Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 17 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych w związku z koniecznością leczenia oraz łagodzenia bólu kręgosłupa.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani adwokatem i prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą. Z uwagi na pracę głównie siedzącą – w kancelarii, w sądzie, w samochodzie, w środkach komunikacji w czasie podróży służbowych, a także noszenie ciężkich akt z pracy i do pracy, z i do sądu, odczuwa Pani poważne dolegliwości bólowe kręgosłupa. Obecnie od kilku tygodni zażywa Pani leki przepisane przez lekarza rodzinnego na ból kręgosłupa, a lekarz zalecił Pani regularnie: basen, jogę, pilates, saunę, masaże i fizjoterapię. Po takich usługach ból się zmniejsza albo ustaje.

Bez takich usług nie jest Pani w stanie unieść teczki z aktami i laptopem, sprawnie poruszać się, a nawet w pewnym momencie nie była Pani w stanie z uwagi na ból wsiąść do samochodu. Wobec stanu zdrowia, który wynika z prowadzonej działalności, musi Pani korzystać z usług opisanych wyżej i wydatkować środki na leki i diagnostykę.

W uzupełnieniu wniosku na pytania z wezwania wskazała Pani odpowiednio:

a)Jaką dokumentację podatkową prowadzi Pani dla celów działalności gospodarczej?

Księga przychodów i rozchodów.

b)Jaką metodą rozlicza Pani koszty uzyskania przychodów?

Metoda kasowa, rozlicza się Pani na podstawie ogólnej skali podatkowej.

c)Czy w związku z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa podjęła Pani leczenie u lekarza specjalisty? Jeżeli tak, to jaki jest to lekarz specjalista i jakie metody leczenia zalecił?

Podjęła Pani leczenie u lekarza rodzinnego, który zapowiedział, że przy kontynuowaniu dolegliwości bólowych skieruje Panią na TK/rezonans, a w tym tygodniu dolegliwości bólowe wróciły, więc zamierza Pani w następnym tygodniu powrócić do lekarza rodzinnego po skierowanie, a następnie z wynikiem udać się do specjalisty, przy czym czas oczekiwania na badanie TK/rezonans i specjalistę to zapewne ok. 12 miesięcy, więc będzie Pani musiała wykonać te badania prywatnie, a także udać się na prywatną wizytę do specjalisty, dodatkowo lekarz rodzinny zalecił jogę, ćwiczenia typu pilates, oddziaływanie ciepłem (sauna), basen, rehabilitację.

d)Czy w związku z problemami zdrowotnymi uzyskała Pani orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

Nie ma Pani stopnia niepełnosprawności, jakby Pani miała, to już by zamknęła działalność gospodarczą i mogłaby Pani zostać bezdomna i bezrobotna.

e)Czy poniosła już Pani wydatki, o których mowa we wniosku? Jeżeli tak, to jakie?

Poniosła Pani: regularnie chodzi na masaże - ok. 200 zł tygodniowo, poniosła Pani koszty leków przepisanych przez lekarza rodzinnego - leków przeciwbólowych i maści przeciwbólowych, regularnie ponosi Pani koszty wejścia na saunę, basen, jogę, rehabilitację, ćwiczenia.

f)Jakie konkretnie wydatki związane z leczeniem zamierza Pani ponieść i które z nich zamierza uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów?

Zamierza Pani ponieść koszty: ortopedy prywatnego, TK/rezonansu prywatnego, leków, maści przeciwbólowych, rehabilitacji prywatnej, basenu, jogi, sauny, ćwiczeń na kręgosłup i te koszty zamierza uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów.

g)Jaki jest związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy konkretnymi wydatkami, które zmierza Pani uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów, a przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej albo zachowaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodu?

Pani praca polega albo na pisaniu pism, a więc to praca siedząca przy biurku albo spędzaniu czasu na salach sądowych. W przypadku dolegliwości bólowych zw. z kręgosłupem, które Pani odczuwa po 10 latach pracy w zawodzie, nie jest Pani w stanie ani wysiedzieć przed biurkiem ani na sali sądowej. Do tego Pani praca wymaga częstego podróżowania, głównie samochodem, a przy ostrym bólu kręgosłupa nie mogła Pani samodzielnie prowadzić samochodu, a tym samym może się przemieszczać sprawnie między sądami, prokuraturami, policją. W ostatnim czasie nie była Pani w stanie wsiąść do samochodu, a musiała samochodem dojechać do ... w celach służbowych (wówczas poprosiła Pani znajomego, który Panią tam zawiózł). Dolegliwości bólowe kręgosłupa uniemożliwiają Pani pracę.

