![](https://g.infor.pl/p/_files/37874000/vat-podatki-37873743.jpg)
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 21 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
8 kwietnia 2019 r. do kancelarii komornika wpłynął wniosek wierzyciela ,,A.” Sp. z o.o. z siedzibą w (...) przeciwko dłużnikowi B.B. [NIP (…)] zamieszkałemu (…). Do wniosku wierzyciel załączył tytuł wykonawczy Wyrok Sądu Okręgowego (…) Wydział Gospodarczy (…) 2018 r., sygn. akt (…) zaopatrzony w klauzulę wykonalności (…) 2019 r. Wierzyciel we wniosku wskazał świadczenie, które ma być spełnione oraz określił sposoby prowadzenia egzekucji m.in. przez skierowanie egzekucji do nieruchomości dłużnika dla której prowadzona jest księga wieczysta (…).
Jedynym skutecznym sposobem egzekucji okazała się egzekucja z ww. nieruchomości dłużnika, której licytacja odbyła się 17 czerwca 2020 r. Postanowieniem z 19 sierpnia 2020 r. sygn. akt (…) Sąd przysądził własność nieruchomości na rzecz nabywcy licytacyjnego.
7 października 2022 r. do komornika wpłynął wniosek wierzyciela o wszczęcie egzekucji z nieruchomości dla której Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą o nr (…), do wniosku wierzyciel załączył odpis prawomocnego Wyroku Sądu Okręgowego (…) z 18 stycznia 2022 r., sygn. akt (…), w którym Sąd uznał za bezskuteczną w stosunku do ,,A.” Sp. z o.o. z siedzibą w (...) umowę przeniesienia własności nieruchomość rolnej zabudowanej położonej w (…), dla której Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą pod numerem (…), jako dokonaną z pokrzywdzeniem wierzyciela ,,A.” Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...).
Realizując wniosek wierzyciela pismem z 9 października 2022 r. komornik zawiadomił dłużnika o wszczęciu egzekucji z ww. nieruchomości oraz stosownie do treści art. 923 k.p.c. wezwał dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni wraz z kosztami postępowania egzekucyjnego pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania. Zawiadomienie wraz z wezwaniem dłużnika do zapłaty doręczone zostało pełnomocnikowi dłużnika 19 października 2022 r., a samemu dłużnikowi 4 listopada 2022 r.
W toku prowadzonych czynności egzekucyjnych ustalono, że postanowieniem z 30 sierpnia 2023 r. Sąd Rejonowy (…) z siedzibą w (…) Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych ogłosił upadłość B.B. PESEL (…) jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (…).
Aktem notarialnym z 7 lipca 2015 r., repertorium (…) przed notariuszem (…) dłużnik B.B. wraz z C.C. zawarli umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nazwa spółki brzmi D. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…). W par. 9 aktu dłużnik B.B. objął 60 udziałów po (…) zł każdy łącznej wartości (…) zł pokrywając je wkładem niepieniężnym stanowiącym własność nieruchomości oznaczonej jako działka nr 1 o obszarze 3,3 h położonej w miejscowości (…). W § 20 aktu dłużnik B.B. zobowiązał się do niezwłocznego zawarcia umowy przeniesienia na D. sp. z o.o. z siedzibą w (...) własność nieruchomości oznaczonej jako działka nr 1 o obszarze 3,3 h położonej w miejscowości (…). Aktem notarialnym z 7 lipca 2015 r., repertorium (…) przed notariuszem (…) dłużnik B.B. przeniósł na D. sp. z o.o. z siedzibą w (...) w organizacji w imieniu której działał pełnomocnik C.C. własność nieruchomości oznaczonej jako działka nr 1 o obszarze 3,3 h położonej w miejscowości (...).
