Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 listopada 2024 r. do Krajowej Informacji Skarbowej wpłynęło pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w X przekazujące złożony przez Państwa wniosek z 12 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania niezabudowanej nieruchomości nr 1 do majątku osobistego wspólników. Uzupełnili go Państwo pismem z 27 stycznia 2025 r. (wpływ 30 stycznia 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku)

Umowa spółki cywilnej - Wnioskodawcy została zawarta w X dnia (…) 1991 roku. Na mocy aneksu do umowy spółki z dnia (…) 1993 roku, z mocą od dnia (…) 1993 roku, spółkę cywilną - Przedsiębiorstwo A z siedzibą w X przy ulicy (…), NIP (…), REGON (…) stanowią jej jedyni wspólnicy, bracia - AA i BB, wpisani w CEIDG. Od (…) 1993 roku do dziś stan osobowy spółki cywilnej nie uległ zmianie.

Spółka cywilna jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od (…) 1993 roku. Przedmiotem głównym działalności gospodarczej spółki cywilnej jest: 18.12.z - pozostałe drukowanie. Działalność prowadzona jest w siedzibie spółki, to jest budynku produkcyjno-usługowym o pow. około (…) m2. Spółka cywilna zajmuje się głównie działalnością poligraficzną, drukiem, graficznym przygotowaniem do druku, usługami introligatorskimi.

Dnia (…) 2010 roku aktem notarialnym warunkowa umowa sprzedaży, repertorium A nr (…), sporządzonym przez notariusza (…) z kancelarii notarialnej w X przy ulicy (…) wspólnicy AA i BB działając w imieniu i na rzecz opisanej wyżej spółki cywilnej dokonali zakupu nieruchomości, to jest niezabudowanej działki gruntu, oznaczonej nr 1 o powierzchni (…) m2, położonej w Y Gmina X. Nieruchomość miała i ma dostęp do drogi publicznej. Sprzedającym była CC, właścicielka przedmiotowej nieruchomości.

Sprzedająca oświadczyła, że przedmiotową nieruchomość nabyła dziewięć lat wcześniej w drodze umowy sprzedaży, sporządzonej aktem notarialnym. Z przedłożonego do aktu notarialnego zaświadczenia z dnia (…) 2010 roku nr (…), wydanego przez Urząd Gminy X wynika, że dla przedmiotowej nieruchomości działki gruntu nr 1 miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stracił moc. Natomiast decyzją Wójta Gminy X z dnia (…) 2010 roku nr (…) o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla działki tej ustalono warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowo-usługowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Umowa była warunkowa, ponieważ Agencji Nieruchomości Rolnych oddział terenowy w Z, działającej w imieniu Skarbu Państwa, przysługiwało prawo pierwokupu. Agencja ta nie skorzystała z prawa pierwokupu, stąd spółka cywilna stała się właścicielem przedmiotowej działki gruntu. Zgodnie z powołanym wyżej aktem notarialnym z dnia (…) 2010 roku spółka cywilna Przedsiębiorstwo A dokonała zakupu działki gruntu oznaczonej nr 1 za kwotę (…) tys. złotych. Zakup dokonany bez podatku naliczonego, zawartego w cenie sprzedaży. Z aktu nie wynika bowiem jakoby sprzedająca działała przy sprzedaży działki jako podatnik VAT, a tym bardziej, dokonała sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, działając jako czynny podatnik VAT, dokumentujący czynność fakturą sprzedaży, zawierającą podatek VAT.

