Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w kwestii:
-pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych wynikających z zawartej umowy leasingu operacyjnego, w związku z planowanym wykorzystywaniem Łodzi Motorowej dla prowadzenia działalności gospodarczej w celach zarobkowych za okres, gdy Łódź Motorowa będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych na terytorium Polski,
-pełnego prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ponoszonych wydatków eksploatacyjnych dotyczących opłat portowych, serwisu i napraw Łodzi Motorowej oraz na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy Łodzi Motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem dla prowadzenia działalności gospodarczej w celach zarobkowych za okres, gdy Łódź Motorowa będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych na terytorium Polski,
-prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych oraz wydatków eksploatacyjnych za okres, w którym Łódź motorowa będzie wykorzystywana do celów osobistych na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stanu faktycznego
A. (dalej jako: „Wnioskodawca”) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (kod PKD: 68.20.Z).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykorzystuje obecnie następujące nieruchomości położone w najbardziej atrakcyjnej lokalizacji miasta (…):
(i)nieruchomość położona w (…), dla którego prowadzona jest księga wieczysta numer (…), w którym mieści się pięć apartamentów oraz lokal usługowy,
(ii)nieruchomość położona w (…), dla którego prowadzona jest księga wieczysta numer (…), w którym mieszczą się trzy apartamenty oraz lokal usługowy oraz
(iii)nieruchomość położona w (…), dla którego prowadzona jest księga wieczysta numer (…), składający się z jednego apartamentu
(dalej łącznie jako: „Nieruchomości”).
Jak wskazano powyżej, Nieruchomości znajdują się w atrakcyjnych oraz turystycznych miejscach położonych w (…):
-apartament położony nad (...), z widokiem (…);
-kamienice z ośmioma mikroapartamentami położone naprzeciwko (…), (…).
Klienci wynajmujący apartamenty mają z nich widok (…), tj. miejsca charakterystyczne dla (…). Nieopodal apartamentów położonych na (…) znajduje się miejsce, z którego wypływają (…). W lokalizacji tej cumują i wyruszają z niej wszystkie turystyczne i komercyjne rejsy organizowane dla turystów. Ponadto, w okolicy znajdują się również wypożyczalnie innego sprzętu pływającego dla turystów, takie jak małe łodzie motorowe przeznaczone do rejsów (…), a także niewielkie jednostki organizujące wydarzenia okolicznościowe (np. wieczory kawalerskie, śluby, itp.). W konsekwencji lokalizacja Nieruchomości pozwala turystom na przebywanie w najbardziej charakterystycznych miejscach (…), umożliwiając im równocześnie odbywanie aktywności wodnych, charakterystycznych dla miasta nadmorskiego.
Wskazane powyżej Nieruchomości wynajmowane są przez osoby fizyczne oraz przez firmy dla celów zakwaterowania pracowników.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej planuje zawrzeć umowę leasingu operacyjnego łodzi motorowej, ośmioosobowej, zarejestrowanej pod polską banderą (dalej jako: „Łódź Motorowa”).
W związku z powyższym, Łódź Motorowa nie będzie stanowiła środka trwałego w ewidencji Wnioskodawcy. Łódź Motorowa będąca przedmiotem niniejszego wniosku podlega rejestracji w wydziale komunikacji. Kokpit Łodzi Motorowej podczas stacjonowania w marinie lub porcie będzie w odpowiedni sposób przykryty. Na pokryciu widnieć będzie logo Wnioskodawcy. Logo to będzie duże i widoczne. Ponadto logo Wnioskodawcy umieszczone zostanie w sposób widoczny na samej Łodzi Motorowej.
Wnioskodawca poniesie wydatki związane z opłatą wstępną (w kwocie netto powiększonej o podatek od towarów i usług) oraz miesięczne wydatki związane z umową leasingu operacyjnego, tj. ratę leasingową netto powiększoną o podatek od towarów i usług. Wnioskodawca przewiduje również, że będzie ponosił koszty opłat portowych, serwisu i napraw Łodzi Motorowej, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, a także koszty paliwa, olejów, opłat za przeglądy oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem dla prowadzenia opisanej działalności gospodarczej w celach zarobkowych.