Aktem Notarialnym z 27 stycznia 2016 r., repertorium (…) przed notariuszem (…) dłużnik B.B. wraz z C.C. zawarli umowę o zmianie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w której zmienili nazwę spółki na E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto w § 3 dłużnik B.B. zmienił oświadczenie w ten sposób, że oświadczenie to otrzymało brzmienie „B.B. oświadcza, że zobowiązuje się do niezwłocznego zawarcia umowy przeniesienia na E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...) w organizacji własność nieruchomości oznaczonej jako działka nr 1 o obszarze 3,3 ha położonej w miejscowości (...)” A nr (…) przed notariuszem (…) dłużnik B.B. zawarli umowę o sprostowaniu umowy o przeniesienie własności w ten sposób, że B.B. przeniósł na E. sp. z o.o. z siedzibą w (...) w organizacji w imieniu której działał pełnomocnik C.C. własność nieruchomości oznaczonej jako działka nr 1 o obszarze 3,3 h położonej w miejscowości (...).
Jako Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym (…) Pan egzekucję z nieruchomości gruntowej zabudowanej oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1 położonej w miejscowości (…) dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…) stanowiącej własność E. spółka z ograniczoną odpowiedzialności z siedzibą w (...) w organizacji. Egzekucja ta możliwa jest na podstawie wyroku Sądu Okręgowego w (…) 18 stycznia 2022 r., sygn. akt (…), w którym sąd uznał za bezskuteczną umowę przeniesienia własności nieruchomości prze dłużnika B.B. na rzecz E. sp. z o.o. w (…) w organizacji.
Działka nr 1 stanowi nieruchomość gruntową zabudowaną o przeważającej funkcji produkcyjno-usługowej (obiekt po byłym zakładzie przetwórstwa mięsnego rozbioru drobiu wraz z infrastrukturą towarzyszącą). Działka o powierzchni 3,30 h w kształcie wieloboku nieforemnego. W części środkowej przedmiotowej działki „wycięto” odrębną działkę ewidencyjną nr 2 nieposiadającą dostępu do drogi publicznej w obrębie której znajduje się część oczyszczalni ścieków; działka ta stanowi własność innej osoby i nie jest objęta niniejszym postępowaniem egzekucyjnym. Na działce zlokalizowany jest kompleks budynków pełniących niegdyś funkcję przetwórni drobiu, w tym budynek produkcyjny z częścią socjalno-biurową, budynek biurowy i składowy. Konstrukcja budynków murowana. Ponadto na działce znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny (konstrukcji drewnianej obmurowany cegłą) oraz budynek gospodarczy konstrukcji drewnianej. Łączna powierzchnia zabudowy znajdującej się na działce wynosi 1338 m² łączna powierzchnia użytkowa wynosi 1163,20 m². Poza budynkami związanymi trwale z gruntem na działce znajdują się dwie hale namiotowe do hodowli drobiu o powierzchni ok 600 m² i 960 m² nie związane trwale z gruntem, niewykazane w ewidencji niestanowiące przedmiotu opinii.
W północno-zachodniej części działki znajduje się staw gromadzący nadmiar wód z oczyszczalni, zaś południowo-zachodnia część działki porośnięta jest drzewostanem, gdzie gatunkiem panującym jest olcha, brzoza i sosna. Działka częściowo ogrodzona; ogrodzenie od strony frontowej w części murowane z cegły silikatowej oraz częściowo przęsła konstrukcji stalowej, wypełnione sztachetami metalowymi, osadzone w betonowym cokole, z dwiema bramami przesuwnymi konstrukcji stalowej, wypełnionymi sztachetami metalowymi. Na niewielkiej części północnej granicy działki - płot z przęseł betonowych. Teren nieruchomości uzbrojony jest w sieć elektroenergetyczną, wodociągową oraz telekomunikacyjną. Ponadto na działce znajduje się własna, lokalna sieć kanalizacyjna z biologiczno-mechaniczną oczyszczalnią ścieków poprodukcyjnych z budynku ubojni, ze spustem oczyszczonej wody do (…). Budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy, niepodpiwniczony, konstrukcji drewnianej, obmurowany cegłą, kryty blachą, wzniesiony w latach 50-tych ubiegłego wieku. Budynek wyposażony jest w instalację elektroenergetyczną, wodociągową, kanalizacyjną. Budynek ogrzewany elektrycznie, ciepła woda ogrzewana elektrycznym podgrzewaczem przepływowym, instalacja klimatyzacyjna. Budynek około 70 letni, wzniesiony w technologii drewnianej, w okresie eksploatacji poddawany był modernizacjom i remontom. Ostatni remont przeprowadzono w ok. 2001 roku podczas którego m.in. wymieniono stolarkę okienną, obmurowano i ocieplono ściany zewnętrzne, wewnętrzne ściany i sufity częściowo obłożono płytami kartonowo-gipsowymi oraz panelami PCV, ocieplono strop, częściowo przeprowadzono remont podłóg. Elementy konstrukcyjne budynku w stanie znacznego zużycia, wykończenie wnętrz i instalacje, mimo przeprowadzonego remontu wykazują zużycie eksploatacyjne.