Przedmiotowa działka gruntu zakupiona była z zamiarem wybudowania dodatkowego budynku dla spółki cywilnej, to jest wybudowania budynku biurowo - usługowego. Na tę okoliczność spółka cywilna w wyniku podjętych czynności uzyskała decyzję z dnia (…) 2011 roku o warunkach zabudowy oraz decyzję nr (…) z (…) 2011 roku o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę. Jednakże poza uporządkowaniem terenu siłami własnymi wspólników, spółka cywilna nie podjęła żadnych innych czynności, nie podjęła też budowy budynku, nie dokonała żadnych nakładów inwestycyjnych, a tym samym zaniechała zamiaru budowy. Taki stan trwa do dziś. Przedmiotowa nieruchomość nie była wynajmowana ani wydzierżawiana. W związku z tym, że wspólnicy uznali jednak, że budynek, w którym znajduje się siedziba spółki w pełni zaspokaja ich biznesowe potrzeby, nie będą wznosić żadnych budynków na zakupionej w roku 2010 działce gruntu, położonej w Y , oznaczonej nr 1. Nie mają też innych pomysłów na wykorzystanie działki w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego wspólnicy chcą, aby nastąpiło przekazanie przedmiotowej nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku wspólników, to jest aby nastąpiło przekazanie na potrzeby wspólników. Powyższa czynność miałaby nastąpić. Działka była niezabudowana i tak jest do dziś.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ww. Ustawy z dnia 11 lipca 2004 roku o podatku od towarów i usług, tj. z 9 lutego 2024 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 361) dostawą jest również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Innymi słowy czy zawarty w art. 7 ust. 2 pkt 1 w zdaniu po myślniku - zwrot „przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”, obejmuje tylko i wyłącznie sytuacje, kiedy zakup dokonano z podatkiem VAT (to jest do ceny netto doliczono VAT), ale z brzmienia ustawy wynika, że w danym przypadku nie jest możliwe odliczenie podatku naliczonego przez nabywcę, czy obejmuje swym zakresem także przypadki, w których zakupu dokonano bez podatku VAT, np. w związku z zakupem od osoby fizycznej, która nie działa jako podatnik, lecz realizuje swoje prawa, zarządzając majątkiem prywatnym.

W piśmie z 27 stycznia 2025 r. Spółka w odpowiedzi na pytania Organu udzieliła następujących odpowiedzi:

1)Pytanie: „Czy przy nabyciu nieruchomości, którą zamierzają Państwo przekazać Wspólnikom, przysługiwało Państwu prawo do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego?”

Odpowiedź: „Jak wskazano we wniosku zakup przez Spółkę cywilną przedmiotowej nieruchomości, to jest niezabudowanej działki gruntu, oznaczonej nr 1 o powierzchni (…) m2, położonej w Y Gmina X nastąpił od osoby fizycznej, która przy sprzedaży nie działała w charakterze podatnika. A tym bardziej czynnego podatnika VAT. Sprzedająca realizowała (w ramach zarządu majątkiem prywatnym) swoje prawo własności. W zakupie nie wystąpił podatek VAT. Cena sprzedaży nie zawierała tego podatku. Dlatego Wnioskodawca w związku z zakupem nie otrzymał od sprzedającej faktury VAT, zawierającej podatek. Jak wskazano we wniosku sprzedającym była CC właścicielka przedmiotowej nieruchomości. Sprzedająca oświadczyła, że przedmiotową nieruchomość nabyła dziewięć lat wcześniej w drodze umowy sprzedaży, sporządzonej aktem notarialnym. Nadto już wskazano, we wniosku, że z aktu notarialnego zakupu przez Spółkę cywilną przedmiotowej nieruchomości nie wynika, że sprzedająca działała przy sprzedaży działki jako podatnik VAT, a tym bardziej, że dokonała sprzedaży przedmiotowej nieruchomości działając jako czynny podatnik VAT. Sprzedająca nie dokumentowała czynności sprzedaży fakturą sprzedaży, zawierającą podatek VAT, patrz strona 82 wniosku. Tut. Organ wzywa aby Wnioskodawca wskazał czy przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku związanego zakupem, a Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, to jest zaznaczył, że zakupu dokonał bez podatku VAT zawartego w dokumencie sprzedaży, że zakupu dokonał od osoby, która nie działała jako czynny podatnik VAT przy sprzedaży. Istotą i przedmiotem pytania skierowanego do tut. Urzędu we wniosku interpretacyjnym jest czy fakt zakupu nieruchomości bez podatku VAT można uznać za brak przysługiwania prawa do odliczenia podatku. To bowiem decyduje o nieobjęciu czynności przekazania przez Spółkę cywilną na potrzeby osobiste wspólników nieruchomości podatkiem VAT. Patrz pytanie Wnioskodawcy.

