Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania nieodpłatnego przekazania pakietów na obóz taneczny. Uzupełnili go Państwo pismem z 24 grudnia 2024 r. – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku w myśl ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361, dalej: ustawa o VAT).
Przedmiotem podstawowej działalności Wnioskodawcy według PKD są: Działalność organizatorów turystyki (79.12.Z).
Wnioskodawca zamierza zawrzeć z podmiotem zarejestrowanym w Kanadzie umowę partnerską. Na jej podstawie Wnioskodawca ma być widoczny podczas wydarzenia organizowanego przez podmiot z Kanady m.in. udostepnienie jego loga w mediach społecznościowych, na stronie organizatora, czy fizycznie na miejscu.
Przedstawione wydarzenie to konkurs taneczny.
Wnioskodawca w ramach umowy zobowiązał się do przekazania nagród dla uczestników zawodów tanecznych.
Konkretnie są to pakiety na obóz taneczny organizowany w Polsce przez Wnioskodawcę.
W związku z powyższym wydarzeniem, powstały po stronie Wnioskodawcy wątpliwości, co do prawidłowego rozliczenia nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz uczestników konkursu zorganizowanego przez podmiot z Kanady.
Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Zdarzenie opisane we wniosku o interpretację dotyczy sponsoringu konkursu tanecznego zorganizowanego przez podmiot z Kanady w (...). na podstawie zawartej umowy partnerskiej. Niewykluczone jednak, że współpraca ta będzie w podobnym kształcie kontynuowana w przyszłości (w następnych latach).
W ramach umowy partnerskiej Wnioskodawca zobowiązuje się do sfinansowania nagród o wcześniej ustalonej wartości dla uczestników konkursu tanecznego organizowanego przez podmiot z Kanady. Niemniej nagrody te nie będą miały charakteru pieniężnego. Precyzując, będą to pakiety na obozy taneczne organizowane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W zamian za to podmiot z Kanady zobowiązuje się do przedstawienia Wnioskodawcy jako sponsora wydarzenia. Dla przykładu, przyjmuje to formę udostępnienia loga w mediach społecznościowych, na stronie organizatora, czy fizycznie na miejscu. Dzięki temu każdy uczestnik wydarzenia może dowiedzieć się o przedmiocie działalności Wnioskodawcy (widoczność), a tym samym stać się potencjalnym klientem.
Przedmiotem podstawowej działalności Wnioskodawcy według PKD jest działalność organizatorów turystyki (79.12.Z). Konkretnie spółka zajmuje się organizowaniem obozów tanecznych. W tej samej tematyce podmiot z Kanady organizuje przedmiotowy konkurs. Zatem uczestnicy i widzowie mogą być potencjalnie zainteresowani ofertą obozów tanecznych organizowanych przez Wnioskodawcę. Podmiot z Kanady zgodnie z umową partnerską udostępni logo Wnioskodawcy w mediach społecznościowych, na swojej stronie, czy fizycznie na miejscu. Dzięki temu każdy zainteresowany wydarzeniem może dowiedzieć się o działalności Wnioskodawcy, a więc o ofercie uczestnictwa w obozach tanecznych.
W związku z realizacją umowy partnerskiej Wnioskodawca będzie sponsorem nagród dla uczestników konkursu tanecznego, co bez wątpienia będzie miało wpływ na jego wizerunek, a tym samym pozytywny sposób postrzegania prowadzonej działalności przez klientów.
Trzeba zwrócić też uwagę, że organizowany przez podmiot z Kanady konkurs, jak i organizowane przez Wnioskodawcę obozy dotyczą tej samej tematyki, czyli tańca. Zatem działania reklamowe są ukierunkowane w krąg osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane ofertą Wnioskodawcy.
Wnioskodawca oświadcza, że wydatki poniesione z tytułu umowy partnerskiej, o których mowa we wniosku będą pozostawać w związku z opodatkowaną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca ponosi je w celu osiągnięcia większej wartości sprzedaży, od której odprowadza podatek VAT.
