Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie m.in. ustalenia, czy przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości do majątku prywatnego, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 2007 roku. Głównym rodzajem działalności jest badanie rynku i opinii publicznej, działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów oraz pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Wnioskodawca obecnie nie zatrudnia pracowników. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz podatku dochodowego rozliczanego na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Wnioskodawca zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej od 1 kwietnia 2024 r. na czas nieoznaczony.

Wnioskodawca ma zamiar zamknąć działalność gospodarczą i z tego powodu planuje przenieść do majątku osobistego składniki majątku wykorzystywanego do tej pory w działalności gospodarczej. Jednym ze składników majątku jest prawo wieczystego użytkowania nieruchomości.

Wnioskodawca, na mocy aktu notarialnego Repertorium A nr (…), 22 stycznia 2014 roku nabył, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, prawo wieczystego użytkowania nieruchomości składającej się z działek ewidencyjnych: 1 o powierzchni 0,0199 ha; 2 o powierzchni 0,2997 ha oraz 3 o powierzchni 0,0460 ha objętej księgą wieczystą nr (…) obręb (…) (zwana dalej: prawem użytkowania wieczystego nieruchomości).

Działka jest zabudowana ogrodzeniem stalowym na podmurówce betonowej i posiada dostęp do drogi publicznej.

Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, kwota VAT odliczonego wynosiła 80 040,00 zł. Wnioskodawca zakwalifikował prawo użytkowania wieczystego nieruchomości jako inwestycję oraz wykazywał w spisie z natury jako towar handlowy. Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości nie było wprowadzone do ewidencji środków trwałych, a tym samym nie były naliczane od niego odpisy amortyzacyjne.

Wnioskodawca w kolejnych latach czynił nakłady inwestycyjne na tę nieruchomość, od których również przysługiwało mu prawo odliczenia VAT.

W maju 2014 roku Wnioskodawca dokonał podziału działek, w wyniku czego: działka nr 2 o powierzchni 0,2997 ha została podzielona na działki numery: 4 o powierzchni 0,1924 ha i 5 o powierzchni 0,1072 ha oraz działka nr 3 o powierzchni 0,0460 ha została podzielona na działki numer 6 o powierzchni 0,0173 ha i 7 o powierzchni 0,0287 ha. Utworzone w wyniku podziału, działki 5, 7 oraz 1 zostały sprzedane i odprowadzony został podatek VAT należny od tej sprzedaży.

Działki, których dotyczy prawo wieczystego użytkowania położone są na terenie objętego Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (…) i oznaczone jako teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej.

Wnioskodawca zamierza przed zamknięciem działalności gospodarczej przenieść prawo użytkowania wieczystego nieruchomości z majątku firmowego do osobistego. W przyszłości, już po zamknięciu działalności, istnieje także możliwość, że to prawo zostanie zbyte. Wobec powyższego Wnioskodawca zastanawia się nad prawidłowym opodatkowaniem transakcji przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości z majątku firmowego do majątku osobistego Wnioskodawcy na gruncie podatku VAT.

Pytanie

1)Czy przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przez Wnioskodawcę z działalności gospodarczej do majątku prywatnego będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

Pana stanowisko w sprawie

Pytanie 1

Odpowiedź: Tak.

Uzasadnienie:

Zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości z majątku firmowego i przeniesienie jej do majątku prywatnego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Czynność ta, będzie stanowiła przekazanie na cele osobiste podatnika w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Jednakże od powyższej reguły istnieją wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Zatem aby nieodpłatne przekazanie towarów - w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy - podlegało opodatkowaniu VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

  • nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,
  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

W przypadku opisanym w niniejszym wniosku wszystkie przesłanki wymienione powyżej zostały spełnione - dochodzi do nieodpłatnej dostawy towaru, Wnioskodawca jest podatnikiem VAT, a przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia. Wnioskodawca nie będzie wykorzystywał przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości do czynności opodatkowanych po zlikwidowaniu działalności gospodarczej w CEIDG oraz wyrejestrowaniu jako podatnika VAT czynnego. W związku z tym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wycofanie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, oznaczonej na MPZP jak teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej, będącej składnikiem majątku firmowego do jego majątku osobistego będzie opodatkowane VAT wg stawki podstawowej tj. 23%. Podstawą opodatkowania, natomiast, będzie stanowiła wartość rynkowa prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na dzień jej wycofania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (…).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

W powyższym przepisie przyjęto generalną zasadę, że usługami są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, że definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W przytoczonych przepisach została zrealizowana zasada powszechności opodatkowania wyrażona w art. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2016 r. str. 1 ze zm.). Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów i tym samym, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie (za wynagrodzeniem).

Jednocześnie ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów i świadczenia usług wykonywane nieodpłatne z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług, a więc z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to takie przekazanie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać jego opodatkowania).

