Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia, czy transakcja wniesienia do spółki w drodze aportu zespołu składników majątkowych będzie stanowiło zbycie przedsiębiorstwa i w związku z tym będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, bez obowiązku dokonywania korekty podatku VAT wcześniej odliczonego przy nabyciu składników majątkowych.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismami z 5 stycznia 2025 r. (wpływ 7 i 9 stycznia 2025 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka A Sp. z o.o. powstała 14 września 2018 r., jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i obecnie prowadzi, w przeważającym zakresie, działalność polegającą na wznoszeniu budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, scharakteryzowaną kodem PKD 41.20.Z, tj. tzw. działalność developerska.
Po otrzymaniu odpowiedzi, w przedmiotowej sprawie Spółka (wnioskodawca) zamierza wnieść do spółki B Spółka Jawna, tytułem aportu, w zamian za otrzymane prawa i obowiązki, a co zatem następuje i udział w zysku, wszystkie składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania uwidocznione na dzień wniesienia w bilansie Spółki, takie jak.:
1)zagregowana wartość poniesionych nakładów na wytworzenie budynków zaewidencjonowana na koncie produkcji w toku;
2)należności handlowe i publicznoprawne;
3)środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych;
4)krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe;
5)wyposażenie;
6)kapitał własny;
7)zobowiązania handlowe i publicznoprawne,
oraz dodatkowo (między innymi):
1)księgi i dokumentację związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą;
2)projekt budowlany wraz z decyzją na pozwolenie na budowę;
3)„pracownika” (pracowników);
4)umowy cywilnoprawne z kontrahentami, w tym z pożyczkodawcami.
Przy czym:
1)spółka A Sp. z o.o. nie jest właścicielem gruntu na którym prowadzony jest proces budowlany, a jest jego posiadaczem zależnym - dzierżawcą;
2)spółka A Sp. z o.o. zawarła 21 lutego 2019 r. ze spółką B Spółka Jawna, umowę dzierżawy gruntu (na okres 20 lat), na której prowadzony jest proces budowlany;
3)na mocy decyzji Prezydenta Miasta (…) nr (…) z 2 maja 2019 r. przeniesiona została na spółkę A Sp. z o.o. decyzja o pozwoleniu na budowę nr (…) z 28 marca 2011 r., wydana przez Prezydenta Miasta (…) dla Pana A.A., przeniesiona decyzją nr (…) z 9 marca 2012 r., wydaną przez Prezydenta Miasta (…) na B Spółka Jawna, zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dwóch budynków biurowo-usługowych (usługi medyczne, gastronomii i handlu) z garażem podziemnym wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną i układem komunikacyjnym na działkach ewidencyjnych nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i części działki 8 z obrębu (...) położonych między ul. (…), a ul. (…) (tj. na której prowadzony jest proces budowlany);
4)spółka A Sp. z o.o. do 31 grudnia 2023 r., ww. proces budowlany ewidencjonowała w księgach rachunkowych, wykazując wszystkie nakłady w bilansie Spółki jako środki trwałe w budowie;
5)pierwotnym zamiarem Spółki było wybudowanie dwóch budynków biurowo- usługowych i świadczenie usług hotelarskich, gastronomicznych oraz organizacji konferencji i eventów;
6)z uwagi na zmianę wewnętrzną decyzji przez wspólników spółki A Sp. z o.o., spowodowaną w dużej mierze czynnikami „zdrowotnymi” i „wiekowymi”, postanowiono zrewitalizować plany, w efekcie których postanowiono zrezygnować z budowy ww. dwóch budynków biurowo-usługowych o ww. przeznaczeniu i wybudować budynki biurowo - usługowe ze zmianą w zakresie funkcji, na budynek domu studenckiego - w całości przeznaczone na sprzedaż;
7)w oparciu o zmianę w/w „planów” Spółki postanowiono podpisać aneks do umowy dzierżawy gruntu, w którym zapisano bezwzględne prawo spółki A Sp. z o.o. do żądania zawarcia ze spółką B Spółka Jawna do przeniesienia własności w/w grunt na jej rzecz, na warunkach rynkowych (po cenie rynkowej).
