
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 2 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług świadczonych przez Państwa usług związanych z wystawianiem przedstawień artystycznych. Uzupełnili je Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 21 stycznia 2025 r. (wpływ 22 stycznia 2025 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku)
Spółka X. Spółka z o. o. prowadzi działalność, której głównym przedmiotem jest działalność o kodzie PKD 90.01 .Z - działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych. Spółka specjalizuje się w świadczeniu usług DJ-a oraz wodzireja na imprezach okolicznościowych, takich jak wesela, studniówki, bale, imprezy firmowe i inne wydarzenia organizowane dla osób fizycznych.
Spółka oferuje dwie usługi jednocześnie - DJ-a oraz wodzireja.
Jako DJ - autorską selekcję utworów muzycznych dopasowaną do charakteru imprezy oraz preferencji uczestników, obejmuje także miksowanie muzyki w czasie rzeczywistym oraz tworzenie dynamicznej atmosfery, a także interakcję z gośćmi.
Jako wodzirej - indywidualny scenariusz imprezy, który zawiera specjalnie dobrane elementy artystyczne, zabawy integracyjne oraz tańce, a także prowadzenie całej imprezy w sposób zapewniający odpowiednią atmosferę.
Każdy scenariusz imprezy jest indywidualny, po wcześniejszym kontakcie z klientem, uwzględniając jego preferencje dotyczące muzyki, zabaw, tematów imprezowych i innych elementów artystycznych. Z racji twórczego charakteru świadczonych usług, pełnią Państwo rolę artysty wykonawcy, tworząc unikalne wydarzenie, które jest dostosowane do indywidualnych oczekiwań każdego klienta.
Honorarium za świadczoną usługę wypłacane jest na podstawie wystawionego rachunku lub paragonu.
Czynniki decydujące o kulturalnym charakterze świadczonych usług:
1.Twórczy charakter działalności - autorska selekcja utworów, miksowanie muzyki w czasie rzeczywistym, tworzenie indywidualnych scenariuszy wydarzeń.
2.Uwzględnienie tradycji kulturowych - promocja elementów kulturowych z różnych krajów (np. tańce hiszpańskie, brazylijskie) oraz polskich tradycji regionalnych.
3.Tradycyjne tańce i zabawy polskie - włączenie tańca polonez oraz góralskich zabaw tanecznych promuje polską tradycję, wzbogacając wydarzenie o narodowe i regionalne elementy kulturowe.
4.Rola artysty wykonawcy - unikalne, artystyczne kreacje wydarzeń dostosowane do odbiorców.
5.Wartość społeczna i edukacyjna - integracja uczestników, promowanie współpracy i otwartości na różnorodność kulturową.
6.Zgodność z ustawami - działalność wpisuje się w definicję działalności artystycznej zgodnie z przepisami.
7.Publiczny charakter - usługi dostępne dla szerokiego grona odbiorców, promujące kulturę i tradycje.
Świadczone usługi przyczyniają się do upowszechniania dorobku kulturalnego poprzez:
1.Tworzenie unikalnych doświadczeń - artystyczne wydarzenia integrujące uczestników z różnymi kulturami.
2.Edukację kulturową - nauka tańców, zabaw i interakcji inspirowanych tradycjami z całego świata.
3.Dostępność dla szerokiego grona odbiorców - organizacja wydarzeń zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, co zwiększa zasięg kultury i tradycji.
Realizacja ww. usług nie prowadzi do powstania utworu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.), ponieważ działania takie jak miksowanie muzyki, dobór repertuaru czy prowadzenie zabaw mają charakter wykonawczy i organizacyjny, a nie stanowią przejawu twórczej działalności o indywidualnym charakterze w rozumieniu tej ustawy.
