Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w kwestii ustalenia czy mają Państwo możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wykonanie dostaw/usług w ramach realizacji planowanego projektu (...).

Uzupełnili go Państwo – pismem z 23 stycznia 2025 r. (wpływ 23 stycznia 2025 r.) w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Miasto (...) ubiegać się będzie o dofinansowanie realizacji projektu w ramach (...).

Celem Programu jest zmniejszanie dysproporcji społeczno-gospodarczych w polskich miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze oraz pomiędzy nimi. Realizacji celu będzie służyło finansowanie projektów realizujących zasady zrównoważonego rozwoju, ukierunkowanych na rozwój przyczyniający się do poprawy życia mieszkańców.

Planowany okres realizacji projektu to lata (…) – (…). Łączna wartość projektu to (…) zł. Dofinansowanie może wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych. Integralną częścią projektu będzie współpraca bilateralna ze (…) miastem partnerskim.

Projekt realizowany będzie w partnerstwie krajowym – podpisane zostały listy intencyjne. Liderem projektu jest Miasto (...), a partnerzy to: Miasto (…), Miasto (…), (…) z siedzibą w (…), (…).

Ponadto wskazani zostaną dwaj realizatorzy: Komenda (…) oraz Komenda (…).

Gminy/powiaty mogą uczestniczyć w pokrywaniu kosztów funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej.

Finansowanie zadań Państwowej Straży Pożarnej przez JST odbywa się na podstawie umowy lub porozumienia zawartego przez gminę/powiat z właściwą jednostką Państwowej Straży Pożarnej. Środki przekazane Państwowej Straży Pożarnej na podstawie umów lub porozumień zawartych z właściwymi jednostkami organizacyjnymi Straży Pożarnej jakie zasilają Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Środki z Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej powinny być wydatkowane zgodnie z podpisanymi umowami lub porozumieniami. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 127).

Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 6.04.1990 r. o Policji jednostki samorządu terytorialnego mogą uczestniczyć w pokrywaniu wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Policji, a także zakupu niezbędnych dla ich potrzeb towarów i usług. Środki przekazane Policji na podstawie umów lub porozumień zawartych z właściwymi jednostkami organizacyjnymi Policji zasilają Fundusz Wspierania Policji. Środki z Funduszu Wspierania Policji powinny być wydatkowane zgodnie z podpisanymi umowami lub porozumieniami.

W ramach projektu przewiduje się także udzielanie grantów mieszkańcom, ponadto niektóre z przedsięwzięć zlecone zostaną wyłonionemu w otwartym naborze podmiotowi - organizacji pozarządowej.

Miasto (...) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na realizację poniższych przedsięwzięć Miasto ubiega się o przyznanie dofinansowania pochodzącego ze środków (...), do kwoty brutto planowanych nakładów.

Projekt obejmować będzie szereg działań zarówno inwestycyjnych, jak i bieżących w różnych obszarach tematycznych:

I.2. (…).

Działanie 1: (…).

1.         (…).

Przedmiotem zamierzenia budowlanego jest rozbudowa drogi gminnej klasy (...) – ul. (…) w (…) zlokalizowanej pomiędzy ul. (…) i Strefa Gospodarcza. Rozbudowa drogi ma na celu otwarcie/stworzenie nowych terenów inwestycyjnych w miejscu obecnie niezagospodarowanym oraz ich obsługę.

Zamierzenie inwestycyjne obejmuje budowę odcinka nowej drogi publicznej, gminnej o długości (…)m i szerokości (…)m wraz z chodnikiem. Droga zostanie wyposażona w (...), (...) uliczne i (...). Planowana jest również budowa (...) na (...) (…).

Od 9 września 2022 r. zarządcy dróg publicznych mają obowiązek zlokalizować kanał technologiczny w pasie drogowym w trakcie budowy lub przebudowy dróg publicznych, chyba że zachodzi przypadek określony w art. 39 ust. 6ba ustawy o drogach publicznych.

Kanał technologiczny to ciąg osłonowych elementów obudowy, studni kablowych oraz innych obiektów lub urządzeń służących umieszczeniu lub eksploatacji urządzeń infrastruktury technicznej lub linii telekomunikacyjnych wraz z zasilaniem oraz linii elektroenergetycznych. Mogą one służyć zarówno do lokalizowania w nich kabli światłowodowych, będącej własnością (...) świadczącego usługi w zakresie dostępu do Internetu, jak również kabli linii elektroenergetycznych, stając się alternatywą dla budowania napowietrznych linii elektroenergetycznych.

Ponadto nowo powstały kanał technologiczny przy ulicy (...), stanowić będzie powiązanie z kanałami technologicznymi na Strefie Gospodarczej.

Zasady udostępnienia kanału technologicznego w pasie drogowym

Na podstawie art. 39 ust. 7 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych Zarządca drogi udostępnia kanał technologiczny na pisemny wniosek podmiotu, który zgłosił zainteresowanie jego udostępnieniem, w drodze decyzji, w której określa warunki udostępnienia tego kanału.

Działki, na których projektowana jest inwestycja należą do Gminy Miasta (...) oraz są własnością prywatną.

Powstała droga dostępna będzie bez żadnych ograniczeń.

W wyniku realizacji budowy Miasto nie osiągnie żadnych przychodów.

2.         (…)

Miasto planuje opracowanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla miasta (...) jest kluczowym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju przestrzennego, który uwzględnia potrzeby mieszkańców, inwestorów oraz ochronę środowiska. Dzięki MPZP miasto może harmonijnie planować swoją przyszłość, zapewniając wysoką jakość życia i efektywne zarządzanie przestrzenią.

Plan będzie ogólnodostępny, każdy będzie miał wgląd do planu, za wydanie wypisu i wyrysu jest opłata skarbowa na podstawie ustawy o opłacie skarbowej.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego reguluje sposób wykorzystania terenu na terenie miasta. Plan jest aktem prawa miejscowego, czyli obowiązuje tylko na obszarze gminy, która go uchwaliła.

Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją poddziałania, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

3.         (…).

Miasto (...) planuje opracowanie dokumentu: (…).

Celem opracowania Strategii Rozwoju Miasta (...) na lata (…) jest stworzenie kompleksowego planu, który określi kierunki rozwoju miasta w najbliższej dekadzie, zbudowanie silnego, zrównoważonego i dynamicznie rozwijającego się miasta, które odpowie na wyzwania przyszłości, a jednocześnie zachowa swój unikalny charakter.

4.         (…).

Miasto planuje stworzenie nowego (…)(…), który jest kluczowym narzędziem wspierającym zarządzanie przestrzenią, rozwój infrastruktury, ochronę środowiska oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Dzięki możliwościom gromadzenia, analizowania i prezentowania danych przestrzennych, (…) przyczynia się do bardziej zrównoważonego rozwoju miast i regionów oraz umożliwia podejmowanie trafnych decyzji dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Dostępność do bazy będą mieli zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy Gminy.

Miasto wskazuje, że nie będzie miało żadnych korzyści materialnych z tego tytułu (nie będą pobierane opłaty za korzystanie z bazy).

(…) udostępnia szeroki zakres informacji przestrzennych i opisowych, przeznaczonych dla mieszkańców miasta, (...) oraz (...). Na (...) znajdują się między innymi lokalizacje aptek, szkół i urzędów. Może również wyświetlić granice działek, budynków czy też znaleźć obiekty turystyczne.

5.         (…).

Miasto (...) planuje zlecenie wykonania automatycznej (…), która zostanie zaprojektowana jako obiekt wolnostojący, całkowicie prefabrykowany, przeznaczony do szybkiego montażu na miejscu posadowienia.

Pod taką (…) konieczne będzie pozwolenie na budowę, trzeba będzie wykonać fundament wraz z podciągnięciem przyłączy takich jak (...), (...), (...).

Kompletny i wykończony obiekt przywożony jest na miejsce montażu i podłączany do przyłączy (...), (...) i (...).

Konstrukcja (…) będzie (...)  (...) w klasie połączeń (…) (dla użyteczności publicznej w oparciu o certyfikat ((…)), wypełniona płytami warstwowymi. Bryła:

- o podstawie prostokąta lub okręgu,

- samonośna stawiana na fundamencie,

- bez konieczności budowania dodatkowych (...).

Obecność (…) na rynkach miast jest nieodzownym elementem, który podnosi standard przestrzeni publicznych, zapewniając higienę, komfort oraz bezpieczeństwo. Ich instalacja przekłada się na pozytywne doświadczenia zarówno mieszkańców, jak i turystów, a także wspiera rozwój lokalnej gospodarki.

Działanie 2: (…).

1.         (…).

Miasto (...) planuje uruchomienie (…), które zostanie ulokowane w budynku (...) (nazwa pochodzi od pierwotnego przeznaczenia tego budynku), w ramach programu Fundusze Europejskie dla (…) (…)-(…) w formule (…) ((…)) oraz (…) ((…)) zaadaptowany zostanie na potrzeby urządzenia przestrzeni przeznaczonej dla dwukondygnacyjnej zabudowy biurowej, obejmującej stworzenie pomieszczeń biurowych, socjalnych, sanitarnych oraz pomieszczeń technicznych. Reasumując wyodrębniony budynek przeznaczony będzie docelowo na (…) oraz budynek (...) w (...) (nazwa pochodzi od pierwotnego przeznaczenia tego budynku) przeznaczony na wydzielenie przestrzeni (...).