Świadczy o tym fakt, że Wnioskodawca jako sponsor nagród nie będzie anonimowy. Podmiot z Kanady na podstawie umowy partnerskiej udostępni logo Wnioskodawcy w mediach społecznościowych, na swojej stronie, czy fizycznie na miejscu. Wydatek też jest celowy z tych względów, że organizowany konkurs, jak i organizowane obozy dotyczą tej samej tematyki, czyli tańca. W związku z tym działania reklamowe są ukierunkowane w krąg osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane ofertą Wnioskodawcy.
Obóz taneczny przekazywany przez Wnioskodawcę w ramach nagród podczas konkursu tanecznego to wyjątkowe wydarzenie, które współtworzą tancerze, nauczyciele i uczestnicy z całego świata. Podczas obozu można poznać choreografie tworzone przez światowych artystów oraz można nauczyć się różnych stylów tańca, jak hip hop, taniec współczesny, locking, popping, house, ragga jam i wiele innych.
Obóz taneczny to jednak więcej niż warsztaty. Wnioskodawca słynie z dogodnej lokalizacji, gdzie uczestnicy mieszkają, trenują, uczą się i bawią w jednym miejscu. To gwarantuje wygodę, bezpieczeństwo, a także tworzy niezapomnianą festiwalową atmosferę. Organizatorem obozu tanecznego jest Wnioskodawca. Tym samym wszelkie ciężary finansowe związane z jego organizacją ponosić będzie również Wnioskodawca.
W zamian za sfinansowanie nagród o wcześniej ustalonej wartości dla uczestników konkursu tanecznego podmiot z Kanady zobowiązuje się do przedstawienia Wnioskodawcy jako sponsora wydarzenia. Zgodnie z założeniami ma to przyjąć formę udostępnienia loga w mediach społecznościowych, na stronie organizatora, czy fizycznie na miejscu. W wyniku tych działań każdy uczestnik wydarzenia może dowiedzieć się o przedmiocie działalności Wnioskodawcy, a więc stać się potencjalnym klientem.
Według PKD podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność organizatorów turystyki (79.12.Z). Przechodząc do szczegółów, spółka zajmuje się organizowaniem obozów tanecznych. Podmiot z Kanady w tej samej tematyce organizuje przedmiotowy konkurs. Uczestnicy i widzowie tym samym mogą być potencjalnie zainteresowani ofertą obozów tanecznych organizowanych przez Wnioskodawcę.
Zgodnie z umową partnerską podmiot z Kanady udostępni logo Wnioskodawcy w mediach społecznościowych, na swojej stronie, czy fizycznie na miejscu. Dzięki temu każdy zainteresowany wydarzeniem może dowiedzieć się o działalności Wnioskodawcy, a więc o ofercie uczestnictwa w obozach tanecznych.
Pytanie
Czy nieodpłatne przekazanie nagród dla uczestników zawodów tanecznych, tj. pakietów na obóz taneczny w Polsce, w ramach akcji marketingowej stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne przekazanie nagród dla uczestników zawodów tanecznych, tj. pakietów na obóz taneczny w Polsce, w ramach akcji marketingowej nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z kolei pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, pod pojęciem dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć także przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa w szczególności:
1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2.wszelkie inne darowizny
-jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
W powyższym przepisie przyjęto generalną zasadę, zgodnie z którą usługami są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, że definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Określeniem „usługi” w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług objęto obszerny krąg czynności, obejmujący swym zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń, które nie są ujęte w tych klasyfikacjach.
Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy), w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych.
W myśl regulacji art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1.użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2.nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Z powyższego przepisu wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione określone warunki:
- w przypadku użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa - użycie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika oraz istnienie prawa podatnika do odliczenia - w całości lub w części - podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów (warunki te musza być spełnione łącznie),
- w przypadku świadczenia usług - świadczenie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Zatem dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona.
Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.
Wypełnienie warunku określonego w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy zatem stwierdzić, że opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością. Za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Powyższą tezę potwierdza także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 marca 2017 r. o sygn. 1462-IPPP3.4512.51.2017.1.JŻ, gdzie: „Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy wskazuje, że dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu istotne jest ustalenie celu tego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisuje się w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują. Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, a tym samym za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika. Należy zatem stwierdzić, że opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością. Za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.
Powyższe zostało poparte także w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 kwietnia 2016 r. o sygn. ILPP2/4512-1-68/16-2/AKr, gdzie organ wskazał: „Z powyższego przepisu wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione określone warunki:
- w przypadku użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa - użycie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika oraz istnienie prawa podatnika do odliczenia - w całości lub w części - podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów (warunki te musza być spełnione łącznie),
- w przypadku świadczenia usług - świadczenie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Zatem dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują”.
Zgodnie z zaprezentowanym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy partnerskiej będzie widoczny podczas konkurs tanecznego organizowanego w Kanadzie m.in. udostepnienie jego loga w mediach społecznościowych, na stronie organizatora, czy fizycznie na miejscu.
Wnioskodawca podejmuje akcje marketingowe opisane we wniosku w celu promowania działalności gospodarczej w zakresie organizowania obozów tanecznych poprzez budowanie pozytywnego wizerunku oraz zachęcanie do korzystania z usług oferowanych przez niego wśród:
- obecnych klientów oraz
- potencjalnych klientów, którzy nie korzystają jeszcze z oferowanych usług.
Dodatkowo akcja marketingowa w postaci przekazania nagród na rzecz uczestników konkursu w Kanadzie ma zwrócić uwagę klientów oraz potencjalnych klientów na aktualną ofertę Spółki, to są pakiety na obozy taneczne.
Z uwagi na powyższe uznać należy, że prowadzona przez Wnioskodawcę akcja marketingowa polegająca na nieodpłatnym przekazaniu nagród dla uczestników zawodów tanecznych, tj. pakietów na obóz taneczny w Polsce, będą miały związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i wpłyną na przyszłe jego obroty.
Wnioskodawca zakłada, że organizowanie tego typu akcji marketingowych pozwoli zbudować pozytywny wizerunek oraz, pozwoli na pozyskanie nowego grona klientów, którzy dowiedzą się w ten sposób o działalności i ofercie obozów tanecznych. Takie działania podjęte przez Wnioskodawcę niewątpliwie wpłyną na rozwój działalności gospodarczej prowadzonej przez niego oraz pomogą rozpropagować ofertę na kursy taneczne.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisko, iż okoliczności zaprezentowane w opisanym wyżej stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym wskazują na to, że czynności nieodpłatnego przekazania nagród uczestnikom konkursu tanecznego w ramach akcji marketingowej następują w związku z potrzebami prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, bowiem usługa taka (nieodpłatne przekazanie pakietów na obóz taneczny) docelowo przynosi i ma przynosić w przyszłości korzyści w postaci zwiększenia wolumenu sprzedaży oferowanych usług, co bezpośrednio ma i będzie miało wpływ na rozwój działalności gospodarczej przy prowadzonej działalności przez Wnioskodawcę.
Tym samym świadczenie takie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, tj. nieodpłatne świadczenie usług będzie następowało w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.
Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 ustawy oraz - w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ww. ustawy.
Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy:
Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Interpretując ww. przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy, stwierdzić należy, że opodatkowaniu podlegać powinno, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli choć jeden z tych warunków nie jest spełniony, to wówczas takie świadczenie usług będzie nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Analizując natomiast treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, należy zauważyć, że dla ustalenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują.
Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, tj. za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika. Opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Przez świadczenie usług niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbywa się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej.
