Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego przekazaniem przez Wnioskodawcę osobom trzecim materiałów promocyjnych i reklamowych oraz Nagród niepieniężnych oraz braku prawa Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów przekazywanych nieodpłatnie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest zagranicznym zakładem ubezpieczeń z siedzibą w (...), wykonującym w Polsce działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń na życie w ramach oddziału przedsiębiorcy zagranicznego – „A” Oddział w Polsce z siedzibą w (…) (dalej: „Oddział”).

Stosownie do art. 206 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 838 ze zm. dalej: „ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej”), po dokonaniu stosownej notyfikacji, zagraniczny zakład ubezpieczeń (z innego niż Rzeczypospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej) może wykonywać działalność ubezpieczeniową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poprzez Oddział.

Wnioskodawca dokonał stosownej notyfikacji i poprzez Oddział zawiera, na terytorium Polski, umowy ubezpieczenia na życie oraz inne ubezpieczenia osobowe, a także ubezpieczenia na życie związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Oddział nie ma statusu podatnika podatku od towarów i usług w Polsce, takim podatnikiem jest Wnioskodawca. Tym samym Wnioskodawca świadczy usługi ubezpieczeniowe i korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 Ustawy o VAT.

Jednocześnie Wnioskodawca wykonuje w ograniczonym zakresie czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i do których nie ma zastosowanie ww. zwolnienie. Wnioskodawca zaznacza, że opisane, w dalszej części opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, czynności nie dotyczą tej części działalności gospodarczej Wnioskodawcy, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (zwolnionej), Wnioskodawca nabywa towary, inne niż prezenty o małej wartości, które stanowią różnego rodzaju materiały promocyjne oraz reklamowe, w tym tzw. gadżety oznaczone logo marki Wnioskodawcy (dalej: „Materiały promocyjne i reklamowe”).

Towary składające się na Materiały promocyjne i reklamowe stanowią zarówno towary reklamowe (np. broszury, ulotki, „standy”, plakaty), jak również towary mające charakter użytkowy (konsumpcyjny) dla odbiorcy (np. parasole, plecaki, głośniki). W miarę możliwości, nabywane przez Wnioskodawcę towary z przeznaczeniem na Materiały promocyjne i reklamowe są opatrzone logo marki Wnioskodawcy. W przypadku, gdy na dany towar nie jest możliwe nałożenie logo marki Wnioskodawcy, Materiały promocyjne i reklamowe są przekazywane w torbach lub opakowaniach z logo marki Wnioskodawcy.

Materiały promocyjne i reklamowe są bezpłatnie wydawane obecnym oraz potencjalnym klientom, kontrahentom (m.in. agentom ubezpieczeniowym pośredniczącym przy zawieraniu umów ubezpieczenia oferowanych przez Wnioskodawcę), a także potencjalnym współpracownikom w ramach sieci sprzedaży.

Wydanie Materiałów promocyjnych i reklamowych ma charakter nieodpłatny – Wnioskodawca nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia.

Nieodpłatne wydania Materiałów promocyjnych i reklamowych ma na celu:

  • przekazanie informacji o marce Wnioskodawcy i jej produktach,
  • reklamę marki i produktów Wnioskodawcy – zaistnienie w przestrzeni konsumentów (potencjalnych i obecnych klientów) i komercyjnej (kontrahentów i potencjalnych kontrahentów), aby marka Wnioskodawcy była kojarzona poprzez takie elementy identyfikacji marki jak kolory, logo, nazwa czy przedmioty związane bezpośrednio lub pośrednio z bieżącymi działaniami wizerunkowymi w mediach,
  • budowanie siły nabywczej marki Wnioskodawcy na rynku konsumenckim, komercyjnym, a także na rynku pracy.

Marka Wnioskodawcy jest wykorzystywana bezpośrednio do sprzedaży produktów ubezpieczeniowych, a więc do działalności, która korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 Ustawy o VAT.