Miasto (...) jest właścicielem działki jak i zabudowań na niej znajdujących się, z przeznaczeniem budynku pod działalność gospodarczą.

Zgodnie z opracowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym, przeznaczenie budynku pod (…) jest nierozerwalnie związany z realizacją celu „(…)” oraz „(…)” zlokalizowanych w (…) przy ul. (…).

Całe planowane wyposażenie, które ma zostać zakupione w celu aranżacji wnętrz zaadaptowanego budynku (...) na potrzeby (…) zostanie zakupione przez Miasto (...) przy zastosowaniu odpowiednich przepisów ustawy Prawa Zamówień Publicznych.

Powstały wskutek realizacji Projektu majątek pozostanie własnością Miasta.

2.         (…).

Zaaranżowana przestrzeń (…) i wyposażona w niezbędny sprzęt zostanie przekazana organizacji pozarządowej wybranej w drodze konkursu zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Miasto z wybranym podmiotem zawrze umowę bezpłatnego użyczenia budynku zaadaptowanego na potrzeby (…) i budynku przeznaczonego na przestrzenie (...).

(…) będzie udostępniana bezpłatnie, nie będzie generowany żaden dochód, przestrzeń stref pracy będzie w formie umowy użyczenia udostępniania zainteresowanym (...). Za pomieszczenia odpowiadać będzie podmiot, któremu zostanie powierzona realizacja poddziałania – Funkcjonowanie.

Budynek (…) – sale konferencyjne, hol będzie służył miastu również do innych celów niż tylko określonych dla (…). Co ważne w budynku (…) nie będą miały swej siedziby jakiekolwiek miejskie jednostki organizacyjne, ponadto miasto nie będzie wykorzystywało pomieszczeń budynku na własne potrzeby, np. jako siedziba wybranego wydziału Urzędu. Miasto w miarę możliwości dyspozycyjności lokalowych będzie organizowało w budynku (…) szkolenia, konferencje, spotkania, (...), (...) w tematyce (…), ale nie tylko.

Dodatkowo Miasto przewiduje tylko i wyłącznie możliwość nieodpłatnego korzystania z obiektu (wszystkie lokale użytkowe i powierzchnie biurowe oraz infrastruktura mieszczące się w budynku (…) są przeznaczone do nieodpłatnego udostępniania). Organizacja pozarządowa, której zostanie przekazany budynek wraz z wyposażeniem, przygotuje regulamin korzystania z pomieszczeń, sprzętów. Ponadto przygotuje ona umowy użyczenia przestrzeni (...) spełniającym warunki udziału w tej formie wsparcia.

3.         Udzielanie grantów przez (…) na rozpoczęcie działalności.

W ramach przedsięwzięcia planuje się udzielanie wsparcia (bezzwrotne dofinansowanie) w postaci udzielania grantów młodym (…).

Organizacja pozarządowa prowadząca (…) zajmie się również tematem udzielania wsparcia (bezzwrotnego dofinansowania) młodym (…). Ustali ona regulamin udzielania wsparcia, a co najważniejsze zaoferuje dotacje dla pracujących na podjęcie działalności gospodarczej na terenie miasta.

W ramach realizowanego poddziałania zostanie zabezpieczony budżet dla podmiotu na funkcjonowanie (…) i budżet na udzielanie bezzwrotnego wsparcia (…). Działania te będą mieć na celu promowanie wzrostu gospodarczego poprzez przyznanie wsparcia.

III.5. (…).

Działanie 3: (...).

1.         „(…)”.

W ramach przedsięwzięcia planuje się:

-likwidację strat ciepła: budynek szkoły (segment dobudowany) – docieplenie ścian zewnętrznych budynku, wymianę stolarki okiennej, montaż pompy ciepła dla potrzeb c.w.u.; budynek hali sportowej

-docieplenie ścian zewnętrznych budynku, docieplenie dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

-wymianę wewnętrznych opraw oświetleniowych na LED oraz montaż kompensatorów mocy biernej,

-montaż instalacji fotowoltaicznych oraz (...) ((...)), a także roboty towarzyszące (np. wymiana pokrycia dachów),

-zakup systemu zarządzania (...) (monitoringu konsumpcji (...)).

Przedsięwzięcie będzie obejmowało wydatki na dostawy i roboty budowlane oraz wydatki związane z nadzorem inwestorskim, opracowaniem dokumentacji projektowej, itp.

Budynek jest własnością Miasta i został przekazany w trwały zarząd jednostce organizacyjnej Miasta tj. Szkole (...) nr (…) (…).

Budynek będący przedmiotem inwestycji wykorzystywany jest w szczególności na potrzeby prowadzenia (...) dla uczniów. Zdarzają się także przypadki nieodpłatnego udostępniania pomieszczeń na rzecz lokalnej społeczności - budynek nie jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia oraz w okresie trwałości budynek szkoły nie będzie wykorzystywany do żadnych czynności odpłatnych - pomieszczenia w szkole nie będą odpłatnie udostępniane. W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu wykorzystywania przedmiotowego budynku.

W budynku szkoły do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystywane jest ciepło systemowe. Pomieszczenie, w którym znajdują się instalacje węzłów cieplnych jest własnością Miasta, instalacje węzłów cieplnych są własnością (...) Sp. z o. o. Zasady korzystania z pomieszczenia wymiennikowni określa nieodpłatna umowa pomiędzy Miastem (...) reprezentowanym przez Szkołę (...) nr (…) (…) a (...) Sp. z o. o. (odstąpiono od umowy najmu). Rozliczenia za zużytą energię elektryczną dokonywane są na podstawie odczytów wskazań licznika zainstalowanego w pomieszczeniu wymiennikowni (refaktura).

Zakłada się, że energia elektryczna (wyprodukowana przez instalacje fotowoltaiczne off-grid) nie będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej tzn. funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów unijnych (nie będzie oferowany towar na rynku tj. energia elektryczna). W omawianej sytuacji nie dojdzie do sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej przez odnawialne źródło energii. Instalacja fotowoltaiczna będzie wytwarzać energię elektryczną stanowiącą jedynie część potrzeb szkoły.

Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją inwestycji, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

Powstały wskutek realizacji Projektu majątek pozostanie własnością Miasta.

2.         „(…)”.

W ramach przedsięwzięcia planuje się:

-likwidację strat ciepła: docieplenie ścian zewnętrznych budynku, docieplenie dachu/stropodachu,

-wymianę wewnętrznych oprawy oświetleniowych na LED oraz montaż kompensatora mocy biernej,

-wymianę instalacji elektrycznej,

-montaż (...) oraz (...) ((...)), a także roboty towarzyszące (np. wymiana pokrycia dachu),

-zakup systemu zarządzania energią elektryczną (monitoringu konsumpcji energii elektrycznej).

Przedsięwzięcie będzie obejmowało wydatki na dostawy i roboty budowlane oraz wydatki związane z nadzorem inwestorskim, opracowaniem dokumentacji projektowej, itp.

Budynek jest własnością Miasta i został przekazany w trwały zarząd jednostce organizacyjnej Miasta tj. Szkole (...) nr (…) w (…).

Budynek będący przedmiotem inwestycji wykorzystywany jest w szczególności na potrzeby prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów. Zdarzają się także przypadki nieodpłatnego udostępniania pomieszczeń na rzecz lokalnej społeczności - budynek nie jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia oraz w okresie trwałości budynek szkoły nie będzie wykorzystywany do żadnych czynności odpłatnych - pomieszczenia w szkole nie będą odpłatnie udostępniane. W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu wykorzystywania przedmiotowego budynku.

W budynku szkoły do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystywane jest ciepło systemowe. Pomieszczenie, w którym znajdują się instalacje węzła cieplnego jest własnością Miasta, instalacje węzła cieplnego są własnością Ciepłowni (...) Sp. z o. o. Zasady korzystania z pomieszczenia wymiennikowni określa nieodpłatna umowa pomiędzy Miastem (...) reprezentowanym przez Szkołę (...) nr (…) w (…), a (...) Sp. z o. o. (odstąpiono od umowy najmu). Rozliczenia za zużytą energię elektryczną dokonywane są na podstawie odczytów wskazań licznika zainstalowanego w pomieszczeniu wymiennikowni (refaktura).

Zakłada się, że energia elektryczna (wyprodukowana przez instalacje fotowoltaiczne (...)) nie będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej tzn. funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów unijnych (nie będzie oferowany towar na rynku tj. energia elektryczna). W omawianej sytuacji nie dojdzie do sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej przez odnawialne źródło energii. Instalacja fotowoltaiczna będzie wytwarzać energię elektryczną stanowiącą jedynie część potrzeb szkoły. Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją inwestycji, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

Powstały wskutek realizacji Projektu majątek pozostanie własnością Miasta.

3.         (…).

W ramach przedsięwzięcia zostanie opracowany dokument aktualizacji „(…)” zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 266 z późn. zm.).

