasowej do … września 2025 roku.

Obowiązki A w zakresie prowadzenia Filii wynikające z umowy to również:

1)zapewnienie realizacji wymogów wynikających z przepisów prawa w zakresie toku kształcenia oraz spraw kadrowych,

2)zapewnienie realizacji obowiązków w zakresie przekazywania określonych danych do systemu …,

3)przygotowywanie dokumentacji wymaganej w procesie oceny jakości kształcenia, w szczególności dokonywanej rzez (...),

4)rozszerzanie zakresu działania Filii o nowe kierunki kształcenia,

5)prowadzenie kampanii wizerunkowej.

Zawieranie umów w sprawach związanych z funkcjonowaniem Filii należy do kompetencji organów A (A będzie zawierała umowy z uczestnikami studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich).

A w ramach działań własnych będzie prowadzić równoległe działania marketingowe na rzecz Filii.

A w ramach kampanii regionalnej prowadzonej na rzecz Filii udzieli Wnioskodawcy wglądu do paneli administracyjnych powiązanych z działaniami marketingowymi celem optymalizacji kampanii.

A będzie przekazywać na wydzielone subkonto sumę stanowiącą xxx % przychodów Filii w roku akademickim 2024/2025, a w każdym następnym roku akademickim określony przez strony % przychodów Filii.

Sprawy rachunkowe, podatkowe, kadrowe oraz w zakresie ubezpieczeń społecznych Filii prowadzi A.

A włącza sprawozdanie finansowe Filii do sprawozdania finansowego uczelni sporządzanego na koniec każdego roku obrotowego.

Koszty prowadzenia rachunkowości Filii ponosi A.

Do obowiązków A należy także wskazanie (lub akceptacja ustalonych z Wnioskodawcą) osób zatrudnionych wykonujących czynności obsługi administracyjnej oraz toku studiów.

A w ramach działań własnych będzie prowadzić równoległe działania marketingowe na rzecz Filii. A w ramach kampanii regionalnej prowadzonej na rzecz Filii udzieli Wnioskodawcy wglądu do paneli administracyjnych powiązanych z działaniami marketingowymi celem optymalizacji kampanii.

A współdziała także z Wnioskodawcą w zakresie następujących kwestii:

1)wspólne powołanie, a następnie wspólne prowadzenie Filii w … - A z siedzibą w …,

2)przyjęcie Regulaminu organizacyjnego Filii, który będzie określał warunki organizacji studiów, strukturę oraz sposób działania Filii,

3)w przypadku, gdy kształcenie studentów Filii będzie odbywać się wspólnie ze studentami A wówczas koszty kadrowe oraz związane z wykorzystaniem infrastruktury należącej do A (platforma …, …) będą ponoszone po 50% przez obie Strony,

4)współdziałanie w zakresie doboru kadry dydaktycznej i administracyjnej Filii,

5)ponoszenie kosztów działań marketingowych, podjętych w okresie od dnia zawarcia niniejszej umowy do dnia uruchomienia kształcenia w ramach Filii, oszacowane w oparciu o przyjętą orientacyjną kalkulację,

6)określenie budżetu Filii przed rozpoczęciem każdego roku akademickiego,

7)przeznaczanie 1% przychodów w każdym roku akademickim na depozyt na oddzielnym subkoncie, do wykorzystania w razie zamknięcia Filii, na czynności obu Stron z tym związane,

8)uruchomienie wyodrębnionego rachunku bankowego. Dla potrzeb prowadzenia bieżących spraw Filii Strony utworzą subkonto, zasilane z konta głównego comiesięcznie zgodnie z zawartą umową i % podziałem środków na koncie głównym Filii. W ramach obsługi rachunku oraz subkonta obie Strony będą miały możliwość wglądu do dokonywanych transakcji.”

Na pytanie Organu „Czy są Państwo uprawnieni do prowadzenia kształcenia na studiach I i II stopnia oraz studiach jednolitych magisterskich zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1571 ze zm.) – jeśli tak, proszę wskazać dokładną podstawę prawną?”, odpowiedzieli Państwo „Wnioskodawca nie jest uprawniony samodzielnie do prowadzenia zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1571 ze zm.). Do prowadzenia kształcenia na studiach I i II stopnia oraz studiach jednolitych magisterskich są uprawnione uczelnie. Wnioskodawca nie posiada statusu uczelni. Zawarcie przez Wnioskodawcę umowy z A, posiadającej status uczelni w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym ma na celu wspólne powołanie, a następnie wspólne prowadzenie Filii w … - A z siedzibą w ….”

Na pytanie zadane w wezwaniu „W jakich formach pozaszkolnych wymienionych w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. -Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. 2024 r. poz. 737 ze zm.) będą Państwo prowadzili kształcenie ustawiczne w zakresie studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich – proszę wskazać podstawę prawną?”, odpowiedzieli Państwo „Wnioskodawca prowadzi kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych na podstawie art. 117 ust. 1a pkt ustawy - Prawo oświatowe, w postaci kursów innych niż wymienione w art. 117 ust. 1a pkt 1-3 tejże ustawy, umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Usługi zapewniane przez Wnioskodawcę wypełniają definicję kształcenia ustawicznego, o którym mowa w art. 4 pkt 30 ustawy - Prawo oświatowe i służą uzyskiwaniu i uzupełnianiu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Usługi kształcenia na studiach I i II stopnia oraz studiach jednolitych magisterskich świadczone będą w ramach wspólnego przedsięwzięcia przez Wnioskodawcę oraz A. Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty, a czynności podejmowane przez Wnioskodawcę są usługami kształcenia.

Zgodnie z Interpretacją Indywidualną IPTPP1/4512-152/15-4/RG z dnia 19.06.2015 usługa kształcenia w ramach studiów podyplomowych realizowana przez Wnioskodawcę wspólnie z W. (obecnie A) została zakwalifikowane jako usługa uprawniająca Wnioskodawcę do zwolnienia z VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o VAT. Cytowana interpretacja potwierdziła, że Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem światy, posiada uprawnienia placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki kształcenia i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, a także ma status szkoły niepublicznej. Wnioskodawca będzie świadczył usługi objęte systemem oświaty. Czynności podejmowane przez Wnioskodawcę, będące przedmiotem wniosku są usługami kształcenia i wychowania. (…). Z uwagi na spełnienie przesłanek podmiotowo- przedmiotowych, o których mowa art.43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o VAT - Wnioskodawca (co potwierdziła cytowana Interpretacja) ma prawo do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych w ramach współpracy z Uczelnią, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o VAT.”

Na pytanie Organu „Czy z uczestnikami studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będą zawierane umowy – jeśli tak, proszę wskazać:

˗czy umowy z uczestnikami studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będzie zawierała A,

˗czy też umowy te będą zawierać Państwo?”, odpowiedzieli Państwo „Tak, z uczestnikami studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będą zawierane umowy. Umowy z uczestnikami studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będzie zawierała A. Wnioskodawca nie będzie zawierał umów z uczestnikami studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich.”

