Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: „A” oraz projektu pn.: „B”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...)(zwana dalej „Izba”) działa na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych, przepisów wydanych na podstawie niniejszej ustawy oraz zgodnie z postanowieniami Statutu Izby. Izba jest dobrowolną organizacją samorządu gospodarczego, zrzeszającą przedsiębiorców i reprezentującą interesy gospodarcze w zakresie prowadzonej przez nich działalności.

Zgodnie ze Statusem Izby, do zadań Izby należy m. in.:

reprezentowanie interesów przedsiębiorców, w szczególności wobec organów państwa, jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, organizacji krajowych i zagranicznych,

działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości,

współudział w tworzeniu warunków sprzyjających prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym w zakresie współpracy gospodarczej z zagranicą,

działanie na rzecz rozwoju i podnoszenia poziomu kształcenia zawodowego, wspieranie nauki zawodu oraz doskonalenia zawodowego pracowników,

promowanie i wdrażanie zasad społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców oraz kształtowanie zasad etyki i społecznie akceptowalnych norm postępowania w stosunkach gospodarczych,

działanie na rzecz godzenia interesów pracodawców, pracowników oraz dobra publicznego,

współpraca z uczelniami i instytucjami naukowo-badawczymi,

inspirowanie i realizowanie zadań ukierunkowanych na podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki, w tym szczególnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw,

działania na rzecz kreowania postaw proinnowacyjnych oraz wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki, w tym również promocji nowych technologii i budowania społeczeństwa opartego na wiedzy.

Źródłem finansowania zadań statutowych Izby są:

składki członkowskie,

dotacje, dofinansowania i subwencje,

darowizny, zapisy i spadki,

wpływy z działalności statutowej,

dochody z działalności gospodarczej prowadzonej przez Izbę,

dochody z nieruchomości i ruchomości stanowiących własność lub będących w użytkowaniu Izby,

zaciągnięte kredyty i pożyczki,

inne wpływy.

Zgodnie z treścią Statutu, Izba może prowadzić działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności gospodarczej Izby jest między innymi organizacja targów i wystaw, działalność wydawnicza, organizacja szkoleń i konferencji, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, wynajem pomieszczeń biurowych oraz sali szkoleniowo-konferencyjnych.

Wnioskująca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach programu unijnego INTERREG 2021-2027, Izba w marcu 2024 r. złożyła wnioski o dofinansowanie realizacji dwóch projektów, tj. projektu pn: „A” oraz projektu „B”. Wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane i Izba otrzyma dofinansowanie na realizację niniejszych projektów. Projekty będą realizowane w ramach działalności statutowej Izby, nieodpłatnie.

Wydatki na realizację projektów będą pochodziły ze środków pochodzących z dofinansowania ze wskazanego wyżej programu unijnego INTERREG 2021-2027.

W ramach projektu „A”, Izba będzie realizowała m.in. następujące zadania:

(…).

W celu realizacji zadań niniejszego projektu, Izba będzie ponosiła między innymi następujące wydatki:

koszty pracownicze,

koszty związane z organizacją szkoleń oraz kongresu (wynajem sali, materiały szkoleniowe, koszty tłumaczeń symultanicznych, obsługa multimedialna i techniczna, koszty cateringu, wynagrodzenia prowadzących szkolenia i kongres oraz prelegentów, pakiet konferencyjny i inne),

inne koszty.

W ramach projektu „B”, Izba będzie realizowała m.in. następujące zadania:

(…).

W celu realizacji zadań niniejszego projektu, Izba będzie ponosiła między innymi następujące wydatki:

koszty pracownicze,

koszty związane z organizacją warsztatów,

inne.

Realizacja wyżej wskazanych projektów nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej i nie przyniesie żadnych dochodów Izbie. Wszelkie koszty poniesione w celu realizacji projektu zostaną pokryte ze środków unijnych. Dla odbiorców projektów udział w projekcie będzie nieodpłatny.

Pytanie

Czy w świetle opisanego stanu faktycznego, (...), będzie miała prawo do obniżenia należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony, wynikający z faktur potwierdzających poniesione przez Izbę wydatki na realizację opisanych wyżej projektów, tj. projektu pn.: „A” oraz projektu pn.: „B”?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskującej, w opisanym stanie faktycznym, Izbie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony, wynikający z faktur potwierdzających poniesione przez Izbę wydatki na realizację opisanych wyżej projektów, tj. projektu pn.: „A” oraz projektu pn.: „B”.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o podatku VAT), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przysługuje zatem wówczas, gdy zostaną łącznie spełnione dwa warunki. Po pierwsze, odliczenia takiego może dokonać zarejestrowany, czynny podatnik od towarów i usług. Po drugie natomiast, towary i usługi, z których nabyciem podatek ten został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Niniejsza zasada wyklucza zatem, możliwość dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. czynności zwolnionych z opodatkowania lub niepodlegających opodatkowaniu.

W opisanym stanie faktycznym, realizacja dwóch projektów (tj. projektu pn.: „A” oraz projektu pn.: „B”), nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dla odbiorców niniejszych projektów, udział w projekcie jest nieodpłatny. Projekty są przedsięwzięciem, które dla Izby nie przynoszą dochodu, a koszty z nim związane w całości zostaną pokryte ze środków unijnych.

W świetle powyższego, w związku z tym, iż planowane wydatki na realizację opisanych wyżej projektów będą, związane z czynnościami Izby, które nie będą opodatkowane, Wnioskującej nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia należnego podatku VAT o podatek naliczony, wynikający z faktur potwierdzających poniesione wydatki na realizację projektów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto, ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wskazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W analizowanym przypadku Państwa wątpliwości dotyczą możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: „A” oraz projektu pn.: „B”.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że w odniesieniu do realizowanego projektu pn.: „A” oraz projektu pn.: „B”, nie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT od wydatków poniesionych na realizację ww. Projektów. Powyższe wynika z faktu, że w analizowanym przypadku nie będzie spełniona − wskazana w art. 86 ust. 1 ustawy − przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ − jak Państwo wskazali − realizacja wyżej wskazanych projektów nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej i nie przyniesie żadnych dochodów Izbie. Dla odbiorców projektów udział w projekcie będzie nieodpłatny. Ponadto − jak wynika z treści wniosku − planowane wydatki na realizację opisanych wyżej projektów będą związane z czynnościami Izby, które nie będą opodatkowane.

W konsekwencji, nie będą Państwo mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur potwierdzających poniesione przez Państwa wydatki na realizację projektu pn.: „A” oraz projektu pn.: „B”.

Tym samym, Państwa stanowisko uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego, nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Ta interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Państwa opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, w tym w sytuacji, kiedy efekty realizacji projektu pn.: „A” oraz projektu pn.: „B” będą służyły czynnościom podlegającymi opodatkowaniu VAT w rozumieniu art. 5, art. 7 lub art. 8 ustawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.