Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - 0112-KDIL1-1.4012.759.2024.2.AR

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.759.2024.2.AR

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 4 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku świadczonych przez Pana usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Uzupełnił go Pan pismem z 30 grudnia 2024 r. (wpływ 30 grudnia 2024 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2024.226 t. j. z dnia z 2 lutego 2024 r., ze zm.) podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży kursów online. Dodatkowo Wnioskodawca prowadzi medytacje, których nadrzędnym celem jest poprawa zdrowia psychicznego oraz emocjonalnego. Medytacje pomagają wyciszyć umysł i zrelaksować ciało. Dodatkowo pomagają zwrócić uwagę na miejsca w ciele, które wymagają leczenia. Dzięki przeprowadzonym sesjom pacjenci są w stanie samodzielnie zdiagnozować problem.

Natomiast przeprowadzane przez Wnioskodawcę kursy online, tłumaczą jak ważne jest zdrowie psychiczne. Kursy mają na celu zachęcać do aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania. Zgłaszane są przypadki wyjścia z depresji oraz nałogów, takich jak palenie papierosów, picie alkoholu oraz zażywanie innych środków odurzających. Często zgłaszane są poprawy w zachowaniu swoich najbliższych, w tym dzieci. Medytacje przeprowadzone przez Wnioskodawcę wyciszają szalejące emocje i poprawiają jakość snu. Wiele problemów zdrowotnych dziedziczymy po rodzinie – medytacje Wnioskodawcy oraz kursy online pomagają dotrzeć do pierwotnego miejsca, od którego się to wszystko zaczęło.

Wiele osób korzystających z kursów oraz medytacji zmaga się z problemami związanymi z odejściem swoich najbliższych. W konsekwencji, sesje mają na celu pomóc przejść traumę i przepuścić wszystkie trudne emocje. Jednym z największych benefitów korzystania z narzędzi Wnioskodawcy jest otwartość do trudnych rozmów z najbliższymi. Pomagają one uniknąć wielu nieszczęśliwych wypadków i przemocy. Medytacja oraz kursy online pomagają lepiej zrozumieć oraz ułatwiają przejęcie kontroli nad swoim życiem. Dodatkowo pomagają wprowadzić harmonię pomiędzy własnymi myślami, uczuciami i zachowaniem. W czasach, w których jesteśmy bardzo mocno stymulowani wieloma zewnętrznymi bodźcami, medytacja i kursy online pomagają wylogować się na chwilę z tego pędzącego świata i zwrócić uwagę na to, co jest dla nas naprawdę w życiu ważne. Celem kursów i medytacji jest więc jednoznacznie poprawa zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego kursantów.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy

Na poniższe pytania z wezwania, wskazał Pan:

1.  „Czy jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to od kiedy (należy podać miesiąc, dzień i rok) i z tytułu prowadzenia jakiej dokładnie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą?

Tak, Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT od 17 lipca 2023 roku. Działalność prowadzona jest w zakresie: sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domeny sprzedaży wysyłkowej (…).

2.  Jakie konkretnie usługi są przedmiotem Pana pytania sformułowanego we wniosku? Przedmiotem wniosku są usługi medytacji i szkoleń. W czasie szkoleń Wnioskodawca wykorzystuje różne metody, które pomagają ratować życie lub służą ogólnej poprawie zdrowia. W tym celu wykorzystywane są różne techniki oraz zabiegi psychologiczne takie jak (...). Czynności są wykonywane w ramach pakietów terapeutycznych.

a)  czy są to wyłącznie świadczone przez Pana usługi w zakresie usług medytacji i prowadzenia kursów on-line? Jeżeli nie, proszę wskazać, jakie jeszcze dokładnie usługi są przedmiotem Pana zapytania.

Większość usług Wnioskodawca wykonuje zdalnie za pomocą platform przystosowanych do organizowania takich spotkań. Każde spotkanie w tym cyklu odbywa się na stronie (…). W ciągu roku Wnioskodawca organizuję również szkolenia stacjonarne, które również są nagrywane i udostępniane na stronie, jednakże przedmiotem wniosku są wyłącznie szkolenia terapeutyczne online.

b)  jakie dokładnie usługi świadczy Pan w ramach usług medytacji i usług przeprowadzania kursów on-line?