Dodatkowo Spółka cywilna nadmienia, że akt notarialny z dnia (…) 2010 roku, repertorium A nr (…), sporządzony przez notariusza (…) z kancelarii notarialnej w X przy ulicy (…) był warunkową umową sprzedaży. Bowiem Agencji Nieruchomości Rolnych oddział terenowy w Z a działającej w imieniu Skarbu Państwa przysługiwało prawo pierwokupu przedmiotowej nieruchomości, to jest niezabudowanej działki gruntu, oznaczonej nr 1 o powierzchni (…) m2, położonej w Y Gmina X. Agencja ta nie skorzystała z tego prawa. Zatem dnia (…) 2010 roku aktem notarialnym umowa przeniesienia własności nieruchomości, repertorium A nr (…), sporządzonym przez tego samego notariusza, wspólnicy AA i BB działając w imieniu i na rzecz opisanej wyżej Spółki cywilnej nabyli ww. nieruchomość do majątku tej Spółki cywilnej. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że notariusz pobrał od kupujących podatek od czynności cywilnoprawnych od tej umowy. Dodatkowo dowodzi to, że czynność sprzedaży nie była objęta podatkiem od towarów i usług, odbyła się poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług.

2)Pytanie: „Czy w zamian za przekazanie ww. nieruchomości do majątku Wspólników Spółka otrzyma jakiekolwiek wynagrodzenie? Jeśli odbędzie się to za wynagrodzeniem, to należy wskazać jakim?”

Odpowiedź: „Spółka cywilna nie otrzyma żadnego wynagrodzenia za przekazanie przedmiotowej nieruchomości do majątku osobistego wspólników.”

3)Pytanie: „Czy przekazanie ww. nieruchomości nastąpi na cele osobiste Wspólników? Jeśli przekazanie nie nastąpi na cele osobiste, to należy wskazać, do jakich celów zostanie wykorzystana ww. nieruchomość.”

Odpowiedź: „Przekazanie nastąpi na cele osobiste wspólników.”

Pytanie

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego powstaje wątpliwość i pytanie:

Czy przekazanie działki gruntu z majątku spółki cywilnej do majątku wspólników, spowoduje obowiązek opodatkowania tej czynności przez spółkę cywilną podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji konieczność zapłaty podatku od towarów i usług? Czy też takie przekazanie nie będzie temu podatkowi podlegać, ponieważ zakup przedmiotowej nieruchomości odbył się bez podatku VAT, zawartego w cenie sprzedaży.

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca - Przedsiębiorstwo A jako jednostka organizacyjna jest czynnym podatnikiem od podatku od towarów i usług od czerwca 1993 roku. Zajmuje się działalnością opisaną we wniosku w jej części dotyczącej stanu faktycznego. Sprzedaż dokonywana przez spółkę cywilną podlega podatkowi od towarów i usług. Zakupiona niezabudowana działka gruntu, oznaczona nr 1, położona w Y Gmina X jest, zdaniem spółki cywilnej, terenem budowlanym w rozumieniu art. 2 pkt 33 ww. ustawy. Wobec wygaśnięcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie uchwalenia nowego, potwierdza to decyzja Wójta Gminy X z dnia (…) 2011 roku (…) o warunkach zabudowy. Wnioskodawca uzyskał bowiem decyzję w tej sprawie z urzędu Gminy X. Skoro zakupiona w roku 2010 przez spółkę cywilną działka gruntu jest towarem - terenem budowlanym to, co do zasady, jej dostawa może podlegać podatkowi od towarów i usług. Zakupu dokonano pod potrzeby działalności gospodarczej spółki cywilnej, to jest z zamiarem wybudowania budynku biurowo-przemysłowego. Jednak do wzniesienia tego budynku nigdy nie doszło. Spółka cywilna uzyskała stosowne decyzje zezwalające na budowę jednak, wspólnicy głównie ze względów finansowych rozmyślili się co do potrzeby przeprowadzenia inwestycji. Uznali, że zakup dla spółki cywilnej nie do końca był jednak przemyślany a wystarczającym dla prowadzonej działalności gospodarczej jest budynek, w którym znajduje się do dziś siedziba spółki cywilnej.

Od zakupu upłynęło 14 lat a wspólnicy nie mają zamiaru dokonywać dla potrzeb spółki cywilnej inwestycji na przedmiotowym gruncie. Jednocześnie nie widzą możliwości wykorzystania tej nieruchomości na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa. Zatem uznali, że najwłaściwszym rozwiązaniem będzie przekazanie tej nieruchomości do majątku wspólników, przekazanie na potrzeby osobiste.

Wspólnicy nie wykluczają, że w przyszłości już po przekazaniu na potrzeby osobiste, mogą dokonać podziału gruntu z natury, tak aby każdemu z braci przysługiwała odrębna własność, a także wykorzystać grunt na cele wzniesienia budynków mieszkalnych dla potrzeb swych rodzin.

