Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawidłowego udokumentowania wykonanej usługi fakturą VAT z 23% stawką podatku.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 grudnia 2024 r. (data wpływu 24 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą …, jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Świadczy Pan usługi kulturalne objęte następującymi kodami PKD:
59.20.Z Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych,
59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań video i programów telewizyjnych,
90.03.Z Artystyczna i literacka działalność twórcza,
90.01.Z Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych.
Nie jest Pan wpisany do rejestru instytucji kultury.
W ramach prowadzonej działalności 01.12.2022 zawarł Pan z firmą … Sp. z o.o. (Producentem) umowę o dzieło polegającą na:
- skomponowaniu nowych utworów słowno-muzycznych,
- dokonaniu opracowania utworów oryginalnych wskazanych przez Producenta (zleceniodawcę),
- wykonaniu i wyprodukowaniu zgodnie ze wskazówkami Producenta oraz dostarczeniu Producentowi fonogramu z utrwalonymi utworami słowno-muzycznymi określonymi w załączniku do Umowy, w tym głównych motywów muzycznych filmu, czołówki, tytułówki na potrzeby zrealizowania i rozpowszechniania Filmów „…” oraz „…”.
Zawarta umowa zobowiązuje Pana do:
- przeniesienia na Producenta (zleceniodawcę) prawa do wszelkich utworów skomponowanych, wykonanych, wyprodukowanych podczas wykonania Umowy, w szczególności do wszystkich wkładów twórczych Wykonawcy w powstanie Filmów, oraz ich artystycznych wykonań, wraz z synchronizacją utworów z Filmami, w tym autorskie prawa majątkowe wraz z wyłącznym prawem do zezwalania na wykonywanie praw zależnych do dzieła oraz prawa pokrewne do artystycznych wykonań i fonogramów;
- udzielenia zgód związanych z Dziełem na zasadach i w zakresie wskazanym w Umowie.
W zamian za wykonanie Dzieła i przeniesienie autorskich praw majątkowych do niego na Producenta, Panu jako Wykonawcy, należne jest zgodnie z Umową wynagrodzenie w określonej kwocie powiększone o należny podatek VAT. Wynagrodzenie to określone jest w Umowie mianem honorarium. Płatne jest w ustalonych Umową ratach i terminach, na podstawie faktur VAT wystawionych przez Wykonawcę dzieła i dostarczonych Producentowi.
… Sp. z o.o. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie produkcji audiowizualnych.
Podsumowując, jako Wykonawca jest Pan:
a)osobą fizyczną prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą,
b)czynnym podatnikiem podatku VAT,
c)Pana usługi są usługami kulturalnymi, w ich wyniku powstaje dzieło objęte ochroną w zakresie prawa autorskiego i praw pokrewnych,
d)świadczone usługi należą do usług wymienionych w art. 43 ust. 19 ustawy o VAT w szczególności:
pkt 1) usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach.
pkt 4) usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach,
e)podpisał Pan Umowę o dzieło z Producentem i dokonuje Pan przeniesienia autorskich praw majątkowych do ww. dzieła na Producenta,
f)za swoje usługi wystawił Pan fakturę ze stawką VAT 23%.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że świadczy Pan usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej pod firmą … .
Świadczone usługi objęte są następującymi kodami PKD:
59.20.Z Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych,
59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań video i programów telewizyjnych,
90.03.Z Artystyczna i literacka działalność twórcza,
90.01 .Z Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych.
Nie jest Pan wpisany do rejestru instytucji kultury.
Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.
Ponieważ w wyniku świadczonych przez Pana usług powstaje indywidualne dzieło, objęte ochroną w ramach praw autorskich, to są to usługi świadczone przez indywidualnego twórcę/artystę w rozumieniu przepisów ustawy z 4 Iutego1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Świadczone przez Pana usługi polegające na skomponowaniu nowych utworów słowno-muzycznych oraz opracowaniu oryginalnych utworów wskazanych przez Zleceniodawcę i przekazaniu Zleceniodawcy fonogramu z utrwalonymi utworami określonymi w Umowie wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych w zakresie tych utworów, mają związek z kulturą rozumianą jako ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki.
Pana nazwisko i pseudonim wraz z nazwiskami innych twórców uczestniczących w przygotowaniu produkcji filmu są i będą uwidocznione i podane do publicznej wiadomości.
W wyniku realizacji umowy z firmą … Sp. z o.o. nie powstają gotowe nośniki, takie jak płyty CD lub DVD. Dopiero w oparciu o udostępnione przez Pana i innych twórców drogą cyfrową nagrania/fonogramy oraz po zaakceptowaniu ich przez Spółkę zamawiającą możliwe jest stworzenie pełnej ścieżki dźwiękowej do filmu, którego producentem jest Spółka.
