Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:

1)zobowiązania do złożenia deklaracji VAT w imieniu Spółki Przejmowanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło Połączenie, tj. od początku okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego Dzień Połączenia i uwzględnić w niej tylko faktury otrzymane przez Spółkę Przejmowaną do dnia poprzedzającego Dzień Połączenia, na skutek połączenia ze Spółką Przejmowaną przez przejęcie, jako następca prawny Spółki Przejmowanej zgodnie z Ordynacją podatkową,

2)prawa do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmującą do Dnia Połączenia (bez Dnia Połączenia) , a otrzymanych przez Spółkę Przejmującą lub już Wnioskodawcę nawet w dniu lub po Dniu Połączenia w pełnej wysokości,

3)prawa do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Wnioskodawcę i otrzymanych przez Wnioskodawcę od Dnia Połączenia (wraz z Dniem Połączenia), których Wnioskodawca nie będzie w stanie jednoznacznie przypisać ani do działalności opodatkowanej ani do działalności zwolnionej, z zastosowaniem przyjętego przez Wnioskodawcę współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 ustawy,

4)prawa do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmowaną przed Dniem Połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę w Dniu Połączenia lub później, a także faktur otrzymanych przez Wnioskodawcę, a wystawionych na Spółkę Przejmowaną w Dniu Połączenia lub później za okres obejmujący czas przed Dniem Połączenia, jak i po Dniu Połączenia lub z datą sprzedaży na koniec miesiąca, w którym nastąpiło Połączenie,

5)prawa do uwzględnienia podatku naliczonego z zastosowaniem przyjętego przez Wnioskodawcę współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 Ustawy, w stosunku do podatku naliczonego w sytuacjach wskazanych w pkt 4.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A S.A. (dalej także jako „Wnioskodawca”) to spółka zarejestrowana w KRS, która w skutek podjętych czynności i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 9 lipca 2024 r. (dalej: „Dzień połączenia”) połączenia spółek B S.A (dalej także jako „Spółka Przejmująca”; poprzednia nazwa Wnioskodawcy) oraz A S.A (dalej także jako „Spółka Przejmowana”) istnieje obecnie we wskazanej formie i pod wskazaną firmą jako Wnioskodawca. Połączenie procesowane było w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h), tj. przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą (łączenie się przez przejęcie) (dalej: „Połączenie”).

Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka Przejmująca specjalizowała się w oferowaniu zintegrowanych usług w modelu outsourcingu procesów biznesowych oraz leasingu. Spółka Przejmowana z kolei prowadziła działalność w zakresie świadczenia usług finansowych.

Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy wskazanym w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jest pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.19.Z), które było przedmiotem przeważającej działalności Spółki Przejmowanej. Wnioskodawca kontynuuje także swoją działalność prowadzoną przed Połączeniem, w tym wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z).

Spółka Przejmująca była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, specjalizowała się co do zasady w oferowaniu zintegrowanych usług w modelu outsourcingu procesów biznesowych, leasingu oraz działalności hotelowej, co w konsekwencji oznaczało, że przed Połączeniem wykonywała działalność opodatkowaną podatkiem VAT, w związku z którą, w roku poprzedzającym Połączenie, jak i w roku Połączenia – do dnia Połączenia, przysługiwało jej prawo do 100% odliczenia podatku naliczonego wykazanego w nabywanych usługach i towarach służących wykonywania prowadzonej działalności gospodarczej. W niewielkim zakresie prowadziła także sprzedaż zwolnioną z podatku VAT, w tym w zakresie ubezpieczeń, jednak z uwagi na jej wielkość, nie wpływało to na prawo Spółki Przejmującej do 100% odliczenia podatku VAT. Spółka Przejmowana również była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT do dnia Połączenia, prowadziła głównie działalność w zakresie świadczenia usług pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego, tj. działalność zwolnioną z podatku VAT, w związku z czym nie dokonywała odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego w nabywanych usługach i towarach (proporcja określona zgodnie z art. 90 ust. 2-8 Ustawy o VAT nie przekroczyła 2% stąd, zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 Ustawy o VAT, Spółka Przejmowana podjęła decyzję o nieodliczaniu podatku VAT uznając, że proporcja ta wynosi 0%).

Po Połączeniu Spółka Przejmująca kontynuuje swoją działalność, w związku z którą przysługuje jej 100% odliczenia podatku naliczonego, jak również prowadzi działalność Spółki Przejmowanej w zakresie pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego, w związku z którą prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Obie Spółki rozliczają się z podatku VAT w okresach miesięcznych.

Rok podatkowy Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej pokrywał się z rokiem kalendarzowym.

Z uwagi na rozliczenie Połączenia w drodze metody łączenia udziałów wskazanej w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: „UoR”) – na podstawie art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR nie zostały zamknięte księgi rachunkowe Spółki Przejmowanej oraz Spółki Przejmującej, a więc w dniu poprzedzającym Dzień połączenia nie doszło do zakończenia roku podatkowego tych spółek. Był to jednak ostatni dzień, w którym Spółka Przejmowana oraz Spółka Przejmująca funkcjonowały jako odrębne podmioty prawne.

Z tytułu prowadzonej działalności, zarówno Spółka Przejmująca, jak i Spółka Przejmowana (do Dnia poprzedzającego Dzień Połączenia) w miesiącu, w którym doszło do Połączenia, z tytułu nabywanych usług otrzymywały faktury z wykazanym podatkiem VAT. W momencie otrzymania faktury przez obie Spółki przed dniem Połączenia, Spółce Przejmującej przysługiwało prawo do odliczenia całości podatku naliczonego (jako związanego ze świadczonymi usługami opodatkowanymi), natomiast Spółka Przejmująca nie posiadała prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabywane usługi i towary z uwagi na prowadzenia działalności zwolnionej.

W wyniku Połączenia i prowadzenia przez Wnioskodawcę, jako Spółkę Przejmującą, działalności mieszanej, tj. dotychczasowej działalności opodatkowanej oraz działalności zwolnionej, tj. prowadzonej dotychczas przez Spółkę Przejmowaną, Wnioskodawca oszacował proporcję, wynikającą z obliczenia udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo. Oszacowaną w ten sposób proporcję Wnioskodawca stosuje do podatku naliczonego wykazanego w fakturach otrzymanych z tytułu nabywanych towarów i usług, których podatnik nie jest w stanie przypisać jednoznacznie do działalności opodatkowanej albo działalności zwolnionej.

