Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania wydatków (usług geodezyjnych) poniesionych na nieruchomościach niezabudowanych nr 1 – 41 za wydatki na wytworzenie towarów oraz niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników tych nieruchomości do ich majątków prywatnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1 i 2) jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku od towarów i usług w zakresie:

-braku uznania wydatków (usług geodezyjnych) poniesionych na nieruchomościach niezabudowanych nr 1 – 41 za wydatki na wytworzenie towarów oraz niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników tych nieruchomości do ich majątków prywatnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1 i 2) oraz

-ustalenia, czy sprzedaż przez wspólników działek będzie stanowić działalność gospodarczą (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 stycznia 2025 r. (wpływ 27 stycznia 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

1) Wnioskodawca jest Spółką jawną, której dwaj jedyni wspólnicy – osoby fizyczne mają miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Sam Wnioskodawca, czyli Spółka jawna, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

2) Głównym przedmiotem działalności Spółki jawnej jest sklasyfikowana pod numerem PKD: 68.10.Z kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

3) Spółka jest właścicielem m.in. szeregu nieruchomości niezabudowanych oraz zabudowanych. Działki te zostały zakupione przez Spółkę dnia (...)2010 r. od osób fizycznych pierwszego (obecnego) wspólnika i jego małżonki (działających w imieniu własnym jako osoby prywatne) i drugiego (obecnego) wspólnika i jego małżonki (działających w imieniu własnym jako osoby prywatne). Na mocy ww. umowy z 2010 r. Spółka zakupiła od ww. osób fizycznych łącznie 34 działki łącznego obszaru (…) ha. Działki te dotychczas stanowiły majątki wspólne obu małżeństw (Sprzedających). Działki te nie stanowiły składników majątku związanego z działalnością gospodarczą któregokolwiek ze sprzedających (osób prywatnych) stanowiących środki (aktywa) trwałe w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości.

4) Nabycie prawa własności ww. działek przez Spółkę nie stanowiło wkładu wspólników wnoszonego do Spółki na podstawie umowy Spółki.

5) Na dzień nabycia nieruchomości przez Spółkę, tj. (...)2010 r. działki te pozostawały niezabudowane i stanowiły jedno gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.

6) Wnioskodawcy (Spółce) nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia działek, gdyż w momencie zakupu były to działki rolne (niebudowlane) zakupione od osób fizycznych niebędących podatnikami podatku od towarów i usług.

7) Na dzień nabycia przez Spółkę, tj. (...)2010 r. Gmina (...) nie posiadała uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym położone są ww. działki. Na dzień nabycia i aktualnie nie została nigdy wydana jakakolwiek decyzja o warunkach zabudowy dla którejkolwiek z działek, o których mowa we wniosku Spółki.

8) Wg stanu na dzień nabycia nieruchomości, tj. (...)2010 r. w ewidencji gruntów działki oznaczone były symbolami użytków rolnych: „R” grunty orne, „Ł” łąki trwałe, „Ps” pastwiska trwałe, „W” rowy oraz symbolami gruntów zadrzewionych i zakrzewionych („Lz”) na użytkach rolnych, a także w części o łącznym obszarze (…) ha symbolami „Lz” grunty zadrzewione i zakrzewione, „Ls” lasy oraz „N” nieużytki.

9) Na chwilę obecną w wyniku podziału geodezyjnego działek pierwotnych, o których mowa w pkt 3) powyżej, Spółka posiada łącznie (...) działek, z czego 41 działek stanowią działki niezabudowane i nieuzbrojone (dalej jako: Działki nr 1 41), a pozostałe (...) pozostają niezabudowane ale uzbrojone oraz uzbrojone będące w trakcie zabudowy.

10) Działki nr 1 41 to działki ewidencyjne o numerach: (…).

11) Przedmiotem wniosku są wyłącznie działki niezabudowane i nieuzbrojone (Działki nr 1 41).

