Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0114-KDIP4-3.4012.671.2024.4.IG

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 25 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków. Uzupełnił go Pan pismem z 19 grudnia 2024 r. (wpływ 20 grudnia 2024 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w której zajmuje się m.in. tworzeniem kursów komputerowych i multimedialnych na zlecenie firmy A. Wnioskodawca opodatkowuje swoje dochody podatkiem liniowym. Zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT.

Czynności w ramach prowadzonej działalności obejmują pełny proces produkcji tych kursów: od pisania scenariuszy, przez montaż i recenzję materiałów, po dodawanie multimediów i tworzenie rekwizytów. Finalne nagrania są realizowane przez współpracownika, jednak Wnioskodawca odpowiada za techniczną jakość i edycję tych materiałów, w tym szczególnie za jakość dźwięku. Wnioskodawca regularnie pracuje z dźwiękiem jako integralnym elementem tworzonych kursów. W ostatnim czasie, w ramach recenzji klientów, zwracano uwagę na problemy z jakością dźwięku, szczególnie na tzw. „szeleszczące głoski”, które przypominają problemy z udźwiękowieniem polskich filmów. Widzowie wyraźnie wskazali, że jakość dźwięku negatywnie wpływa na odbiór treści, co zmniejsza ich zaangażowanie w kursy i ogólne zadowolenie z produktu.

W odpowiedzi na te uwagi, Wnioskodawca zamierza zakupić wysokiej klasy głośniki Monitor (...) lub sprzęt o zbliżonych parametrach, które pozwolą na precyzyjną analizę i optymalizację dźwięku. Głośniki będą zainstalowane w miejscu prowadzenia działalności/siedzibie Wnioskodawcy. Regularnie będą przeprowadzane testy odsłuchowe, również z udziałem klientów, w celu oceny jakości dźwięku przed publikacją kursów. Wnioskodawca prowadzi działalność pod kilkoma kodami PKD, które uzasadniają potrzebę posiadania tego rodzaju sprzętu, a są to:

  • 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem - obejmuje tworzenie oprogramowania oraz materiałów multimedialnych;
  • 22.29.Z - Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych - związane z tworzeniem rekwizytów do kursów;
  • 62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych - obejmuje szerokie wsparcie techniczne związane z kursami i multimediami;
  • 72.19.Z - Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych - związane z badaniem nowych technologii multimedialnych;
  • 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane - obejmuje tworzenie kursów komputerowych i edukacyjnych;
  • 90.03.Z - Artystyczna i literacka działalność twórcza - obejmuje działalność twórczą, w tym produkcję multimediów i materiałów dydaktycznych.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od 12 października 2020 r. Wnioskodawca prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów. Koszty uzyskiwania przychodów, będą rozliczane w dacie poniesienia kosztu.

Wnioskodawca zakupi kilka głośników. W szczególności będą to:

  • dwie sztuki kolumn podłogowych, wolnostojących: Monitor (...),
  • jedna sztuka Kolumny centralnej Monitor (...),
  • dwie sztuki kolumny wiszącej, naściennej Monitor(...).

Wnioskodawca nie planuje zakupu jednostek typu wzmacniacz, nadajnik lub odbiornik. Wnioskodawca nie planuje też zakupu kabli głośnikowych i innych akcesoriów. Wszystkie z wymienionych rzeczy, które są potrzebne do działania kolumn głośnikowych, Wnioskodawca już posiada.

Głośniki będą spełniały definicję środka trwałego, tj. będą stanowiły własność Wnioskodawcy, nabyte na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, o przewidywanym okresie dłuższym niż rok, kompletne i zdatne do używania.

Głośniki będą zakwalifikowane do: grupa 6 podgrupa 62 rodzaj: 622: urządzenia do zapisywania i odtwarzania dźwięku Rodzaj ten obejmuje:

  • gramofony, odtwarzacze CD i DVD oraz pozostałe urządzenia do odtwarzania dźwięku,
  • magnetofony, dyktafony i pozostałe urządzenia do zapisu dźwięku,
  • kamery wideo i pozostałe urządzenia wideo do nagrywania i odtwarzania.