Niniejsza umowa „wpływa” na poniższy schemat prowadzenia działalności przez spółkę A Sp. z o.o., tj.:
1)spółka A Sp. z o.o. prowadzi proces budowlany z własnych lub pozyskanych przez Spółkę środków, w swoimi imieniu (i na swoją odpowiedzialność);
2)w trakcie prowadzonego procesu budowlanego Spółka występuje z żądaniem wobec spółki B Spółka Jawna o zawarcie umowy zobowiązującej do przeniesienia własności gruntu lub umowy sprzedaży gruntu;
3)po zakończeniu budowy spółka A Sp. z o.o. dokonuje sprzedaży nieruchomości (wraz z gruntem) znalezionemu przez nią nabywcy,
4)na mocy decyzji nr (…) z 9 stycznia 2024 r. (...) Inspektor Nadzoru Budowlanego (…) zatwierdził projekt budowlany zamienny inwestycji polegającej na budowie budynków biurowo-usługowych ze zmianą w zakresie funkcji na budynek domu studenckiego wraz z garażem podziemnym i towarzyszącą infrastrukturą na terenie działek ewid. nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, oraz części działki 7 z obrębu (...) położonych między ul. (…) a ul. (…) (tj. na której prowadzony jest proces budowlany),
5)po wniesieniu przez spółkę A Sp. z o.o. do spółki B Spółka Jawna, tytułem aportu, wszystkich składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań, w zamian za otrzymane prawa i obowiązki spółka B Spółka Jawna będzie kontynuowała prowadzenie działalności (deweloperskiej) prowadzonej uprzednio przez spółkę A Sp. z o.o.
Mając powyższe na względzie, że wniesiony do spółki B Spółka Jawna aport stanowić będzie całość transakcji pod względem organizacyjnym, funkcjonalnym i finansowym, będzie on stanowił przedsiębiorstwo (aport), obejmujący funkcjonalnie powiązany i zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) umożliwiający realizację zadania gospodarczego.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
W odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania wskazali Państwo:
1. Czy wymienione we wniosku składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania przypisane do działalności deweloperskiej wnoszone w drodze aportu do spółki Nabywcy stanowią całość Państwa przedsiębiorstwa, a ich aport oznacza, że Państwo zaprzestają prowadzenia wszelkiej działalności?
Odpowiedź: Wymienione we wniosku składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania przypisane do działalności developerskiej, wnoszone w drodze aportu do spółki Nabywcy stanowią całość przedsiębiorstwa, a po ich aporcie nastąpi zaprzestanie prowadzenia wszelkiej działalności gospodarczej, tj. rozpocznie się proces likwidacji Spółki.
2. Czy po wniesieniu składników majątkowych wymienionych we wniosku przypisanych do działalności developerskiej do spółki Nabywcy pozostaną u Państwa jakiekolwiek składniki majątkowe, przy mocy których będą Państwo prowadzić nadal działalność gospodarczą, jeśli tak, to jakie to składnik i jaki będzie zakres tej działalności?
Odpowiedź: Po wniesieniu składników majątkowych wymienionych we wniosku przypisanych do działalności deweloperskiej do spółki Nabywcy nie pozostaną u Wnioskodawcy jakiekolwiek składniki majątkowe, przy mocy których będzie można prowadzić (kontynuować) nadal działalność gospodarczą - deweloperską (nie będzie w ogóle kontynuowana żadna działalność). W zamian za wniesiony wkład Spółka otrzyma aktywa finansowe (prawa i obowiązki w spółce jawnej), a następnie rozpocznie proces likwidacji Spółki.
3. Czy wnoszone do spółki Nabywcy składniki majątkowe będą stanowiły na dzień aportu zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej?
Odpowiedź: Tak, Wnoszone do spółki Nabywcy składniki majątkowe będą stanowiły na dzień aportu zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.
4. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem aportu do spółki Nabywcy będzie w chwili transakcji wyodrębniony na płaszczyźnie:
a) organizacyjnej jako dział, oddział, wydział na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu wewnętrznego
Odpowiedź: Tak. Przedmiotem wkładu jest przedsiębiorstwo (całość), które organizacyjnie zostało opisane między innymi w polityce rachunkowości i stanowi wyodrębniony organizacyjnie zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z działalnością developerską, tj. (między innymi):
1)mający swoje wydzielenie w planie kont;
2)mający pracownika (Koordynator projektu - developerskiego);
3)mający rachunek bankowy;
4)mający wyposażenie;
5)itp.
b) finansowej, tj. czy na podstawie prowadzonej przez Państwa ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności (w czym to wyodrębnienie będzie się przejawiało, proszę opisać)
Odpowiedź: Tak, na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej będzie możliwe na dzień wniesienia aportu (w chwili transakcji) przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań, w związku z agregowaniem wszystkich zdarzeń gospodarczych działalności developerskiej na wydzielonych kontach (zgodnie z polityką rachunkowości) i szczegółową ich analityką.
c) funkcjonalnej, tj. czy będzie miał potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy realizujący zadania gospodarcze (w czym to wyodrębnienie będzie się przejawiać)
Odpowiedź: Tak, wnoszone do Nabywcy składniki majątkowe będą stanowiły na dzień aportu zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony w płaszczyźnie funkcjonalnej, tj. zdolnej do realizacji projektu developerskiego z uwagi na to, że przedmiot wkładu obejmuje (między innymi):
a)gotowy projekt deweloperski;
b)pozwolenie na budowę (do przepisania);
c)pracownika (Koordynator projektu - deweloperskiego) - przejęcie w trybie art. 231 kodeksu pracy;
d)zaawansowane nakłady budowlane - zaawansowany proces budowlany;
e)know-how (doświadczenie);
f)umowy z kooperantami;
g)kontakty z kooperantami.
5. Czy przedmiotem aportu do spółki Nabywcy będzie także grunt, na którym rozpoczęli Państwo proces budowlany dot. budowy budynków biurowo-usługowych ze zmianą w zakresie funkcji na budynek domu studenckiego wraz z garażem podziemnym i infrastrukturą towarzyszącą?
Odpowiedź: Wnosząca aport spółka A Sp. z o.o. nie jest właścicielem gruntu na którym prowadzony jest proces budowlany, a jest jej posiadaczem zależnym – dzierżawcą. Nabywca jest aktualnie właścicielem gruntu, na którym prowadzony jest proces budowlany i który jest wydzierżawiany Wnoszącej Spółce. Pierwotnie ww. strony „zakładały”, że po zakończeniu procesu budowlanego Nabywca wnioskowanego przedsiębiorstwa dokona sprzedaży gruntu Spółce A Sp. z o.o., wg. wartości rynkowej z dnia dokonywanego zbycia. Obecnie strony uzgodniły, że Nabywca po przejęciu opisanego wyżej przedsiębiorstwa Spółki A Sp. z o.o. będzie kontynuował działalność deweloperską i zakończy proces budowlany we własny zakresie. Dodatkowo Strony uzgodniły wygaśnięcie łączącej je umowy dzierżawy gruntu wraz z momentem przeniesienia przedsiębiorstwa. Wobec powyższego Nabywca będzie swobodnie rozporządzał gruntem, na którym prowadzony jest proces budowlany związany z działalnością deweloperską.
6. Czy spółka Nabywca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i czy będzie przedmiot aportu wykorzystywała do czynności opodatkowanych podatkiem VAT?
Odpowiedź: Spółka Nabywca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i będzie przedmiot aportu wykorzystywała do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tzn. będzie kontynuowała działalność deweloperską (opodatkowaną).
7. Czy spółka Nabywca będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności w oparciu o nabyte od Państwa składniki majątkowe będące przedmiotem aportu bez konieczności angażowania innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia nowych umów, pozyskania nowych pozwoleń itp.)?
