Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0113-KDIPT1-2.4012.866.2024.1.MC

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.866.2024.1.MC

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

-    braku obowiązku dokonania korekt podstawy opodatkowania wykazanych na fakturach dokumentujących sprzedaż usługi produkcyjnej/montażu na rzecz Spółki matki w związku z dokonywaną korektą rentowności,

-    dokumentowania korekty rentowności usługi produkcyjnej/montażu przy pomocy not księgowych lub innych dokumentów księgowych niestanowiących faktur/faktur korygujących.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce (dalej „Spółka” lub „Wnioskodawca”). Spółka jest zarejestrowana na potrzeby VAT w Polsce, posiada siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest (...).

Jedynym wspólnikiem Spółki jest … z siedzibą na terytorium Danii (dalej jako „Spółka matka”). Spółka matka jest zarejestrowana na VAT w Danii oraz posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Danii.

Zarówno Spółka, jak i Spółka matka należą do międzynarodowej grupy … (dalej jako „Grupa …”). Przedmiotem działalności Grupy jest (...), a jej działalność podzielona jest na trzy oddzielne obszary biznesowe - … . Każdy obszar biznesowy posiada własny zarząd operacyjny odpowiedzialny za zyski i działa odizolowany od pozostałych obszarów biznesowych. Spółka i Spółka matka należą do grupy operacyjnej … .

W ramach grupy … Spółka matka opracowuje i wytwarza elektroniczne urządzenia sterujące dla różnego rodzaju ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oraz zadań przemysłowych. Rozwiązania są dostosowywane do potrzeb poszczególnych klientów na podstawie istniejących modułowych elementów. Spółka matka wytwarza szereg elektronicznych interfejsów w formie inteligentnych ekranów, a także opracowuje wydajne karty I/O dostosowane do zastosowań klienta.

Zgodnie z przyjętym modelem biznesowym Spółka świadczy na rzecz Spółki matki usługi produkcji na materiale powierzonym (w szczególności obejmującej montaż komponentów elektronicznych na płytkach … według poleceń i wskazań Spółki matki) (dalej jako „usługa produkcyjna/montażu”), z wykorzystaniem zasobów ludzkich z Polski, na powierzonym magazynie duńskim, na powierzonym (leasing) sprzęcie, w technologii duńskiej. Spółka nie świadczy i nie planuje świadczyć usług na rzecz podmiotów niepowiązanych.

Oprócz usługi produkcyjnej/montażu Spółka świadczy na rzecz Spółki matki także usługi dodatkowe, a mianowicie:

a)usługi kontroli jakości, polegające na wykonywaniu kontroli jakości na podstawie instrukcji ze strony Spółki matki,

b)usługi logistyki wewnętrznej oraz wsparcia w planowaniu produkcji i dostaw, polegającej na określaniu harmonogramu produkcji z uwzględnieniem dostępnych możliwości produkcyjnych, czasu potrzebnego na konserwację, dostępności wymaganych komponentów, dostaw i wyrobów będących w toku produkcji, na podstawie określonego przez Spółkę matkę zapotrzebowania na produkty,

c)usługi utrzymywania gotowości produkcyjnej, polegającej na dostosowaniu wielkości posiadanych środków produkcji oraz zasobów ludzkich do wymogów Spółki matki oraz utrzymywaniu mocy produkcyjnych Spółki w gotowości i do dyspozycji Spółki matki,

d)usługi operacji na magazynie materiału powierzonego, polegające na przeprowadzaniu na magazynie materiału powierzonego, w ramach którego Spółka świadczy usługi, operacji:

  • finansowych w zakresie inwentaryzacji rocznej magazynu powierzonego oraz inwentaryzacji cząstkowych kluczowych komponentów,
  • logistycznych w zakresie przyjęcia komponentów na magazyn dostarczanych od klienta, przyjęcia komponentów na magazyn dostarczanych od dostawców klienta, operacji w systemie (...), obsługi i transportu pomiędzy magazynami zewnętrznymi a magazynem głównym materiału powierzonego,
  • jakościowych w zakresie obsługi niezgodności na materialne powierzonym zgodnie z systemem (...) klienta, inspekcji jakościowej i ilościowej materiału powierzonego (tzw. Incoming Material Inspection).

Na podstawie ustaleń między Spółką a Spółką matką określono sposób ustalania wynagrodzenia za świadczenie usługi produkcyjnej/montażu polegający na tym, że za świadczenie na rzecz Spółki matki Spółce przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej jako suma wszystkich kosztów poniesionych w związku z wykonaniem usługi produkcyjnej/montażu, która powiększona zostanie o marżę.