Rodzaj ten nie obejmuje:

  • radiokomunikacyjnych urządzeń odbiorczych, sklasyfikowanych w rodzaju 623.

Wnioskodawca wskazuje, że zakup opisanego sprzętu daje Wnioskodawcy możliwość należytego wykonania umowy na rzecz Zamawiającego, a w przyszłości również na rzecz innych Zamawiających. Wnioskodawca świadczy usługi, w których jakość dźwięku ma istotne znaczenie dla prawidłowego świadczenia wykonywanych przez niego usług, co wpływa właśnie na możliwości realizacji świadczenia, a także pozyskiwanie kolejnych umów.

Wszystkie wydatki będą faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalność.

Nagrania Wnioskodawcy są finalnie realizowane przez współpracownika prezentacji w miejscu siedziby działalności Wnioskodawcy.

Z umów nie wynika jednoznacznie, że Wnioskodawca jest zobowiązany do zakupu głośników. Umowa zobowiązuje jednak Wnioskodawcę do realizacji usług w sposób profesjonalny i na poziomie zapewniającym należyte wykonanie świadczenia na rzecz Zamawiającego, zgodnie z warunkami, które zostały wskazane w umowie. Środki, które Wnioskodawca zaangażuje w realizację prawidłowego wykonania umowy, nie leżą w gestii Zamawiającego - ten bowiem oczekuje finalnie należytego wykonania umowy, w przeciwnym razie może zostać ona uznana za niewykonaną. Jednakże, aby należycie wykonać umowę, Wnioskodawca (co jest oczywiste) zmuszony jest do zaangażowania odpowiednich środków, tj. odpowiedniego sprzętu: komputera, nagłośnienia, współpracowników. W przeciwnym wypadku Wnioskodawca nie byłby w stanie wykonać umowy w sposób należyty.

Głośniki będą wykorzystywane do celów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, do wszystkich możliwych projektów, które Wnioskodawca będzie realizował w związku z prowadzoną działalnością.

Pytanie

Czy wydatki poniesione na zakup głośników dają Wnioskodawcy prawo do pełnego odliczenia naliczonego VAT z faktury dokumentującej zakup tego sprzętu?

Pana stanowisko w sprawie

Wydatki związane z zakupem głośników dają Wnioskodawcy pełne prawo do odliczenia naliczonego VAT.

Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego regulują przepisy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2024. 361, t.j. z dnia 13 marca 2024 r.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, zgodnie z którym: w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT: kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego) oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być zatem bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą, np. dalszej odprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług przyczynia się pośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Wskazać należy również, że aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go - dla tej czynności - za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W analizowanej sprawie nie ma wątpliwości, że Wnioskodawca działa w charakterze podatnika tego podatku, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w sposób ciągły, zorganizowany do celów zarobkowych. Jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Dodatkowo, prawo do obniżenia należnego VAT o naliczony jest możliwe, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są/będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, towary i usługi nie znajdują się w negatywnym katalogu wprost wyłączającym możliwość odliczenia naliczonego VAT a podatnik posiada fakturę dokumentującą zakup związany z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Zakup głośników będzie wykorzystywał do polepszenia jakości dźwięku. Głośniki, pozwolą na precyzyjną analizę i optymalizację dźwięku w tworzonych przez Wnioskodawcę kursach komputerowych i multimedialnych. Zakup tego rodzaju sprzętu pozwoli Wnioskodawcy na tworzenie kursów o lepszej jakości, co z pewnością wpłynie na lepszy odbiorów kursów. Wobec czego, zdaniem Wnioskodawcy przysługuje mu pełne prawo do odliczenia naliczonego VAT od faktury dokumentującej zakup głośników.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą,

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.  4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przepisy ustawy nie precyzują jednak, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Na mocy art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z ww. regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Mając na względzie powyższe należy wskazać, że zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w której zajmuje się m.in. tworzeniem kursów komputerowych i multimedialnych na zlecenie firmy A. Jest Pan zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT.