Pytania

1.Czy Wnioskodawca, na skutek połączenia ze Spółką Przejmowaną przez przejęcie, jako następca prawny Spółki Przejmowanej zgodnie z Ordynacją podatkową jest zobowiązany złożyć deklaracje VAT w imieniu Spółki Przejmowanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło Połączenie, tj. od początku okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego Dzień Połączenia i uwzględnić w niej tylko faktury otrzymane przez Spółkę Przejmowaną do dnia poprzedzającego Dzień Połączenia?

2.Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmującą do Dnia Połączenia (bez Dnia Połączenia) , a otrzymanych przez Spółkę Przejmującą lub już Wnioskodawcę nawet w dniu lub po Dniu Połączenia w pełnej wysokości?

3.Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Wnioskodawcę i otrzymanych przez Wnioskodawcę od Dnia Połączenia (wraz z Dniem Połączenia), których Wnioskodawca nie będzie w stanie jednoznacznie przypisać ani do działalności opodatkowanej ani do działalności zwolnionej, z zastosowaniem przyjętego przez Wnioskodawcę współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 Ustawy o VAT?

4.Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmowaną przed Dniem Połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę w Dniu Połączenia lub później, a także faktur otrzymanych przez Wnioskodawcę, a wystawionych na Spółkę Przejmowaną w Dniu Połączenia lub później za okres obejmujący czas przed Dniem Połączenia, jak i po Dniu Połączenia lub z datą sprzedaży na koniec miesiąca, w którym nastąpiło Połączenie?

5.Czy w stosunku do podatku naliczonego w sytuacjach wskazanych w pkt 4 powyżej, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku naliczonego z zastosowaniem przyjętego przez Wnioskodawcę współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 Ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1.

W przypadku połączenia Wnioskodawcy ze Spółką Przejmowaną przez przejęcie, sukcesję podatkową w rozumieniu art. 93 § 1 w zw. z art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej należy rozumieć w ten sposób, że Wnioskodawca jako następca prawny Spółki Przejmowanej będzie uprawniony i jednocześnie zobowiązany złożyć dokumenty rozliczeniowe VAT w imieniu Spółki Przejmowanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi Połączenie.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na skutek zakończenia bytu prawnego Spółki Przejmowanej i obowiązku złożenia przez Wnioskodawcę deklaracji VAT za Spółkę Przejmowaną za ostatni okres rozliczeniowy funkcjonowania Spółki Przejmowanej, deklaracje zostaną podpisane przez Wnioskodawcę jako następcę prawnego Spółki Przejmowanej, przy czym deklaracja ta jako składana za okres, w którym Spółka Przejmowana funkcjonowała jako osobna osoba prawna, powinna zawierać dane Spółki Przejmowanej oraz uwzględniać tylko te faktury, które zostały otrzymane przez Spółkę Przejmowaną do dnia poprzedzającego Dzień Połączenia.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie między innymi w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 stycznia 2018 r. 0114-KDIP1-2.4012.612.2017.1.RM, w którym stwierdzono „Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Wnioskodawca jako następca prawny Spółek Przejmowanych będzie zobowiązany złożyć deklaracje VAT w imieniu Spółek Przejmowanych za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi połączenie spółek (pytanie nr 1) oraz zgodnie z którym Wnioskodawca będzie miał prawo do dokonania korekty deklaracji VAT złożonej pierwotnie przez którąkolwiek ze Spółek Przejmowanych (pytanie nr 7) jest prawidłowe”.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2.

Wnioskodawcy przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmującą do Dnia Połączenia (bez Dnia Połączenia), a otrzymanych przez Spółkę Przejmującą lub już Wnioskodawcę nawet w dniu lub po Dniu Połączenia w pełnej wysokości.

W przypadku połączenia Wnioskodawcy ze Spółką Przejmowaną przez przejęcie, sukcesję podatkową w rozumieniu art. 93 § 1 w zw. z art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej należy rozumieć w ten sposób, że następstwa prawne związane z Połączeniem, jakkolwiek mogą dotyczyć zdarzeń przed Dniem Połączenia, np. prawo do korekty deklaracji Spółki Przejmowanej sprzed Dnia Połączenia to skutki w zakresie rozliczania czynności bieżących powinny odnosić się do transakcji występujących od Dnia Połączenia. Tym samym, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo od odliczenia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmującą do Dnia Połączenia (bez Dnia Połączenia), a otrzymanych przez Spółkę Przejmującą lub już Wnioskodawcę nawet w dniu lub po Dniu Połączenia w pełnej wysokości.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 3.

Wnioskodawcy przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Wnioskodawcę i otrzymanych przez Wnioskodawcę od Dnia Połączenia (wraz z Dniem Połączenia), których Wnioskodawca nie jest w stanie jednoznacznie przypisać ani do działalności opodatkowanej ani do działalności zwolnionej, z zastosowaniem przyjętego przez Wnioskodawcę współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 Ustawy o VAT.

W przypadku połączenia Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną przez przejęcie, sukcesję podatkową w rozumieniu art. 93 § 1 w zw. z art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej należy rozumieć w ten sposób, że następstwa prawne związane z Połączeniem, jakkolwiek mogą dotyczyć zdarzeń przed Dniem Połączenia, np. prawo do korekty deklaracji Spółki Przejmowanej sprzed Dnia Połączenia to skutki w zakresie rozliczania czynności bieżących powinny odnosić się do transakcji występujących od Dnia Połączenia.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych przez podatnika towarów i usług przysługuje mu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przepis ten wskazuje więc, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Istnienie prawa do odliczenia jest więc uzależnione od istnienia związku pomiędzy nabywanymi towarami i usługami a czynnościami opodatkowanym podatnika oraz otrzymaniem faktury.

W przypadku jednak, gdy podatnik prowadzi zarówno działalność opodatkowaną jak i zwolnioną, a nabywanych towarów i usług nie jest w stanie jednoznacznie przyporządkować do jednej z tych działalności, przepisy Ustawy o VAT nakazują w stosunku do podatku naliczonego związanego z takimi nabyciami stosować odpowiednią proporcję.

Zgodnie z treścią art. 90 ust. 1 i 2 Ustawy VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli natomiast nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, w odniesieniu do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Wskazaną powyżej proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Z przywołanych przepisów wynika więc, że jeśli podatnik nabywa towary i usługi, które wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych, to w celu wykonania prawa do odliczenia powinien ustalić odpowiednią proporcję wskazującą w jakiej części nabywane towary i usługi służą jednej jak i drugiej działalności.