Na pytanie zadane w wezwaniu „Czy uczestnicy studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będą uiszczać opłaty – jeśli tak, należy wskazać:

˗czy opłaty od uczestników studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będzie pobierała A

˗czy też opłaty te będą pobierali Państwo?”, odpowiedzieli Państwo „Tak, uczestnicy studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będą uiszczać opłaty. Opłaty od uczestników studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będzie pobierała A. Wnioskodawca nie będzie pobierał opłat od uczestników studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich. Zgodnie z umową pomiędzy Wnioskodawcą i A, sprawy rachunkowe, podatkowe, kadrowe oraz w zakresie ubezpieczeń społecznych Filii prowadzi A. A będzie przekazywać na wydzielone subkonto sumę stanowiącą xxx % przychodów Filii w roku akademickim 2024/2025, a w każdym następnym roku akademickim określony przez strony % przychodów Filii.”

Na pytanie Organu „W jaki sposób będą Państwo dokumentować realizację zadań (usług), do wykonania których będą Państwo zobowiązani zgodnie z zawartą z daną A umową, czy będą wystawiać Państwo na rzecz A faktury dokumentujące wykonanie tych zadań (usług)?”, odpowiedzieli Państwo „Realizacja zadań (usług), dla wykonania których Wnioskodawca będzie zobowiązany zgodnie z zawartą z A umową będzie dokumentowana w sposób określony w Regulaminie Organizacyjnym Filii. Regulamin Organizacyjny zostanie przyjęty przez Wnioskodawcę i A niezwłocznie po rejestracji Filii w ... Regulamin Organizacyjny Filii będzie określał warunki organizacji studiów, strukturę oraz sposób działania Filii. Wnioskodawca będzie wystawiał A fakturę VAT dokumentującą wykonanie zadań (usług). Wynagrodzeniem Wnioskodawcy będzie uwzględniało koszty funkcjonowania Filii i koszty pośrednie.”

Na pytanie zadane w wezwaniu „Czy świadczenia, które będą Państwo wykonywać na rzecz studentów będą Państwo w jakikolwiek sposób dokumentować, w szczególności czy będą Państwo wystawiać na rzecz studentów faktury?”, odpowiedzieli Państwo „Świadczenia wykonywane na rzecz studentów przez Wnioskodawcę będą dokumentowane zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Filii. Regulamin Organizacyjny zostanie przyjęty przez Wnioskodawcę i A niezwłocznie po rejestracji Filii w systemie ... Regulamin Organizacyjny Filii będzie określał warunki organizacji studiów, strukturę oraz sposób działania Filii. Wnioskodawca nie będzie wystawiał na rzecz studentów faktur VAT. Faktury VAT na rzecz studentów np. za zapłacone czesne będzie wystawiać A.”

Na pytanie Organu „Czy świadczone przez Państwa usługi edukacyjne na rzecz studentów studiów I i II stopnia i studiów jednolitych magisterskich pozwalają na realizację założonych celów i zadań w zakresie przekazania wiedzy i nabywania przez te osoby umiejętności we wskazanej dziedzinie?”, odpowiedzieli Państwo „Tak, świadczone przez Wnioskodawcę, na podstawie umowy zawartej z A, usługi edukacyjne na rzecz studentów studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich pozwalają na realizację założonych celów i zadań w zakresie przekazania wiedzy oraz nabywania przez te osoby umiejętności we wskazanej dziedzinie.”

Na pytanie zadane w wezwaniu „Czy na rzecz studentów studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będą Państwo świadczyć usługę kształcenia, jeśli tak to na podstawie jakich konkretnie przepisów prawa?”, odpowiedzieli Państwo „Wnioskodawca będzie świadczył, na podstawie umowy zawartej z A, usługę kształcenia, w ramach organizacji Filii A, na rzecz studentów studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich. Podstawą świadczenia przez Wnioskodawcę usługi kształcenia na rzecz studentów studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich są przepisy wskazane we wniosku, w tym m.in. art. 117, art. 168 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe w związku z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą i A.

Wnioskodawca w ramach umowy zawartej z A zamierza prowadzić kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych na podstawie art. 117 ust. 1a pkt 5 ustawy - Prawo oświatowe, w postaci kursów innych niż wymienione w art. 117 ust. 1a pkt 1-3 tej ustawy, umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Ustawodawca nie określił w ustawach, ani w aktach wykonawczych, jakie są to kursy wskazane w art. 117 ust. 1a pkt 5 ustawy - Prawo oświatowe. Ustawodawca nie wskazuje dla tego rodzaju kształcenia ustawicznego konkretnej podstawy programowej, czy programu nauczania. Ustawodawca pozostawia jednostce systemu oświaty dowolność w zakresie realizowanych treści w ramach kształcenia ustawicznego, które winny być jednak zgodne z utworzonym przez jednostkę programem nauczania. Usługi polegające na prowadzeniu i organizowaniu studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich są usługami kształcenia zawodowego. Mają one na celu kształcenie w zakresie prawa, zarządzania i psychologii. Dlatego też organizowane przez Wnioskodawcę usługi obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczaniem mającym na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.”

Na pytanie Organu „Jaka konkretnie usługa świadczona przez Państwa w ramach organizacji Filii A jest usługą podstawową?”, odpowiedzieli Państwo „Usługą podstawową, świadczoną przez Wnioskodawcę jest usługa kształcenia świadczona na podstawie umowy zawartej z A, w ramach organizacji Filii A.”

Na pytanie zadane w wezwaniu „Które ze świadczonych przez Państwa usług w ramach organizacji Filii A stanowią usługi ściśle związane z usługą podstawową?”, odpowiedzieli Państwo „Usługami ściśle związanymi z usługą podstawową (usługa kształcenia), świadczonymi przez Wnioskodawcę na rzecz A, są usługi niezbędne do realizacji usługi podstawowej, w tym w szczególności:

1)rekrutacja kandydatów na studia,

2)bieżąca obsługa o charakterze administracyjnym studentów Filii,

3)realizacja procesu dydaktycznego według planu ustalonego w porozumieniu z A,

4)podejmowanie czynności w celu zapewnienia realizacji planu zajęć,

5)współdziałanie z A w zakresie doboru osób do prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów,

6)realizacja wypłat z umów związanych z funkcjonowaniem Filii,

7)przekazywanie A niezbędnych danych do realizacji obowiązków A, określonych w ust. 1, którymi to obowiązkami są:

a) zapewnienie realizacji wymogów wynikających z przepisów prawa w zakresie toku kształcenia oraz spraw kadrowych,

b) zapewnienie realizacji obowiązków w zakresie przekazywania określonych danych do systemu …,

c) przygotowywanie dokumentacji wymaganej w procesie oceny jakości kształcenia, w szczególności dokonywanej przez (...),

d) rozszerzanie zakresu działania Filii o nowe kierunki kształcenia,

e) prowadzenie kampanii wizerunkowej.

Wnioskodawca zobowiązuje się również do zapewnienia bazy lokalowej i infrastruktury odpowiedniej w stosunku do potrzeb administracyjnych oraz wynikających z toku studiów i liczby studentów.

Strony umowy zobowiązują się do współdziałania w zakresie doboru kadry dydaktycznej i administracyjnej Filii. Umowy z pracownikami oraz współpracownikami Filii zawiera Wnioskodawca działający w imieniu A na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.