Dokument zgodnie z ustawą Prawo energetyczne będzie zawierał:

-ocenę stanu aktualnego i przewidywanych zmian zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe,

-przedsięwzięcia racjonalizujące użytkowanie ciepła, energii elektrycznej i paliw gazowych,

-możliwości wykorzystania istniejących nadwyżek i lokalnych zasobów paliw i energii, z uwzględnieniem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w odnawialnych źródłach energii, energii elektrycznej i ciepła użytkowego wytwarzanych w kogeneracji oraz zagospodarowania ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych,

-możliwości stosowania środków poprawy efektywności energetycznej w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej,

-zakres współpracy z sąsiednimi gminami.

Założenia do planu zaopatrzenia w (...) to dokument strategiczny dla Miasta. Dokument określi (…) Miasta, wskaże kierunki i przedstawi możliwości do racjonalizacji zużycia (...), zagospodarowania lokalnych zasobów (...) oraz zmniejszenia (...) w Mieście.

III.6. (…)

Działanie 4: (…).

1.         (…).

W ramach przedsięwzięcia planuje się wymianę (…) (…) na istniejących (...) komunikacji publicznej na (…). Zadanie realizowane będzie na (...) (...) przy drogach gminnych (ul. (…) (…) – (…), ul. (…) (…) - (…)) i powiatowych (ul. (…) (…)- (…), (…), (…) (…)- (…)).

Przedsięwzięcie będzie obejmowało wydatki na dostawy i montaż oraz wydatki związane z nadzorem inwestorskim, opracowaniem dokumentacji projektowej, itp.

Przedmiotowe (…) są własnością Miasta (...). Miasto nie pobiera opłat za korzystanie z (…). (…) nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia oraz w okresie trwałości (…) nie będą wykorzystywane do żadnych czynności odpłatnych. W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu wykorzystywania przedmiotowych (…).

Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją inwestycji, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

Powstały wskutek realizacji Projektu majątek pozostanie własnością Miasta.

2.         (…).

W ramach przedsięwzięcia planuje się utworzenie (…) nowych (…) komunikacji (…) przy drogach publicznych gminnych ((…)– (…), (…) - (…), (…)- (…)). Zadanie ma na celu poprawę dostępności komunikacji publicznej i likwidację wykluczenia transportowego na terenie miasta. Przewiduje się wykonanie (…), montaż (…) (…) oraz wykonanie stosownego oznakowania. Przedsięwzięcie będzie obejmowało wydatki na dostawy i montaż oraz wydatki związane z nadzorem inwestorskim, opracowaniem dokumentacji projektowej, itp.

Przedmiotowe (...) komunikacji publicznej będą własnością Miasta (...).

Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia oraz w okresie trwałości Miasto nie będzie pobierało opłat za ich wykorzystanie, a także (…) nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu wykorzystywania przedmiotowych (…).

Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją inwestycji, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

Powstały wskutek realizacji Projektu majątek pozostanie własnością Miasta.

3.         (…).

W ramach przedsięwzięcia planuje się poprawę infrastruktury dla transportu zbiorowego poprzez wyposażenie we (…) (…) (…) komunikacji (…) zlokalizowanych na terenie miasta przy drogach gminnych ((…)), drodze powiatowej ((…)) i drodze wojewódzkiej ((…)). Przewiduje się wykonanie (...) i montaż (…). Przedsięwzięcie będzie obejmowało wydatki na dostawy i montaż oraz wydatki związane z nadzorem inwestorskim, opracowaniem dokumentacji projektowej, itp.

Przedmiotowe (…) będą własnością Miasta (...). Miasto nie pobiera opłat za korzystanie z (…). (…) nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia oraz w okresie trwałości (…) nie będą wykorzystywane do żadnych czynności odpłatnych. W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu wykorzystywania przedmiotowych (…).

Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją inwestycji, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

Powstały wskutek realizacji Projektu majątek pozostanie własnością Miasta.

4.         (…).

W ramach przedsięwzięcia planuje się:

1)wykonanie jednolitego (...) (…) na terenie miasta, jako etap rozwoju systemu informacji pasażerskiej poprzez zamontowanie (…) (...) z nazwą oraz (…) na (…). Natomiast na (…) niewyposażonych w infrastrukturę w postaci (...) doposażenie w (…) (...) z nazwą oraz numerem (…) a także numerami obsługiwanych (…). Czytelne oznakowanie (…) ma na celu ułatwienie podróżowanie komunikacją miejską także pasażerom przyjezdnym, nieznającym miasta.

2)realizację (...) społecznej promującej zrównoważoną (...).

Działania w ramach (...) będą bezpłatne dla odbiorców. Wstęp na organizowane wydarzenia w ramach tej pozycji budżetowej będzie bezpłatny.

3)poprawę dostępności poprzez dostosowanie (…) zlokalizowanych na drogach gminnych dla osób o szczególnych potrzebach. Planuje się wykonanie pasów ostrzegawczych przy krawędzi chodnika wykonanych z kostki brukowej integracyjnej, wyznaczenie kontrastowe krawędzi peronu, wyznaczenie miejsca oczekiwania z zastosowaniem nawierzchni z fakturą w kolorze kontrastowym.

Przedsięwzięcie będzie obejmowało wydatki na usługi, dostawy i montaż oraz wydatki związane z nadzorem inwestorskim, opracowaniem dokumentacji projektowej, itp.

Powstała infrastruktura będzie własnością Miasta (...) i nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu powstałej infrastruktury.

Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

Powstały wskutek realizacji Projektu majątek pozostanie własnością Miasta.

5.         (…).

W ramach przedsięwzięcia planuje się wykonanie utwardzenia terenu poprzez wykonanie ścieżki o szerokości (…) m i długości ok. (…) mb umożliwiającej przejście lub przejazd od ul. (…) do ul. (…). Przedsięwzięcie będzie realizowane na gruntach będących własnością Gminy (...).

Dzięki temu przedsięwzięciu uzupełnione zostaną ciągi (…), nastąpi także poprawa funkcji komunikacyjnych w naszym mieście.

Zadanie będzie składało się z następujących działań:

-opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem stosownego pozwolenia,

-nadzór inwestorski i autorski,

-roboty budowlane.

Przedsięwzięcie będzie obejmowało wydatki na dostawy i roboty budowlane oraz wydatki związane z nadzorem inwestorskim, opracowaniem dokumentacji projektowej, itp.

Powstały ciąg (…) będzie własnością Miasta (...). Będzie to infrastruktura ogólnodostępna, która nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności odpłatnych opodatkowanych VAT. W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu wykorzystywania przedmiotowego ciągu (…).

Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją inwestycji, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

Powstały wskutek realizacji Projektu majątek pozostanie własnością Miasta.

III.7. (…).

Działanie 5: (…).

1.         „(…).

Planuje się udzielanie mieszkańcom wsparcia finansowego dla przedsięwzięć, które umożliwią (...), zbieranie (...) na terenie ich nieruchomości w celu jej zagospodarowania lub odprowadzenia do (...) z opóźnieniem. Przytrzymanie wody w miejscu opadu, wykorzystanie wody w miejscu opadu buduje odporność całego Miasta, tworząc tym samym barierę ochronną dla jej mieszkańców. Szczegóły programu określi regulamin naboru. Na realizację przedsięwzięcia Miasto ubiega się o przyznanie dofinansowania pochodzącego ze środków (...), do kwoty brutto planowanych nakładów.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w szczególności realizacja zadania w zakresie ochrony środowiska oraz edukacji publicznej. Zadanie ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie (...) na terenie posesji w zabudowie (...) oraz wykorzystywanie zgromadzonej (...) i (...), lub odprowadzenia do (...) z opóźnieniem.

2.         (…).

Zadanie polega na opracowaniu dokumentu, który stanowić będzie inwentaryzację (…) wraz z opracowaniem lokalnego modelu opadów dla różnych scenariuszy (...), który stanowić może podstawę do prawidłowego zarządzania i projektowania systemów odprowadzania (…). Przegląd stanu istniejącej infrastruktury (…), długoterminowe i kompleksowe planowanie rozwoju uwzględni wszystkie zagrożenia klimatyczne i ryzyka ich wystąpienia, dobrze prowadzona polityka adaptacyjna zwiększenie możliwości (...), (...), (...) i wykorzystanie (...) w miejscu (...)buduje odporność całego Miasta, tworząc tym samym barierę ochronną dla jej mieszkańców.

3.         (…).

Miasto (...) planuje realizację przedsięwzięcia polegającego na przeprowadzeniu (...) edukacyjnych w zakresie prawidłowego (…). Zadanie wpisuje się w koncepcję działań edukacyjnych mających na celu budowanie świadomości społecznej odnośnie adaptacji do zmian klimatu, w szczególności oszczędzania (…) np. seria (...), (...), (...), (...), (...). Udział w działaniach realizowanych w ramach (...) będzie bezpłatny.

Działanie 6: (…).

1.         (…).

Poniższy opis dotyczy wszystkich ww. przedsięwzięć.

Miasto (...) planuje realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie (…), oraz budowie stacji (...). Miasto (...) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na realizację przedsięwzięcia Miasto ubiega się o przyznanie dofinansowania pochodzącego ze środków (...), do kwoty brutto planowanych nakładów.

