Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0112-KDIL3.4012.779.2024.2.AK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.779.2024.2.AK

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:

·braku opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia prawa własności składników majątkowych rozwiązanej Spółki z każdej z opisanych we wniosku grup składników majątkowych;

·braku obowiązku opodatkowania wartości samochodu osobowego wykupionego z leasingu i stanowiącego na dzień rozwiązania Spółki składnik majątku Spółki oraz braku obowiązku ujęcia tego samochodu w spisie z natury, a ze względu na niespełnienie przesłanki niezbędnej do zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy braku opodatkowania podatkiem VAT wydania prawa własności tego samochodu osobowego wspólnikom rozwiązanej Spółki.

Uzupełnili go Państwo pismem z 28 listopada 2024 r. (wpływ 2 grudnia 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 stycznia 2025 r. (wpływ 17 stycznia 2025 r.) i pismem z 20 stycznia 2025 r. (wpływ 20 stycznia 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Działając w imieniu A i B (pełnomocnictwa przesłane listem poleconym na adres organu), niniejszym pełnomocnik składa w ich imieniu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dla spółki cywilnej, której są wspólnikami w zakresie podatku od towarów i usług.

(…) spółka cywilna (dalej jako: Spółka) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą od kwietnia 1999 r. przez wiele lat w zakresie mechaniki pojazdowej, a w ostatnich latach w zakresie wynajmowania nieruchomości własnych.

W skład majątku Spółki wchodzą:

·udział ułamkowy w prawie własności nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-magazynowo-administracyjnym oraz budowlami typu: ogrodzenie, utwardzenie posesji, mur oporowy;

·pełna własność odrębnych środków trwałych typu kocioł gazowy, instalacja ogrzewania gazowego, wyważarka do kół, trzy wentylatory, dźwig dwukolumnowy, system alarmowy, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze wodociągowe, podnośnik.

Wspólnikami Spółki są A i B. Udział w zysku Spółki A wynosi 99%, a udział w zysku B wynosi 1%.

W 2022 r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego wykorzystywanego do celów związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. W okresie trwania umowy leasingu samochód osobowy był wykorzystywany w tzw. trybie mieszanym, a Spółce jako podatnikowi podatku od towarów i usług przysługiwało prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez leasingodawcę.

W dniu poprzedzającym dzień wykupu samochodu osobowego wspólnicy Spółki podejmą uchwałę, zgodnie z którą ze względu na zaplanowane na marzec 2025 r. rozwiązanie Spółki samochód osobowy wykupiony przez Spółkę od leasingodawcy zostanie po rozwiązaniu Spółki przekazany A w ramach podziału majątku rozwiązanej Spółki z przeznaczeniem na cele osobiste A, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W momencie rozwiązania Spółki współwłasność łączna stanie się współwłasnością ułamkową w proporcji 99% dla A i 1% dla B.

Po rozwiązaniu Spółki nastąpi w drodze zawarcia odrębnej umowy między A a B zniesienie współwłasności ułamkowej między nimi w ten sposób, że prawo własności wszystkich składników majątkowych przejmie w 100% A, a B otrzyma spłatę wartości wynoszącą 1% wartości rynkowej przejętych przez A na wyłączną własność składników majątkowych. Będzie to zatem zniesienie współwłasności z obowiązkiem spłaty przez A kwoty stanowiącej równowartość 1% wartości rynkowej przejętych składników majątkowych.

Prawo własności samochodu osobowego w momencie rozwiązania Spółki (w następstwie przekształcenia współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową) będzie przysługiwało w 99% A i w 1% B. W wyniku zawarcia przez A z B umowy zniesienia współwłasności składników majątku rozwiązanej Spółki z obowiązkiem spłaty wartości wynoszącej 1% wartości rynkowej przejętych przez A na wyłączną własność składników majątkowych, samochód osobowy stanie się w 100% własnością A.

Umowa leasingu kończy się w lutym 2025 r. i zgodnie z warunkami umowy prawo do wykupu samochodu osobowego przysługuje Spółce. Spółka planuje w ostatnich dniach lutego 2025 r. skorzystać z tego prawa i wykupić samochód osobowy na własność. Faktura VAT dokumentująca wykup samochodu osobowego zostanie przez leasingodawcę wystawiona na Spółkę, z podaniem numeru NIP, pod jakim Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Faktura VAT będzie zawierała podatek należny VAT. Spółka zaewidencjonuje fakturę VAT z tytułu wykupu samochodu osobowego w ewidencji zakupów prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług, ale nie odliczy podatku naliczonego z uwagi na brak prawa do jego odliczenia. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktury VAT dokumentującej wykup samochodu osobowego przez Spółkę od leasingodawcy będzie wynikał z tego, że wykup samochodu przez Spółkę będzie związany tym, że w momencie rozwiązania Spółki i przekształcenia współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową samochód nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT ani przez A, ani przez B. Obaj przejmą współwłasność ułamkową samochodu osobowego z przeznaczeniem na cele osobiste. Z kolei w wyniku zawarcia umowy zniesienia współwłasności składników majątku rozwiązanej Spółki z obowiązkiem spłaty wartości wynoszącej 1% wartości rynkowej przejętych przez A na wyłączną własność składników majątkowych, samochód osobowy stanie się w 100% własnością A i będzie przez A wykorzystywany do celów osobistych niezwiązanych z działalnością gospodarczą ani z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Tak więc całościowo rozpatrując tę kwestię z perspektywy Spółki przekazanie samochodu osobowego po wykupie nie będzie związane z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT w Spółce. Po wykupie samochodu osobowego z leasingu Spółka nie będzie wykorzystywała go w prowadzonej działalności gospodarczej, a więc nie będzie związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Spółka nie ujmie wykupionego z leasingu samochodu osobowego w ewidencji środków trwałych, nie będzie wykorzystywała tego samochodu w ogóle w prowadzonej działalności gospodarczej w okresie między wykupem samochodu a rozwiązaniem Spółki. W konsekwencji Spółka nie dokona odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wykupu samochodu z leasingu. Wszelkie poniesione koszty związane z wykupem samochodu z leasingu od momentu wykupu z leasingu nie będą ujmowane w kosztach uzyskania przychodów przez żadnego ze wspólników Spółki ani też Spółka nie odliczy podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT z tytułu takich kosztów związanych z wykupem.