Dodatkowo, Wnioskodawca organizuje również konkursy inne akcje wspierające prowadzoną działalność, których uczestnikami są przedsiębiorcy świadczący usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych na rzecz Wnioskodawcy lub klienci (ewentualnie potencjalni klienci) zawierający z Wnioskodawcą umowy ubezpieczenia. Wnioskodawca nabywa w związku z tym towary w celu przeznaczenia ich na nagrody niepieniężne (dalej jako: „Nagrody niepieniężne”), wydawane później osobom będącym laureatami takich konkursów (akcji).

Celem organizowanych konkursów i innych akcji wspierających wobec agentów ubezpieczeniowych jest zwiększenie ich motywacji do zawierania umów ubezpieczenia oferowanych przez Wnioskodawcę. Natomiast celem organizowanych konkursów wobec klientów (w tym potencjalnych) jest promocja marki i produktów Wnioskodawcy oraz zachęcenie uczestników konkursów do nabycia produktów Wnioskodawcy.

W konsekwencji celem nabywania towarów w celu przeznaczenia ich na Nagrody niepieniężne jest zwiększenie przez Wnioskodawcę przychodów ze sprzedaży produktów ubezpieczeniowych.

Nabywając Materiały promocyjne i reklamowe oraz towary w celu przeznaczenia ich na Nagrody niepieniężne, Wnioskodawca bierze pod uwagę cel zakupu, tj. bezpłatne ich przekazanie osobom trzecim na zasadach wyżej opisanych.

Materiały promocyjne i reklamowe oraz towary w celu przeznaczenia ich na Nagrody niepieniężne są towarami, innymi niż prezenty o małej wartości i próbki, ponieważ ich wartość przekracza 20 zł.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym.

Pytania

1.Czy nieodpłatne przekazania przez Wnioskodawcę osobom trzecim Materiałów promocyjnych i reklamowych oraz Nagród niepieniężnych, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji Wnioskodawcy nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów, przekazywanych następnie nieodpłatnie?

2.W przypadku uznania odpowiedzi na zadane pytanie za negatywną, tj. przyjęcia, że w takim przypadku nieodpłatne przekazanie Materiałów promocyjnych i reklamowych oraz Nagród niepieniężnych wiązać się będzie z opodatkowaniem VAT takiej czynności, to czy Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia tych towarów, przekazywanych następnie nieodpłatnie?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie osobom trzecim Materiałów promocyjnych i reklamowych oraz Nagród niepieniężnych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w związku z tym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie przez niego tych towarów, przekazywanych następnie nieodpłatnie.

Ad 2

W wypadku negatywnej odpowiedzi na zadane powyżej pytanie, tj. przyjęcia, że nieodpłatne przekazanie Materiałów promocyjnych i reklamowych oraz Nagród niepieniężnych wiązać się będzie z opodatkowaniem VAT takiej czynności, to Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że będzie miał on prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia tych towarów, przekazywanych następnie nieodpłatnie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z kolei w świetle art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny,

  • jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3 ustawy VAT).

Nadto, w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Przy czym, zgodnie z ust. 2 powołanego art. 8, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1)użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2)nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei ust. 2 pkt 1 powołanego art. 86 stanowi, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 Ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Podsumowując, jak wynika z przedstawionych przepisów ustawy VAT (pomijając zagadnienia dotyczące prezentów o małej wartości i próbek – które nie są przedmiotem niniejszego wniosku):

1)opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub ich części składowych (z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących prezenty o małej wartości lub próbki),

2)opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towaru jest uzależnione od tego, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT przy nabyciu towarów („jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”) – a zatem nie od okoliczności faktycznego dokonania odliczenia lecz od tego czy takie prawo podatnikowi w świetle przepisów ustawy VAT przysługiwało.

Ponadto, w celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości wskazać należy, że materiały takie jak ulotki, druki, „standy”, stojaki, kasetony, plakaty, naklejki, itp., które nie mają dla osób je otrzymujących wartości konsumpcyjnej ani też użytkowej, gdyż na skutek ich otrzymania nie dochodzi do zaspokojenia jakichkolwiek potrzeb, nie stanowią towarów w znaczeniu konsumpcyjnym.

