Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza dochód na zasadach ogólnych. W grudniu 2021 r. wraz z żoną nabył mieszkanie w stanie... - Interpretacja - null

ShutterStock
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza dochód na zasadach ogólnych. W grudniu 2021 r. wraz z żoną nabył mieszkanie w stanie... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Wycofanie mieszkania na cele prywatne a obowiązek korekty VAT

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza dochód na zasadach ogólnych. W grudniu 2021 r. wraz z żoną nabył mieszkanie w stanie deweloperskim, a po jego wyremontowaniu i wyposażeniu w maju 2022 r. wprowadził je do ewidencji środków trwałych swojej firmy. Przy zakupie skorzystał z prawa do odliczenia 8% VAT. Nieruchomość była wykorzystywana do najmu krótkoterminowego, z którego dochody również rozliczał na zasadach ogólnych. Podatnik planuje sprzedać mieszkanie w lutym 2025 r., jednak przed transakcją, w styczniu 2025 r., zamierza wycofać je z działalności gospodarczej i przeznaczyć na cele prywatne.

W związku z planowaną zmianą przeznaczenia mieszkania wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną. Zapytał, czy wycofanie nieruchomości z działalności skutkuje koniecznością korekty podatku VAT odliczonego przy jej nabyciu, a jeśli tak – w jakiej wysokości. W przedstawionym stanowisku uznał, że skoro nieruchomość była wykorzystywana do działalności opodatkowanej przez trzy lata, powinien dokonać korekty 7/10 kwoty pierwotnie odliczonego podatku. Podkreślił, że obowiązek ten wynika ze zmiany przeznaczenia lokalu, co powoduje konieczność skorygowania wcześniej odliczonego VAT.

Korekta odliczonego podatku i zwolnienie z VAT – stanowisko KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że wycofanie mieszkania z działalności gospodarczej na cele prywatne skutkuje obowiązkiem korekty podatku VAT odliczonego przy jego nabyciu.

Organ wyjaśnił, że nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa na cele osobiste podatnika jest traktowane jak odpłatna dostawa towarów, jeśli przy ich nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponieważ mieszkanie było wykorzystywane do działalności opodatkowanej (najmu krótkoterminowego), a podatnik odliczył VAT przy jego zakupie, wycofanie tej nieruchomości na cele prywatne spełnia przesłanki odpłatnej dostawy towarów, co powoduje obowiązek dokonania korekty VAT.

Następnie organ podatkowy wskazał, że wycofanie mieszkania będzie korzystało ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ od pierwszego zasiedlenia (rozpoczęcia najmu w maju 2022 r.) do momentu przekazania mieszkania na cele prywatne upłynie ponad dwa lata. Fakt, że czynność ta będzie zwolniona z VAT, oznacza zmianę przeznaczenia nieruchomości z działalności opodatkowanej na zwolnioną, co – zgodnie z art. 91 ustawy o VAT – skutkuje koniecznością korekty podatku naliczonego.

W konkluzji KIS potwierdziła, że podatnik powinien dokonać korekty jednorazowo w deklaracji VAT za pierwszy okres rozliczeniowy 2025 r. Z uwagi na fakt, że okres korekty dla nieruchomości wynosi 10 lat, a mieszkanie było wykorzystywane do działalności opodatkowanej przez 3 lata, podatnik jest zobowiązany do skorygowania 7/10 kwoty odliczonego VAT. Korekta powinna zostać dokonana zgodnie z zasadami określonymi w art. 91 ustawy o VAT, który przewiduje mechanizm proporcjonalnego rozliczenia podatku w przypadku zmiany przeznaczenia towaru.

„Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że w przypadku wycofania nieruchomości (lokalu) w styczniu 2025 r. należy dokonać jednorazowej korekty podatku naliczonego - odliczonego wcześniej przy nabyciu lokalu, w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty (w odpowiedniej proporcji uwzględniającej zmianę wykorzystania do czynności zwolnionych w roku 2025, tj. w wysokości 7/10)” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.788.2024.4.KF