Usługi te, świadczone przez Wnioskodawcę, są niezbędne A do świadczenia usług kształcenia studentów w ramach studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Usługi Wnioskodawcy stanowić będą, w ocenie Wnioskodawcy, element kompleksowej usługi w zakresie kształcenia.”

Na pytanie Organu „Czy usługi ściśle związane z usługą podstawową są niezbędne do wykonania usługi podstawowej i na czym ta niezbędność polega?”, odpowiedzieli Państwo „Tak. Usługi ściśle związane z usługą podstawową są niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ta niezbędność polega na tym, że usługa podstawowa i usługi ściśle związane z usługą podstawową stanowią element kompletnej usługi kształcenia świadczonej poprzez wspólne powołanie, a następnie wspólne prowadzenie przez Wnioskodawcę i A Filii w … - A z siedzibą w ...”

Na pytanie zadane w wezwaniu „Czy głównym celem usług ściśle związanych z usługą podstawową, jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez Państwa poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających ze zwolnienia?”, odpowiedzieli Państwo „Głównym celem usług ściśle związanych z usługą podstawową nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez Wnioskodawcę poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających ze zwolnienia. Każdy inny podmiot mający tak jak Wnioskodawca statut jednostki objętej systemem oświaty, świadczący takie usługi również korzystałaby ze zwolnienia od podatku VAT.”

Na pytanie Organu „Czy kształcenie prowadzone w ramach studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będzie obejmowało nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych?”, odpowiedzieli Państwo „Tak, kształcenie prowadzone w ramach studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich będzie obejmowało nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy dla celów zawodowych, w tym:

1) na kierunku prawo (studia jednolite magisterskie) - kształcenie związane z wykonywaniem zawodu prawnika (branża prawnicza), niezbędne do podjęcia i kontynuacji dalszej ścieżki rozwoju zawodowego takiej, jak wykonywanie zawodu np. adwokata, radcy prawnego, doradcy restrukturyzacyjnego, prokuratora, komornika, sędziego),

2)na kierunku: zarządzanie (studia I i II stopnia) kształcenie związane z branżą zarządzania ludźmi, procesami, organizacjami, niezbędne do podjęcia i kontynuacji dalszej ścieżki rozwoju zawodowego w obszarze działań kierowniczych, menedżerskich i wykonywanie zawodu np. brand manger w firmie produkcyjnej; sales manager w firmie handlowej; account manager w agencji reklamowej (to przykłady bezpośredniego związku z branżą),

3)psychologia (studia jednolite magisterskie) - kształcenie zawodowe związane z wykonywaniem zawodu psychologa (zawód zaufania publicznego, objęty tajemnicą zawodu), niezbędne do wykonywania zawodu psychologa. Dodatkowo uzyskanie dyplomu ukończenia studiów wyższych na kierunku psychologia, wydanego przez polską uczelnię wyższą, potwierdza posiadanie formalnych kwalifikacji zawodowych na poziomie zgodnym z art. 11 lit. e Dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005 r. str. 22, z późn.zm.), co ma znaczenie dla uznawania kwalifikacji zawodowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (por. art. 13 ww. dyrektywy).”

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 24 stycznia 2025 r.)

1.Czy usługa opisana we wniosku, świadczona przez Wnioskodawcę będącego jednostką objętą systemem oświaty, stanowi usługę w zakresie kształcenia, podlegającą zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2024 roku, poz. 361 ze zm.)?

2.Czy usługa opisana we wniosku, świadczona przez Wnioskodawcę, stanowi usługę podlegającą zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2024 roku, poz. 361 ze zm.)?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, usługa opisana we wniosku, świadczona przez Wnioskodawcę będącego jednostką objętą systemem oświaty, stanowi usługę w zakresie kształcenia, podlegającą zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2024 roku, poz. 361 ze zm.).

Podatek od towarów i usług - świadczenie usług Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (...).

Zwolnienie od VAT

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a)jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,

b)uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W niniejszej sprawie Wnioskodawca, będący jednostką objętą systemem oświaty, świadczy usługę w zakresie kształcenia, polegającą na organizacji, działaniu i toku kształcenia w Filii w … A w ...

Jednostka systemu oświaty

Określając krąg usług objętych zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, ustawodawca odwołał się do przepisów ustawy - Prawo oświatowe. W świetle art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.) system oświaty zapewnia w szczególności realizację prawa każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju. Jak stanowi art. 2 pkt 4 ustawy - Prawo oświatowe, system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z art. 4 ustawy - Prawo oświatowe, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:

- kształceniu ustawicznym - należy przez to rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny (pkt 30 ustawy - Prawo oświatowe),

- formach pozaszkolnych - należy przez to rozumieć formy uzyskiwania i uzupełniania wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, o których mowa w art. 117 ust. 1a tejże ustawy (pkt 31 ustawy - Prawo oświatowe).

W myśl art. 117 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe, kształcenie ustawiczne jest organizowane i prowadzone w:

1)publicznych i niepublicznych szkołach dla dorosłych, branżowych szkołach II stopnia i szkołach policealnych,

2)formach pozaszkolnych realizowanych przez publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego oraz publiczne i niepubliczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 3 i 4.

Formy pozaszkolne prowadzenia kształcenia ustawicznego zostały wymienione w art. 117 ust. 1a pkt 1-5 ustawy - Prawo oświatowe, z czego pkt 5 niniejszego przepisu stanowi o kształceniu ustawicznym w formach pozaszkolnych w postaci kursu innego niż wymienione w pkt 1-3 tegoż przepisu, umożliwiającego uzyskiwanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Jak stanowi art. 117 ust. 2b ustawy - Prawo oświatowe, kursy kompetencji ogólnych oraz kursy, o których mowa w art. 117 ust. 1a pkt 5 tejże ustawy, mogą być prowadzone przez publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego.

Na podstawie powyższych przepisów należy stwierdzić, że kształcenie ustawiczne to kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

W świetle art. 168 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe, osoby prawne i osoby fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. A zatem placówki niepubliczne mogą być zakładane i prowadzone przez osoby fizyczne lub osoby prawne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 1571 ze zm.), podstawowymi zadaniami uczelni są:

1)prowadzenie kształcenia na studiach;

2)prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia;

3)prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki;

4)prowadzenie kształcenia doktorantów;

5)kształcenie i promowanie kadr uczelni;

6)stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w:

a)    procesie przyjmowania na uczelnię w celu odbywania kształcenia,

b)    kształceniu,

c)    prowadzeniu działalności naukowej;

7)wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, tradycję narodową, umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka.

Jak wynika z interpretacji indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawach dotyczących organizacji kursów i studiów we współpracy z uczelniami wyższymi, podmiot mający status placówki kształcenia ustawicznego może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT. (np. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 lutego 2018 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.682.2017.1.RR; z 30 stycznia 2023 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.561.2022.1.AA, z 21 września 2023 r., nr 0114- KDIP4-2.4012.396.2023.2.AA czy z dnia 24 kwietnia 2024 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.75.2024.2.MC).

W niniejszej sprawie Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty i placówką kształcenia ustawicznego, wpisaną do Rejestru … oraz do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Miasta. Wnioskodawca posiada akredytację Kuratora Oświaty.

