Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku uznania Pani za osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i braku opodatkowania czynności sprzedaży działek opisanych we wniosku z majątku osobistego (prywatnego) osobom niebędącym rolnikami.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 grudnia 2024 r. (data wpływu 15 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
1)
Pani (…) (dalej: „Wnioskodawczyni” lub „(…)”) od 2010 r. prowadzi gospodarstwo rolne, w ramach którego do działalności rolnej wykorzystuje grunty rolne położone w (…), gmina (…), powiat (…), województwo (…), w skład, którego wchodzą:
1)nieruchomości położonej w (…), gmina (…), powiat (…), województwo (…), dla której Sąd Rejonowy w (…) Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych w (…) prowadzi księgę wieczystą Kw. Nr (…), składającej się z działek oznaczonych w ewidencji:
a)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
b)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
c)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
d)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
e)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
f)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
g)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
h)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
i)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
j)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
k)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
l)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
m)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
n)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
o)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
p)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
q)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
r)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
s)nr ew. (…) o powierzchni (…) m kw;
t)nr ew. (…) o powierzchni (…) m kw;
u)nr ew. (…) o powierzchni (…) m kw;
2)nieruchomości położonej w (…), gmina (…), powiat (…), województwo (…), dla której Sąd Rejonowy w (…) Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych w (…) prowadzi księgę wieczystą Kw. Nr (…) składającej się z działek oznaczonych w ewidencji:
a)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
b)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
c)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
d)nr ew. (…) o powierzchni (…) ha;
e)nr ew. (…);
3)nieruchomości w (...), składającej się z działek ewidencyjnych oznaczonych numerami (…) o powierzchni (…) m kw. i (…) o powierzchni (…) m kw. dla której wymieniony Sąd prowadzi księgę wieczystą Kw. Nr (…);
4)nieruchomości położonej w (…), składającej się z działek ewidencyjnych oznaczonych numerami (…) o powierzchni (…) m kw. i (…) o powierzchni (…) m kw., dla której wymieniony Sąd prowadzi księgę wieczystą Kw. Nr (…);
5)nieruchomości położonej również w (…), gmina (…), powiat (…), województwo (…), dla której Sąd Rejonowy w (…) Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych w(…) prowadzi księgę wieczystą Kw. Nr (…), składającej się z działek oznaczonych w ewidencji:
a)nr ew. (…),
b)nr ew. (…),
c)nr ew. (…).
O łącznym obszarze całej nieruchomości (…) ha.
(dalej łącznie: „Nieruchomości”).
Opisane powyżej Nieruchomości zostały nabyte na podstawie umowy sprzedaży w dniu (…) 2010 r. przez małżonków (…)za kwotę (…) zł. Z uwagi na przyjęty przez małżonków ustrój rozdzielności majątkowej oraz darowiznę dokonaną między małżonkami od (…) r. jedynym właścicielem Nieruchomości jest Wnioskodawczyni.
Nieruchomości nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Wnioskodawczyni podjęła działania w celu geodezyjnego podziału Nieruchomości na (…) działki z przeznaczeniem pod zabudowę o powierzchni (…) m kw., (…) m kw. lub (…) m kw. (dalej: „Działki”). W stosunku do niektórych Działek Wnioskodawczyni posiada decyzję o warunkach zabudowy.
Wnioskodawczyni zamierza przygotować projekty na doprowadzenie mediów (energię elektryczną, wodociąg, kanalizację i światłowody) do Działek.
Od dnia nabycia Nieruchomości, są one wykorzystywane przez Wnioskodawczynię do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nieruchomości nigdy nie służyły celom działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, nie były nigdy wprowadzone do ewidencji środków trwałych. W prowadzeniu gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni pomaga brat męża Wnioskodawczyni (…), który dzierżawi działki oraz pobiera dotacje z (...). Nieruchomości traktowane są przez Wnioskodawczynię jako majątek osobisty. Działki wykorzystywane są do upraw roślinnych. W prowadzenie gospodarstwa rolnego jest również zaangażowana najbliższa rodzina Wnioskodawczyni.