Na potrzeby udokumentowania rynkowego charakteru transakcji kontrolowanej dokonywanej między Spółką a Spółką matką jako podmiotami powiązanymi, przeprowadzona została analiza oparta na wyszukiwaniu szeroko porównywalnych spółek niekontrolowanych wykonujących (zasadniczo) podobne funkcje, podejmujących (zasadniczo) podobne ryzyko i wykorzystujących (zasadniczo) podobne aktywa w (zasadniczo) podobnych warunkach, jak Spółka. Analiza ta wykazała średni ważony rozstęp międzykwartylowy NCP (koszt plus netto) określony za pomocą analizy ilościowej za okres 2020-2022 od 3,7% do 17,4% z medianą 11,6% (w kolejnych latach te wartości mogą ulec zmianie) (dalej jako „Zakładany poziom rentowności”).

Spółki ustaliły, że zakładana marża przy usłudze produkcyjnej musi być rynkowa, a zatem mieścić się w rozstępie międzykwartylowym, dzięki czemu wynagrodzenie za usługę produkcyjną/montażu będzie zgodne z zasadą ceny rynkowej i osiągnięty zostanie Zakładany poziom rentowności.

Koszty poniesione w związku z wykonaniem usługi produkcyjnej/montażu zostaną ustalone przez Spółkę z podziałem na kategorie kosztów, z uwzględnieniem kosztów zaangażowania aktywów trwałych i środków obrotowych oraz personelu w świadczoną na rzecz Spółki matki usługę produkcyjną/montażu. Oznacza to, że Spółka obliczać będzie koszty oddzielnie dla usługi produkcyjnej/montażu i oddzielnie dla pozostałych usług z tym zastrzeżeniem, że koszty związane z zaangażowaniem majątku i personelu zostaną podzielone w sposób odpowiadający ich rzeczywistemu zaangażowaniu dla potrzeb poszczególnych rodzajów świadczonych przez Spółkę usług.

Strony ustaliły, że wynagrodzenie za świadczenie usługi produkcyjnej/montażu płatne będzie tygodniowo, przy czym faktura będzie, co do zasady, wystawiana w piątek i obejmować będzie usługi świadczone w okresie od poniedziałku do piątku włącznie. W razie konieczności świadczenia usługi także w weekendy, Spółka wystawi dodatkową fakturę w poniedziałek za usługi świadczone w okresie od soboty do niedzieli.

Wynagrodzenie za usługę nie zostanie powiększone o podatek od towarów i usług, bowiem miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Miejscem świadczenia usług na rzecz Spółki matki jest miejsce, w którym posiada on siedzibę działalności gospodarczej (Dania). Do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu świadczonej usługi zobowiązana jest zatem Spółka matka.

Weryfikacja Zakładanego poziomu rentowności osiąganego przez Spółkę w związku ze świadczeniem na rzecz Spółki matki usługi produkcyjnej/montażu następować będzie dwa razy w roku na koniec półrocza kalendarzowego (po czerwcu i po grudniu danego roku kalendarzowego) po obliczeniu wszystkich kosztów poniesionych w związku z wykonaniem usługi produkcyjnej/montażu za okres danego półrocza i określenia poziomu uzyskanej rentowności.

Jeżeli na podstawie weryfikacji rzeczywiście osiągniętej przez Spółkę rentowności na świadczeniu na rzecz Spółki matki usługi produkcyjnej/montażu okaże się, że nie osiągnięto Zakładanego poziomu rentowności na skutek zwiększenia się kosztów, wówczas pomiędzy stronami dokonywane jest rozliczenie polegające na konieczności dokonania korekty rentowności pozwalającej na osiągnięcie Zakładanego poziomu rentowności usługi produkcyjnej/montażu, co nastąpi każdorazowo w formie dokumentu księgowego wystawionego zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami podatkowymi i rachunkowymi (dalej jako „Korekta rentowności”).

Korekta rentowności będzie miała jedynie charakter korekty in plus, co oznacza, że jeśli zostanie osiągnięty Zakładany poziom rentowności Spółka nie będzie dokonywała żadnych korekt. Jeśli natomiast osiągnięta marża będzie niższa niż Zakładany poziom rentowności, Spółka będzie dokonywała korekty wynagrodzenia celem osiągnięcia Zakładanego poziomu rentowności.

Korekta rentowności dotyczyć będzie całokształtu świadczonej przez Spółkę usługi produkcyjnej/ montażu, za którą Spółka osiąga wynagrodzenie od Spółki matki.