Usługi ściśle związane z usługami podstawowymi

W myśl art. 43 ust. 17 ustawy zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1)nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub

2)ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 17a ustawy zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe. Przepisy krajowe, jak i europejskie, nie definiują dostaw/usług „ściśle związanych”, przy czym te ostatnie mogą być zwolnione z VAT, jeśli:

- usługi te są niezbędne do wykonania usługi podstawowej,

- usługi te są wykonywane przez podmiot korzystający ze zwolnienia przy świadczeniu usługi podstawowej,

- ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Określenie „ścisły związek” oznacza, że do wykonania usługi podstawowej niezbędna jest dostawa towarów lub świadczenie usług pomocniczych, przy czym nie może to być jakikolwiek związek, lecz relacja o charakterze wskazującym na nieodzowność tych ostatnich dla prawidłowego przebiegu podstawowej usługi.

Aby ustalić, czy dana czynność (dostawa bądź usługa) ma ścisły związek z usługami kształcenia, należy zastosować w pierwszym rzędzie wykładnię językową przepisu posiłkując się w tym zakresie definicją słownikową. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN, Warszawa 1996 r., „związek” to stosunek między rzeczami, zjawiskami itp. połączonymi ze sobą w jakiś sposób.

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął, że świadczenie usług lub dostawa towarów mogą być uznane za „ściśle związane” z działalnością edukacyjną, a przez to traktowane tak samo na gruncie podatkowym zgodnie z art. 13 część A ust. 1 lit. i Szóstej Dyrektywy (obecnie art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE) tylko, gdy mają one rzeczywiście charakter pomocniczy w stosunku do działalności edukacyjnej stanowiącej świadczenie główne (np. wyrok w sprawie Horizon College C-434/05). Z orzecznictwa Trybunału wynika, że określone świadczenie może być uznane za pomocnicze względem świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi celu samego w sobie, lecz środek służący jak najlepszemu skorzystaniu ze świadczenia głównego.

Jak wynika z powołanego wyżej wyroku w sprawie C 434/05 zarówno główna działalność edukacyjna, jak i dostawa towarów lub świadczenie usług ściśle związane z tą działalnością muszą być wykonywane przez jeden z podmiotów, o których mowa w art. 132 ust. 1 lit. 1) Dyrektywy 2006/112/WE. Ponadto świadczenie usług lub dostawa towarów ściśle związanych z czynnościami głównymi mogą korzystać ze zwolnienia tylko wtedy, jeżeli są one konieczne do dokonywania transakcji podlegających zwolnieniu (por. pkt 38 wyroku Horizon College).

W niniejszej sprawie Wnioskodawca świadczy usługę podstawową - usługę w zakresie kształcenia, polegającą na organizacji, działaniu i toku kształcenia w Filii w … A w ...

Wnioskodawca świadczy nie tylko usługę podstawową (usługę w zakresie kształcenia), ale także usługi pomocnicze ściśle związane z usługą podstawową i niezbędne do wykonania usługi podstawowej.

Usługi pomocnicze obejmują następujące czynności Wnioskodawcy:

1)rekrutacja kandydatów na studia,

2)bieżąca obsługa o charakterze administracyjnym studentów Filii,

3)realizacja procesu dydaktycznego według planu ustalonego w porozumieniu z A,

4)podejmowanie czynności w celu zapewnienia realizacji planu zajęć,

5)współdziałanie z A w zakresie doboru osób do prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów,

6)realizacja wypłat z umów związanych z funkcjonowaniem Filii,

7)przekazywanie A niezbędnych danych do realizacji obowiązków A, określonych w ust. 1, którymi to obowiązkami są:

a)zapewnienie realizacji wymogów wynikających z przepisów prawa w zakresie toku kształcenia oraz spraw kadrowych,

b)zapewnienie realizacji obowiązków w zakresie przekazywania określonych danych do systemu …,

c)przygotowywanie dokumentacji wymaganej w procesie oceny jakości kształcenia, w szczególności dokonywanej przez (...),

d)rozszerzanie zakresu działania Filii o nowe kierunki kształcenia,

e)prowadzenie kampanii wizerunkowej.

W ocenie Wnioskodawcy, usługa podstawowa, jak również usługi pozostałe niezbędne do wykonania usługi podstawowej, korzystają ze zwolnienia z VAT.

Usługi pomocnicze są wykonywane przez podmiot korzystający ze zwolnienia przy świadczeniu usługi podstawowej.

Głównym celem świadczenia usług pomocniczych nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia. Świadczenie przez Wnioskodawcę usług pomocniczych nie może być wyłączone ze zwolnienia od podatku VAT z tego powodu, że ich głównym celem miałoby być osiągnięcie dodatkowego dochodu przez dokonywanie transakcji stanowiących bezpośrednią konkurencję w stosunku do działalności przedsiębiorstw opodatkowanych VAT, gdyż każdy inny podmiot mający tak jak Wnioskodawca status jednostki objętej systemem oświaty, świadczący takie usługi również korzystałaby ze zwolnienia od podatku VAT.

Świadczenie kompleksowe

Koncepcja opodatkowania świadczeń kompleksowych została wypracowana przez Trybunał Sprawiedliwości UE, w wydanych orzeczeniach na podstawie pierwotnie obowiązującej Szóstej Dyrektywy Rady (77/388/EWG) oraz obecnie obowiązującej Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r., w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L 347 z 11.12.2006 str. 1 z późn. zm.). W szczególności w wyroku w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd., Trybunał uznał, że każde świadczenie usług powinno być, co do zasady, traktowane jako świadczenie odrębne i niezależne. Jeżeli jednak dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej. Podobnie w wyroku TSUE z 11 czerwca 2009 r. w sprawie C-572/07 RLRE Tellmer Property sro przeciwko Finanćni reditelstvi v Usti nad Labem czy w wyroku z 21 lutego 2008 r. w sprawie C-425/06 Part Service Srl.

W związku powyższym podstawowym kryterium pozwalającym uznać zbiór określonych czynności za usługę kompleksową (złożoną) jest określenie wzajemnych relacji pomiędzy usługami wchodzącymi w skład usługi złożonej w zakresie celów, które usługi te realizują. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do usługi podstawowej, jeżeli nie stanowi ona celu samego w sobie, jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi podstawowej. Celem usługi pomocniczej tworzącej razem z usługą podstawową - usługę kompleksową - jest lepsze wykorzystanie usługi podstawowej. Aby dana usługa pomocnicza mogła być uznana za element usługi kompleksowej winna służyć bezpośrednio realizacji usługi podstawowej. W celu ustalenia czy dana usługa może być uznana za usługę złożoną, konieczne jest zbadanie przebiegu konkretnej transakcji z uwzględnieniem wszystkich jej ekonomicznych aspektów.

Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej opodatkowanie świadczeń pomocniczych, składających się na świadczenie kompleksowe, podlega takim samym zasadom opodatkowania, jakim podlega świadczenie główne. Pogląd taki został ukształtowany w orzeczeniu TSUE w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd (CPP), w którym Trybunał stwierdził, że „Z jedną usługą mamy do czynienia zwłaszcza wtedy, gdy jeden lub kilka elementów należy uznać za usługę główną, a jeden lub kilka elementów za usługi pomocnicze, objęte tym samym reżimem podatkowym, co usługa główna” (podobnie w orzeczeniu w sprawie C-41/04 Levob Verzekeringen BV).