Partnerem w tym przedsięwzięciu będzie (…). Miasto otrzymane środki finansowe przekaże Związkowi formie dotacji celowej. Związek nie jest czynnym podatnikiem VAT. Wytworzone w wyniku realizacji zadań elementy infrastruktury pozostaną na majątku Związku. Infrastruktura w postaci sieci oraz (…) zostanie przekazana do eksploatacji (…) Spółka z o.o. w (…) (Spółka). Spółka będzie pobierać korzyści z tytułu eksploatacji, oraz jest czynnym podatnikiem VAT .

III.8. (…)

Działanie 7: (…).

1.         (…).

Miasto (...) planuje realizację przedsięwzięcia polegającego na przeprowadzeniu (...) edukacyjnych w zakresie prawidłowego (…) oraz zapobiegania powstawaniu (…). Udział w działaniach realizowanych w ramach (...) będzie bezpłatny.

2.         (…).

Planuje się uruchomienie punktu (…) na terenie Miasta poprzez zlecenie realizacji zadania organizacji pozarządowej wybranej w drodze konkursu zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Usługi świadczone przez punkt będą bezpłatne.

II.4. (…)

Działanie 8: (...).

1.         (…).

W ramach przedsięwzięcia planuje się przygotowanie zaplecza (...) na terenie jednostki OSP (...): (…) i (…) sprzętu (…) szt. Zadanie przewiduje zakup i postawienie (…) na terenie przy budynku (...) i (...) (...) przy ul. (…).

(...) przewidziane są dla (…) (…) oraz jako miejsce (…) sprzętu będącego (…). Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia oraz w okresie trwałości (…) i (…) nie będzie wykorzystywany do żadnych czynności odpłatnych – nie będą odpłatnie udostępniane.

W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu wykorzystywania przedmiotowych pomieszczeń.

Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją inwestycji, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

Powstały wskutek realizacji Projektu majątek przekazany zostanie nieodpłatnie (...).

2.         (...).

W ramach przedsięwzięcia planuje się remont (…) – (…) (...). Zadanie polega na remoncie (…) przy budynku (…) w (…) przy ul. (…). (…) jest w bardzo w złym stanie, utrudnia manewrowanie i wyjazd do działań (…).

Zadanie będzie realizowane na podstawie porozumienia o wspólnej realizacji zadania Miasta (...) i Komendy (…). Przewiduje się, że inwestorem będzie Miasto (...).

Po zakończeniu realizacji zadania nakłady zgodnie ze stanem własności zostaną podzielone pomiędzy Miasto (...) a Komendą (…) i nastąpi ich przekazanie właścicielom.

Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją inwestycji, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

3.         (…).

Zadanie polega na wyposażeniu w następujący sprzęt (…):

-Miejski (…): (…), (…) i (…).

-Straż (…): (…), (…) i (…),

-(...): (…), (…) i (…),

-(…): (…), (…) i (…).

Celem zadania jest poprawa (…) i (…) pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne oraz działania w ramach zarządzania kryzysowego poprzez zmianę rodzaju (…) z analogowej na cyfrową. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia oraz w okresie trwałości (…) nie będzie wykorzystywana do żadnych czynności odpłatnych – nie będzie odpłatnie udostępniana.

Korzystać z niej będzie (…), (…) i (…).

W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu wykorzystywania przedmiotowego budynku.

4.         (…).

Zadanie polega na zakupie materiałów i sprzętu dla (…) służących do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia i życia mieszkańców:

-środki ochrony indywidualnej - (…) (…) szt.

-(…) – (…) szt.

-(…) do (…) – (…)szt.

-aparaty (…) - (…) szt.

Zakupiony sprzęt stanowić będzie własność miasta i poszerzy bazę służącą zapewnieniu (…) i (…) ludności. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia oraz w okresie trwałości baza nie będzie wykorzystywana do żadnych czynności odpłatnych – nie będzie odpłatnie udostępniana. Sprzęt w razie wystąpienia takiej potrzeby bezpłatnie udostępniany będzie mieszkańcom w celu (…) ich (…) i (…).

5.         (…).

W ramach przedsięwzięcia planuje się zakup (…) z zapleczem (…) oraz (…).

Zadanie polega na zakupie (…) (…) ((…), wyposażenie) oraz (…) ((…), (…), (…)) na potrzeby (…). Celem zadania jest usprawnienie działań związanych z reagowaniem kryzysowym i zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych. Zakupiony sprzęt stanowić będzie własność Miasta i wykorzystywany będzie w sytuacjach kryzysowych – zagrożeniach (…), (…) lub (…). Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia oraz w okresie trwałości sprzęt nie będzie wykorzystywany do żadnych czynności odpłatnych - nie będą odpłatnie udostępniany. W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu wykorzystywania przedmiotowego budynku.

Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją inwestycji, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

Powstały wskutek realizacji Projektu majątek pozostanie własnością Miasta.

6.         (…).

Zadanie obejmuje dwa elementy:

-zakup (…) służącego do przewozu (…) oraz (…) w sytuacjach kryzysowych. (…) zapewniać będzie sprawny transport osób związanych z reagowaniem kryzysowym oraz (…) wykorzystywanego do działań podejmowanych w sytuacjach kryzysowych. Na co dzień (…) wykorzystywany będzie przez (…).

-zakup lekkiego (…) na potrzeby (…). Zakup (…) usprawni działanie (…). Obecny (…) jest wyeksploatowany i wymagać będzie coraz częstych, kosztownych napraw. Poziom wymagań na kierowanie obecnie posiadanym średnim (…) w wielu przypadkach nie pozwalał na wyjazd do działań z powodu nieobecności kierowcy z odpowiednimi uprawnieniami.

7.         (…).

W ramach przedsięwzięcia planuje się (...) społeczną dotyczącą bezpieczeństwa.

Zadanie polega na organizacji wydarzenia kulturalnego, podczas którego promowane będą zasady ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Planowane wydarzenie, połączone z występami artystycznymi i zajęciami rekreacyjnymi dla dzieci i młodzież, zorganizowane zostanie we współpracy z (…), (…), (…) oraz placówkami (…) z terenu Miasta.

Wydarzenie dostępne będzie dla wszystkich chętnych, uczestnictwo będzie nieodpłatne. W konsekwencji Miasto nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu organizacji imprezy. Miasto będzie ponosić wydatki związane z realizacją inwestycji, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego.

8.(…).

W ramach przedsięwzięcia planuje się przekazanie środków dla (…) z przeznaczeniem na poprawę funkcjonowania (…) do modernizacji (…) oraz zakupu (…) i (…) na potrzeby funkcjonowania jednostki.

Na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej Gminy mogą uczestniczyć w pokrywaniu kosztów funkcjonowania PSP. Finansowanie to odbywa się na podstawie umowy lub porozumienia zawartego przez Gminę z właściwą jednostką PSP. Środki przekazane na podstawie tych porozumień zasilają Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej i powinny być wydatkowane zgodnie z podpisaną umową lub porozumieniem.

Na realizację przedsięwzięcia Miasto ubiega się o przyznanie dofinansowania pochodzącego ze środków (...), do kwoty brutto planowanych nakładów.

Miasto przekaże środki finansowe na ww. zakup sprzętu do (…) na podstawie zawartej umowy lub porozumienia. Zakupów będzie dokonywać (…). Po zakończeniu zadania nastąpi jego rozliczenie zgodnie z zapisami zawartej umowy lub porozumienia.

Przedsięwzięcie będzie obejmowało wydatki na dostawy/usługi.

9.         (…).

W ramach przedsięwzięcia planuje się przekazanie środków dla (…) z przeznaczeniem na zakup (…) w postaci (…) (…) (…).

Na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji Gminy mogą uczestniczyć w pokrywaniu wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Policji, a także zakupu niezbędnych dla ich potrzeb towarów i usług.

Finansowanie to odbywa się na podstawie porozumienia zawartego przez Gminę z właściwą jednostką Policji. Środki przekazane na podstawie tych porozumień zasilają Fundusz Wspierania Policji powinny być wydatkowane zgodnie z podpisaną umową lub porozumieniem.

Na realizację przedsięwzięcia Miasto ubiega się o przyznanie dofinansowania pochodzącego ze środków (...), do kwoty brutto planowanych nakładów. Miasto przekaże środki finansowe na ww. zakup sprzętu do (…) na podstawie zawartej umowy lub porozumienia. Zakupów będzie dokonywać ww. jednostka Policji. Po zakończeniu zadania nastąpi jego rozliczenie zgodnie z zapisami zawartej umowy lub porozumienia.

Przedsięwzięcie będzie obejmowało wydatki na dostawy/usługi.

Miasto (...) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Miasto nie będzie ponosić wydatków związanych z realizacją zadania, które będą dokumentowane wystawionymi na Miasto przez dostawców/wykonawców fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego. Wydatki związane z realizacją zadania będą dokumentowane wystawionymi fakturami na (…). Powstały wskutek realizacji Projektu majątek pozostanie własnością właściwej jednostki (…).

Działanie 9: (...).

1.         (…)

W ramach przedsięwzięcia dla Urzędu Miasta (...) zaplanowano zakup:

- (…) dla tworzenia (…)/(…) wraz z (…) oraz (…) oraz (…),

- (…),

- (...) (…)+ (…),

- (…) do (...) zabezpieczenia (...) komputerów/serwerów

- (…) do tworzenia (…) wraz ze (…) administratorów,

- oprogramowania do (…) (...) wraz ze (…) administratorów,

- (…) wraz z wyposażeniem.

