Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2024 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania usług, nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie -  pismem z 30 grudnia 2024 r. (wpływ 9 stycznia 2025 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1. Zainteresowany będący stroną postępowania:

  • A. GmbH

2. Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

  • B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • D. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • E. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • F. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • G. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

1.A. GmbH jest spółką z siedzibą w Niemczech („Wnioskodawca” lub „Spółka” ). Wnioskodawca jest niemieckim rezydentem dla celów podatkowych podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych („CIT”) od całości swoich dochodów na terytorium Niemiec, niezależnie od miejsca ich uzyskania. Wnioskodawca jest także zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług („VAT”) w Polsce.

2.B. sp. z o.o., C. sp. z o.o., D. sp. z o.o., E. sp. z o.o., F. sp. z o.o. oraz G. sp. z o.o. są spółkami kapitałowymi z siedzibami w Polsce (łącznie „Zainteresowani”). Zainteresowani są polskimi rezydentami podatkowymi podlegającymi opodatkowaniu CIT od całości swoich dochodów w Polsce bez względu na miejsce ich osiągania. Zainteresowani są również zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami VAT.

3.Wnioskodawca i Zainteresowani (łącznie „Strony”) prowadzą działalność w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). Przedmiotem działalności jest realizacja projektów związanych z OZE, farm fotowoltaicznych dla wytypowanych lokalizacji w Polsce i za granicą (przy czym w Polsce odbywa się to za pomocą spółek celowych).

4.Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest realizacja projektów związanych z instalacjami OZE, w tym projektów fotowoltaicznych, tj. świadczenie usług mających na celu uzyskanie pozwoleń, licencji i zgód w celu osiągnięcia projektów gotowych do budowy, a na późniejszych etapach - robót budowlanych. Oznacza to, że Wnioskodawca, na rzecz powołanej wcześniej spółki celowej, realizuje poszczególne etapy przygotowania inwestycji polegające w szczególności na uzyskaniu tytułu prawnego do konkretnej, wybranej nieruchomości, na której ma być zlokalizowany projekt, oraz uzyskaniu innych praw, w tym pozwoleń administracyjnych, niezbędnych do budowy i dalszego funkcjonowania projektu w tym zakresie (np. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) („Inwestycja” lub „Projekt”) na rzecz spółki celowej. Zgodnie z przyjętym modelem biznesowym, spółka projektowa na pewnym etapie przygotowania Projektu jest zbywana na rzecz inwestora zewnętrznego, który co do zasady samodzielnie realizuje kolejne etapy Projektu (budowa, eksploatacja). Wnioskodawca jest właścicielem, w zależności od okresu, od kilkunastu do kilkuset spółek projektowych w Polsce i innych krajach, które następnie zbywa inwestorom zewnętrznym. Rolą Wnioskodawcy jest zasadniczo realizacja Projektów do określonego etapu poprzez spółki projektowe.

5.W trakcie realizacji Projektu Wnioskodawca nie jest właścicielem żadnej nieruchomości w Polsce na żadnym etapie Projektu.

W związku z tym Wnioskodawca nie posiada w Polsce pracowników ani żadnej siedziby czy infrastruktury techniczno-biurowej. Nie korzysta również z zaplecza technicznego osób trzecich, w szczególności podwykonawców. Wnioskodawca nie posiada zdolności do samodzielnego świadczenia usług w sposób zorganizowany i ciągły, ani do odbioru i korzystania z usług świadczonych na własne potrzeby ze względu na brak infrastruktury technicznej i wystarczających zasobów ludzkich w Polsce, takich jak posiadanie pracowników lub nieruchomości w Polsce. Wszelkie czynności niezbędne do osiągnięcia przez spółkę projektową danego statusu Projektu wykonywane są na odpowiedzialność i pod nadzorem pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zlokalizowanych w Niemczech przy wsparciu zasobów posiadanych przez polskie podmioty z grupy. Pracownicy Wnioskodawcy podróżują do Polski jedynie okazjonalnie, np. na spotkania niezbędne do prawidłowej realizacji prowadzonego Projektu. Działalność Wnioskodawcy w Polsce nie ma charakteru stałego, co oznacza, że jest tymczasowa jedynie na czas realizacji Projektu.

6.Celem ekonomicznym Projektu jest przygotowanie farmy fotowoltaicznej, co wymaga m.in. znalezienia odpowiedniego gruntu, przeprowadzenia szeregu badań, uzyskania pozwoleń i dokumentów administracyjnych itp. Wnioskodawca realizuje zysk z Projektu poprzez m.in. sprzedaż udziałów w spółkach projektowych, które zostaną wyposażone w wydajną i gotową do budowy farmę fotowoltaiczną. Zainteresowani to spółki projektowe, które zostały utworzone zgodnie z modelem opisanym powyżej w pkt 4, a następnie udziały w nich zostały sprzedane przez Wnioskodawcę inwestorowi zewnętrznemu, zanim spółka projektowa osiągnie etap, w którym Projekt jest „gotowy do budowy” („RtB”). Etap RtB w odniesieniu do spółki projektowej oznacza, że uzyskano wszelkie prawa do gruntu w odniesieniu do Projektu, a także uzyskano wszelkie inne uprawnienia (np. ostateczne i prawomocne decyzje, pozwolenia) i dokumenty (np. warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej) niezbędne do rozpoczęcia budowy Projektu.

7.W związku ze sprzedażą Zainteresowanych pod koniec 2023 roku, Strony oraz inwestor zewnętrzny, jako nowy właściciel w spółce projektowej, zawarły umowy o świadczenie usług rozwojowych związanych z Projektami, zwane „ Development Service Agreement „ („Umowa”), na podstawie których Wnioskodawcy powierzono świadczenie usług związanych z Projektami.

8.W ramach niniejszej Umowy Wnioskodawca powinien świadczyć poszczególne usługi adekwatne do etapu rozwoju projektu. Dla każdego etapu projektu świadczone są następujące usługi („Usługi Ogólne”):

ETAP 1 - Umowy dotyczące gruntów:

a.Identyfikacja gruntów wymaganych dla urządzeń wytwórczych Projektu, umowy dzierżawy, służebności lub inne umowy w formie rozsądnie uzgodnionej przez Strony i wymaganej przez obowiązujące prawo, które zabezpieczają niezbędne prawa nieruchomościowe dla Projektu, a które umożliwiają dostęp, budowę, eksploatację i utrzymanie Projektu.

b.Przeprowadzenie wstępnej analizy działek, na których Projekt może zostać zlokalizowany i wybudowany.

c.Negocjacje z właścicielami lub użytkownikami wieczystymi w imieniu Zainteresowanych dotyczące warunków korzystania z nieruchomości przewidzianych w Umowach Gruntowych.

d.Złożenie odpowiedniego wniosku (wniosków) o ujawnienie w księdze wieczystej praw wynikających z umów dotyczących nieruchomości.

ETAP 2 - Decyzja środowiskowa:

a.Przygotowanie i złożenie odpowiednich wniosków oraz uzyskanie wypisu z rejestru gruntów i kopii mapy katastralnej nieruchomości, na której ma być zlokalizowany Projekt.

b.Przygotowanie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia (KIP).

c.Przygotowanie i złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla Projektu do właściwego organu.

d.W przypadku nałożenia przez właściwy organ obowiązku sporządzenia i przedstawienia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko - sporządzenie i złożenie raportu.

e.Monitorowanie i podejmowanie wszelkich niezbędnych czynności faktycznych i prawnych w postępowaniach administracyjnych zainicjowanych wnioskiem wskazanym w pkt c. powyżej.

ETAP 3 - Warunki zabudowy:

a.Przygotowanie i złożenie do właściwego organu wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy; lub, w zależności od przypadku.

b.Podjęcie działań mających na celu przyjęcie przez właściwy organ planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany, lub podobnego dokumentu dotyczącego zagospodarowania przestrzennego (takiego jak zintegrowany plan inwestycyjny), zezwalającego na rozwój Projektu.

c.Uzyskanie wszelkich niezbędnych uzgodnień i decyzji administracyjnych w celu zabezpieczenia warunków zabudowy oraz podjęcie wszelkich niezbędnych czynności faktycznych i prawnych w postępowaniach administracyjnych zainicjowanych wnioskiem wskazanym w pkt a. powyżej.

ETAP 4 - Warunki przyłączenia do sieci:

a.Przygotowanie wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci do odpowiedniego operatora sieci.

b.Monitorowanie i podejmowanie wszelkich niezbędnych czynności faktycznych i prawnych w postępowaniach zainicjowanych wnioskiem wskazanym w pkt a. powyżej.

ETAP 5 - Pozwolenie na budowę:

a.Przygotowanie podstawowego układu (mapy) w zakresie wymaganym do celów projektowych.

b.Przygotowanie projektu budowlanego dla Projektu.

c.Przygotowanie i złożenie wniosku o pozwolenie na budowę dla Projektu.

d.Monitorowanie i podejmowanie wszelkich niezbędnych czynności faktycznych i prawnych w postępowaniach administracyjnych zainicjowanych wnioskiem wskazanym w pkt c. powyżej.

ETAP 6 - RtB:

Uzyskanie wszelkich niezbędnych uzgodnień i decyzji administracyjnych niewymienionych w poszczególnych etapach powyżej (a jeśli nie zostały uzyskane na etapach wymienionych powyżej), w celu zapewnienia, że Projekt jest w pełni autoryzowany, a wszelkie licencje, zezwolenia, pozwolenia, zgody, prawa do gruntów, badania i koncesje wymagane na mocy obowiązujących przepisów prawa do budowy i eksploatacji Projektu zostały ważnie uzyskane i są ostateczne i wiążące.

Zabezpieczenie niezbędnych praw gruntowych dla trasy kablowej, w tym wszystkich zgód stron trzecich i w razie potrzeby listów przewozowych dla takich umów gruntowych, w celu zabezpieczenia realizacji Projektu.