Korekta rentowności przy tym nie będzie dotyczyła konkretnych pojedynczych korekt transakcji świadczenia usługi produkcyjnej/montażu. Korekta rentowności będzie się odnosiła do dochodowości obliczanej dla całości współpracy realizowanej w danym roku finansowym miedzy Spółką a Spółką matką, obejmującej świadczenie usługi produkcyjnej/montażu. Korekta rentowności nie będzie się odnosiła do konkretnych lub pojedynczych wybranych faktur dokumentujących świadczenie usługi produkcyjnej/montażu i będzie dotyczyła całości prowadzonej przez Spółkę działalności produkcyjnej/montażu na rzecz Spółki matki.

Korekta rentowności nie będzie się wiązała ze świadczeniem jakichkolwiek czynności Spółki na rzecz Spółki matki.

Pytania

1.Czy w związku z dokonywaną korektą rentowności w opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekt podstawy opodatkowania wykazanych na fakturach dokumentujących sprzedaż usługi produkcyjnej/ montażu na rzecz Spółki matki?

2.Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym prawidłowe będzie dokumentowanie przez Spółkę korekty rentowności usługi produkcyjnej / montażu przy pomocy not księgowych lub innych dokumentów księgowych niestanowiących faktur VAT / faktur korygujących?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1.

W związku z dokonywaną Korektą rentowności w opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka nie będzie zobowiązana do dokonania korekty podstawy opodatkowania wykazanych na pierwotnie wystawionych fakturach dokumentujących sprzedaż usługi produkcyjnej/montażu. Zdaniem Wnioskodawcy Korekta rentowności pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ad 2.

Dokonywana Korekta rentowności powinna zostać udokumentowana notą księgową lub innym dokumentem księgowym, nie zaś fakturą VAT, czy fakturą korygującą.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Ad 1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako „ustawa o VAT”) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepis ten określa zamknięty katalog przedmiotów opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, ustawodawca zdefiniował pojęcie świadczenia usług, wskazując, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W kolei zgodnie z ust. 2 wskazanego przepisu, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1)użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2)nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Wskazana definicja wskazuje zatem na bardzo szerokie rozumienie „świadczenia usług”, bowiem jest nim każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1)przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2)wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3)wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4)wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5)ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6)oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7)zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Ponadto przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. wyrok w sprawie C-154/80 - Staatssecretaris van Financien przeciwko Cooperative Aadappelenbewaarplaats GA, C-102/86 Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Customs and Excise, C-16/93 - R. J. Tolsma przeciwko Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden czy C-277/05 Societe thermale d'Eugenie-les-Bains przeciwko Ministere de l'Economie, des Finances et de l'Industrie) można wyodrębnić cechy charakterystyczne usługi na gruncie dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Niewątpliwie zatem, by daną czynność można uznać za „świadczenie usług” konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

1)jasne określenie stron świadczenia- podmiot świadczący usługę i konkretny nabywca,

2)świadczenie wynika ze stosunku prawnego łączącego strony, a istniejąca relacja prawna określa świadczenie wzajemne,

3)istnieje bezpośredni związek między świadczoną usługą a należnym wynagrodzeniem (precyzyjnie określone wynagrodzenie stanowiące korzyść świadczącego usługę i wyrażalne w pieniądzu),

4)świadczona jest określona usługa- konkretne, zindywidualizowane świadczenie, niebędące dostawą towaru w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Odnosząc powyższe przesłanki do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy zauważyć, że dokonanie Korekty rentowności przez Wnioskodawcę nie sposób zakwalifikować jako dostawę towaru czy świadczenie usługi. Dokonanie Korekty rentowności nie wiąże się z żadnym świadczeniem przez Spółkę na rzecz Spółki matki, ani także z żadnym świadczeniem wzajemnym. Celem takiej Korekty jest wyłącznie konieczność osiągnięcia określonego poziomu dochodowości opartego na dokonywanej analizie porównawczej. Spółka na podstawie przewidywanych kosztów ustalać będzie na początku danego roku kalendarzowego określony poziom marży, zgodny z zasadą ceny rynkowej. Następnie co pół roku dokonywana będzie weryfikacja osiągnięcia zakładanego poziomu rentowności usługi produkcyjnej/montażu po analizie faktycznie poniesionych przez Spółkę kosztów w odniesieniu do świadczonej usługi produkcyjnej/montażu. Wskutek takiej analizy może się okazać, że pojawiły się nieprzewidziane na początku roku koszty, w efekcie czego istnieje konieczność dokonania odpowiedniej Korekty rentowności. Korekta ta nie ma na celu korekty ceny za świadczoną usługę, a korekty dochodowości, która, jako niespełniająca przesłanek uznania ją za „świadczenie usług”, winna pozostawać poza zakresem opodatkowania VAT.