Natomiast dla (…) zaplanowano zakup:

- (…) dla tworzenia (…)/(…) wraz z (…) oraz (…),

- (...) (…) + (…)

- (…) do (…)(...) komputerów/serwerów

- (…) do (…) (…) wraz ze (…)administratorów,

- (…) do analizy (…) (…) wraz ze (…) administratorów,

- (…) wraz z wyposażeniem.

W ramach przedmiotowego zadania zostaną zakupione (…) oraz (…), które będą służyły do zabezpieczenia jednostek w zakresie (…) wszystkich dokumentów oraz (…) służącego ich działalności (między innymi (…) służącego prowadzenia (…) oraz spraw związanych z (…) , a także w zakresie wystawiania faktur).

2.         (…).

W ramach przedsięwzięcia dla (…) zaplanowano zakup:

- (…) dla tworzenia (…)/(…) wraz (…) oraz (…),

- (…),

- (...) (…)+ (…),

- (…) do (…) (...) (…)/(…)

- (…)do tworzenia (…) wraz ze (…) administratorów,

- (…)do (…) (…) wraz ze (…) administratorów,

- (…) wraz z wyposażeniem

Natomiast dla (…) zaplanowano zakup:

- (…) dla tworzenia (…)/(…) wraz z (…) oraz (…),

- (…),

- (...) (…)+ (…),

- (…) do (…) (...) (…)/(…),

- (…) do tworzenia (…) (…) wraz ze (…)administratorów,

- (…) do (…).

Zakupiony (…) oraz (…) będzie wykorzystywane w bieżącej działalności jednostek i związane będzie z ich statutową działalnością w zakresie świadczenia usług (…) ((…)) oraz z zakresu administracji i (…) w odniesieniu do miejskich jednostek (…) oraz (…).

III.9. (…)

Działanie 10: (…).

1.         (…)

Miasto (...) planuje opracowanie dokumentu: „(…)”, który pozwoli m.in. na określenie stanu zachowania (…) na terenie będącym własnością Miasta, wyznaczenie kierunków niezbędnych prac (…) bądź ewentualnych (…), określenie sposobu (…), sugestie dotyczące ewentualnego doboru (…) pod kątem warunków (…).

2.         (…).

Miasto (...) planuje realizację przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu (…) ((…)) na terenie placówek (…). W ramach zadania planuje się dokonanie (…) i (…) takich obiektów jak np. (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…) itp.

3.         (…)

Miasto (...) planuje realizację przedsięwzięcia polegającego na „(…)” części terenu w (…) położonym przy ul. (…).

Inwestycja ma na celu wymianę części powierzchni (...) i zwiększenie powierzchni (...). Zadanie będzie realizowane na terenie istniejącego (…), który jest miejscem ogólnodostępnym dla mieszkańców. Zadanie polega na rozebraniu płyt (…) na powierzchni ok. (…)m2 wraz z rozebraniem (…) i likwidacją (…), zabudowie przepuszczalnej powierzchni i ustawieniu nowych (…). Teren (…) jest własnością Miasta i w (…) roku został przekazany na podstawie umowy użyczenia jednostce organizacyjnej Miasta tj. (…).

(…) został zbudowany jako teren zieleni miejskiej i zawiera zieleń oraz elementy małej architektury, których celem jest oddziaływanie na wszystkie zmysły osób odwiedzających.

(…) nie jest więc miejscem w którym będą wykonywane odpłatne usługi.

W konsekwencji Miasto nie czerpie i nie będzie czerpać żadnych dochodów z tytułu wykorzystywania przedmiotowego (…).

4.         (…)

Miasto (...) planuje realizację przedsięwzięcia polegającego na „(…)” terenu (…).

Inwestycja ma na celu wymianę części (…) (...) i zwiększenie powierzchni (...). Zadanie będzie realizowane na terenie istniejącego (…) - (…)”, który jest miejscem ogólnodostępnym dla mieszkańców.

Inwestycja polegać będzie na (…), (…) i (…), wykonaniu nowej przepuszczalnej podbudowy oraz nasadzeniu (…).

Teren (…) jest własnością Miasta i został w (…) roku przekazany na podstawie umowy użyczenia jednostce organizacyjnej Miasta tj. (…).

Na terenie rekreacyjnym objętym inwestycją znajduje się (…), w którym prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie usług (…). Działalność prowadzona jest na powierzchni (…) m² (…) i (…) znajdującego się obok (…) na powierzchni (…) m².

(…) na podstawie umowy najmu obciąża najemcę (…) fakturą za czynsz i media (refakturą) i tylko z tej refaktury jest odliczany podatek VAT. Inwestycja dotyczy „(…)” terenów (...) poza terenem wynajmowanym, więc w żaden sposób nie wpłynie to na realizację umowy najmu (…) wraz z (…). Zaplanowana inwestycja będzie służyć tylko i wyłącznie mieszkańcom, więc nie będzie generować żadnych dochodów. Przebudowa nawierzchni (…) służy zwiększeniu powierzchni czynnej biologicznie w miejscu, w którym obecnie znajdują się pełne płyty betonowe. Zdaniem Miasta (...) zmiana nawierzchni wraz z nowymi (…) służyć będzie ochronie środowiska i stanowić będzie nową powierzchnię tzw. „(…)” infrastruktury. Zmiana ta nie wpłynie, zdaniem Miasta (...) na liczbę klientów (…) i sposób prowadzonej przez jego najemcę działalności.

Miasto (...) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na realizację przedsięwzięcia Miasto ubiega się o przyznanie dofinansowania pochodzącego ze środków (...), do kwoty brutto planowanych wyjaśnień.

5.         (…).

Miasto (...) planuje realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie (…). W ramach zadania planuje się budowę (…) wraz z (…) – (…), elementami małej architektury i (…). Przestrzeń będzie ogólnodostępna dla wszystkich.

6.         (…).

Miasto (...) planuje realizację przedsięwzięcia polegającego na przeprowadzeniu (...) edukacyjnych w zakresie (…) nawiązujących do tematyki (...) w mieście i potrzeby promowania (...) i lokalnych form ochrony (...). Udział w działaniach realizowanych w ramach (...) będzie bezpłatny.

IV.10. (…).

Działanie 11: (…)

1.         (…)

Koszty kwalifikowalne:

Opracowanie dokumentów strategicznych zostanie zlecone podmiotowi zewnętrznemu - zakup usługi.

2.         (…).

(...) to baza usług (...) zawierająca spisany zbiór różnorodnych, uporządkowanych, przydatnych rodzajów wsparcia. Wykorzystując uporządkowaną bazę zawartą w (...) koszyku usług, można odnaleźć lokalne instytucje świadczące usługi (...), a także uzyskać informację o dostępności i warunkach skorzystania z usługi.

Opracowanie, stworzenie i wdrożenie aplikacji zostanie zlecone podmiotowi zewnętrznemu - zakup usługi. Usługa będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców w formie bezpłatnej.

3.         (...).

(...) ma na celu zachowanie ciągłości (...). (...) rozpoczynający i kończący pobyt w (...), powinni mieć zagwarantowaną kontynuację (...) i wsparcia np. (...), która jest wypisywana do domu – wsparcia wymaga nie tylko osoba po (...), ale również rodzina, która wymaga pomocy np. (...) (zmiany (...), (...) itd.), w zakresie koniecznego sprzętu np. (...), (...) oraz środków do (...), formalności jakie muszą załatwić itd. Informacje najbliższemu otoczeniu są przekazywane językiem fachowym, zrozumiałym tylko dla wykwalifikowanego (...). Do tego dochodzi duża ilość informacji podawanych w krótkim czasie (np. dokumentacja, zalecenia, (...), (...), (...), umówienie na (...), termin (...), kiedy, gdzie (...), (...), dostosowanie (...) do potrzeb (...) osoby).

W celu wdrożenia (...) zatrudniony zostanie po stronie (...) pracownik (na podstawie umowy o pracę), który będzie pełnić rolę organizatora kompleksowej (...) w miejscu zamieszkania. Usługa bezpłatna, nie będą pobierane żadne opłaty.

4.         (...).

(...), a w szczególności (...) bardzo często są niedostosowane do jego potrzeb, zamiast (...) z (...) jest zwykły (...), (...) nie jest dostosowana do jego potrzeb. Rodzina (...) potrzebuje wsparcia, ponieważ nie ma wiedzy na temat niezbędnego sprzętu, pielęgnacji, diety lub możliwości rehabilitacji, która może być wykonywana w domu we własnym zakresie.

Koszty kwalifikowane:

- Zakup (...) (...) i (...),

- Zakup środków do (...),

- Wynajem pomieszczenia na potrzeby (...) (czynsz oraz koszt mediów).

Sprzęt będzie bezpłatnie wypożyczany klientom (...) w (...) na podstawie umowy użyczenia (w przypadku celowego zniszczenia sprzętu osoba będzie musiała pokryć koszt naprawy lub zakupu nowego sprzętu).

5.         (...).