Efekty pracy w postaci fonogramów udostępnia Pan Zleceniodawcy zdalnie w formie cyfrowej, poprzez udostępnienie linku do danego nagrania/utworu zgodnie z aktualną technologią, praktyką rynkową i wymaganiami Zamawiającego.
Udostępnione Zleceniodawcy fonogramy nie stanowią nośników takich jak płyty CD czy DVD.
Pytanie
Czy jako osoba fizyczna, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, w ramach zawartej Umowy z Producentem za swoje usługi/dzieło prawidłowo wystawił Pan fakturę VAT ze stawką 23%.
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem:
1)Jako czynny podatnik VAT i twórca za wykonanie dzieła zgodnie z Umową zawartą z Producentem prawidłowo wystawił Pan fakturę VAT ze stawką 23%.
2)Pana usługi zrealizowane na podstawie Umowy z Producentem, to usługi kulturalne, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33b ustawy o VAT. Usługi te jako mające niewątpliwie związek z filmami i nagraniami, należy uznać za wyłączone z możliwości zastosowania zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 19.
3)W wyniku zrealizowania usług na podstawie Umowy z Producentem, nie powstają gotowe nośniki (nagrania) jak płyty CD lub DVD. Udostępnienie Zleceniodawcy efektów Pana pracy (tj. fonogramów) następuje zdalnie, w formie cyfrowej, poprzez udostępnienie linku do nagrań/utworów.
4)Udostępnione przez Pana w ten sposób nagrania (fonogramy), po zaakceptowaniu ich przez Producenta/Zleceniodawcę, stanowią materiał wyjściowy do produkcji gotowych nośników /płyt (CD lub DVD).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do „grona” usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy:
Stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Stosownie do art. 146ef ust. 1 ustawy:
W okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma wydatków wymienionych w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy, po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 tej ustawy:
1)stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%;
2)stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;
3)stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;
4)stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.
Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy:
Zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:
a)podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,
b)indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
Z kolei na podstawie art. 43 ust. 19 ustawy:
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 33, nie ma zastosowania do:
1)usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach;
2)wstępu:
a)na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego,
b)do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych,
c)do parków rekreacyjnych, na plaże i do innych miejsc o charakterze kulturalnym;
3)wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą;
4)usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach;
5)działalności agencji informacyjnych;
6)usług wydawniczych;
7)usług radia i telewizji, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 34;
8)usług ochrony praw.
Warunkiem zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy jest zatem spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług (kulturalnych), ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy.
W skład grupy podmiotów uprawnionych do zwolnienia weszli indywidualni twórcy i artyści wykonawcy, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzani w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
Powołany przepis art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy stanowi implementację do polskiego porządku prawnego art. 132 ust. 1 lit. n) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1, ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym:
Zwolnieniu od podatku przez państwa członkowskie podlega świadczenie niektórych usług kulturalnych, a także dostawa towarów ściśle z nimi związanych, przez podmioty prawa publicznego lub inne instytucje kulturalne uznane przez dane państwo członkowskie.
Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze nie definiują pojęć „kultura” i „usługa kulturalna”. Zatem przy dokonywaniu interpretacji przepisu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy posłużyć się należy wykładnią literalną, odwołując się do językowego znaczenia tych pojęć.
Kultura oznacza „materialną i umysłową działalność społeczeństw oraz jej wytwory”, zaś usługa to „pomoc okazana komuś”, „działalność gospodarcza służąca do zaspokajania potrzeb ludzi”. Natomiast określenie kulturalny oznacza „odnoszący się do tworzenia i upowszechniania kultury lub stanowiący jej składnik”.
Właściwym więc wydaje się przyjęcie, że kultura to ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, funkcjonujących w postaci np. dzieł artystycznych, związanych z twórczością artystyczną (np. o charakterze literackim, naukowym, plastycznym, muzycznym).
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 87):
Działalność kulturalna w rozumieniu niniejszej ustawy polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Analizując możliwość zwolnienia świadczonych usług na gruncie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy, wskazania wymaga, że art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.), do której odwołuje się ustawodawca w treści art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy stanowi:
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
W myśl art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1)wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
2)plastyczne;
3)fotograficzne;
4)lutnicze;
5)wzornictwa przemysłowego;
6)architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
7)muzyczne i słowno-muzyczne;
8)sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
9)audiowizualne (w tym filmowe).
Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.
Stosownie do art. 85 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Każde artystyczne wykonanie utworu lub dzieła sztuki ludowej pozostaje pod ochroną niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Artystycznymi wykonaniami, w rozumieniu ust. 1, są w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania.