12) Wg stanu bieżącego, tj. na dzień składania wniosku o wydanie interpretacji Działki nr 1 41 objęte wnioskiem w ewidencji gruntów oznaczone są symbolami: ŁIV łąki trwałe, klasa IV, PslV pastwiska trwałe, klasa IV, Lzr-ŁV grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, łąki klasa V, N nieużytki, W ŁIV grunty pod rowami, łąki klasa IV.

13) Działki nr 1 41 wg stanu na dzień składania wniosku objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym uchwałą nr (…) Rady Gminy (...). Działki nr 1 41 znajdują się na terenie oznaczonym na mapie symbolami: (…). Nie ma podjętej uchwały w przedmiocie zmiany ww. planu miejscowego i zmiana planu nie jest procedowana.

14) Zgodnie z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o którym mowa w pkt 12) powyżej ustalenia planu miejscowego dla poszczególnych symboli są następujące:

(...)

15) Według wiedzy Wnioskodawcy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Działek nr 1 41 nie ma wyznaczonych linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu, gdyż mówimy o jednolitych obszarach (…), na których znajdują się w całości poszczególne działki (żadna z działek nie jest podzielona w ten sposób, że objęta jest różnymi symbolami z planu miejscowego).

16) W świetle powyższego Wnioskodawca wskazuje, że wszystkie Działki nr 1 41 oznaczone w planie miejscowym symbolami (…) stanowią tereny budowlane w rozumieniu Ustawy o podatku od towarów i usług, poza jedną działką z Działek nr 1 41 stanowiącą las (oznaczona na planie symbolem (...)).

17) Wnioskodawca wskazuje, że na dzień przekazania na rzecz wspólników Spółki jawnej działek nie zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego.

18) Wnioskodawca nie wykorzystuje Działek nr 1 41 od momentu ich nabycia do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Na ten moment wszystkie działki niezabudowane „leżą odłogiem, nie są dzierżawione, wynajmowane ani w jakikolwiek sposób wykorzystywane gospodarczo.

19) Wspólnicy planują wycofanie Działek nr 1 41 z majątku Spółki do ich majątków prywatnych w pierwszym kwartale 2025 roku.

20) Wskutek wycofania Działek nr 1 41 z majątku Spółki do majątku wspólników nie zostanie zmodyfikowana w tym zakresie umowa Spółki jawnej, albowiem ww. działki nie stanowiły wkładu niepieniężnego wspólników do Spółki (zostały nabyte przez Spółkę w drodze umowy sprzedaży) oraz nie zostanie zmodyfikowany zapis o równym podziale w zyskach i stratach wspólników Spółki jawnej (majątek ten stanie się majątkiem prywatnym wspólników, którego nie będą dotyczyły zasady podziału zysków w Spółce).

21) W związku z wycofaniem nieruchomości Działek nr 1 41 do majątków prywatnych wspólników nie będzie dochodziło do zmniejszenia udziałów w spółce, gdyż w Spółce jawnej nie ma udziałów, jak w Spółce z o. o. Po wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki jawnej zachowana zostanie w tym zakresie ustalona wcześniej proporcja równego udziału w zyskach oraz w stratach ustalona w umowie. Ewentualnie zostanie inaczej ustalona proporcja udziału w zyskach z tytułu sprzedaży pozostałych działek będących własnością Spółki, niebędących przedmiotem zapytania w złożonym wniosku.

22) W ocenie Wnioskodawcy, Wnioskodawca nie poniósł wydatków na ulepszenie niezabudowanych działek w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, co wyjaśnia szczegółowo w uzasadnieniu wniosku.

23) Wnioskodawca na Działki nr 1 41 poniósł wydatki w postaci: usług geodezyjnych związanych z podziałem i połączeniem geodezyjnym działek, które to usługi w zakresie podatku od towarów i usług odliczył w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

24) Czynności objęte wnioskiem nie mają na celu uzyskania korzyści podatkowej, unikania opodatkowania, nie stanowią szkodliwego schematu podatkowego ani nadużycia prawa.