- (...), (...). Usługa (...) ma za zadanie przedłużyć okres samodzielności i niezależności (...) oraz osób (...) we własnym (...) i ich otoczeniu;

Koszty kwalifikowalne:

zakup (...), (...), (...)obsługująca (...) ((...)) - zlecenie, zakup sprzętu do (...) oraz usługi (...).

Usługa (...), (...) będzie bezpłatna dla klientów (...) w (...).

- (...) dla (...) - pomoc w formie (...) z (...) do domu ((...)) przeznaczona jest dla osób (...), (...), które nie są w stanie zapewnić sobie (...).

Koszty kwalifikowalne:

(...) + (...) do domu zostanie zlecone w drodze postępowania. Osoby objęte wsparciem w postaci (...) nie będą partycypować w kosztach.

- (...) - usług (...) np. osoba (...) chce iść na spacer, do sklepu z uwagi na (...) wymaga (...)-(...);

Koszty kwalifikowalne:

umowa zlecenie z osobą świadczącą usługę (...). Osoba korzystająca ze wsparcia asystenta, nie będzie partycypować w kosztach.

- (...) - ma na celu chwilowe zastąpienie (...), który na co dzień zajmuje się (...) (...), np. aby (...) mógł iść do (...), czy nawet do (...);

Koszty kwalifikowalne:

umowa zlecenie z osobą świadczącą usługę (...). Osoba korzystająca ze wsparcia, nie będzie partycypować w kosztach.

- (...) – (...) - osoby zależne i ich rodzice lub opiekunowie często nie mogą pozwolić sobie na konsultację ze (...) w obszarze (...), przez co nie doświadczają zbawiennego wpływu odpowiedniej (...) na osobę z (...)i/lub (...). Wsparcie obejmuje (...), (...) i (...) z zakresu wpływu (...) na poprawę jakości życia i ochronę (...) (...). Podczas (...) rodzice i opiekunowie poznają sposoby (...) czy wykorzystania konkretnych (...). Odbiorcy poznają również metody (...) wspierania (...), takie jak (...).

Koszty kwalifikowane:

umowa zlecenie - (...), koszt wynajmu (...) do przeprowadzenia (...), (...) i (...), zakup materiałów ((...)) niezbędnych do przeprowadzenia (...).

Osoby korzystające ze wsparcia nie będą partycypować w kosztach.

- (...) - usługa polega na budowaniu (...) na co dzień i tożsamości (...) poprzez organizację uroczystych (...) (...), (...) przy zaangażowaniu (...). Usługa ta pozwoli dotrzeć do osób, które nie są objęte żadną usługą społeczną i przeanalizować czy nie jest potrzebne włączenie konkretnej pomocy;

Koszty kwalifikowane:

zakup (...), (...). Osoba korzystająca ze wsparcia nie będzie partycypować w kosztach.

- (...) (usł. świadczy (...) na rzecz osoby potrzebującej na podstawie um. zlecenie). Usługa obejmuje doraźną pomoc (...) w podstawowych, (...) czynnościach (...) i (...).

Koszty kwalifikowane:

umowa zlecenie z osobą świadczącą usługę (...). Osoba korzystająca ze wsparcia będzie partycypować w kosztach usługi (stopień partycypacji będzie wynikać z obowiązującej uchwały i będzie zależny od dochodu osoby korzystającej).

- (...) - (...) - usługa realizowana będzie w miejscu zamieszkania z wykorzystaniem (...) (...), obejmuje wykonywanie (...), (...), (...). Osoby korzystające ze wsparcia nie będą partycypować w kosztach.

- (...) (usługi (...): (...) i (...) (...) u (...) i (...), usunięcie nadmiernego (...) na (...); (...) ((...)); (...) ((...) pomagający zniwelować bóle, poprawić krążenie oraz metabolizm, (...) całego (...) pobudzający krążenie krwi, łagodzący bóle);

- (...) w warunkach domowych udzielane są (...), którzy ze względu na brak możliwości (...) przemieszczania się nie mogą dotrzeć na (...) w warunkach (...), a wymagają (...), zwłaszcza pacjentom z (...), (...), (...) postępującymi, (...), (...) (...) (...) lub (...);

- (...) dla (...) i (...) (w tym osób (...));

- (...) sieć udostępniania (...), (...) wraz z niezbędnym sprzętem (...). Udostępnienie (...), z (...) zagrożonym (...) zasobów (...), a także ułatwienie dostępu do asortymentu (...), który jest dostosowany do potrzeb (...) (m.in.: (...));

- (...) - usługa obejmuje podtrzymywanie aktywności (...) i pobudzanie (...) poprzez rozwijanie różnych (...), organizację (...), prowadzenie zajęć służących utrzymaniu (...), poprzez zajęcia (...), utrzymywanie sprawności (...), zapewnienie wsparcia (...) i zaspokojenie potrzeby (...) i (...);

6.         (...).

- (...) np. (...) wsparcia dla (...) (...);

- (...) (...), podnoszące (...) (...) i (...).

Realizacja odbywa się za pomocą zlecenia usług lub/i zakupu. Organizatorem usługi może być również (...) w (...). Wsparcie bezpłatne.

7.         (...).

(...) mają na celu zachęcenie do (...). Podczas wydarzenia mieszkańcy będę mogli skorzystać z bezpłatnych (...) i (...). Realizatorem wydarzenia będzie (...) w (...).

Koszt:

- badania (m.in. (...),

- konsultacje (...) szczególnie dla osób, które będą wymagały wykonania dalszej (...) lub skorzystania z pomocy (...) we własnym zakresie,

- wynajem (...) do (...).

IV. 11. (...).

Działanie 12: (...).

1.         (...).

(...) będzie prowadzony przez (...). Jednym z założeń jest wykorzystanie potencjału (...), (...), (...) jako bazy (...) do przeprowadzenia (...) np. (...), (...), (...) do zajęć np. z (...). Zajęcia będą dedykowane uczestnikom bezpłatnie.

V.12. (...).

Działanie 13: (...).

1.         (...).

W ramach przedsięwzięcia miasto planuje prowadzenie przedsięwzięcia (...) będzie prowadzone przez organizację pozarządową wyłonioną zgodnie z ustawą o pożytku i wolontariacie. Udział w wydarzeniach dla uczestników będzie bezpłatny.

Takie centrum jest miejscem, gdzie (...) mogą się spotykać, dyskutować o istotnych sprawach społecznych, brać udział w (...), spotkaniach (...) oraz angażować się w różnorodne (...). (...) stwarza przestrzeń do rozwijania (...), promowania wartości (...) oraz (...).

Na koszty (...) składać się będą:

1)wynajem (...) + koszty (...),

2)wynagrodzenia dla personelu,

3)organizacja (...) i (...),

4)(...) w (...) i (...),

5)promocja (...).

2.         (...)

W ramach przedsięwzięcia Miasto planuje wdrożenia narzędzia, umożliwiającego prowadzenia (...) (...).

Dzięki temu narzędziu uczniowie mogą zgłaszać własne projekty, które następnie są poddawane głosowaniu, a najlepsze z nich są realizowane. (...) (...) rozwija w (...) umiejętności planowania, współpracy, odpowiedzialności oraz podejmowania decyzji. Jest to także sposób na wzmocnienie (...) wewnątrz (...) i zwiększenie poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro.

Na koszty prowadzenia (...) składać się będą:

1)Koszty (...) i (...),

2)Koszty organizacji (...) i (...),

3)Koszty związane z (...) (...) i (...),

4)Koszty realizacji wybranych projektów,

5)Koszty (...) i (...) za najlepsze (...) (...).

(...) nie będą ponosić kosztów z tytułu uczestnictwa w programie, całość wydarzenia będzie realizowana przez Urząd Miasta.

3.         (...).

W ramach przedsięwzięcia Miasto planuje organizację (...). Wydarzenie będzie doskonałą okazją do (...) (...), (...) i (...).

(...) będzie organizowany przez (...). (...) jest miejską instytucją (...), która otrzyma środki w formie dotacji celowej. Udział w wydarzeniach dla wszystkich uczestników będzie bezpłatny.

Na koszty organizacji (...) składać się będą:

1)Wynajem sali

2)Honoraria dla (...) i (...)

3)Promocja (...):

4)Koszty techniczne:

-wynajem sprzętu (...) i (...).

-(...) dla (...) odpowiedzialnych za (...).

5)Koszty administracyjne:

-opłaty za (...) i (...) związane z organizacją (...).

-koszty związane z (...) wydarzenia.

-wynagrodzenie dla (...).

6)Koszty związane z (...):

7)Koszty związane z (...) dla (...):

-(...) i (...), (...), (...).

-koszty (...) (...) oraz (...) (jeśli dotyczy).

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego w odniesieniu do każdego obszaru tematycznego (przedstawione w piśmie z 23 stycznia 2025 r.)

I.2. (…).

Działanie 1: (…).

1.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

2.         (…)

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

3.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1, 18 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

4.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

5.         (…) – DZIAŁANIE WYKREŚLONE

Działanie 2: (…).

1.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 15, 17 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

2.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 15, 17, 18, 19 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

3.         (…) – DZIAŁANIE WYKREŚLONE

III.5. (…)

Działanie 3: (...).

1.         „(…)”.

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 8, 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

2.         „(…)”.

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 8, 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

3.         (...)”.

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz z art. 19 ustawy Prawo Energetyczne.

III.6. (…)

Działanie 4: (...).