9.Wnioskodawca zobowiązał się również do wykonania następujących usług świadczonych w ramach każdego z ww. etapów:

a.Koordynacja wszelkich czynności faktycznych i prawnych niezbędnych do utrzymania współpracy pomiędzy Stronami, podmiotami współpracującymi Zainteresowanych oraz podmiotami współpracującymi Wnioskodawcy w zakresie Projektu.

b.Reprezentowanie interesów Zainteresowanych wobec osób trzecich, w tym wobec podmiotów współpracujących z Wnioskodawcą w ramach Projektu.

c.Wsparcie procesu obiegu dokumentacji dotyczącej poszczególnych Kamieni Milowych pomiędzy Zainteresowanymi i drugą stroną Umowy a podmiotami współpracującymi z Wnioskodawcą oraz innymi podmiotami trzecimi w zakresie Projektu.

d.Wspieranie i koordynacja rozwoju współpracy podmiotów zaangażowanych w realizację Projektu.

e.Podejmowanie kontaktów z właściwymi władzami i innymi organami publicznymi w celu realizacji Projektu.

f.Utrzymywanie współpracy ze wszystkimi właściwymi urzędami i instytucjami, organami i partnerami komercyjnymi mającymi wpływ na rozwój Projektu.

g.W razie potrzeby zapewnienie przeniesienia na Zainteresowanych praw i obowiązków wynikających z umów z właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na których ma być zlokalizowany Projekt.

h.Dostarczanie raportów.

Udzielanie wyczerpujących odpowiedzi na zapytania Zainteresowanych lub drugiej strony w zakresie Projektu.

10.W ramach części kompleksowych usług zakontraktowanych na podstawie Umowy, Wnioskodawca zafakturował Zainteresowanym w grudniu 2023 r. usługi świadczone na podstawie Umowy obejmujące:

a.Inwentaryzacja projektu;

b.Koordynacja prac nad Projektem do dnia wykonania Usługi;

c.Przejęcie ryzyka i odpowiedzialności za Projekt;

(„Usługi Grudniowe”)

11.Wszystkie usługi wymienione w punktach 8-11 są łącznie określane jako „Usługi”.

12.Rozliczenie Usług Grudniowych wykonanych przez Wnioskodawcę nastąpiło na podstawie protokołu, w którym Strony potwierdziły należyte wykonanie Usług zgodnie z Umową.

13.Usługi Ogólne zostały już częściowo wykonane, a pozostała część zostanie wykonana w przyszłości. Wnioskodawca pozostaje odpowiedzialny za rezultat Usług Ogólnych, również tych już wykonanych na rzecz Zainteresowanych.

14.Zainteresowani, jako spółki projektowe, po zakończeniu budowy farmy fotowoltaicznej (elektrowni słonecznej) będą wykonywały czynności opodatkowane VAT, w szczególności polegające na sprzedaży pochodzącej z danego projektu energii elektrycznej. Nabywane od Wnioskodawcy Usługi są natomiast przez Zainteresowanych wykorzystywane dla celów przygotowania danej inwestycji (zgodnie z powyższym opisem).

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego:

1.od kiedy i z tytułu jakich czynności SpółkaA. GmbH jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT na terytorium Polski, należało wskazać;

Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT na terytorium Polski od (...) 2021 r.

2.w jaki sposób jest realizowana/zorganizowana działalność gospodarcza Spółki w kraju siedziby działalności gospodarczej (należało ogólnie bez wskazywania szczegółów lecz w sposób niebudzący wątpliwości wskazać jak Spółka A. GmbH prowadzi działalność w Niemczech np. czy działalność w kraju siedziby ogranicza się tylko do posiadania biura, w sposób ogólny jakie zasoby osobowe i techniczne Spółka posiada w kraju siedziby itp.);

Od ponad (...) lat A. odgrywa decydującą rolę w rozwoju fotowoltaiki jako źródła energii odnawialnej. Z siedzibą w Niemczech. A. jest jednym z pionierów w dziedzinie energii słonecznej i rozwiązań magazynowania oraz jednym z międzynarodowych liderów w wytwarzaniu energii ze światła słonecznego.

A. GmbH jest częścią Grupy (...) z siedzibą w (...) w Niemczech i prowadzi działalność projektową, oferując usługi w cały m łańcuchu wartości, od rozwoju projektu po usługi inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowlane (EPC) oraz usługi eksploatacji i konserwacji (O&M). Działalność obejmuje rozwój, budowę, obsługę, utrzymanie, własność i sprzedaż projektów i zakładów w dziedzinie energii odnawialnej, w tym poprzez spółki projektowe oraz zakładanie, nabywanie i zbywanie udziałów w spółkach w tym samym lub podobnym sektorze.

W ramach tej działalności Spółka od czasu do czasu sprzedaje projekty/spółki projektowe na różnych etapach rozwoju.

Personel i zasoby techniczne Spółki w Niemczech obejmują:

  • ogólne kierownictwo nad działalnością Spółki;
  • koordynację działań związanych z rozwojem projektów, w tym nadzór/monitorowanie procesu rozwoju projektów, np. z zewnętrznymi deweloperami w Polsce;
  • zakupy dostaw i usług, w tym logistyka;
  • zarządzanie projektami obejmujące planowanie, monitorowanie i kierowanie pracami projektowymi, inżynieryjny mi i budowlanymi;
  • zarządzanie inwestycjami i kontraktami;
  • finanse, księgowość i rachunkowość.

3.co oznacza, że „Wszelkie czynności niezbędne do osiągnięcia przez spółkę projektową danego statusu Projektu wykonywane są na odpowiedzialność i pod nadzorem pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zlokalizowanych w Niemczech przy wsparciu zasobów posiadanych przez polskie podmioty z grupy”, należało wskazać:

a.na czym konkretnie polega wsparcie podmiotów z grupy;

b.jakie zasoby personalne i techniczne należące do podmiotów z grupy są wykorzystywane przez Spółkę A. GmbH;

c.jakie konkretnie czynności wykonuje personel podmiotów z grupy udzielający wsparcia Spółce A. GmbH;

d.czy A. GmbH posiada kontrolę nad zapleczem personalnym i technicznym podmiotów z grupy porównywalną do tej jaką posiada nad zapleczem własnym.

Pracownicy Spółki w Niemczech są odpowiedzialni za osiągnięcie celów projektu, przy wsparciu zasobów posiadanych przez polskie podmioty z grupy w zakresie konkretnych spraw lokalnych i wyzwań językowych, a także w celu ułatwienia kontaktu z lokalnymi stronami, umawiania spotkań itp.

Osoby odpowiedzialne w Niemczech mają za zadanie upewnić się, że wszystkie działania są wykonywane prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi standardami

4.czyj personel tj. należący do Spółki A. GmbH czy podmiotów z grupy wykonuje świadczenia w ramach poszczególnych etapów Usług np. dokonuje identyfikacji gruntów, podpisuje umowy, przeprowadza negocjacje, składa wnioski do różnych instytucji, monitoruje i podejmuje wszelkie czynności faktyczne i prawne itp., należało opisać okoliczności zdarzenia;

Na różnych etapach rozwoju projektu działania podejmowane są przez personel Spółki przy wsparciu zewnętrznych deweloperów, konsultantów, doradców i podwykonawców.

Zazwyczaj identyfikacja odpowiednich gruntów jest ułatwiana za pośrednictwem zewnętrznych deweloperów, prowadzone są negocjacje i podpisywane umowy przez upoważniony personel lub upoważnionych pełnomocników odpowiednio Spółki lub Spółek Projektowych, wnioski są składane za pośrednictwem zewnętrznych deweloperów w Polsce. Monitorowaniem i podejmowaniem działań fatycznych i prawnych zajmuje się ostatecznie personel Spółki przy wsparciu lokalnych deweloperów zewnętrznych oraz, w zakresie opisanym powyżej, zasobów posiadanych przez polskie podmioty z grupy.

5.czy „Usługi Ogólne” wskazane w punkcie 8 opisu zdarzenia nie wchodzą w zakres „Usług”, o których mowa w punkcie 11 wniosku (w punkcie 11 wskazali Państwo, że w zakres „Usług” wchodzą jedynie usługi wymienione w punktach 9-11), należało wyjaśnić okoliczności zdarzenia;

„Usługi Ogólne” wskazane w pkt 8 opisu zdarzenia wchodzą w zakresie „Usług”, o których mowa w punkcie 11 wniosku. W punkcie 11 wniosku omyłkowo został pominięty punkt 8.

6.na czym polegają poszczególne świadczenia wchodzące w skład Usług Grudniowych tj.

a.Inwentaryzacja Projektu,

b.Koordynacja prac nad Projektem do dnia wykonania Usługi,

c.Przejęcie ryzyka i odpowiedzialność za Projekt.

Należało opisać odrębnie każde świadczenie tak aby z opisu wynikało z czym należało utożsamiać/identyfikować ww. świadczenia oraz wskazać do czego zobowiązane są strony w związku z zawartą Umową;

a.Inwentaryzacja Projektu polega na dokładnym zebraniu i skatalogowaniu wszystkich elementów i zasobów związanych z Projektem. Obejmuje to ocenę stanu fizycznego i prawnego poszczególnych składników projektu. Strony zobowiązane są do współpracy przy dostarczaniu niezbędnych informacji i dokumentacji, aby inwentaryzacja była kompletna i dokładna.

b.Koordynacja prac nad Projektem polega na zarządzaniu wszystkimi aspektami Projektu, aby zapewnić jego płynne i efektywne przeprowadzenie. Obejmuje to planowanie, nadzorowanie i koordynację działań różnych zespołów oraz rozwiązywanie wszelkich problemów, które mogą się pojawić. Strony zobowiązane są do regularnej komunikacji i udostępniania zasobów oraz informacji niezbędnych do realizacji Projektu.

c.Przejęcie ryzyka i odpowiedzialność za Projekt oznacza, że jedna ze stron zobowiązuje się do ponoszenia wszelkich konsekwencji finansowych i prawnych związanych z Projektem. Obejmuje to odpowiedzialność za ewentualne straty, szkody lub niepowodzenia związane z realizacją Projektu. Strona przejmująca ryzyko zobowiązana jest do podejmowania decyzji w najlepszym interesie Projektu oraz informowania pozostałych stron o wszelkich istotnych kwestiach.

7.czy nieruchomość stanowi element składowy zarówno Usług Ogólnych jak i Usług Grudniowych i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych Usług? Czy świadczone przezA. GmbH Usługi w tym Usługi Ogólne i Usługi Grudniowe mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu danej nieruchomości, należało opisać okoliczności zdarzenia odnosząc się do Usług Ogólnych i Usług Grudniowych;

Zgadza się, nieruchomość stanowi element składowy zarówno Usług Ogólnych, jak i Usług Grudniowych, i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych Usług. Świadczone przez Spółkę Usługi, w tym Usługi Ogólne i Usługi Grudniowe, mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu danej nieruchomości.