Czynności w ramach prowadzonej działalności obejmują pełny proces produkcji kursów: od pisania scenariuszy, przez montaż i recenzję materiałów, po dodawanie multimediów i tworzenie rekwizytów. Finalne nagrania są realizowane przez współpracownika, jednak Pan odpowiada za techniczną jakość i edycję tych materiałów, w tym szczególnie za jakość dźwięku. Regularnie pracuje Pan z dźwiękiem jako integralnym elementem tworzonych kursów. W ostatnim czasie, w ramach recenzji klientów, zwracano uwagę na problemy z jakością dźwięku, szczególnie na tzw. „szeleszczące głoski”. Widzowie wyraźnie wskazali, że jakość dźwięku negatywnie wpływa na odbiór treści, co zmniejsza ich zaangażowanie w kursy i ogólne zadowolenie z produktu.

W odpowiedzi na te uwagi, zamierza Pan zakupić wysokiej klasy głośniki Monitor (...) lub sprzęt o zbliżonych parametrach, które pozwolą na precyzyjną analizę i optymalizację dźwięku. Głośniki będą zainstalowane w miejscu prowadzenia Pana działalności/siedzibie. Regularnie będą przeprowadzane testy odsłuchowe, również z udziałem klientów, w celu oceny jakości dźwięku przed publikacją kursów.

Zakup opisanego sprzętu da Panu możliwość należytego wykonania umowy na rzecz Zamawiającego, a w przyszłości również na rzecz innych Zamawiających. Świadczy Pan usługi, w których jakość dźwięku ma istotne znaczenie dla prawidłowego świadczenia wykonywanych usług, co wpływa na możliwości realizacji świadczenia, a także pozyskiwanie kolejnych umów. Pana nagrania są finalnie realizowane przez współpracownika prezentacji w miejscu siedziby Pana działalności.

Z umów nie wynika jednoznacznie, że jest Pan zobowiązany do zakupu głośników. Umowa zobowiązuje Pana do realizacji usług w sposób profesjonalny i na poziomie zapewniającym należyte wykonanie świadczenia na rzecz Zamawiającego, zgodnie z warunkami, które zostały wskazane w umowie. Środki, które Pan zaangażuje w realizację prawidłowego wykonania umowy, nie leżą w gestii Zamawiającego - ten bowiem oczekuje finalnie należytego wykonania umowy, w przeciwnym razie może zostać ona uznana za niewykonaną. Aby należycie wykonać umowę, jest Pan zmuszony do zaangażowania odpowiednich środków, tj. odpowiedniego sprzętu: komputera, nagłośnienia, współpracowników. W przeciwnym wypadku nie byłby Pan w stanie wykonać umowy w sposób należyty. Głośniki będą wykorzystywane do celów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, do wszystkich możliwych projektów, które będzie Pan realizował w związku z prowadzoną działalnością.

Pana wątpliwości w niniejszej sprawie dotyczą prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup ww. głośników.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku będzie Panu przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia głośników, służących Panu do wytworzenia prawidłowej jakości dźwięku przy tworzonych przez Pana kursach komputerowych i multimedialnych na zlecenie. Jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i wykonuje usługi opodatkowane tym podatkiem. W rozpatrywanej sprawie zostanie spełniony warunek uprawniający do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących poniesione wydatki, tj. związek nabywanych towarów ze sprzedażą opodatkowaną. Zakupione głośniki w sposób bezpośredni przyczynią się do poprawy jakości dźwięku, świadczonych przez Pana usług.

W konsekwencji będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z opisanymi we wniosku wydatkami.

Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.