Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2024 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia miejsca świadczenia usług. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka) z siedzibą przy ul. (...), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy (...) pod numerem KRS: (...), jest osobą prawną zarejestrowaną zgodnie z prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka, jest polskim rezydentem podatkowym, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z całości swoich dochodów w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych (Dz.U. 1992 Nr 21, poz. 86, t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805, z 2024 r. poz. 232, 584; dalej jako: ustawa o CIT). Spółka prowadzi swoje księgi rachunkowe zgodnie z wymogami Ustawy o rachunkowości Rzeczypospolitej Polskiej oraz Krajowymi Standardami Rachunkowości. Pierwszy rok obrotowy Spółki trwał od 10 listopada 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku. Wszystkie kolejne lata obrotowe odpowiadają oraz będą odpowiadały latom kalendarzowym.
Jedynym wspólnikiem Spółki jest B. LTD z siedzibą w (...) (adres: (...) Izrael), wpisany do izraelskiego rejestru spółek pod numerem: (...) - osoba prawna, która jest zarejestrowana w Państwie Izrael i działa zgodnie z jego prawem (dalej jako: B. LTD lub Zamawiający). A. Sp. z o.o. oraz B. LTD są częścią Grupy (...), której siedzibą jest C. LTD - osoba prawna, która jest zarejestrowana w Państwie Izrael i działa zgodnie z jego prawem. Z kolei Grupa (...) (w tym sama Spółka A. Sp. z o.o.) jest częścią międzynarodowej grupy spółek D. Limited.
Głównym przedmiotem działalności A. Sp. z o.o. jest świadczenie na podstawie Umowy o świadczenie usług Nr (...) z dnia (...) 2022 r. (dalej jako: Umowy o świadczenie usług Nr (...) z dnia (...) 2022 r. lub Umowa) na rzecz kontrahenta – B. LTD (położona oraz zarejestrowana w Państwie Izrael) usług związanych z tworzeniem nowych (...) oraz obsługą aktywnych (...), w tym, przykładowo:
1.dostawą i obsługą oprogramowania;
2.usług w zakresie tworzenia przedmiotów własności intelektualnej i przenoszenia praw majątkowych;
3.usług w zakresie umieszczania i przetwarzania informacji na stronach internetowych;
4.wsparcia technicznego oraz doradczego dla użytkowników końcowych (...).
Usługi świadczone są przez pracowników Spółki poprzez: tworzenie kodu oprogramowania i testowanie oprogramowania, tworzenie obiektów grafiki (...), innych utworów prawa autorskiego i przedmiotów własności intelektualnej. Rezultaty realizacji tych usług są przekazywane poprzez umieszczenie ich w chmurze lub na infrastrukturze serwerowej Zamawiającego (lub jego kontrahentów) zlokalizowanej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Rezultaty usług umieszczania i przetwarzania informacji na stronach internetowych, a także usługi wsparcia technicznego i doradczego dla użytkowników świadczone są w oparciu o infrastrukturę Zamawiającego (lub jego kontrahentów) zlokalizowaną poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 Nr 54, poz. 535, t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 361, dalej jako: ustawa o VAT). Usługi świadczone przez Spółkę na rzecz B. LTD na podstawie Umowy nr (...) z dnia (...) 2022 r. nie podlegają opodatkowaniu VAT na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, gdyż B. LTD jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, a miejscem świadczenia usług wynikających z Umowy jest siedziba B. LTD w Państwie Izrael.
W listopadzie 2024 r. Spółka powzięła informację o zarejestrowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Oddziału B. LTD – E. Sp. z o.o. - Oddział w Polsce z siedzibą przy ul. (...), zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy (...) pod numerem KRS: (...) (dalej jako: Oddział). Zgodnie z informacjami przekazanymi przez B. LTD, Oddział zatrudniał do (...) pracowników. Dla celów podatkowych Oddział będzie miał status stałego zakładu (stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej) B. LTD na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zadaniem Oddziału w Rzeczypospolitej Polskiej będzie prowadzenie części działalności badawczo-rozwojowej B. LTD, a także koordynacja świadczenia usług przez Spółkę na rzecz B. LTD oraz kontrola ich jakości. Przy czym faktycznym odbiorcą usług, tak jak przed utworzeniem Oddziału, będzie B. LTD na terytorium Państwa Izrael. To B. LTD będzie odbierać usługi, korzystać z ich rezultatów i czerpać korzyści ekonomiczne z rezultatów usług świadczonych przez Spółkę. Oddział nie będzie występował jako odbiorca usług i nie będzie wykorzystywał rezultatów świadczonych usług w jakikolwiek sposób w swojej działalności. Rola Oddziału będzie ograniczona do wykonywania przez jego pracowników w interesie B. LTD technicznej funkcji koordynowania procesu świadczenia usług przez Spółkę oraz kontrolowania jakości ich świadczenia.