W ramach usług medytacji i usług przeprowadzenia kursów on-line Wnioskodawca przeprowadza szereg rozwiązań, które pomagają naprowadzić pacjenta na konkretny obszar z przeszłości. W ramach świadczonych usług wykonywane są czynności takie jak: (…)

3.  Ponadto, proszę wskazać odrębnie dla poszczególnych usług objętych pytaniem:

a)  na czym konkretnie polegają świadczone przez Pana usługi? Proszę opisać przebieg ich świadczenia oraz wskazanie, jakie czynności wykonuje Pan na rzecz konkretnego klienta korzystającego z Pana usług.

Wnioskodawca tworzy narzędzia online (medytacje i szkolenia), które naprowadzają pacjenta na pierwotne miejsce powstania problemu (fizycznego, emocjonalnego lub umysłowego).

Przy czym medytacje i szkolenia należy rozumieć tutaj łącznie, jako jedną usługę kompleksową. Każdy taki problem ma pierwotne miejsce powstania i zapisuje się w naszej podświadomości. (…) Wnioskodawca posiada kilka autorskich rozwiązań, (...). Ma to później bezpośredni związek z naszym zdrowiem, relacjami, finansami, samorealizacją oraz wolnym czasem dla siebie. (…)

b)  jaki jest główny cel świadczonych przez Pana usług, będących przedmiotem Pana zapytania?

Głównym celem jest uświadomienie pacjentom, że bez względu na trudności, możemy sobie poradzić i zmienić swoje życie. Do tego potrzebne jest przeniesienie wszystkich problemów na kartkę i świadome zarządzanie nimi, (…).

c)  czy bezpośrednim celem poszczególnych usług będących przedmiotem Pana pytania jest opieka medyczna służącą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia? Jeżeli tak, to w jaki sposób dana usługa poprawia stan zdrowia pacjenta oraz w czym przejawia się profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia poszczególnych usług?

Tak, celem świadczonych usług jest opieka medyczna służącą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Tłumione emocje, często są początkiem wielu chorób. Choroby (...).

d)  czy świadczone przez Pana usługi, będące przedmiotem Pana pytania, są wykonywane na podstawie wskazań medycznych (jakich?)?

Nie, przed zajęciami Wnioskodawca nie kieruje pacjentów na badania przed rozpoczęciem czynności.

e)  czy przedmiotowe usługi, będące przedmiotem Pana zapytania, są wykonywane w celu poprawy wyglądu, bądź samopoczucia pacjenta i nie są to działania skierowane na leczenie choroby? Jeżeli tak, to które.

Świadczone, przez Wnioskodawcę usługi są wykonywane w celu poprawy zdrowia, które zostało zniszczone przez brak kontroli nad emocjami pacjenta. Pacjenci przywracają w swoim organizmie naturalny stan równowagi emocjonalnej, który rzutuje na wszystkie obszary naszego życia. (...). Wzrasta pewność siebie, oraz ilość życiowej energii.

f)   czy dana usługa jest wykonywana wyłącznie w celu terapeutycznym w ramach opieki medycznej nad pacjentem?

Tak, zajęcia nie mają na celu poprawy wyglądu, a są ukierunkowane na opiekę medyczną nad pacjentem i do finalnej poprawy jego stanu zdrowia.

g)  czy przedmiotowe usługi wykonywane są przez Pana wyłącznie dla osób, u których dokonano rozpoznania chorób, czy też wykonywane są również w celu poprawy samopoczucia pacjenta?

Prowadzone przez Wnioskodawcę zajęcia są skierowane dla wszystkich od ludzi niepełnosprawnych po ludzi z myślami samobójczymi i uzależnieniami. Najczęściej trafiają z polecenia innych ludzi, którzy dokonali swojej wewnętrznej przemiany. Dokładnie w taki sposób Wnioskodawca (…). Dodatkowo z usług korzystają wszyscy ludzie, w tym także inni terapeuci, czy psychologowie. Praca Wnioskodawcy nie koliduje z innymi, ponieważ opiera się na wewnętrznej i samodzielnej pracy pacjenta do której Wnioskodawca tylko nakierowuje i daje wskazówki. Często do Wnioskodawcy, zgłaszają się stacjonarnie inni terapeuci, którzy szukają rozwiązań, których nie ma w książkach, spoza głównego nurtu medycyny.

h)  jakie schorzenia są likwidowane w wyniku świadczonych przez Pana usług?