W niniejszej sprawie Wnioskodawca świadczy usługę podstawową - usługę w zakresie kształcenia polegającą na organizacji, działania i toku kształcenia w Filii w … A w …, na którą to usługę składają się następujące usługi pomocnicze:

1)rekrutacja kandydatów na studia,

2)bieżąca obsługa o charakterze administracyjnym studentów Filii,

3)realizacja procesu dydaktycznego według planu ustalonego w porozumieniu z A,

4)podejmowanie czynności w celu zapewnienia realizacji planu zajęć,

5)współdziałanie z A w zakresie doboru osób do prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów,

6)realizacja wypłat z umów związanych z funkcjonowaniem Filii,

7)przekazywanie A niezbędnych danych do realizacji obowiązków A, określonych w ust. 1, którymi to obowiązkami są:

a)zapewnienie realizacji wymogów wynikających z przepisów prawa w zakresie toku kształcenia oraz spraw kadrowych,

b)zapewnienie realizacji obowiązków w zakresie przekazywania określonych danych do systemu …,

c)przygotowywanie dokumentacji wymaganej w procesie oceny jakości kształcenia, w szczególności dokonywanej przez (...),

d)rozszerzanie zakresu działania Filii o nowe kierunki kształcenia,

e)prowadzenie kampanii wizerunkowej i wszystkie te czynności są niezbędne do realizacji usługi podstawowej.

Każda z tych usług, zarówno usługa podstawowa, jak i szereg usług pomocniczych - będą kierowane do studenta. Każda z tych czynności składa się na usługę w zakresie kształcenia, bez których to czynności usługa w zakresie kształcenia nie mogłaby zostać prawidłowo i kompleksowo zrealizowana. Usługi pomocnicze są niezbędne do świadczenia usługi podstawowej w niniejszej sprawie.

Wszystkie opisane we wniosku czynności będą ze sobą ściśle powiązane oraz będą stanowić całość pod względem ekonomicznym i gospodarczym. W związku z tym świadczenia pomocnicze powinny podzielić los prawny świadczenia podstawowego, w szczególności w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego, miejsca świadczenia oraz stawki podatku od towarów i usług. Opisane usługi pomocnicze nie będą stanowić dla potencjalnego studenta celu samego w sobie, lecz będą uzupełnieniem usługi podstawowej, a co za tym idzie - opodatkowanie całego świadczenia powinno nastąpić na zasadach obowiązujących dla usługi podstawowej - usługi w zakresie kształcenia.

Przepisy prawa unijnego

Zauważyć należy, że regulacja art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT stanowi implementację prawa unijnego, gdyż w świetle art. 132 ust 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/ WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej z dnia 28 listopada 2006 r. (Dz. Urz. UE. L. Nr 347, str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady zwolnione jest kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (tekst jedn.: Dz. Urz. UE. L 347 s. 1 z późn. zm.): państwa członkowskie zwalniają kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie. Oznacza to, że przepis ten zwalnia od podatku określone działania wykonywane w interesie publicznym wraz z innymi dostawami towarów i świadczeniem usług ściśle powiązanymi z działalnością zwolnioną od podatku.

Warunki, które powinny być spełnione, aby zwolnienie mogło zostać zastosowane, znaleźć można m.in. w wyroku w sprawie C-434/05 (Stichting Regionaal Opleidingen Centrum Noord-Kennemerland/West-Frlesland - Horizon College).

Po pierwsze, zarówno działalność edukacyjna, jak i dostawa towarów lub świadczenie usług muszą być wykonywane przez podmiot, który jest uprawniony do zastosowania zwolnienia z VAT (odpowiedni podmiot prawa publicznego lub inna instytucja działająca w dziedzinie kształcenia np. status jednostki ustawicznej). Po drugie, zwolnienie z VAT przysługuje dla świadczeń, które są konieczne do wykonywania transakcji podlegających zwolnieniu.

Po trzecie, świadczenie usług i dostawa towarów są wyłączone z zakresu zwolnienia, jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu poprzez dokonywanie transakcji stanowiących bezpośrednią konkurencję w stosunku do działalności przedsiębiorstw opodatkowanych VAT.

Kształcenie i wychowanie

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy wynika, że zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie ww. przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i wychowania.

Pojęcie „kształcenie” czy „wychowanie” nie jest zdefiniowane w ustawie o VAT.

Przyjmuje się jednak, że dzięki kształceniu uczestnicy doskonalą już posiadane umiejętności oraz nabywają nowe umiejętności, co pomoże im lepiej funkcjonować lub zaistnieć w swoich zawodach. Kształcenie to całość doświadczeń składających się na proces zdobywania wiedzy, umiejętności oraz rozumienia otaczającego świata. Kształcenie obejmuje zarówno proces nauczania, jak i uczenia się, zaś wychowanie to jedna z form działalności społecznej, na którą składa się wiele zabiegów i procesów mających na celu wpływanie na fizyczny, umysłowy i moralny rozwój pokoleń.

Natomiast jeśli chodzi o kwestię wychowania, należy wskazać, że jest ona przypisana podmiotom, do których uczęszczanie jest obowiązkowe i regulowane przepisami. Zatem, to szkoły obowiązkowe mają za zadanie realizować program wychowywania.

W niniejszej sprawie, świadczone przez Wnioskodawcę wraz z A usługi polegające na organizacji, działaniu i toku kształcenia w Filii w … A w … będą miały charakter kształcenia. Usługi, świadczone przez Wnioskodawcę będą wypełniały definicję kształcenia ustawicznego, o którym mowa w art. 4 pkt 30 ustawy - Prawo oświatowe, tj. będą służyły uzyskiwaniu i uzupełnianiu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych uczestników szkolenia w formach pozaszkolnych. Wnioskodawca prowadzi kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych na podstawie art. 117 ust. 1a pkt 5 ustawy - Prawo oświatowe, w postaci kursów innych niż wymienione w art. 117 ust. 1a pkt 1-3 ustawy - Prawo oświatowe, umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Kształcenie ustawiczne realizowane przez Wnioskodawcę będzie pozostawało w związku z branżą lub zawodem (prawnika, psychologa, kadry zarządzającej). Studia I i II stopnia opisane we wniosku mają na celu zdobycie odpowiednich umiejętności w celu wykonywania określonych zawodów. Będzie to kształcenie mające na celu uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Uwzględniając powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że:

1)Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe,

2)świadczona przez Wnioskodawcę usługa stanowi usługę w zakresie kształcenia, w związku z tym usługa opisana we wniosku stanowi usługę podlegającą zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2024 roku, poz. 361 ze zm.).