W związku z uchwałą o rozwiązaniu Spółki powstanie dla Spółki obowiązek sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Wśród składników majątkowych Spółki będą:

·takie, których dostawa korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, to jest udział ułamkowy w prawie własności nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-magazynowo -administracyjnym oraz budowlami typu: ogrodzenie, utwardzenie posesji, mur oporowy – i takie składniki majątkowe zostaną ujęte przez Spółkę w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5, zostanie złożona informacja o dokonanym spisie z natury, przy czym w zakresie dotyczącym tych składników majątkowych nie powstanie obowiązek naliczenia i odprowadzenia na rachunek organu podatkowego podatku należnego VAT (dalej jako: Składniki Ujęte w Spisie i Zwolnione z VAT);

·takie, których dostawa będzie opodatkowana podatkiem należnym VAT w trybie określonym w art. 14 ust. 1 pkt 1, ust. 4, ust. 5 i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, to jest kocioł gazowy, instalacja ogrzewania gazowego, wyważarka do kół, trzy wentylatory, dźwig dwukolumnowy, system alarmowy, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze wodociągowe, podnośnik – i te składniki majątkowe zostaną ujęte w spisie z natury, zostanie złożona informacja o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania Spółki a podatek należny VAT zostanie wpłacony na rachunek organu podatkowego (dalej jako: Składniki Ujęte w Spisie i Opodatkowane VAT);

·takie składniki majątkowe (inne niż środki pieniężne na rachunku Spółki na dzień jej rozwiązania), co do których ze względu na to, że przy ich nabyciu Spółce nie przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, to nie będą one ujęte w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, ale będą ujęte w wykazie składników majątku rozwiązanej Spółki sporządzanym na podstawie art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: Składniki Nie ujęte w Spisie).

W następstwie rozwiązania Spółki, współwłasność łączna wszystkich składników majątkowych zostanie zastąpiona współwłasnością w częściach ułamkowych, gdzie 99% udziału w każdym składniku majątkowym będzie przysługiwało A, a 1% będzie przysługiwał B.

Zniesienie współwłasności ułamkowej w każdym z wyżej wymienionych składników majątkowych zostanie sformalizowane w sposób wymagany przez przepisy prawa cywilnego, w szczególności w zakresie nieruchomości zostanie to zrealizowane w drodze stosownego aktu notarialnego o zniesieniu współwłasności ułamkowej wspólników na udziale ułamkowym w prawie własności nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-magazynowo-administracyjnym i budowlami (ogrodzenie, utwardzenie posesji, mur oporowy).

Na tle opisanego zdarzenia przyszłego powstała potrzeba uzyskania interpretacji indywidualnej dla Spółki co do prawidłowości jej stanowiska w zakresie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu do wniosku wskazali Państwo następujące informacje:

1.Jakie dokładnie składniki majątkowe (inne niż środki pieniężne na rachunku Spółki na dzień jej rozwiązania) nie zostaną ujęte w spisie z natury ze względu na to, że przy ich nabyciu Spółce nie przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (Składniki Nieujęte w Spisie)? Należy wymienić wszystkie składniki.

Odp.: Nie będzie innych niż środki pieniężne składników majątkowych nieujętych w spisie z natury ze względu na to, że przy ich nabyciu nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia w całości lub części prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Jedynymi Składnikami Nie ujętymi w Spisie będą zatem środki pieniężne Spółki znajdujące się na rachunku bankowymi Wnioskodawcy.

2.Na kiedy dokładnie (dzień, miesiąc, rok) zostało zaplanowane rozwiązanie Spółki?

Odp.: Rozwiązanie Spółki zostało zaplanowane na dzień (…) marca 2025 r.

3.Kiedy dokładnie (dzień, miesiąc, rok) Spółka planuje wykupić samochód osobowy z leasingu na własność?

Odp.: Spółka planuje wykupić samochód osobowy z leasingu na własność (…) lutego 2025 r.

4.Czy w związku z wykupem samochodu osobowego z leasingu będzie Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeśli tak, dlaczego Spółka nie skorzysta z tego prawa?

Odp.: Ze względu na to, że od dnia wykupu Spółka w ogóle nie będzie wykorzystywała samochodu osobowego wykupionego z leasingu do swojej działalności gospodarczej, to Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z otrzymanej z tytułu wykupu faktury VAT.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Czyli brak prawa do odliczenia podatku naliczonego będzie wynikał z niewykorzystywania przez Spółkę samochodu do działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę, a więc nie wykorzystywania wykupionego z leasingu samochodu osobowego do wykonywania czynności opodatkowanych. W rezultacie Spółka nie skorzysta z prawa do odliczenia z otrzymanej z tytułu wykupu faktury VAT ze względu na to, że prawo do odliczenia podatku naliczonego nie będzie Spółce w ogóle przysługiwało z uwagi na całkowite niewykorzystywanie samochodu w działalności gospodarczej Spółki w okresie między dniem wykupu z leasingu a dniem rozwiązania Spółki.

5.Dlaczego Spółka nie będzie wykorzystywała samochodu osobowego po wykupie w działalności gospodarczej?

Odp.: Spółka nie będzie wykorzystywała wykupionego z leasingu samochodu w działalności gospodarczej, bowiem między dniem (…) lutego 2025 r. a dniem rozwiązania Spółki (…) marca 2025 r. Spółce korzystanie z tego samochodu nie będzie potrzebne, a Spółka będzie też związana uchwałą wspólników Spółki o przeznaczeniu wykupionego z leasingu samochodu osobowego do przekazania po rozwiązaniu Spółki A w ramach podziału majątku rozwiązanej Spółki z przeznaczeniem na cele osobiste A, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

6.Co będzie się działo z samochodem osobowym w okresie między wykupem samochodu z leasingu a rozwiązaniem Spółki? W jaki sposób będzie on wykorzystywany?

Odp.: W okresie między dniem wykupu samochodu z leasingu a dniem rozwiązania Spółki samochód będzie stał nieużywany na terenie nieruchomości Spółki.

7.Na podstawie jakiego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa składników majątkowych (udział ułamkowy w prawie własności nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-magazynowo-administracyjnym oraz budowlami typu: ogrodzenie, utwardzenie posesji, mur oporowy) korzysta ze zwolnienia od podatku VAT (Składniki Ujęte w Spisie i Zwolnione z VAT)?