Stanowisko takie przedstawił także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w następujących interpretacjach podatkowych:

1)interpretacji indywidualnej z 01.02.2018 r. 0111-KDIB3-1.4012.798.2017.1.MP - w której wskazano m.in. że „skoro otrzymywane lub wypłacane przez Spółkę Wyrównanie poziomu rentowności nie odnosi się do konkretnych faktur, poszczególnych pozycji tych faktur, czy też cen pierwotnie stosowanych (nie ma bezpośredniego przełożenia na ceny produktów), to dokonana lub otrzymana przez Spółkę płatność będąca korektą poziomu rentowności, nie będzie powodowała korekty rozliczeń dotyczących sprzedaży towarów do Podmiotów powiązanych (...). Zatem czynność polegająca na otrzymaniu przez Spółkę od danego Podmiotu powiązanego albo przekazaniu przez Spółkę danemu Podmiotowi powiązanemu (również w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności) kwoty pieniężnej stanowiącej Wyrównanie cen transferowych (w dół lub w górę) do ustalonego, rynkowego poziomu rentowności, jaką powinien osiągnąć dany Podmiot powiązany, nie będzie stanowić czynności opodatkowanej VAT”;

2)interpretacji indywidualnej z 25.06.2021 r. 0112-KDIL1-3.4012.143.2021.2.MR - w której wskazano m.in. że „Zbyt niska lub zbyt wysoka marża, do której odnosi się korekta dochodowości może być wynikiem podwyższenia lub obniżenia kosztów produkcji, a nie błędu czy pomyłki. Charakter i potrzeba dokonania korekty uzasadnione są jedynie dążeniem stron do zachowania warunków wzajemnej współpracy handlowej na zasadach zgodnych z pełnioną funkcją, zaangażowanymi aktywami i ponoszonym ryzykiem. W związku z powyższym, wysokość płatności nie jest i nie może być uznana za wynikającą z błędu. Ceny usług stosowane w stosunkach zobowiązaniowych są bowiem ustalane przy użyciu odpowiednich, profesjonalnych analiz, które bazują na znacznej ilości zmiennych, co do zasady wykluczając błąd. Z kolei podwyższenie lub obniżenie dochodowości jest wynikiem czynników zewnętrznych, takich, np. jak inflacja, które obiektywnie jako czynniki zewnętrzne nie mogą wynikać z błędu. W efekcie dokonywania korekt dochodowości w oderwaniu od konkretnej transakcji lub zbioru takich transakcji, Spółka dokumentuje te czynności bez odniesienia do konkretnych faktur, poszczególnych pozycji tych faktur, czy też cen pierwotnie stosowanych. Odwołanie takie byłoby sztuczne i nieuzasadnione. Strony nie chcą obniżać/podwyższać cen stosowanych między nimi, ale zmierzają do ustalenia dochodowości Stron (w całości za okres rozliczeniowy) na poziomie zgodnym z pełnioną funkcją, zaangażowanymi aktywami i ponoszonym ryzykiem w podziale na oba przepływy transakcyjne pomiędzy Stronami: dostawę towarów i świadczenie usług dystrybucji, bez wyszczególniania poszczególnych towarów czy rodzajów usług. Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, dokonane płatności powinny być dokumentowane w formie dokumentów księgowych (np. not księgowych)”.

3)Interpretacji indywidualnej z 28.02.2024 r. 0111-KDIB3-1.4012.947.2023.4.IK - w której wskazano m.in. że: „Należy zatem stwierdzić, że skoro dokonywana korekta rentowności nie będzie odnosiła się do konkretnego świadczenia z konkretnego okresu rozliczeniowego oraz nie będzie powodowała zmiany indywidualnych cen sprzedawanych usług, to dokonywana korekta rentowności stanowi zdarzenie niemające wpływu na rozliczenie podatku VAT (...). Tym samym ww. korekta rentowności nie będzie stanowić wynagrodzenia za świadczenie usług w rozumieniu ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy, jak również nie stanowi wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, a tym samym będzie zdarzeniem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT”.

Stanowisko takie przedstawił również Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych w zakresie cen transferowych z 31 marca 2021 r. nr 2 (s. 15), wskazując, że „w sytuacji gdy korekta cen transferowych nie powoduje zmiany wynagrodzenia z tytułu dokonanych transakcji - konkretnych dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotów powiązanych - natomiast ma na celu dostosowanie poziomu rentowności spółki do poziomu rynkowego, taka korekta pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, tj. nie podlega temu podatkowi. W konsekwencji nie jest dokumentowana fakturą VAT”.