Materiały takie jak ulotki, druki, „standy”, stojaki, kasetony, plakaty, naklejki, itp. stanowią specyficzny produkt zawierający informacje mające zachęcić ewentualnego klienta do zakupu właściwego produktu (skorzystania z usługi). Nie mają natomiast charakteru konsumpcyjnego, skoro nie powodują żadnego przysporzenia majątkowego po stronie odbiorcy, a jedynie służą przekazaniu informacji o danym produkcie czy też podmiocie takowy oferujący. Tym samym ich wydanie osobom trzecim, nie mających dla tych osób wartości konsumpcyjnej ani też użytkowej nie podlega opodatkowaniu VAT (takie stanowisko płynie również z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 września 2017 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.447.2017.1.AO, a także z 9 maja 2018 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.58.2018.2.ISK).

Brak prawa do odliczenia VAT przy nabyciu towarów dotyczących działalności zwolnionej

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, przedmiotem działalności Wnioskodawcy są usługi zwolnione od VAT, co powoduje, że w przypadku nabycia towarów lub usług wykorzystywanych przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności zwolnionych od VAT, Wnioskodawca nie ma możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego.

Wobec tego, nabywając Materiały promocyjne i reklamowe oraz towary przeznaczone na Nagrody niepieniężne, które dotyczą zwolnionej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W konsekwencji nieposiadania prawa do odliczenia przez Wnioskodawcę wydatków na nabycie Materiałów promocyjnych i reklamowych oraz towarów przeznaczonych na Nagrody niepieniężne, nieodpłatnie przekazywanie tych towarów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Takie stanowisko potwierdza chociażby interpretacja indywidualna z 9 maja 2018 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.58.2018.2.ISK, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał:

„Zatem, skoro upominki nabywane przez Wnioskodawcę w celu ich nieodpłatnego przekazania mają związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą - zarówno zwolnioną jak i opodatkowaną, to zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do doliczenia podatku naliczonego od nabytych upominków, jedynie w odniesieniu do tych, które zostaną przekazane w związku z działaniami reprezentacyjnymi i reklamowymi dotyczącymi prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Natomiast w odniesieniu do upominków, które będą nieodpłatne przekazywane w ramach działań reprezentacyjnych i reklamowych działalności gospodarczej Wnioskodawcy wyłącznie zwolnionej od podatku, prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu nie przysługuje. (…).

W odniesieniu natomiast do nieodpłatnie przekazywanych upominków, które zostaną przekazane w związku z działaniami reprezentacyjnymi i reklamowymi dotyczącymi:

  • prowadzonej zwolnionej działalności gospodarczej Wnioskodawcy (przy nabyciu których Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego), lub
  • prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w odniesieniu do upominków, które nie mają charakteru konsumpcyjnego dla odbiorcy,

- czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (zwany dalej: „DIS”) w interpretacji indywidualnej z 11 sierpnia 2014 r., sygn.: IPPP1/443-583/14-2/MP wydanej na wniosek banku (a zatem podatnika świadczącego do zasady usługi zwolnione od VAT). Podatnik ten prowadził loterię promocyjną, w związku z którą nabył samochód osobowy przeznaczony na nagrodę w tej loterii. DIS wskazał wówczas, że:

„nie zostały spełnione warunki do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. samochodu osobowego, wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Jak wskazał Wnioskodawca, przeprowadzona loteria jest związana z podstawową działalnością Banku, jej celem jest pozyskanie przez Bank dodatkowych środków, które pozwolą na zwiększenie akcji kredytowej i zwiększenie przychodów Banku z tego tytułu. Podstawową działalnością Banku są czynności wymienione jako zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38-40 ustawy o VAT. Zakup samochodu przeznaczonego jako nagroda w loterii nie będzie miał zatem związku z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi W konsekwencji, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie ww. samochodu osobowego.”

