Interpretacja indywidualn - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualn - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.648.2024.4.MK

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualn

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 2 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży Nieruchomości. Uzupełniła go Pani pismem z 3 lutego 2025 r. (wpływ 5 lutego 2025 r. ) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W dniu 8 lipca 2020 r. Pani razem z mężem zakupili niezabudowaną działkę niedaleko (…) o powierzchni ok. 1100 m2 (Rep. (…)). Działkę tę zakupiła Pani wraz z mężem z zamiarem wybudowania domu mieszkalnego (bliźniak). W domu tym zamierzała Pani wraz z mężem zamieszkać z Pani rodzicami, tj. Pani z mężem w jednym lokalu (A1) i Pani rodzice w odrębnym i samodzielnym drugim lokalu (A2).

Decyzję o zakupie działki i budowie domu podjęła Pani wraz z mężem ze względu na wiek Pani rodziców. Oboje mieli około 70 lat i mieszkali w dużej odległości od placówki medycznej i przystanku autobusowego czy kolejowego. Coraz częstsze problemy zdrowotne wymagały wizyt w przychodniach i szpitalach położonych w różnych miejscowościach. Dla starszych ludzi nieposiadających samochodu było to uciążliwe i stresujące. Jednocześnie nie chcieli nazbyt często angażować Pani czy Pani męża by dotrzeć na wizytę lekarską.

Stwierdziła Pani wraz z mężem, że gdybyście mieszkali po sąsiedzku, wiedziałaby Pani wraz z mężem więcej o ich zdrowiu i planowanych przez nich wizytach lekarskich. Sprawniej mogłaby Pani wraz z mężem wszystko zorganizować by oni bez stresu mogli dotrzeć np. na umówioną wizytę lekarską. Poza tym przystanek autobusowy w odległości 100 m pozwoliłby im na zachowanie samodzielności. Nie czuliby się zatem wykluczeni z życia społecznego ze względu na swój wiek.

Plany Pani i Pani męża były realne. Zakup działki i budowa domu miały zostać sfinansowane z posiadanych środków i kredytu hipotecznego zaciągniętego przez Panią i Pani męża. Decyzja taka była naturalna bo nieruchomość w (…) w której mieszkali Pani rodzice była Pani własnością w części od prawie dwudziestu lat (B), tj. w dniu 15 lutego 2003 r. Pani i Pani siostra otrzymałyście w darowiźnie od rodziców do majątku osobistego nieruchomość zabudowaną o powierzchni prawie 2 tys. m2 ze znajdującym się na niej budynkiem mieszkalnym.

Pani rodzice byli zachwyceni taką perspektywą. Z tego powodu przeszła Pani do konkretnych działań. Kupiła Pani wraz z mężem działkę, projekt, a następnie otrzymała Pani wraz z mężem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego składającego się z dwóch odrębnych lokali (decyzja ostateczna wydana z upoważnienia Starosty (…) nr (…)). Jednak prace szły bardzo powoli z powodu zdiagnozowanej u Pani mamy ciężkiej choroby i opieki nad nią.

Po kilku latach, w 2024 r. wystąpiła Pani wraz z mężem z wnioskiem do banku o udzielenie kredytu budowlano-hipotecznego. Umowę z bankiem o kredyt podpisała Pani wraz z mężem 27 września 2024 r.

W październiku 2024 r. Pani tata podzielił się swoimi wątpliwościami w zakresie zmiany miejsca zamieszkania (po śmierci Pani mamy). Powiedział on, że bardzo ceni sobie życie w (…), gdzie ma wielu przyjaciół i jest w dobrych stosunkach z sąsiadami. Argumentował, że na osiedlu na którym budowany jest dom mieszkają sami młodzi ludzie, których w ciągu dnia nie ma - bo pracują. Jednocześnie zapytał się, czy byłby to problem gdyby Pani i jej mąż budowany dom w części w której on miałby zamieszkać - sprzedali.