Ustawa VAT nie zawiera jednak przepisów regulujących prawo do odliczenia podatku VAT w przypadku połączenia spółek, a tym bardziej sytuacji w której w wyniku połączenia spółek spółka przejmująca kontynuuje dotychczasową działalność opodatkowaną jak i zaczyna wykonywać działalność zwolnioną podatku VAT.

Mając jednak na uwadze, że jednym z podstawowych skutków połączenia spółek przez przejęcie jest przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą, a tym samym spółka przejmująca staje się następcą prawnym spółki przejmowanej, spółka przejmująca powinna być zobowiązana stosować wszelkie zasady związane z rozliczaniem podatkowym z uwzględnieniem właśnie tego następstwa prawnego.

Tym samym, Wnioskodawca rozpoczynając od Dnia Połączenia prowadzenie działalności zwolnionej, która jest kontynuacją działalności prowadzonej przez spółkę Przejmowaną, w przypadku nabywania towarów i usług, których nie będzie w stanie jednoznacznie przypisać do działalności opodatkowanej albo działalności zwolnionej, z jednej strony będzie zobowiązany do ustalenia proporcji, o której mowa w artykule 90 Ustawy o VAT, z drugiej natomiast będzie uprawniony do uwzględnienia podatku wykazanego w fakturach z tytułu nabycia tych towarów i usług jako podatku naliczonego z zastosowaniem współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 Ustawy o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 4.

Wnioskodawca uważa, że będzie mu przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmowaną przed Dniem Połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę w Dniu Połączenia lub później, a także z faktur otrzymanych przez Wnioskodawcę wystawionych na Spółkę Przejmowaną w Dniu Połączenia lub później i za okres obejmujący czas przed Dniem Połączenia, jak i po Dniu Połączenia lub z datą sprzedaży na koniec miesiąca, w którym nastąpiło Połączenie.

W przypadku połączenia Spółki ze Spółką Przejmowaną przez przejęcie, sukcesję podatkową w rozumieniu art. 93 § 1 w zw. z art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku, gdy prawo do odliczenia VAT naliczonego dotyczącego działalności Spółki Przejmowanej powstanie w Dniu Połączenia lub później (np. faktury z tytułu towarów i usług nabytych przez Spółkę Przejmowaną wpłyną do Wnioskodawcy w Dniu Połączenia lub po tym dniu) podmiotem uprawnionym do odliczenia VAT naliczonego będzie Wnioskodawca, a w szczególności Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia VAT naliczonego dotyczącego działalności Spółki Przejmowanej wynikającego z faktur VAT (i) wystawionych na Spółkę Przejmowaną przed Dniem Połączenia, a otrzymanych przez Wnioskodawcę w Dniu Połączenia lub później; (ii) wystawionych na Spółkę Przejmowaną w Dniu Połączenia lub później i otrzymanych przez Wnioskodawcę.

Jak już bowiem wskazywano wyżej w rozpatrywanym wniosku, Ustawa o VAT nie zawiera uregulowań, które wprowadzałyby odmienne zasady korzystania z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w razie połączenia spółek. Wskutek połączenia przez przejęcie, o którym mowa w art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., dojdzie do przeniesienia całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, jako spółkę przejmującą. W wyniku sukcesji uniwersalnej Wnioskodawca wejdzie w całość praw i obowiązków Spółki Przejmowanej, w tym wynikające z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

W związku z Połączeniem Spółek mogły mieć miejsce sytuacje, w których usługa nabyta przez Spółkę Przejmowaną, której świadczenie było rozpoczęte przed Dniem Połączenia i nie zostało wykonane do Dnia Połączenia, było lub jest w dalszym ciągu wykonywane w Dniu Połączenia lub również w późniejszym okresie. Mając na uwadze zasady dotyczące sukcesji podatkowej, fakt, iż dane usługi były wpierw świadczone na rzecz Spółki Przejmowanej, a następnie w dalszym ciągu świadczone na rzecz Wnioskodawcy będącego następcą prawnym tych podmiotów, miało wpływ na prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego. Skoro bowiem prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur materializuje się w momencie otrzymania ich przez Wnioskodawcę, również na ten moment powinna następować ocena, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur i w jakim zakresie.

W związku z ww. usługami będącymi w trakcie wykonywania w Dniu Połączenia, mogła wystąpić sytuacja, iż Wnioskodawca otrzymał po połączeniu faktury wystawione na Spółkę Przejmowaną przed połączeniem, jak również sytuacja, gdy otrzymane po połączeniu przez Wnioskodawcę faktury za takie usługi, wystawione były na Spółkę Przejmowaną w Dniu Połączeniu lub po nim.

W kontekście prawa do odliczenia podatku przez Wnioskodawcę prawo to będzie mu przysługiwało niezależnie, kiedy taka faktura została wystawiona, przy czym jeżeli faktury zostały wystawione na Spółkę Przejmowaną przed Dniem Połączenia, Wnioskodawca nie musiał podejmować żadnych dodatkowych działań. Jeżeli zaś faktury dokumentujące takie usługi były wystawione na Spółkę Przejmowaną w Dniu Połączenia lub później, Wnioskodawca celem dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego musiał wystawić notę korygującą, w ramach której dokona zmiany danych nabywcy usługi.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 5.

W stosunku do podatku naliczonego w sytuacjach wskazanych w pkt 4 powyżej, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku naliczonego z zastosowaniem przyjętego przez Wnioskodawcę współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 Ustawy o VAT.

Jak wskazano już w rozpatrywanym wniosku, Wnioskodawca rozpoczynając od Dnia Połączenia obok dotychczas prowadzonej działalności opodatkowanej także działalność zwolnioną, która jest kontynuacją działalności prowadzonej przez Spółkę Przejmowaną, w przypadku nabywania towarów i usług których nie będzie w stanie jednoznacznie przypisać do działalności opodatkowanej albo działalności zwolnionej, z jednej strony będzie zobowiązany do ustalenia proporcji, o której mowa w artykule 90 Ustawy o VAT. Z drugiej natomiast będzie uprawniony do uwzględnienia podatku wykazanego w fakturach z tytułu nabycia tych towarów i usług jako podatku naliczonego z zastosowaniem współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 Ustawy o VAT, w tym także w sytuacjach wskazanych w pytaniu czwartym powyżej.