8.czy realizowane przez A. GmbH Usługi Ogólne i Usługi Grudniowe dotyczą konkretnej (określonej co do położenia) nieruchomości;

Tak, Przedmiotem świadczenia usług będą co do zasady określone części powierzchni ziemi, tj. dzierżawione grunty, których lokalizacje są dokładnie znane.

9.czy zawarli Państwo z kontrahentem (inwestorem zewnętrznym) odrębne umowy na świadczenie Usług Ogólnych i Usług Grudniowych jeśli tak to z czego to wynika i w jakim odstępie czasowym zawarto te umowy;

Usługi Ogólne jak i Usługi Grudniowe były świadczone w ramach tej samej umowy.

10.co jest intencją i celem nabycia, jakiego świadczenia od A. GmbH oczekuje inwestor zewnętrzny, należało wyjaśnić;

Intencją i celem nabycia od Spółki jest pozyskanie projektu, na którym Inwestor będzie mógł zbudować farmę fotowoltaiczną, aby następnie czerpać z niej zyski. Projekt może być nabyty w poszczególnej fazie rozwoju. Finalną fazą rozwoju projektu jest etap, w którym rozwój inwestycji zezwala na budowę farmy fotowoltaicznej. Kiedy spółka projektowa zostaje nabyta w fazach poprzedzających finalną fazę rozwoju, to zazwyczaj inwestor koordynuje dalsze etapy prac rozwojowych, które mają doprowadzić do budowy farmy fotowoltaicznej. W sytuacji objętej opisem wniosku o interpretację inwestor zewnętrzny niejako oddelegowuje na rzecz Spółki wszelkie czynności związane z doprowadzeniem inwestycji do fazy „gotowości do budowy” za co Spółce jest wypłacane wynagrodzenie.

11.jak należy rozumieć Państwa stanowisko, że „Usługi opisane w stanie faktycznym należy zakwalifikować jako usługi kompleksowe (...)”, czy Państwa zdaniem Usługi Grudniowe i Usługi Ogólne wchodzą w skład jednego świadczenia kompleksowego, czy też poszczególne czynności wchodzące w zakres Usług Ogólnych tworzą jedno świadczenie kompleksowe i czynności wchodzące w zakres Usług Grudniowych tworzą odrębne świadczenie kompleksowe. Należy więc wyjaśnić co wchodzi w zakres świadczenia kompleksowego i co Państwa zdaniem przesądza o tym, że jest to lub są to złożone usługi. Na podstawie czego uznali Państwo, że czynności wchodzące w zakres Usług tworzą jedno świadczenie kompleksowe;

Wszelkie usługi przywołane we wniosku łącznie stanowią usługi kompleksowe, które mają na celu osiągnięcie finalnej fazy rozwoju projektu. Zasadnicza różnica między Usługami Grudniowymi a Usługami Ogólnymi opiera się na początkowym, wstępnym charakterze Usług Grudniowych. Wstępny charakter Usług Grudniowych wyraża się chociażby w przejęciu ryzyka i odpowiedzialności za projekt, a usługi zafakturowane w grudniu 2023 r. były traktowane jako „Premia w Dacie Rozpoczęcia”. Premia ta odnosi się do organizacyjnej, prawnej i ekonomicznej wartości dodanej, którą Spółka wnosi do świadczenia tych usług.

12.czy z punktu widzenia kontrahenta (inwestora zewnętrznego) jest on zainteresowany nabyciem od Państwa jednego świadczenia złożonego (kompleksowego), czy też poszczególnych odrębnych usług, jeśli tak to jakich;

Inwestor zewnętrzny, z biznesowego punktu widzenia, jest zainteresowany nabyciem jednego świadczenia złożonego (kompleksowego). Kompleksowe świadczenie zapewnia większą spójność, koordynację oraz efektywność realizacji projektu, co jest niezwykle istotne z perspektywy inwestora. Dzięki temu inwestor ma pewność, że wszystkie aspekty projektu są starannie zarządzane i nadzorowane przez jeden podmiot, co minimalizuje ryzyko i upraszcza proces realizacji inwestycji.

Ponadto, kompleksowe świadczenie pozwala na lepszą optymalizację zasobów oraz redukcję kosztów, co jest kluczowe dla maksymalizacji zwrotu z inwestycji. Inwestorzy często preferują kompleksowe podejście, które obejmuje pełen zakres usług od planowania i projektowania, przez wykonanie, aż po zarządzanie i utrzymanie.

13.w jaki sposób, w jakim terminie i czy zostały już rozliczone Usługi Ogólne i Usługi Grudniowe. Jakie są postanowienia w związku z rozliczeniem tych usług, należy wyjaśnić okoliczności zdarzenia;

Faktury za Usługi Grudniowe zostały już wystawione i zapłacone w grudniu 2023 roku. Niektóre z Usług Ogólnych zostały już wykonane i rozliczone w zakresie, w jakim zakończono określony etap rozwoju.

14.przez jaki okres czasu Spółka A. GmbH zamierza realizować opisaną we wniosku działalność na terytorium Polski w ramach Projektu, należy wskazać przybliżone ramy czasowe;

Intencją Spółki jest kontynuowanie rozwoju projektów farm fotowoltaicznych, a tym samym świadczenie usług rozwojowych na rzecz polskich podmiotów (innych SPV). Czas potrzebny na rozwój pojedynczego projektu dla każdej z takich spółek do statusu „gotowego do budowy” zależy od kilku czynników, takich jak to. czy projekt jest projektem typu „green-field”, w przepadku którego konieczne jest uzyskanie pozwoleń i innych praw do projektu, czy też projekt jest nabywany już z istniejącymi aktywami projektowymi tj. projekt typu „brown-field”. Realizacja projektu typu „green-field” może trwać od 3 do 6 lat. a projektu typu „brown-field” ok. 1 - 2 lata. Należy jednak dodać, że zawsze istnieje pewien poziom niepewności, czy projekt może być faktycznie zrealizowany, ponieważ może to zależeć od uzyskania odpowiednich pozwoleń itp.

15.czy oprócz Projektu będącego przedmiotem wniosku Spółka A. GmbH realizowała w przeszłości jeszcze inne projekty na terytorium Polski, jeśli tak to kiedy Spółka je wykonywała i na czym one polegały;

Spółka świadczyła usługi od momentu zarejestrowania się jako podatnik VAT w Polsce.

16.czy Spółka A. GmbH będzie podejmowała działania mające na celu realizację podobnych/zbliżonych/analogicznych świadczeń na terytorium Polski, np. udział w przetargach, poszukiwanie kontrahentów itp.

Wnioskodawca świadczy/zamierza świadczyć podobne/analogiczne usługi rozwojowe na rzecz innych spółek celowych mających siedzibę w Polsce.

Pytania

Czy opisane powyżej Usługi (w tym Usługi Ogólne i Usługi Grudniowe) stanowią usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e Ustawy o VAT, dla których miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości, a zatem będą podlegały opodatkowaniu VAT w Polsce?

1.Jeżeli odpowiedź na pytanie pierwsze jest negatywna, czy Wnioskodawca posiada w Polsce miejsce stałego prowadzenia działalności dla celów podatku od towarów i usług w Polsce w rozumieniu artykułu 11 Rozporządzenia Wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE.L z dnia 23 marca 2011 r.; dalej jako: „Rozporządzenie Wykonawcze”) (tzw. „fixed establishment”)?

2.W przypadku uznania, że Wnioskodawca posiada w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności, to czy Usługi opisane we wniosku są z nim związane i powinny być rozliczane zgodnie z art. 28b Ustawy o VAT (w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie 1)?

3.Jeżeli odpowiedź na pytanie pierwsze jest pozytywna (tj. w przypadku uznania, że opisane powyżej Usługi stanowią usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e Ustawy o VAT), czy podatnikiem VAT obowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia opisanych powyżej Usług jest Wnioskodawca a nie Zainteresowani?

4.Jeżeli odpowiedzi na pytania pierwsze i czwarte są pozytywne lub odpowiedzi na pytania drugie i trzecie są pozytywne (tj. w sytuacji, gdy należy uznać, że to Wnioskodawca jest podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia opisanych powyżej Usług), czy Zainteresowani mają prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem Usług od Wnioskodawcy?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Stanowisko Wnioskodawców do pytania nr 1:

Usługi opisane powyżej są usługami związanymi z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e Ustawy o VAT, dla których miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców do pytania nr 1:

1.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

2.W świetle art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

3.Z kolei świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od formy, w jakiej czynność prawna została dokonana;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od wykonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z przepisów prawa.

4.Zgodnie z art. 28e Ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

5.Przepis art. 28e Ustawy o VAT stanowi implementację art. 47 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej („Dyrektywa VAT”). Zgodnie z art. 47 Dyrektywy VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawani e prawa do użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości. W uzasadnieniu do art. 9 ust. 2 lit. A Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej wskazano, że racjonalne jest opodatkowanie usług związanych z nieruchomościami w miejscu gdzie dana nieruchomość się znajduje. Rozwiązanie to ma na celu realizację jednej z podstawowych zasad wspólnego systemu VAT, jaką jest zasada opodatkowania transakcji w miejscu faktycznej konsumpcji towarów lub usług. Konsekwencje świadczeń związanych z nieruchomościami występują bowiem i są wykorzystywane w miejscu położenia nieruchomości.

6.Jednocześnie, zgodnie z art. 31a Rozporządzenia Wykonawczego, usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 47 Dyrektywy VAT, obejmują jedynie te usługi, które mają wystarczająco bezpośredni związek z daną nieruchomością. Usługę uznaje się za mającą wystarczająco bezpośredni związek z nieruchomością w następujących przypadkach:

a.gdy wynikają one z nieruchomości, a dana nieruchomość jest częścią składową usługi i ma kluczowe znaczenie dla świadczonych usług;

b.gdy są świadczone w odniesieniu do nieruchomości lub na rzecz nieruchomości i mają na celu zmianę stanu prawnego lub fizycznego danej nieruchomości.

Wynika z tego, że dla ustalania miejsca opodatkowania w miejscu położenia nieruchomości kluczową przesłanką jest fakt, że dane usługi nie są powiązane z bliżej nieokreślonym miejscem, lecz z góry znaną lokalizacją.