Łódź Motorowa udostępniana będzie przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako element dodatkowy, benefit związany z wyborem przez najemcę któregoś z lokali Wnioskodawcy znajdującego się na terenie Nieruchomości. Udostępnienie Łodzi Motorowej będzie nieodpłatne bądź nastąpi za symboliczną opłatą. Powyższe ma stanowić zachętę do wyboru lokalu lub apartamentu znajdującego się w Nieruchomościach, co przekładać się będzie bezpośrednio na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy. Wnioskodawca wskazuje, że wykorzystanie Łodzi Motorowej w ww. sposób stanowić będzie dodatkowy element zwiększający konkurencyjność Nieruchomości na rynku wynajmu apartamentów w (…), na którym istnieje wiele podmiotów, a tym samym znaczna konkurencja. Każdy dodatkowy element będący zachętą wpłynie na atrakcyjność wynajmowanych przez Wnioskodawcę Nieruchomości. Wnioskodawca jest przekonany, że udostępnianie Łodzi Motorowej przyczyni się do zwiększenia zainteresowania obiektami należącymi do Wnioskodawcy. Informacja o elemencie dodatkowym do wynajmu w postaci udostępnienia Łodzi Motorowej byłaby wskazana na stronie internetowej Wnioskodawcy. Ponadto Wnioskodawca planuje, że Łódź Motorowa będzie wynajmowana komercyjnie podmiotom, które zamówią taką usługę przez stronę internetową Wnioskodawcy. W ten sposób klienci będą mogli odbyć rejsy w celu odkrywania (…) z perspektywy wody, (…).
Jednocześnie Łódź Motorowa z uwagi na swój charakter, efekt wizualny oraz miejsce zacumowania (…) może być wykorzystywana w ramach współpracy m.in. (lecz nie wyłącznie) z wytwórniami filmowymi / producentami filmów czy agencjami modowymi, a także z firmami zajmującymi się plenerowymi sesjami ślubnymi Do wyżej wymienionych podmiotów Wnioskodawca zamierza wysyłać zapytania ofertowe celem nawiązania współpracy biznesowej.
Po nawiązaniu współpracy z podmiotami wskazanymi powyżej, Wnioskodawca zamierza podjąć współpracę i wykorzystywać Łódź Motorową do organizowania wydarzeń dla (…). Wnioskodawca zauważa, że wszelkie wydatki związane z posiadaniem i utrzymaniem Łodzi Motorowej, w tym raty leasingowe oraz pozostałe wydatki opisane w niniejszym wniosku, mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi oraz planowanymi przez Wnioskodawcę z tytułu jej użytkowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w zakresie wynajmu Nieruchomości jako element benefitu (zachęty) dla najemców oraz planowanego wynajmu komercyjnego Łodzi Motorowej podmiotom zewnętrznym. Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że Łódź Motorowa wykorzystywana będzie do czynności opodatkowanych sezonowo. W sezonie letnim Łódź Motorowa stacjonować będzie w marinie lub porcie znajdującym się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W tym okresie Wnioskodawca będzie wykorzystywał Łódź Motorową do celów prowadzonej działalności gospodarczej w sposób określony powyżej.
Poza sezonem, z uwagi na warunki pogodowe w Polsce, Łódź Motorowa zostanie przetransportowana do mariny lub portu znajdującego się na terenie innego państwa należącego do Unii Europejskiej. W tym czasie Łódź Motorowa może być wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem od wartości dodanej wykonywanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej poza granicami Polski. Wnioskodawca jest przy tym zarejestrowany dla celów VAT w państwie członkowskim Unii Europejskiej tj. w Hiszpanii.
Gdyby Wnioskodawcy zdarzyło się wykorzystać Łódź Motorową nieodpłatnie na cele osobiste, wówczas Wnioskodawca potraktuje to, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2024.361 t.j. z dnia 2024.03.13; dalej jako: „VATU”) jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wnioskodawca zaznacza nadto, że bez względu na to czy Łódź Motorowa będzie używana, czy też pozostanie w danej części roku nieużywana, Wnioskodawca obowiązany będzie przez cały rok płacić raty leasingowe wynikające z umowy leasingu operacyjnego oraz opłacać powierzchnię, gdzie łódź będzie cumowana. Pozostałe koszty, o których mowa w niniejszym wniosku również mogą być ponoszone przez Wnioskodawcę przez cały rok.
Pytania
1.Czy Wnioskodawca posiadać będzie pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych wynikających z zawartej umowy leasingu operacyjnego, w związku z planowanym wykorzystywaniem Łodzi Motorowej dla prowadzenia działalności gospodarczej w celach zarobkowych w sposób opisany powyżej za okres, gdy Łódź Motorowa będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych na terytorium Polski?