Stanowisko Wnioskodawcy prezentowane w pytaniu czwartym i piątym, z uwzględnieniem kontekstu działalności opodatkowanej i zwolnionej, znajduje potwierdzenie między innymi w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 grudnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.668.2018.1.IZ, w której organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „W konsekwencji, zdaniem Spółki Przejmującej, w przypadku, gdy prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur VAT dotyczących działalności Spółki Przejmowanej powstanie w dniu lub po dniu Połączenia, podmiotem uprawnionym do odliczenia VAT naliczonego będzie Spółka Przejmująca, przy zachowaniu terminów określonych w art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 Ustawy o VAT – w szczególności, Spółka Przejmująca będzie uprawniona do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur VAT:

a.wystawionych na Spółkę Przejmowaną przed dniem Połączenia i otrzymanych przez Spółkę Przejmowaną przed dniem Połączenia, w zakresie których Spółka Przejmowana nie dokona do dnia Połączenia odliczenia VAT naliczonego wynikającego z tych faktur,

b.wystawionych na Spółkę Przejmowaną przed dniem Połączenia, a otrzymanych przez Spółkę Przejmującą w dniu lub po dniu Połączenia,

c.wystawionych na Spółkę Przejmowaną w dniu lub po dniu Połączenia i otrzymanych przez Spółkę Przejmującą

– bez względu na to czy wskazanie na takich fakturach Spółki Przejmowanej jako nabywcy zostanie skorygowane poprzez wystawienie faktury korygującej przez wystawcę faktury lub poprzez wystawienie noty korygującej przez Spółkę Przejmującą”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W oparciu o art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W tym miejscu należy wskazać na instytucję łączenia spółek, wynikającą z przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.).

Zgodnie z art. 491 § 1 k.s.h.:

Spółki kapitałowe mogą się łączyć ze sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa, z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej, nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

W myśl art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h.:

Połączenie może być dokonane:

1)przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Według regulacji art. 493 § 1 i § 2 k.s.h.:

§ 1. Spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

§ 2. Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, z uwzględnieniem art. 507.

Z kolei art. 494 § 1 i § 2 k.s.h. stanowi, że:

§ 1. Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

§ 2. Na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

Jak wynika z powyższego, połączenie spółek następuje z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej (dzień połączenia) i z tym dniem spółka przejmująca wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Skutkiem połączenia spółek (w tym przez przejęcie) jest sukcesja generalna, która ustanawia spółkę przejmującą następcą prawnym spółki przejmowanej.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111).

W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej:

Osoba prawna lub spółka komandytowo-akcyjna zawiązane (powstałe) w wyniku łączenia się:

1)osób prawnych,

2)osobowych spółek handlowych,

3)osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej i spółki komandytowo-akcyjnej łączących się przez przejęcie:

1)innej osoby prawnej (osób prawnych);

2)osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Wskazać należy, że z chwilą planowanego przejęcia spółki przejmowanej, ustaje nie tylko jej byt cywilnoprawny, ale także prawnopodatkowy. Z tą chwilą spółka przejmowana przestaje istnieć jako podatnik VAT, a w konsekwencji traci zdolność do wywiązywania się z przysługujących praw lub nałożonych obowiązków wynikających z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie prawa i obowiązki, związane z działalnością spółki przejmowanej przejdą z chwilą dokonania połączenia na spółkę przejmującą. Konsekwencją dokonanego połączenia będzie wstąpienie następcy prawnego (sukcesora), tj. spółki przejmującej, we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

Nadmienić przy tym należy, że na mocy art. 93e Ordynacji podatkowej:

Przepisy art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.

Oznacza to, że aby określić zakres przejmowanych przez następcę prawnego praw i obowiązków, należy dokonać oceny nie tylko przepisów Ordynacji podatkowej, ale także innych aktów prawnych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca to spółka zarejestrowana w KRS, która w skutek podjętych czynności i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 9 lipca 2024 r. (Dzień połączenia) połączenia spółek B S.A. (Spółka Przejmująca; poprzednia nazwa Wnioskodawcy) oraz A S.A. (dalej także jako „Spółka Przejmowana”) istnieje obecnie we wskazanej formie i pod wskazaną firmą jako Wnioskodawca. Połączenie procesowane było w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, tj. przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą (łączenie się przez przejęcie) (Połączenie).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą m.in. ustalenia, czy Wnioskodawca na skutek połączenia ze Spółką Przejmowaną przez przejęcie, jako następca prawny Spółki Przejmowanej zgodnie z Ordynacją podatkową jest zobowiązany złożyć deklaracje VAT w imieniu Spółki Przejmowanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło Połączenie, tj. od początku okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego Dzień Połączenia i uwzględnić w niej tylko faktury otrzymane przez Spółkę Przejmowaną do dnia poprzedzającego Dzień Połączenia.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że zgodnie z treścią art. 99 ust. 1-3 ustawy:

1. Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c, art. 133 i art. 138g ust. 2.

2. Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

3. Deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, mogą, po uprzednim zawiadomieniu na piśmie naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa, składać również:

1) mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej;

2) podatnicy podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2805), jeżeli wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) u tych podatników nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 4 000 000 euro, przy czym przeliczenia kwoty wyrażonej w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Zgodnie z art. 103 ust. 1 ustawy:

Podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 1a-4 oraz art. 33 i art. 33b.

W myśl art. 103 ust. 2 ustawy:

Podatnicy, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 33.

W tym miejscu zaznaczenia wymaga, że następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa, jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego. Przedmiotem następstwa podatkowego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, przy czym zgodnie z art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, rozumie się przez to prawa i obowiązki zawarte we wszelkich aktach normatywnych prawa podatkowego, w tym m.in. ustawy o podatku od towarów i usług.

Wskazać należy, że w rozpatrywanej sprawie, w okresie do dnia połączenia obie spółki (zarówno przejmowana, jak i przejmująca) były odrębnymi podatnikami VAT, posiadającymi odrębną podmiotowość podatkową, na których za okres sprzed połączenia ciążą określone obowiązki podatkowe, w tym obowiązek złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Do momentu wyrejestrowania Spółka Przejmowana była odrębnym podatnikiem podatku VAT, wystawiającym i otrzymującym we własnym imieniu faktury oraz prowadzącym ewidencję dla potrzeb sporządzenia deklaracji. Na podstawie tej ewidencji powinna być sporządzona deklaracja podatkowa za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło Połączenie, a dotycząca działalności Spółki Przejmowanej. Deklaracja jest bowiem potwierdzeniem wykonywania czynności w danym okresie rozliczeniowym. Czynności te w okresie, za który składana była ostatnia deklaracja, tj. do momentu połączenia, wykonywane były przez pełnoprawnego podatnika podatku VAT.