Art. 28b ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Powyższy przepis ustawy o VAT powoduje konieczność uzyskania przez Spółkę indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie zastosowania art. 28b ust. 1 i 2 ustawy o VAT w kontekście opisanej powyżej działalności usługowej na rzecz B. LTD.
Pytanie
Czy dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług ulegnie zmianie określenie miejsca świadczenia usług opisanych w niniejszym wniosku świadczonych przez Spółkę na rzecz B. LTD w związku z utworzeniem Oddziału B. LTD na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli odbiorcą usług będzie B. LTD na terytorium Państwa Izrael?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Spółki, utworzenie przez B. LTD Oddziału na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie pociąga za sobą zmian w zakresie określenia miejsca świadczenia usług dla celów podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2.eksport towarów;
3.import towarów na terytorium kraju;
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z treści art. 5 wynika, że czynności polegające na świadczeniu usług podlegają opodatkowaniu VAT tylko wtedy, gdy są świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Eksport usług nie podlega opodatkowaniu VAT.
Zasady ustalania miejsca świadczenia usług określają art. 28a - 28o ustawy o VAT.
Ogólna zasada ustalania miejsca świadczenia usług zawarta jest w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT i sformułowana jest następująco - miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Zasada ogólna ma zastosowanie do wszystkich przypadków świadczenia usług, z wyjątkiem tych, do których stosuje się art. 28b ust. 2-4, a także art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n przewidują szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług.
Na podstawie ww. zasady ogólnej z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, usługi świadczone przez Spółkę na rzecz B. LTD nie podlegały wcześniej opodatkowaniu VAT. Artykuł 28b ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W naszym rozumieniu przepisu art. 28b ust. 2 ustawy o VAT, usługi świadczone na rzecz spółki niebędącej rezydentem i posiadającej Oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będą podlegały opodatkowaniu VAT w Polsce tylko wtedy, gdy (łącznie):
- usługi są przeznaczone bezpośrednio dla Oddziału znajdującego się w na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i są świadczone bezpośrednio na rzecz Oddziału;
- to Oddział bezpośrednio korzysta z usług i przeznacza rezultaty świadczonych usług do swojej (Oddziału) działalności prowadzonej w Polsce.
W przypadku, gdy warunki te nie są spełnione, a usługobiorcą jest spółka niebędąca rezydentem (B. LTD) na terytorium państwa jej siedziby (Państwo Izrael) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, samo istnienie Oddziału na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie powoduje przeniesienia miejsca świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W odniesieniu do przedmiotu niniejszego wniosku Spółka uważa, że utworzenie przez B. LTD Oddziału na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie spowoduje przeniesienia miejsca świadczenia usług świadczonych przez Spółkę na rzecz B. LTD z terytorium Państwa Izrael na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wskazano powyżej, pomimo utworzenia Oddziału na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to B. LTD prowadząca działalność gospodarczą na terytorium Państwa Izrael będzie w dalszym ciągu odbiorcą usług świadczonych przez Spółkę. Tym samym, B. LTD, a nie Oddział, będzie odbiorcą usług, będzie korzystać z ich rezultatów i czerpać korzyści ekonomiczne z rezultatów świadczenia usług przez Spółkę. W tym przypadku określenie miejsca świadczenia usług nastąpi na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, a mianowicie za miejsce świadczenia usług zostanie uznane miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Takim miejscem jest Państwo Izrael.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:
opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2.eksport towarów;
3.import towarów na terytorium kraju;
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy:
rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:
przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy.
Stosownie do art. 28a ustawy:
na potrzeby stosowania ww. rozdziału:
1.ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
a.podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
b.osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
2.podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.
Wskazany powyżej art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy:
miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.
Natomiast jak stanowi art. 28b ust. 2 ustawy:
w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Z niniejszych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.