Ad 2.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2)wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Z kolei w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawę tę, w myśl ust. 10 powołanego przepisu, obniża się o:

1)kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

2)wartość zwróconych towarów i opakowań;

3)zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

4)wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

Z kolei, w myśl art. 106j ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1)podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,

2)dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

3)dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

4)stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury

- podatnik wystawia fakturę korygującą.

Z powyższego wynika, że konieczność wystawienia przez podatnika faktury korygującej istnieje w określonych w ustawie przypadkach tj. w przypadku zmiany podstawy opodatkowania lub kwoty podatku wskazanego w fakturze, dokonania zwrotu towarów i opakowań, dokonania zwrotu całości lub części zapłaty lub też stwierdzenia pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury. Z kolei zmiana podstawy opodatkowania następuje w sytuacji udzielenia po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen, zwrotu towarów i opakowań, zwrócenia całości lub części zapłaty przed dokonaniem sprzedaży, czy zwrotu kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie stosowania Korekty rentowności stwierdzić należy, że mechanizm ten zakłada jedynie osiągnięcie zakładanego poziomu rentowności na potrzeby zachowania rynkowego charakteru transakcji. Następuje to w oderwaniu od wynagrodzenia za świadczenie usług produkcyjnych/montażu. Na osiągnięty poziom rentowności usługi wpływa szereg czynników, często niezależnych od Wnioskodawcy (np. warunki ekonomiczne, nieprzewidywalne zmiany przepisów, kursy walutowe, itp.). Jeśli zatem te nieprzewidywane okoliczności sprawiły, że nastąpił wzrost kosztów w stosunku do pierwotnie zakładanych istnieje konieczność wyrównania rentowności tak, by transakcja miała charakter rynkowy.

Korekta rentowności nie wynika z udzielonych po sprzedaży opustów, obniżek cen, zwróconych towarów czy opakowań, czy też zwrotem całości lub części zapłaty przed dokonaniem sprzedaży.

Korekta rentowności dokonywana przez Wnioskodawcę dotyczy całości jej działalności w danym segmencie usług, która w danym okresie może okazać się mniej lub bardziej dochodowa niż wynikało to z przyjętych założeń realizujących politykę cen transferowych przyjętą przez Spółkę i Spółkę matkę. Dopiero analiza wyniku wszystkich kosztów pozwala określić, czy w ogóle potrzebna jest korekta w celu osiągnięcia rynkowości transakcji. Zauważyć przy tym należy, że konieczność dokonania Korekty rentowności nie wynika ze stwierdzenia pomyłki, czy błędu Spółki. W ciągu roku kalendarzowego, za który dokonywana jest Korekta rentowności, Spółka i Spółka matka dokonują wzajemnych rozliczeń w oparciu o ceny określone w oparciu o analizy benchmarkingowe przeprowadzone zgodnie z polityką cen transferowych przez nie przyjętą. Potrzeba dokonania Korekty rentowności uzasadniona jest jedynie dążeniem stron do zachowania warunków wzajemnej współpracy handlowej na zasadach zgodnych z pełnioną funkcją, zaangażowanymi aktywami i ponoszonym ryzykiem.

Wskazane stanowisko zostało także potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 01.02.2018 r. 0111-KDIB3-1.4012.798.2017.1.MP - w której wskazano m.in. że „ponieważ opisana w przedmiotowej sprawie czynność Wyrównywania poziomu rentowności Podmiotów powiązanych będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania VAT, tym samym brak będzie podstaw do wystawienia faktury VAT dokumentującej takie zdarzenie, bowiem - jak wynika z art. 106b ust. 1 ustawy - faktury są dowodem dokumentującym sprzedaż. W konsekwencji czynność Wyrównywania poziomu rentowności nie powinna być dokumentowana fakturą VAT”.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, dokonana Korekta rentowności powinna być udokumentowana za pomocą dokumentów księgowych (np. not księgowych), nie zaś faktur VAT czy też faktur korygujących.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem o towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że świadczenie usług, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy jest wykonywane odpłatnie. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.

Przy określeniu, czy miało miejsce świadczenie usług podlegające opodatkowaniu istotne jest zatem określenie, czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonywania tego świadczenia miało być wypłacone. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

-w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

-świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W myśl art. 29a ust. 7 ustawy:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1) stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2) udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3) otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Stosownie do art. 29a ust. 10 ustawy:

Podstawę opodatkowania obniża się o:

1) kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

2) wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;

3) zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

4) wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

Z opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo spółką prowadzącą działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce. Jesteście Państwo zarejestrowani na potrzeby podatku VAT w Polsce i posiadają siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Przedmiotem przeważającej Państwa działalności jest Produkcja elektronicznych obwodów drukowanych (PKD 26.12.Z). Jedynym Państwa wspólnikiem jest … z siedzibą na terytorium Danii (dalej jako „Spółka matka”). Spółka matka jest zarejestrowana na VAT w Danii oraz posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Danii.