2.Czy Wnioskodawca posiadać będzie pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ponoszonych wydatków eksploatacyjnych dotyczących opłat portowych, serwisu i napraw Łodzi Motorowej oraz na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy Łodzi Motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem dla prowadzenia opisanej działalności gospodarczej w celach zarobkowych w sposób opisany powyżej za okres, gdy Łódź Motorowa będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych na terytorium Polski?
3.Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych (o których mowa w pytaniu nr 1) oraz wydatków eksploatacyjnych (o których mowa w pytaniu nr 2) za okres, w którym Łódź motorowa będzie wykorzystywana do celów osobistych na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej?
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1 i 2:
Zarówno w zakresie pytania nr 1 oraz pytania nr 2 Wnioskodawca stoi na stanowisku, że posiadać będzie pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego zarówno z rat leasingowych wynikających z zawartej umowy leasingu operacyjnego, w związku z planowanym wykorzystywaniem Łodzi Motorowej dla prowadzenia działalności gospodarczej w celach zarobkowych oraz pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ponoszonych wydatków dotyczących opłat portowych, serwisu i napraw Łodzi Motorowej oraz na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy Łodzi Motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem dla prowadzenia opisanej działalności gospodarczej w celach zarobkowych, zgodnie ze stanem faktycznym opisanym w niniejszym wniosku.
Zdaniem Wnioskodawcy, wszelkie wydatki związane z posiadaniem i utrzymaniem Łodzi Motorowej (określone w pytaniu nr 1 i nr 2) mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi oraz planowanymi przez Wnioskodawcę z tytułu jej użytkowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w zakresie wynajmu Nieruchomości jako element benefitu (zachęty) dla najemców oraz planowanego wynajmu komercyjnego Łodzi Motorowej podmiotom zewnętrznym, zgodnie ze stanem faktycznym opisanym powyżej.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 VATU w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Powyższa regulacja zawarta w art. 86 ust. 1 ustawy wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.
Ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być zatem bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą, np. dalszej odprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie przychodu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem przychodu.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, w całości lub części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Czynności, z których Wnioskodawca osiągać będzie przychody z tytułu użytkowania Łodzi Motorowej w sposób opisany powyżej, podlegać będą opodatkowaniu VAT. W kontekście art. 86 ust. 1 i art. 88 VATU, zdaniem Wnioskodawcy, wszelkie wydatki związane z posiadaniem i utrzymaniem Łodzi Motorowej mają ścisły związek z przychodami osiąganymi przez Wnioskodawcę z tytułu jej użytkowania a tym samym Wnioskodawcy przysługiwać więc będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe z tytułu użytkowania Łodzi Motorowej oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ponoszonych wydatków dotyczących opłat portowych, serwisu i napraw Łodzi Motorowej oraz na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy Łodzi Motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem dla celów prowadzenia opisanej działalności zgodnie z art. 86 ust. 1 VATU, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 VATU.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego nie jest ograniczone również poprzez brak wykorzystywania przez Wnioskodawcę Łodzi Motorowej do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług poza sezonem. Innymi słowy, sezonowe wykorzystywanie Łodzi Motorowej do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług nie ogranicza prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych oraz pozostałych wydatków wskazanych we wniosku jedynie do okresu, w którym czynności te są faktycznie wykonywane.
Ponadto zauważyć należy, że Łódź Motorowa nie jest pojazdem samochodowym w związku z tym nie obowiązuje w tym zakresie ograniczenie odliczenia podatku naliczonego, o którym to ograniczeniu mowa w art. 86a ust. 1 VATU.
Podsumowując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych Łodzi Motorowej wykorzystywanej do prowadzenia czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (dot. pytania nr 1) oraz pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków dotyczących opłat portowych, serwisu i napraw Łodzi Motorowej oraz na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy Łodzi Motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem dla prowadzenia opisanej działalności gospodarczej w celach zarobkowych (dot. pytania nr 2) w sposób opisany w niniejszym wniosku - zgodnie z art. 86 ustawy, pod warunkiem niezaistnienia ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy.
Zdaniem Wnioskodawcy, wszelkie wydatki związane z posiadaniem i utrzymaniem Łodzi Motorowej (określone w pytaniu nr 1 i nr 2) mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi oraz planowanymi przez Wnioskodawcę z tytułu jej użytkowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w zakresie wynajmu Nieruchomości jako element benefitu (zachęty) dla najemców oraz planowanego wynajmu komercyjnego Łodzi Motorowej podmiotom zewnętrznym.