W art. 7 ust 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca za dostawę uznał również inne czynności dokonane przez podatnika.

Między innymi jest to przekazanie towaru na potrzeby osobiste wspólników. Jednakże ustawodawca wskazał, że przekazanie takie podlega podatkowi wyłącznie, kiedy podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Tymczasem spółka cywilna zakupiła przedmiotowy grunt od osoby fizycznej. Zatem nie mogła odliczyć podatku VAT naliczonego w cenie, ponieważ w transakcji on nie wystąpił. Zakup dokonano od osoby fizycznej, która nie działała jako podatnik czynny VAT. Zatem spółka cywilna, jej zdaniem, nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jeśli zaś nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o zawarty w cenie zakupu podatek VAT naliczony, to można uznać, że nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku, a tym samym przekazanie przedmiotowej działki gruntu na potrzeby wspólników spółki cywilnej nie powinno podlegać podatkowi od towarów i usług. Zgodne jest to z zapisem art. 7 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku o towarów i usług. Na poparcie swego stanowiska Wnioskodawca przedkłada fragment publikacji Grzegorz Kaptur, Nieruchomości 2024, nr 7: Podatnik VAT w obrocie nieruchomościami cz. XXXIII - wycofanie gruntu z rolniczej działalności gospodarczej w orzecznictwie TSUE - Legalis C.H. Beck.

„... Cel i treść Dyrektywy VAT w zakresie przekazania towaru do majątku prywatnego zgodnie z art. 2 ust. 1 Dyrektywy VAT opodatkowaniu podlegają wyłącznie transakcje odpłatne. W tym w szczególności wymienione w art. 2 ust. 1 pkt a) i c) odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze. W konsekwencji wycofanie towaru z działalności gospodarczej do majątku prywatnego podatnika, jako czynność, z którą nie jest związane żadne wynagrodzenie, co do zasady będzie pozostawać poza obszarem opodatkowania podatkiem VAT. Z powyższych powodów przepisy Dyrektywy VAT nie muszą zawierać żadnych szczególnych przepisów dotyczących rozporządzenia przez podatnika składnikiem podatku VAT, polegającym na jego przeniesieniu do majątku prywatnego. Czynność ta znajdzie się w sferze zainteresowania Dyrektywy VAT, gdy podatnikowi VAT, w stosunku do przekazywanego towaru, przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. W tym przypadku Dyrektywa VAT przyjmuje, iż podatnik staje się ostatecznym konsumentem tego towaru. Celem Dyrektywy VAT jest uniknięcie sytuacji, w której podatnik dokonujący przekazania towaru do majątku prywatnego uzyskałby korzyści, do których nie jest uprawniony w porównaniu ze zwykłym konsumentem, który nabywa towary i płaci od nich podatek VAT. Zapewnienie, że jeżeli przy nabyciu lub wytworzeniu, podatek VAT został przez podatnika odliczony, to nawet gdy na ostatnim etapie obrotu, tj. przeniesieniu do majątku prywatnego nie zostanie pobrane wynagrodzenie, podatek VAT zostanie zapłacony pomimo, że prawo do rozporządzania towarem nie przechodzi na inny podmiot. W powyższy sposób cel regulacji Dyrektywy wskazał przykładowo TSUE w orzeczeniu z 8.3.2001 r. w sprawie Laszlo Bakcsi v. Finanzamt Furstenfeldbruck (C-415/98), w którym czytamy: „W tym względzie należy przypomnieć, że art. 5 ust. 6 szóstej Dyrektywy 1 (obecnie art. 16 Dyrektywy VAT ma w szczególności na celu zapewnienie równego traktowania podatnika, który wycofuje towar ze swojego przedsiębiorstwa, i zwykłego konsumenta, który nabywa towary tego samego rodzaju.

Realizując ten cel, art. 5 pkt 6 stoi na przeszkodzie temu, aby podatnik, który mógł odliczyć VAT od nabycia towarów wykorzystywanych do jego przedsiębiorstwa, nie uniknął zapłaty podatku VAT, gdy przenosi te towary ze swojego przedsiębiorstwa na cele prywatne i w ten sposób korzystał z korzyści, do których nie jest uprawniony w porównaniu ze zwykłym konsumentem, który nabywa towary i płaci od nich podatek vat (pkt 42)”.

Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w przypadku towarów, w stosunku do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. W kwestii powyższej wypowiedział się TSUE w wyroku z 27.6.1989 r. (50/88, Heinz Kuhne przeciwko Finanzamt Munchen III): „Należy zatem odpowiedzieć, że art. 6 ust. 2 lit. A) szóstej Dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie opodatkowaniu towarów wykorzystywanych do celów prowadzenia działalności gospodarczej na użytek prywatny, w przypadku gdy VAT od takich towarów nie podlegał odliczeniu, ponieważ zostały one nabyte od osoby niebędącej podatnikiem (pkt 9)”...”

Stanowisko powyższe spółka cywilna w pełni akceptuje i podziela.

Mając powyższe na uwadze czynność przekazania przez spółkę cywilną przedmiotowej - niezabudowanej działki gruntu, oznaczonej nr 1, położonej w Y Gmina X na potrzeby osobiste wspólników nie będzie podlegać podatkowi od towarów i usług z uwagi na brak podatku naliczonego, możliwego do odliczenia a związanego z zakupem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy:

Przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Zatem aby nieodpłatne przekazanie towarów – w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy – podlegało opodatkowaniu VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

·nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,

·przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

·przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że każdy kto dokonuje czynności dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany, co do zasady, za podatnika podatku od towarów i usług.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika ponadto, iż dla uznania danego podmiotu za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Oznacza to, że aby uznać działalność podmiotu za działalność gospodarczą nie jest konieczne, aby przyniosła ona jakiekolwiek efekty. Podatnikiem jest zatem również podmiot prowadzący działalność generującą straty, a nawet podmiot, który w ogóle nie dokona żadnej sprzedaży. O tym czy dany podmiot jest podatnikiem podatku VAT, czy też nie decydują kryteria obiektywne. Zatem, co do zasady, odpłatna dostawa towaru podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli towar ten jest w posiadaniu i stanowi majątek podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Zatem dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Jak wynika z opisu sprawy, są Państwo spółką cywilną, zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług od (…) 1993 r. Zajmują się Państwo głównie działalnością poligraficzną, drukiem, graficznym przygotowaniem do druku, usługami introligatorskimi. (…) 2010 r. aktem notarialnym nabyli Państwo od osoby fizycznej niezabudowaną nieruchomość nr 1. Nieruchomość nabyli Państwo bez podatku naliczonego, zawartego w cenie sprzedaży. Przedmiotowa nieruchomość zakupiona była z zamiarem wybudowania dodatkowego budynku biurowo - usługowego. Na tę okoliczność uzyskali Państwo decyzję o warunkach zabudowy oraz decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę. Jednakże poza uporządkowaniem terenu siłami własnymi wspólników, nie podjęli Państwo żadnych innych czynności, nie podjęli się też budowy budynku, nie dokonali Państwo żadnych nakładów inwestycyjnych, a tym samym zaniechali Państwo zamiaru budowy. Przedmiotowa nieruchomość nie była wynajmowana ani wydzierżawiana. Chcą Państwo przekazać przedmiotową nieruchomość z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego wspólników. Przekazanie nieruchomości nastąpi nieodpłatnie, nie otrzymają Państwo żadnego wynagrodzenia za przekazanie przedmiotowej nieruchomości do majątku osobistego wspólników.

Odnosząc się do kwestii objętej zakresem postawionego we wniosku pytania podkreślić należy, że z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy jest wykonywana odpłatnie (za wynagrodzeniem). Jednocześnie ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów dokonywane nieodpłatnie z odpłatną dostawą towarów, a więc z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z powołanego art. 7 ust. 2 ustawy, wynika że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, a także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, ale wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Niespełnienie ww. warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

W okolicznościach niniejszej sprawy nabyli Państwo na podstawie aktu notarialnego w 2010 r. niezabudowaną nieruchomość nr 1 od osoby fizycznej bez podatku VAT. W związku z tym, że transakcja nabycia nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji, nieodpłatne przekazanie nieruchomości z majątku Państwa Spółki do majątku osobistego Wspólników, nie będzie spełniało definicji odpłatnej dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy. Tym samym nie będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania ww. nieruchomości.

A zatem uznałem Państwa stanowisko za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczam, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Jestem ściśle związany z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.