Z uwagi na okoliczności przedstawione przez Wnioskodawcę należy uznać, że od dnia Połączenia Spółka Przejmująca odpowiada za wykonanie praw i obowiązków Spółki Przejmowanej, w tym także w zakresie składania deklaracji VAT za tę Spółkę Przejmowaną, a dotyczącego okresu rozliczeniowego sprzed dnia połączenia. Przeniesienie przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących sukcesji na grunt ustawy o podatku od towarów i usług oznacza, że Wnioskodawca przejmuje wszelkie prawa i obowiązki, jakie na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przysługiwały Spółce Przejmowanej.

Momentem, w którym skończył się byt prawny Spółki Przejmowanej był dzień połączenia. Zatem, jeśli Połączenie spółek faktycznie nastąpiło 9 lipca 2024 r. – to ostatnia deklaracja podatkowa dotycząca działalności Spółki Przejmowanej powinna zostać złożona za ostatni okres jej istnienia i powinna zawierać dane podatkowe za okres: od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego dzień Połączenia (tj. do 8 lipca 2024 r.), ponieważ deklaracja podatkowa dotyczy okresu rozliczeniowego, w którym Spółka przejmowana posiadała jeszcze osobowość prawną i była odrębnym podatnikiem podatku VAT. W dniu np. 9 lipca 2024 r. (dzień Połączenia) Spółka Przejmowana nie posiadała już bytu prawnego. Deklaracja składana przez Wnioskodawcę w imieniu Spółki Przejmowanej powinna zawierać dane tej Spółki Przejmowanej (w tym jej numer NIP) z zastrzeżeniem, że deklarację tę winien podpisać i złożyć, jako sukcesor praw i obowiązków podmiot przejmujący, tj. Wnioskodawca i powinna być ona złożona w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po zakończonym okresie rozliczeniowym. W deklaracji tej powinny zostać wykazane kwoty wynikające z faktycznego rozliczenia działalności Spółki Przejmowanej w okresie od 1. dnia okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego dzień połączenia włącznie (tj. do 8 lipca 2024 r.).

Podsumowanie

Wnioskodawca, na skutek połączenia ze Spółką Przejmowaną przez przejęcie, jako następca prawny Spółki Przejmowanej zgodnie z Ordynacją podatkową jest zobowiązany złożyć deklaracje VAT w imieniu Spółki Przejmowanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło Połączenie, tj. od początku okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego Dzień Połączenia i uwzględnić w niej tylko faktury otrzymane przez Spółkę Przejmowaną do dnia poprzedzającego Dzień Połączenia.

Stanowisko w zakresie pytania nr 1 zostało uznane za prawidłowe.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest również kwestia stwierdzenia, czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmującą do Dnia Połączenia (bez Dnia Połączenia), a otrzymanych przez Spółkę przejmującą lub już Wnioskodawcę nawet w dniu lub po Dniu Połączenia w pełnej wysokości.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, wskazanych w art. 88 tej ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy: wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności.

Zatem w sytuacji, gdy zostały wystawione faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze, podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w tej fakturze w części dotyczącej tych czynności.

Stosownie zaś do art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Z powołanego art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wówczas, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i jednocześnie nie zachodzą przesłanki negatywne wykluczające to prawo, wskazane w art. 88 ustawy. Ponadto, przepisy uzależniają prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od obowiązku posiadania faktury dokumentującej nabycie towarów lub usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z opisu sprawy wynika, że:

·Spółka Przejmująca specjalizowała się w oferowaniu zintegrowanych usług w modelu outsourcingu procesów biznesowych oraz leasingu.

·Spółka Przejmowana z kolei prowadziła działalność w zakresie świadczenia usług finansowych.

·Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy wskazanym w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jest pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.19.Z), które było przedmiotem przeważającej działalności Spółki Przejmowanej.

·Wnioskodawca kontynuuje także swoją działalność prowadzoną przed Połączeniem, w tym wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z).

·Spółka Przejmująca była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, specjalizowała się co do zasady w oferowaniu zintegrowanych usług w modelu outsourcingu procesów biznesowych, leasingu oraz działalności hotelowej, co w konsekwencji oznaczało, że przed Połączeniem wykonywała działalność opodatkowaną podatkiem VAT, w związku z którą, w roku poprzedzającym Połączenie, jak i w roku Połączenia – do dnia Połączenia, przysługiwało jej prawo do 100% odliczenia podatku naliczonego wykazanego w nabywanych usługach i towarach służących wykonywania prowadzonej działalności gospodarczej. W niewielkim zakresie prowadziła także sprzedaż zwolnioną z podatku VAT, w tym w zakresie ubezpieczeń, jednak z uwagi na jej wielkość, nie wpływało to na prawo Spółki Przejmującej do 100% odliczenia podatku VAT.

·Spółka Przejmowana również była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT do dnia Połączenia, prowadziła głównie działalność w zakresie świadczenia usług pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego, tj. działalność zwolnioną z podatku VAT, w związku z czym nie dokonywała odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego w nabywanych usługach i towarach (proporcja określona zgodnie z art. 90 ust. 2-8 Ustawy o VAT nie przekroczyła 2% stąd zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 Ustawy o VAT Spółka Przejmowana podjęła decyzję o nieodliczaniu podatku VAT uznając, że proporcja ta wynosi 0%).

·Po Połączeniu Spółka Przejmująca kontynuuje swoją działalność, w związku z którą przysługuje jej 100% odliczenia podatku naliczonego, jak również prowadzi działalność Spółki Przejmowanej w zakresie pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego, w związku z którą prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje.

·Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

·Z tytułu prowadzonej działalności, zarówno Spółka Przejmująca, jak i Spółka Przejmowana (do Dnia poprzedzającego Dzień Połączenia) w miesiącu, w którym doszło do Połączenia, z tytułu nabywanych usług otrzymywały faktury z wykazanym podatkiem VAT.