Może jednak zachodzić wątpliwość, czy w związku ze sprecyzowanym celem nabycia omawianych towarów (nieodpłatne przekazanie osobom trzecim, a zatem czynność zasadniczo opodatkowana VAT) Wnioskodawca powinien przyjąć, że przy nabyciu przedmiotowych towarów nie służy mu prawo do odliczenia VAT.

Odpowiedź przecząca powodowałaby bowiem konieczność przyjęcia, że w takim przypadku nieodpłatne przekazanie przedmiotowych towarów będzie się wiązać z opodatkowaniem VAT takiej czynności. W takim wypadku Wnioskodawca będzie miał jednocześnie prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia towarów, ponieważ potraktowanie czynności nieodpłatnego przekazania tych towarów jako czynności opodatkowanej spowoduje, w związku z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, że będzie miał on prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Z kolei odpowiedź twierdząca, zgodnie z którą prawo do odliczenia VAT Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało, oznaczałaby w konsekwencji, że takie nieodpłatne przekazanie towarów nie będzie stanowiło czynności opodatkowanej VAT.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w wypadku opisanym zdarzeniu przyszłym, nabywając określone towary wie on, że zostają one (towary) zakupione w celu ich dalszego nieodpłatnego przekazania w celu wspierania działalności zwolnionej od VAT, a contrario Wnioskodawca wie, że nabywane towary nie są nabyte w celu wykorzystania ich do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnej z dnia 30 października 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.450.2023.2.MK: „Zatem, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, w związku z nabyciem towarów i usług mających być przedmiotem darowizny, nie przysługuje/nie będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż towary i usługi nabyte zostały w innym celu niż wykonywanie przez Państwa działalności gospodarczej.”

Konkluzja

Wnioskodawca przyjmuje za własne wskazane stanowiska organów podatkowych i tym samym jest zdania, że badając związek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy VAT warunkujący prawo do odliczenia (związek nabytych towarów z wykonywaniem czynności opodatkowanych) należy mieć na uwadze związek z wykonywaną działalnością przez podatnika, a nie z samą (zasadniczo opodatkowaną VAT) czynnością wymienioną w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (w sprawie niniejszej – przekazaniem towaru osobie trzeciej).

W konsekwencji, Wnioskodawca uważa, że przekazanie przedmiotowych towarów, na zasadach opisanych powyżej, nie będzie stanowić czynności opodatkowanej VAT, bowiem przy ich nabyciu nie będzie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia VAT.

Dla porządku Wnioskodawca wskazuje, że choć wskazane wyżej interpretacje indywidualne wydane zostały w indywidualnych sprawach, zostały one powołane w niniejszym wniosku z uwagi na zawarte w nich wskazówki interpretacyjne, w ocenie Wnioskodawcy, przydatne również w niniejszej sprawie.

W wypadku przyjęcia przez organ podatkowy przeciwnego stanowiska, tj. uznania, że nieodpłatne przekazanie przedmiotowych towarów będzie się wiązać z opodatkowaniem VAT takiej czynności, w ocenie Wnioskodawcy będzie miał on jednocześnie prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia towarów, ponieważ potraktowanie czynności nieodpłatnego przekazania tych towarów jako czynności opodatkowanej spowoduje, w związku z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, że będzie miał on prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.

W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium kraju - rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Kwestie dotyczące funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego działającego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 470 ), zwanej dalej ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:

Dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni z państw członkowskich mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pojęcie „oddział” zdefiniowane zostało w art. 3 pkt 4 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych, jako

Wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Na podstawie art. 15 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych):

Przedsiębiorca zagraniczny w ramach oddziału może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie, w jakim prowadzi tę działalność za granicą.

W myśl art. 19 pkt 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:

Przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie dysponuje możliwością prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, a prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

W świetle powołanych regulacji prawnych, podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.

Zatem oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Mimo, że na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przy czym w oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Na mocy art. 7 ust. 3 ustawy:

Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

W myśl art. 7 ust. 4 ustawy:

Przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1)o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł (bez podatku), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2)których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 20 zł.

