
Temat interpretacji
Odliczenie VAT od wydatków na masaże, basen i fizjoterapię
Podatniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zwróciła się do KIS z pytaniem, czy może odliczyć VAT od kosztów leczenia bólu kręgosłupa. Dolegliwości te były efektem wieloletniej pracy siedzącej i fizycznego obciążenia związanego z noszeniem akt. Lekarz zalecił jej m.in. jogę, basen, masaże, saunę oraz fizjoterapię, bez których, jak twierdziła nie jest w stanie pracować. Wydatki te ponosiła regularnie i zamierzała uwzględniać je jako koszty, od których chciała odliczać VAT.
W jej ocenie istniał bezpośredni związek pomiędzy leczeniem a przychodami, ponieważ brak terapii uniemożliwiał jej świadczenie usług prawniczych. Uważała, że skoro wydatki te mają wpływ na możliwość wykonywania działalności, powinny być uznane za koszty związane z czynnościami opodatkowanymi.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa uznał stanowisko podatniczki, za nieprawidłowe. Powołując się na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT organ podatkowy stwierdził, że prawo do odliczenia VAT przysługuje jedynie wówczas, gdy towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a nie wtedy, gdy mają charakter osobisty. Zdaniem organu, usługi zdrowotne służyły zachowaniu ogólnej sprawności, a nie bezpośrednio działalności gospodarczej. Takie wydatki ponoszą również osoby nieprowadzące działalności i są one warunkowane indywidualnym stanem zdrowia, a nie celami gospodarczymi.
W konsekwencji KIS odmówiła prawa do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na masaże, basen, fizjoterapię, jogę, saunę czy prywatne leczenie. Zdaniem organu, nie istniał wystarczający związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy tymi wydatkami a powstawaniem obrotu opodatkowanego.