1.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2, 4, 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

2.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2, 4, 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

3.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2, 4, 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

4.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2, 4, 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

5.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

III.7. (…).

Działanie 5: (…).

1.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

PYTANIE 5: Czyją własnością będą zakupione (...)?

ODPOWIEDŹ: Właścicielami (...) będą mieszkańcy Miasta (...) korzystający z dofinansowania.

2.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

3.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Działanie 6: (...).

1.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Nie, nabywca towarów i usług dla ww. obszaru będzie (...).

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

PYTANIE 5: Czy przekazanie powstałej w wyniku realizacji ww. obszaru Infrastruktury na rzecz (...) w (...) będzie odpłatne czy nieodpłatne? Proszę opisać warunki na jakich nastąpi przekazanie powstałej Infrastruktury.

ODPOWIEDŹ: Przekazanie powstałej w wyniku ww. obszaru Infrastruktury nastąpi na podstawie nieodpłatnej umowy przekazania do eksploatacji.

III.8. (…)

Działanie 7: (…).

1.         (…).

PYTANIE 1: Czy Państwo będą przeprowadzać (...) czy też podmiot zewnętrzny?

ODPOWIEDŹ: Sami będziemy przeprowadzać (...).

PYTANIE 2: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 4: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 5: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 3 ust. 2 pkt 8 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

2.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 3 ust. 2 pkt 8 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

II.4. (…)

Działanie 8: (...).

1.         (…).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

2.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

PYTANIE 4: Kto będzie właścicielem powstałej Inwestycji?

ODPOWIEDŹ: Właścicielem powstałej inwestycji będzie Miasto (...) oraz (...) w (...).

3.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

4.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

5.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

6.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: : Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: : Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

7.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

8.         (...).

PYTANIE 1: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Nie, nabywcą będzie (...) w (...).

PYTANIE 2: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

9.         (...).

PYTANIE 1: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

PYTANIE 2: Czyją własnością będzie zakupiony w ramach ww. obszar sprzęt?

ODPOWIEDŹ: Właścicielem zakupionych w ramach ww. obszaru sprzętu będzie (...) w (...).

Działanie 9:(...).

1.         (...)

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywanej przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1-20 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

2.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: : Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1-20 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

III.9. (...)

Działanie 10:(...).

1.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1, 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

2.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1, 8, 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

3.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1, 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

PYTANIE 5: Czy przekazanie w (...) r. na podstawie umowy użyczenia (...) (...) w (...) na podstawie umowy użyczenia było odpłatne czy nieodpłatne?

ODPOWIEDŹ: Przekazanie na podstawie umowy użyczenia było nieodpłatne.

4.         (...)

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1, 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

PYTANIE 4: Czy przekazanie w (...) r. (...) (...) W (...) na podstawie umowy użyczenia było odpłatne czy nieodpłatne?

ODPOWIEDŹ: Przekazanie na podstawie umowy użyczenia było nieodpłatne.

5.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1, 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

6.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1, 8, 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

IV.10. (...).

Działanie 11: (...).

1.         (...)

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5, 6, 6a, 16a, 17, 19 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminny oraz art. 17 ust. 1 pkt, ust. 2 pkt 4 ustawy o pomocy społecznej.

2.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5, 6, 6a, 17, 19 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o pomocy społecznej.

3.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5, 6, ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o pomocy społecznej.

4.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5, 6, ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o pomocy społecznej.

5.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5, 6, ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 17 ust. 2 pkt 2a, 4 ustawy o pomocy społecznej.

PYTANIE 5: Czy osoba objęta usługa będzie partycypować w kosztach usługi?

Tak, ale tylko we wsparciu w zakresie usług (...) w formie (...). Osoby objęte tego rodzaju wsparcie będą partycypować w koszt (zawarta zostanie umowa zlecenie z osobą świadczącą (...)). Maksymalny koszt partycypacji będzie wynosił 100% kosztu usługi. Organizatorem (...) jest (...) - gmina, wypełniając wymienione wyżej zadania, w tym również pobierając opłaty za świadczenie usług działa jako organ władzy publicznej, a nie jako podatnik VAT.

6.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: : Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5, 6, 6a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o pomocy społecznej oraz art. 8 ust. 1 pkt 1-7 ustawy o wsparciu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

7.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym

IV.11. (...).

Działanie 12: (...).

1.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym

Czynności w ramach (...) będą realizowane w związku z działalnością statutową (...), która jest instytucją (...). Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, do zadań własnych gminy należy "tworzenie warunków do rozwoju kultury, w tym (...) gminnych i innych instytucji kultury" (art. 7 ust. 1 pkt 9). W związku z tym, realizacja działań w ramach (...), prowadzonych przez (...), mieści się w zadaniach gminy związanych z (...) i (...), wspierając rozwój (...) oraz (...) mieszkańców gminy.

V.12.(...).

Działanie 13: (...).

1.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru

Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Nie będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 3: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 17, 19 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym

2.         (...)

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Tak, będziemy wskazani jako nabywca.

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

PYTANIE 5: Czy udział w ww. obszarze będzie dla uczestników płatny czy bezpłatny?

ODPOWIEDŹ: Udział w ww. obszarze będzie dla uczestników bezpłatny.

3.         (...).

PYTANIE 1: Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi nabyte przez Państwa dla ww. obszaru, tj. czy do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 2: Czy efekty realizacji tego obszaru będą wykorzystywane przez Państwa do czynności?

ODPOWIEDŹ: Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PYTANIE 3: Czy na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla realizacji ww. obszaru Państwo będą wskazani jako nabywca?

ODPOWIEDŹ: Nie będziemy wskazani jako nabywca. 

PYTANIE 4: Czy czynności w ramach ww. obszaru będą Państwo realizować w związku z Państwa działalnością statutową i czy należy do Państwa zadań własnych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.)? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie konkretnego przepisu?

ODPOWIEDŹ: Czynności w ramach ww. obszaru należą do zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Pytanie

Czy Wnioskodawca ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wykonanie dostaw/usług w ramach realizacji planowanego projektu (...)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy – Miastu nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją następujących obszarach tematycznych:

I.2. (…).

Działanie 1: (…).

1.(…).

2.(…).

3.(…).

4.(…).

5.(…).

Działanie 2: (…).

1.(…).

2.(…).

3.(…).

III.5. (…)

Działanie 3: (…)

1.(…).

2.(…).

3.(...).

III.6. (…)

Działanie 4: (…)

1.(…).

2.(…).

3.(…).

4.(…).

5.(…).

III.7. (…)

Działanie 5: (…)

1.(…).

2.(…).

3.(…).

Działanie 6: (…)

1.(…).

2.(…).

3.(…).

III.8. (…)

Działanie 7: (…)

1.(…).

2.(…).

II.4. (…)

Działanie 8: (…).

1.(…).

2.(…).

3.(…).

4.(…).

5.(…).

6.(…).

7.(…).

8.(…).

9.(…).

Działanie 9: (…).

2.(…).

III.9. (…)

Działanie 10: (…)

1.(…).

2.(…).

3.(…).

4.(…).

5.(…).

6.(…).

IV.10. (…)

Działanie 11: (...)

1.(…).

2.(…).

3.(…).

4.(…).

5.(…).

6.(…).

7.(…).

IV.11. (…)

Działanie 12: (…).

1.(…).

V.12. (…)

Działanie 13: (…)

1.(…)

2.(…)

3.(…)

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powołanych regulacji wynika, że organy władzy publicznej nie będą podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te, będą natomiast podatnikami podatku od towarów i usług, w przypadku wykonywanych przez nie czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.

Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy: do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy wyżej opisane obszary tematyczne mieszczą się w dyspozycji zadań własnych gminy.

Towary i usługi nabywane w celu realizacji Projektu nie są i nie będą związane z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Również efekty Projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w żaden sposób. Majątek powstały wskutek realizacji Projektu będzie służył wyłącznie zaspokojeniu zbiorowych potrzeb wspólnoty.

Na fakturach dokumentujących zakupy związane z realizowanym Projektem Miasto (...) będzie wskazane jako nabywca.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, odliczenie podatku VAT naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W omawianej sprawie podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku VAT naliczonego, jakim jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, nie zostanie spełniony. Towary i usługi nabywane w związku z realizacją Projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w żaden sposób.

Zatem zdaniem wnioskodawcy Miasto (...) nie będzie miało prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki dokonywane w związku z realizacją wyżej wskazanych obszarów tematycznych.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z treści tego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik VAT, a także gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Nabywając towary/usługi, Miasto nie będzie wykorzystywać ich do wykonywania czynności opodatkowanych tj. nie nabywa ich do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i nie będzie działać w charakterze podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Natomiast zdaniem Wnioskodawcy – Miastu przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją następujących obszarach tematycznych z zastosowaniem prewspółczynnika i wpółczynnika:

Działanie 9: (...)

1.(…).

W ramach przedmiotowego zadania zostaną zakupione urządzenia oraz oprogramowanie, które będą służyły do zabezpieczenia jednostek w zakresie kopii wszystkich dokumentów oraz oprogramowania służącego ich działalności (między innymi oprogramowania służącego prowadzenia księgowości oraz spraw związanych z podatkami, a także w zakresie wystawiania faktur). Zakupione urządzenia oraz oprogramowania będą służyły zatem w realizowaniu wszystkich działań jednostek, zarówno sprzedaży opodatkowanej, zwolnionej oraz niepodlegającej podatkowi od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”.