Świadcząc przedmiotowe usługi, spółka nie realizuje usług, o których mowa w art. 43 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), gdyż świadczone przez spółkę usługi mieszczą się w zakresie wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt. 33 lit. b tej ustawy.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy świadczone przez spółkę usługi związane z wystawianiem przedstawień artystycznych wymienione we wniosku mogą korzystać e zwolnienia przedmiotowego z VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Stanowisko spółki, którą reprezentuje Pan A. B., opiera się na przekonaniu, że świadczone przez Państwa usługi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie przepisów ustawy o VAT, mimo że Pan A. B. nie tworzy nowych utworów muzycznych. Świadczone usługi obejmują twórcze opracowanie i wykonanie scenariuszy artystycznych, które są indywidualnymi dziełami w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Usługi te polegają na twórczym łączeniu istniejącej muzyki, tekstów, choreografii oraz innych elementów artystycznych, tworząc w ten sposób unikalne dzieła, które są objęte ochroną prawno-autorską.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem ochrony prawa autorskiego są przejawy działalności twórczej, mające indywidualny charakter, niezależnie od tego, czy tworzona jest nowa muzyka, czy też wykorzystywane są utwory już istniejące. Przekształcanie tych elementów w unikalny sposób, w ramach realizacji scenariuszy artystycznych, stanowi twórczość objętą ochroną prawno-autorską.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 33 lit. b ustawy o VAT, usługi związane z tworzeniem i wykonywaniem utworów artystycznych, które mają charakter twórczy, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Świadczone przez Państwa usługi, mimo że nie obejmują tworzenia nowych utworów muzycznych, mają charakter twórczy i wynikają z indywidualnej koncepcji artystycznej. W związku z tym, spełniają warunki do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, o którym mowa w przepisach ustawy o VAT.
Zwracają się Państwo z prośbą o potwierdzenie, czy w związku z twórczym charakterem spółki świadczonych usług DJ-a oraz wodzireja, mogą Państwo korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 33 lit. b ustawy o VAT, biorąc pod uwagę, że tworzą indywidualne scenariusze imprez i dostosowują je do potrzeb każdego klienta.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienia od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy:
Zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:
a) podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,
b) indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
Na mocy art. 43 ust. 19 ustawy:
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 33, nie ma zastosowania do:
1)usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach,
2)wstępu:
a)na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego,
b)do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych,
c)do parków rekreacyjnych, na plaże i do innych miejsc o charakterze kulturalnym,
3)wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą,
4)usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach,
5)działalności agencji informacyjnych,
6)usług wydawniczych,
7)usług radia i telewizji, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 34,
8)usług ochrony praw.
Należy podkreślić, że pojęcia używane do oznaczenia zwolnień, o których mowa w art. 43 ustawy, należy interpretować ściśle, zważywszy, że zwolnienia te stanowią odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatek od towarów i usług pobierany jest od każdej usługi świadczonej odpłatnie przez podatnika. Hipoteza normy prawnej zawarta w powyższym przepisie art. 43 ust. 1 pkt 33 będzie zatem obejmować wyłącznie podmioty expressis verbis w nim ujęte.
Analizując powołane wyżej regulacje dotyczące zwolnienia od podatku od towarów i usług przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, w zakresie usług kulturalnych zauważyć należy, że warunkiem zastosowania ww. zwolnienia od podatku jest spełnienie przesłanki o charakterze podmiotowym odnoszącej się do usługodawcy, jak również przedmiotowym, dotyczącym rodzaju świadczonych usług. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie będzie miało zastosowania.
W skład grupy podmiotów uprawnionych do zwolnienia weszli indywidualni twórcy i artyści wykonawcy, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzani w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
Ustawodawca - w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy - wymienia usługi indywidualnych twórców i artystów wykonawców, odsyłając w celu zdefiniowania tych pojęć do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 24), zwanej dalej ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
I tak, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
W myśl art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
2) plastyczne;
3) fotograficzne;
4) lutnicze;
5) wzornictwa przemysłowego;
6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
7) muzyczne i słowno-muzyczne;
8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
9) audiowizualne (w tym filmowe).
Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.
Stosownie do art. 85 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Każde artystyczne wykonanie utworu lub dzieła sztuki ludowej pozostaje pod ochroną niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Artystycznymi wykonaniami, w rozumieniu ust. 1, są w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania.