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Artyście wykonawcy przysługuje, w granicach określonych przepisami ustawy, wyłączne prawo do:
1)ochrony dóbr osobistych, w szczególności w zakresie:
a)wskazywania go jako wykonawcy, z wyłączeniem przypadków, gdy pominięcie jest zwyczajowo przyjęte,
b)decydowania o sposobie oznaczenia wykonawcy, w tym zachowania anonimowości albo posłużenia się pseudonimem,
c)sprzeciwiania się jakimkolwiek wypaczeniom, przeinaczeniom i innym zmianom wykonania, które mogłyby naruszać jego dobre imię;
2)korzystania z artystycznego wykonania i rozporządzania prawami do niego na następujących polach eksploatacji:
a)w zakresie utrwalania i zwielokrotniania - wytwarzania określoną techniką egzemplarzy artystycznego wykonania, w tym zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
b)w zakresie obrotu egzemplarzami, na których artystyczne wykonanie utrwalono - wprowadzania do obrotu, użyczania lub najmu egzemplarzy,
c)w zakresie rozpowszechniania artystycznego wykonania w sposób inny niż określony w lit. b - nadawania, reemitowania oraz odtwarzania, chyba że są one dokonywane za pomocą wprowadzonego do obrotu egzemplarza, a także publicznego udostępniania utrwalenia artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
Z treści ww. przepisów należy zatem wywieść, że twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Użyte w tym przepisie określenie „przejaw działalności twórczej”, należy rozumieć jako uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym.
W myśl art. 86 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Artyście wykonawcy służy prawo do wynagrodzenia za korzystanie z artystycznego wykonania lub za rozporządzanie prawami do takiego wykonania określone w umowie albo przyznane w przepisach ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą i jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Świadczy Pan usługi kulturalne.
W ramach prowadzonej działalności, zawarł Pan z firmą … Sp. z o.o. (Producentem) umowę o dzieło polegające na:
- skomponowaniu nowych utworów słowno-muzycznych,
- dokonaniu opracowania utworów oryginalnych wskazanych przez Producenta (zleceniodawcę),
- wykonaniu i wyprodukowaniu zgodnie ze wskazówkami Producenta oraz dostarczeniu Producentowi fonogramu z utrwalonymi utworami słowno-muzycznymi określonymi w załączniku do Umowy w tym głównych motywów muzycznych filmu, czołówki, tytułówki na potrzeby zrealizowania i rozpowszechniania Filmów „…” oraz „…”.
Zawarta umowa zobowiązuje Pana do:
- przeniesienia na Producenta (zleceniodawcę) prawa do wszelkich utworów skomponowanych, wykonanych, wyprodukowanych podczas wykonania Umowy, w szczególności do wszystkich wkładów twórczych Wykonawcy w powstanie Filmów, oraz ich artystycznych wykonań, wraz z synchronizacją utworów z Filmami w tym autorskie prawa majątkowe wraz z wyłącznym prawem do zezwalania na wykonywanie praw zależnych do dzieła oraz prawa pokrewne do artystycznych wykonań i fonogramów;
- udzielenia zgód związanych z Dziełem na zasadach i w zakresie wskazanym w Umowie.
Pana usługi są usługami kulturalnymi, w ich wyniku powstaje dzieło objęte ochroną w zakresie prawa autorskiego i praw pokrewnych. W zamian za wykonanie Dzieła i przeniesienie autorskich praw majątkowych do niego na Producenta, należne jest Panu wynagrodzenie określone mianem honorarium.
Ponadto, jak wynika z przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od jego przeznaczenia.
Z powyższych okoliczności wynika zatem, że usługi objęte zakresem wniosku świadczy Pan jako indywidualny twórca w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ponadto, za zrealizowane usługi otrzymuje Pan wynagrodzenie w formie honorarium. Spełniona zatem jest przesłanka podmiotowa wynikająca z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.
Z analizy zakresu opisanych usług wynika, że mają one niewątpliwie związek z kulturą rozumianą jako ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, funkcjonujących w tym przypadku w postaci skomponowanych utworów słowno-muzycznych, wykonanych opracowaniach utworów oryginalnych oraz wykonanych i wyprodukowanych fonogramach z utrwalonymi utworami słowno-muzycznymi. Tym samym uznać należy, że ww. usługi są usługami kulturalnymi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy. Przedmiotem świadczonych usług są utwory w rozumieniu prawa autorskiego, do których prawa autorskie (osobiste i majątkowe) przysługują wyłącznie Panu, w związku z tym również przeniesienie praw czy udzielenie zgód związanych z powstałym utworem stanowią usługi kulturalne, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy.