7.Pojęcie nieruchomości definiuje art. 13b Rozporządzenia Wykonawczego. Zgodnie z nim dla celów stosowania Dyrektywy VAT za nieruchomość uznaje się:

a.każdą określoną część ziemi, na jej powierzchni lub pod jej powierzchnią, która może stać się przedmiotem własności i posiadania;

b.każdy budynek lub każdą konstrukcję przytwierdzone do gruntu lub w nim osadzone powyżej lub poniżej poziomu morza, których nie można w łatwy sposób zdemontować lub przenieść;

c.każdy zainstalowany element stanowiący integralną część budynku lub konstrukcji, bez którego budynek lub konstrukcja są niepełne, taki jak drzwi, okna, dachy, schody i windy;

d.każdy element, sprzęt lub maszynę zainstalowane na stałe w budynku lub konstrukcji, które nie mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku lub konstrukcji.

8.Rozporządzenie Wykonawcze zawiera również przykładowy katalog usług, które powinno się kwalifikować jako usługi związane z nieruchomością. I tak za usługi związane z nieruchomością uznaje się między innymi:

  • opracowanie planów budynku lub jego części przeznaczonych na określoną działkę, bez względu na to, czy budynek został wzniesiony;
  • świadczenie usług nadzoru budowlanego lub ochrony na miejscu;
  • budowę stałych struktur na terenie, jak również prace budowlane i rozbiórkowe dotyczące stałych struktur, takich jak systemy rurociągów gazowych, wodnych, kanalizacyjnych i podobnych;
  • badanie i ocenę ryzyka dla nieruchomości i jej stanu;
  • szacowanie wartości nieruchomości, łącznie z przypadkami, kiedy taka usługa jest wymagana na potrzeby ubezpieczenia, w celu ustalenia wartości nieruchomości jako zabezpieczenia kredytu lub w celu oszacowania ryzyka i strat w przypadku sporów;
  • wynajem lub wydzierżawianie nieruchomości, łącznie z przechowywaniem towarów w wyznaczonej do tego określonej części nieruchomości przeznaczonej do wyłącznego użytku przez usługobiorcę;
  • utrzymanie, remont i naprawę stałych struktur, takich jak systemy rurociągów gazowych, wodnych, kanalizacyjnych i podobnych;
  • instalację lub montaż maszyn lub sprzętu, które po zainstalowaniu lub zamontowaniu są uznane za nieruchomość;
  • zarządzanie nieruchomościami inne niż zarządzanie portfelem inwestycji w nieruchomości, obejmujące obsługę nieruchomości komercyjnej, przemysłowej lub mieszkalnej przez właściciela nieruchomości lub na jego rzecz;
  • pośrednictwo w sprzedaży, dzierżawie lub wynajmie nieruchomości oraz ustanowieniu lub przeniesieniu określonych udziałów w nieruchomościach lub praw rzeczowych dotyczących nieruchomości (bez względu na to, czy są one traktowane jako majątek rzeczowy, czy nie);
  • usługi prawne związane z przeniesieniem tytułu do nieruchomości, ustanowieniem lub przeniesieniem określonych udziałów w nieruchomościach lub praw rzeczowych dotyczących nieruchomości (bez względu na to, czy są one traktowane tak jak rzeczy), takie jak czynności notarialne lub sporządzanie umów kupna lub sprzedaży nieruchomości, nawet jeżeli transakcja, w wyniku której dochodzi do zmiany stanu prawnego nieruchomości, nie zostaje przeprowadzona.

9.Na podstawie powyższych regulacji oraz kierunku interpretacji ukształtowanego przez sądy europejskie można sformułować następujące przesłanki, których łączne spełnienie prowadzi do uznania danych usług za związane z nieruchomościami, a mianowicie:

a.musi istnieć nieruchomość rozumiana zgodnie z przepisem art. 13b Rozporządzenia Wykonawczego;

b.położenie nieruchomości musi być dokładnie określone (skonkretyzowane) tj. jej lokalizacja nie może być hipotetyczna oraz nie może stanowić bliżej nieokreślonego obszaru w ramach np. danego państwa;

c.świadczone usługi muszą mieć wystarczająco bezpośredni związek z daną nieruchomością. Ma to miejsce w przypadku, gdy (i) usługi te wywodzą się z nieruchomości, a dana nieruchomość stanowi element składowy usługi jest centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych usług, lub (ii) gdy są świadczone w odniesieniu do nieruchomości lub dla niej przeznaczone i mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu danej nieruchomości;

d.wystarczająco bezpośredni związek pomiędzy świadczonymi usługami a daną nieruchomością powinien być ścisły, a nie jakikolwiek;

e.świadczone usługi nie mogą znajdować się w katalogu usług wyłączonych z zakresu usług bezpośrednio związanych z nieruchomościami na podstawie art. 31a ust. 3 Rozporządzenia Wykonawczego.

10.Katalog usług związanych z nieruchomościami ma charakter otwarty, o czym świadczy zwrot „takich jak” (m.in. wyrok NSA z dnia 18 listopada 2014 r., I FSK 1656/13). Aby usługa została uznana za usługę związaną z nieruchomością muszą być jednak spełnione pewne warunki. Po pierwsze, nieruchomość powinna być centralnym i nieodzownym elementem świadczenia. Oznacza to, że przedmiotem świadczenia musi być sama nieruchomość.

11.Bezpośredni związek z nieruchomością występuje wówczas, gdy usługa nie mogłaby być świadczona bez nieruchomości. Przykładowo w wyroku TSUE z dnia 7 września 2006 r., C-166/05, uznano, że „W tych okolicznościach należy zbadać jeszcze, czy związek łączący owe usługi z tymi nieruchomościami jest wystarczający. W rzeczywistości bowiem sprzeczne z systematyką art. 9 ust. 2 lit. A Szóstej Dyrektywy byłoby dopuszczenie, aby w zakresie tej zasady szczególnej mieściło się każde świadczenie usług, które pozostaje w jakimkolwiek, nawet niewielkim związku z nieruchomością, ponieważ znaczna liczba usług jest mniej lub bardziej związana z nieruchomością.” Dodatkowo usługa musi być związana z konkretną, indywidualnie oznaczoną nieruchomością (np. wyrok NSA z dnia 8 maja 2018 r., I FSK 1244/16; wyrok NSA z dnia 26 lutego 2020 r., I FSK 1471/17; wyrok NSA I FSK 1576/13 z dnia 30 października 2014 r.). Brak powiązania usługi z konkretną nieruchomością wyłącza zastosowanie art. 47 Dyrektywy VAT czy art. 28e Ustawy o VAT. W związku z tym podnosi się, że lokalizacja nieruchomości musi być znana. Nie jest wystarczające zlokalizowanie nieruchomości gdziekolwiek w Polsce dla uzasadnienia zastosowania przepisu art. 28e ustawy VAT (Bartosiewicz. Komentarz do art. 28e).

12.Zdaniem Wnioskodawcy, Usługi świadczone przez Wnioskodawcę (zarówno Usługi Ogólne, jak i Usługi Grudniowe) są usługami związanymi z nieruchomościami w rozumieniu art. 28e Ustawy o VAT, w związku z czym miejscem opodatkowania będzie miejsce położenia nieruchomości, tj. Polska, a Wnioskodawca powinien wystawić Zainteresowanym fakturę z wykazanym polskim podatkiem VAT według właściwej stawki podatkowej. Świadczą o tym następujące okoliczności:

a.Świadczenie usługi w odniesieniu do nieruchomości

Usługa nabywana od Wnioskodawcy będzie świadczona w odniesieniu do nieruchomości w rozumieniu art. 13b Rozporządzenia Wykonawczego. Przedmiotem świadczenia usług będą co do zasady określone części powierzchni ziemi, tj. konkretne dzierżawione grunty na których powstaje Projekt. Projekty z zakresu energetyki odnawialnej z zasady powstają na konkretnych, określonych nieruchomościach - muszą być na nich posadowione, odnośnie tych konkretnych nieruchomości wydawane są decyzje i zezwolenia niezbędne w celu budowy Projektu.

b.Konkretna lokalizacja nieruchomości

Lokalizacja nieruchomości jest dokładnie znana.

W indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 października 2017 r. (0114-KDIP1-2.4012.211.2017.2.PC) w zakresie określenia miejsca świadczenia dla usług w sektorze projektów inwestycyjnych na rynku nieruchomości. Uznano w niej, że usługi polegające m.in. na rekomendowaniu strategii biznesowej w zakresie zakupu nieruchomości, zidentyfikowaniu i badaniu nieruchomości gruntowych i budynkowych odpowiednich do nabycia, uczestnictwu w negocjowaniu warunków transakcyjnych w zakresie zakupu i zbycia nieruchomości, dalszym doradztwie z zakresu rozwijania, projektowania inwestycji po wyborze lokalizacji (np. informowanie o wymaganych zgodach i decyzjach w procesie inwestycyjnym, przygotowywaniu planów kosztowych, rozwijaniu relacji z urzędami), jak również monitorowaniu postępów prac budowlanych są usługami związanymi z nieruchomością. Przy czym opisane w stanie faktycznym ww. usługi realizowane były w różnych lokalizacjach. Niektóre z projektów zostały przerwane na etapie analizy/planowania.

Fakt, że przykładowo usługi związane z budową elektrowni wiatrowej, obejmującą m.in. znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla potencjalnej farmy wiatrowej na dzierżawionych terenach, negocjacji z właścicielami gruntów, na których ma być posadowiona farma wiatrowa, powinna być traktowana jako usługa związana z nieruchomością, został potwierdzony w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 lutego 2021 r., 0114-KDIP1-2.4012.490.2020.2.RST.

c.Bezpośredni związek z nieruchomością

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę będą miały wystarczająco bezpośredni związek z nieruchomością. Zgodnie z wyrokami polskich sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”), usługa jest związana z nieruchomością, jeżeli nieruchomość (konkretna nieruchomość) jest centralnym elementem świadczonej usługi, a usługi nie mogą być świadczone bez danej nieruchomości (np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lutego 2020 r., sygn. akt I FSK 1471/17). Usługi będą świadczone w odniesieniu do nieruchomości i mają na celu zmianę stanu nieruchomości, tj. rozbudowę elektrowni wiatrowej lub fotowoltaicznej, poprzez koordynację działań związanych z budową Inwestycji na nieruchomości oraz inwentaryzację dotychczas wykonanych prac, tak aby Zainteresowani mogli otrzymać kompleksową informację o stanie Inwestycji zlokalizowanej na nieruchomości. Tym samym nieruchomość będzie centralnym i istotnym elementem z punktu widzenia korzyści Wnioskodawcy.

d.Ścisłość związku pomiędzy usługami Wnioskodawcy a nieruchomością

Związek pomiędzy Usługą świadczoną przez Wnioskodawcę a nieruchomością jest ścisły. Bez istnienia nieruchomości nie byłaby możliwa budowa Projektu, a tym samym koordynacja i inwentaryzacja prac związanych z Projektem.

e.Usługi wyłączone

Usługi Spółki jako usługi kompleksowe nie mieszczą się w katalogu usług niezwiązanych z nieruchomościami, o których mowa w art. 31a ust. 3 Rozporządzenia Wykonawczego.

