Klub sportowy, funkcjonujący jako stowarzyszenie zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Klub organizował zajęcia sportowe ... - Interpretacja - null

Shutterstock
Czy wynagrodzenie za zajęcia sportowe pobierane przez klub sportowy podlega zwolnieniu z VAT?

Temat interpretacji

Wynagrodzenie za zajęcia sportowe a zwolnienie z VAT

Klub sportowy, funkcjonujący jako stowarzyszenie zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Klub organizował zajęcia sportowe z zakresu pływania i piłki wodnej, skierowane do dzieci i młodzieży a jego działalność finansowana była głównie ze składek członkowskich. Wszelkie nadwyżki finansowe przeznaczane były na realizację celów statutowych, takich jak organizacja zawodów sportowych, wyjazdów oraz nagrody dla uczestników.

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy wynagrodzenie pobierane za uczestnictwo w zajęciach sportowych prowadzonych przez klub podlega zwolnieniu od podatku VAT. Zdaniem klubu, pobierane wynagrodzenie powinno korzystać ze zwolnienia VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się z argumentacją wnioskodawcy i potwierdziła, że pobierane wynagrodzenie może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT. Wskazano, że spełniona została zarówno przesłanka podmiotowa, z uwagi na fakt, że klub sportowy działa jako stowarzyszenie nienastawione na osiąganie zysków jaki i przedmiotowa, ponieważ zajęcia są ściśle związane ze sportem, a ponadto nie służą wyłącznie rekreacji.

Organ podatkowy wskazał również, że zajęcia prowadzone przez klub nie mają charakteru marketingowego, reklamowego czy promocyjnego, a dochody klubu przeznaczane są wyłącznie na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.787.2024.2.MC