·W momencie otrzymania faktury przez obie Spółki przed dniem Połączenia, Spółce Przejmującej przysługiwało prawo do odliczenia całości podatku naliczonego (jako związanego ze świadczonymi usługami opodatkowanymi), natomiast Spółka Przejmująca nie posiadała prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabywane usługi i towary z uwagi na prowadzenie działalności zwolnionej.

·W wyniku Połączenia i prowadzenia przez Wnioskodawcę, jako Spółkę Przejmującą działalności mieszanej, tj. dotychczasowej działalności opodatkowanej oraz działalności zwolnionej, tj. prowadzonej dotychczas przez Spółkę Przejmowaną, Wnioskodawca oszacował proporcję, wynikającą z obliczenia udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo.

·Oszacowaną w ten sposób proporcję Wnioskodawca stosuje do podatku naliczonego wykazanego w fakturach otrzymanych z tytułu nabywanych towarów i usług, których podatnik nie jest w stanie przypisać jednoznacznie do działalności opodatkowanej albo działalności zwolnionej.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości, które dotyczą ustalenia, czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmującą do Dnia Połączenia (bez Dnia Połączenia), a otrzymanych przez Spółkę Przejmującą lub już Wnioskodawcę nawet w dniu lub po Dniu Połączenia w pełnej wysokości zaznaczenia wymaga ponownie, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Jak wyżej wskazano, odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z czynnościami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”, która wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Tym samym, podatnik dokonując zakupu towarów czy usług dokonuje ich natychmiastowej alokacji do czynności dających prawo do odliczenia lub niedających takiego prawa.

Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych podatkiem VAT, czy też zwolnionych od podatku.

Podatnik w celu odliczenia podatku naliczonego, w pierwszej kolejności ma obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji.

Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, podatnikowi, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej, brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do podatku naliczonego związanego z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności niepodlegających temu podatkowi oraz zwolnionych z opodatkowania.

Ponadto zgodnie ze wskazanym wyżej art. 93 § 1 w zw. z 93 § 2 Ordynacji podatkowej – z dniem połączenia spółek, Spółka Przejmująca wstąpiła w prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej. Natomiast Spółka Przejmująca zmieniła nazwę.

Tak więc w przypadku, gdy towary i usługi, których nabycie dokumentują faktury wystawione na Spółkę Przejmującą do Dnia Połączenia (bez Dnia Połączenia), a otrzymane przez Spółkę Przejmującą lub już Wnioskodawcę nawet w dniu lub po Dniu Połączenia, wykorzystywane są przez Wnioskodawcę (Spółkę Przejmującą, która następnie zmieniła nazwę), wykorzystywane są wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.

Podsumowanie

Wnioskodawcy przysługuje prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmującą do Dnia Połączenia (bez Dnia Połączenia), a otrzymanych przez Spółkę Przejmującą lub już Wnioskodawcę nawet w dniu lub po Dniu Połączenia w pełnej wysokości, w przypadku, gdy towary i usługi, których nabycie dokumentują te faktury, wykorzystywane są przez Wnioskodawcę wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Stanowisko w zakresie pytania nr 2 zostało uznane za prawidłowe.

Następnie wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Wnioskodawcę i otrzymanych przez Wnioskodawcę od Dnia Połączenia (wraz z Dniem Połączenia), których Wnioskodawca nie będzie w stanie jednoznacznie przypisać ani do działalności opodatkowanej ani do działalności zwolnionej, z zastosowaniem przyjętego przez Wnioskodawcę współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 ustawy.

Powtórzenia wymaga, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy:

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 ustawy:

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy:

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Na podstawie art. 90 ust. 4 ustawy:

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

W świetle art. 90 ust. 5 ustawy:

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy:

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu z tytułu transakcji dotyczących:

1) pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych;

2) usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.

Na podstawie art. 90 ust. 8 ustawy:

Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo. Podatnicy są obowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ta proporcja została zastosowana po raz pierwszy, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

W świetle art. 90 ust. 9 ustawy:

Przepis ust. 8 stosuje się również, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w tym przepisie, byłaby niereprezentatywna.

W myśl art. 90 ust. 9a ustawy:

Przy ustalaniu proporcji zgodnie z ust. 2-6 do obrotu nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie do art. 90 ust. 10 ustawy:

W przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1) przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 10.000 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;

2) nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Analiza powołanych wyżej przepisów wskazuje, że na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy, występuje obowiązek wyodrębnienia podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Z uwagi na brzmienie wskazanych powyżej przepisów należy ponownie zauważyć, że w celu dokonania odliczenia, podatnik ma obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności niepodlegających temu podatkowi oraz zwolnionych od podatku. Natomiast w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że zasadę proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 90 ust. 2 należy zastosować do tych wydatków, których nie można jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży, czyli do wydatków określanych jako „zakupy związane ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną”.

Należy przy tym zauważyć, że dokonując odliczenia podatku naliczonego w trakcie roku podatkowego w odniesieniu do zakupów związanych z działalnością „mieszaną” odliczeniu podlega jedynie część podatku naliczonego.

W rozpatrywanej sprawie wskazali Państwo, że w wyniku Połączenia i prowadzenia przez Wnioskodawcę, jako Spółkę Przejmującą działalności mieszanej, tj. dotychczasowej działalności opodatkowanej oraz działalności zwolnionej, tj. prowadzonej dotychczas przez Spółkę Przejmowaną, Wnioskodawca oszacował proporcję, wynikającą z obliczenia udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo. Oszacowaną w ten sposób proporcję Wnioskodawca stosuje do podatku naliczonego wykazanego w fakturach otrzymanych z tytułu nabywanych towarów i usług, których podatnik nie jest w stanie przypisać jednoznacznie do działalności opodatkowanej albo działalności zwolnionej.

Odnosząc się do przedstawionych wątpliwości wskazać należy, że zgodnie z cytowanym powyżej art. 90 ust. 8 ustawy podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo. Podatnicy są obowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ta proporcja została zastosowana po raz pierwszy, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

Przy czym bezwzględny obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji ma miejsce wówczas, gdy podatnik w poprzednim roku podatkowym nie osiągnął obrotu ze sprzedaży, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy (czyli tzw. „sprzedaży mieszanej”), lub też obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł.