Odp.: Dostawa udziału ułamkowego w prawie własności nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-magazynowo-administracyjnym oraz budowlami typu: ogrodzenie, utwardzenie posesji, mur oporowy będzie zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W treści wniosku wkradła się oczywista pomyłka pisarska w części, w której napisano, że do dostawy udziału ułamkowego w prawie własności nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-magazynowo-administracyjnym oraz budowlami typu: ogrodzenie, utwardzenie posesji, mur oporowy znajdzie zastosowanie zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że przeniesienie prawa własności składników majątkowych rozwiązanej Spółki na A w ułamku wynoszącym 99% i na B w ułamku wynoszącym 1%, będące konsekwencją rozwiązania Spółki i zastąpienia współwłasności łącznej składników majątku Spółki współwłasnością ułamkową zrealizowane jako podział majątku rozwiązanej Spółki w ten sposób, że A przypadnie udział ułamkowy wynoszący 99% w każdym składniku majątkowym a B przypadnie udział ułamkowy wynoszący 1% w każdym składniku majątkowym, nie będzie stanowiło dostawy towarów ani też świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a taki brak potraktowania jako dostawa towarów lub świadczenie usług będzie dotyczyć składników majątkowych z każdej z opisanych we wniosku grup składników: Składników Ujętych w Spisie i Zwolnionych z VAT, Składników Ujętych w Spisie i Opodatkowanych VAT oraz Składników Nie ujętych w Spisie?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko, że Spółka nie będzie miała na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 w związku z ust. 4, ust. 5, ust. 6 i ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązku opodatkowania wartości samochodu osobowego wykupionego z leasingu i stanowiącego na dzień rozwiązania Spółki składnik majątku Spółki oraz Spółka nie będzie miała obowiązku ująć tego samochodu w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, a ze względu na niespełnienie przesłanki niezbędnej do zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie wystąpi także dla Spółki opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wydania prawa własności tego samochodu osobowego wspólnikom rozwiązanej Spółki na zasadzie współwłasności ułamkowej A w 99% i B w 1%?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1:

Zdaniem Spółki, przeniesienie prawa własności składników majątkowych rozwiązanej Spółki na A w ułamku wynoszącym 99% i na B w ułamku wynoszącym 1%, będące konsekwencją rozwiązania Spółki i zastąpienia współwłasności łącznej składników majątku Spółki współwłasnością ułamkową zrealizowane jako podział majątku rozwiązanej Spółki w ten sposób, że A przypadnie udział ułamkowy wynoszący 99% w każdym składniku majątkowym a B przypadnie udział ułamkowy wynoszący 1% w każdym składniku majątkowym, nie będzie stanowiło dostawy towarów ani też świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a taki brak potraktowania jako dostawa towarów lub świadczenie usług będzie dotyczyć składników majątkowych z każdej z opisanych we wniosku grup składników: Składników Ujętych w Spisie i Zwolnionych z VAT, Składników Ujętych w Spisie i Opodatkowanych VAT oraz Składników Nie ujętych w Spisie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako: Ustawa), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Towarami, stosownie do art. 2 pkt 6 Ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższych przepisów wynika, że każdy ze składników majątkowych opisanych we wniosku jako stanowiących majątek Spółki spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 Ustawy, a sprzedaż takiego składnika jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 Ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 Ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 Ustawy.

Jak wskazuje brzmienie powołanych przepisów, pojęcia dostawy towarów i świadczenia usług na gruncie ustawy uzupełniają się w tym sensie, że co do zasady czynności podejmowane przez podatników należy uznać za świadczenie usług, o ile nie stanowią one dostawy towarów. Takie skonstruowanie zakresu czynności opodatkowanych prowadzi do zapewnienia zasady powszechności opodatkowania.

W myśl art. 871 § 1 Kodeksu cywilnego, wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w razie braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Wspólnikowi występującemu ze spółki wypłaca się w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku (po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników) jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki (art. 871 § 2 Kodeksu cywilnego).

Przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują procedury likwidacyjnej w spółce cywilnej. Przepis art. 875 Kodeksu cywilnego stanowi, że od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki a nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki.

Kwestie dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług przy rozwiązaniu spółki cywilnej regulują przepisy art. 14 Ustawy.

Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 Ustawy opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 Ustawy).

W świetle art. 14 ust. 5 Ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury”.

Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Przywołany powyżej art. 14 ust. 1 pkt 1 Ustawy, nakazując, w sytuacji wskazanej w tym przepisie, opodatkowanie towarów, różnicuje je na towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy.

Zatem towary podzielono na takie, które zostały wytworzone przez podatnika oraz takie, które zostały przez niego nabyte. W obu tych grupach mogą mieścić się towary, które stanowią tzw. środki obrotowe, jak towary handlowe, surowce oraz towary, które zaliczone zostały przez podatnika do jego środków trwałych.

W związku z tym należy stwierdzić, że w przypadku rozwiązania Spółki opodatkowaniu w trybie określonym w art. 14 Ustawy podlegają zarówno towary handlowe, jak też środki trwałe czy wyposażenie, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że w spisie z natury, sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 Ustawy, ujmuje się towary, które na dzień rozwiązania spółki cywilnej, po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, a w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak to wykazano w opisie zdarzenia przyszłego na dzień rozwiązania Spółki wśród składników majątkowych Spółki będą:

·takie, których dostawa korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, to jest udział ułamkowy w prawie własności nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-magazynowo -administracyjnym oraz budowlami typu: ogrodzenie, utwardzenie posesji, mur oporowy – takie składniki majątkowe zostaną ujęte przez Spółkę w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 przy czym w zakresie dotyczącym tych składników majątkowych nie powstanie obowiązek naliczenia i odprowadzenia na rachunek organu podatkowego podatku należnego VAT (czyli Składniki Ujęte w Spisie i Zwolnione z VAT);

·takie składniki, których dostawa będzie opodatkowana podatkiem należnym VAT w trybie określonym w art. 14 ust. 1 pkt 1, ust. 4, ust. 5 i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, to jest kocioł gazowy, instalacja ogrzewania gazowego, wyważarka do kół, trzy wentylatory, dźwig dwukolumnowy, system alarmowy, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze wodociągowe, podnośnik – i te składniki majątkowe zostaną ujęte w spisie z natury, zostanie złożona informacja o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania Spółki a podatek należny VAT zostanie wpłacony na rachunek organu podatkowego (czyli Składniki Ujęte w Spisie i Opodatkowane VAT);

·będą wreszcie i takie składniki, co do których ze względu na to, że Spółce nie przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych – to te składniki nie będą ujęte w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (czyli Składniki Nie ujęte w Spisie).