Usługi opisane w stanie faktycznym należy zakwalifikować jako usługi kompleksowe, gdyż stanowią one funkcjonalnie powiązaną jedną kompleksową usługę, mającą na celu osiągnięcie zamierzonego rezultatu w postaci budowy Projektu do etapu Gotowy do budowy. Celem gospodarczym Projektu jest przygotowanie farmy fotowoltaicznej do osiągnięcia etapu RtB, a zatem świadczenie opisanych w stanie faktycznym Usług koordynacji lub inwentaryzacji i koordynacji Projektu jest do tego niezbędne.

13.Odnosząc powyższe uwagi do opisanego stanu faktycznego, usługi świadczone przez Wnioskodawcę należy traktować jako usługi związane z nieruchomościami. Ustalenie, że miejscem świadczenia usług nie jest Polska, wypaczałoby zasadę konsumpcji usług związanych z nieruchomościami w kraju ich położenia. Nabywane od Wnioskodawcy usługi pod względem czasowym i przedmiotowym będą związane z nieruchomością położoną w Polsce, na której położony jest Projekt. To w miejscu położenia nieruchomości Zainteresowani będą z nich korzystać. Również bez istnienia nieruchomości przedmiotowe Usługi nie miałyby racji bytu - nie istniałby przedmiot Usług.

Stanowisko wnioskodawców na pytanie 2:

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym powyżej stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, Spółka nie będzie posiadała stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla celów podatku od wartości dodanej w Polsce w rozumieniu artykułu 11 Rozporządzenia Wykonawczego.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców na pytanie 2:

1.Ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług została ustanowiona w art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika, co do zasady, jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem ust. 2-4 i art. 28e, art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n Ustawy o VAT).

2.Pojęcie „stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej” nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT. W celu ujednolicenia obowiązujących przepisów dotyczących miejsca opodatkowania transakcji podlegających opodatkowaniu, definicja „stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej” została zawarta w Rozporządzeniu Wykonawczym.

3.Z części wstępnej (preambuły) - punkt (4) - wynika, że podstawowym celem Rozporządzenia Wykonawczego jest zapewnienie jednolitego stosowania obecnego systemu VAT poprzez określenie przepisów wykonawczych do Dyrektywy VAT, w szczególności w odniesieniu do podatników, dostaw towarów i świadczenia usług oraz miejsca transakcji podlegających opodatkowaniu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w art. 5 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu. Przyjęcie rozporządzenia, jako wiążącego i bezpośrednio stosowanego we wszystkich państwach członkowskich, najpełniej zapewnia jednolite stosowanie.

4.Zgodnie z pkt 14 preambuły Rozporządzenia Wykonawczego, w celu zapewnienia jednolitego stosowania zasad dotyczących miejsca dokonania transakcji podlegających opodatkowaniu, należy wyjaśnić pojęcia, takie jak: siedziba działalności gospodarczej podatnika, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, stałe miejsce zamieszkania oraz zwykłe miejsce pobytu.

5.W myśl art. 11 ust. 1 Rozporządzenia Wykonawczego na użytek stosowania art. 44 Dyrektywy VAT „stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej” usługobiorcy oznacza dowolne miejsce - inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika, o którym mowa w art. 10 niniejszego rozporządzenia, które charakteryzuje się:

a.wystarczającą stałością, oraz

b.odpowiednią strukturą pod względem personelu i zaplecza technicznego, aby umożliwić mu otrzymywanie i korzystanie z usług świadczonych na własne potrzeby tego stałego miejsca prowadzenia działalności.

Z kolei, zgodnie z art. 11 ust. 2 Rozporządzenia Wykonawczego na użytek stosowania następujących artykułów „stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej” oznacza dowolne miejsce - inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika, o którym mowa w art. 10 niniejszego rozporządzenia - które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego.

6.Jednocześnie, zgodnie z art. 11 ust. 3 Rozporządzenia Wykonawczego fakt posiadania numeru identyfikacyjnego VAT sam w sobie nie jest wystarczający, by uznać, że podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

7.Dodatkowo, jak wskazuje wspomniany powyżej pkt 14 preambuły do Rozporządzenia Wykonawczego, powyższa definicja jest oparta na orzecznictwie TSUE. Tym samym, orzecznictwo TSUE dotyczące „stałego miejsca prowadzenia działalności” powinno zostać uwzględnione w ustaleniu, czy w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie posiadał stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce.

8.Dokonując wykładni pojęcia „stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej”, odwołując się do orzecznictwa TSUE, należy wskazać, że o istnieniu ww. miejsca można mówić wówczas, gdy istnieje odpowiednia struktura w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej oraz istnieje pewna minimalna skala działalności gospodarczej, która pozwala uznać, że działalność podatnika w tym miejscu nie jest prowadzona okresowo, lecz ma stały charakter tego miejsca (tj. chęć prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium danego kraju w sposób stały/powtarzalny (lub przynajmniej przez pewien okres czasu); jak również działalność z tego miejsca jest prowadzona w sposób niezależny w stosunku do działalności centrali spółki (tak m.in. wyrok C- 168/84 Gunter Berkholz, C-231/94 Faaborg-Gelting Linien A/S, C-190/95 ARO Lease By, C-260/95 Commissioners of Customs and Excise przeciwko DFDS A/S, m.in. C-390/96 Lease Plan Luxembourg SA, a także C-605/12 Welmory sp. z o.o.).

9.Jednocześnie, przy ustalaniu stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, konieczność odwoływania się do orzecznictwa TSUE była wielokrotnie podkreślana przez polskie sądy administracyjne.

10.Przykładowo, Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 lutego 2015 r., sygn. akt I FSK 2004/13, odwołując się do wyroku TSUE C-260/95 stwierdził, że wszelkie zasoby wykorzystywane przez potencjalne stałe miejsce prowadzenia działalności, w tym również zasoby techniczne, nie muszą być własnością podatnika. W ocenie NSA, podatnik może więc „stworzyć” wymaganą strukturę, opierając się na wynajmie, dzierżawie i innych podobnych formach.

11.Z kolei, WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 30 września 2009 r., sygn. akt I SA/Ol 563/09 stwierdził, że podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, jeżeli przy wykorzystaniu na terytorium kraju infrastruktury oraz personelu, w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzi działalność, w ramach której dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Infrastruktura techniczna i zaangażowanie osobowe musi pozostawać w ścisłym związku z dokonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podobnie, tezy zawarte w wyrokach WSA sygn. akt III SA/Wa 3332/14 i III SA/Wa 3741/14 uwzględniające dorobek orzeczniczy TSUE, są również pomocne dla analizy kwestii określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

12.Natomiast, w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 czerwca 2023 r., sygn. akt I FSK 1102/19 NSA odnosi się do wyroku TSUE z 7 kwietnia 2022 r. w sprawie C-333/20 Berlin Chemie A. Menarini SRL, gdzie wyrażono stanowisko, zgodnie z którym „jedynie w przypadku jedynie w przypadku ustalenia, że ze względu na mające zastosowanie postanowienia umowne spółka niemiecka (Zainteresowany usługobiorca) dysponuje zapleczem technicznym i personalnym spółki polskiej, tak jakby było jej własnym, można uznać, że spółka niemiecka dysponuje strukturą, która charakteryzuje się wystarczającą stałością w zakresie zaplecza personalnego i technicznego w Polsce (pkt 48)”.

13.Biorąc pod uwagę ww. definicję stałego miejsca prowadzenia działalności wynikającą z Rozporządzenia Wykonawczego, jak również utrwalone orzecznictwo TSUE oraz orzecznictwo polskich sądów administracyjnych, zaistnienie następujących przesłanek powoduje, że można mówić o pojawieniu się stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, a mianowicie:

a.Stałe miejsce prowadzenia działalności musi charakteryzować się pewnym określonym stopniem zaangażowania, który pozwala uznać, że działalność jest prowadzona w tym miejscu nie w sposób przejściowy lub okresowy. Konieczna jest zatem pewna określona minimalna skala działalności, która jest zewnętrznym znakiem, że działalność w tym miejscu jest prowadzona w sposób stały. Zaangażowanie, o którym mowa, powinno również przybrać konkretny wymiar osobowo-rzeczowy, pozwalający na świadczenie usług w sposób niezależny. Innymi słowy, dla uznania, że określone miejsce prowadzenia działalności ma charakter stały, konieczne jest istnienie w tym miejscu infrastruktury technicznej oraz personelu ludzkiego, który samodzielnie może świadczyć określone czynności. Taka osobowo-rzeczowa struktura w stałym miejscu prowadzenia działalności powinna występować w sposób stały, tzn. powtarzalny i nieprzemijający (zob. też wyrok NSA z 3 października 2019 r., sygn. akt I FSK 980/17 oraz interpretację podatkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 czerwca 2023 r. nr 0114-KDIP1- 2.4012.106.2023.2.RST).

b.Pojęcie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, zdaniem Wnioskodawcy, nie może być rozpatrywane w oderwaniu od definicji działalności gospodarczej wskazanej w art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT. W świetle tego przepisu działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. W szczególności działalność gospodarcza obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Mając na uwadze kryteria wskazane w ww. przepisie, należy stwierdzić, że podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, jeżeli przy wykorzystaniu infrastruktury znajdującej się na jego terytorium oraz personelu, w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzi działalność, w ramach której wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy zatem przyjąć, że infrastruktura techniczna oraz zaangażowanie personelu musi pozostawać w ścisłym związku z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu. Tym samym dla uznania danego miejsca za stałe miejsce prowadzenia działalności konieczne jest, aby miejsce to nie tylko wykorzystywało towary i usługi, ale samo mogło wykonywać czynności opodatkowane zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy o VAT. Jednocześnie dla uznania działalności podmiotu za stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce nie jest konieczne, aby sam podmiot świadczył usługi lub dokonywał dostaw towarów przy wykorzystaniu wystarczających zasobów. Istotne jest również, aby utworzona struktura działalności podmiotu posiadała zdolność do odbioru i wykorzystania świadczonych usług na własne potrzeby (zob. wyrok NSA z dnia 25 maja 2023 r. sygn. I FSK 214/19).

c.Jednocześnie nie jest konieczne posiadanie własnego personelu i zaplecza technicznego, aby założyć stałe miejsce prowadzenia działalności w kraju, ale podatnik musi mieć – na podstawie wymogu wystarczającej trwałości miejsca prowadzenia działalności - porównywalną kontrolę nad personelem i zapleczem technicznym.