W uzupełnieniu do wniosku wskazali Państwo, że:

Wniosek dotyczy ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie Wnioskodawca – Spółka jawna (jako podatnik VAT) posiada interes w uzyskaniu interpretacji indywidualnej.

Natomiast, Wnioskodawca wyjaśnia, że przepis art. 2 ust. 14a Ustawy o podatku od towarów i usług, o który Wnioskodawca pyta, zawiera odesłanie wprost do przepisów o podatku dochodowym, (cyt.: „wytworzeniu nieruchomości – rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym). Tym samym nie da się dokonać interpretacji art. 2 ust. 14a Ustawy o podatku od towarów i usług bez odesłania do właściwych ustaw o podatku dochodowym (dla osób fizycznych – art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) skoro tak to nakazuje wprost ustawodawca. Stąd Wnioskodawca (Spółka Jawna) zaznaczył we wniosku zapytanie o podatek dochodowy (Wnioskodawcy wydało się to konieczne aby uzyskać pełną interpretację).

W przeciwnym wypadku, w ocenie Wnioskodawcy, żadna spółka osobowa (która jest podatnikiem VAT, a nie jest podatnikiem PIT, bo podatnikami są jej wspólnicy – osoby fizyczne) nie będzie mogła zapytać o interpretację ww. przepisu z Ustawy o podatku od towarów i usług, bo nie spełnia przesłanek do uzyskania interpretacji na gruncie podatku dochodowego (nie jest podatnikiem PIT), co może spowodować niesłuszną odmowę uzyskania interpretacji w takim przypadku jak ten.

Wnioskodawca wskazuje, że pytanie nr 1 dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (poniesionych wydatków geodezyjnych), natomiast pytanie nr 2 dotyczy zdarzenia przyszłego (planowanego nieodpłatnego przekazania nieruchomości na cele osobiste).

Wnioskodawca wskazuje, że wycofanie nastąpi na cele osobiste wspólników do ich majątków prywatnych. Wspólnicy planują po wycofaniu nieruchomości do ich majątków prywatnych zatrzymać je sobie na własność jako majątek osobisty (nie wykorzystywać gospodarczo ani w podobny sposób). Ewentualnie, Wspólnicy dopuszczają aby część przekazać w darowiźnie najbliższej rodzinie. Wspólnik 1 dopuszcza możliwość aby ok. 25% przekazanych nieruchomości zatrzymać sobie na własność powiększając swój majątek, a pozostałe 75% przekazać darowizną najbliższej rodzinie, zaś ich wykorzystanie przez obdarowanych będzie przedmiotem ich decyzji (prawdopodobnie cele mieszkaniowe). Wspólnik 2 dopuszcza możliwość aby ok. 50% otrzymanych nieruchomości zatrzymać na własność, a pozostałe 50% przekazać darowizną rodzinie.

Wnioskodawca potwierdza, że wszystkie nieruchomości które mają być przekazane są wprowadzone do jego środków trwałych Spółki.

Pytania w podatku od towarów i usług

1.Czy poniesione przez Podatnika (Spółkę jawną) wydatki w postaci usług geodezyjnych, od których podatnikowi przysługiwało (w całości lub części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich poniesienia, stanowią wydatki na wytworzenie towarów (działek budowlanych) w rozumieniu art. 2 pkt. 14a) w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wyłączające brak opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów w postaci nieodpłatnego przekazania nieruchomości stanowiących majątek Wnioskodawcy (Spółki jawnej) na rzecz wspólników Spółki jawnej, o której mowa art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

2.Czy dokonanie nieodpłatnego przekazania nieruchomości stanowiących majątek Wnioskodawcy (Spółki jawnej) na rzecz wspólników Spółki jawnej, przy nabyciu których podatnikowi (Spółce jawnej) nie przysługiwało (w całości lub części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich nabycia na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem towarów i usług pomimo faktu, że na planowany dzień przekazania nieruchomości te stanowią teren budowlany w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, którego dostawa podlega opodatkowaniu tym podatkiem?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie:

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy, wydatki w postaci usług geodezyjnych, od których podatnikowi przysługiwało (w całości lub części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich poniesienia nie stanowią wydatków na wytworzenie towarów (działek budowlanych) w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w sposób wyłączający brak opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów w formie nieodpłatnego przekazania nieruchomości stanowiących majątek Wnioskodawcy (Spółki jawnej) na rzecz wspólników Spółki jawnej, o której mowa w tym przepisie.

