
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 stycznia 2025 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 21 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy danych zamieszczanych na fakturach dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę Pojazdów. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”), z siedzibą i stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Spółka jest częścią międzynarodowej grupy (...) (dalej: „Grupa”), zajmującej się produkcją i dystrybucją samochodów (…).
W ramach Grupy Wnioskodawca pełni rolę dystrybutora. Mianowicie, Spółka nabywa (...) (dalej: „Pojazdy”) od (…) (dalej: „A.”) z siedzibą w Japonii w celu ich dalszej odsprzedaży. Przy czym, pojazdy sprzedawane przez Spółkę są produkowane nie tylko przez A., ale również przez inne podmioty należące do Grupy, w tym m.in. (...) Indonezja, (...) Indie, (...) Węgry, (...) Wielka Brytania itd.
Zgodnie z przyjętym w Grupie modelem produkcji i dystrybucji, niezależnie od okoliczności, który z podmiotów z Grupy jest producentem danego Pojazdu, dostawy Pojazdów na rzecz Wnioskodawcy dokonuje A. i wystawia z tego tytułu faktury. Jednocześnie, w praktyce dochodzi do jednego przemieszczenia towarów (Pojazdów) - od producenta do Wnioskodawcy.
Wnioskodawca dokonuje sprzedaży Pojazdów na rzecz podmiotów profesjonalnych (dealerów) w Polsce (dostawa towarów na terytorium kraju) oraz innych krajach członkowskich Unii Europejskiej (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów), którzy następnie sprzedają Pojazdy klientom indywidualnym. Spółka wystawia na rzecz nabywców faktury dokumentujące powyższe dostawy.
Pojazdy stanowią pojazdy lądowe przeznaczone do transportu osób lub towarów, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata.
Pojazdy przed dokonaniem ich dostawy przez Spółkę nie podlegają rejestracji na terytorium Polski. Wnioskodawca nie podejmuje również żadnych innych działań mających na celu dopuszczenie Pojazdów do ruchu w rozumieniu ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047 ze zm.).
W związku z powyższym, w momencie sprzedaży Pojazdów Wnioskodawca nie jest w stanie wskazać daty pierwszej rejestracji danego Pojazdu, bowiem do takiej rejestracji nie dochodzi przed sprzedażą. Spółka dysponuje jedynie informacjami dotyczącymi daty wydania Pojazdu Spółce przez producenta.
W tym miejscu należy także zaznaczyć, że Pojazdy sprzedawane przez Wnioskodawcę nie są przed dostawą używane przez ich producentów do celów demonstracyjnych.
W świetle powyższego, Wnioskodawca powziął wątpliwość jaką datę powinien wskazywać jako datę dopuszczenia Pojazdu do użytku w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy Pojazdów na fakturach sprzedaży wystawianych obecnie w formie elektronicznej i na fakturach ustrukturyzowanych wystawianych w przyszłości przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur.
Pytanie
Czy w okolicznościach przedstawionych w niniejszym wniosku, prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym, w świetle obowiązku wynikającego z art. 106e ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT, w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy Pojazdów Spółka powinna jako datę dopuszczenia Pojazdu do użytku na fakturach sprzedaży wystawianych obecnie w formie elektronicznej i na fakturach ustrukturyzowanych wystawianych w przyszłości przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, wskazywać datę wydania danego Pojazdu Spółce przez producenta?
Państwa stanowisko w sprawie
W okolicznościach przedstawionych w niniejszym wniosku i w świetle obowiązku wynikającego z art. 106e ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy Pojazdów, Spółka powinna jako datę dopuszczenia Pojazdu do użytku na fakturach sprzedaży wystawianych obecnie w formie elektronicznej i na fakturach ustrukturyzowanych wystawianych w przyszłości przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, wskazywać datę wydania danego Pojazdu Spółce przez producenta.
Uzasadnienie stanowiska
Art. 106e ust. 1 ustawy o VAT zawiera katalog elementów obowiązkowych, które powinna zawierać faktura. I tak zgodnie z pkt 22 ww. przepisu, w przypadku gdy przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy są nowe środki transportu, faktura powinna zawierać datę dopuszczenia nowego środka transportu do użytku oraz:
a)przebieg pojazdu - w przypadku pojazdów lądowych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a ustawy o VAT,
b)liczbę godzin roboczych używania nowego środka transportu - w przypadku jednostek pływających, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b ustawy o VAT, oraz statków powietrznych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. c ustawy o VAT.