W wyniku świadczonych usług likwidowane są schorzenia takie jak (...).

i)   czy poszczególne usługi zmierzają do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu? Jeżeli tak, to jakich konkretnie?

Tak, świadczone usługi zmierzają do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu. W szczególności wymienić można depresję (która długotrwała i nieleczona może prowadzić do samookaleczeń czy samobójstwa), ale również problemy z sercem związane z nadmiarem stresu.

j)   czy poszczególne usługi mają na celu zahamowanie postępu lub powikłań istniejącej choroby, bądź zapobieganiu powstawania niekorzystnych wzorców zachowań, które przyczyniają się do podwyższenia ryzyka choroby, jeżeli tak, to jakich?

Tak, usługi Wnioskodawcy mają na celu zahamowanie postępu lub powikłań istniejących chorób, bądź zapobieganiu powstawaniu niekorzystnych wzorców zachowań, które przyczyniają się do podwyższenia ryzyka choroby. Pacjenci przywracają w swoim organizmie naturalny stan równowagi emocjonalnej, który rzutuje na wszystkie obszary naszego życia. Uspokaja się oddech i zaczynamy panować nad emocjami. Zatrzymujemy powtarzające się negatywne schematy rodowe (traumy i choroby). Wzrasta pewność siebie, oraz ilość życiowej energii.

k)  czy podstawowym celem przedmiotowych usług jest zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jego rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie (tj. profilaktyka zdrowia)? Jeżeli tak, jaki wpływ na profilaktykę zdrowia mają przedmiotowe usługi.

Tak, celem usług jest zapobieganie chorobom oraz innym niekorzystnym zjawiskom zdrowotnym przed ich rozwinięciem. Celem terapii jest uświadomienie pacjentom, że bez względu na trudności, możemy sobie poradzić i zmienić swoje życie. Do tego potrzebne jest przeniesienie wszystkich problemów (...).

4.  Jeśli usługi, które są przedmiotem Pana zapytania, nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia to należy wskazać, czy stanowią one usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki medycznej służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia?

Tak, zdaniem Wnioskodawcy usługi są ściśle związane z usługami z zakresu opieki medycznej służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Uderzenie w punkty akupunkturowe podczas myślenia o wydarzeniu wywołującym lęk ma wpływ na poprawę stanów takich jak: zaburzenia lękowe, fobie czy zespoły stresu pourazowego. Techniki stosowane przez Wnioskodawcę są podobne do technik stosowanych przez psychoterapetów. (…). W konsekwencji zajęcia mają na celu opiekę medyczną służącą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia psychicznego.

Jeżeli tak, należy wskazać:

a)   na czym ten ścisły związek polega?

Tak, zdaniem Wnioskodawcy świadczone przez niego usługi mają ścisły związek z usługami związanymi ze świadczeniem usług w zakresie opieki medycznej służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Warto zwrócić uwagę, że uczestniczenie w sesjach terapeutycznych jest bardzo ważną dziedziną życia człowieka. Zgodnie z (...).

b)  co (jaka usługa i na czym konkretnie polegająca) stanowi usługę podstawową, względem świadczonych przez Pana usług?

Usługę podstawową stanowi terapia, przeprowadzana w formie szkolenia radzenia sobie z emocjami oraz bólem lub traumami.

c)  kto wykonuje ww. usługę podstawową – Pan, czy inny podmiot? Jeśli inny podmiot, to jaki (należy np. wskazać, czy jest to podmiot leczniczy)?

Usługi, Wnioskodawca, wykonuję samodzielnie, przy zastosowaniu własnych technik oraz autorskich rozwiązań. Wnioskodawca nie ma statusu podmiotu leczniczego.

d)  czy usługa podstawowa jest zwolniona od podatku od towarów i usług stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 lub pkt 19 ustawy? Jeśli tak, to na podstawie którego z przepisów.

Usługi, zdaniem Wnioskodawcy mogę korzystać ze zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.

e)  czy ww. usługi nabywane są przez Pana we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej?

Usługi nie są nabywane od podmiotów trzecich. Wnioskodawca samodzielnie sporządza plan terapii. Często w terapii zastosowanie mają autorskie rozwiązania Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie zatrudnia w tym zakresie pracowników ani podwykonawców.

f)   czy odsprzedaje Pan swoim pacjentom w stanie nieprzetworzonym te same usługi, które nabywa Pan od innego podmiotu?