Budynek produkcyjny. Budynek parterowy, niepodpiwniczony, wolnostojący, murowany, kryty blachą, wielobryłowy, powstały na bazie istniejących niegdyś trzech budynków gospodarczych, pochodzących z lat 70 tych ubiegłego wieku (stodoły, pieczarkarni i garażu). Budynki zostały rozbudowane, połączone i adaptowane do obecnej funkcji w ok. 1994 roku, a utworzony z nich budynek wykorzystywany był jako budynek produkcyjny, w którym prowadzono działalność w zakresie rozbioru i konfekcjonowania mięsa drobiowego. Obecnie obiekt nie jest od kilku lat użytkowany zgodnie ze swoją funkcją i przeznaczeniem. Budynek konstrukcji murowanej, przykryty dachami jedno i dwuspadowymi, pokrytymi blachą. Obiekt wyposażony jest w instalację elektroenergetyczną, wodociągową, kanalizacyjną, grzewczą, ciepłej wody użytkowej, wentylacyjną, chłodniczą, monitoring. W budynku znajdują się m.in.: hala rozbioru, mroźnia, tunel zamrażalniczy, pomieszczenie pakowania, chłodnie, śluzy sanitarne, węzły sanitarne, myjnie sprzętu, magazyny różnego rodzaju, pomieszczenia socjalne dla pracowników, szatnie, komunikacja, biuro. Integralną częścią lokalnej sieci kanalizacyjnej jest znajdująca się w środkowej części działki biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków, do której kierowane były ścieki technologiczne pochodzące z zakładu produkcyjnego oraz ścieki socjalno-bytowe. Jest to biologiczno-chemiczna oczyszczalnia, zbudowana w 2003 roku, o przepustowości ok. 200 m³ ścieków na dobę. Składa się z zespołu otwartych, wybetonowanych zbiorników ziemnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, w których zachodzą chemiczno-biologiczne procesy oczyszczania ścieków. Końcowym etapem jest odprowadzenie podczyszczonych ścieków do (…). Oczyszczalnia, podobnie jak cały zakład, od kilku lat nie funkcjonuje. Część urządzeń oczyszczalni znajduje się na wydzielonej działce ewidencyjnej nr 2, stanowiącej własność innej osoby, co sprawia, że w granicach wycenianej nieruchomości jest ona niekompletna. Budynek powstały na bazie budynków gospodarczych pochodzących z lat 70- tych ubiegłego wieku, które zostały rozbudowane, połączone i adaptowane do obecnej funkcji w ok. 1994 roku, zaś w 2001 roku poddany został remontowi i modernizacji.
Obecnie budynek od kilku lat nie jest wykorzystywany, ulega przyspieszonemu zużyciu. Instalacje budynku od kilku lat nie funkcjonują.
Budynek biurowo-magazynowy.
Budynek parterowy, niepodpiwniczony, wolnostojący, murowany, kryty blachą, powstały na bazie budynku gospodarczego (obory), pochodzącej z lat 70-tych ubiegłego wieku. W 2008 roku przeprowadzono remont i przebudowę, podczas którego zmieniono funkcję i przeznaczenie budynku. Podzielono go na część biurową i gospodarczo-magazynową w postaci niewielkiej hali. W trakcie remontu budynek został rozbudowany i nadbudowany, wymieniono konstrukcję dachu z drewnianej na stalową, a dach pokryty eternitem zastąpiono blachą. Od strony północnej dobudowano niewielkie pomieszczenie (obecnie w stanie surowym otwartym). Budynek wyposażony jest w instalację elektroenergetyczną, instalację wod.-kan., ogrzewanie elektryczne, instalację telekomunikacyjną. Budynek powstały na bazie budynku inwentarskiego pochodzącego z lat 70-tych ubiegłego wieku, który został rozbudowany i adaptowany do obecnej funkcji w ok. 2008-2010 roku. Obecnie budynek od kilku lat nie jest wykorzystywany, ulega przyspieszonemu zużyciu. Część magazynowa budynku otwarta, z ubytkami w stolarce, bez tynków i instalacji.