Z treści wniosku wynika, że głównym przedmiotem działalności A. Sp. z o.o. (Wnioskodawca lub Spółka) jest świadczenie na podstawie Umowy usług związanych z tworzeniem nowych (...) oraz obsługą aktywnych (...). Usługi te świadczone są na rzecz kontrahenta tj. B. LTD z siedzibą w Izraelu będącego jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy. Świadczenia wykonywane przez Spółkę polegają m.in. na dostawie i obsłudze oprogramowania, usługach w zakresie tworzenia przedmiotów własności intelektualnej i przenoszenia praw majątkowych, usługach w zakresie umieszczania i przetwarzania informacji na stronach internetowych oraz na wsparciu technicznym oraz doradczym dla użytkowników końcowych (...). Usługi świadczone przez Spółkę na rzecz B. LTD nie podlegają opodatkowaniu VAT na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, gdyż B. LTD jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, a miejscem świadczenia usług wynikających z Umowy jest siedziba B. LTD w Państwie Izrael. W listopadzie 2024 r. Spółka powzięła informację o zarejestrowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Oddziału B. LTD – E. Sp. z o.o. - Oddział w Polsce. Dla celów podatkowych Oddział będzie miał status stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej B. LTD na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zadaniem Oddziału w Rzeczypospolitej Polskiej będzie prowadzenie części działalności badawczo-rozwojowej B. LTD, a także koordynacja świadczenia usług przez Spółkę na rzecz B. LTD oraz kontrola ich jakości. Przy czym faktycznym odbiorcą usług, tak jak przed utworzeniem Oddziału, będzie B. LTD na terytorium Państwa Izrael.
Na tle tak przedstawionego opisu sprawy Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy w związku z utworzeniem Oddziału B. LTD na terytorium Polski ulegnie zmianie określenie miejsca świadczenia usług opisanych w niniejszym wniosku świadczonych przez Spółkę na rzecz B. LTD, jeżeli odbiorcą usług będzie B. LTD na terytorium Państwa Izrael.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości należy wskazać, że zgodnie z cytowanym powyżej art. 28b ust. 1 i 2 ustawy miejscem świadczenia usług (innych niż wskazanych w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n) jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, natomiast w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W analizowanej sprawie Spółka dotychczas świadczyła usługi związane z tworzeniem nowych (...) oraz obsługą aktywnych (...) na rzecz usługobiorcy tj. B. LTD, który posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Izraela. W związku z powyższym miejsce świadczenia ww. usługi ustalane było na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT tj. w miejscu siedziby B. LTD w Państwie Izrael. Jednakże w listopadzie 2024 r. usługobiorca zarejestrował na terytorium Polski swój Oddział. Przy czym, jak wynika z wniosku, pomimo utworzenia przez B. LTD Oddziału na terytorium Polski faktycznym odbiorcą usług świadczonych przez Spółkę, tak jak przed utworzeniem Oddziału, będzie B. LTD na terytorium Państwa Izrael. To B. LTD będzie odbierać usługi, korzystać z ich rezultatów i czerpać korzyści ekonomiczne z rezultatów usług świadczonych przez Spółkę. Oddział nie będzie występował jako odbiorca usług i nie będzie wykorzystywał rezultatów świadczonych usług w jakikolwiek sposób w swojej działalności. Rola Oddziału będzie ograniczona do wykonywania przez jego pracowników w interesie B. LTD technicznej funkcji koordynowania procesu świadczenia usług przez Spółkę oraz kontrolowania jakości ich świadczenia. Mając na uwadze powyższe informacje należy uznać, że skoro usługobiorca (B. LTD) posiada siedzibę na terytorium Izraela i usługi nie będą świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy znajdującego się na terytorium Polski to miejscem świadczenia usług związanych z tworzeniem nowych (...) oraz obsługą aktywnych (...) stosowanie do art. 28b ust. 1 ustawy, będzie miejsce siedziby usługobiorcy, tj. Izrael.
Podsumowując, utworzenie przez B. LTD Oddziału na terytorium Polski nie spowoduje zmiany miejsca świadczenia usług realizowanych przez Spółkę, bowiem usługi związane z tworzeniem nowych (...) oraz obsługą aktywnych (...) nie będą świadczone dla Oddziału będącego stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej B. LTD na terytorium Polski, lecz odbiorcą ww. usług nadal będzie B. LTD z siedzibą w Izraelu.
W konsekwencji Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.