2)
Z uwagi na coraz mniej opłacalną działalność rolniczą Wnioskodawczyni będzie zainteresowana sprzedażą Działek. Sprzedaż Działek będzie rozłożona w czasie kilku lat. Sprzedaż nie będzie miała charakteru zorganizowanego. Wnioskodawczyni nie podjęła działań promocyjnych w celu znalezienia potencjalnych nabywców, ani nie podjęła innych działań w celu organizacji sprzedaży. Wnioskodawczyni rozważa, aby sprzedaż Działek została przekazana do biura pośrednictwa nieruchomości. Do czasu sprzedaży Działek będą one wykorzystywane w działalności rolniczej. Z uwagi na fakt, iż sprzedaż Działek będzie rozłożona w czasie może się okazać, iż w pierwszym okresie sprzedane będzie tylko kilka Działek natomiast przeważająca część będzie dalej wykorzystywana do działalności rolniczej.
3)
Alternatywnie do planowanej sprzedaży Działek, Wnioskodawczyni rozważa wniesienie opisanych powyżej Nieruchomości do nowoutworzonej spółki jawnej, w której będzie posiadała (…)% udziału w zysku. Dopiero Spółka jawna będzie dokonywała sprzedaży Działek, przy czym sprzedaż Działek będzie rozłożona w czasie. Do czasu sprzedaży Działek będą one wykorzystywane w działalności rolniczej. Z uwagi na fakt, iż sprzedaż Działek będzie rozłożona na kilka lat może się okazać, iż w pierwszym okresie sprzedane będzie tylko kilka Działek natomiast przeważająca część będzie dalej wykorzystywana do działalności rolniczej.
4)
Niezależnie od działalności rolniczej Wnioskodawczyni prowadzi również indywidualną działalność gospodarczą w ramach, której świadczy usługi opisane kodem PKD (…) Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi. W ramach indywidualnej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni nie świadczy usług związanych z obrotem nieruchomościami. Dochody z indywidualnej działalności gospodarczej opodatkowane są ryczałtem według stawki 8,5%.
Ponadto Wnioskodawczyni jest:
1)wspólnikiem w (…) Spółka jawna (KRS (…)),
2)wspólnikiem w (…) Spółka jawna (KRS (…)).
Jako formę opodatkowania uczestnictwa w spółkach transparentnych podatkowo (…) Spółka jawna oraz (…) Spółka jawna Wnioskodawczyni wybrała podatek liniowy 19%.
Aktualnie Wnioskodawczyni nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Nie figuruje w rejestrze VAT jako podatnik VAT czynny. Nie prowadzi sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.
W piśmie uzupełniającym z 15 grudnia 2024 r. (data wpływu 15 grudnia 2024 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu, uzupełniła Pani opis zdarzenia przyszłego o następujące informacje:
1)W jakim celu nabyła Pani wraz z mężem nieruchomości opisane we wniosku, których aktualnie jest Pani jedynym właścicielem?
Nieruchomości opisane we wniosku zostały nabyte w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego i zaspokojenia własnych potrzeb życiowych rodziny Wnioskodawczyni. Nieruchomości nigdy nie służyły celom działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, nie były nigdy wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Od kilku lat w prowadzeniu gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni pomaga brat męża Wnioskodawczyni (…). Wnioskodawczyni pragnie doprecyzować, iż (…) użytkuje grunty na podstawie ustnej umowy użyczenia. Nie jest to więc faktycznie umowa dzierżawy, tak jak to było opisane we wniosku, ponieważ Wnioskodawczyni nie otrzymuje od (…) żadnego wynagrodzenia z tytułu użytkowania Działek. (…) pobiera też dotacje z (...). Nieruchomości traktowane są przez Wnioskodawczynię jako majątek osobisty. Działki wykorzystywane są do upraw roślinnych. W prowadzenie gospodarstwa rolnego jest również zaangażowana najbliższa rodzina Wnioskodawczyni. Z uwagi na coraz mniej opłacalną działalność rolniczą Wnioskodawczyni jest zainteresowana sprzedażą Działek.