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że:

  • prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 2007 roku;
  • jest Pan czynnym podatnikiem VAT;
  • zawiesił Pan wykonywanie działalności gospodarczej od 1 kwietnia 2024 r. na czas nieoznaczony;
  • ma Pan zamiar zamknąć działalność gospodarczą i z tego powodu planuje przenieść do majątku osobistego składniki majątku wykorzystywanego do tej pory w działalności gospodarczej;
  • jednym ze składników majątku jest prawo wieczystego użytkowania nieruchomości;
  • przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości;
  • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości nie było wprowadzone do ewidencji środków trwałych, a tym samym nie były naliczane od niego odpisy amortyzacyjne;
  • w kolejnych latach czynił Pan nakłady inwestycyjne na tę nieruchomość, od których również przysługiwało Panu prawo odliczenia VAT;
  • w maju 2014 roku dokonał Pan podziału działek. Utworzone w wyniku podziału, działki 5, 7 oraz 1 zostały sprzedane i odprowadzony został podatek VAT należny od tej sprzedaży;
  • przed zamknięciem działalności gospodarczej zamierza Pan przenieść prawo użytkowania wieczystego nieruchomości z majątku firmowego do osobistego;
  • w przyszłości, już po zamknięciu działalności, istnieje także możliwość, że to prawo zostanie zbyte.

Pana wątpliwości dotyczą w pierwszej kolejności ustalenia, czy przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości do majątku prywatnego, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dla czynności nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości do majątku prywatnego zostaną spełnione przesłanki warunkujące zrównanie nieodpłatnego przekazania towarów z odpłatną dostawą towarów, co w konsekwencji oznacza, że czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W niniejszej sprawie należy stwierdzić, że skoro przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz od poczynionych nakładów, to przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości do majątku prywatnego będzie stanowić odpłatną dostawę towaru należącego do Pana przedsiębiorstwa, która będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy.

Dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Kwestię zwolnienia dostawy niezabudowanych gruntów reguluje przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Stosownie do treści art. 2 pkt 33 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) wyłącznie w sytuacji, gdy nie są one przeznaczone pod zabudowę. Elementem, który determinuje możliwość skorzystania z ww. zwolnienia od podatku VAT przy zbyciu gruntów jest przeznaczenie gruntu na cele inne niż budowlane. Przy czym o tym, że dany teren jest terenem budowlanym przesądzają zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen - „teren budowlany” oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę. Zatem, także w świetle orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości, za teren budowlany uznać można jedynie taki, który regulacjami prawa krajowego został przeznaczony pod zabudowę.

Wskazał Pan, że działki, których dotyczy prawo użytkowania wieczystego położone są na terenie objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i oznaczone jako teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Tym samym, opisane nieruchomości stanowią teren budowlany, zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy i w rezultacie nieodpłatne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości do majątku prywatnego nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Zatem należy przeanalizować możliwość zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zaznaczyć należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów (w tym nieruchomości), spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W omawianej sprawie, zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości nie będzie miało miejsca, ponieważ nie został spełniony jeden z warunków sformułowanych w tym przepisie.

Z opisu sprawy wynika, że przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Oznacza to, że nie został spełniony jeden z warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy i w konsekwencji nieodpłatne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości nie będzie podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W konsekwencji, czynność nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy, niekorzystającą ze zwolnienia od podatku.

Odnosząc się do Pana wątpliwości w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania VAT nieodpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości do majątku prywatnego należy wskazać, że zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W myśl art. 29a ust. 2 ustawy:

W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów.

Z powyższego wynika, że w przypadku gdy ma miejsce nieodpłatna dostawa towarów spełniająca warunki dla zrównania jej z dostawą odpłatną podlegającą opodatkowaniu na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest cena nabycia lub koszt wytworzenia towaru określone w momencie dostawy towaru, tj. w momencie jego przekazania. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest wprawdzie cena nabycia lub koszt wytworzenia towaru, lecz skorygowana na dzień, w którym dochodzi do nieodpłatnego przekazania przedmiotowych towarów.

Jak wynika z wniosku, nabyte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prawo użytkowania wieczystego nieruchomości nie było wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wykazywał Pan jako towar handlowy. Czynił Pan nakłady inwestycyjne na tę nieruchomość, jednak nie stanowiły one ulepszeń środka trwałego.

W omawianej sytuacji, podstawa opodatkowania ustalana jest na podstawie art. 29a ust. 2 ustawy, zatem jest nią cena nabycia towarów rozumiana jako cena zaktualizowana na moment dokonania nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, czyli cena jaką zapłaciłby Pan za nabycie lub wytworzenie tego towaru w dniu przekazania z majątku firmowego na majątek prywatny.

Zatem w omawianej sprawie, przy nieodpłatnym przeniesieniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości do majątku prywatnego za podstawę opodatkowania powinien Pan przyjąć wartość towaru (prawa użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej) obowiązującą na moment dokonania przez Pana przekazania z majątku firmowego na cele prywatne. Będzie to kwota za jaką nabyłby Pan towar stanowiący przedmiot przekazania, ustalona w momencie wydania (przekazania) towaru w postaci niezabudowanej nieruchomości (wartość rynkowa prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na dzień jej wycofania).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wniosku wyłącznie w zakresie objętym pytaniem nr 1. W pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Na podstawie art. 42b ust. 1 w powiązaniu z art. 42a ustawy o VAT może Pan wystąpić do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS), która jest wydawana w formie decyzji na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Wystąpienie z wnioskiem o wydanie WIS jest możliwe od 1 listopada 2019 r. - przy czym WIS dotyczy stanu prawnego obowiązującego od 1 lipca 2020 r. Zatem kwestia ustalenia wysokości stawki podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług od 1 lipca 2020 r. może być określona wyłącznie w ramach wydania Wiążącej Informacji Stawkowej określonej w art. 42a ustawy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.