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazuje również, co następuje:

ad. 2 pytania

Wnioskodawca spełnia kryteria uprawniające do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto w ocenie Wnioskodawcy usługa opisana we wniosku, świadczona przez Wnioskodawcę stanowi usługę podlegającą zwolnieniu od podatku VAT również na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2024 roku, poz. 361 ze zm.).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy: przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a)jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,

b)uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze w zakresie kształcenia - oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W myśl natomiast art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a)prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b)świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c)finansowane w całości ze środków publicznych - oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z treści art. 43 ust. 17 ustawy wynika, że zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1)nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub

2)ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 17a ustawy zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

W ocenie Wnioskodawcy czynności podejmowane w ramach umów o współpracy z uczelniami wyższymi mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art.43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT jako świadczenie usług i dostawa towarów ściśle związana ze świadczeniem zwolnionych od podatku VAT usług kształcenia świadczonych na rzecz studentów. Wnioskodawca jest jednostką systemu oświaty, a więc podmiotem co do zasady korzystającym ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT. Świadczenie przez Wnioskodawcę usług w ramach kształcenia studentów przez uczelnię nie może być wyłączone ze zwolnienia od podatku VAT z tego powodu, że ich głównym celem miałoby być osiągnięcie dodatkowego dochodu przez dokonywanie transakcji stanowiących bezpośrednią konkurencję w stosunku do działalności przedsiębiorstw opodatkowanych VAT, ponieważ każdy inny podmiot mający tak jak Wnioskodawca status jednostki objętej systemem oświaty, świadcząc takie usługi również korzystałby ze zwolnienia od podatku VAT.

Opisana przez Wnioskodawcę usługa kształcenia obejmująca następujące czynności opisane szczegółowo we wniosku, w tym m. in.:

1) Rekrutacja kandydatów na studia,

2)Bieżąca obsługa o charakterze administracyjnym studentów Filii,

3)Realizacja procesu dydaktycznego według planu ustalonego w porozumieniu z A,

4) Podejmowanie czynności w celu zapewnienia realizacji planu zajęć,

5)Współdziałanie z A w zakresie doboru osób do prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów,

6)Realizacja wypłat z umów związanych z funkcjonowaniem Filii,

7)Przekazywanie A niezbędnych danych do realizacji obowiązków A, jak również zapewnienie bazy lokalowej i infrastruktury odpowiedniej w stosunku do potrzeb administracyjnych oraz wynikających z toku studiów i liczby studentów czy podpisywanie umów z pracownikami oraz współpracownikami Filii w imieniu A na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, jest ściśle związana z kształceniem studentów przez uczelnię.

Zatem świadcząc ww. usługi Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT ponieważ świadczy usługi ściśle związane ze świadczonymi przez A (zwolnioną od podatku VAT), usługami w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.

Podobnie: interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 lutego 2018 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.682.2017.1.RR; z 30 stycznia 2023 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.561.2022.1.AA; z 21 września 2023 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.396.2023.2.AA).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 i nieprawidłowe w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (…)

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział dla niektórych czynności zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,

b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia

– oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 29 ww. ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c) finansowane w całości ze środków publicznych

– oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Według regulacji art. 43 ust. 17 ustawy:

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub

2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 17a ustawy:

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy wynika, że zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zatem, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, przewidzianego w powołanym przepisie ustawy, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia. Natomiast jeśli chodzi o kwestię wychowania, należy wskazać, że jest ona przypisana podmiotom, do których uczęszczanie jest obowiązkowe i regulowane przepisami. Zatem, to szkoły obowiązkowe mają za zadanie realizować program wychowywania. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy, mogą natomiast korzystać uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, o ile świadczone przez te podmioty usługi są usługami kształcenia.

Regulacja art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, stanowi implementację prawa unijnego, gdyż w świetle art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej z dnia 28 listopada 2006 r. (t. j. Dz. Urz. UE. L. Nr 347, str. 1, ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady:

Zwolnione jest kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Cytowany przepis umiejscowiony został w rozdziale 2 tego aktu, zatytułowanym „Zwolnienia dotyczące określonych czynności wykonywanych w interesie publicznym”, co oznacza, że usługi szkoleniowe na gruncie Dyrektywy 2006/112/WE Rady podlegają zwolnieniu od podatku wyłącznie, gdy są wykonywane w interesie publicznym, tzn. wypełniają obowiązki, jakie ciążą na danym państwie wobec jego obywateli. W żadnym przepisie Dyrektywy 2006/112/WE Rady nie została jednak wskazana definicja „interesu publicznego”, nie zostały również określone podmioty, które mogą działać „w interesie publicznym”. Oznacza to, że zarówno komercyjne przedsiębiorstwa, jak i niekomercyjne organizacje mogą prowadzić działalność z zakresu „interesu publicznego”.

W tym kontekście wskazać należy – co wielokrotnie podkreślał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – że zakres zwolnień przewidzianych w Dyrektywie nie może być interpretowany w sposób rozszerzający. Czynności zwolnione zgodnie z Dyrektywą stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, a ich ujednolicona interpretacja ma służyć unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku od wartości dodanej w poszczególnych państwach członkowskich. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 szóstej dyrektywy powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika” (wyrok TSUE z dnia 19 listopada 2009 r. C-461/08 w sprawie Don Bosco Onroerend Goed BV).

Analizując powołane wyżej regulacje należy zauważyć, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. kształcenia, ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.

Analogicznie w przypadku zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy koniecznym jest spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. kształcenia, ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk albo jednostką badawczo-rozwojową. Również w tym przypadku niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.

Natomiast w przypadku zwolnienia od podatku na podstawie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a-c ustawy koniecznym jest spełnienie przesłanki dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, innego niż wymienione w pkt 26 przy jednoczesnym spełnieniu jednej z przesłanek wymienionych w poz. a-c tego przepisu.

Jednocześnie z powołanych przepisów art. 43 ust. 17 i art. 43 ust. 17a ustawy wynika, że zwolnienia określone w art. 43 ust. 1 pkt 26 i art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a-c ustawy mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe, jeżeli: są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, a ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Określenie „ścisły związek” oznacza, że do wykonania usługi podstawowej niezbędna jest dostawa towarów lub świadczenie usług pomocniczych, przy czym nie może to być jakikolwiek związek, lecz relacja o charakterze wskazującym na nieodzowność tych ostatnich dla prawidłowego przebiegu podstawowej działalności.

Aby ustalić, czy dana czynność (dostawa bądź usługa) ma ścisły związek z usługami kształcenia, należy zastosować w pierwszym rzędzie wykładnię językową przepisu posiłkując się w tym zakresie definicją słownikową. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN, Warszawa 1996 r., „związek” to stosunek między rzeczami, zjawiskami itp. połączonymi ze sobą w jakiś sposób.

Przepisy krajowe, jak i europejskie, nie definiują dostaw/usług „ściśle związanych”. Niemniej jednak z brzmienia art. 43 ust. 17 ustawy o VAT wynika, że nie dotyczą one dostaw towarów lub świadczenia usług, które nie są niezbędne do wykonania usługi podstawowej lub których głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął, że świadczenie usług lub dostawa towarów mogą być uznane za „ściśle związane” z działalnością edukacyjną, a przez to traktowane tak samo na gruncie podatkowym zgodnie z art. 13 część A ust. 1 lit. i Szóstej Dyrektywy - Dz.Urz.UE.L Nr 145, s. 1 z późn. zm. (obecnie art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE - Dz.Urz.UE.L 347, s. 1 z późn. zm.) tylko, gdy mają one rzeczywiście charakter pomocniczy w stosunku do działalności edukacyjnej stanowiącej świadczenie główne (wyrok w sprawie Horizon College C-434/05). Z orzecznictwa Trybunału wynika, że określone świadczenie może być uznane za pomocnicze względem świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi celu samego w sobie, lecz środek służący jak najlepszemu skorzystaniu ze świadczenia głównego.