2)Czy posiadała/posiada Pani status rolnika ryczałtowego, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz.361 ze zm.)?
Wnioskodawczyni nie posiadała i nie posiada statusu rolnika ryczałtowego, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
3)Czy nieruchomość była wykorzystywana w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w tym działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 tej ustawy? Jeśli tak, to przez kogo i w jakim okresie lub okresach?
Nieruchomość nigdy nie służyła celom działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, nie była nigdy wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Od (…) r. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni pomaga brat męża Wnioskodawczyni (…). Wnioskodawczyni pragnie doprecyzować, iż (…) użytkuje grunty na podstawie ustnej umowy użyczenia. Nie jest to więc faktycznie umowa dzierżawy, tak jak to było opisane we wniosku, ponieważ Wnioskodawczyni nie otrzymuje od (…) żadnego wynagrodzenia z tytułu użytkowania Działek. (…) użytkuje Działki od (…) r. Przed tą datą Wnioskodawczyni sama z mężem prowadziła gospodarstwo rolne na tych gruntach.
4)W jakim okresie dzierżawiła Pani nieruchomości i czy uzyskiwała/uzyskuje Pani korzyści z czynszu z tytułu tej dzierżawy?
(…) użytkuje grunty na podstawie ustnej umowy użyczenia. Nie jest to więc faktycznie umowa dzierżawy, tak jak to było opisane we wniosku, ponieważ Wnioskodawczyni nie otrzymuje od (…) żadnego wynagrodzenia z tytułu użytkowania Działek. (…) nie uiszcza na rzecz Wnioskodawczyni żadnego wynagrodzenia za uprawę tych gruntów. (…) użytkuje Działki od 2014 r. Przed tą datą Wnioskodawczyni sama z mężem prowadziła gospodarstwo rolne na tych gruntach.
Wnioskodawczyni nigdy nie dzierżawiła tych Działek odpłatnie oraz nie otrzymywała czynszu z tytułu dzierżawy. Jedyną umową która jest zawarta to umowa użyczenia gruntów (…).
5)Czy dokonywała Pani sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej prowadzonej na tym gruncie, a jeżeli nie to dlaczego?
W okresie przed oddaniem do nieodpłatnego użytkowania Nieruchomości (…) Wnioskodawczyni osiągała przychody ze sprzedaży produktów rolnych z własnej działalności rolniczej prowadzonej na tym gruncie. Aktualnie z uwagi na fakt, iż (…) głównie zajmuje się uprawą roli, Wnioskodawczyni oraz rodzina Wnioskodawczyni angażuje się w mniejszym stopniu w prace rolne. Główne korzyści z uprawy tego gruntu czerpie (…). Wnioskodawczyni korzysta natomiast z płodów rolnych wyprodukowanych na tym gruncie na własne potrzeby i potrzeby swojej rodziny. Wnioskodawczyni nie osiąga żadnego wynagrodzenia z tytułu użyczenia Działek (…), który użytkuje ten grunt nieodpłatnie.
6)Czy przed planowaną dostawą będzie Pani prowadziła jeszcze inne działania, oprócz tych opisanych we wniosku (np. ogrodzenie terenu itp.), aby zwiększyć wartość nieruchomości lub uatrakcyjnić dla potrzeb sprzedaży? Jeżeli tak, to jakie?