Jednocześnie, zgodnie z art. 2 pkt 10 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o nowych środkach transportu rozumie się przez to przeznaczone do transportu osób lub towarów:
a)pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta;
b)jednostki pływające o długości większej niż 7,5 metra, jeżeli były używane nie dłużej niż 100 godzin roboczych na wodzie lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące, z wyjątkiem statków morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT; za moment dopuszczenia do użytku jednostki pływającej uznaje się dzień, w którym została ona wydana przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym została po raz pierwszy użyta dla celów demonstracyjnych przez producenta;
c)statki powietrzne o maksymalnej masie startowej większej niż 1550 kilogramów, jeżeli były używane nie dłużej niż 40 godzin roboczych lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące, z wyjątkiem środków transportu lotniczego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT; za moment dopuszczenia do użytku statku powietrznego uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.
Odnosząc powyższe kryteria do Pojazdów sprzedawanych przez Spółkę, należy przypomnieć, że stanowią one pojazdy lądowe przeznaczone do transportu osób lub towarów, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata. Pojazdy, przy spełnieniu dodatkowych warunków, mogą zatem stanowić nowe środki transportu, w rozumieniu art. 2 pkt 10 ustawy o VAT.
Możliwość uznania pojazdów lądowych za nowe środki transportu uwarunkowana jest ich przebiegiem bądź okresem jaki upłynął od dopuszczenia ich do użytku. Wnioskodawca w każdym przypadku jest w stanie ustalić przebieg danego Pojazdu. Jednocześnie, niezbędne jest ustalenie momentu dopuszczenia Pojazdu do użytku.
Co do zasady, zgodnie z treścią art. 2 pkt 10 lit. a ustawy o VAT, momentem dopuszczenia pojazdu lądowego do użytku jest dzień, w którym pojazd został po raz pierwszy zarejestrowany lub podlegał obowiązkowi rejestracji, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
W tym kontekście należy przypomnieć, że Pojazdy przed ich sprzedażą przez Spółkę nie są rejestrowane bądź objęte obowiązkiem rejestracji. Wnioskodawca nie podejmuje przed sprzedażą jakichkolwiek czynności mających na celu dopuszczenie Pojazdów do użytku. Tym samym, nie jest możliwe ustalenie daty dopuszczenia Pojazdów do użytku w oparciu o powyższą regułę.
Art. 2 pkt 10 lit. a ustawy o VAT w dalszej części wyjaśnia jednak, że jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta. Należy zatem rozstrzygnąć czy przywołana zasada znajdzie zastosowanie w analizowanej sprawie.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w okolicznościach przedstawionych w niniejszym wniosku nie tyle nie jest możliwe ustalenie dnia pierwszej rejestracji w momencie sprzedaży Pojazdu, co dzień ten nie jest znany bowiem jeszcze nie nastąpił. Niemniej jednak, z obiektywnego punktu widzenia, w praktyce skutek dla Wnioskodawcy jest analogiczny.
A zatem, w przypadku sprzedaży Pojazdów niezarejestrowanych, które nie podlegały dotychczas obowiązkowi rejestracji, za moment dopuszczenia danego Pojazdu do użytku powinien zostać uznany dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Pojazdy sprzedawane przez Wnioskodawcę nie są przed ich dostawą na rzecz Spółki używane przez producentów do celów demonstracyjnych. W rezultacie, w analizowanej sprawie, moment dopuszczenia danego Pojazdu do użytku w rozumieniu art. 2 pkt 10 lit. ustawy o VAT można ustalić jedynie na podstawie daty wydania Pojazdu przez producenta.
Przy czym, zgodnie z obecnym przyjętym w Grupie modelem produkcji i dystrybucji, w praktyce Spółka może być pierwszym nabywcą Pojazdu (w przypadku Pojazdów produkowanych bezpośrednio przez A.) bądź formalnie drugim nabywcą Pojazdu (w przypadku Pojazdów sprzedawanych przez A., ale produkowanych przez inne podmioty z Grupy). Z uwagi jednak, że w każdym przypadku transport Pojazdów następuje bezpośrednio od producenta do Spółki, Wnioskodawca przyjmuje, że moment wydania danego Pojazdu na rzecz Spółki jest momentem pierwszego wydania Pojazdu przez producenta.