W myśl ust. 1 tego artykułu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto, ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wyrażoną w cytowanym powyżej art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają regulacje zawarte w art. 86 ust. 2a-2h tej ustawy.

Na mocy art. 86 ust. 2a ustawy:

W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2b ustawy:

Sposób określenia proporcji najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć, jeżeli:

1)zapewnia dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do części kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypadającej na wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane oraz

2)obiektywnie odzwierciedla część wydatków przypadającą odpowiednio na działalność gospodarczą oraz na cele inne niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

Zgodnie z art. 86 ust. 2d ustawy:

W celu obliczenia kwoty podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa w ust. 2a, przyjmuje się dane za poprzedni rok podatkowy.

Na podstawie art. 86 ust. 2g ustawy:

Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przepisy art. 90 ust. 5, 6, 9a, 10 i 10c-10g stosuje się odpowiednio.

W odniesieniu do art. 86 ust. 2h ustawy należy wskazać, że:

W przypadku gdy podatnik, dla którego sposób określenia proporcji wskazują przepisy wydane na podstawie ust. 22, uzna, że wskazany zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 22 sposób określenia proporcji nie będzie najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych przez niego nabyć, może zastosować inny bardziej reprezentatywny sposób określenia proporcji.

Jak stanowi art. 86 ust. 22 ustawy:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, określić w przypadku niektórych podatników sposób określenia proporcji uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć oraz wskazać dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem tego sposobu określenia proporcji, uwzględniając specyfikę prowadzenia działalności przez niektórych podatników i uwarunkowania obrotu gospodarczego.

Na podstawie ww. przepisu art. 86 ust. 22 ustawy zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 999), zwane dalej „rozporządzeniem”.

Zgodnie z § 1 ww. rozporządzenia:

Rozporządzenie:

1)określa w przypadku niektórych podatników sposób określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć, zwany dalej „sposobem określenia proporcji”;

2)wskazuje dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem sposobu określenia proporcji.

Podatnikami, do których odnoszą się przepisy zawarte w rozporządzeniu, są m.in. jednostki samorządu terytorialnego.

W myśl § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia:

W przypadku jednostki samorządu terytorialnego sposób określenia proporcji ustala się odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego.

Oznacza to, że w przypadku jednostki samorządu terytorialnego nie będzie ustalany jeden „całościowy” sposób określenia proporcji dla jednostki samorządu terytorialnego jako osoby prawnej tylko będą ustalane odrębne sposoby określenia proporcji dla poszczególnych jednostek organizacyjnych.

W ww. rozporządzeniu ustawodawca podał ustalone według wzoru sposoby określania proporcji m.in. w przypadku urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego, w przypadku jednostki budżetowej oraz zakładu budżetowego.

Stosownie do § 2 pkt 5 rozporządzenia:

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o urzędzie obsługującym jednostkę samorządu terytorialnego – rozumie się przez to urząd obsługujący jednostkę samorządu terytorialnego, działający w formie samorządowej jednostki budżetowej.

Ww. rozporządzenie wprowadza wzory, według których będą wyznaczane sposoby określenia proporcji, uznane za najbardziej odpowiadające specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć.

Ponadto w przypadku wykonywania w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem, należy mieć na uwadze uregulowania zawarte w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe przepisy stanowią uzupełnienie regulacji art. 86 ustawy.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy:

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 ustawy:

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy:

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności,

w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Na podstawie art. 90 ust. 4 ustawy:

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Jak stanowi art. 90 ust. 10 ustawy:

W przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1)przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 10 000 zł – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;

2)nie przekroczyła 2% – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Zgodnie z art. 90 ust. 10a ustawy:

W przypadku jednostki samorządu terytorialnego proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego. Przepisy ust. 3-6 i 8-10 stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 90 ust. 10b ustawy:

Przez jednostki organizacyjne jednostki samorządu terytorialnego, o których mowa w ust. 10a, rozumie się:

1)utworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego samorządową jednostkę budżetową lub samorządowy zakład budżetowy;

2)urząd gminy, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski.

Analiza powołanych wyżej przepisów wskazuje, że na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, występuje obowiązek wyodrębnienia podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Należy podkreślić, że przepisy dotyczące zasad odliczania częściowego, zawarte w art. 90 ustawy o VAT, znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Zatem dotyczą czynności podlegających opodatkowaniu (opodatkowanych i zwolnionych).

Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 tej ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że w świetle art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W świetle wskazanych unormowań jednostki samorządu terytorialnego na gruncie podatku od towarów i usług występować mogą w dwojakim charakterze:

- podmiotów niebędących podatnikami, gdy realizują zadania nałożone na nich odrębnymi przepisami prawa, oraz

- podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na postawie umów cywilnoprawnych.

Wyłączenie organów władzy publicznej z kategorii podatnika ma charakter podmiotowo-przedmiotowy.

Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zatem jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych).

Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1465 ze zm.):

Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:

Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Katalog zadań własnych gminy został określony w art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

W świetle powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, że zakres aktywności podejmowanej przez jednostkę samorządu terytorialnego należy interpretować w perspektywie ogólnej zasady, tj. że realizacja zadań własnych ma służyć zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców gminy. Obowiązywanie tej zasady powoduje, że każde działanie podejmowane przez jednostki w imieniu własnym, na własną odpowiedzialność i finansowane z budżetu jednostek, a dotyczące mienia gminy należy uznać za działanie publiczne, służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej, które jest wykonywane przez jednostkę samorządu terytorialnego jako zadanie własne.

Zatem czynności wynikające z zadań własnych, z tytułu których gmina nie uzyskuje wpływów, pozostają poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług. Są one bowiem realizowane przez gminę poza zakresem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a gmina realizując te czynności nie występuje w charakterze podatnika podatku VAT zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Państwa wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą ustalenia czy mają Państwo możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wykonanie dostaw/usług w ramach realizacji planowanego projektu (...).

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.

W omawianej sprawie podstawowy warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z realizacją następujących obszarach tematycznych:

I.2. (…).

Działanie 1: (…).

1.    (…).

2.    (…).

3.    (…).

4.    (…).

Działanie 2: (…).

1.    (…).

2.    (…).

III.5. (…)

Działanie 3: (...)

1.    (…).

2.    (…).

3.    (...).

III.6. (…)

Działanie 4: (...)

1.    (…).

2.    (…).

3.    (…).

4.    (…).

5.    (…).

III.7. (…)

Działanie 5: (…)

1.    „(…).

2.    (…).

3.    (…).

Działanie 6: (...)

1.    (…).

2.    (…).

3.    (…).

III.8. (…)

Działanie 7: (…)

1.    (…).

2.    (…).

II.4. (…)

Działanie 8: (...).

1.    (…).

2.    (...).

3.    (…).

4.    (…).

5.    (…).

6.    (…)

7.    (…)

8.    (…)

9.    (…).

Działanie 9: (...)

2.    (…).

III.9. (…)

Działanie 10: (…)

1.    (…).

2.    (…).

3.    (…).

4.    (…).

5.    (…).

6.    (…).

IV.10. (…)

Działanie 11: (...)

1.    (…).

2.    (…).

3.    (…).

4.    (…).

5.    (…).

6.    (…).

7.    (…).

IV.11. (…)

Działanie 12: (…).

V.12. (…)

Działanie 13: (…)

1.    (…)

2.    (…)

3.    (…)

nie będzie spełniony, ponieważ – jak wskazali Państwa we wniosku – towary i usługi nabyte w związku z realizacją tych obszarów tematycznych będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, ze względu na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki, warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, nie mają Państwo – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących realizację ww. obszarów tematycznych.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie ww. obszarów tematycznych jest prawidłowe.

Z Państwa wniosku wynika również, że w związku z realizacją obszaru tematycznego: Działanie 9: (...) 1. (…), nabyte przez Państwa towary i usługi dla ww. obszaru będą wykorzystywane do czynności: opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tym miejscu należy jeszcze raz przypomnieć, że podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.

Jak wskazano wyżej, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Należy zauważyć, że obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Podatnik ma zatem obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną, brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności niepodlegających temu podatkowi oraz zwolnionych od podatku.

Natomiast w sytuacji, gdy przyporządkowanie ponoszonych wydatków do poszczególnych rodzajów działalności nie jest możliwe, a wydatki służą zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik powinien ustalić proporcję, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy, a w przypadku wystąpienia czynności zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem – także proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT.

Zatem, w odniesieniu do wydatków związanych z realizacją obszaru tematycznego: Działanie 9:  (...) 1. (...), z uwagi na spełnienie warunków uprawniających Państwa do odliczenia – przysługuje Państwu – jako czynnemu, zarejestrowanemu podatnikowi podatku VAT – prawo do częściowego odliczenia podatku.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie obszaru tematycznego: Działanie 9: (…) 1. (…), że Wnioskodawcy – Miastu przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją następujących obszarach tematycznych z zastosowaniem prewspółczynnika i współczynnika, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym albo opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.