Wnioskodawczyni dokonała podziału geodezyjnego Nieruchomości na (…) działki z przeznaczeniem pod zabudowę o powierzchni (…) m kw., (…) m kw. lub (…) m kw. W stosunku do niektórych Działek Wnioskodawczyni posiada decyzję o warunkach zabudowy. Wnioskodawczyni zamierza przygotować projekty na doprowadzenie do Działek mediów (energii elektrycznej, wodociągu, kanalizacji i światłowodów).
Poza wyżej opisanymi czynnościami Wnioskodawczyni nie będzie podejmowała żadnych innych czynności aby zwiększyć wartość Nieruchomości lub uatrakcyjnić Działki dla potrzeb sprzedaży.
Wnioskodawczyni nie wyklucza, że w celu sprzedaży Działek wywiesi ogłoszenie lub będzie korzystała z portalu internetowego dedykowanego do sprzedaży nieruchomości. Czynności Wnioskodawczyni nie będą miały jednak charakteru zorganizowanego i będą ograniczały się tylko do czynności zwyczajowo przyjętych związanych ze sprzedażą nieruchomości jakom majątku prywatnego przez osoby fizyczne. W szczególności Wnioskodawczyni nie będzie prowadziła kampanii reklamowych, ani innych zorganizowanych działań marketingowych, wykraczających poza ogłoszenia na wywieszonej tablicy informacyjnej zamieszczonej na Nieruchomości oraz ofercie sprzedaży na portalach, z których korzystają osoby fizyczne prowadzące sprzedaż prywatnych nieruchomości.
7)Czy na dzień dostawy opisane we wniosku działki, będą objęte Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego? Jeżeli tak, to z czyjego wniosku?
Aktualnie Nieruchomości nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Wnioskodawczyni podjęła działania w celu geodezyjnego podziału Nieruchomości na (…) działki z przeznaczeniem pod zabudowę o powierzchni (…) m kw., (…) m kw. lub (…) m kw.). W stosunku do niektórych Działek Wnioskodawczyni posiada decyzję o warunkach zabudowy. Z uwagi na fakt, iż planowana sprzedaż Działek będzie rozłożona w czasie, Wnioskodawczyni nie wyklucza, że gmina, na której terenie znajdują się Nieruchomości uchwali Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, którym objęte będą też Działki, czynności te nie będą odbywały się na wniosek Wnioskodawczyni.
8)Czy przed planowaną dostawą zostanie wydane dla którejkolwiek działki pozwolenie na budowę? Jeżeli tak, to z czyjej inicjatywy?
W stosunku do niektórych Działek Wnioskodawczyni posiada decyzję o warunkach zabudowy wydanej z inicjatywy Wnioskodawczyni.
9)Czy zamierza Pani udzielić pełnomocnictwa przyszłym nabywcom działek do działania w Pani imieniu w sprawach dotyczących działek? Jeśli tak – jaki jest/będzie zakres pełnomocnictwa oraz jakie czynności zostaną wykonane w ramach tego pełnomocnictwa?
Wnioskodawczyni nie zamierza udzielać pełnomocnictwa przyszłym nabywcom Działek do działania w imieniu Wnioskodawczyni w sprawach dotyczących Działek.
10)Czy podpisze Pani z przyszłymi nabywcami przedwstępne umowy sprzedaży? Jeśli tak, proszę wskazać:
-jakie będą warunki tych umów?
-czy po zawarciu umów przedwstępnych poszczególni kupujący będą inwestowali w infrastruktury działek?
Wnioskodawczyni zamierza z przyszłymi nabywcami Działek podpisywać od razu umowy sprzedaży, bez uprzedniego podpisywania umów przedwstępnych. Wnioskodawczyni dopuszcza jednak, że w szczególnych okolicznościach (np. w przypadku oczekiwania przez nabywcę na udzielenie kredytu przez bank na zakup Działki), będą podpisywane umowy przedwstępne. Aktualnie Wnioskodawczyni nie dysponuje wzorem umowy przedwstępnej. Wnioskodawczyni nie dopuszcza takiej okoliczności, że przed zawarciem umowy ostatecznej przeniesienia własności Działki, nabywca będzie inwestował w infrastrukturę działek.