Usługi nie są nabywane od innych podmiotów.

g)  czy głównym celem świadczenia przez Pana usług, które są ściśle związane z usługą podstawową, jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających ze zwolnienia? Informacji należy udzielić oddzielnie do każdej usługi będącej przedmiotem Pana zapytania.

Nie, głównym celem świadczenia usług, przez Wnioskodawcę, nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez konkurencyjne wykonywanie czynności w stosunku do podatników niekorzystających ze zwolnienia. Sytuacja jest zgoła odwrotna – większość psychiatrów, psychologów i terapeutów stanowiących konkurencję dla Wnioskodawcy korzysta obecnie ze zwolnienia przedmiotowego.

5.  Czy prowadzi Pan działalność gospodarczą jako podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 799)?

Nie, Wnioskodawca nie prowadzi działalności jako zarejestrowany podmiot leczniczy o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Jeśli tak, to czy świadczy Pan usługi będące przedmiotem Pana zapytania jako podmiot leczniczy w ramach działalności leczniczej? Proszę o wskazanie dokładnej podstawy prawnej niniejszego przepisu, wskazującej ten podmiot.

Nie, Wnioskodawca nie prowadzi działalności stricte leczniczej, gdyż Wnioskodawca nie posiada również statusu podmiotu leczniczego. Natomiast usługi świadczone przez Wnioskodawcę są niezwykle ściśle związane z poprawą zdrowia i życia jego klientów.

6.  Czy wszystkie usługi będące przedmiotem Pana zapytania są przez Pana świadczone jako podmiot leczniczy w ramach działalności leczniczej w świetle ustawy o działalności leczniczej? Jeżeli nie, to które tak, a które nie.

Nie, usługi będące przedmiotem zapytania nie są świadczone przez podmiot leczniczy w ramach działalności leczniczej w świetle ustawy o działalności leczniczej.

7.  Czy usługi będące przedmiotem Pana zapytania świadczy Pan w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty; pielęgniarki i położnej; medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej; psychologa?

Nie, nie świadczę usług w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Wnioskodawca nie posiada formalnego wykształcenia uprawniającego Pana do wykonywania zawodu psychologa, jednakże posiada szczególne wiedzę i umiejętności w zakresie zdrowia, w szczególności dotyczące energii życiowej. Wnioskodawca prowadzi działalność wykraczającą poza główny nurt medycyny stosując metody, które zbiorczo można określić mianem medycyny alternatywnej.

8.  Jeżeli usługi będące przedmiotem Pana zapytania świadczone są przez Pana, jako osobę wykonującą zawód medyczny, o którym mowa powyżej, proszę wskazać:

a)  jaki zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej Pan wykonuje wraz ze wskazaniem odrębnych przepisów, na podstawie których jest Pan uprawniony do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz wskazać, jakimi legitymuje się Pan kwalifikacjami do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny?

Nie, Wnioskodawca nie posiada wykształcenia medycznego oraz nie wykonuje zawodu medycznego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

b)  czy posiada Pan potwierdzone dyplomem wykształcenie specjalistyczne w zakresie wykonywanych przez siebie usług?

Nie, Wnioskodawca nie posiada takich certyfikatów”.

Pytanie

Czy Wnioskodawca, świadcząc usługi w zakresie wskazanym w stanie faktycznym, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług?

W części E. Przedmiot wniosku w poz. 57. Przepisy prawa podatkowego, które mają być przedmiotem interpretacji wskazał Pan „Art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług”.

Pana stanowisko w sprawie (uzupełnione pismem z 30 grudnia 2024 r.)

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi świadczone przez niego spełniają przesłanki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 18 oraz 19 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U.2024.361 t. j. z dnia 13 marca 2024 r. ze zm.), a zatem Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnieniu podlegają również usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia świadczonych w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, medycznych, o których mowa w art. 2 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, psychologa.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a, zwalnia się od podatku świadczenia usług, o których mowa w ust. 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt. 18 i 19.

Na wstępie warto podkreślić, że ustawa o VAT nie zawiera legalnej definicji działalności leczniczej. Zgodnie z serwisem gov.pl działalność lecznicze to działalność polegająca na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, promocji zdrowia, prowadzeniu działalności dydaktycznej lub badawczej. Biorąc pod uwagę powyższe, trudno wskazać, czym ustawodawca kierował się tworząc zwolnienie przedmiotowe zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19.