Budynek gospodarczy. Budynek parterowy, konstrukcji drewnianej, przykryty dachem dwuspadowym, pokryty eternitem falistym, kilkudziesięcioletni, usytuowany w oddaleniu od pozostałej zabudowy. Szacowany budynek posiada następujące wskaźniki powierzchniowe:
- powierzchnia zabudowy budynku: 25,0 m²,
- powierzchnia netto: 21,0 m².
Teren przedmiotowej działki utwardzony jest częściowo (wjazd na działkę, otoczenie budynków), kostką brukową, płytami MON i płytami chodnikowymi. Obszar utwardzony w obrębie działki wynosi ok. 1 600 m². Utwardzenie wykonano w ok. 2001 roku. Stopień zużycia technicznego nawierzchni określono na 50%.
Działka częściowo ogrodzona - ogrodzenie od strony frontowej w części murowane z cegły silikatowej oraz częściowo przęsła konstrukcji stalowej, wypełnione sztachetami metalowymi, osadzone w betonowym cokole, z dwiema bramami przesuwnymi konstrukcji stalowej, wypełnionymi sztachetami metalowymi, na niewielkiej części północnej granicy działki - płot z przęseł betonowych. Długość ogrodzenia wynosi ~120,0 m, wysokość ~1,8m. Stopień zużycia technicznego ogrodzenia określono na 30%.
Ponadto w toku prowadzonego postępowania ustalono, że dłużnik B.B. prowadził działalność gospodarczą od 17 lipca 2013 r. do 27 kwietnia 2023 r. (informacja na podstawie wpisu do CEIDG).
3 lutego 2023 r. do komornika wpłynęło pismo dłużnika B.B. w którym wskazał, że nie jest on czynnym podatnikiem VAT oraz, że nie spoczywa na nim obowiązek podatkowy z tytułu dokonywanej w trybie egzekucji sprzedaży nieruchomości dla której prowadzona jest księga wieczysta (…).
16 października 2024 r. do komornika wpłynęło pismo pełnomocnika E. sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w (...) (obecnego właściciela nieruchomości z której prowadzona jest egzekucja), którą reprezentuje adw. (…) w którym to piśmie pełnomocnik wskazał, że spółka E. sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w (...) nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT i nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT. Nie posiada NIP nie posiada rachunku bankowego. Pełnomocnik ponadto wskazał, że spółka nabyła nieruchomość jako aport od wspólnika, czynność nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, spółka nie ponosiła nakładów na nieruchomość, nie amortyzowała nieruchomości, nie naliczała ani nie odprowadzała podatku VAT w związku ze wskazaną nieruchomością. W niestanowczej ocenie spółki ewentualna sprzedaż egzekucyjna nieruchomości nie podlega VAT.
Pytanie
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1 położonej w miejscowości (…) dla której Sąd Rejonowy (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…) stanowiącej własność E. spółka z ograniczoną odpowiedzialności z siedzibą w (...) w organizacji będzie obciążona podatkiem od towarów i usług?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1 położonej w miejscowości (…) dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…) stanowiącej własność E. spółka z ograniczoną odpowiedzialności z siedzibą w (...) w organizacji w trybie licytacji publicznej nie będzie obciążona podatkiem od towarów i usług.
Art. 18 ustawy o VAT nakłada na komornika sodowego obowiązek działania jako płatnik w przypadku wykonywania przez niego czynności egzekucyjnych w rozumieniu Kodeksu postępowania cywilnego.