11)Czy posiada Pani inne nieruchomości przeznaczone do sprzedaży (jakie)?
Aktualnie Wnioskodawczyni nie dysponuje żadnymi innymi Nieruchomościami na sprzedaż.
12)Czy sprzedawała Pani inne nieruchomości (zabudowane lub niezabudowane)? Jeśli tak, to proszę podać ile nieruchomości zostało sprzedanych i wskazać odrębnie dla każdej z tych nieruchomości:
-Kiedy i w jaki i w jakim celu zostały nabyte?
-W jaki sposób były wykorzystywane od momentu nabycia do chwili sprzedaży?
-Kiedy zostały sprzedane i z jakiego powodu?
-Czy nieruchomość była niezabudowana czy zabudowana? Jeśli była zabudowana – czy była nieruchomością mieszkalną czy użytkową?
-Czy z tytułu sprzedaży nieruchomości była Pani zobowiązana zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wykazać należny podatek VAT od tej sprzedaży?
Wnioskodawczyni w roku (…) dokonała sprzedaży ziemi rolnej położonej (…). Umową sprzedaży objęte były działki rolne o nr (…) ((…) m2), (…) ((…) m2), (…) ((…) m2), (…) ((…) m2), (…) ((…) m2), (…) ((…) m2). Wnioskodawczyni nabyła te działki wraz z gospodarstwem rolnym w roku (…) w celu prowadzenia na tych gruntach upraw rolniczych. Wnioskodawczyni zdecydowała się na sprzedaż tych działek ponieważ działki te były zbytnio oddalone od (…), co utrudniało ich uprawę, było czasochłonne oraz generowało dodatkowe koszty związane z przemieszczaniem maszyn rolniczych do uprawy. Działki zostały sprzedane rolnikowi (…), który prowadzi gospodarstwo rolne w (…). Sprzedane grunty były gruntami rolnymi, nie były zabudowane i były wykorzystywane do upraw rolniczych. Wnioskodawczyni z tytułu sprzedaży nie była zobowiązana do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT. Transakcja nie była opodatkowana podatkiem VAT.
13)Czy zamierza Pani w przyszłości nabywać inne nieruchomości w celu ich sprzedaży?
W najbliższej przyszłości Wnioskodawczyni nie planuje nabycia innych nieruchomości w celu ich późniejszej sprzedaży.
14)Na jakie cele zamierza Pani przeznaczyć środki ze sprzedaży działek?
Środki pochodzące ze sprzedaży Działek będą przeznaczone na zaspokojenie własnych potrzeb życiowych Wnioskodawczyni oraz osób najbliższych dla Wnioskodawczyni. Nie wykluczone, że część środków pochodzących ze sprzedaży Wnioskodawczyni daruje najbliższej rodzinie. Pozostałe środki Wnioskodawczyni zamierza pozostawić jako zabezpieczenie własnych potrzeb życiowych na emeryturze.
Ponadto w piśmie uzupełniającym wyjaśniła Pani, że wyłącza Pani z zakresu wniosku analizę kwestię zwolnienia z podatku VAT dostawy planowanych działek, tym samym wyłącza z wniosku analizę przepisów art. 2 pkt 33, art. 43 ust. 1 pkt 9 i art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 106b ust. 1, ust. 2, ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Pytania
1)Czy w przypadku sprzedaży Działek osobom niebędącym rolnikami powinna być Wnioskodawczyni traktowana jako prowadząca działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i stać się podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy?
2)Czy czynność sprzedaży działek opisanych we wniosku z majątku osobistego (prywatnego) osobom niebędącym rolnikami, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Pani stanowisko w sprawie, które w zakresie pytania oznaczonego nr 2 zostało ostatecznie sformułowane w piśmie uzupełniającym z 15 grudnia 2024 r.(data wpływu 15 grudnia 2024 r.)