Na podstawie art. 2 pkt 14a ustawy o podatku od towarów i usług, wytworzeniem nieruchomości jest wybudowanie budynku, budowli lub ich części bądź ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W przedmiotowym wypadku nie doszło do faktycznego wybudowania budynku, budowli lub ich części ani ich ulepszenie, nie osiągnięto więc żadnego materialnego i namacalnego efektu wskutek poniesionych wydatków. Miał jedynie miejsce podział geodezyjny działek, na których to działkach dopiero w przyszłości miały być osiągnięte efekty wybudowanie budynków mieszkalnych, do czego nie doszło i w przedstawionym stanie faktycznym już nie dojdzie.

Przedmiotowych wydatków nie można też uznać za ulepszenia albowiem wydatki te nie zostały poniesione na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację środków trwałych.

Choć ustawa o podatku dochodowym nie definiuje powyższych pojęć przyjmuje się jednak, iż, co do zasady:

1)przebudową jest zmiana poprawiająca istniejący stan środków na inny podział geodezyjny nie miał na celu i nie doprowadził do poprawy stanu środków trwałych (działek gruntu),

2)rozbudową jest powiększenie składników majątkowych (np. poprzez zwiększenie kubatury budynku, rozszerzenie linii technologicznej) podział geodezyjny nie miał na celu i nie doprowadził do powiększenia składników majątkowych, powierzchnia sumaryczna działek nie uległa zwiększeniu,

3)rekonstrukcją jest odtworzenie zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych podział geodezyjny nie miał na celu i nie doprowadził do odtworzenia zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych (działek gruntu),

4)adaptacją jest przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania w innym celu niż ten, do którego był przystosowany lub wykorzystywany, jak również nadanie mu nowych cech użytkowych podział geodezyjny nie miał na celu i nie doprowadził do wykorzystywania w innym celu (działki przed podziałem i po podziale były działkami budowlanymi ich przeznaczenie nie zmieniło się), nie doszło też do nadania nowych cech użytkowych działki przed podziałem i po podziale były działkami budowlanymi, o tożsamych cechach użytkowych przeznaczeniu pod budowę zgodnie z jednolitymi zapisami w planie miejscowym mającym zastosowanie do wszystkich działek objętych planem bez względu na ich powierzchnię;

5)modernizacją jest unowocześnienie środków majątkowych wskutek podziału geodezyjnego nie doszło do unowocześnienia środków majątkowych (działek gruntu).

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2017 r., I FSK 1678/15 „Wytworzeniem nieruchomości jest określonym działaniem podatnika, prowadzącym do pewnego efektu, z którym związane jest poniesienie podatku naliczonego”.

Zgodnie z Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 28 lipca 2015 r., I SA/Rz 433/15: „Uprawnione jest więc twierdzenie, że wytworzonym środkiem trwałym, jest nowy składnik majątku, ewentualnie powstały z elementów, które oddzielnie, przed połączeniem w ogóle nie nadawały się do użytku związanego z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą”.