Natomiast przez usługi związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, należy rozumieć te usługi, które są wykonywane nieodpłatnie w związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej podatnika, potrzebami związanymi z funkcjonowaniem prowadzonego przedsiębiorstwa. W tym więc aspekcie winny być rozpatrywane działania podejmowane przez dany podmiot. Związek z działalnością gospodarczą mają natomiast takie czynności, których wykonanie jest celowe dla osiągnięcia bądź poprawienia efektów tej działalności. Ta celowość istnieć może również wtedy, gdy taka usługa nieodpłatna nie jest niezbędna do osiągnięcia efektu działalności gospodarczej, ale obiektywnie może na te efekty wpływać.
Zatem należy stwierdzić, że opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością, a więc nie mają wpływu na przyszłe obroty przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez kontrahentów.
Z uwagi na fakt, że opisane przez Państwa przekazanie nastąpi nieodpłatnie, kwestia uznania tej czynności za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinna być rozważana na podstawie przepisów art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy.
W przedmiotowej sprawie w sytuacji nieodpłatnego przekazania nagród tj. pakietów na obóz taneczny będzie dochodzić do nieodpłatnego świadczenia usług związanego z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.
Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierzają Państwo zawrzeć z podmiotem zarejestrowanym w Kanadzie umowę partnerską. W ramach umowy zobowiązali się Państwo do przekazania nagród dla uczestników zawodów tanecznych organizowanych przez podmiot w Kanadzie tj. pakietów na obóz taneczny organizowany w Polsce przez Państwa. W zamian podczas wydania organizowanego przez podmiot z Kanady udostępnili Państwo logo w mediach społecznościowych, na stronie organizatora czy fizycznie na miejscu. Zakładają Państwo, że organizowanie tego typu akcji marketingowych pozwoli zbudować pozytywny wizerunek oraz, pozwoli na pozyskanie nowego grona klientów, którzy dowiedzą się w ten sposób o działalności i ofercie obozów tanecznych. Organizowany przez podmiot z Kanady konkurs, jak i organizowane przez Państwa obozy dotyczą tej samej tematyki, czyli tańca. Zatem działania reklamowe są ukierunkowane w krąg osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane Państwa ofertą. Wydatki poniesione z tytułu umowy partnerskiej, o których mowa we wniosku będą pozostawać w związku z opodatkowaną działalnością gospodarczą. Ponosicie je Państwo w celu osiągnięcia większej wartości sprzedaży, od której odprowadzacie podatek VAT.
Jesteście Państwo organizatorem obozu tanecznego. W zamian za sfinansowania nagród o wcześniej ustalonej wartości dla uczestników konkursu tanecznego podmiot z Kanady zobowiązuje się do przedstawienia Państwa jako sponsora wydarzenia. W wyniku tych działań każdy uczestnik wydarzenia może dowiedzieć się o Państwa przedmiocie działalności, a więc stać się potencjalnym klientem.
W okolicznościach wskazanej sprawy czynność nieodpłatnego przekazania nagród uczestnikom konkursu tanecznego w ramach akcji marketingowej następuje w związku z potrzebami prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, bowiem usługa (nieodpłatne przekazanie pakietów na obóz taneczny) docelowo ma przynosić w przyszłości korzyści w postaci zwiększenia wolumenu sprzedaży oferowanych usług, co bezpośrednio ma i będzie miało wpływ na obroty z tytułu wykonywania przez Państwa działalności opodatkowanej podatkiem VAT.
Tym samym, w analizowanym przypadku związek nieodpłatnego świadczenia usług z potrzebami prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej jest spełniony.
W konsekwencji, nieodpłatne przekazanie przez Państwa pakietów na obóz taneczny nie będzie stanowić czynności opodatkowanej podatkiem, ponieważ nie są spełnione warunki, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy. Z okoliczności przedstawionych przez Państwa wynika, że przedmiotowe świadczenie będzie mieć związek z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.
Zatem nieodpłatne przekazanie pakietów na obóz taneczny nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tym samym Państwa stanowisko uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Ponosicie Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku okoliczności sprawy. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.