W rozpatrywanej sprawie wskazali Państwo, że w wyniku Połączenia i prowadzenia przez Wnioskodawcę, jako Spółkę Przejmującą działalności mieszanej, tj. dotychczasowej działalności opodatkowanej oraz działalności zwolnionej, tj. prowadzonej dotychczas przez Spółkę Przejmowaną, Wnioskodawca oszacował proporcję, wynikającą z obliczenia udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo. Oszacowaną w ten sposób proporcję Wnioskodawca stosuje do podatku naliczonego wykazanego w fakturach otrzymanych z tytułu nabywanych towarów i usług, których podatnik nie jest w stanie przypisać jednoznacznie do działalności opodatkowanej albo działalności zwolnionej.

Zatem po dniu połączenia Spółka Przejmująca wykonuje czynności, w związku z którymi Spółce Przejmującej przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo Spółce Przejmującej nie przysługuje.

Tak więc Spółka Przejmująca, w celu zrealizowania prawa do odliczenia podatku od zakupów związanych ze sprzedażą mieszaną może stosować proporcję wyliczoną szacunkowo, ponieważ w poprzednim roku osiągnęła tylko obrót dający pełne prawo do odliczenia, a w tym roku po przejęciu Spółki przejmowanej ma również sprzedaż zwolnioną od podatku. W takim przypadku, Spółka Przejmująca obowiązana jest zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ta proporcja została zastosowana po raz pierwszy, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy.

Podsumowanie

Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Wnioskodawcę i otrzymanych przez Wnioskodawcę od Dnia Połączenia (wraz z Dniem Połączenia), których Wnioskodawca nie będzie w stanie jednoznacznie przypisać ani do działalności opodatkowanej ani do działalności zwolnionej, z zastosowaniem przyjętego przez Wnioskodawcę współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 ustawy, z uwzględnieniem art. 90 ust. 8 ustawy.

Stanowisko w zakresie pytania nr 3 zostało uznane za prawidłowe.

Kolejne wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku:

·faktur wystawionych na Spółkę Przejmowaną przed Dniem Połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę w Dniu Połączenia lub później, a także

·faktur otrzymanych przez Wnioskodawcę, a wystawionych na Spółkę Przejmowaną w Dniu Połączenia lub później za okres obejmujący czas przed Dniem Połączenia, jak i po Dniu Połączenia lub z datą sprzedaży na koniec miesiąca, w którym nastąpiło Połączenie.

Jak już wskazano powyżej, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

1)sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:

a)wystawionymi przez podmiot nieistniejący,

b)(uchylona);

2)transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;

3)(uchylony);

4)wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

a)stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,

b)podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

c)potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych czynności;

5)faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;

6)(uchylony);

7)wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności.

W myśl art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Należy podkreślić, że jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług jest prawo podatnika do odliczenia podatku zapłaconego w cenie przy nabyciu towarów i usług związanych z działalnością gospodarczą. Podstawowa zasada wspólnego systemu VAT, jaką jest zasada neutralności podatku, jest rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Wszelkie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wpływają na neutralność tego podatku i mogą wynikać jedynie z wyraźnej regulacji ustawowej.

Terminy odliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanych faktur zostały określone w art. 86 ust. 10-13 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Stosownie do art. 86 ust. 10b ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w:

1)ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny;

2)ust. 2 pkt 4 lit. c – powstaje zgodnie z ust. 10, pod warunkiem że podatnik:

a)(uchylona)

b)uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek;

3)ust. 2 pkt 4 lit. a, b i d – powstaje zgodnie z ust. 10, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Jak stanowi art. 86 ust. 10c ustawy:

Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

Przepis art. 86 ust. 11 ustawy wskazuje dodatkowe terminy obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w sytuacji, gdy podatnik nie dokonał tego obniżenia w terminie otrzymania faktury. I tak, stosownie do tej regulacji:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej:

1.za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo

2.za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

– nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z wyżej powołanego art. 86 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Zatem, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstaje w sytuacji, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

-odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług,

-towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych,

-powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług,

-doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług,

-podatnik jest w posiadaniu faktury bądź dokumentu celnego dokumentujących tę transakcję.

Zaznacza się, że co do zasady podatek naliczony na podstawie faktury może odliczyć ten podatnik, dla którego została wystawiona faktura. Jednakże wskutek sukcesji, to nabywca Spółka przejmująca przejmie obowiązki i prawa zbywcy dotyczące Spółki przejmowanej, związane z rozliczaniem podatku naliczonego.

Wskazać należy, że na gruncie regulacji ustawy o VAT należy uznać, że w rozpatrywanej sprawie o przyporządkowaniu do Spółki przejmowanej i Spółki przejmującej obowiązku rozpoznania podatku należnego będzie decydować data powstania tego obowiązku.

Kwestie dotyczące powstania obowiązku podatkowego, a zatem rozliczenia podatku należnego zostały uregulowane w Dziale IV ustawy VAT.

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.

Wyjaśnić należy, że z tej regulacji prawnej wynika zasada ogólna powstania obowiązku podatkowego. Podkreślenia jednak wymaga, że ustawa o podatku od towarów i usług wprowadziła również liczne szczególne przypadki powstania obowiązku podatkowego w VAT (art. 19a ust. 2-11), które każdorazowo należy analizować celem prawidłowego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla poszczególnych czynności.

Na podstawie art. 19a ust. 5 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:

1) otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu:

a) wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu,

b) przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienia z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie,

c) dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów, o której mowa w art. 18,

d) świadczenia, na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług,

e) świadczenia usług zwolnionych od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37-41;

2) otrzymania całości lub części dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w art. 29a ust. 1;

3) wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1, z tytułu:

a) świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych,

b) dostawy książek drukowanych (CN ex 4901 10 00, 4901 91 00, ex 4901 99 00 i 4903 00 00) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (CN 4902), z wyjątkiem dostaw towarów, o których mowa w art. 7a ust. 1 i 2, dokonywanych na rzecz podatnika ułatwiającego dostawy towarów oraz przez tego podatnika,

c) czynności polegających na drukowaniu książek (CN ex 4901 10 00, 4901 91 00, ex 4901 99 00 i 4903 00 00) – z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów (CN 4902), z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług;

4) wystawienia faktury z tytułu:

a) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

b) świadczenia usług:

– telekomunikacyjnych,

– wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy,

– najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

– ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

– stałej obsługi prawnej i biurowej,

– dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

– z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

W konsekwencji, jeżeli obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu transakcji realizowanych w ramach działalności Spółki Przejmowanej powstanie do dnia poprzedzającego Dzień Połączenia – zobowiązanym do jego uwzględnienia w rozliczeniach VAT będzie Spółka Przejmowana. Natomiast, jeżeli obowiązek ten powstanie w Dniu Połączenia bądź po tym dniu, to będzie uwzględniany w rozliczeniach Spółki Przejmującej.