Zarówno Państwo, jak i Spółka matka należą do międzynarodowej grupy … (dalej jako „…”). Przedmiotem działalności Grupy jest (...), a jej działalność podzielona jest na trzy oddzielne obszary biznesowe - … . Każdy obszar biznesowy posiada własny zarząd operacyjny odpowiedzialny za zyski i działa odizolowany od pozostałych obszarów biznesowych. Państwo i Spółka matka należą do grupy operacyjnej … .

Zgodnie z przyjętym modelem biznesowym świadczą Państwo na rzecz Spółki matki usługi produkcji na materiale powierzonym (w szczególności obejmującej montaż komponentów elektronicznych na płytkach PCBA według poleceń i wskazań Spółki matki) (dalej jako „usługa produkcyjna/montażu”), z wykorzystaniem zasobów ludzkich z Polski, na powierzonym magazynie duńskim, na powierzonym (leasing) sprzęcie, w technologii duńskiej. Państwo nie świadczą i nie planują świadczyć usług na rzecz podmiotów niepowiązanych.

Oprócz usługi produkcyjnej/montażu świadczą Państwo na rzecz Spółki matki także usługi dodatkowe, a mianowicie: na podstawie ustaleń między Państwem a Spółką matką określono sposób ustalania wynagrodzenia za świadczenie usługi produkcyjnej/montażu polegający na tym, że za świadczenie na rzecz Spółki matki Państwu przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej jako suma wszystkich kosztów poniesionych w związku z wykonaniem usługi produkcyjnej/montażu, która powiększona zostanie o marżę.

Na potrzeby udokumentowania rynkowego charakteru transakcji kontrolowanej dokonywanej między Państwem a Spółką matką jako podmiotami powiązanymi, przeprowadzona została analiza oparta na wyszukiwaniu szeroko porównywalnych spółek niekontrolowanych wykonujących (zasadniczo) podobne funkcje, podejmujących (zasadniczo) podobne ryzyko i wykorzystujących (zasadniczo) podobne aktywa w (zasadniczo) podobnych warunkach, jak Spółka. Analiza ta wykazała średni ważony rozstęp międzykwartylowy NCP (koszt plus netto) określony za pomocą analizy ilościowej za okres 2020-2022 od 3,7% do 17,4% z medianą 11,6% (w kolejnych latach te wartości mogą ulec zmianie) (dalej jako „Zakładany poziom rentowności”).

Spółki ustaliły, że zakładana marża przy usłudze produkcyjnej musi być rynkowa, a zatem mieścić się w rozstępie międzykwartylowym, dzięki czemu wynagrodzenie za usługę produkcyjną/montażu będzie zgodne z zasadą ceny rynkowej i osiągnięty zostanie Zakładany poziom rentowności.

Weryfikacja Zakładanego poziomu rentowności osiąganego przez Spółkę w związku ze świadczeniem na rzecz Spółki matki usługi produkcyjnej/montażu następować będzie dwa razy w roku na koniec półrocza kalendarzowego (po czerwcu i po grudniu danego roku kalendarzowego) po obliczeniu wszystkich kosztów poniesionych w związku z wykonaniem usługi produkcyjnej/montażu za okres danego półrocza i określenia poziomu uzyskanej rentowności.

Jeżeli na podstawie weryfikacji rzeczywiście osiągniętej przez Państwa rentowności na świadczeniu na rzecz Spółki matki usługi produkcyjnej/montażu okaże się, że nie osiągnięto Zakładanego poziomu rentowności na skutek zwiększenia się kosztów, wówczas pomiędzy stronami dokonywane jest rozliczenie polegające na konieczności dokonania korekty rentowności pozwalającej na osiągnięcie Zakładanego poziomu rentowności usługi produkcyjnej/montażu, co nastąpi każdorazowo w formie dokumentu księgowego wystawionego zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami podatkowymi i rachunkowymi (dalej jako „Korekta rentowności”).

Korekta rentowności będzie miała jedynie charakter korekty in plus, co oznacza, że jeśli zostanie osiągnięty Zakładany poziom rentowności nie będziecie Państwo dokonywali żadnych korekt. Jeśli natomiast osiągnięta marża będzie niższa niż Zakładany poziom rentowności, będziecie Państwo dokonywali korekty wynagrodzenia celem osiągnięcia Zakładanego poziomu rentowności.