W konsekwencji pojęcie działalność lecznicza jest pojęciem szerokim. Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku nie powinny podlegać takie usługi, których celem nie jest ochrona zdrowia, a świadczone usługi nie mają charakteru opieki medycznej. Doskonałym potwierdzeniem powyższej analizy jest wyrok C-106/05 w sprawie L.u.P. Gmbh, w którym Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że: (...) pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” (...) odnosi się do świadczeń, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Również w wyroku C-307/01 w sprawie dAmbrumenil Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił: Jeżeli chodzi o pojęcie świadczenia opieki medycznej (...) pojęcia tego nie można poddać wykładni, która obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.. Ponadto, jak zauważył Rzecznik Generalny w sprawie CopyGene AS vs Skatteministeriet o sygn.: C-262/08: cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia; jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Jak można zauważyć, warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest spełnienie celu niwelowania lub zmniejszenia bólu lub innych problemów zdrowotnych, a także przeciwdziałanie im poprzez profilaktykę zdrowotną w postaci oferowania zleceń i usług. W wyniku korzystania z usług, dochodzi do poprawy jakości życia i zdrowia pacjenta.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, usługi świadczone przez Wnioskodawcę spełniają powyższe cele. Prowadzone szkolenia oraz medytacje na pierwszym miejscu stawiają bowiem właśnie leczniczy charakter. Warto podkreślić, że w celu poprawy jakości życia oraz poprawy samopoczucia niezbędne jest przeprowadzenie kilku sesji.

Analizując przedstawione powyżej regulacje należy zauważyć, że użyte w art. 43 ust. 1 pkt 18 pojęcie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia odpowiada określeniom użytym przez Trybunał Sprawiedliwości UE m.in. w wyroku C-12 w sprawie Unterpertinger postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Warto również zwrócić uwagę na stanowisko Izby Skarbowej w Warszawie wyrażone w interpretacji indywidualnej z 17 czerwca 2014 r. o sygn.: IPPP2/443-327/14-2/KOM, zgodnie z którym: profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

Natomiast w interpretacji indywidualnej z 6 września 2017 r. o sygn.: 0114-KDIP4.4012.302.2017.1.AS, czytamy: z kolei interpretując termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca określając zakres zwolnień, należy zastosować wykładnię literalną, zgodnie z którą wyrażenie to oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie. Jak wskazano w stanie faktycznym, przeprowadzone sesję mogę pozwolić kursantom zwalczyć negatywne emocje (w tym wyzbycie się zachowań autodestrukcyjnych), a nawet pomagają zerwać z uzależnieniami.

Warto również zwrócić uwagę, na interpretację indywidualną z 6 czerwca 2019 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn.: 0115-KDIT1-1.4012.208.2019.2.AJ, w której organ wskazał, że: „wykonywanie zawodu medycznego” należy odnieść do osób, które fachowo, stale i w celach zarobkowych zajmują się wykonywaniem zajęcia mającego związek z medycyną i które mają odpowiednie kwalifikacje. Przez kwalifikacje należy rozumieć zasób wiedzy i umiejętności wymaganych do udzielania świadczeń zdrowotnych. Wnioskodawca od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem rozwiązań, które wykorzystuje na co dzień w swojej pracy. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, jest on osobą wykwalifikowaną w analizowanym zakresie. W opinii Wnioskodawcy, jego doświadczenie w zakresie medytacji oraz pracy z ludźmi, spełnia przesłankę podmiotową analizowanego art. 43 ust. 1 pkt 19.

Obecnie uczestniczenie w sejsach terepatycznych jest bardzo ważną dziedziną życia człowieka. Zgodnie z poglądem wyrażonym przez (...). Podobne stanowisko przyjęła (...). Naukowcy zainteresowali się wpływem technik medytacyjnych stosunkowo niedawno. Badania pokazują, że technik medytacji jest bardzo wiele, np. medytacje oddechowe, medytacja miłującej dobroci, medytacja ruchowa, związana ze skanowaniem ciała i analizą doznań płynących z ciała, medytacja z mantrą (i wiele innych) i każda z tych technik przynosi nieco inne efekty. Warto pamiętać, że medytacja jest ważną techniką samopomocy, ale nie rozwiąże wszystkich problemów. Przy wyborze swojej ulubionej techniki medytacji kieruj się nie tylko rodzajem, ale także swoimi osobistymi preferencjami.