Pytanie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Czy w zakresie wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę w związku z koniecznością leczenia oraz łagodzenia bólu kręgosłupa zaistnieje możliwość odliczenia podatku od towarów i usług od przedmiotowych wydatków na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT?

Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Uważa Pani, że jako osoba wykonująca pracę siedzącą przy biurku po wiele godzin dziennie, jest Pani uprawniona do odliczenia podatku od towarów usług od wydatków w postaci ortopedy prywatnego, TK/rezonansu prywatnego, leków, maści przeciwbólowych, rehabilitacji prywatnej, basenu, jogi, sauny, ćwiczeń na kręgosłup typu pilates, ponieważ bez tych towarów i usług nie jest Pani w stanie okresowo wykonywać swojej działalności, a może się okazać, że nawet długotrwale.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy:

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od  transakcji związanych z zakupami.

Ustawa ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z  osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że  określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do  uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Podkreślenia wymaga, iż ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, stosownie do którego:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub  zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy: transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pani adwokatem i prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą. Z uwagi na pracę głównie siedzącą, a także noszenie ciężkich akt z pracy i do pracy, z i do sądu, odczuwa Pani poważne dolegliwości bólowe kręgosłupa. Obecnie od kilku tygodni zażywa Pani leki przepisane przez lekarza rodzinnego na ból kręgosłupa, a lekarz zalecił Pani regularnie: basen, joge, pilates, saunę, masaże i fizjoterapię. Po takich usługach ból się zmniejsza albo ustaje. Bez takich usług nie jest Pani w stanie unieść teczki z aktami i laptopem, sprawnie poruszać się, a nawet w pewnym momencie nie była Pani w stanie z uwagi na ból wsiąść do samochodu. Wobec stanu zdrowia, który wynika z prowadzonej działalności, musi Pani korzystać z usług opisanych wyżej i wydatkować środki na leki i diagnostykę.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz dyrektywą Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. str.1 ze zm.) – dalej dyrektywa VAT, możliwe jest odliczenie podatku od nabywanych towarów i usług, które są związane z prowadzoną przez podatnika opodatkowaną działalnością gospodarczą.

Natomiast, w odniesieniu do przedstawionego opisu sprawy wskazania wymaga, że w tej sprawie wydatków poniesionych przez Panią w związku z koniecznością leczenia oraz łagodzenia bólu kręgosłupa nie można zaliczyć do wydatków związanych – ani bezpośrednio, ani pośrednio – z opodatkowaną działalnością gospodarczą.

Wydatki poniesione przez Panią w związku z koniecznością leczenia oraz łagodzenia bólu kręgosłupa (w Pani przypadku wydatki w postaci ortopedy prywatnego, TK/rezonansu prywatnego, leków, maści przeciwbólowych, rehabilitacji prywatnej, basenu, jogi, sauny, ćwiczeń na kręgosłup typu pilates), uwarunkowane są Pani stanem zdrowia. W sytuacji bólu kręgosłupa, osoba fizyczna jest zmuszona do podjęcia działań związanych ze zniwelowaniem takiego bólu, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona zdrowia. Wydatki na poprawę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym (w tym celu wydatki te ponoszą również inne osoby) i są związane z funkcjonowaniem danej jednostki w życiu społecznym, a ich poniesienie uwarunkowane jest innymi względami, aniżeli wzrost sprzedaży opodatkowanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tak więc wydatki poniesione przez Panią w związku z koniecznością leczenia oraz łagodzenia bólu kręgosłupa, stanowią wydatki o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzenia działalności gospodarczej i jako takie nie mogą stanowić podstawy do odliczenia podatku naliczonego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, w tej sprawie nie jest spełniona przesłanka, o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy i nie będzie przysługiwało Pani prawo do  odliczenia podatku od towarów i usług od przedmiotowych wydatków. Wydatki poniesione przez Panią w związku z koniecznością leczenia oraz łagodzenia bólu kręgosłupa nie mogą być zatem uznane za wydatki mające racjonalny wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą i związane z generowaniem obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.

Podsumowując, nie będzie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków w postaci ortopedy prywatnego, TK/rezonansu prywatnego, leków, maści przeciwbólowych, rehabilitacji prywatnej, basenu, jogi, sauny, ćwiczeń na kręgosłup typu pilates.

Tym samym, Pani stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wniosek zostanie załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.