A zatem wydatki na prace ulepszające środek trwały, które nie będą jego przebudową, rozbudową, rekonstrukcją, adaptacją bądź modernizacją, nie mogą być traktowane jako wydatki ulepszeniowe w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Ad. 2

W ocenie Wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie nieruchomości stanowiących majątek Wnioskodawcy (Spółki jawnej) na rzecz wspólników Spółki jawnej, przy nabyciu których podatnikowi (Spółce jawnej) nie przysługiwało prawo (w całości lub części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich nabycia nie podlega opodatkowaniu podatkiem towarów i usług pomimo faktu, że na planowany dzień przekazania nieruchomości te stanowią tereny budowlane w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, których dostawa podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Zatem aby nieodpłatne przekazanie towarów w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy podlegało opodatkowaniu VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,

przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów, czynność polegająca na nieodpłatnym przekazaniu należących do majątku przedsiębiorstwa nieruchomości na cele osobiste wspólników w oparciu o przepis art. 7 ust. 2 ustawy nie będzie podlegać opodatkowaniu, w sytuacji gdy podatnikowi nie przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych nieruchomości lub ich części składowych.

Z opisu sprawy wynika, że z tytułu nabycia niezabudowanych Działek nr 1 41 nie przysługiwało Wnioskodawcy (Spółce jawnej) prawo do odliczenia podatku naliczonego (nabycie od osób fizycznych działek rolnych poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług) oraz Wnioskodawca nie poniósł (w Jego ocenie) wydatków na ulepszenie niezabudowanych Działek nr 1 41 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Tym samym, czynność nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników Spółki jawnej ww. Działek nr 1 41 nie mieści się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, ponieważ nie są spełnione wszystkie przesłanki wynikające z tego przepisu. Zatem, ww. czynność nieodpłatnego przekazania tych działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższego nie zmienia fakt, że w okresie po nabyciu działek przez Spółkę Działki nr 1 41 stały się terenami budowlanymi, o których mowa w art. 2 pkt. 33 ustawy o VAT wobec uchwalenia w (...) r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w świetle którego działki te zostały ujęte w planie i przeznaczone pod budowę (oznaczenia (...)).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. A zatem opodatkowaniu podlega dostawa terenów budowlanych. Ww. przepis, w ocenie Wnioskodawcy, nie wyłącza zastosowania wyłączenia z opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (po spełnieniu warunków tam określonych), albowiem dla ustalenia czy dostawa w danym konkretnym wypadku podlega czy nie podlega opodatkowaniu ma znaczenie (w świetle art. 7 ust. 2 ustawy o VAT) prawo do odliczenia podatku w dacie nabycia towarów, nie zaś jego rodzaj.

W dacie nabycia towarów działki te pozostawały działkami rolnymi zakupionymi od osób fizycznych (poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT), a zatem nieodpłatne ich przekazanie będzie wyłączone z opodatkowania, pomimo faktu, że obecnie (oraz na dzień ich przekazania wspólnikom) działki te stanowią tereny budowlane w rozumieniu ustawy o VAT. W ocenie Wnioskodawcy, dyspozycja art. 7 ust. 2 ustawy o VAT ma pierwszeństwo stosowania wobec art. 43 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, stanowiącej o odpłatnej dostawie terenów budowlanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie braku uznania wydatków (usług geodezyjnych) poniesionych na nieruchomościach niezabudowanych nr 1 – 41 za wydatki na wytworzenie towarów oraz niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników tych nieruchomości do ich majątków prywatnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1 i 2) jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle powołanych powyżej przepisów nieruchomość spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej zbycie stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynność ta jest wykonywana odpłatnie.