(...).

Zajęcia prowadzone przez Wnioskodawcę mają pozytywny wpływ na poprawę życia osób korzystających z medytacji. Wiele osób, które korzystały z kursów wskazuje, że zmieniło to ich życie, pozwoliło pogodzić się z utratą bliskich oraz pomogło zrozumieć ukryte emocje. Opinie osób korzystających z usług świadczących przez Wnioskodawcę są ogólnodostępne na stronie Wnioskodawcy. Dodatkowo w opiniach przesłanych przez kursantów możemy znaleźć informacje, że dzięki terapii znaleźli nić porozumienia z rodzicami, zrozumieli drugą stronę oraz pozbyli się bólu, który był w nich ukryty od dziecka.

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawca może w swojej opinii skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 oraz 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, może on skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego opisanego w art. 43 ust. 1 pkt 18 lub 19 ustawy o VAT, pomimo braku formalnego wykształcenia medycznego. Wnioskodawca bowiem realizuje w ramach swojej praktyki szkolenia terapeutyczne, których celem i skutkiem jest de facto działalność, która służy poprawie zdrowia i życia klientów Wnioskodawcy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia od podatku VAT oraz określił warunki stosowania zwolnień.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

I tak, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza.

Ponadto zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a) lekarza i lekarza dentysty,

b) pielęgniarki i położnej,

c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2023 r. poz. 991, 1675 i 1972),

d) psychologa.

Należy jednak zauważyć, że ww. przepisy art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy zwalniają od podatku wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, nie zwalniają zatem wszystkich świadczeń, które można wykonać w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze bądź w ramach zawodów medycznych, ale tylko te, które służą określonemu celowi. Zauważyć zatem należy, że wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem – nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od podatku.

Przytoczone powyżej przepisy krajowe w zakresie opieki medycznej stanowią implementację do polskiego porządku prawnego przepisu art. 132 ust. 1 lit. b i c Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym:

Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje:

b)  opieka szpitalna i medyczna oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub, na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze;

c)  świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych, określonych przez zainteresowane państwo członkowskie.

Z powołanych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, które spełniają określone warunki: służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę wprost podmioty. Zwolnienie powyższe ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi.

Precyzując czynności, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia, należy zastosować wykładnię językową.

„Profilaktyka” to wszelkie działania i środki stosowane w celu zapobiegania czemuś niepożądanemu, likwidowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk, to działania i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Zatem profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

„Zachowywanie” rozumiane jest zaś jako dochowanie czegoś w stanie niezmienionym, nienaruszonym lub niezniszczonym mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności, utrzymywanie.

Interpretując słowo „ratowanie” należy odwołać się do słów „ratować” i „ratownictwo”. Ratować to starać się ocalić, zachować coś, natomiast ratownictwo jest rozumiane jako ogół środków i metod ratowania życia ludzkiego i niesienia pomocy w warunkach zagrożenia.

Pojęcie „przywracać” oznacza doprowadzić coś do poprzedniego stanu, wprowadzić coś na nowo, odtworzyć coś w pierwotnej postaci, wznowić, odnowić, sprawić, że ktoś się znajdzie w takiej sytuacji, w takim stanie, w jakim był poprzednio. Pojęcie „przywracanie zdrowia” oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

„Poprawa” to zmiana stanu czegoś na lepsze, poprawienie czegoś, poprawianie się, polepszanie. Z kolei termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca określając zakres zwolnień, zgodnie z wykładnią literalną, oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

Zatem dokonując ustalenia, czy dana usługa medyczna korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług należy ustalić, czy będzie spełniała wyżej określone warunki.

Z utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że zwolnienia stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, które służą unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich i które należy postrzegać w ogólnym kontekście wspólnego systemu podatku VAT (wyrok C-473/08 w sprawie Eulitz, pkt 25). Jak również wielokrotnie podkreślał Trybunał Sprawiedliwości UE w swym orzecznictwie: pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 VI Dyrektywy (obecnie art. 132 Dyrektywy 2006/112/WE Rady) powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika.