Wszystkie składniki majątkowe będą towarami, a w konsekwencji nie zaistnieje świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ani też art. 8 ust. 2 Ustawy.

Zdaniem Spółki:

·w zakresie dotyczącym przeniesienia prawa własności Składników Ujętych w Spisie i Zwolnionych z VAT na A w ułamku wynoszącym 99% i na B w ułamku wynoszącym 1%, będącego konsekwencją rozwiązania Spółki i zastąpienia współwłasności łącznej składników majątku Spółki współwłasnością ułamkową, zrealizowanego jako podział majątku rozwiązanej Spółki w ten sposób, że A przypadnie udział ułamkowy wynoszący 99% w każdym składniku majątkowym a B przypadnie udział ułamkowy wynoszący 1% w każdym składniku majątkowym – nie będzie to stanowić dostawy towarów opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, jako że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega już samo „pozostawienie” składników majątku w Spółce na dzień jej rozwiązania i jest ono realizowane na zasadach określonych w art. 14 Ustawy, przy czym w stosunku do składników majątkowych, których dostawa na zasadach ogólnych podlegałaby zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy opodatkowanie polega na ujęciu takich składników majątkowych w spisie z natury, bez naliczania podatku należnego;

·w zakresie dotyczącym przeniesienia prawa własności Składników Ujętych w Spisie i Opodatkowanych VAT na A w ułamku wynoszącym 99% i na B w ułamku wynoszącym 1%, będącego konsekwencją rozwiązania Spółki i zastąpienia współwłasności łącznej składników majątku Spółki współwłasnością ułamkową, zrealizowanego jako podział majątku rozwiązanej Spółki w ten sposób, że A przypadnie udział ułamkowy wynoszący 99% w każdym składniku majątkowym a B przypadnie udział ułamkowy wynoszący 1% w każdym składniku majątkowym – nie będzie stanowić dostawy towarów opodatkowanej podatkiem od towarów i usług jako, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega już „pozostawienie” składników majątku w Spółce na dzień jej rozwiązania i jest ono realizowane na zasadach określonych w art. 14 Ustawy, przy czym w stosunku do składników majątkowych, których dostawa na zasadach ogólnych podlegałaby opodatkowaniu podatkiem należnym opodatkowanie polega na ujęciu takich składników majątkowych w spisie z natury i naliczeniu podatku należnego, ujęciu go w ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług i złożonej deklaracji VAT oraz na wpłacie podatku należnego na rachunek organ podatkowego;

·w zakresie dotyczącym przeniesienia prawa własności Składników Nie ujętych w Spisie na A w ułamku wynoszącym 99% i na B w ułamku wynoszącym 1%, będącego konsekwencją rozwiązania Spółki i zastąpienia współwłasności łącznej składników majątku Spółki współwłasnością ułamkową, zrealizowanego jako podział majątku rozwiązanej Spółki w ten sposób, że A przypadnie udział ułamkowy wynoszący 99% w każdym składniku majątkowym a B przypadnie udział ułamkowy wynoszący 1% w każdym składniku majątkowym – co prawda takie składniki nie zostaną ujęte w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 Ustawy (co będzie wynikać bezpośrednio z braku prawa do obniżenia w całości lub w części kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych), ale nadal przydzielenie ich wspólnikom rozwiązanej Spółki w częściach ułamkowych (w miejsce współwłasności łącznej istniejącej w trakcie obowiązywania umowy Spółki) nie będzie stanowiło dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tym wypadku do Składników nieujętych w Spisie nie znajdzie zastosowania art. 14 Ustawy, ale także nie znajdzie zastosowania art. 7 ust. 2 Ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 Ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy, przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych przepisów Ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, a także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Przenosząc powyższe na uwarunkowania opisane we wniosku, Spółka uważa, że dla Składników nie ujętych w Spisie ze względu na to, że przy ich nabyciu Spółce nie przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, to nie wystąpi opodatkowanie na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy, a w rezultacie nie wystąpi dostawa towarów opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Tak więc będąca konsekwencją rozwiązania Spółki czynność przekazania w sposób opisany we wniosku udziałów ułamkowych w prawie własności poszczególnych składników majątkowych Spółki wspólnikom Spółki, nie będzie stanowiła dostawy towarów ani też świadczenia usług a obowiązek opodatkowania zostanie zrealizowany w trybie określonych w art. 14 ust. 1 pkt 1, ust. 4, ust. 5 i ust. 6 Ustawy w stosunku do Składników Ujętych w Spisie i Zwolnionych z VAT oraz w stosunku do Składników Ujętych w Spisie i Opodatkowanych VAT.

Z kolei w stosunku do nieodpłatnego przeniesienia własności ułamkowej na każdego ze wspólników rozwiązanej Spółki Składników Nieujętych w Spisie brak opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikać będzie z niespełnienia przesłanki niezbędnej do zastosowania art. 7 ust. 2 Ustawy.

Ad 2:

Spółka nie będzie miała na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 w związku z ust. 4, ust. 5, ust. 6 i ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązku opodatkowania wartości samochodu osobowego wykupionego z leasingu i stanowiącego na dzień rozwiązania Spółki składnik majątku Spółki oraz Spółka nie będzie miała obowiązku ująć tego samochodu w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, a ze względu na niespełnienie przesłanki niezbędnej do zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie wystąpi także dla Spółki opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wydania prawa własności tego samochodu osobowego wspólnikom rozwiązanej Spółki na zasadzie współwłasności ułamkowej A w 99% i B w 1%.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej.

Stosownie do treści art. 14 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14 ust. 5 w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3, zwany dalej „spisem z natury”.

Podatnicy są obowiązani złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

Jak wynika z art. 14 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 14 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Stosownie do treści art. 14 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na względzie treść przytoczonych powyżej przepisów oraz opis zdarzenia przyszłego objętego wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka stoi na stanowisku, że określone w uchwale wspólników Spółki podjętej przed wykupieniem samochodu osobowego z leasingu przeznaczenie z góry wykupowanego z leasingu samochodu osobowego do wydania A na cele osobiste nie związane z działalnością gospodarczą, dokonane w ramach podziału majątku Spółki po jej rozwiązaniu i po zniesieniu współwłasności ułamkowej w prawie własności samochodu osobowego w taki sposób, że prawo własności tego samochodu przypadnie w całości A, będzie miało ten skutek że Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej z tytułu wykupu samochodu osobowego z leasingu.