Ad. 3
W ocenie Wnioskodawcy nie będzie on uprawniony do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych (o których mowa w pytaniu nr 1) oraz wydatków eksploatacyjnych (o których mowa w pytaniu nr 2) za okres, w którym Łódź motorowa będzie wykorzystywana do celów osobistych na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Stosownie do treści art. 86 ust. 1 VATU, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie przy tym z treścią art. 5 VATU, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju.
Ponadto, w myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 VATU za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Art. 8 ust. 6 VATU stanowi zaś, że w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 i ust. 5, za nabycie towarów uznaje się również przyjęcie ich w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
Tym samym, przepisy VATU w niektórych sytuacjach zrównują z odpłatnym świadczeniem usług czynności wykonywane nieodpłatnie. Czynność, o której mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 VATU podlega opodatkowaniu VAT, jeśli przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT w całości lub w części, jak również w przypadku gdy jest ona świadczona na terytorium Polski
Wnioskodawca wskazuje, że w okresie, w którym Łódź Motorowa znajdować się będzie poza terytorium Polski, zgodnie z opisem stanu faktycznego wskazanego powyżej, zamierza on wykorzystywać nieodpłatnie do celów osobistych Łódź Motorową stanowiącą część jego przedsiębiorstwa. W takim przypadku nieodpłatna usługa świadczona dla celów osobistych Wnioskodawcy, pomimo że może na gruncie ustawy o VAT zostać uznana za odpłatną usługę, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT na terytorium Polski.
W konsekwencji, w przypadku gdy Wnioskodawca będzie wykorzystywał Łódź Motorową dla celów osobistych na terytorium Państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a więc za okres w którym Łódź Motorowa stanowiąca część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy będzie wykorzystywana poza terytorium Polski, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia na terytorium Polski podatku VAT naliczonego zarówno w odniesieniu do wydatków, o których mowa w pytaniu nr 1 jak też wydatków, o których mowa w pytaniu nr 2 powyżej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy:
Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reprezentacji i reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego itp.
Podkreślić należy także, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że jest Pan czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przeważającym przedmiotem działalności Pana jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (kod PKD: 68.20.Z). Nieruchomości znajdują się w atrakcyjnych oraz turystycznych miejscach położonych w (…). Nieruchomości wynajmowane są przez osoby fizyczne oraz przez firmy dla celów zakwaterowania pracowników.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje Pan zawrzeć umowę leasingu operacyjnego łodzi motorowej, ośmioosobowej, zarejestrowanej pod polską banderą. Poniesie Pan wydatki związane z opłatą wstępną oraz miesięczne wydatki związane z umową leasingu operacyjnego. Przewiduje Pan również, że będzie ponosił koszty opłat portowych, serwisu i napraw Łodzi Motorowej, koszty paliwa, olejów, opłat za przeglądy oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem dla prowadzenia działalności gospodarczej w celach zarobkowych.
Łódź Motorowa udostępniana będzie przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako element dodatkowy, benefit związany z wyborem przez najemcę któregoś z Pana lokali znajdującego się na terenie Nieruchomości. Udostępnienie Łodzi Motorowej będzie nieodpłatne bądź nastąpi za symboliczną opłatą. Powyższe ma stanowić zachętę do wyboru lokalu lub apartamentu znajdującego się w Nieruchomościach. Ponadto planuje Pan, że Łódź Motorowa będzie wynajmowana komercyjnie podmiotom, które zamówią taką usługę przez stronę internetową Pana.
Jednocześnie Łódź Motorowa z uwagi na swój charakter, efekt wizualny oraz miejsce zacumowania (z widokiem na jeden z najbardziej charakterystyczny punkt miasta) może być wykorzystywana w ramach współpracy m.in. (lecz nie wyłącznie) z wytwórniami filmowymi / producentami filmów czy agencjami modowymi, a także z firmami zajmującymi się plenerowymi sesjami ślubnymi.
Po nawiązaniu współpracy z ww. podmiotami, zamierza Pan podjąć współpracę i wykorzystywać Łódź Motorową do organizowania wydarzeń dla (…). Wszelkie wydatki związane z posiadaniem i utrzymaniem Łodzi Motorowej, w tym raty leasingowe oraz pozostałe wydatki, mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi oraz planowanymi przez Pana z tytułu jej użytkowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w zakresie wynajmu Nieruchomości jako element benefitu (zachęty) dla najemców oraz planowanego wynajmu komercyjnego Łodzi Motorowej podmiotom zewnętrznym. Łódź Motorowa wykorzystywana będzie do czynności opodatkowanych sezonowo. W sezonie letnim Łódź Motorowa stacjonować będzie w marinie lub porcie znajdującym się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W tym okresie będzie Pan wykorzystywał Łódź Motorową do celów prowadzonej działalności gospodarczej w sposób określony powyżej.