Ustawodawca przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także darowizny, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo Spółką jawną i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem działalności Spółki jawnej jest sklasyfikowana pod numerem PKD: 68.10.Z – kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Spółka jest właścicielem m.in. szeregu nieruchomości niezabudowanych oraz zabudowanych. Działki te zostały zakupione przez Spółkę dnia (...)2010 r. od osób fizycznych – pierwszego (obecnego) wspólnika i jego małżonki (działających w imieniu własnym jako osoby prywatne) i drugiego (obecnego) wspólnika i jego małżonki (działających w imieniu własnym jako osoby prywatne). Na mocy ww. umowy z 2010 r. Spółka zakupiła od ww. osób fizycznych łącznie 34 działki łącznego obszaru 20,2342 ha. Działki te dotychczas stanowiły majątki wspólne obu małżeństw (Sprzedających). Na dzień nabycia przez Spółkę, tj.(...)2010 r. Gmina (...) nie posiadała uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym położone są ww. działki. Na dzień nabycia i aktualnie nie została nigdy wydana jakakolwiek decyzja o warunkach zabudowy dla którejkolwiek z działek, o których mowa we wniosku Spółki. Działki nr 1 – 41 to działki ewidencyjne o numerach: (…). Przedmiotem wniosku są wyłącznie działki niezabudowane i nieuzbrojone (Działki nr 1 – 41). Wnioskodawca nie wykorzystuje Działek nr 1 – 41 od momentu ich nabycia do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Na ten moment wszystkie działki niezabudowane „leżą odłogiem”, nie są dzierżawione, wynajmowane ani w jakikolwiek sposób wykorzystywane gospodarczo. Wspólnicy planują wycofanie Działek nr 1 – 41 z majątku Spółki do ich majątków prywatnych w pierwszym kwartale 2025 roku. Wskutek wycofania Działek nr 1 – 41 z majątku Spółki do majątku wspólników nie zostanie zmodyfikowana w tym zakresie umowa Spółki jawnej, albowiem ww. działki nie stanowiły wkładu niepieniężnego wspólników do Spółki (zostały nabyte przez Spółkę w drodze umowy sprzedaży) oraz nie zostanie zmodyfikowany zapis o równym podziale w zyskach i stratach wspólników Spółki jawnej (majątek ten stanie się majątkiem prywatnym wspólników, którego nie będą dotyczyły zasady podziału zysków w Spółce). W związku z wycofaniem nieruchomości – Działek nr 1 – 41 do majątków prywatnych wspólników nie będzie dochodziło do zmniejszenia udziałów w spółce, gdyż w Spółce jawnej nie ma udziałów, jak w Spółce z o. o. Po wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki jawnej zachowana zostanie w tym zakresie ustalona wcześniej proporcja równego udziału w zyskach oraz w stratach ustalona w umowie. Ewentualnie zostanie inaczej ustalona proporcja udziału w zyskach z tytułu sprzedaży pozostałych działek będących własnością Spółki, niebędących przedmiotem zapytania w złożonym wniosku. Wnioskodawca na Działki nr 1 – 41 poniósł wydatki w postaci: usług geodezyjnych związanych z podziałem i połączeniem geodezyjnym działek, które to usługi w zakresie podatku od towarów i usług odliczył w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazuje, że wycofanie nastąpi na cele osobiste wspólników do ich majątków prywatnych. Wspólnicy planują po wycofaniu nieruchomości do ich majątków prywatnych zatrzymać je sobie na własność jako majątek osobisty (nie wykorzystywać gospodarczo ani w podobny sposób). Wnioskodawca potwierdza, że wszystkie nieruchomości, które mają być przekazane są wprowadzone do jego środków trwałych Spółki.

Państwa wątpliwości dotyczą w pierwszej kolejności ustalenia, czy poniesione przez Państwa wydatki w postaci usług geodezyjnych, od których przysługiwało Państwu (w całości lub części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich poniesienia stanowią wydatki na wytworzenie towarów (działek budowlanych) w rozumieniu art. 2 pkt. 14a w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wyłączające brak opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów w postaci nieodpłatnego przekazania nieruchomości stanowiących Państwa majątek na rzecz wspólników, o której mowa art. 7 ust. 2 ustawy.

W sytuacji nieodpłatnego przekazania nieruchomości do prywatnych majątków wspólników koniecznym jest dokonanie analizy, czy – w świetle art. 7 ust. 2 ustawy – zostaną spełnione warunki do uznania przedmiotowej czynności za nieodpłatną dostawę towarów zrównaną z odpłatną dostawą, o której mowa w powołanym przepisie.