Jednocześnie, wbrew Pana twierdzeniom, w niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 43 ust. 19 pkt 1 i 4 ustawy, dotyczący usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach oraz usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach. Usługi wymienione w tym artykule dotyczą usług, których przedmiotem są gotowe (nagrane) nośniki, takie jak płyty CD czy DVD. Natomiast w analizowanym przypadku, w wyniku realizacji przedmiotu Umowy nie powstają gotowe (nagrane) nośniki, takie jak płyty CD czy DVD. Jak wskazał Pan we wniosku, efekty pracy w postaci fonogramów udostępnia Pan Zleceniodawcy zdalnie w formie cyfrowej. Dopiero następnie w oparciu o tak udostępnione przez Pana i innych twórców drogą cyfrową nagrania/fonogramy oraz po zaakceptowaniu ich przez zamawiającą Spółkę możliwe jest stworzenie pełnej ścieżki dźwiękowej do filmu, którego producentem jest Spółka. Natomiast – jak wskazał Pan we wniosku - udostępnione Zleceniodawcy fonogramy nie stanowią nośników, takich jak płyty CD czy DVD.
Zatem, w opisanej sprawie, świadczone przez Pana usługi polegają na skomponowaniu utworów słowno-muzycznych, wykonaniu opracowań utworów oryginalnych oraz wykonaniu i wyprodukowaniu fonogramów z utrwalonymi utworami słowno-muzycznymi i przeniesieniu praw/udzieleniu zgód do nich na rzecz Zleceniodawcy.
Analiza okoliczności sprawy i obowiązujących przepisów prowadzi do stwierdzenia, że świadczone przez Pana usługi polegające na skomponowaniu utworów słowno-muzycznych, wykonaniu opracowań utworów oryginalnych oraz wykonaniu i wyprodukowaniu fonogramów z utrwalonymi utworami słowno-muzycznymi i przeniesieniu praw/udzieleniu zgód do nich na rzecz Zleceniodawcy stanowią usługi kulturalne, do których nie znajdzie zastosowania wyłączenie wynikające z art. 43 ust. 19 pkt 1 i pkt 4 ustawy, wykluczające zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.
W konsekwencji, świadczone przez Pana usługi polegające na skomponowaniu utworów słowno-muzycznych, wykonaniu opracowań utworów oryginalnych oraz wykonaniu i wyprodukowaniu fonogramów z utrwalonymi utworami słowno-muzycznymi i przeniesieniu praw/udzieleniu zgód do nich na rzecz Zleceniodawcy są usługami kulturalnymi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy i korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.
Zasady dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu regulują przepisy art. 106a-106q ustawy.
Na podstawie art. 106b ust. 1 ustawy:
Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
2)wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;
3)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
4)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:
a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,
c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.
Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy:
Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.
Faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.
Według art. 106b ust. 3 ustawy:
Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1)czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:
a)czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4,
b)czynności, o których mowa w art. 106a pkt 3 i 4,
1a) otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:
a)przypadku, gdy zapłata dotyczy czynności, o których mowa w art. 19a ust. 1b i ust. 5 pkt 4 oraz art. 106a pkt 3 i 4,
b)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
2) sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118
- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy:
Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że – co do zasady – podatnik VAT jest zobowiązany wystawiać fakturę dokumentującą sprzedaż towarów i usług na rzecz innego podatnika. Generalnie ustawodawca nie nakłada na podatników obowiązku wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku na podstawie przepisów ustawy lub rozporządzeń wykonawczych do niej oraz sprzedaż realizowaną na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT. Jednakże nie ma przeszkód, aby w powyższych sytuacjach podatnik wystawiał fakturę.
Zgodnie z powołanym wyżej art. 106b ust. 2 ustawy, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury m.in. dokonując sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy. Natomiast, na mocy art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy, podatnik jest zobowiązany do udokumentowania takiej sprzedaży fakturą tylko na żądanie nabywcy.
Jak wyżej wskazałem, świadczone przez Pana usługi polegające na skomponowaniu utworów słowno-muzycznych, wykonaniu opracowań utworów oryginalnych oraz wykonaniu i wyprodukowaniu fonogramów z utrwalonymi utworami słowno-muzycznymi i przeniesieniu praw/udzieleniu zgód do nich na rzecz Zleceniodawcy są usługami kulturalnymi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy i korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy. W związku z powyższym brak było podstaw do udokumentowania ww. czynności fakturą VAT z 23% stawką podatku.
Zatem Pana stanowisko jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie, przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.
Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy przedstawionym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.