Stosownie bowiem do treści art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak to ujęto w opisie zdarzenia przyszłego Spółka nie ujmie wykupionego z leasingu samochodu osobowego w ewidencji środków trwałych, nie będzie wykorzystywała tego samochodu w ogóle w prowadzonej działalności gospodarczej w okresie między wykupem samochodu a wydaniem samochodu A w ramach podziału majątku rozwiązanej Spółki.

W momencie rozwiązania Spółki współwłasność łączna stanie się współwłasnością ułamkową w proporcji 99% dla A i 1% dla B. Po rozwiązaniu Spółki nastąpi w drodze zawarcia odrębnej umowy między A a B zniesienie współwłasności ułamkowej między nimi w ten sposób, że prawo własności wszystkich składników majątkowych przejmie w 100% A a B otrzyma spłatę wartości wynoszącą 1% wartości rynkowej przejętych przez A na wyłączną własność składników majątkowych. Będzie to zatem zniesienie współwłasności z obowiązkiem spłaty przez A kwoty stanowiącej równowartość 1% wartości rynkowej przejętych składników majątkowych.

W wyniku zawarcia przez A z B umowy zniesienia współwłasności składników majątku rozwiązanej Spółki z obowiązkiem spłatę wartości wynoszącą 1% wartości rynkowej przejętych A na wyłączną własność składników majątkowych, samochód osobowy stanie się w 100% własnością A.

Wszelkie poniesione koszty związane z wykupem samochodu z leasingu od momentu wykupu z leasingu nie będą ujmowane w kosztach uzyskania przychodów przez żadnego ze wspólników Spółki. Tak więc przeznaczenie „z góry” wykupowanego z leasingu samochodu osobowego do przekazania na cele osobiste A w ramach podziału majątku Spółki po jej rozwiązaniu skutkować będzie brakiem wykorzystywania samochodu osobowego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług a tym samym brakiem prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT z tytułu wykupu samochodu osobowego z leasingu. Spółka zaewidencjonuje fakturę VAT z tytułu wykupu samochodu osobowego w ewidencji zakupów prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług, ale nie odliczy podatku naliczonego z uwagi na brak prawa do jego odliczenia.

Z powyższych względów Spółka uważa, że skoro nie będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wykupu z samochodu osobowego z leasingu, to nie powstanie dla Spółki obowiązek opodatkowania wartości tego samochodu podatkiem należnym VAT (skoro obowiązek taki dotyczy tylko towarów, w stosunku do których Spółce przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego) ani też nie powstanie obowiązek ujęcia tego samochodu w spisie z natury towarów sporządzanym na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych przepisów opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, a także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Także i w zakresie ewentualnego zastosowania art. 7 ust. 2 Ustawy należy wskazać, że przeznaczenie „z góry” wykupowanego z leasingu samochodu osobowego do wydania A na cele osobiste niezwiązane z działalnością gospodarczą, dokonane w ramach podziału majątku Spółki po jej rozwiązaniu i zniesienia współwłasności ułamkowej tego samochodu na podstawie umowy zawartej przez A z B spowoduje, że Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej z tytułu wykupu samochodu osobowego z leasingu.

Stosownie bowiem do treści art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak to ujęto w opisie zdarzenia przyszłego Spółka nie ujmie wykupionego z leasingu samochodu osobowego w ewidencji środków trwałych, nie będzie wykorzystywała tego samochodu w ogóle w prowadzonej działalności gospodarczej w okresie między wykupem samochodu a rozwiązaniem Spółki. Prawo własności zostanie w całości przeniesione na A w drodze zniesienia współwłasności samochodu osobowego w ten sposób, że A stanie się wyłącznym właścicielem samochodu osobowego. Wszelkie poniesione koszty związane z wykupem samochodu z leasingu od momentu wykupu z leasingu nie będą ujmowane w kosztach uzyskania przychodów przez żadnego ze wspólników Spółki.

Tak więc przeznaczenie „z góry” wykupowanego z leasingu samochodu osobowego do przekazania na cele osobiste A w ramach podziału majątku Spółki po jej rozwiązaniu skutkować będzie brakiem wykorzystywania przez Spółkę samochodu osobowego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a tym samym brakiem prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT z tytułu wykupu samochodu osobowego z leasingu. Spółka zaewidencjonuje fakturę VAT z tytułu wykupu samochodu osobowego w ewidencji zakupów prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług, ale nie odliczy podatku naliczonego z uwagi na brak prawa do jego odliczenia.

W rezultacie Spółka uważa, że skoro nie będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wykupu z samochodu osobowego z leasingu, to nie powstanie dla Spółki obowiązek opodatkowania na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1)przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2)wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3)wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4)wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5)ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6)oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7)zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazanie), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Podkreślić jednak należy, że dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy jest dokonywana przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W tym miejscu należy wskazać, że rozwiązanie spółki cywilnej rodzi konsekwencje podatkowe. Likwidacja działalności spółki powoduje, że podmiot ten przestaje być podatnikiem podatku od towarów i usług. Przepisy ustawy przewidują w takim przypadku obowiązek opodatkowania towarów, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz sporządzenie spisu z natury. Obowiązki te wynikają z art. 14 ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Na mocy art. 14 ust. 4 ustawy:

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle art. 14 ust. 5 ustawy:

W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy:

Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

Przywołany powyżej art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy, nakazując, w sytuacji wskazanej w tym przepisie, opodatkowanie towarów, różnicuje je na towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Zatem towary podzielono na takie, które zostały wytworzone przez podatnika oraz takie, które zostały przez niego nabyte. W obu tych grupach mogą mieścić się towary, które stanowią tzw. środki obrotowe, jak towary handlowe, surowce oraz towary, które zaliczone zostały przez podatnika do jego środków trwałych.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w przypadku likwidacji działalności spółki cywilnej, opodatkowaniu podlegają zarówno towary handlowe, jak też środki trwałe czy wyposażenie, w stosunku do których spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadku więc zaistnienia określonych okoliczności, wszystkie towary, przy zakupie których został odliczony podatek naliczony muszą zostać opodatkowane podatkiem od towarów i usług, aby zrównoważyć to odliczenie. Towary, które nie spełniają ww. warunku, nie podlegają w takiej sytuacji opodatkowaniu.