W sytuacji gdy Pani tata wycofał się z planowanego wspólnego zamieszkania to także Pani i Pani męża przeprowadzka do A1 będzie bezzasadna. Nie zrealizuje Pani wraz z mężem pierwotnego planu. Zmiana miała na celu zamieszkanie w bliskim sąsiedztwie z Pani tatą by mieć lepszy kontakt i lepiej sprawować opiekę na nim. Mieszka Pani wraz z mężem obecnie w (…) (C) w odległości około 7 km. od taty, a po przeprowadzce odległość zwiększy się do prawie 15 km. Pierwotnie planowała Pani wraz z mężem, że sprzedadzą dwa domy w których mieszka Pani wraz z mężem i Pani tata (dom B w którym mieszkał Pani tata od wielu lat i dom C, w którym mieszkam Pani z mężem ponad 10 lat). Sprzedaż tych domów umożliwiłaby m.in. uregulowanie zobowiązań wobec banku i Pani siostry z tytułu posiadanego przez nią udziału w nieruchomości B. W efekcie zmiany decyzji przez Pani tatę, zamiast wspólnego zamieszkania w domach A1 i A2 sprzeda Pani w 2026 r.:

  • dwa lokale w budowanym domu dwulokalowym (bliźniak) - A1 i A2, tj. będzie Pani wraz z mężem nadal mieszkać w domu C albo
  • dom C i jeden lokal w budowanym domu - A2 i w rezultacie zamieszka Pani w lokalu A1 w (…).

Sprzedaż dwóch nieruchomości zarówno w jednej jak i drugiej opcji (nieruchomość C i A2 lub nieruchomość A1 i A2) umożliwi Pani spłatę zobowiązań z tytułu zaciągniętego kredytu na budowę domu dwulokalowego (bliźniak) - A1 i A2.

Zastanawia się Pani nad ewentualnymi skutkami podatkowymi w zakresie PIT i VAT z tytułu sprzedaży dwóch nieruchomości C i A2 lub A1 i A2.

Dodatkowo informuje Pani, że budowa domu według stanu na listopad 2024 r. jest na etapie stanu surowego otwartego.

Zarówno Pani jak i mąż nie prowadzą żadnej działalności zarobkowej w tym w branży budowlanej. Nigdy nie sprzedawała Pani nieruchomości.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Nie jest Pani czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Nigdy nie rejestrowała Pani żadnej działalności gospodarczej i nigdy nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej. Osiąga Pani dochody z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Podobnie Pani mąż, nie jest i nigdy nie był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Źródłem jego dochodów jest i była umowa o pracę.

Żadna z nieruchomości wymienionych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej tj.:

  • działka zakupiona 8 lipca 2020 r. Rep. (…), na której budowany jest dom mieszkalny bliźniak tzn. lokal A1 i lokal A2,
  • nieruchomość zabudowana o powierzchni prawie 2 tys. m2 ze znajdującym się na niej budynkiem mieszkalnym położona w (…) przekazana przez rodziców w darowiźnie w dniu 15 lutego 2003 r. Wnioskodawczyni i siostrze Wnioskodawczyni tzn. nieruchomość B,
  • nieruchomość zabudowana o powierzchni prawie 1 tys. m2 ze znajdującym się na niej budynkiem mieszkalnym położona w (…) tzn. nieruchomość C.

nigdy nie była przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów cywilnoprawnych o podobnym charakterze.

Wyjaśnia Pani dodatkowo, że w domu oznaczonym jako nieruchomość B mieszkali Pani rodzice od ponad 20 lat. Obecnie mieszka Pani tata (Pani mama zmarła w 2023 r.). Natomiast w domu oznaczonym jako nieruchomość C mieszka Pani z mężem od 2013 r.

Nie zawarła Pani i Pani mąż jakiejkolwiek umowy przedwstępnej. Nie widzi Pani również potrzeby zawarcia w przyszłości umowy przedwstępnej, tj. po znalezieniu przyszłego nabywcy.

Żadna umowa przedwstępna nie została zawarta, zatem nie udzieliła Pani jakichkolwiek pełnomocnictw, upoważnień, zgód dla nabywcy/nabywców.

Nigdy nie sprzedawała Pani i Pani mąż jakiejkolwiek nieruchomości czy lokalu mieszkalnego. W oparciu o podjętą z mężem decyzję, które nieruchomości będą przedmiotem sprzedaży (lokal A1 i lokal A2 czy nieruchomość C i lokal A2) planuje Pani dać ogłoszenie w Internecie. Być może skorzysta Pani wraz z mężem również z pomocy biura nieruchomości. Żadnych innych działań mających na celu znalezienie nabywcy/ nabywców Pani nie planuje, tj. w szczególności nie planuje Pani jakichkolwiek działań marketingowych mających na celu sprzedaż nieruchomości.