- jeśli spółka Nabywca będzie musiała takie działania podjąć, to należy je w sposób niebudzący wątpliwości wskazać i opisać.
Odpowiedź: Nabywca będzie miał faktyczną możliwość kontynuowania działalności w oparciu o nabyte składniki majątkowe będące przedmiotem aportu i wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki stosunków cywilnoprawnych (cesja), a jedynym działaniem prawnym będzie uczestnictwo w przeniesieniu pozwolenie na budowę.
Pytania
1. Czy opisana transakcja będzie stanowiła zbycie przedsiębiorstwa, a w konsekwencji czy będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na mocy art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT?
2. Czy opisana transakcja będzie skutkowała korektą w stosunku do odliczonego wcześniej podatku VAT od dokonanych zakupów?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Spółki transakcja wniesienia do spółki B Spółka Jawna aportu składników opisanych w zdarzeniu przyszłym stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa podlegającą wyłączeniu z opodatkowania na mocy art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.
Ad 1
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, zwanej dalej UVat), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 UVAT: przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 7 ust. 1 UVAT: przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Jednocześnie art. 6 UVAT wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.
Według art. 6 pkt 1 UVAT: Przepisów UVAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”.
Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług, pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 UVat, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej. Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 UVAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e UVAT.
Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia „przedsiębiorstwo”, należy więc odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1610).
Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego: Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
5)koncesje, licencje i zezwolenia,
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8)tajemnice przedsiębiorstwa,
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej.
Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.
W zakresie braku obowiązku opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl, w którym stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego.
Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego.
Natomiast w wyroku C-444/10 z 10 listopada 2011 r. TSUE wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę itp. na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny.
Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowych realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu możliwe musi być kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.
O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Z uwagi zatem na przedstawiony opis sprawy, tj. że: spółka A Sp. z o.o. wniesie do spółki B Spółka Jawna, tytułem aportu, zorganizowany zespół wszystkich składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań - przedsiębiorstwo, w zamian za otrzymane prawa i obowiązki, które obiektywnie umożliwiają spółce B Spółka Jawna realizację celu prowadzonej przez spółkę A Sp. z o.o. działalności gospodarczej (deweloperskiej), niniejsza transakcja (aport) jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 UVat i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ad 2
W ocenie Spółki transakcja wniesienia do spółki B Spółka Jawna aportu składników opisanych w zdarzeniu przyszłym nie będzie skutkowała korektą w stosunku do odliczonego wcześniej podatku Vat od dokonanych zakupów.
W myśl art. 91 ust. 1 UVAT po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10, 10a lub 10c-10g lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.
Stosownie natomiast do treści art. 91 ust. 2 UVAT w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Zgodnie z art. 91 ust. 3 UVAT korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.
Natomiast na podstawie art. 91 ust. 4 UVAT: w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.
Stosownie do art. 91 ust. 5 UVAT w przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.
Przepis art. 91 ust. 6 UVAT stanowi, że w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:
1)opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
2)zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.
W myśl art. 91 ust. 7 UVAT przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.
Stosownie do art. 91 ust. 7a UVAT w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.
W oparciu o art. 91 ust. 7b UVAT w przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c.
Jak stanowi ust. 7c powołanego artykułu jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje - korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.
Na podstawie art. 91 ust. 7d UVAT w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.
Natomiast zgodnie z art. 91 ust. 8 UVAT korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.
Stosownie do art. 91 ust. 9 UVAT w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Jak wynika z treści powołanego wyżej przepisu art. 91 ust. 9 UVAT, w przypadku gdy wystąpią wskazane w art. 91 ust. 1-8 UVAT przesłanki obligujące do korekty podatku naliczonego związanego ze składnikami majątku składającymi się na zdobyte uprzednio przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to podmiotem, który obowiązany jest dokonać korekty nie jest zbywca lecz nabywca tego przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Mając na uwadze, że jak wskazano powyżej przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo, to w niniejszej sprawie będzie miał zastosowanie art. 91 ust. 9 UVAT, tym samym do dokonania ewentualnej korekty podatku określonej w art. 91 ust. 1-8 UVAT zobowiązana będzie spółka B Spółka Jawna (nabywca).