W przypadku więc zaistnienia określonych okoliczności, wszystkie towary, przy zakupie których został odliczony podatek naliczony muszą zostać opodatkowane podatkiem od towarów i usług, aby zrównoważyć to odliczenie. Towary, które nie spełniają ww. warunku, nie podlegają w takiej sytuacji opodatkowaniu.

W pierwszej kolejności Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy przeniesienie prawa własności składników majątkowych rozwiązanej Spółki nie będzie stanowiło dostawy towarów ani też świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a taki brak potraktowania jako dostawa towarów lub świadczenie usług będzie dotyczyć składników majątkowych z każdej z opisanych we wniosku grup składników.

Z opisu sprawy wynika, że w związku z uchwałą o rozwiązaniu Spółki powstanie dla Spółki obowiązek sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5. Wśród składników majątkowych Spółki będą:

·takie, których dostawa korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy, to jest udział ułamkowy w prawie własności nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-magazynowo-administracyjnym oraz budowlami typu: ogrodzenie, utwardzenie posesji, mur oporowy – i takie składniki majątkowe zostaną ujęte przez Spółkę w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5, zostanie złożona informacja o dokonanym spisie z natury, przy czym w zakresie dotyczącym tych składników majątkowych nie powstanie obowiązek naliczenia i odprowadzenia na rachunek organu podatkowego podatku należnego VAT (dalej jako: Składniki Ujęte w Spisie i Zwolnione z VAT);

·takie, których dostawa będzie opodatkowana podatkiem należnym VAT w trybie określonym w art. 14 ust. 1 pkt 1, ust. 4, ust. 5 i ust. 6 ustawy, to jest kocioł gazowy, instalacja ogrzewania gazowego, wyważarka do kół, trzy wentylatory, dźwig dwukolumnowy, system alarmowy, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze wodociągowe, podnośnik – i te składniki majątkowe zostaną ujęte w spisie z natury, zostanie złożona informacja o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania Spółki a podatek należny VAT zostanie wpłacony na rachunek organu podatkowego (dalej jako: Składniki Ujęte w Spisie i Opodatkowane VAT);

·takie składniki majątkowe (inne niż środki pieniężne na rachunku Spółki na dzień jej rozwiązania), co do których ze względu na to, że przy ich nabyciu Spółce nie przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, to nie będą one ujęte w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy, ale będą ujęte w wykazie składników majątku rozwiązanej Spółki sporządzanym na podstawie art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: Składniki Nieujęte w Spisie).

Nie będzie innych niż środki pieniężne składników majątkowych nie ujętych w spisie z natury ze względu na to, że przy ich nabyciu nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia w całości lub części prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Jedynymi Składnikami Nieujętymi w Spisie będą zatem środki pieniężne Spółki znajdujące się na rachunku bankowymi Wnioskodawcy.

Należy wskazać, że następującej w konsekwencji rozwiązania (likwidacji) Spółki cywilnej czynności przekazania ww. składników majątkowych Spółki na rzecz wspólników Spółki nie można uznać za dostawę towarów lub świadczenie usług, lecz za rozporządzanie majątkiem Spółki, w stosunku do którego rozliczenie podatkowe oparte będzie o art. 14 ustawy. Wobec powyższego, czynność przekazania ujętych w spisie składników majątkowych Spółki wspólnikom, którzy staną się jej współwłaścicielami w częściach ułamkowych, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto, odnosząc się do składników majątkowych nieujętych w spisie z natury, należy wskazać, co następuje.

Z opisu sprawy wynika, że jedynymi Składnikami Nieujętymi w Spisie będą środki pieniężne Spółki znajdujące się na rachunku bankowym Spółki. Ze względu na to, że przy ich nabyciu Spółce nie przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, to nie będą one ujęte w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy, ale będą ujęte w wykazie składników majątku rozwiązanej Spółki sporządzanym na podstawie art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, skoro poza środkami pieniężnymi znajdującymi się na rachunku bankowym Spółka nie ma innych składników majątkowych nieujętych w spisie, to Spółka nie ma do wykazania żadnych składników majątkowych nieujętych w spisie.

Ponadto, środki pieniężne nie stanowią towaru w myśl ustawy. Zatem przeniesienie środków pieniężnych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność ta nie będzie stanowić bowiem dostawy towarów, o której mowa art. 7 ust. 1 ustawy ani świadczenia usług na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, a tym samym nie zostanie wypełniona dyspozycja art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W konsekwencji, stwierdzam, że przeniesienie prawa własności składników majątkowych rozwiązanej Spółki na A w ułamku wynoszącym 99% i na B w ułamku wynoszącym 1%, będące konsekwencją rozwiązania Spółki i zastąpienia współwłasności łącznej składników majątku Spółki współwłasnością ułamkową zrealizowane jako podział majątku rozwiązanej Spółki w ten sposób, że A przypadnie udział ułamkowy wynoszący 99% w każdym składniku majątkowym a B przypadnie udział ułamkowy wynoszący 1% w każdym składniku majątkowym, nie będzie stanowiło dostawy towarów ani też świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a taki brak potraktowania jako dostawa towarów lub świadczenie usług będzie dotyczyć składników majątkowych z każdej z opisanych we wniosku grup składników: Składników Ujętych w Spisie i Zwolnionych z VAT, Składników Ujętych w Spisie i Opodatkowanych VAT oraz Składników Nieujętych w Spisie.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Ponadto, Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy Spółka nie będzie miała obowiązku opodatkowania wartości samochodu osobowego wykupionego z leasingu i stanowiącego na dzień rozwiązania Spółki składnik majątku Spółki oraz Spółka nie będzie miała obowiązku ująć tego samochodu w spisie z natury, a ze względu na niespełnienie przesłanki niezbędnej do zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy nie wystąpi także dla Spółki opodatkowanie podatkiem VAT wydania prawa własności tego samochodu osobowego wspólnikom rozwiązanej Spółki na zasadzie współwłasności ułamkowej.