Jednak obowiązek płatnika urzeczywistnia się wyłącznie wtedy gdy sam dłużnik byłby zobowiązany do zapłacenia podatku należnego od samej transakcji. W przedmiotowej sprawie dłużnik B.B. nie jest właścicielem nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji. Dłużnik B.B. nieruchomość będącą przedmiotem postępowania egzekucyjnego działkę oznaczonej jako działka nr 1 o obszarze 3,3 h położonej w miejscowości (...) nabył 26 czerwca 2013 r. na podstawie umowy sprzedaży Akt Notarialny repertorium (…) z 26 czerwca 2013 r., to jest jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (wpis do CEIDG data rozpoczęcia działalności gospodarczej 18 lipca 2013 r.) Z treści aktu notarialnego nie wynika żeby sprzedaż dłużnikowi przedmiotowej nieruchomości była opodatkowana podatkiem VAT. Dłużnik na przedmiotowej nieruchomości nie prowadzi działalności prawdopodobnie od 2015 r., gdyż decyzją z 30 grudnia 2015 r., (…) Powiatowy Lekarz Weterynarii w (…) wykreślił z rejestru podmiotów nadzorowanych zakład „(…)” B.B. Następnie dłużnik wykonując zobowiązanie wynikające z zawartej umowy spółki E. sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w (...) aktem notarialnym z 7 lipca 2015 r. przeniósł własność nieruchomości na spółkę jako aport. Spółka która obecnie jest właścicielem nieruchomości nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT i nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT. Nie posiada NIP nie posiada rachunku bankowego. Pełnomocnik ponadto wskazał, że spółka nabyła nieruchomość jako aport od wspólnika, czynność nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, spółka nie ponosiła nakładów na nieruchomość, nie amortyzowała nieruchomości, nie naliczała ani nie odprowadzała podatku VAT w związku ze wskazaną nieruchomością. W niestanowczej ocenie spółki ewentualna sprzedaż egzekucyjna nieruchomości nie podlega VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na podstawie uregulowania zawartego w art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2023 r. poz. 2505 i 2760) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Z treści powyższego przepisu wynika, że komornik sądowy jest płatnikiem podatku od dostawy towaru dokonywanej w trybie egzekucji, w przypadku, gdy wykonuje czynności egzekucyjne. Przez czynność egzekucyjną należy rozumieć każde formalne, oparte na przepisach procesowych, działanie uprawnionego organu egzekucyjnego wywołujące skutek prawny dla prowadzonej egzekucji.
Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), zgodnie z którym:
Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą mającą miejsce w ramach egzekucji.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik, natomiast w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku. Jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów, to komornik jest zobowiązany do wystawienia faktury w imieniu i na rzecz dłużnika.
Tym samym, komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży licytacyjnej towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl z art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii
Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zgodnie z przedstawionymi wyżej przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Odnosząc regulacje zawarte w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy do art. 18 ustawy, wskazać należy, że w przypadku, gdy dłużnik - właściciel danej nieruchomości - jest podatnikiem podatku od towarów i usług, wówczas komornik jest płatnikiem podatku VAT z tytułu dostawy tej nieruchomości.
Z opisu sprawy wynika, że jako Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w (…) prowadzi Pan egzekucję z nieruchomości gruntowej zabudowanej oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1 położonej w miejscowości (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…) stanowiącej własność E. spółka z ograniczoną odpowiedzialności z siedzibą w (...) w organizacji. Egzekucja ta możliwa jest na podstawie wyroku Sądu Okręgowego (…) z 18 stycznia 2022 r., sygn. akt (…), w którym sąd uznał za bezskuteczną umowę przeniesienia własności nieruchomości przez dłużnika B.B. na rzecz E. sp. z o.o. w (…) w organizacji.
Aktem notarialnym z 7 lipca 2015 r., dłużnik B.B. wraz z C.C. zawarli umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nazwa spółki brzmi D. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...). Aktem notarialnym z 7 lipca 2015 r., dłużnik B.B. przeniósł na D. sp. z o.o. z siedzibą w (...) w organizacji własność nieruchomości oznaczonej jako działka nr 1 o obszarze 3,3 h położonej w miejscowości (...). Aktem Notarialnym z 27 stycznia 2016 r., dłużnik B.B. wraz z C.C. zawarli umowę o zmianie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w której zmienili nazwę spółki na E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Działka nr 1 stanowi nieruchomość gruntową zabudowaną o przeważającej funkcji produkcyjno-usługowej (obiekt po byłym zakładzie przetwórstwa mięsnego rozbioru drobiu wraz z infrastrukturą towarzyszącą). W części środkowej przedmiotowej działki „wycięto” odrębną działkę ewidencyjną nr 2 nieposiadającą dostępu do drogi publicznej w obrębie której znajduje się część oczyszczalni ścieków; działka ta stanowi własność innej osoby i nie jest objęta niniejszym postępowaniem egzekucyjnym.