Poza nieruchomościami wymienionymi we wniosku, wskazanymi także w uzupełnieniu Pani czy Pani mąż nie posiadają (i nie posiadali) żadnych innych nieruchomości zabudowanych, niezabudowanych czy lokali mieszkalnych, których sprzedaż mogłaby Pani wraz z mężem zaplanować w przyszłości.

Oświadcza Pani, że Pani i Pani mąż nigdy nie sprzedawali, nie wynajmowali i nie dzierżawili żadnej nieruchomości zabudowanej, niezabudowanej czy lokalu mieszkalnego.

Pytanie

Czy sprzedaż w 2026 r. nieruchomości A1 i A2, wybudowanych w celu realizowania potrzeb mieszkaniowych, tj. inwestorów i rodziców, w rezultacie zmiany decyzji w trakcie budowy, będzie podlegała podatkowi VAT? Czy sprzedaż w 2026 r. nieruchomości C i A2 będzie również podlegała podatkowi VAT?

Pani stanowisko w sprawie

Mając na uwadze przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zarówno sprzedaż dwóch wybudowanych lokali A1 i A2 czy sprzedaż zamieszkałej przez wiele lat nieruchomości i jednego wybudowanego lokalu C i A2 nie będzie skutkowała opodatkowaniem w zakresie podatku od towarów i usług.

Pani i Pani mąż zarówno w jednej jak i drugiej opcji sprzedadzą majątek osobisty. Jest to sprzedaż incydentalna. Stąd przy sprzedaży nieruchomości nie będą podatnikami VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Aby czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika, tj. osobę wykonującą działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT).

Działalność gospodarcza zdefiniowana w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT z wyłączeniem czynności wskazanych w art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zwykłe wykonywanie prawa własności nie może być samo z siebie uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej, a sama liczba i zakres transakcji nie może o tym decydować. (wyrok z 20 czerwca 1996 r., C-155/94).

Kryteria, jakimi należy kierować się przy określaniu, czy w danym przypadku mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, czy też z zarządzaniem majątkiem prywatnym wskazano w wyroku NSA z 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07. Stwierdzenie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Przejawem zaś aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, mogącej wskazywać, iż jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg przykładowo przytoczonych wyżej okoliczności, a nie stwierdzenie wystąpienia jedynie niektórych (pojedynczych) z nich.

Wszystkie działania obejmujące zakup działki, projektu domu, wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę, jak również budowa domu trwały jak do tej pory pięć lat tj. od 2020 r. do2024 r. Nadal nie zostały zakończone. Planowano zamieszkać w nowym domu razem z rodzicami, później tatą. Wszystkie prace zarówno te już przeprowadzone jak i te które zostaną w przyszłości wykonane uzasadnione są pod względem ekonomicznym i są nakierowane na zamieszkanie domu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 i 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:

6) towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

22) sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza” zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.

Art. 15 ust. 1 i 2 ustawy:

1.Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

2.Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.

Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

W konsekwencji, uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Wskazała Pani, że 8 lipca 2020 r. razem z mężem zakupili niezabudowaną działkę. Działkę tę zakupiła Pani wraz z mężem z zamiarem wybudowania domu mieszkalnego (bliźniak). W domu tym zamierzała Pani wraz z mężem zamieszkać z Pani rodzicami, tj. Pani z mężem w jednym lokalu (A1) i Pani rodzice w odrębnym i samodzielnym drugim lokalu (A2). Z tego powodu przeszła Pani do konkretnych działań. Kupiła Pani wraz z mężem działkę, projekt, a następnie otrzymała Pani wraz z mężem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego składającego się z dwóch odrębnych lokali (decyzja ostateczna wydana z upoważnienia Starosty (…) nr (…)). Po kilku latach, w 2024 r. wystąpiła Pani wraz z mężem z wnioskiem do banku o udzielenie kredytu budowlano- hipotecznego. Umowę z bankiem o kredyt podpisała Pani wraz z mężem 27 września 2024 r. W sytuacji gdy Pani tata wycofał się z planowanego wspólnego zamieszkania to także Pani i Pani męża przeprowadzka do A1 będzie bezzasadna. Mieszka Pani wraz z mężem obecnie w (…) (C). W efekcie zmiany decyzji przez Pani tatę, zamiast wspólnego zamieszkania w domach A1 i A2 sprzeda Pani w 2026 r.:

  • dwa lokale w budowanym domu dwulokalowym (bliźniak) - A1 i A2, tj. będzie Pani wraz z mężem nadal mieszkać w domu C albo
  • dom C i jeden lokal w budowanym domu - A2 i w rezultacie zamieszka Pani w lokalu A1 w (…).