W przedmiotowej sprawie ustalenie kwestii prawa do odliczenia podatku od towarów i usług warunkuje okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed Dniem Przejęcia. Stąd też, przedmiotem sukcesji mogą być wyłącznie prawa i obowiązki, które na Dzień Przejęcia jeszcze w związku z przydzielonymi Spółce Przejmującej w związku z nabyciem majątku Spółki Przejmowanej, tj. poprzez przejęcie Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą.

Zatem, w odniesieniu do podatku naliczonego z faktur zakupowych dotyczących działalności Spółki Przejmowanej, co do których prawo do odliczenia powstało (tj. powstał obowiązek podatkowy dla danej dostawy towarów lub świadczonej usługi przed Dniem Połączenia, a Spóła Przejmowana była przed Dniem Połączenia w posiadaniu odpowiedniej faktury dokumentującej tę transakcję to Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do odliczenia VAT.

Powyższe wynika z faktu, że w odniesieniu do ww. faktur wystawionych przez sprzedawców przed Dniem, w Dniu i po Dniu Połączenia prawo do odliczenia podatku naliczonego skonkretyzuje się dopiero w momencie ich otrzymania. Zatem, w odniesieniu do faktur zakupowych związanych ze działalnością Spółki Przejmowanej i dotyczących czynności, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstanie w okresie przed Dniem Połączenia, wystawionych przed Dniem, w Dniu i po Dniu Połączenia – prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie w momencie otrzymania faktury lub w trzech kolejnych okresach rozliczeniowych.

Zatem w sytuacji, gdy zostanie wystawiona przez sprzedawców przed Dniem, w Dniu i po Dniu Połączenia faktura dotycząca czynności, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstanie w okresie przed Dniem Połączenia, a zostanie ona otrzymana w Dniu Połączenia lub później – to prawo do odliczenia podatku naliczonego będzie przysługiwało Spółce Przejmującej.

Mając na uwadze powołane wyżej uregulowania oraz fakt, że Spółka Przejmująca, która później zmieniła nazwę, stała się następcą prawnym Spółki Przejmowanej, należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy w dniu połączenia lub po dniu połączenia doręczono Spółce Przejmującej faktury dokumentujące nabywane towary i usługi na rzecz Spółki Przejmowanej, które zostały wystawione z danymi Spółki Przejmowanej, podmiotem uprawnionym do odliczenia podatku naliczonego z ww. faktur jest Spółka Przejmująca, która później zmieniła nazwę. Zaznaczenia jednak wymaga, że prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem, że nabywane towary i usługi, których nabycie dokumentują te faktury, wykorzystywane są do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz pod warunkiem niezaistnienia przesłanek z art. 88 ustawy.

Zatem Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur wystawionych na Spółkę Przejmowaną przed Dniem Połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę w Dniu Połączenia lub później. Powtórzyć jednak należy, że prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem, że nabywane towary i usługi, których nabycie dokumentują te faktury, wykorzystywane są do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz pod warunkiem niezaistnienia przesłanek z art. 88 ustawy.

Podobnie również należy wskazać, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku wykazanego na fakturach z tytułu nabywanych towarów i usług, jako podatku naliczonego, w przypadku faktur otrzymanych przez Wnioskodawcę, a wystawionych na Spółkę Przejmowaną w Dniu Połączenia lub później za okres obejmujący czas przed Dniem Połączenia, jak i po Dniu Połączenia lub z datą sprzedaży na koniec miesiąca, w którym nastąpiło Połączenie. Jednocześnie również w tym przypadku zaznaczenia wymaga, że prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem, że nabywane towary i usługi, których nabycie dokumentują te faktury, wykorzystywane są do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz pod warunkiem niezaistnienia przesłanek z art. 88 ustawy.

Stanowisko w zakresie pytania nr 4 zostało uznane za prawidłowe.

Wątpliwości dotyczą także ustalenia, czy w związku z przejęciem Spółki przejmowanej w ramach połączenia, w stosunku do podatku naliczonego w sytuacjach wskazanych w pkt 4, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku naliczonego z zastosowaniem przyjętego przez Wnioskodawcę współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 ustawy.

Analiza powołanych wyżej przepisów wskazuje, że na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy, występuje obowiązek wyodrębnienia podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Z uwagi na brzmienie wskazanych powyżej przepisów należy ponownie zauważyć, że w celu dokonania odliczenia, podatnik ma obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności niepodlegających temu podatkowi oraz zwolnionych od podatku. Natomiast w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że zasadę proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 90 ust. 2 należy zastosować do tych wydatków, których nie można jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży, czyli do wydatków określanych jako „zakupy związane ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną”.

Należy przy tym zauważyć, że dokonując odliczenia podatku naliczonego w trakcie roku podatkowego w odniesieniu do zakupów związanych z działalnością „mieszaną” odliczeniu podlega jedynie część podatku naliczonego.

Zatem w przypadku, gdy nabywane towaru i usług, o których mowa w pyt. 4, są przez Wnioskodawcę wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jaki czynności zwolnionych od podatku, a Wnioskodawca nie ma możliwości wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, Wnioskodawca jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy.

Jednocześnie jak wskazano wyżej, Spółka Przejmująca, w celu zrealizowania prawa do odliczenia podatku od zakupów związanych ze sprzedażą mieszaną powinna stosować proporcję wyliczoną szacunkowo. W takim przypadku, Spółka Przejmująca obowiązana jest zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ta proporcja została zastosowana po raz pierwszy, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy.

Podsumowanie

W stosunku do podatku naliczonego, w przypadku, gdy nabywane towaru i usług, o których mowa w pyt. 4, są przez Wnioskodawcę wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jaki czynności zwolnionych od podatku, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia podatku naliczonego z zastosowaniem przyjętego przez Wnioskodawcę współczynnika proporcji podatku VAT ustalonego zgodnie z art. 90 ustawy.

Stanowisko w zakresie pytania nr 5 zostało uznane za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Informuję ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie sprawy, bądź własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniami – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.