Z powołanego wyżej przepisu art. 7 ust. 2 ustawy wynika, że ustawodawca zrównuje czynności dokonane bez wynagrodzenia z czynnościami odpłatnymi, przy spełnieniu warunków wymienionych w tym przepisie. W ten sposób wszelkie nieodpłatne przekazanie (w tym na cele osobiste wspólników) przez podatnika należących do jego przedsiębiorstwa towarów, wchodzi w zakres objęty pojęciem „odpłatnej dostawy towarów”, o ile podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że jak wynika z art. 2 ust. 14a ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o wytworzeniu nieruchomości rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Wytworzeniem nieruchomości w myśl powyższego przepisu jest wybudowanie budynku, budowli lub ich części, a także ulepszenie budynku, budowli lub ich części w myśl przepisów o podatku dochodowym.

Jak stanowi art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10 000 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10 000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Środki trwałe można uznać więc za ulepszone, gdy zostały przebudowane, rozbudowane, dokonano ich rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji a wartość nakładów poniesionych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym jest wyższa niż 10 000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Z wniosku nie wynika, że dokonali Państwo wybudowania budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym na działkach będących przedmiotem nieodpłatnego przekazania nr 1 41. Wskazali Państwo, że nieruchomości te są niezabudowane i nieuzbrojone. Jedyne wydatki, jakie ponieśli Państwo na nieruchomościach będących przedmiotem wniosku to usługa geodezyjna związana z podziałem i połączeniem geodezyjnym tych nieruchomości. Co prawda, przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, ale nie stanowią one ulepszenia, o którym mowa w art. 2 pkt 14a ustawy. Jak bowiem jednoznacznie wynika z opisu sprawy przekazywane nieodpłatnie działki są niezabudowane.

Zatem, poniesione przez Państwa wydatki w postaci usług geodezyjnych, od których przysługiwało Państwu (w całości lub części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich poniesienia nie stanowią wydatków na wytworzenie towarów (działek budowlanych) w rozumieniu art. 2 pkt. 14a w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy.

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą także ustalenia, czy dokonanie nieodpłatnego przekazania nieruchomości stanowiących Państwa majątek na rzecz wspólników Spółki jawnej, przy nabyciu których nie przysługiwało Państwu (w całości lub części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich nabycia, na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem towarów i usług.

Nie można stwierdzić, że warunek pozwalający uznać nieodpłatne przekazanie nieruchomości za czynność zrównaną z odpłatną dostawą zostanie w niniejszej sprawie spełniony.

W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie nieruchomości niezabudowanych nr 1 - 41 do prywatnych majątków wspólników nie będzie stanowiło odpłatnej dostawy towarów, w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z art. 7 ust. 2 ustawy, bowiem jak sami Państwo wskazali w opisie sprawy, przy nabyciu przedmiotowych nieruchomości nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT, a poniesione nakłady w postaci usług geodezyjnych – jak rozstrzygnięto powyżej – nie stanowią wydatków na wytworzenie tych nieruchomości.

Tym samym, nieodpłatne przekazanie przez Spółkę nieruchomości niezabudowanych nr 1 – 41 na rzecz wspólników do ich majątków prywatnych, przy nabyciu których nie przysługiwało Państwu (w całości lub części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie mieściło się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, bowiem nie będą spełnione wszystkie przesłanki wynikające z tego przepisu. Zatem ww. czynność nieodpłatnego przekazania ww. nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;

- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ta interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku Państwa zapytania, tj. braku uznania wydatków (usług geodezyjnych) poniesionych na nieruchomościach niezabudowanych nr 1 – 41 za wydatki na wytworzenie towarów oraz niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników tych nieruchomości do ich majątków prywatnych. Inne kwestie wynikające z własnego stanowiska w sprawie, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone.

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na Państwa pytania dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie pytania nr 1 i 2. Natomiast w zakresie pytania nr 3 w podatku od towarów i usług oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·       Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy  z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.