Ad. 1)
W ocenie Wnioskodawczyni, zbycie przedmiotowych Działek z majątku osobistego Wnioskodawczyni osobom niebędącym rolnikami, jako czynność dostawy towarów, polegająca na zbyciu części majątku osobistego (prywatnego), nabytego bez zamiaru odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT, a zatem Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy.
Ad. 2)
Transakcja sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawczyni dla potrzeb tych transakcji nie będzie podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy VAT, co oznacza że nie będzie zobowiązana do dopełnienia żadnych obowiązków na gruncie ustawy VAT w związku ze sprzedażą tych działek.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Na wstępie Wnioskodawczyni pragnie zauważyć, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powyższe oznacza, że dostawa towarów, w tym przypadku Nieruchomości, może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy czynność podlegającą opodatkowaniu wykona podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Jednocześnie okoliczności dokonania tej czynności powinny nosić znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie VAT, tzn. powinny polegać na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Tym samym nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Skutkiem powyższego, status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Na mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, s. 1 ze zm.), „podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu. Aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar wykonywać takie czynności wielokrotnie, a sprzedawane towary zostały nabyte lub wytworzone w celu wykorzystania w działalności gospodarczej. Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług – w świetle powyższych przepisów – jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie musi ona być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Podkreślić także należy, iż w kwestii opodatkowania dostawy nieruchomości istotne jest, czy zbywca w celu dokonania sprzedaży podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi bowiem wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
W kontekście powyższego nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Przy dokonywaniu wykładni art. 15 ust. 2 ustawy w kontekście sprzedaży nieruchomości należy odnieść się do kryteriów określonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 5 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. W wyroku tym TSUE stwierdził, że osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem od podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej. Czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 112. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Z uwagi na powyższe wyjaśnienia należy stwierdzić, że dostawa towarów (np. gruntów) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dla określenia jego praw i obowiązków.
Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Zatem w kwestii opodatkowania sprzedaży nieruchomości istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego opisu sprawy w celu dokonania sprzedaży Działek Wnioskodawczyni podejmowała aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Wnioskodawczyni za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r., w sprawach połączonych J. S. przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz E. K. i H. J.-K. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego. Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.
Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.
W tym miejscu należy podkreślić, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego.
Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w stosunku do już planowanej sprzedaży Nieruchomości (Działek), brak jest przesłanek pozwalających uznać Wnioskodawczynię za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy VAT.
Wnioskodawczyni pragnie zauważyć, że Nieruchomości zostały nabyte na podstawie umowy sprzedaży w dniu (…) 2010 r. przez małżonków (…) za kwotę (…) zł. Z uwagi na przyjęty przez małżonków ustrój rozdzielności majątkowej oraz darowiznę dokonaną między małżonkami od (…) r. jedynym właścicielem Nieruchomości jest Wnioskodawczyni.
Nieruchomości nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Wnioskodawczyni podjęła działania w celu geodezyjnego podziału Nieruchomości na (…) działki z przeznaczeniem pod zabudowę o powierzchni (…) m kw, (…) m kw lub (…) m kw. (dalej: „Działki”). W stosunku do niektórych Działek Wnioskodawczyni posiada decyzję o warunkach zabudowy.
Wnioskodawczyni zamierza przygotować projekty na doprowadzenie mediów (energię elektryczną, wodociąg, kanalizację i światłowody) do Działek.
Od dnia nabycia Nieruchomości, są one wykorzystywane przez Wnioskodawczynię do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nieruchomości nigdy nie służyły celom działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, nie były nigdy wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Działki na ten moment dzierżawione są bratu męża Wnioskodawczyni, który pobiera dotacje z (...). Nieruchomości traktowane są przez Wnioskodawczynię jako majątek osobisty. Działki wykorzystywane są do upraw roślinnych. W prowadzenie gospodarstwa rolnego jest również zaangażowana najbliższa rodzina Wnioskodawczyni.