Analiza powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wskazuje, że zmiana przeznaczenia w wykorzystaniu towarów powoduje zmianę w zakresie prawa do odliczenia i w konsekwencji nakłada na podatnika obowiązek skorygowania odliczonego podatku z odpowiednim zastosowaniem przepisów art. 91 UVAT. Wynika to jednoznacznie z treści przywołanego wyżej przepisu art. 91 ust. 7 UVAT stanowiącego, że przepisy ust. 1-6 stosuje się w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.
W przedmiotowej sprawie sytuacja taka nie wystąpi, bowiem w następstwie wniesionego aportu przedsiębiorstwa spółki A Sp. z o.o. do spółki B Spółka Jawna, spółka B Spółka Jawna będzie kontynuowała prowadzenie działalności gospodarczej wnoszącej Spółki, tj. proces budowy na sprzedaż budynków biurowo-usługowych w zakresie funkcji na budynek domu studenckiego wraz z garażem podziemnym i towarzyszącą infrastrukturą na terenie działek ewid. nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, oraz części działki 7 z obrębu (...) położonych między ul. (…) a ul. (…).
Podsumowując ten aspekt zagadnienia, jeśli spółka B Spółka Jawna będzie kontynuować prowadzenie działalności przedsiębiorstwa otrzymanego w drodze aportu i nie zmieni ona swojego przeznaczenia, tj. nadal będzie „służyła” wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, to nie będzie zobligowana do dokonania korekty podatku naliczonego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
W świetle art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jednocześnie przepis art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.
I tak, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy.
Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.
Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.
Należy zauważyć, że powyższa regulacja stanowi implementację art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady, na podstawie którego:
W przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.
W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.
Z powyższego przepisu wynika, że wprowadza on, tak samo jak ma to miejsce w ustawie, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy wniesienie do spółki jawnej, tytułem aportu, zorganizowanego zespołu wszystkich składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań będzie stanowiło zbycie przedsiębiorstwa i w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia „przedsiębiorstwo”, należy więc odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1061 ze zm.).
W myśl art. 551 Kodeksu cywilnego:
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5. koncesje, licencje i zezwolenia;
6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8. tajemnice przedsiębiorstwa;
9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W świetle art. 552 Kodeksu cywilnego:
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym, funkcjonalnym i materialnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.
Ponadto, przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:
1. zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
2. faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo.
Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że:
„(…) celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.”
W wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5(8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje natomiast samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.
Należy podkreślić, że o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwa czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i obecnie prowadzą Państwo, w przeważającym zakresie, działalność polegająca na wznoszeniu budynków mieszkalnych i niemieszkalnych tj. działalność deweloperską. Zamierzają Państwo wnieść do spółki jawnej, tytułem aportu, w zamian za otrzymane prawa i obowiązki, a co zatem następuje i udział w zysku, wszystkie składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania przypisane do Państwa działalności.
Aport wszystkich składników materialnych i niematerialnych do spółki jawnej będzie wiązał się z przejściem pracownika/pracowników z Państwa przedsiębiorstwa. Wnoszone do spółki Nabywcy składniki majątkowe będą stanowiły na dzień aportu zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Przedmiotem wkładu jest przedsiębiorstwo (całość), które organizacyjnie zostało opisane między innymi w polityce rachunkowości i stanowi wyodrębniony organizacyjnie zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z działalnością developerską, tj. m.in.:
1) mający swoje wydzielenie w planie kont;
2) mający pracownika (Koordynator projektu - developerskiego);
3 )mający rachunek bankowy;
4) mający wyposażenie;
5 )itp.
Na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej będzie możliwe na dzień wniesienia aportu (w chwili transakcji) przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań, w związku z agregowaniem wszystkich zdarzeń gospodarczych działalności developerskiej na wydzielonych kontach (zgodnie z polityką rachunkowości) i szczegółową ich analityką.