Definicja opieki medycznej nie została zawarta ani w krajowych, ani wspólnotowych przepisach podatkowych. W tym zakresie należy szukać wyjaśnienia tych pojęć w bogatym dorobku orzecznictwa wspólnotowego.

W wyroku w sprawie L.u.P. GmbH (C-106/05, pkt 27) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” (…) odnoszą się do świadczeń, które służą diagnozie, opiece oraz w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Pojęcie to zdefiniowano również w wyroku w sprawie d´Ambrumenil (C-307/01, pkt 57), gdzie podkreślono, że pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Ww. pojęcie „usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia” odpowiada określeniom używanym przez Trybunał „postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych”. W pojęciu tym zawierają się również usługi medyczne realizowane w celach profilaktycznych (wyrok w sprawie Unterpertinger, C-212/01, pkt 40).

Ani przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady, ani orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE nie dają podstaw do tego, aby zakresem opieki medycznej podlegającej zwolnieniu objąć wszystkie działania medyczne wynikające z procesu leczenia. Zatem czynności, których celem nie jest ochrona zdrowia, nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie mogą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Stanowisko takie wynika z wyroku w sprawie C-212/01.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku w sprawie Margarete Unterpringer s Pensionsversicherungsanstalt der Arbiter C-212/01 stwierdził, że:

„(…) to cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana, pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie zdrowia, lecz udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących skutki prawne, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi”.

Również z orzeczenia C-384/98 wynika, że preferencji podlegać mogą jedynie te usługi, które mają cel terapeutyczny bądź profilaktyczny, a nie podlegają mu takie, które mają charakter czysto ekspercki i doradczy (np. orzekanie o stanie zdrowia dla potrzeb przyznania renty, bądź dla instytucji ubezpieczeniowych dla ustalenia wysokości składki ubezpieczenia na życie).

Ponadto jak zauważył Rzecznik Generalny w sprawie C-262/08:

„Cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia, jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania”. Rzecznik zauważa również, że: „działalność, którą uznano za części składowe opieki medycznej (leczenia medycznego), obejmuje: opiekę terapeutyczną jako część usługi ambulatoryjnej świadczonej przez wykwalifikowane pielęgniarki; leczenie psychoterapeutyczne świadczone przez wykwalifikowanych psychologów; prowadzenie badań lekarskich bądź pobieranie krwi lub innych próbek do badania pod kątem występowania choroby, na rzecz pracodawców lub ubezpieczycieli, albo poświadczanie zdolności medycznej do odbycia podróży, jeżeli celem tych usług zasadniczo pozostaje ochrona zdrowia zainteresowanych osób; oraz badania medyczne umożliwiające obserwację i zbadanie pacjentów, zanim zajdzie konieczność diagnozowania, rozciągnięcia opieki bądź leczenia potencjalnej choroby, zlecone przez internistów i wykonywane przez zewnętrzne laboratoria prywatne”.

Dokonując oceny przedstawionych okoliczności sprawy należy mieć na względzie zasadę wykładni zwolnień, stanowiących w istocie odstępstwo od generalnej zasady powszechności opodatkowania podatkiem VAT. Tym samym, wszelkie zwolnienia należy interpretować możliwie ściśle i wąsko tak, aby nie doprowadzić do rozszerzenia zwolnień.

Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy świadcząc usługi w zakresie wskazanym w stanie faktycznym, może Pan korzystać ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

W pierwszej kolejności należy wskazać przesłanki dotyczące podmiotów, które muszą być spełnione, aby można było zastosować zwolnienie od podatku VAT dla świadczonych przez Pana usług objętych zakresem wniosku.

Przepisy ustawy nie definiują pojęcia podmiotu leczniczego czy działalności leczniczej. Wobec tego, przy definiowaniu powyższych pojęć należy posiłkować się przepisami ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 799 ze zm.).

Na mocy art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o działalności leczniczej:

Za podmiot wykonujący działalność leczniczą uznaje się podmiot wykonujący działalność leczniczą - podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4, oraz lekarza, pielęgniarkę, fizjoterapeutę lub diagnostę laboratoryjnego wykonujących zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę zawodową, o której mowa w art. 5.