W tym miejscu należy podkreślić, że opodatkowaniu podlegają wszystkie towary, a zatem m.in. środki trwałe oraz towary handlowe, które na dzień likwidacji prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, znajdowały się w jego posiadaniu, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych składników majątkowych. Jest to uzasadnione konstrukcją podatku od towarów i usług opartego na zasadzie neutralności. Jeśli podatnik odliczył podatek od nabycia towarów, które później zostały przeznaczone w istocie na konsumpcję, wówczas powinien zostać obciążony podatkiem należnym, aby zapewnić faktyczne, jednokrotne opodatkowanie konsumpcji. Opodatkowanie towarów pozostałych po zaprzestaniu działalności, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, oznaczałoby natomiast w istocie dwukrotne opodatkowanie jednej konsumpcji (raz przy nabyciu, a powtórnie – po zaprzestaniu działalności).

Zatem towary (w tym środki trwałe oraz towary handlowe) objęte spisem z natury, o których mowa w art. 14 ustawy, należy opodatkować w sposób pozwalający na zachowanie zasady neutralności podatku VAT, a więc na zasadach takich samych, jak przy sprzedaży, stosując obowiązujące stawki VAT lub zwolnienie od podatku.

Z opisu sprawy wynika, że umowa leasingu kończy się w lutym 2025 r. i zgodnie z warunkami umowy prawo do wykupu samochodu osobowego przysługuje Spółce. Spółka planuje wykupić samochód osobowy z leasingu na własność (…) lutego 2025 r. Rozwiązanie Spółki zostało zaplanowane na dzień (…) marca 2025 r. Faktura dokumentująca wykup samochodu osobowego zostanie przez leasingodawcę wystawiona na Spółkę, z podaniem numeru NIP, pod jakim Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Faktura będzie zawierała podatek należny VAT. Spółka zaewidencjonuje fakturę z tytułu wykupu samochodu osobowego w ewidencji zakupów prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług, ale nie odliczy podatku naliczonego z uwagi na brak prawa do jego odliczenia. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktury dokumentującej wykup samochodu osobowego przez Spółkę od leasingodawcy będzie wynikał z tego, że wykup samochodu przez Spółkę będzie związany tym, że w momencie rozwiązania Spółki i przekształcenia współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową samochód nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT ani przez A ani przez B. Obaj przejmą współwłasność ułamkową samochodu osobowego z przeznaczeniem na cele osobiste. Przekazanie samochodu osobowego po wykupie nie będzie związane z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT w Spółce. Po wykupie samochodu osobowego z leasingu Spółka nie będzie wykorzystywała go w prowadzonej działalności gospodarczej, a więc nie będzie związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Spółka nie ujmie wykupionego z leasingu samochodu osobowego w ewidencji środków trwałych, nie będzie wykorzystywała tego samochodu w ogóle w prowadzonej działalności gospodarczej, w okresie między wykupem samochodu a rozwiązaniem Spółki. W konsekwencji, Spółka nie dokona odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wykupu samochodu z leasingu. Wszelkie poniesione koszty związane z wykupem samochodu z leasingu od momentu wykupu z leasingu nie będą ujmowane w kosztach uzyskania przychodów przez żadnego ze wspólników Spółki ani też Spółka nie odliczy podatku naliczonego wynikającego z faktur z tytułu takich kosztów związanych z wykupem. Spółka nie będzie wykorzystywała wykupionego z leasingu samochodu w działalności gospodarczej bowiem między dniem (…) lutego 2025 r. a dniem rozwiązania Spółki (…) marca 2025 r. Spółce korzystanie z tego samochodu nie będzie potrzebne, a Spółka będzie też związana uchwałą wspólników Spółki o przeznaczeniu wykupionego z leasingu samochodu osobowego do przekazania po rozwiązaniu Spółki A w ramach podziału majątku rozwiązanej Spółki z przeznaczeniem na cele osobiste A, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W okresie między dniem wykupu samochodu z leasingu a dniem rozwiązania Spółki samochód będzie stał nieużywany na terenie nieruchomości Spółki.

Ponadto, odnosząc się do przedstawionych przez Państwa wątpliwości należy wskazać, że zgodnie z art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), zwanej dalej Kodeksem cywilnym:

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Ponadto, w myśl art. 70916 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli finansujący zobowiązał się, bez dodatkowego świadczenia, przenieść na korzystającego własność rzeczy po upływie oznaczonego w umowie czasu trwania leasingu, korzystający może żądać przeniesienia własności rzeczy w terminie miesiąca od upływu tego czasu, chyba że strony uzgodniły inny termin.

Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego – jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. Zatem należy przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością – dostawą towaru – niezwiązaną z samą umową leasingu.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w przypadku likwidacji działalności, dotyczy wyłącznie tych towarów, w odniesieniu do których ekonomiczny ciężar podatku został poniesiony przez podatnika, który nie mógł odliczyć podatku zapłaconego przy ich nabyciu.

Zatem warunkiem zastosowania wyłączenia jest brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zaewidencjonuje fakturę z tytułu wykupu samochodu osobowego w ewidencji zakupów prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług, ale nie odliczy podatku naliczonego z uwagi na brak prawa do jego odliczenia. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktury dokumentującej wykup samochodu osobowego przez Spółkę od leasingodawcy będzie wynikał z tego, że wykup samochodu przez Spółkę będzie związany tym, że w momencie rozwiązania Spółki i przekształcenia współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową samochód nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Po wykupie samochodu osobowego z leasingu Spółka nie będzie wykorzystywała go w prowadzonej działalności gospodarczej. W okresie między dniem wykupu samochodu z leasingu a dniem rozwiązania Spółki samochód będzie stał nieużywany na terenie nieruchomości Spółki.

Zatem, w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż skoro Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego samochodu, a po wykupie samochodu osobowego z leasingu Spółka nie będzie wykorzystywała go w prowadzonej działalności gospodarczej, to przedmiotowy samochód w przypadku likwidacji przez Spółkę działalności nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 4 ustawy.

W konsekwencji, Spółka nie będzie miała obowiązku opodatkowania wartości samochodu osobowego wykupionego z leasingu i stanowiącego na dzień rozwiązania Spółki składnik majątku Spółki oraz Spółka nie będzie miała obowiązku ująć tego samochodu w spisie z natury.