Sprzedaż dwóch nieruchomości zarówno w jednej jak i drugiej opcji (nieruchomość C i A2 lub nieruchomość A1 i A2) umożliwi Pani spłatę zobowiązań z tytułu zaciągniętego kredytu na budowę domu dwulokalowego (bliźniak) - A1 i A2.

Żadna z nieruchomości wymienionych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nigdy nie była przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów cywilnoprawnych o podobnym charakterze. Wyjaśnia Pani dodatkowo, że w domu oznaczonym jako nieruchomość B mieszkali Pani rodzice od ponad 20 lat. Obecnie mieszka Pani tata (Pani mama zmarła w 2023 r.). Natomiast w domu oznaczonym jako nieruchomość C mieszka Pani z mężem od 2013 r. Nigdy nie sprzedawała Pani i Pani mąż jakiejkolwiek nieruchomości czy lokalu mieszkalnego. Poza nieruchomościami wymienionymi we wniosku, Pani czy Pani mąż nie posiadają (i nie posiadali) żadnych innych nieruchomości zabudowanych, niezabudowanych czy lokali mieszkalnych, których sprzedaż mogłaby Pani wraz z mężem zaplanować w przyszłości. Oświadcza Pani, że Pani i Pani mąż nigdy nie sprzedawali, nie wynajmowali i nie dzierżawili żadnej nieruchomości zabudowanej, niezabudowanej czy lokalu mieszkalnego.

Pani wątpliwości dotyczą opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga zatem oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak wyjaśniono wyżej – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego nie wynika taka Pani aktywność związana ze sprzedażą nieruchomości A1, A2 i C, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie podjęła Pani bowiem ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami.

Wskazała Pani, że nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nigdy nie rejestrowała Pani żadnej działalności gospodarczej i nigdy nie prowadziła Pani żadnej działalności gospodarczej. W domu oznaczonym jako nieruchomość C mieszka Pani z mężem od 2013 r. Natomiast zamiarem wybudowania nieruchomości A1 i A2 było zamieszkanie w lokalu A1 Pani z mężem a w lokalu A2 mieli zamieszkać Pani rodzice. Żadna z nieruchomości będących przedmiotem sprzedaży nigdy nie była przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów cywilnoprawnych o podobnym charakterze. Nie zawarła Pani żadnej umowy przedwstępnej, zatem nie udzieliła Pani jakichkolwiek pełnomocnictw, upoważnień, zgód dla nabywcy/nabywców.

Planuje Pani dać ogłoszenie w Internecie. Być może skorzysta Pani również z pomocy biura nieruchomości. Żadnych innych działań mających na celu znalezienie nabywcy/nabywców nie planowano, tj. w szczególności nie planowano jakichkolwiek działań marketingowych mających na celu sprzedaż nieruchomości.

Poza nieruchomościami wymienionymi we wniosku, nie posiada (i nie posiadała) Pani żadnych innych nieruchomości zabudowanych, niezabudowanych czy lokali mieszkalnych, których sprzedaż mogłaby Pani zaplanować w przyszłości. Nigdy nie sprzedawała, nie wynajmowała i nie dzierżawiła Pani żadnej nieruchomości zabudowanej, niezabudowanej czy lokalu mieszkalnego.

Wobec powyższego, w rozpatrywanej sprawie sprzedaż nieruchomości A1, A2 i C będzie można uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Dokonując dostawy ww. nieruchomości korzystać będzie Pani z przysługującego Pani prawa do rozporządzania własnym majątkiem, co oznacza, że nie wypełni Pani przesłanek zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, i nie wystąpi w roli podatnika podatku od towarów i usług. Skutkiem powyższego transakcja zbycia nieruchomości A1 i A2 lub A2 i C nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja ta rozstrzyga Pani wątpliwości wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług tj. w zakresie pytania nr 2 wniosku. Natomiast w zakresie pytań nr 1 i 3 wniosku, dotyczącego zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja rozstrzyga w zakresie zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem Pani, a nie wywiera skutku prawnego dla Pani męża.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)  z zastosowaniem art. 119a;

2)  w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)  z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.