Zgodnie z ww. regulacjami zwolnienia dotyczące dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi (przykładowo kształcenia i wychowania) mają zastosowanie, jeżeli:

˗usługi te są wykonywane przez podmiot korzystający ze zwolnienia przy świadczeniu usługi podstawowej,

˗usługi te są niezbędne do wykonania usługi podstawowej,

˗ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo organem prowadzącym placówkę oświatową pod nazwą … (Niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego). Wpisani są Państwo do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych Ministerstwa Edukacji Narodowej, numer … oraz do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Miasta pod numerem ...  Są Państwo jednostką objętą systemem oświaty. Zawarli Państwo w dniu … października 2024 roku umowę w sprawie organizacji, działania i toku kształcenia w Filii w … A w ... Przedmiotem umowy są warunki organizacji oraz sposób działania, także w wymiarze finansowym, Filii w … A w …, zwanej dalej „Filią”. Dla realizacji celu umowy A zobowiązuje się do zarejestrowania Filii w systemie ... Filia zostanie uruchomiona z kierunkiem Zarządzanie I i II stopnia oraz Prawo - studia jednolite magisterskie. A zobowiązuje się do przeprowadzenia postępowania w sprawie uzyskania pozwolenia na kształcenie w ramach Filii na kierunku studiów „Psychologia - studia jednolite magisterskie” w perspektywie czasowej do … września 2025 roku. Zobowiązują się Państwo do przekazania w umówionym terminie wszelkich informacji, a także oświadczeń, w szczególności w zakresie infrastruktury oraz organizacji zajęć praktycznych i praktyk studenckich, które stanowić będą treść wniosku A w sprawie uzyskania pozwolenia na kształcenie w ramach Filii na kierunku studiów „Psychologia - studia jednolite magisterskie” w perspektywie czasowej do … września 2025 roku. Strony ustalają, że w wymiarze organizacyjnym Filia będzie funkcjonować w strukturze A jako Wydział.

Do Państwa obowiązków w zakresie prowadzenia Filii w szczególności należeć będzie:

1)rekrutacja kandydatów na studia,

2)bieżąca obsługa o charakterze administracyjnym studentów Filii,

3)realizacja procesu dydaktycznego według planu ustalonego w porozumieniu z A,

4)podejmowanie czynności w celu zapewnienia realizacji planu zajęć,

5)współdziałanie z A w zakresie doboru osób do prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów

6)realizacja wypłat z umów związanych z funkcjonowaniem Filii,

7)przekazywanie A niezbędnych danych do realizacji obowiązków A, określonych w ust. 1, którymi to obowiązkami są:

a)zapewnienie realizacji wymogów wynikających z przepisów prawa w zakresie toku kształcenia oraz spraw kadrowych,

b)zapewnienie realizacji obowiązków w zakresie przekazywania określonych danych do systemu …,

c)przygotowywanie dokumentacji wymaganej w procesie oceny jakości kształcenia, w szczególności dokonywanej przez (...),

d)rozszerzanie zakresu działania Filii o nowe kierunki kształcenia,

e)prowadzenie kampanii wizerunkowej.

Zobowiązują się Państwo do zapewnienia bazy lokalowej i infrastruktury odpowiedniej w stosunku do potrzeb administracyjnych oraz wynikających z toku studiów i liczby studentów. Baza i infrastruktura obejmuje w szczególności: sale ćwiczeniowe, sale wykładowe, laboratoria komputerowe, sale gimnastyczne (dotyczy studiów stacjonarnych), biura z przeznaczeniem na dziekanat, rekrutację, kadry i dział toku studiów, parking, pomieszczenia sanitarne, pomieszczenia gospodarcze, wyposażenie sal ćwiczeniowych i wykładowych (projektor, ekran, nagłośnienie, sprzęt komputerowy, oprogramowanie itd.), wyposażenie biur personelu obsługowego (szafy, sprzęt komputerowy, drukarki, meble biurowe itd.), materiały biurowe i eksploatacyjne. W powiązaniu z bazą pozostają koszty mediów, sprzątania, wywozu śmieci itp.

W dziekanacie Filii zostaną zatrudnione osoby wykonujące czynności obsługi administracyjnej oraz toku studiów.

Strony określają budżet Filii przed rozpoczęciem każdego roku akademickiego. Budżet rozumiany jest jako wszelkie przychody Filii, w szczególności z tytułu czesnego i innych opłat studentów Filii oraz koszty działania Filii i inne, określone w niniejszym porozumieniu jako koszty Filii.

Z tytułu czynności związanych z prowadzeniem Filii otrzymują Państwo wynagrodzenie, stanowiące w każdym roku akademickim kwotę przychodów Filii pozostałą po odliczeniu kosztów pośrednich A oraz kosztów jej prowadzenia ujętych w budżecie.

A włącza sprawozdanie finansowe Filii do sprawozdania finansowego uczelni sporządzanego na koniec każdego roku obrotowego.

Nie są Państwo wyższą uczelnią - stąd konieczność zawarcia umowy z A. Do prowadzenia kształcenia na studiach I i II stopnia uprawnione są bowiem uczelnie zgodnie z ustawą - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a Państwo nie posiadają statusu Uczelni. Natomiast A z siedzibą w … jest niepubliczną uczelnią akademicką utworzoną na podstawie pozwolenia ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Uczelnia ta wpisana jest do Ewidencji Uczelni Niepublicznych prowadzonej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Uczelnia działa na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.). Bez Państwa udziału Uczelnia nie realizowałaby takich kierunków studiów, jakie są przedmiotem umowy, z powodu braku wsparcia merytorycznego.

Świadczone przez Państwa usługi nie będą finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Zawieranie umów w sprawach związanych z funkcjonowaniem Filii należy do kompetencji organów A (A będzie zawierała umowy z uczestnikami studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich).

Zawarcie przez Państwa umowy z A, posiadającej status uczelni w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym ma na celu wspólne powołanie, a następnie wspólne prowadzenie Filii w …- A z siedzibą w ...

Prowadzą Państwo kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych na podstawie art. 117 ust. 1a pkt ustawy - Prawo oświatowe, w postaci kursów innych niż wymienione w art. 117 ust. 1a pkt 1-3 tejże ustawy, umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Państwa wątpliwości w sprawie dotyczą w pierwszej kolejności uznania świadczonej przez Państwa usługi za usługę kształcenia i możliwości zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy dla tej usługi, wykonywanej przez jednostkę objętą systemem oświaty.

Odnosząc się do Państwa powyższych wątpliwości, należy zauważyć, że w świetle art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. 2024 r. poz. 737 ze zm.):

System oświaty zapewnia w szczególności możliwość uzupełniania przez osoby dorosłe wykształcenia ogólnego, zdobywania lub zmiany kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych.

Na mocy art. 2 pkt 4 cyt. ustawy:

System oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe:

Szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Szkoła i placówka, z zastrzeżeniem ust. 4-13, może być zakładana i prowadzona przez:

1)jednostkę samorządu terytorialnego;

2)inną osobę prawną;

3)osobę fizyczną.