14.Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy, w ocenie Wnioskodawcy, nie będzie on posiadał stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski w rozumieniu art. 11 Rozporządzenia Wykonawczego. Wynika to z faktu, że w odniesieniu do Wnioskodawcy nie zostały spełnione przesłanki ustanowienia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a mianowicie:

a.Wnioskodawca nie jest właścicielem żadnej infrastruktury technicznej na terytorium kraju. Wnioskodawca nie korzysta przy tym z zaplecza technicznego osób trzecich, w szczególności podwykonawców, nad którym miałby porównywalną kontrolę, jak gdyby zaplecze to było własnością Wnioskodawcy.

b.Wnioskodawca nie zatrudnia pracowników na terytorium Polski. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę wykonywane są przez pracowników zatrudnionych przez Wnioskodawcę w Niemczech. Czynności w ramach świadczonych usług wykonywane są z terytorium Niemiec. Pracownicy Spółki jedynie okazjonalnie podróżują do Polski na spotkania niezbędne do prawidłowej realizacji prowadzonego projektu elektrowni fotowoltaicznej. W konsekwencji, świadczy to o braku na terytorium Polski wystarczającego zaplecza personelu ludzkiego.

c.Z uwagi na brak zarówno infrastruktury technicznej, jak i wystarczającego zaplecza personelu ludzkiego na terytorium Polski Wnioskodawca, za ich pośrednictwem, nie ma możliwości samodzielnie oraz w sposób zorganizowany i ciągły świadczyć usług, ani odbierać i korzystać z usług dostarczonych na własne potrzeby.

d.Sam fakt posiadania numeru identyfikacyjnego VAT w Polsce nie jest wystarczający do uznania, że Wnioskodawca posiada w kraju stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, co wprost regulują przepisy Rozporządzenia Wykonawczego.

e.Działalność Wnioskodawcy w Polsce, co do zasady, nie ma charakteru stałego. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy ustaje wraz z osiągnięciem końcowego etapu Projektu.

15.Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca nie będzie posiadał stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla celów podatku od towarów i usług w Polsce w rozumieniu art. 11 Rozporządzenia Wykonawczego.

Stanowisko wnioskodawców na pytanie 3:

W przypadku uznania, że Wnioskodawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, Usługi opisane we wniosku nie są z nim związane, a tym samym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozliczenia podatku VAT w Polsce zgodnie z art. 28b Ustawy o VAT (w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie 1).

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców na pytanie 3:

1.Zgodnie z art. 44 Dyrektywy VAT, miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdującego się w miejscu innym niż miejsce prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, miejscem świadczenia takich usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

2.Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a.usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b.usługobiorcą jest:

  • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub podlegająca obowiązkowi rejestracji zgodnie z art. 97 ust. 4,
  • w przypadku transferu bonów jednego przeznaczenia, w przypadku których miejscem świadczenia usług, których te bony dotyczą, jest terytorium kraju - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15,
  • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania się zgodnie z art. 97 ust. 4.

3.Zgodnie z art. 2 pkt 9 Ustawy o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

4.Zgodnie z art. 17 ust. 2 Ustawy o VAT - w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4 i 5 usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

5.Powołany art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT wskazuje na sytuację, w której podatnikiem staje się nabywca usługi, która podlega opodatkowaniu na terytorium Polski, nabywający usługę od podatnika nieposiadającego w Polsce siedziby ani miejsca stałego prowadzenia działalności gospodarczej. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy wprowadza mechanizm tzw. odwrotnego obciążenia, który polega na opodatkowaniu usług przez usługobiorcę.

6.Usługi opisane we wniosku są świadczone przez Wnioskodawcę z terytorium Niemiec i przy użyciu personelu oraz infrastruktury znajdującej się w Niemczech. Wszystkie strategiczne decyzje związane z Usługami były również podejmowane przez Wnioskodawcę również z terenu Niemiec, niezależnie od tego, że dotyczyły Projektu zlokalizowanego na nieruchomości w Polsce. To bowiem z Niemiec Wnioskodawca prowadzi swoją działalność gospodarczą i to w Niemczech wykonywane są czynności związane z koordynacją i inwentaryzacją Projektu. To również w Niemczech podejmowane są decyzje dotyczące przejęcia odpowiedzialności za właściwą realizację Projektu.

7.Tym samym, nawet w przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego w pytaniach nr 1 i 2 za nieprawidłowe, Usługi opisane we wniosku powinny zostać uznane za usługi niezwiązane ze stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i opodatkowane zgodnie z art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Stanowisko Wnioskodawców do pytania nr 4:

Jeżeli odpowiedź na pytanie pierwsze jest pozytywna (tj. w przypadku uznania, że opisane powyżej Usługi stanowią usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e Ustawy o VAT), podatnikiem VAT obowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia opisanych powyżej Usług jest Wnioskodawca a nie Zainteresowani.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców do pytania nr 4:

1.Należy zauważyć, że w przypadku uznania, że przedmiotowe Usługi podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium Polski, to biorąc pod uwagę, iż Spółką (będąca w tym przypadku usługodawcą) jest podmiotem z siedzibą poza terytorium Polski, istotne będzie również ustalenie, który z podmiotów - usługodawca (czyli Wnioskodawca), czy też poszczególni usługobiorcy (czyli Zainteresowani) powinien zostać uznany za podatnika VAT zobowiązanego do rozliczenia na gruncie VAT przedmiotowych Usług.

2.Jak już wskazano powyżej, w tym kontekście trzeba zauważyć, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a.usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b.usługobiorcą jest:

  • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub podlegająca obowiązkowi rejestracji zgodnie z art. 97 ust. 4,
  • w przypadku transferu bonów jednego przeznaczenia, w przypadku których miejscem świadczenia usług, których te bony dotyczą, jest terytorium kraju - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15,
  • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania się zgodnie z art. 97 ust. 4.

3.Przekładając powyższe regulacje na grunt opisywanego w niniejszym wniosku stanu faktycznego należy zauważyć, że usługobiorcami niewątpliwie są podatnicy VAT - bowiem, jak zostało to opisane we wniosku - Zainteresowani to spółki kapitałowe prowadzące działalność gospodarczą, jak również podmioty zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT.

4.Natomiast Spółka (tj. usługodawca) jest podatnikiem VAT nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej oraz w ocenie Wnioskodawcy również stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

5.Jednocześnie, w przypadku uznania, że przedmiotowe Usługi są związane z nieruchomościami, a co za tym idzie, miejsce ich opodatkowania należy ustalać zgodnie z art. 28e Ustawy o VAT, ustawodawca wskazał jeszcze jeden warunek konieczny do uznania usługobiorcę za podatnika VAT, a mianowicie taki, że podatnik-usługodawca (tu: Spółka) nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy.

6.Jak natomiast zostało wskazane w opisie stanu faktycznego - Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce.

7.Co za tym idzie - przedmiotowa przesłanka nie zostanie spełniona i w rezultacie należy uznać, że w przypadku stwierdzenia, iż przedmiotowe Usługi są związane z nieruchomościami podatnikiem VAT z tytułu ich wykonania będzie usługodawca, czyli Spółka a nie poszczególni Zainteresowani. W efekcie to na Spółce będą ciążyły wszystkie obowiązki podatnika z tego tytułu (w praktyce w szczególności to Spółka powinna rozliczać podatek należny wynikający ze świadczenia tych Usług oraz dokumentować ich wykonanie fakturą z odpowiednio skalkulowaną kwotą podatku VAT).

Stanowisko Wnioskodawców do pytania nr 5:

Jeżeli odpowiedzi na pytania pierwsze i czwarte są pozytywne lub odpowiedzi na pytania drugie i trzecie są pozytywne (tj. w sytuacji, gdy należy uznać, że to Wnioskodawca jest podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia opisanych powyżej Usług), Zainteresowani mają prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem Usług od Wnioskodawcy.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców do pytania nr 5:

1.Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.

2.Z treści przywołanego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

3.Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. W szczególności zasada ta wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabywanymi usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających podatkowi. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

4.O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy/świadczenia. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast pośredni związek nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy występuje wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

5.Dla porządku należy również dodać, że oprócz występowania związku pomiędzy zakupami a czynnościami opodatkowanymi, prawo do odliczenia VAT naliczonego powstaje, o ile spełnione zostaną również następujące przesłanki:

  • w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (w myśl art. 86 ust. 10 ustawy o VAT przed jego powstaniem podatku nie można odliczyć),
  • podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny dokumentujące nabycie (w myśl art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT przed ich otrzymaniem podatku nie można odliczyć),
  • nie zachodzą wymienione w art. 88 ustawy o VAT okoliczności, w których prawo do odliczenia podatku jest wyłączone, takie jak m.in. (i) wystawienie faktury przez podmiot nieistniejący, (ii) wystawienie faktury stwierdzającej czynności, które nie zostały dokonane lub podającej kwoty niezgodne z rzeczywistością, (iii) fakt, że transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT albo jest z podatku zwolniona, czy też (iv) konkretne rodzaje transakcji, dla których odliczenie nie przysługuje (np. nabycie usług hotelowych i gastronomicznych).

6.Jak wskazano powyżej - w przypadku uznania, że to Spółka jest podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia opisanych powyżej Usług, Spółka (jako świadczeniodawca) powinna udokumentować świadczenie to fakturą z wykazanym podatkiem od towarów i usług.

