Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu dostawczego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca działa jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
Po pozytywnej ocenie formalnej wniosku o dofinansowanie Wnioskodawcy w projekcie nr Wniosku (…) z 11 września 2024 r. prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska: Działanie Ochrona Środowiska i atmosfery, Program priorytetowy 6.2 Zeroemisyjny transport Mój elektryk (2021) na kwotę dofinansowania w wysokości (…) beneficjent został poproszony o uzupełnienie dokumentacji o indywidualną interpretację VAT.
Przedmiotem ww. wniosku jest zakup samochodu dostawczego (…), zakupionego przez Wnioskodawcę 6 września 2024 r. za kwotę netto (…) PLN wraz z należnym VAT w wysokości (…) PLN, co daje (…) PLN brutto.
Charakterystyka pojazdu: pojedyncze drzwi boczne, elektryczny o mocy 50 kWh, automatyczna skrzynia biegów, liczba miejsc: 3, 6 poduszek powietrznych, automatyczne światła z czujnikiem zmierzchu, centralny zamek sterowany zdalnie, drzwi tylne z kątem otwarcia 180°, elektryczny hamulec postojowy, kanapa dwumiejscowa po stronie pasażerów, klimatyzacja, pełnowymiarowe koło zapasowe, port USB, podgrzewane lusterka zewnętrzne, system Bluetooth, system monitorowania ciśnienia w oponach, ABS, system wspomagający zjazd ze wzniesienia, przestrzeń ładunkowa z podłogą polipropylenową z 6 uchwytami w podłodze, tempomat, czujniki parkowania. Szerokość całkowita: 1,8 m, długość całkowita: 4,5 m, wysokość całkowita: 1,8 m. Samochód wyposażony jest w ładowarkę oraz kabel zasilający, podstawowa ładowarka ścienna z trójfazowym gniazdem (stacja ładowania) o mocy 22 kW.
Samochód niezbędny jest do bieżącego funkcjonowania Szpitala. Podstawowa funkcja to transport narzędzi do sterylizacji. Ze względu na brak sterylizatorni w Szpitalu narzędzia są transportowane do szpitala, z którym Wnioskodawca ma podpisaną umowę na tą usługę.
Ponadto wykorzystywany jest do transportu badań histopatologicznych, zaopatrzenia oraz przewozu materiałów dla (…).
W ww. wniosku o dofinansowanie realizacji projektu Wnioskodawca w (…) ujął podatek VAT jako wydatek kwalifikowalny, ponieważ nie miał możliwości odzyskania tego podatku.
Wnioskodawca w (…) dokonuje sprzedaży objętej stawką ZW i 23%.
Z uwagi na prowadzone przez Szpital badania kliniczne opodatkowane stawką podstawową wynika konieczność stosowania proporcji (art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług), której wskaźnik wyniósł 3% w roku 2023 i obecnie.
Odliczeniu podlega tylko VAT z zakupu następujących usług: energii, unieszkodliwiania odpadów, ścieków, rozmów telefonicznych, żywienia pacjentów, prania, sprzątania, ogrzewania.
Zakup samochodu nie jest związany z badaniami klinicznymi - dotyczy wyłącznie działalności podstawowej jednostki.
Pytanie
Czy w odniesieniu do realizowanego wniosku - zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - istnieje możliwość odzyskania przez Wnioskodawcę w (…), podatku VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji, Wnioskodawcy w (…) nie przysługuje prawo do odzyskania podatku VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Stosownie do art. 87 ust. 1 ustawy:
w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy:
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku
W analizowanej sprawie wątpliwości dotyczą ustalenia, czy przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku zakupem samochodu dostawczego.
Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku nie przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy. W rozpatrywanej sprawie nie jest spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących zakupy dokonane w związku z realizowanym projektem, tj. związek nabywanych towarów i usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Jak wynika z opisu sprawy, zakupili Państwo samochód dostawczy. Samochód jest niezbędny do Państwa bieżącego funkcjonowania. Podstawowa funkcja to transport narzędzi do sterylizacji. Ponadto samochód ten wykorzystywany jest do transportu badań histopatologicznych, zaopatrzenia oraz przewozu materiałów dla (…).
Dokonują Państwo sprzedaży objętej zwolnieniem od podatku VAT oraz stawką 23%. Z uwagi na prowadzone przez Państwa badania kliniczne opodatkowane stawką podstawową wynika stosują Państwo proporcję (art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Przy czym zakup samochodu nie jest związany z badaniami klinicznymi (opodatkowanymi stawką 23%) – dotyczy wyłącznie Państwa działalności podstawowej.
Zatem z wniosku wynika, że zakupiony przez Państwa samochód dostawczy nie jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
W konsekwencji, nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku zakupem samochodu dostawczego, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, jak również nie mają Państwo prawa do otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.
Zatem Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pojęcie „kosztu kwalifikowalnego” nie jest pojęciem podatkowym i organy podatkowe nie są właściwe do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowalnym. W związku z powyższym nie zająłem stanowiska w tej sprawie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.