Zgodnie z art. 4 pkt 30 ustawy Prawo oświatowe:

Przez kształcenie ustawiczne należy rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, branżowych szkołach II stopnia i szkołach policealnych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

Na podstawie art. 117 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe:

Kształcenie ustawiczne jest organizowane i prowadzone w:

1) publicznych i niepublicznych szkołach dla dorosłych, branżowych szkołach II stopnia i szkołach policealnych;

2) formach pozaszkolnych realizowanych przez publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego i branżowe centra umiejętności oraz publiczne i niepubliczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 3 i 4.

Stosownie do art. 117 ust. 1a ustawy Prawo oświatowe:

Kształcenie ustawiczne prowadzi się w następujących formach pozaszkolnych:

1) kwalifikacyjny kurs zawodowy;

2) kurs umiejętności zawodowych;

3) kurs kompetencji ogólnych;

4) turnus dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;

4a) branżowe szkolenie zawodowe;

5) kurs, inny niż wymienione w pkt 1-3, umożliwiający uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych.

Według art. 168 ustawy Prawo oświatowe:

Osoby prawne i osoby fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Z powyższych przepisów wynika, że placówki niepubliczne mogą być zakładane i prowadzone przez osoby fizyczne lub osoby prawne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo jednostką objętą systemem oświaty oraz organem prowadzącym niepubliczną placówkę kształcenia ustawicznego i wpisani są Państwo do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Miasta. Tym samym jest spełnione kryterium podmiotowe, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy VAT.

Odnosząc się natomiast do przedmiotowego charakteru ww. zwolnienia należy zauważyć, że jak Państwo wskazali, usługi zapewniane przez Państwa wypełniają definicję kształcenia ustawicznego, o którym mowa w art. 4 pkt 30 ustawy - Prawo oświatowe i służą uzyskiwaniu i uzupełnianiu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Usługi kształcenia na studiach I i II stopnia oraz studiach jednolitych magisterskich świadczone będą w ramach wspólnego przedsięwzięcia przez Państwa oraz A. Czynności podejmowane przez Państwa są usługami kształcenia. Świadczone przez Państwa, na podstawie umowy zawartej z A, usługi edukacyjne na rzecz studentów studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich pozwalają na realizację założonych celów i zadań w zakresie przekazania wiedzy oraz nabywania przez te osoby umiejętności we wskazanej dziedzinie. Będą Państwo świadczyli, na podstawie umowy zawartej z A, usługę kształcenia, w ramach organizacji Filii A, na rzecz studentów studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich. Podstawą świadczenia przez Państwa usługi kształcenia na rzecz studentów studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich są przepisy wskazane we wniosku, w tym m. in. art. 117, art. 168 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe w związku z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz umowa zawarta pomiędzy Państwem i A. Państwo w ramach umowy zawartej z A zamierzają prowadzić kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych na podstawie art. 117 ust. 1a pkt 5 ustawy - Prawo oświatowe, w postaci kursów innych niż wymienione w art. 117 ust. 1a pkt 1-3 tej ustawy, umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Usługi polegające na prowadzeniu i organizowaniu studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich są usługami kształcenia zawodowego. Mają one na celu kształcenie w zakresie prawa, zarządzania i psychologii. Dlatego też organizowane przez Państwa usługi obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczaniem mającym na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

W konsekwencji należy stwierdzić, że świadczone przez Państwa usługi stanowią usługi kształcenia.

Tym samym świadczone przez Państwa usługi kształcenia są objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, gdyż są świadczone przez jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe.

Zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy są objęte również świadczone przez Państwa usługi ściśle związane z usługą kształcenia. Wskazali Państwo bowiem, że usługą podstawową, świadczoną przez Państwa jest usługa kształcenia świadczona na podstawie umowy zawartej z A, w ramach organizacji Filii A. Usługami ściśle związanymi z usługą podstawową (usługa kształcenia), świadczonymi przez Państwa na rzecz A, są usługi niezbędne do realizacji usługi podstawowej, w tym w szczególności:

1)rekrutacja kandydatów na studia,

2)bieżąca obsługa o charakterze administracyjnym studentów Filii,

3)realizacja procesu dydaktycznego według planu ustalonego w porozumieniu z A,

4)podejmowanie czynności w celu zapewnienia realizacji planu zajęć,

5)współdziałanie z A w zakresie doboru osób do prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów,

6)realizacja wypłat z umów związanych z funkcjonowaniem Filii,

7)przekazywanie A niezbędnych danych do realizacji obowiązków A, określonych w ust. 1, którymi to obowiązkami są:

a) zapewnienie realizacji wymogów wynikających z przepisów prawa w zakresie toku kształcenia oraz spraw kadrowych,

b) zapewnienie realizacji obowiązków w zakresie przekazywania określonych danych do systemu …,

c) przygotowywanie dokumentacji wymaganej w procesie oceny jakości kształcenia, w szczególności dokonywanej przez (...),

d) rozszerzanie zakresu działania Filii o nowe kierunki kształcenia,

e) prowadzenie kampanii wizerunkowej.

Państwo zobowiązują się również do zapewnienia bazy lokalowej i infrastruktury odpowiedniej w stosunku do potrzeb administracyjnych oraz wynikających z toku studiów i liczby studentów. Usługi te, świadczone przez Państwa, są niezbędne A do świadczenia usług kształcenia studentów w ramach studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Usługi ściśle związane z usługą podstawową są niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ta niezbędność polega na tym, że usługa podstawowa i usługi ściśle związane z usługą podstawową stanowią element kompletnej usługi kształcenia świadczonej poprzez wspólne powołanie, a następnie wspólne prowadzenie przez Wnioskodawcę i A Filii w … - A z siedzibą w ...

W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, że usługa opisana we wniosku, świadczona przez Wnioskodawcę będącego jednostką objętą systemem oświaty, stanowi usługę w zakresie kształcenia, podlegającą zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jest prawidłowe. 

Należy wskazać, że z uwagi na fakt, że opisane przez Państwa usługi korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, to analiza zwolnienia tych usług wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy nie jest uzasadniona.

Przedstawiając własne stanowisko w zakresie pytania nr 2 wskazał Pan, że „Wnioskodawca spełnia kryteria uprawniające do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto w ocenie Wnioskodawcy usługa opisana we wniosku, świadczona przez Wnioskodawcę stanowi usługę podlegającą zwolnieniu od podatku VAT również na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2024 roku, poz. 361 ze zm.).”.

W konsekwencji, z uwagi na sposób przedstawienia stanowiska w zakresie pytania nr 2 należało je ocenić jako nieprawidłowe. Bowiem opisane przez Państwa usługi korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, a nie na podstawie wskazanego przez Państwa art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy. Co istotne czynność nie może równocześnie korzystać ze zwolnienia z dwóch różnych przepisów, co wynika z Państwa stanowiska, w którym wskazują Państwo w pierwszej kolejności na zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, a także równocześnie na zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy.

Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym albo opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1. z zastosowaniem art. 119a;

2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawyz dnia 11 marca2004 r. o podatku od towarów i usług;

3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.