Jak już wcześniej wskazano – nieodpłatne przekazanie towarów uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem, importem lub wytworzeniem, w tym części składowych. Przy czym w przypadku części składowych istotne jest, czy ich wymiana spowodowała trwały wzrost wartości samochodu.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Ponadto zauważyć należy, że z powołanych wcześniej przepisów wynika, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy, w dniu poprzedzającym dzień wykupu samochodu osobowego, wspólnicy Spółki podejmą uchwałę, zgodnie z którą ze względu na zaplanowane na marzec 2025 r. rozwiązanie Spółki samochód osobowy wykupiony przez Spółkę od leasingodawcy zostanie po rozwiązaniu Spółki przekazany A w ramach podziału majątku rozwiązanej Spółki z przeznaczeniem na cele osobiste A, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po rozwiązaniu Spółki nastąpi w drodze zawarcia odrębnej umowy między A a B zniesienie współwłasności ułamkowej między nimi w ten sposób, że prawo własności wszystkich składników majątkowych przejmie w 100% A a B otrzyma spłatę wartości wynoszącą 1% wartości rynkowej przejętych przez A na wyłączną własność składników majątkowych. Po wykupie samochodu osobowego z leasingu Spółka nie będzie wykorzystywała go w prowadzonej działalności gospodarczej, a więc nie będzie związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Spółka nie ujmie wykupionego z leasingu samochodu osobowego w ewidencji środków trwałych, nie będzie wykorzystywała tego samochodu w ogóle w prowadzonej działalności gospodarczej w okresie między wykupem samochodu a rozwiązaniem Spółki. W konsekwencji Spółka nie dokona odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wykupu samochodu z leasingu. Wszelkie poniesione koszty związane z wykupem samochodu z leasingu od momentu wykupu z leasingu nie będą ujmowane w kosztach uzyskania przychodów przez żadnego ze wspólników Spółki ani też Spółka nie odliczy podatku naliczonego wynikającego z faktur z tytułu takich kosztów związanych z wykupem.

Zatem, mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że czynność przekazania przez Spółkę samochodu osobowego na cele prywatne wspólników, po wykupieniu go z leasingu, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wskazać bowiem należy, że w rozpatrywanej sprawie, przy nabyciu (wykupie) samochodu osobowego nie będzie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka planuje wykupić samochód osobowy z leasingu na własność (…) lutego 2025 r. Rozwiązanie Spółki zostało zaplanowane na dzień (…) marca 2025 r. Spółka nie będzie wykorzystywała wykupionego z leasingu samochodu w działalności gospodarczej, bowiem między dniem (…) lutego 2025 r. a dniem rozwiązania Spółki (…) marca 2025 r. Spółce korzystanie z tego samochodu nie będzie potrzebne, a ponadto Spółka będzie też związana uchwałą wspólników Spółki o przeznaczeniu wykupionego z leasingu samochodu osobowego do przekazania po rozwiązaniu Spółki A w ramach podziału majątku rozwiązanej Spółki z przeznaczeniem na cele osobiste A, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Tym samym, w analizowanym przypadku art. 7 ust. 2 ustawy nie będzie miał zastosowania z uwagi na niespełnienie przez Spółkę wskazanych w nim warunków. Zatem, ww. czynność przekazania wspólnikom samochodu osobowego na cele prywatne wspólników, po wykupieniu go z leasingu operacyjnego, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, ze względu na niespełnienie przesłanki niezbędnej do zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy Spółka nie będzie zobowiązana do opodatkowania podatkiem VAT wydania prawa własności samochodu osobowego wykupionego z leasingu wspólnikom rozwiązanej Spółki na zasadzie współwłasności ułamkowej.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, Państwo ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W szczególności oparłem się na informacji, że po wykupie samochodu osobowego z leasingu Spółka nie będzie wykorzystywała go w prowadzonej działalności gospodarczej, a więc nie będzie związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Spółka nie ujmie wykupionego z leasingu samochodu osobowego w ewidencji środków trwałych, nie będzie wykorzystywała tego samochodu w ogóle w prowadzonej działalności gospodarczej w okresie między wykupem samochodu a rozwiązaniem Spółki. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności obowiązku sporządzenia spisu z natury oraz ujęcia poszczególnych składników majątkowych w spisie z natury. Jako element opisu sprawy przyjąłem informację, że wśród składników majątkowych Spółki będą:

·takie, których dostawa korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy, to jest udział ułamkowy w prawie własności nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-magazynowo-administracyjnym oraz budowlami typu: ogrodzenie, utwardzenie posesji, mur oporowy – i takie składniki majątkowe zostaną ujęte przez Spółkę w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5, zostanie złożona informacja o dokonanym spisie z natury, przy czym w zakresie dotyczącym tych składników majątkowych nie powstanie obowiązek naliczenia i odprowadzenia na rachunek organu podatkowego podatku należnego VAT (dalej jako: Składniki Ujęte w Spisie i Zwolnione z VAT);

·takie, których dostawa będzie opodatkowana podatkiem należnym VAT w trybie określonym w art. 14 ust. 1 pkt 1, ust. 4, ust. 5 i ust. 6 ustawy, to jest kocioł gazowy, instalacja ogrzewania gazowego, wyważarka do kół, trzy wentylatory, dźwig dwukolumnowy, system alarmowy, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze wodociągowe, podnośnik – i te składniki majątkowe zostaną ujęte w spisie z natury, zostanie złożona informacja o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania Spółki a podatek należny VAT zostanie wpłacony na rachunek organu podatkowego (dalej jako: Składniki Ujęte w Spisie i Opodatkowane VAT);

·takie składniki majątkowe (inne niż środki pieniężne na rachunku Spółki na dzień jej rozwiązania), co do których ze względu na to, że przy ich nabyciu Spółce nie przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, to nie będą one ujęte w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy, ale będą ujęte w wykazie składników majątku rozwiązanej Spółki sporządzanym na podstawie art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: Składniki Nieujęte w Spisie).

Nie będzie innych niż środki pieniężne składników majątkowych nieujętych w spisie z natury ze względu na to, że przy ich nabyciu nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia w całości lub części prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Jedynymi Składnikami Nieujętymi w Spisie będą zatem środki pieniężne Spółki znajdujące się na rachunku bankowymi Wnioskodawcy.

Ponadto, nie analizowałem kwestii dotyczącej zawarcia odrębnej umowy między A a B zniesienia współwłasności ułamkowej między nimi w ten sposób, że prawo własności wszystkich składników majątkowych przejmie w 100% A, a B otrzyma spłatę wartości wynoszącą 1% wartości rynkowej przejętych przez A na wyłączną własność składników majątkowych.

Wspólnicy spółki cywilnej, chcąc uzyskać interpretację indywidualną w ww. zakresie, powinni wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.