Korekta rentowności dotyczyć będzie całokształtu świadczonej przez Państwa usługi produkcyjnej/ montażu, za którą osiągają Państwo wynagrodzenie od Spółki matki.

Korekta rentowności przy tym nie będzie dotyczyła konkretnych pojedynczych korekt transakcji świadczenia usługi produkcyjnej/montażu. Korekta rentowności będzie się odnosiła do dochodowości obliczanej dla całości współpracy realizowanej w danym roku finansowym miedzy Państwem a Spółką matką, obejmującej świadczenie usługi produkcyjnej/montażu. Korekta rentowności nie będzie się odnosiła do konkretnych lub pojedynczych wybranych faktur dokumentujących świadczenie usługi produkcyjnej/montażu i będzie dotyczyła całości prowadzonej przez Państwa działalności produkcyjnej/montażu na rzecz Spółki matki.

Korekta rentowności nie będzie się wiązała ze świadczeniem przez Państwa jakichkolwiek czynności na rzecz Spółki matki.

Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności dotyczą ustalenia, czy w związku z dokonywaną korektą rentowności w opisanym zdarzeniu przyszłym będziecie Państwo zobowiązani do dokonania korekt podstawy opodatkowania wykazanych na fakturach dokumentujących sprzedaż usługi produkcyjnej/ montażu na rzecz Spółki matki.

Odnosząc się do wskazanej kwestii należy zauważyć, że opodatkowaniu VAT podlegają tylko takie zdarzenia gospodarcze, w ramach których świadczeniu jednej strony (dostawie towarów bądź świadczeniu usługi) odpowiada świadczenie wzajemne drugiej strony, tj. odpłatność (w praktyce rozumiane najczęściej jako wynagrodzenie pieniężne otrzymywane w zamian za dostarczone towary lub wykonane usługi).

W konsekwencji uznanie, że dane zdarzenie gospodarcze stanowić będzie czynność podlegającą VAT jako dostawa towarów lub wykonanie usługi, wymaga tego, aby między stronami doszło do powstania stosunku prawnego, w ramach którego wyraźnie określony zostanie:

  • przedmiot świadczenia, będący przejawem aktywności gospodarczej jednej ze stron (tj. przeniesienie prawa do rozporządzania towarem lub świadczenie usługi mogące stanowić działanie, powstrzymanie się od działania bądź tolerowanie czynności lub sytuacji),
  • wynagrodzenie stanowiące korzyść, którą ma otrzymać strona od drugiej ze stron będącej beneficjentem świadczenia, oraz
  • aby możliwe było stwierdzenie, że pomiędzy świadczeniami istnieje bezpośredni związek, pozwalający na uznanie, że świadczenia te mają wzajemny charakter.

Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, korekta rentowności będzie miała jedynie charakter korekty in plus, co oznacza, że jeśli zostanie osiągnięty Zakładany poziom rentowności nie będziecie Państwo dokonywali żadnych korekt. Jeśli natomiast osiągnięta marża będzie niższa niż Zakładany poziom rentowności, będziecie Państwo dokonywali korekty celem osiągnięcia Zakładanego poziomu rentowności. Dodatkowo wskazali Państwo, że korekta rentowności dotyczyć będzie całokształtu świadczonej usługi produkcyjnej/montażu, za którą Państwo osiągają wynagrodzenie od Spółki matki. Wskazali Państwo również, że korekta rentowności nie będzie dotyczyła konkretnych pojedynczych korekt transakcji świadczenia usługi produkcyjnej/montażu. Korekta rentowności będzie się odnosiła do dochodowości obliczanej dla całości współpracy realizowanej w danym roku finansowym miedzy Państwem a Spółką matką, obejmującej świadczenie usługi produkcyjnej/montażu. Korekta rentowności nie będzie się odnosiła do konkretnych lub pojedynczych wybranych faktur dokumentujących świadczenie usługi produkcyjnej/montażu i będzie dotyczyła całości prowadzonej przez Państwa działalności produkcyjnej/montażu na rzecz Spółki matki. Ponadto wskazali Państwo, że korekta rentowności nie będzie się wiązała ze świadczeniem przez Państwa jakichkolwiek czynności na rzecz Spółki matki.