7.Jednocześnie Usługi świadczone przez Spółkę dla Zainteresowanych pozostawać będą w bezpośrednim związku z czynnościami opodatkowanymi VAT wykonywanymi przez Zainteresowanych (tj. wytwarzaniem oraz sprzedażą energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych). Będą one bowiem bezpośrednio służyły Zainteresowanym do przygotowania danej farmy fotowoltaicznej, a co za tym idzie prowadzenia działalności w tym zakresie (a bez nich w praktyce jej prowadzenie mogłoby okazać się niemożliwe).

8.W związku z tym, w ocenie Wnioskodawców spełniony zostanie wskazany w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunek do powstania prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia ww. usług przez Zainteresowanych, w postaci istnienia związku nabywanych usług z wykonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi VAT.

9.Co do zasady zatem Zainteresowani mają prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych Usług od Spółki. Jednocześnie istnienie tego prawa warunkowane będzie brakiem zaistnienia przesłanek negatywnych zawartych w art. 88 ustawy o VAT, a jednocześnie Zainteresowani są uprawnieni do skorzystania z prawa do odliczenia nie wcześniej niż w okresie, w którym (i) powstanie obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabytych przez nich Usług oraz (ii) otrzymali oni od Spółki fakturę dokumentującą przedmiotowe Usługi.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) - zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.eksport towarów;

3.import towarów na terytorium kraju;

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy:

rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W przypadku świadczenia usług, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy.

Stosownie do art. 28a ustawy:

na potrzeby stosowania ww. rozdziału:

1.ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wskazany powyżej art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy:

miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Natomiast jak stanowi art. 28b ust. 2 ustawy:

w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z niniejszych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.

Ponadto, w odniesieniu do pewnych kategorii usług, przepisy dotyczące podatku od towarów i usług wprowadzają szczególne regulacje dotyczące miejsca świadczenia. Jedną z takich kategorii są usługi związane z nieruchomościami.

Według art. 28e ustawy:

miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Przepis art. 28e ustawy - jak wynika z jego brzmienia - stanowi wyjątek od zasady, przyjmując jako kryterium nie usytuowanie podmiotu, lecz przedmiotu, którym jest nieruchomość. Usługi które jej wprost dotyczą, mają być opodatkowane według jej miejsca położenia. Kryterium położenia nieruchomości jest tu zatem decydujące - determinuje ono docelowo miejsce opodatkowania usługi związanej z daną nieruchomością. Co istotne, zasada wyrażona w art. 28e ustawy obejmuje wyłącznie usługi, które dotyczą konkretnej nieruchomości - jedynie wówczas można w praktyce zastosować opodatkowanie w miejscu położenia nieruchomości.

Z treści art. 28e ustawy wynika, że o miejscu świadczenia, a tym samym opodatkowania usługi związanej z nieruchomością, decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą dana usługa jest ściśle związana, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu jest wykonywana oraz gdzie znajduje się siedziba usługodawcy. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia. Przepis ten - jak wynika z jego brzmienia - stanowi wyjątek od zasady ogólnej, przyjmując jako kryterium odniesienie się nie do podmiotu, lecz do przedmiotu, którym jest nieruchomość, a usługi, które jej wprost dotyczą, mają być opodatkowane według miejsca jej położenia. Jednocześnie usługi te mogą mieć charakter nieograniczony, na co wskazuje ich otwarty katalog, zamieszczony w tym przepisie. Do zakresu tych usług ustawodawca zaliczył bowiem nie tylko usługi stricte dotyczące prac wykonywanych w nieruchomościach i obrotu nieruchomościami, ale także usługi, których wykonanie oparte jest na wykorzystaniu, używaniu i użytkowaniu nieruchomości.

Także Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L. Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.) w art. 47 przewiduje, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomością, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub w miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość.

Ustawa nie zawiera definicji pojęcia „nieruchomość” oraz pojęcia „usługi związanej z nieruchomościami”. Niemniej jednak ustawodawca unijny wychodząc naprzeciw oczekiwaniom państw członkowskich wprowadził rozporządzeniem wykonawczym Rady (UE) nr 1042/2013 z dnia 7 października 2013 r. (Dz. Urz. UE L Nr 284 z 26.10.2013 r., s. 1) zmianę do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2011, str. 1, ze zm.) – zwanego dalej rozporządzeniem 282/2011 – dotyczącą pojęcia „nieruchomość”, jak również wyjaśnił, na czym polegają „usługi związane z nieruchomościami”. Zmiany w tym zakresie obowiązują od dnia 1 stycznia 2017 r. Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Zgodnie z art. 13b rozporządzenia 282/2011, do celów stosowania dyrektywy 2006/112/WE za „nieruchomość” uznaje się

a) każdą określoną część ziemi, na jej powierzchni lub pod jej powierzchnią, która może stać się przedmiotem własności i posiadania;

b) każdy budynek lub każdą konstrukcję przytwierdzone do gruntu lub w nim osadzone powyżej lub poniżej poziomu morza, których nie można w łatwy sposób zdemontować lub przenieść;

c) każdy zainstalowany element stanowiący integralną część budynku lub konstrukcji, bez którego budynek lub konstrukcja są niepełne, taki jak drzwi, okna, dachy, schody i windy;

d) każdy element, sprzęt lub maszynę zainstalowane na stałe w budynku lub konstrukcji, które nie mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku lub konstrukcji.

W myśl art. 31a ust. 1 rozporządzenia 282/2011,

usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 47 dyrektywy 2006/112/WE, obejmują jedynie te usługi, które mają wystarczająco bezpośredni związek z daną nieruchomością. Usługi uważa się za mające wystarczająco bezpośredni związek z nieruchomością w następujących przypadkach:

a) gdy wywodzą się z nieruchomości, a dana nieruchomość stanowi element składowy usługi i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych usług;

b) gdy są świadczone w odniesieniu do nieruchomości lub dla niej przeznaczone i mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu danej nieruchomości.

Jak stanowi art. 31a ust. 2 rozporządzenia 282/2011, ustęp 1 obejmuje w szczególności,

a) pracowanie planów budynku lub jego części przeznaczonych na określoną działkę, bez względu na to, czy budynek został wzniesiony;

b) świadczenie usług nadzoru budowlanego lub ochrony na miejscu;

c) wznoszenie budynku na terenie oraz prace budowlane i rozbiórkowe dotyczące budynku lub jego części;

d) budowę stałych struktur na terenie, jak również prace budowlane i rozbiórkowe dotyczące stałych struktur, takich jak systemy rurociągów gazowych, wodnych, kanalizacyjnych i podobnych;

e) prace terenowe, łącznie z usługami rolniczymi, takimi jak orka, siew, nawadnianie i nawożenie;

f)  badanie i ocenę ryzyka dla nieruchomości i jej stanu;

g) szacowanie wartości nieruchomości, łącznie z przypadkami, kiedy taka usługa jest wymagana na potrzeby ubezpieczenia, w celu ustalenia wartości nieruchomości jako zabezpieczenia kredytu lub w celu oszacowania ryzyka i strat w przypadku sporów;

h) wynajem lub wydzierżawianie nieruchomości inne niż opisane w ust. 3 lit. c), łącznie z przechowywaniem towarów w wyznaczonej do tego określonej części nieruchomości przeznaczonej do wyłącznego użytku przez usługobiorcę;

i)  świadczenie usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, łącznie z prawem do przebywania w określonym miejscu na podstawie praw do korzystania z nieruchomości w oznaczonym czasie i podobnych;

j)  przyznanie lub przeniesienie praw innych niż objęte lit. h) oraz i) do wykorzystania nieruchomości w całości lub w części, łącznie z zezwoleniem na korzystanie z części nieruchomości, np. udzielanie pozwoleń na połów lub polowanie, przyznawanie dostępu do poczekalni w portach lotniczych lub korzystanie z infrastruktury, za którą pobiera się opłaty, takiej jak most lub tunel;

k) utrzymanie, remont i naprawę budynku lub jego części, łącznie z takimi pracami jak sprzątanie, układanie płytek, tapetowanie i układanie parkietu;

l)  utrzymanie, remont i naprawę stałych struktur, takich jak systemy rurociągów gazowych, wodnych, kanalizacyjnych i podobnych;

m) instalację lub montaż maszyn lub sprzętu, które po zainstalowaniu lub zamontowaniu są uznane za nieruchomość;

n) utrzymanie i naprawę oraz kontrolę maszyn lub sprzętu, jak również nadzór nad maszynami lub sprzętem, jeżeli maszyny lub sprzęt są uznane za nieruchomość;

o) zarządzanie nieruchomościami inne niż zarządzanie portfelem inwestycji w nieruchomości objęte ust. 3 lit. g), obejmujące obsługę nieruchomości komercyjnej, przemysłowej lub mieszkalnej przez właściciela nieruchomości lub na jego rzecz;

p) pośrednictwo w sprzedaży, dzierżawie lub wynajmie nieruchomości oraz ustanowieniu lub przeniesieniu określonych udziałów w nieruchomościach lub praw rzeczowych dotyczących nieruchomości (bez względu na to, czy są one traktowane jako majątek rzeczowy, czy nie), inne niż pośrednictwo objęte ust. 3 lit. d);

q) usługi prawne związane z przeniesieniem tytułu do nieruchomości, ustanowieniem lub przeniesieniem określonych udziałów w nieruchomościach lub praw rzeczowych dotyczących nieruchomości (bez względu na to, czy są one traktowane tak jak rzeczy), takie jak czynności notarialne lub sporządzanie umów kupna lub sprzedaży nieruchomości, nawet jeżeli transakcja, w wyniku której dochodzi do zmiany stanu prawnego nieruchomości, nie zostaje przeprowadzona.

W art. 31a ust. 3 Rozporządzenia wykonawczego 282/2011 zdefiniowano katalog przesłanek negatywnych tj. usług które nie są uznawane za związane z nieruchomościami:

a.opracowania planów budynku lub jego części, jeżeli nie są one przeznaczone na określoną działkę;

b.przechowywania towarów na terenie nieruchomości, jeżeli żadna część nieruchomości nie jest przeznaczona do wyłącznego użytku przez usługobiorcę;

c.świadczenia usług reklamowych, nawet jeżeli wiąże się to z wykorzystaniem nieruchomości;

d.pośrednictwa w świadczeniu usług zakwaterowania hotelowego lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, jeżeli pośrednik działa w imieniu i na rzecz osoby trzeciej;

e.udostępniania miejsca na stoisko podczas targów lub wystaw, łącznie z innymi powiązanymi usługami umożliwiającymi wystawcy przedstawienie towarów, takimi jak projekt stoiska, transport i przechowywanie towarów, udostępnianie maszyn, okablowanie, ubezpieczenie i reklama;

f.instalacji lub montażu maszyn lub sprzętu, utrzymania i naprawy oraz kontroli maszyn lub sprzętu, jak również nadzoru nad maszynami lub sprzętem, które nie są lub nie stają się częścią nieruchomości;

g.zarządzania portfelem inwestycji w nieruchomości;

h.usług prawnych powiązanych z umowami, innych niż objęte ust. 2 lit. q), łącznie z doradztwem dotyczącym warunków umowy dotyczącej przeniesienia nieruchomości lub wykonania takiej umowy lub też udowodnienia istnienia takiej umowy, jeżeli takie usługi nie dotyczą przeniesienia tytułu do nieruchomości.