Wnoszone do Nabywcy składniki majątkowe będą stanowiły na dzień aportu zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony w płaszczyźnie funkcjonalnej, tj. zdolnej do realizacji projektu developerskiego z uwagi na to, że przedmiot wkładu obejmuje m.in.:
a) gotowy projekt deweloperski;
b) pozwolenie na budowę (do przepisania);
c) pracownika (Koordynator projektu - deweloperskiego) - przejęcie w trybie art. 231 Kodeksu pracy;
d) zaawansowane nakłady budowlane - zaawansowany proces budowlany;
e) know-how (doświadczenie);
f) umowy z kooperantami;
g) kontakty z kooperantami.
Wskazali Państwo, że nie jesteście właścicielem gruntu, na którym prowadzony jest proces budowlany będący przedmiotem aportu. Nabywca jest aktualnie właścicielem gruntu, który jest Państwu wydzierżawiany. Obecnie strony uzgodniły, że Nabywca po przejęciu opisanego wyżej przedsiębiorstwa Państwa spółki będzie kontynuował działalność developerską i zakończy proces budowlany we własny zakresie. Dodatkowo ustaliliście Państwo z Nabywcą (właścicielem gruntu) wygaśnięcie łączącej Was umowy dzierżawy gruntu wraz z momentem przeniesienia przedsiębiorstwa na Nabywcę. Wobec powyższego Nabywca będzie swobodnie rozporządzał gruntem, na którym prowadzony jest proces budowlany związany z działalnością developerską, która będzie przedmiotem aportu.
Wymienione we wniosku składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania przypisane do działalności developerskiej, wnoszone w drodze aportu do spółki Nabywcy, stanowią całość przedsiębiorstwa, a po ich aporcie nastąpi zaprzestanie prowadzenia wszelkiej działalności gospodarczej przez Państwa, tj. rozpocznie się proces likwidacji Spółki.
Co ważne, Nabywca będzie miał faktyczną możliwość kontynuowania działalności w oparciu o nabyte składniki majątkowe będące przedmiotem aportu i wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki stosunków cywilnoprawnych (cesja), a jedynym działaniem prawnym będzie uczestnictwo w przeniesieniu pozwolenie na budowę. Nabywca będzie kontynuował działalność developerską.
Mając zatem na uwadze okoliczności sprawy, należy uznać, że przedmiotem planowanej transakcji będzie przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego. Tym samym, jego przekazanie (wniesienie aportem do spółki jawnej) będzie korzystało z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
W konsekwencji, wniesienie przez Państwa w drodze aportu całego majątku Przedsiębiorstwa związanego z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą do spółki jawnej - w świetle art. 6 pkt 1 ustawy - nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W dalszej kolejności przedmiotem Państwa wątpliwości w rozpatrywanej sprawie jest obowiązek dokonania przez Państwa korekty podatku VAT wcześniej odliczonego przy dokonanych zakupach związanych z przedsiębiorstwem.
Ustawodawca na gruncie podatku od towarów i usług wprowadził regulacje szczególne związane z przypadkiem zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego zostały określone w art. 91 ustawy.
Stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy:
Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10, 10a lub 10c-10g lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.
Przepisy art. 91 ust. 2-8 ustawy regulują zasady dokonywania korekty, o której mowa w ust. 1.
Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy:
W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Analiza przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że skoro przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo, to w związku z tą czynnością nie są Państwo zobowiązani do dokonania korekty wcześniej odliczonego podatku VAT, ponieważ zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy obowiązek ewentualnego dokonania korekty ciąży na Nabywcy przedsiębiorstwa.
Podsumowując, nie mają Państwo obowiązku dokonania korekty podatku VAT wcześniej odliczonego przy nabyciu składników majątkowych wchodzących w skład wnoszonego w drodze aportu przedsiębiorstwa.
W konsekwencji, Państwa stanowisko w zakresie pytań nr 1 i 2 uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.