W ocenie Spółki, data wydania danego Pojazdu przez producenta na rzecz Spółki powinna być zatem przyjmowana jako data dopuszczenia danego Pojazdu do użytku w rozumieniu art. 2 pkt 10 lit. a ustawy o VAT.
W tym miejscu należy raz jeszcze podkreślić, że prawidłowa identyfikacja momentu dopuszczenia Pojazdu do użytku ma kluczowe znaczenie nie tylko dla jego klasyfikacji jako nowego środka transportu, ale również z perspektywy prawidłowości dokumentowania czynności opodatkowanych. W świetle art. 106e ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT, uznanie Pojazdu za nowy środek transportu w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów skutkuje bowiem koniecznością wskazania na fakturze daty dopuszczenia Pojazdu do użytku.
Ponadto, stosownie do treści art. 106ga ust. 1 dodanego do ustawy o VAT na mocy ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1598), który wejdzie w życie z dniem 1 lutego 2026 r., podatnicy będą zobowiązani do wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Zgodnie ze strukturą logiczną faktury ustrukturyzowanej (e-Faktury) opublikowaną przez Ministerstwo Finansów, w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, pole P_22A dedykowane dacie dopuszczenia nowego środka transportu do użytku, jest polem obowiązkowym.
Tym samym, po wejściu w życie obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, w praktyce nie będzie możliwe wystawienie prawidłowej faktury ustrukturyzowanej dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę nowego środka transportu bez podania daty dopuszczenia tego środka transportu do użytku. Faktura niezawierająca danych w polu obowiązkowym (podanych w prawidłowym formacie) nie przejdzie bowiem walidacji w Krajowym Systemie e-Faktur.
Mając na uwadze powyższe rozważania, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w okolicznościach przedstawionych w niniejszym wniosku, w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy Pojazdów, w świetle obowiązku wynikającego z art. 106e ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT, Spółka powinna jako datę dopuszczenia Pojazdu do użytku na fakturach sprzedaży wystawianych obecnie w formie elektronicznej i na fakturach ustrukturyzowanych wystawianych w przyszłości przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, wskazywać datę wydania danego Pojazdu Spółce przez producenta.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów na terytorium kraju;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z regulacji tej wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 1 i 4 ustawy:
Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.
Przez terytorium państwa członkowskiego rozumie się terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy:
Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.
Stosownie do art. 13 ust. 2 ustawy:
Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
1)podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
2)osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
3)podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
4)podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.
W myśl art. 13 ust. 6 ustawy:
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 albo art. 113a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7.
Zatem dla uznania danej czynności za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów musi zaistnieć wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, w wyniku dokonania dostawy tych towarów (przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel).
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka należy do międzynarodowej Grupy zajmującej się produkcją i dystrybucją samochodów. Spółka pełni w Grupie rolę dystrybutora, tj. nabywa (...) (Pojazdy) od (...) (A.) z siedzibą w Japonii w celu ich dalszej odsprzedaży. Niezależnie od tego, czy Pojazdy produkowane są przez A., czy przez inne podmioty z Grupy - A. dokonuje dostawy Pojazdów na rzecz Wnioskodawcy i wystawia faktury z tego tytułu. Pojazdy przemieszczane są od producenta do Wnioskodawcy. Wnioskodawca sprzedaje Pojazdy na rzecz profesjonalnych podmiotów (dealerów) w Polsce (dostawa towarów na terytorium kraju) oraz innych krajach członkowskich Unii Europejskiej (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) i wystawia faktury dokumentujące powyższe dostawy na rzecz nabywców. Dealerzy sprzedają Pojazdy klientom indywidualnym.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy na fakturach dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę Pojazdów, wystawianych obecnie w formie elektronicznej oraz na fakturach ustrukturyzowanych wystawianych w przyszłości przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, jako datę dopuszczenia Pojazdu do użytku można wskazywać datę wydania danego Pojazdu Spółce przez producenta.