Na działce zlokalizowany jest kompleks budynków pełniących niegdyś funkcję przetwórni drobiu, w tym budynek produkcyjny z częścią socjalno-biurową, budynek biurowy i składowy. Konstrukcja budynków murowana. Ponadto na działce znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny oraz budynek gospodarczy. Poza budynkami związanymi trwale z gruntem na działce znajdują się dwie hale namiotowe do hodowli drobiu.
Działka częściowo ogrodzona. Teren nieruchomości uzbrojony jest w sieć elektroenergetyczną, wodociągową oraz telekomunikacyjną. Ponadto na działce znajduje się własna, lokalna sieć kanalizacyjna z biologiczno-mechaniczną oczyszczalnią ścieków poprodukcyjnych z budynku ubojni, ze spustem oczyszczonej wody. Budynek mieszkalny jednorodzinny wzniesiony w latach 50-tych ubiegłego wieku. W okresie eksploatacji poddawany był modernizacjom i remontom. Ostatni remont przeprowadzono w ok. 2001 roku. Obecnie budynek od kilku lat nie jest wykorzystywany, ulega przyspieszonemu zużyciu. Instalacje budynku od kilku lat nie funkcjonują.
Budynek Produkcyjny powstały na bazie istniejących niegdyś trzech budynków gospodarczych, pochodzących z lat 70 tych ubiegłego wieku (stodoły, pieczarkarni i garażu). Budynki zostały rozbudowane, połączone i adaptowane do obecnej funkcji w ok. 1994 roku, a utworzony z nich budynek wykorzystywany był jako budynek produkcyjny, w którym prowadzono działalność w zakresie rozbioru i konfekcjonowania mięsa drobiowego. Obecnie obiekt nie jest od kilku lat użytkowany zgodnie ze swoją funkcją i przeznaczeniem.
Integralną częścią lokalnej sieci kanalizacyjnej jest znajdująca się w środkowej części działki biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków, do której kierowane były ścieki technologiczne pochodzące z zakładu produkcyjnego oraz ścieki socjalno-bytowe. Jest to biologiczno-chemiczna oczyszczalnia, zbudowana w 2003 roku. Oczyszczalnia, podobnie jak cały zakład, od kilku lat nie funkcjonuje.
Budynek biurowo-magazynowy powstały na bazie budynku gospodarczego (obory), pochodzącej z lat 70-tych ubiegłego wieku. W 2008 roku przeprowadzono remont i przebudowę, podczas którego zmieniono funkcję i przeznaczenie budynku. Obecnie budynek od kilku lat nie jest wykorzystywany, ulega przyspieszonemu zużyciu.
Teren przedmiotowej działki utwardzony jest częściowo (wjazd na działkę, otoczenie budynków), kostką brukową, płytami MON i płytami chodnikowymi. Utwardzenie wykonano w ok. 2001 roku.
16 października 2024 r. do komornika wpłynęło pismo pełnomocnika E. sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w (...) (obecnego właściciela nieruchomości z której prowadzona jest egzekucja), w którym to piśmie pełnomocnik wskazał, że spółka E. sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w (...) nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT i nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT. Nie posiada NIP nie posiada rachunku bankowego. Pełnomocnik ponadto wskazał, że spółka nabyła nieruchomość jako aport od wspólnika, czynność nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, spółka nie ponosiła nakładów na nieruchomość, nie amortyzowała nieruchomości, nie naliczała ani nie odprowadzała podatku VAT w związku ze wskazaną nieruchomością.
Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1 położonej w miejscowości (...), dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…) stanowiącej własność E. spółka z ograniczoną odpowiedzialności z siedzibą w (...) w organizacji będzie obciążona podatkiem od towarów i usług.