W świetle postanowień art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o działalności leczniczej:

Przez świadczenie zdrowotne należy rozumieć działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Według art. 11 ww. ustawy o działalności leczniczej:

Działalność lecznicza w rodzaju ambulatoryjne świadczenia zdrowotne może obejmować także udzielanie świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem badania diagnostyczne wykonywane w celu rozpoznania stanu zdrowia i ustalenia dalszego postępowania leczniczego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej:

Podmiotami leczniczymi są:

1)  przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2024 r. poz. 236) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,

2)  samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,

3)  jednostki budżetowe, w tym państwowe jednostki budżetowe tworzone i nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, posiadające w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej lub położną podstawowej opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2527),

4)  instytuty badawcze, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2022 r. poz. 498 oraz z 2023 r. poz. 1672),

5)  fundacje i stowarzyszenia, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej,

5a) posiadające osobowość prawną jednostki organizacyjne stowarzyszeń, o których mowa w pkt 5,

6)  osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania,

7)  jednostki wojskowe

– w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 w zw. z art. 100 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej:

Wykonywanie działalności leczniczej wymaga uprzedniego wpisu do rejestru podmiotów wykonywujących działalność leczniczą. Zatem status podmiotu leczniczego uzyskuje się dopiero po uzyskaniu wpisu do ww. rejestru.

Z opisu sprawy wynika, że:

  • nie jest Pan podmiotem leczniczym, w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej;
  • nie wykonuje Pan usług będących przedmiotem wniosku w ramach działalności leczniczej;
  • nie jest Pan wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą jako podmiot leczniczy.

W związku z powyższym – świadcząc usługi objęte zakresem pytania – nie może Pan korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, z uwagi na niespełnienie przesłanki podmiotowej wskazanej w tym przepisie, tj. brak statusu podmiotu leczniczego usługodawcy. Ww. przepis wprost wskazuje, że zwolnieniu na jego podstawie podlegają usługi w zakresie opieki medycznej wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. W świetle wskazanych okoliczności i ww. przepisów ustawy o działalności leczniczej nie spełnia Pan tych warunków bowiem wymienionych we wniosku usług nie świadczy Pan jako określony ustawą podmiot, tj. jako podmiot leczniczy w ramach działalności leczniczej.

Ponownie podkreślić należy, że z powołanych powyżej przepisów prawa jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku VAT – o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy – podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, które spełniają określone warunki: służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez konkretne podmioty, wymienione wprost przez ustawodawcę. Powyższe zwolnienie ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi. Oba ww. warunki muszą być spełnione łącznie.

Skoro nie spełnia Pan przesłanki podmiotowej wskazanej wprost przez ustawodawcę w treści przepisu art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy – nie jest Pan bowiem podmiotem leczniczym prowadzącym działalność leczniczą – to nie jest konieczna dalsza analiza przesłanki przedmiotowej zwolnienia od podatku dla świadczonych przez Pana usług, bowiem – jak już wyżej wskazano – dla zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, zarówno przesłanka podmiotowa, jak i przesłanka przedmiotowa – muszą być spełnione łącznie.

Podsumowanie

Świadcząc usługi w zakresie wskazanym w stanie faktycznym sprawy, nie może Pan korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, z uwagi na niespełnienie przesłanki podmiotowej wskazanej w tym przepisie.

Pana stanowisko, że: „Zdaniem Wnioskodawcy usługi świadczone przez niego spełniają przesłanki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 18 (…) ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U.2024.361 t. j. z dnia 13 marca 2024 r. ze zm.), a zatem Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego” uznałem za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytania). Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. W szczególności dotyczy to kwestii zwolnienia od podatku świadczonych przez Pana usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy. Dodać należy, że w wezwaniu z 23 grudnia 2024 r. nr 0112-KDIL1-1.4012.759.2024.1.AR wskazałem, że Pana pytanie sformułowane we wniosku nie dotyczy kwestii zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego opisu sprawy, wydana interpretacja straci swą aktualność.

W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku w opisie sprawy, wydana interpretacja traci swoją aktualność.

Odnośnie natomiast powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: z 17 czerwca 2014 r. nr IPPP2/443-327/14-2/KOM, z 6 września 2017 r. nr 0114-KDIP4.4012.302.2017.1.AS oraz z 6 czerwca 2019 r. nr 0115-KDIT1-1.4012.208.2019.2.AJ – należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie. Powołane przez Pana ww. interpretacje podatkowe zostały wydane w odmiennym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.