Bez względu na to czy Łódź Motorowa będzie używana, czy też pozostanie w danej części roku nieużywana, obowiązany będzie Pan przez cały rok płacić raty leasingowe wynikające z umowy leasingu operacyjnego oraz opłacać powierzchnię, gdzie łódź będzie cumowana. Pozostałe koszty również mogą być ponoszone przez Pana przez cały rok.
Poza sezonem, z uwagi na warunki pogodowe w Polsce, Łódź Motorowa zostanie przetransportowana do mariny lub portu znajdującego się na terenie innego państwa należącego do Unii Europejskiej. W tym czasie Łódź Motorowa może być wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem od wartości dodanej wykonywanych w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej poza granicami Polski. Jest Pan zarejestrowany dla celów VAT w państwie członkowskim Unii Europejskiej tj. w Hiszpanii.
Ponadto wskazał Pan, że może się zdarzyć Panu wykorzystać Łódź Motorową nieodpłatnie na cele osobiste.
Powziął Pan wątpliwości co do tego czy posiadać będzie pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego:
-z rat leasingowych wynikających z zawartej umowy leasingu operacyjnego,
-z ponoszonych wydatków eksploatacyjnych dotyczących opłat portowych, serwisu i napraw Łodzi Motorowej oraz na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy Łodzi Motorowej oraz innych opłat
związanych z jej użytkowaniem dla prowadzenia opisanej działalności gospodarczej w celach zarobkowych za okres, gdy Łódź Motorowa będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych na terytorium Polski.
Ponadto ma Pan wątpliwości, czy będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych (o których mowa w pytaniu nr 1) oraz wydatków eksploatacyjnych (o których mowa w pytaniu nr 2) za okres, w którym Łódź motorowa będzie wykorzystywana do celów osobistych na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Jak już wyżej wskazano według ogólnej zasady podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług tylko i wyłącznie w takim zakresie, w jakim zakupy te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do odliczenia przysługuje również, w przypadku gdy nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Prawo do odliczenia VAT jest zawsze uwarunkowane istnieniem związku pomiędzy nabywanymi towarami i usługami z prowadzoną działalnością gospodarczą. Odliczyć podatek może czynny zarejestrowany podatnik VAT. Towary i usługi, których dotyczy podatek naliczony, należy wykorzystywać do wykonywania czynności opodatkowanych (czyli takich, które powodują powstanie zobowiązania podatkowego). Podstawowym warunkiem jest zatem związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.
Jednak w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych do działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych – jeżeli już w chwili ich nabycia jest wiadomo, że będą posiadały przeznaczenie „mieszane” – odliczenie podatku możliwe jest wyłącznie w części w jakiej nabycie to związane jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
Oceniając prawo do odliczenia podatku naliczonego w przedmiotowej sprawie należy zatem w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sposób użytkowania Łodzi motorowej, która jak wynika z opisu:
-w sezonie letnim (tj. w okresie stacjonowania w marinie lub porcie na terytorium kraju) będzie wykorzystana do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w zakresie wynajmu Nieruchomości jako element benefitu (zachęty) dla najemców oraz wynajmu komercyjnego podmiotom zewnętrznym;
-poza sezonem (tj. w okresie stacjonowania w marinie lub porcie znajdującym się w innym państwie UE) może być wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem od wartości dodanej wykonywanych w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej poza granicami Polski. Jest Pan bowiem zarejestrowany dla celów VAT w Hiszpanii;
-może być wykorzystana nieodpłatnie na cele osobiste.
Ww. Łódź Motorowa będzie zatem wykorzystywania przez Pana w sposób mieszany.
Na podstawie przedstawionego opisu sprawy przyjęto, że wykorzystanie łodzi na cele osobiste może mieć miejsce zarówno na terytorium kraju jak i na terytorium innego państwa członkowskiego UE.
