Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB3-2.4012.502.2024.3.EJU

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości wnioskowania o zwrot podatku VAT w terminie 25 dni na rachunek VAT na podstawie art. 87 ust. 6a. ustawy o VAT w przypadku gdy Spółka nie dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 grudnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów. Spółka w ramach działalności dokonuje transakcji dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju, w związku z czym nie wykazuje opodatkowanej dostawy krajowej lub opodatkowanego świadczenia usług na terytorium kraju. Spółka dokonuje też zakupów w stosunku do których wykazuje podatek naliczony w składanych plikach JPK_V7M, od którego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje mu prawo do odliczenia VAT.

W uzupełnieniu wskazali Państwo, że:

1.Spółka nie wykonuje czynności opodatkowanych podatkiem VAT na terytorium kraju.

2.W składanych plikach JPK wraz z deklaracją VAT Spółka nie wykazuje podatku należnego (rozumianego jako wartość podatku wynikająca ze sprzedaży towarów lub usług).

Pytanie

Czy Spółka ma prawo wnioskować o zwrot VAT w terminie 25 dni na rachunek VAT na podstawie art. 87 ust. 6a ustawy o VAT jeżeli nie dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w przytoczonym stanie faktycznym, jeżeli zgłoszony zostanie zamiar otrzymania zwrotu w złożonej deklaracji podatkowej w terminie 25 dni na rachunek VAT, urząd skarbowy jest obowiązany do wypłaty powstałej różnicy w terminie 25 dni na rachunek VAT zgodnie z art. 87 ust. 6a ustawy o VAT.

Zgodnie art. 87 ust. 6a ustawy o VAT na wniosek podatnika, zawarty w złożonej deklaracji podatkowej, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2, na rachunek VAT podatnika w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia.

Z kolei zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z powyższego wynika, że przez różnicę należy rozumieć nadwyżkę kwoty podatku naliczonego nad należnym. W stanie faktycznym mają Państwo do czynienia z taką sytuacją, wykazana kwota podatku należnego jest mniejsza niż kwota podatku naliczonego co oznacza, że mają Państwo do czynienia różnicą, o której mowa w powyższych przepisach co z kolei oznacza, że możemy mówić o zwrocie tej różnicy. Żaden przepis ustawy o VAT nie uzależnia powstania powyższej różnicy od wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju.

Art. 87 ust. 6a ustawy o VAT jest szczególną regulacją zgodnie z którą zwrot nastąpi na rachunek VAT w terminie 25 dni bez dodatkowych wymogów w postaci dokonania czynności opodatkowanej na terytorium kraju gdyż takowe wymogi nie wynikają z obowiązujących przepisów prawa.

Art. 87 ust. 6a ustawy o VAT znajdzie zastosowania każdorazowo w przypadku wystąpienia różnicy, o której mowa na początku uzasadnienia. Taka różnica, jak już zostało dowiedzione w stanie faktycznym wystąpiła, a to oznacza, że Wnioskodawca ma prawo do zastosowania art. 87 ust. 6a ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, zgodnie z którym:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi:

1) suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu: a) nabycia towarów i usług, b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi;

2) w przypadku importu towarów - kwota podatku: a) wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego, b) należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a, c) wynikająca z deklaracji importowej, w przypadku, o którym mowa w art. 33b, d) wynikająca z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2–3 i art. 34;

3) zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4) kwota podatku należnego z tytułu: a) świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca, b) dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca, c) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, d) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11;

5) (uchylony)

6) różnica podatku, o której mowa w art. 30c ust. 2;

7) u podatnika, o którym mowa w art. 16 , kwota stanowiąca równowartość 22% kwoty należnej z tytułu dostawy nowego środka transportu, nie wyższa jednak niż kwota podatku zawartego w fakturze stwierdzającej nabycie tego środka lub dokumencie celnym, albo podatku zapłaconego przez tego podatnika od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego środka.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 ustawy:

Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą:

1) dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;

2) (uchylony);

3) dostawy towarów, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika zostały określone w art. 87 ust. 2-6l ustawy.

Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy:

Zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 5b, 6, 6a i 6d, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, lub na wskazany przez podatnika rachunek banku mającego siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu, na podstawie złożonego przez podatnika do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, sporządzonego na piśmie, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową udzielających kredytu, do przekazania tego zwrotu. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

W myśl art. 87 ust. 5 ustawy:

Podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 2 zdanie pierwsze. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a-2c oraz ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 87 ust. 6a ustawy:

Na wniosek podatnika, zawarty w złożonej deklaracji podatkowej, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2, na rachunek VAT podatnika w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia.

W myśl art. 87 ust. 6b ustawy:

Zwrot różnicy podatku, o którym mowa w ust. 6a, jest dokonywany przez urząd skarbowy przy użyciu komunikatu przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3, w którym urząd skarbowy wskazuje w miejsce informacji, o których mowa w art. 108a ust. 3:

1)pkt 1 i 2 - kwotę odpowiadającą zwracanej kwocie różnicy podatku;

2)pkt 3 - okres rozliczeniowy, którego dotyczy wniosek o zwrot;

3)pkt 4 - numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzą Państwo działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów. W ramach działalności dokonują Państwo transakcji dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju, w związku z czym nie wykazują Państwo opodatkowanej dostawy krajowej lub opodatkowanego świadczenia usług na terytorium kraju. Dokonują Państwo zakupów, w stosunku do których wykazują Państwo podatek naliczony w składanych plikach JPK_V7M, od którego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT.

Państwa wątpliwości dotyczą możliwości wnioskowania o zwrot podatku VAT w terminie 25 dni na rachunek VAT na podstawie art. 87 ust. 6a ustawy o VAT w przypadku gdy Spółka nie dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę powyższe w pierwszej kolejności należy wskazać, że na mocy art. 87 ust. 6a ustawy o VAT podatnicy mogą otrzymywać zwrot różnicy podatku VAT w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, na posiadany rachunek VAT. Uprawnienie to przysługuje na wniosek podatnika zawarty w złożonej deklaracji VAT.

Trzeba jednak wskazać, że przepis art. 87 ust. 6a ustawy o VAT, odnoszący się do zwrotu na rachunek VAT, odnosi się do „zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2”. Wykładnia językowa ww. przepisu prowadzi zatem do wniosku, że podatnik, który nie dokonuje czynności opodatkowanych na terytorium kraju, nie może otrzymać zwrotu różnicy podatku na rachunek VAT w terminie 25 dni. Przepis ten dotyczy bowiem zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, a nie zwrotu podatku naliczonego, z którym mamy do czynienia w przypadku braku sprzedaży opodatkowanej na terytorium kraju.

Należy bowiem wskazać, że zgodnie z art. 87 ust. 5 ustawy, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej na terytorium kraju przysługuje „zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy”, a nie wskazany w analizowanym art. 87 ust. 6a ustawy „zwrot różnicy podatku, o której mowa w ust. 2”.

Taka sytuacja ma miejsce w Państwa sprawie. Jak Państwo bowiem jednoznacznie wskazali, w ramach działalności dokonują Państwo transakcji dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju. Nie wykonują Państwo czynności opodatkowanych podatkiem VAT na terytorium kraju. W składanych plikach JPK wraz z deklaracją VAT nie wykazują Państwo podatku należnego (rozumianego jako wartość podatku wynikająca ze sprzedaży towarów lub usług).

Tym samym, w Państwa rozliczeniu nie powstaje różnica podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2.

Reasumując powyższe rozważania, należy wskazać, że brak sprzedaży opodatkowanej na terytorium kraju pozbawia Państwa prawa do zwrotu różnicy na rachunek VAT w terminie 25 dni.

Zatem odpowiadając na Państwa pytanie, należy stwierdzić, że nie mają Państwo prawa wnioskować o zwrot VAT w terminie 25 dni na rachunek VAT na podstawie art. 87 ust. 6a ustawy o VAT, jeżeli nie dokonują Państwo dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju.

Tym samym Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który przedstawili Państwo i stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (pytania). Inne kwestie, wynikające z opisu sprawy bądź własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.