Odnosząc się do przedstawionych wątpliwości należy wskazać, że zgodnie z art. 2 pkt 10 lit. a) ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o nowych środkach transportu - rozumie się przez to przeznaczone do transportu osób lub towarów pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.
Według art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy:
Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze.
Zgodnie z art. 2 pkt 32a ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze ustrukturyzowanej - rozumie się przez to fakturę wystawioną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie.
Ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1598), wprowadzono zmiany w zakresie KSeF, które miały wejść w życie 1 lipca 2024 r. Jednak, zgodnie z ustawą z dnia 9 maja 2024 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 852), zwanej dalej „ustawą zmieniającą” - termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF został przesunięty na 1 lutego 2026 r.
Stosownie do art. 106ga ust. 1-5 ustawy, który wejdzie w życie od 1 lutego 2026 r.:
1)Podatnicy są obowiązani wystawiać faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur.
2)Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy wystawiania faktur:
1.przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;
2.przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę;
3.przez podatnika korzystającego z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 7, 7a i 9, dokumentujących czynności rozliczane w tych procedurach;
4.na rzecz nabywcy towarów lub usług będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej;
5.w przypadku odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 106s.
6.przez podatnika korzystającego ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113a ust. 1.
3)W przypadku, o którym mowa w ust. 2, wystawia się faktury elektroniczne lub faktury w postaci papierowej.
4)W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane.
Ponadto stosownie do art. 106gb ust. 1 ustawy, który wejdzie w życie od 1 lutego 2026 r.:
Faktura ustrukturyzowana jest wystawiana i otrzymywana przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur za pomocą oprogramowania interfejsowego, w postaci elektronicznej i zgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Dane, jakie powinna zawierać faktura, zostały wskazane w art. 106e ust. 1 ustawy. I tak, w art. 106e ust. 1 pkt 22 ustawy wskazano, że:
Faktura powinna zawierać - w przypadku gdy przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy są nowe środki transportu - datę dopuszczenia nowego środka transportu do użytku oraz:
a.przebieg pojazdu - w przypadku pojazdów lądowych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a,
b.liczbę godzin roboczych używania nowego środka transportu - w przypadku jednostek pływających, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b, oraz statków powietrznych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. c.
Z powołanego art. 106e ust. 1 pkt 22 ustawy wynika więc, że faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę nowych środków transportu powinna zawierać m.in. datę dopuszczenia nowego środka transportu do użytku.
Z kolei w art. 2 pkt 10 lit. a) ustawy, wskazano, że za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego (w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza).
Zgodnie z omawianym przepisem, jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, wówczas za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.
Spółka wskazała, że Pojazdy będące przedmiotem dokonywanej przez Spółkę wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, to pojazdy lądowe przeznaczone do transportu osób lub towarów, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata. Pojazdy przed dokonaniem ich dostawy przez Spółkę, nie podlegają rejestracji na terytorium Polski. Jednocześnie, Spółka nie podejmuje żadnych innych działań mających na celu dopuszczenie Pojazdów do ruchu, w rozumieniu ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047 ze zm.). W konsekwencji, w momencie sprzedaży Pojazdów Spółka nie jest w stanie wskazać daty pierwszej rejestracji danego Pojazdu. Spółka dysponuje jedynie informacjami dotyczącymi daty wydania Pojazdu Spółce przez producenta. Z wniosku wynika również, że Producenci nie używają Pojazdów do celów demonstracyjnych.
Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz przedstawione okoliczności sprawy należy uznać, że skoro Spółka nie może wskazać daty pierwszej rejestracji danego Pojazdu ani dnia, w którym powstał obowiązek rejestracji w celu dopuszczenia Pojazdu do ruchu drogowego, należy zgodzić się ze Spółką, że na fakturach dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę Pojazdów, wystawianych obecnie w formie elektronicznej oraz na fakturach ustrukturyzowanych wystawianych w przyszłości przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, jako datę dopuszczenia Pojazdu do użytku powinna - stosownie do art. 2 pkt 10 lit. a) ustawy - wskazywać datę wydania danego Pojazdu Spółce przez producenta.
Tym samym, przedstawione stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Podkreślam, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.