Z powołanych powyżej przepisów wynika, że opodatkowanie danej czynności podatkiem od towarów i usług uwarunkowane jest łącznym spełnieniem dwóch przesłanek. Po pierwsze konkretna czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, po wtóre - musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zatem w pierwszej kolejności należy rozważyć kwestię, czy w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości dłużnik będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług, a tym samym sprzedaż ta wykonywana będzie w ramach działalności gospodarczej.
Jak wynika z okoliczności sprawy, nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży w trybie postępowania egzekucyjnego należy do dłużnika-spółki. Zatem, przedmiotem sprzedaży nie będzie nieruchomość stanowiąca majątek prywatny dłużnika, tylko majątek spółki - podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.
W konsekwencji, dostawa ww. nieruchomości w drodze postępowania egzekucyjnego będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Należy zauważyć, że czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT może korzystać ze zwolnienia od tego podatku, albo może być opodatkowana właściwą stawką podatku VAT.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów mogące mieć zastosowanie w przedmiotowej sprawie zostały określone w art. 43 ust. 1 pkt 2, 10 i 10a ustawy, zawierających zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, spełniających określone w tych przepisach warunki.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Pierwszym zasiedleniem jest więc szeroko rozumiane pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma miejsce zarówno w sytuacji, gdy po wybudowaniu budynku, budowli lub ich części zostanie on oddany w najem, jak też w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany na potrzeby własnej działalności gospodarczej - w obu przypadkach dojdzie do korzystania z budynku, budowli lub ich części.
W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanie się bezzasadne.
Jeżeli natomiast nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy dla dostawy nieruchomości zabudowanych, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
W świetle art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
- towary muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
- brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.
Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 stanie się bezzasadne.
Należy ponadto wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu (działki) stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynku budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
W odniesieniu do Pana wątpliwości, należy ustalić, czy w odniesieniu do naniesień posadowionych na działce nr 1 miało miejsce pierwsze zasiedlenie.
Przedstawione we wniosku okoliczności wskazują, że sprzedaż obiektów posadowionych na nieruchomości 1 nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Ponadto, z przedstawionego przez Pana opisu sprawy wynika, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. obiektów upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Jak wskazał Pan we wniosku, aktem notarialnym z 7 lipca 2015 r., dłużnik B.B. przeniósł na D. sp. z o.o. z siedzibą w (...) w organizacji własność nieruchomości oznaczonej jako działka nr 1 o obszarze 3,3 h. Działka nr 1 stanowi nieruchomość gruntową zabudowaną o przeważającej funkcji produkcyjno-usługowej (obiekt po byłym zakładzie przetwórstwa mięsnego rozbioru drobiu wraz z infrastrukturą towarzyszącą). Na działce zlokalizowany jest kompleks budynków pełniących niegdyś funkcję przetwórni drobiu. Cały zakład od kilku lat nie funkcjonuje. Spółka nabyła nieruchomość jako aport od wspólnika, czynność nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, Spółka nie ponosiła nakładów na nieruchomość, nie amortyzowała nieruchomości, nie naliczała ani nie odprowadzała podatku VAT w związku ze wskazaną nieruchomością.
Wobec tego, planowane zbycie w drodze postępowania egzekucyjnego wszystkich obiektów znajdujących się na nieruchomości nastąpi w okresie dłuższym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że spełnione zostaną przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do planowanej sprzedaży opisanej nieruchomości w drodze postępowania egzekucyjnego.
Jak wskazano powyżej, grunt będący przedmiotem dostawy podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione. W konsekwencji - na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy - również zbycie działki nr 1 na której ww. obiekty są posadowione, będzie zwolniona od podatku.
W związku z tym, że planowana transakcja sprzedaży działki nr 1 w drodze postępowania egzekucyjnego z posadowionymi na niej obiektami, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, dalsza analiza zwolnień wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz pkt 2 ustawy jest bezzasadna.
Pana stanowisko jest zatem nieprawidłowe. Wskazał Pan bowiem, że sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1 położonej w miejscowości (...), stanowiącej własność E. spółka z ograniczoną odpowiedzialności z siedzibą w (...) w organizacji w trybie licytacji publicznej nie będzie obciążona podatkiem od towarów i usług, natomiast jak wskazano - sprzedaż egzekucyjna nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednak będzie od tego podatku zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Wskazuję również, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.