Spółka komandytowa z siedzibą w Polsce, posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy i będąca czynnym podatnikiem VAT planuje rozszerzenie działalno... - Interpretacja - null

ShutterStock
Czy wypłata udziału w zysku stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT?

Temat interpretacji

Wypłata udziału w zysku a opodatkowanie VAT

Spółka komandytowa z siedzibą w Polsce, posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy i będąca czynnym podatnikiem VAT planuje rozszerzenie działalności i współpracę z lokalnym klubem sportowym w zakresie udziału w wydarzeniach, kampaniach promocyjnych oraz szkoleniach. Kluczową rolę w realizacji tych działań ma pełnić komplementariusz, który świadczy usługi na rzecz spółki z tytułu bycia jej wspólnikiem. Jego wynagrodzeniem będzie udział w zysku spółki, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych.

W związku z planowanymi działaniami spółka wystąpiła do KIS z pytaniem, czy udział w zysku związany ze świadczeniami wykonywanymi przez komplementariusza na jej rzecz podlega opodatkowaniu VAT. W przedstawionym stanowisku argumentowała, że takie wynagrodzenie, będące udziałem w zysku, ma charakter jednostronnego świadczenia wynikającego z relacji właścicielskiej. Z tego względu nie może być uznane za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT i nie spełnia przesłanek do objęcia opodatkowaniem.

Stanowisko KIS w sprawie opodatkowania VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że udział w zysku wypłacany komplementariuszowi nie podlega opodatkowaniu VAT.

W przedstawionej sprawie istotne znaczenie ma odróżnienie wypłaty udziału w zysku od świadczenia usług. Wypłata udziału w zysku jest czynnością prawną wynikającą z zatwierdzenia sprawozdania finansowego i ewentualnej uchwały wspólników, a jej źródłem jest k.s.h. Nie spełnia ona warunków uznania jej za świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu VAT. Z tego powodu brak jest podstaw do objęcia tej czynności zakresem opodatkowania zgodnie z ustawą o VAT.

Podstawę prawną dla rozstrzygnięcia sprawy stanowią przepisy ustawy o VAT, które definiują zakres czynności podlegających opodatkowaniu. Działalność gospodarcza w rozumieniu tych przepisów obejmuje świadczenie usług, ale nie dotyczy sytuacji, gdy wspólnik otrzymuje udział w zyskach na podstawie przepisów k.s.h. Wypłata taka jest jednostronnym świadczeniem spółki na rzecz wspólnika i nie wiąże się z równoczesnym wzajemnym świadczeniem ze strony wspólnika.

„Wypłata środków pieniężnych u wypłacającego, tj. w przedmiotowej sprawie u Spółki, nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Niezależnie od tego, czy wypłata dokonana przez Spółkę miałaby charakter wynagrodzenia za usługę, czy też wypłaty udziału w zysku, to dla Spółki nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.609.2024.2.MG