Rozwiązania wprowadzone powyższym rozporządzeniem 282/2011 mają na celu doprowadzić w całej Unii Europejskiej do wspólnej wykładni i spójnego stosowania przepisu szczególnego, jakim jest art. 47 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Należy także wskazać, że koncepcję opodatkowania świadczeń kompleksowych wypracował Trybunał Sprawiedliwości UE, w wydanych orzeczeniach na podstawie pierwotnie obowiązującej Szóstej Dyrektywy Rady (77/388/EWG) oraz obecnie obowiązującej Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r., w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L nr 347, str. 1 z późn. zm.). W szczególności w wyroku w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd., Trybunał uznał, że każde świadczenie usług powinno być, co do zasady, traktowane jako świadczenie odrębne i niezależne. Jeżeli jednak dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej.

Aby móc wskazać, że dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), powinna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu - do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, gdy cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez usługi pomocniczej.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy:

podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b) usługobiorcą jest:

- w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

- w przypadku transferu bonów jednego przeznaczenia, w przypadku których miejscem świadczenia usług, których te bony dotyczą, jest terytorium kraju - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15,

- w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

W myśl art. 17 ust. 2 ww. ustawy:

w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4 i 5, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Powołany art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy wskazuje na sytuację, w której podatnikiem staje się nabywca usługi. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, wprowadza mechanizm tzw. odwrotnego obciążenia, który polega na opodatkowaniu usług przez usługobiorcę. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy ma zastosowanie gdy miejscem świadczenia a tym samym opodatkowania ustalonym na podstawie przepisów ustawy jest terytorium Polski. Przy tym warunkiem zastosowania odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy względem usług jest spełnienie warunków dotyczących usługodawcy jak i usługobiorcy.

Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.nabycia towarów i usług,

b.dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka A. GmbH jest spółką z siedzibą w Niemczech. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest realizacja projektów związanych z instalacjami OZE, w tym projektów fotowoltaicznych, tj. świadczenie usług mających na celu uzyskanie pozwoleń, licencji i zgód w celu osiągnięcia projektów gotowych do budowy, a na późniejszych etapach - robót budowlanych. Oznacza to, że Spółka, na rzecz powołanej wcześniej spółki celowej, realizuje poszczególne etapy przygotowania inwestycji polegające w szczególności na uzyskaniu tytułu prawnego do konkretnej, wybranej nieruchomości, na której ma być zlokalizowany projekt, oraz uzyskaniu innych praw, w tym pozwoleń administracyjnych, niezbędnych do budowy i dalszego funkcjonowania projektu w tym zakresie (np. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) („Inwestycja” lub „Projekt”) na rzecz spółki celowej. Natomiast Zainteresowani (B. sp. z o.o., C. sp. z o.o., D. sp. z o.o., E. sp. z o.o., F. sp. z o.o. oraz G. sp. z o.o. ) prowadzą działalność w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). Zainteresowani stanowią spółki projektowe. Spółka projektowa na pewnym etapie przygotowania Projektu (etap RtB) jest zbywana na rzecz inwestora zewnętrznego, który co do zasady samodzielnie realizuje kolejne etapy Projektu (budowa, eksploatacja). Etap RtB w odniesieniu do spółki projektowej oznacza, że uzyskano wszelkie prawa do gruntu w odniesieniu do Projektu, a także uzyskano wszelkie inne uprawnienia (np. ostateczne i prawomocne decyzje, pozwolenia) i dokumenty (np. warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej) niezbędne do rozpoczęcia budowy Projektu. Spółka jest właścicielem, w zależności od okresu, od kilkunastu do kilkuset spółek projektowych w Polsce i innych krajach, które następnie zbywa inwestorom zewnętrznym. Rolą Spółki jest zasadniczo realizacja Projektów do określonego etapu poprzez spółki projektowe.

W związku ze sprzedażą Zainteresowanych pod koniec 2023 roku, Strony oraz inwestor zewnętrzny, jako nowy właściciel w spółce projektowej, zawarły umowy o świadczenie usług rozwojowych związanych z Projektami, zwane „ Development Service Agreement „ („Umowa”), na podstawie których Spółce powierzono świadczenie usług związanych z Projektami. W ramach niniejszej Umowy Spółka powinna świadczyć poszczególne usługi adekwatne do etapu rozwoju projektu („Usługi Ogólne”). Dodatkowo w ramach części kompleksowych usług zakontraktowanych na podstawie Umowy, Spółka zafakturowała Zainteresowanym w grudniu 2023 r. usługi świadczone na podstawie Umowy obejmujące: inwentaryzacje projektu, koordynacje prac nad Projektem do dnia wykonania Usługi oraz przejęcie ryzyka i odpowiedzialności za Projekt. Łącznie usługi te nazwano Usługami Grudniowymi.

Na tle tak przedstawionego zdarzenia Państwa wątpliwości dotyczą m.in. ustalenia czy Usługi (w tym Usługi Ogólne i Usługi Grudniowe) stanowią usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e Ustawy o VAT, dla których miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości, a zatem będą podlegały opodatkowaniu VAT w Polsce (pytanie nr 1) oraz ustalenia czy podatnikiem VAT obowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia opisanych powyżej Usług jest Wnioskodawca a nie Zainteresowani (pytanie nr 4).

Jak wynika z opisu sprawy Usługi (w tym Usługi Ogólne i Usługi Grudniowe) łącznie stanowią usługi kompleksowe, które mają na celu osiągnięcie finalnej fazy rozwoju Projektu. Przy czym Usługi Ogólne składają się z sześciu etapów tj. etap 1 - Umowy dotyczące gruntów, etap 2 - decyzja środowiskowa, etap 3 - warunki zabudowy, etap 4 - warunki przyłączenia do sieci, etap 5 - pozwolenie na budowę oraz etap 6 - RtB („gotowy do budowy”). Natomiast Usługi Grudniowe obejmują: inwentaryzację Projektu, koordynacja prac nad Projektem do dnia wykonania Usługi oraz przejęcie ryzyka i odpowiedzialności za Projekt. Jak wskazuje opis sprawy nieruchomość stanowi element składowy zarówno Usług Ogólnych, jak i Usług Grudniowych i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych Usług. Świadczone przez Spółkę Usługi, w tym Usługi Ogólne i Usługi Grudniowe, mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu danej nieruchomości. Ponadto przedmiotem świadczenia usług będą co do zasady określone części powierzchni ziemi, tj. dzierżawione grunty, których lokalizacje są dokładnie znane. Mając na uwadze powyższe należy uznać, że został spełniony warunek, o którym mowa w art. 31a ust. 1 rozporządzenia wykonawczego. W przypadku świadczonych przez Spółkę Usług, nieruchomość, jest centralnym i nieodzownym elementem świadczenia, jako że Usługi dotyczą określonej nieruchomości, na której ma powstać Projekt. Jednocześnie, Usługi świadczone dla tej konkretnej nieruchomości mają na celu zmianę jej stanu poprzez budowę instalacji OZE. Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku opisane we wniosku Usługi (w tym Usługi Ogólne i Usługi Grudniowe) realizowane przez Spółkę stanowią usługi związane z nieruchomością, o których mowa w art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji miejscem świadczenia oraz opodatkowania ww. Usług jest/będzie miejsce położenia nieruchomości tj. w przedmiotowym przypadku terytorium Polski. 

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest także ustalenie, który z podatników Spółka czy Zainteresowani są zobowiązani do rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia Usług.

Mając na uwadze powyższe wątpliwości wskazać należy, że regulacja zawarta w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy ma zastosowanie, gdy miejscem świadczenia usług, a tym samym opodatkowania ustalonym na podstawie przepisów ustawy, jest terytorium Polski oraz są spełnione warunki dotyczące zarówno usługodawcy, jak i usługobiorcy. W analizowanej sprawie nie zostaną spełnione warunki dotyczące usługodawcy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy, bowiem Spółka (tj. A. GmbH) jako zarejestrowany czynny podatnik VAT w Polsce świadczy na rzecz Zainteresowanych usługi do których ma zastosowanie art. 28e ustawy. Zatem regulacja zawarta art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy nie będzie miała w analizowanym przypadku zastosowania. W konsekwencji podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu wykonywanych Usług opodatkowanych na terytorium Polski będzie usługodawca czyli Spółka tj. A. GmbH, a nie poszczególni Zainteresowani.

W konsekwencji Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 4 należało uznać za prawidłowe.

Ponadto Państwa wątpliwości wyrażone w pytaniu nr 5 dotyczą ustalenia czy Zainteresowani mają prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem Usług od Spółki.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Z wniosku wynika, że Zainteresowani, jako spółki projektowe, po zakończeniu budowy farmy fotowoltaicznej (elektrowni słonecznej) będą wykonywały czynności opodatkowane VAT, w szczególności polegające na sprzedaży pochodzącej z danego projektu energii elektrycznej. Nabywane od Spółki Usługi są natomiast przez Zainteresowanych wykorzystywane dla celów przygotowania danej inwestycji. Zatem usługi nabyte przez Zainteresowanych będą bezpośrednio związane z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT w Polsce. W konsekwencji należy uznać, że Zainteresowani  będą mieli prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług od Spółki na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 5 uznano za prawidłowe.

W konsekwencji, skoro Organ uznał, że Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe, wskazać należy, że nie wydaje się interpretacji w zakresie pytania nr 2 i 3, gdyż interpretacji w tym zakresie oczekiwaliście Państwo w przypadku uznania przez Organ, że Usługi (w tym Usługi Ogólne i Usługi Grudniowe) nie stanowią usług związanych z nieruchomością i miejscem ich świadczenia nie będzie miejsce położenia nieruchomości.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania - art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.