Należy zatem stwierdzić, że skoro dokonywana korekta rentowności, o której mowa we wniosku:

  • nie będzie się odnosić do konkretnych pojedynczych korekt transakcji świadczenia usługi produkcyjnej/montażu, ale do dochodowości obliczanej dla całości współpracy realizowanej w danym roku finansowym miedzy Państwem a Spółką matką, obejmującej świadczenie usługi produkcyjnej/montażu,
  • nie będzie się odnosiła do konkretnych lub pojedynczych wybranych faktur dokumentujących świadczenie usługi produkcyjnej/montażu i będzie dotyczyła całości prowadzonej przez Państwa działalności produkcyjnej/montażu na rzecz Spółki matki, jak również
  • nie będzie się wiązała ze świadczeniem przez Państwa jakichkolwiek czynności na rzecz Spółki matki,

to dokonywana korekta rentowności stanowi zdarzenie niemające wpływu na rozliczenia podatku VAT.

Jednocześnie dokonywana przez Państwa korekta rentowności nie będzie wiązała się z czynnościami wzajemnymi - nie będzie wiązała się z jakimkolwiek świadczeniem ze strony Spółki matki na Państwa rzecz bądź ze strony Państwa na rzecz Spółki matki. Tym samym ww. korekta rentowności nie będzie stanowiła wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy. Korekta rentowności nie będzie również stanowiła wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy.

W świetle powyższego, nie będą Państwo mieli obowiązku dokonania korekt podstawy opodatkowania w przypadku transakcji świadczenia usługi produkcyjnej/montażu, gdyż w okolicznościach niniejszej sprawy korekta rentowności nie będzie miała związku ze zmianą kwoty należnej z tytułu konkretnych pojedynczych transakcji świadczenia usługi produkcyjnej/montażu towarów, ale będzie stanowiła wyrównanie poziomu dochodowości obliczanej dla działalności realizowanej w danym roku finansowym miedzy Państwem a Spółką matką.

W konsekwencji, dokonywana korekta rentowności w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będzie stanowić zdarzenie niemające wpływu na rozliczenia podatku VAT, w szczególności nie będą Państwo zobowiązani do dokonania korekt podstawy opodatkowania wykazanych na fakturach dokumentujących sprzedaż usługi produkcyjnej/montażu na rzecz Spółki matki.

Państwa wątpliwości dotyczą także wskazania, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym prawidłowe będzie dokumentowanie przez Spółkę korekty rentowności usługi produkcyjnej/montażu przy pomocy not księgowych lub innych dokumentów księgowych niestanowiących faktur/faktur korygujących.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2) wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b) czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c) dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Z powyższych przepisów wynika, że faktury są dokumentami sformalizowanymi. Prawidłowość materialnoprawną faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla w sposób prawidłowy zdarzenie gospodarcze. Faktura potwierdza zaistniałe zdarzenia gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy, mają znaczenie dowodowe.

Z kolei, art. 106j ust. 1 ustawy stanowi, że:

W przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

1) podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,

2) (uchylony)

3) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

4) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

5) stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury

-   podatnik wystawia fakturę korygującą.

Z wyżej wskazanych przepisów wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie podwyższenia ceny, stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zatem, co do zasady, korygowanie treści pierwotnie wystawionej faktury powinno nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. Faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Zatem, istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych, tak aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych.

W analizowanej sprawie należy wskazać, że dokonywana przez Państwa korekta rentowności celem wyrównania poziomu dochodowości obliczanej dla działalności produkcyjnej/montażu realizowanej miedzy Państwem a Spółką matką – jak już wyżej stwierdzono – będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT. Tym samym nie będzie podstaw do wystawienia faktury dokumentującej takie zdarzenie, bowiem – jak wynika z art. 106b ust. 1 ustawy – faktury są dowodem dokumentującym sprzedaż.

W związku z tym, przedstawiony przez Państwa sposób rozliczeń ze Spółką matką, w związku z dokonywaną korektą rentowności, nie powinien być dokumentowany fakturą, a innym dokumentem księgowym, np. notą księgową.

Zaznaczyć należy, że ustawa oraz przepisy wykonawcze wydane na podstawie jej upoważnienia w żadnym zakresie nie regulują kwestii wystawiania not księgowych. Noty księgowe stanowią dokumenty księgowe na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.), a nie przepisów dotyczących podatku VAT.

Należy zatem wskazać, że nota księgowa nie jest dokumentem przewidzianym przez przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka nie jest objęta regulacją tych przepisów, brak jest jednakże przeciwwskazań na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług dla takiego sposobu dokumentowania.

Tym samym, opisana we wniosku korekta rentowności może zostać udokumentowana notą księgową lub innym dokumentem księgowym, nie zaś fakturą, czy fakturą korygującą.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (pytań). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniami, nie mogą być rozpatrzone.

Jednocześnie podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach stanu faktycznego podanego przez Państwa. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Zaznacza się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Państwo ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.