Ponadto zakres wykorzystania Łodzi Motorowej w sezonie letnim wskazuje na bezpośredni związek z czynnościami opodatkowanym podatkiem VAT (a więc takimi, które generują podatek należy) w przypadku komercyjnego wynajmu łodzi podmiotom zewnętrznym. Natomiast jej wykorzystanie w związku z wynajmem Nieruchomości jako element benefitu (zachęty) dla najemców, o ile może mieć bezpośredni związek z czynnością opodatkowaną w przypadku udostępnienia Łodzi Motorowej za symboliczną opłatą (tu jako wynajem łodzi), to w przypadku udostępnienia Łodzi Motorowej nieodpłatne związek ten będzie miał charakter pośredni i będzie związany z podejmowaniem działań promocyjno-reklamowych dotyczących prowadzonej działalności w zakresie najmu Nieruchomości (logo Pana na samej Łodzi Motorowej oraz na pokryciu, informacja o elemencie dodatkowym do wynajmu w postaci udostępnienia Łodzi Motorowej wskazana na stronie internetowej Wnioskodawcy).
Uwzględniając opisany we wniosku sposób użytkowania Łodzi Motorowej przez Pana rozstrzygnięcia wymaga kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych oraz poniesionych wydatków eksploatacyjnych. W tym zakresie uzależnia Pan prawo do odliczenia de facto od miejsca stacjonowania łodzi przyjmując że za okres, w którym Łódź Motorowa będzie wykorzystywana na terytorium Polski ma pełne prawo do odliczenia ze względu na związek z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie wynajmu Nieruchomości oraz wynajmu komercyjnego podmiotom zewnętrznym. Natomiast za okres, w którym Łódź motorowa będzie wykorzystywana do celów osobistych na terytorium innego państwa członkowskiego UE nie będzie miał prawa do odliczenia, gdyż taka nieodpłatna usługa świadczona dla celów osobistych, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT na terytorium Polski.
Wprawdzie odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych z używaniem towaru na podstawie umowy leasingu operacyjnego odbywa się na bieżąco, tj. od każdej raty leasingowej, to zaproponowany przez Pana sposób rozliczenia nie odzwierciedla faktycznego związku poniesionych w tym zakresie wydatków z czynnościami opodatkowanymi w całym okresie użytkowania Łodzi Motorowej. Jak bowiem wynika z opisu sprawy będzie Pan użytkował ww. Łódź do czynności opodatkowanych na terytorium kraju (co uprawnia go do odliczenia na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), do czynności opodatkowanych podatkiem od wartości dodanej wykonywanych poza granicami Polski (w tym przypadku prawo do odliczenia określa art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy) oraz do celów osobistych (w stosunku do których nie przysługuje prawo do doliczenia).
Skoro Pan jeszcze zanim doszło do nabycia (wzięcia w leasing) Łodzi Motorowej wie, że jej wykorzystanie będzie miało charakter „mieszany” (czyli przeznaczona będzie do celów działalności opodatkowanej jak i do celów osobistych), to w pierwszej kolejności powinien Pan na etapie nabycia łodzi obiektywnie określić, w jakim zakresie towary i usługi jej dotyczące będą wykorzystywane do celów opodatkowanej działalności gospodarczej, a w jakim do innych celów, w tym przypadku prywatnych i dokonać odpowiednio odliczenia częściowego od każdej raty leasingowej (także od opłaty wstępnej).
Powyższą zasadę powinien Pan zastosować zarówno w odniesieniu do wydatków dotyczących rat leasingowych ponoszonych zarówno za okres, w którym Łódź wykorzystywana jest na terytorium kraju, jak i poza nim.
Ze względu na fakt, że wykorzystanie Łodzi Motorowej będzie miało charakter „mieszany” (czyli będzie ona przeznaczona do celów działalności opodatkowanej jak i do celów osobistych) należy przejąć, że w przypadku opłat portowych, serwisu, napraw, opłat za przeglądy przysługuje Panu częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego (podobnie jak od rat leasingowych) bez względu na to czy będzie ono realizowane za okres, w którym Łódź stacjonuje w Polsce czy na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Ta sama zasada dotyczy kosztów paliwa i olejów, o ile nie jest Pan w stanie dokonać bezpośredniej alokacji poniesionego wydatku do celów działalności opodatkowanej lub do celów osobistych. Jeżeli jednak wydatki takie jak np. paliwo zostaną wykorzystane wyłącznie w trakcie użycia Łodzi Motorowej co celów działalności opodatkowanej, to w takim przypadku prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w całości, natomiast w sytuacji ich wykorzystania wyłącznie w trakcie użytku prywatnego takie prawo nie przysługuje w ogóle.
W związku z powyższym Pana stanowisko jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Wskazujemy, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (pytań). Inne kwestie przedstawione w zaistniałym stanie faktycznym, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.