W świetle art. 7 ust. 7 ustawy:

Przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

1)ma na celu promocję tego towaru oraz

2)nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

W świetle przywołanych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - co do zasady - podlega każde nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Wyjątek stanowi przekazanie towarów stanowiących zdefiniowane w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług prezenty o małej wartości lub próbki, o których mowa w art. 7 ust. 7 tej ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.nabycia towarów i usług,

b.dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo zagranicznym zakładem ubezpieczeń z siedzibą w (...). Dokonaliście Państwo stosownej notyfikacji i poprzez Oddział zawieracie na terytorium Polski umowy ubezpieczenia na życie oraz inne ubezpieczenia osobowe, a także ubezpieczenia na życie związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Oddział nie ma statusu podatnika podatku od towarów i usług w Polsce, takim podatnikiem jesteście Państwo. Tym samym świadczycie Państwo usługi ubezpieczeniowe i korzystacie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 Ustawy o VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (zwolnionej), nabywacie Państwo towary, inne niż prezenty o małej wartości, które stanowią różnego rodzaju materiały promocyjne oraz reklamowe. Towary składające się na Materiały promocyjne i reklamowe stanowią zarówno towary reklamowe, jak również towary mające charakter konsumpcyjny dla odbiorcy. Materiały promocyjne i reklamowe są bezpłatnie wydawane obecnym oraz potencjalnym klientom, kontrahentom, a także potencjalnym współpracownikom w ramach sieci sprzedaży. Wydanie Materiałów promocyjnych i reklamowych ma charakter nieodpłatny. Nieodpłatne wydania Materiałów promocyjnych i reklamowych ma na celu m.in. przekazanie informacji o Państwa marce i o Państwa produktach. Dodatkowo, organizujecie Państwo konkursy, których uczestnikami są przedsiębiorcy świadczący usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych na Państwa rzecz lub klienci. Nabywacie Państwo w związku z tym towary w celu przeznaczenia ich na nagrody niepieniężne, wydawane później laureatom takich konkursów. Nabywając Materiały promocyjne i reklamowe oraz towary w celu przeznaczenia ich na Nagrody niepieniężne, bierzecie Państwo pod uwagę cel zakupu, tj. bezpłatne ich przekazanie osobom trzecim.

Na tle powyższego opisu sprawy Państwa wątpliwości sprowadzają się do ustalenia, czy nieodpłatne przekazania przez Państwa Materiałów promocyjnych i reklamowych oraz Nagród niepieniężnych, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości należy wskazać, że z przytoczonego wcześniej przepisu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności wszelkie inne darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. A zatem obowiązek wykazania podatku należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania towaru uzależniony jest od prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu.

W tej sprawie, nabywacie Państwo Materiały promocyjne i reklamowe oraz Nagrody niepieniężne w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, towary te zostaną przekazane w związku z działaniami reprezentacyjnymi i reklamowymi w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży Państwa produktów ubezpieczeniowych, tj. działalności zwolnionej z podatku VAT. W związku z tym przy nabyciu ww. towarów nie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, gdyż nie będzie spełniony jeden z podstawowych warunków wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, tj. zakupione towary nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie nabytych w ramach działalności zwolnionej towarów, klientom i kontrahentom, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, art. 7 ust. 2 ustawy nie znajdzie w tej sprawie zastosowania.

W efekcie odpowiadając na Państwa pytanie stwierdzić należy, że nieodpłatne przekazania przez Państwa osobom trzecim Materiałów promocyjnych i reklamowych oraz Nagród niepieniężnych, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie tych towarów, gdyż towary te będą przekazywane w celu reklamy i zwiększenia obrotów w działalności zwolnionej od podatku VAT.

Zatem, Państwa stanowisko, że:

  • nieodpłatne przekazania przez Spółkę osobom trzecim Materiałów promocyjnych i reklamowych oraz Nagród niepieniężnych, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie tych towarów

uznaję za prawidłowe.

W związku z tym, że Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 wniosku uznano za prawidłowe, odpowiedź na pytanie nr 2 wniosku jest bezzasadna.

Dodatkowe informacje

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).