Z uwagi na coraz mniej opłacalną działalność rolniczą wnioskodawczyni będzie zainteresowana sprzedażą Działek. Sprzedaż Działek będzie rozłożona w czasie kilku lat. Sprzedaż nie będzie miała charakteru zorganizowanego. Wnioskodawczyni nie podjęła działań promocyjnych w celu znalezienia potencjalnych nabywców ani nie podjęła innych działań w celu organizacji sprzedaży. Wnioskodawczyni rozważa, aby sprzedaż Działek została przekazana do biura pośrednictwa nieruchomości. Do czasu sprzedaży Działek będą one wykorzystywane w działalności rolniczej. Z uwagi na fakt, iż sprzedaż Działek będzie rozłożona w czasie może się okazać, iż w pierwszym okresie sprzedane będzie tylko kilka Działek natomiast przeważająca część będzie dalej wykorzystywana do działalności rolniczej.
Wobec powyższego należy uznać, że w okolicznościach wskazanych w opisie sprawy sprzedaż Działek, nie będzie stanowiła działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT, gdyż brak jest przesłanek świadczących o takiej aktywności Wnioskodawczyni w przedmiocie zbycia tych nieruchomości, która to aktywność byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego – stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności).
W przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując sprzedaży Działek Wnioskodawczyni wystąpi w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, polegającą na handlu nieruchomościami. Dokonując sprzedaży Działek Wnioskodawczyni skorzysta z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
Tym samym sprzedaż Działek nie będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy i w zakresie takiej sprzedaży Wnioskodawczyni nie będzie podatnikiem VAT zobowiązanym do opodatkowanie tych transakcji podatkiem VAT.
W konsekwencji planowana sprzedaż Działek nie jest i nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Wnioskodawczyni w związku z tą sprzedażą nie jest i nie będzie zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT” opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste.
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
W kwestii opodatkowania dostawy Nieruchomości istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy, w celu dokonania sprzedaży działek wchodzących w skład opisanej we wniosku Nieruchomości podejmowała Pani aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Pani za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.) – a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy – jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych J. S. przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz E. K. i H. J.-K. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Należy wskazać, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.
Stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z okoliczności sprawy wynika, że Nieruchomości zostały nabyte przez Panią i Pani małżonka na podstawie umowy sprzedaży. Z uwagi na przyjęty przez Panią i Pani małżonka ustrój rozdzielności majątkowej oraz darowiznę, jest Pani w chwili obecnej jedynym właścicielem Nieruchomości. Od dnia nabycia Nieruchomości są one wykorzystywane przez Panią do prowadzenia gospodarstwa rolnego, w prowadzeniu którego od kilku lat pomaga Pani (…). Aktualnie – jak Pani wskazała –(…) użytkuje nieodpłatnie Nieruchomości na podstawie umowy użyczenia. Zamierza Pani sprzedać Działki osobom niebędącym rolnikami. Podjęła Pani działania w celu geodezyjnego podziału Nieruchomości na (…) działki z przeznaczeniem pod zabudowę. Zamierza Pani przygotować projekty na doprowadzenie do Działek mediów (energii elektrycznej, wodociągu, kanalizacji i światłowodu). W stosunku do niektórych działek posiada Pani decyzje o warunkach zabudowy wydane na Pani wniosek. Rozważa Pani sprzedaż działek za pośrednictwem biura pośrednictwa nieruchomości. Alternatywnie do planowanej sprzedaży działek rozważa Pani wniesienie Nieruchomości do nowopowstałej spółki jawnej, w której będzie Pani posiadała (…)% udziału w zyskach.
Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że dostawa nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powyższe może mieć miejsce również w odniesieniu do czynności dokonanej jednorazowo. Dla uznania czynności za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej nie ma bowiem znaczenia częstotliwość jej wykonywania, lecz zamiar z jakim została zrealizowana i okoliczności w jakich ją wykonano. Oznacza to, że w niniejszej sprawie znaczenie ma całokształt działań jakie Pani podjęła i zamierza podjąć w odniesieniu do Nieruchomości będących przedmiotem planowanej sprzedaży.
W opisie sprawy wskazała Pani, że w stosunku do Nieruchomości podjęła/zamierza Pani podjąć następujące działania, tj.:
·dokonała Pani geodezyjnego podziału na (…) działki,
·uzyskała Pani warunki zabudowy niektórych Działek na Pani wniosek,
·zamierza Pani przygotować projekty na doprowadzenie do działek mediów (energii elektrycznej, wodociągu, kanalizacji i światłowodu),
·rozważa Pani sprzedaż działek za pośrednictwem biura pośrednictwa nieruchomości,
·alternatywnie zamierza Pani wniesienie działek do spółki, w której będzie Pani posiadała (…)% udziału w zyskach.
Dokonanie powyższych działań doprowadziło/doprowadzi do podniesienia atrakcyjności Działek jako towaru i wzrost ich wartości. Rozważa Pani również wniesienie Nieruchomości do nowopowstałej spółki jawnej, w której będzie Pani posiadała (…)% udziału w zyskach. Nie bez znaczenia pozostaje okoliczność, że wprawdzie nie prowadzi Pani bezpośrednio działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, jednakże prowadzi Pani działalność gospodarczą oraz jest Pani wspólnikiem Spółki Jawnej, których zakres jest do takiej działalności bardzo zbliżony.
Nie bez znaczenia pozostaje okoliczność, że Nieruchomości zostały nabyte przez Panią i Pani małżonka na podstawie umowy sprzedaży, a z uwagi na przyjęty przez Panią i Pani małżonka ustrój rozdzielności majątkowej oraz darowiznę, jest Pani w chwili obecnej jedynym właścicielem Nieruchomości. Podjęte przez Panią kolejne, wymienione powyżej działania tj. podział, uzyskanie warunków zabudowy, plany doprowadzenia mediów oraz sprzedaż za pośrednictwem biura nieruchomości – nakazują uznać, że działania te stanowią ciąg następujących po sobie zdarzeń, które świadczą, że będzie Pani zachowywać się jako handlowiec – profesjonalny podmiot zajmujący się handlem nieruchomościami.
Przedstawiona we wniosku Pani aktywność wykracza zatem poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności w odniesieniu do przedmiotowej Nieruchomości, a zaistniały ciąg zdarzeń wskazuje, że w świetle przepisów w zakresie podatku od towarów i usług będzie działała Pani jako podatnik VAT.
W świetle powyższego nie można zgodzić się z Pani twierdzeniem, że sprzedając Nieruchomości będzie Pani korzystała z przysługującego Pani prawa do rozporządzania własnym majątkiem.
Zatem na podstawie przedstawionego przez Panią opisu sprawy, powinna być Pani traktowana jako osoba prowadząca działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT i powinna stać się Pani podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Zatem w opisanej przez Panią sytuacji do czynności sprzedaży działek będą miały zastosowanie unormowania ustawy o podatku od towarów i usług.
Podsumowując opisane przez Panią działania w zakresie zbycia opisanych we wniosku Działek wchodzących w skład Nieruchomości mieszczą się w zakresie art. 15 ustawy o VAT i wywołują skutki w postaci uznania Pani za podatnika VAT zdefiniowanego w ust. 1 ww. artykułu, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co oznacza, że w przypadku dokonania ich sprzedaży będzie Pani zobowiązana do dopełnienia stosownych obowiązków na gruncie ustawy VAT.
W konsekwencji Pani stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i nr 2 jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponosi Pani ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Ponadto w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1.z zastosowaniem art. 119a;
2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.