Z treści ww. przepisów można zatem wywieść, że twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Użyte w tym przepisie określenie „przejaw działalności twórczej”, należy rozumieć jako uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym.
Tak sformułowana treść przepisów określających zwolnienie od podatku, gdzie szczególnie akcentowana jest „indywidualność twórców i artystów wykonawców”, w zestawieniu z brzmieniem przepisów ustawy o prawie autorskim pozwala stwierdzić, że intencją ustawodawcy podatkowego było objęcie zwolnieniem wyłącznie takich usług kulturalnych, które świadczone są przez twórców, artystów wykonawców, z uwzględnieniem ich szczególnych relacji z dziełem, utworem. Powyższego przymiotu twórcy, czy artysty wykonawcy z pewnością nie można przypisać np. spółkom.
Jak wskazano w opisie sprawy, prowadzą Państwo działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której głównym przedmiotem jest działalność o kodzie PKD 90.01 .Z - działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych. Spółka specjalizuje się w świadczeniu usług DJ-a oraz wodzireja na imprezach okolicznościowych, takich jak wesela, studniówki, bale, imprezy firmowe i inne wydarzenia organizowane dla osób fizycznych. Oferują Państwo dwie usługi jednocześnie - DJ-a oraz wodzireja.
Jako DJ - autorską selekcję utworów muzycznych dopasowaną do charakteru imprezy oraz preferencji uczestników, obejmuje także miksowanie muzyki w czasie rzeczywistym oraz tworzenie dynamicznej atmosfery, a także interakcję z gośćmi.
Jako wodzirej - indywidualny scenariusz imprezy, który zawiera specjalnie dobrane elementy artystyczne, zabawy integracyjne oraz tańce, a także prowadzenie całej imprezy w sposób zapewniający odpowiednią atmosferę.
Każdy scenariusz imprezy jest indywidualny, po wcześniejszym kontakcie z klientem, uwzględniając jego preferencje dotyczące muzyki, zabaw, tematów imprezowych i innych elementów artystycznych. Honorarium za świadczoną usługę wypłacane jest na podstawie wystawionego rachunku lub paragonu. Realizacja ww. usług nie prowadzi do powstania utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ponieważ działania takie jak miksowanie muzyki, dobór repertuaru czy prowadzenie zabaw mają charakter wykonawczy i organizacyjny, a nie stanowią przejawu twórczej działalności o indywidualnym charakterze w rozumieniu tej ustawy.
Państwa wątpliwości budzi możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług dla świadczonych przez Państwa usług związanych z wystawianiem przedstawień artystycznych.
Należy zauważyć, że aby skorzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT wymagane jest posiadanie statusu indywidualnego twórcy lub artysty wykonawcy. Państwo (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) natomiast w zakresie swojej działalności nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy, gdyż jako podmiot gospodarczy nie posiadają Państwo statusu indywidualnego twórcy lub artysty wykonawcy. Status taki może być przyznany wyłącznie personalnie konkretnej osobie, a nie spółce, która ze swojej istoty jest podmiotem zbiorowym. A zatem tylko i wyłącznie usługi świadczone przez osoby fizyczne posiadające statusu indywidualnego twórcy lub artysty wykonawcy objęte będą zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.
Odnosząc przedstawione okoliczności sprawy do powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, że skoro prowadzą Państwo działalność gospodarczą (w ramach której świadczą Państwo usługi związane z wystawianiem przedstawień artystycznych) w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to tym samym nie mogą Państwo być uznani za indywidualnego twórcę lub artystę wykonawcę. Zatem nie są Państwo podmiotem wymienionym w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.
Wobec powyższego, z uwagi na fakt, że nie są Państwo (Spółka) podmiotem (twórcą i artystą wykonawcą), o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy, to świadczone przez Państwa (Spółkę) usługi związane z wystawianiem przedstawień artystycznych, nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy lub stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm., dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.