Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy powstania obowiązku podatkowego po stronie spółki jawnej w związku z przekazaniem własności nieruchomości na rzecz wspólników spółki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu 6 listopada 1995 roku wspólnicy spółki cywilnej nabyli prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej, wolnej od obciążeń działki, pozostającej własnością Gminy. W dniu 9 czerwca 1998 roku na mocy decyzji Urzędu Miejskiego przekształcono odpłatnie prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w prawo własności. W treści wyżej wymienionej decyzji ustalono jednorazową opłatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w wysokości … złotych. Kwota ta wyniosła … rat rocznych równych wysokości opłaty rocznej naliczonej za tytuł użytkowania wieczystego za rok 1997. Spółka z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie była obciążona podatkiem od towarów i usług.
W dniu 2 stycznia 2002 roku spółka cywilna uległa przekształceniu w spółkę jawną, zaś w skład majątku spółki weszła omawiana nieruchomość z prawem własności. Spółka jawna jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności spółki jawnej jest, zgodnie z opisem w KRS w dziale 3: ochrona zabytków, budownictwo ogólne i inżynieria lądowa, działalność w zakresie architektury, inżynierii i pokrewne doradztwo, sprzedaż hurtowa drewna i materiałów budowlanych, towarowy transport drogowy, zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości dzierżawionych lub stanowiących własność osobistą, działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych, roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych, przygotowanie terenów pod budowę, wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich, wykonywanie instalacji elektrycznych, wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych, tynkowanie, zakładanie stolarki budowlanej, posadzkarstwo, tapetowanie o oblicowywanie ścian, malowanie i szklenie, wykonywanie pozostałych robotów budowlanych wykończeniowych, wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych, pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane, transport drogowy towarów, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, działalność w zakresie architektury.
Aktualnie wspólnikami Spółki jawnej są dwaj wspólnicy, z których każdy posiada równy (50 %) udział w zysku tej spółki. Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca wybrał opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych w postaci podatku liniowego.
Wspólnicy planują przekazać nieruchomość z majątku spółki jawnej do ich prywatnych majątków. Nieruchomość stanowi grunt niezabudowany, tj. działka o nr 1, numer księgi wieczystej ….. Działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczona jest na rzecz zabudowy mieszkaniowej i usług w parterze. Przedmiotowa nieruchomość nie została wprowadzona przez wspólników do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Spółka nie wykorzystywała nigdy nieruchomości (działki) dla celów opodatkowanych podatkiem VAT, zwolnionych od podatku VAT ani niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Działka nie była wykorzystywana przez spółkę jawną na cele działalności gospodarczej. Powodem planowanego wycofania przedmiotowej nieruchomości jest utrata jej wartości inwestycyjnej.
Wnioskodawca nie zamierza jednak wycofać ze spółki udziału w prawie własności nieruchomości gruntowej, o której mowa we wniosku. Wycofanie przedmiotowej nieruchomości z majątku spółki jawnej nie nastąpi także tytułem wypłaty zysku ze spółki. Przekazanie nieruchomości do majątków prywatnych Zainteresowanych nie będzie stanowiło wycofania wkładu w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. W wyniku wycofania nieruchomości wkłady wspólników nie ulegną obniżeniu.
Przeniesienie własności nieruchomości do majątku wspólników nastąpi do wysokości posiadanych udziałów. Przekazanie to będzie miało charakter nieodpłatny i nastąpi ono na podstawie uchwały wspólników Spółki potwierdzonej aktem notarialnym. Po wycofaniu ze spółki jawnej, przedmiotowa nieruchomość nie będzie wykorzystywana przez Spółkę.
Pytanie
Czy przekazanie własności nieruchomości na rzecz wspólników spółki jawnej zrodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług po stronie spółki jawnej?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, przekazanie własności nieruchomości do majątków prywatnych jej wspólników, w zakresie podatku VAT, nie wywołała po stronie spółki jawnej obowiązku podatkowego, ponieważ przekazanie to nie będzie stanowiło odpłatnej dostawy towarów w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.
Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustaw o VAT sprzedaż nieruchomości rozpoznawana jest przez ustawę o VAT jako odpłatna odstawa towarów.
Przez towary natomiast - jak wynika z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumienie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, przez odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju rozumie się również przekazane nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie towarów na cele osobiste wspólników, jeżeli podatnikowi (spółce) przysługiwało w całości lub części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Mając zatem na uwadze powyższe, w przypadku nieodpłatnego przekazania przez spółkę jawną na rzecz wspólników udziału w nieruchomości, w części odpowiadającej ich udziałom, czynność ta co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy towarów.
Mając jednak na uwadze zaprezentowany we wniosku stan faktyczny, nieodpłatne przekazanie nieruchomości na rzecz wspólników nie będzie podlegało pod brzmienie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, gdyż w momencie nabycia nieruchomości przez spółkę, transakcja nie była obciążona podatkiem VAT, a więc podatnikom nie przysługiwało w całości lub części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu nabycia. Spółka nabyła nieruchomość poprzez przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie decyzji Urzędu Miejskiego. Prowadzi to do konkluzji, iż planowane przekazanie nieruchomości spółki do prywatnych majątków wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.
Aby możliwe było uznanie danej czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatna dostawą towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
‒dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług;
‒przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa;
‒Przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.
W związku z brakiem prawa odliczenia podatku VAT w chwili nabycia prawa własności przedmiotowej nieruchomości, nieodpłatne jej przekazanie do majątków prywatnych wspólników spółki nie będzie stanowić odpłatnej odstawy towaru, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, w konsekwencji powyższego, nie będzie to czynność opodatkowania podatkiem VAT.
Powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w:
‒Piśmie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 października 2023 roku, 0113-KDIPT1-2.4012.348.2023.3.AJB;
‒Piśmie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 listopada 2019 roku, 0112-KDIL2-3.4012.478.2019.2.WB;
‒Piśmie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 stycznia 2019 roku, 0112-KDIL2-2.4012.518.2018.2.JK.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W świetle powołanych przepisów grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej zbycie stanowi dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Z treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że dostawa towarów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy czynność ta jest wykonywana odpłatnie.
Ustawodawca przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Z ww. przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także darowizny, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).
Z opisu sprawy wynika, że 2 stycznia 2002 roku spółka cywilna uległa przekształceniu w spółkę jawną, zaś w skład majątku spółki weszła nieruchomość stanowiąca grunt niezabudowany, tj. działkę o nr 1. Spółka jawna jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Aktualnie wspólnikami Spółki jawnej są dwaj wspólnicy, z których każdy posiada równy (50%) udział w zysku tej spółki. Przedmiotowa nieruchomość nie została wprowadzona przez wspólników do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przeniesienie własności nieruchomości do majątku wspólników nastąpi do wysokości posiadanych udziałów. Przekazanie to będzie miało charakter nieodpłatny i nastąpi ono na podstawie uchwały wspólników Spółki potwierdzonej aktem notarialnym.
W sytuacji nieodpłatnego przekazania Nieruchomości do prywatnych majątków wspólników koniecznym jest dokonanie analizy, czy w świetle art. 7 ust. 2 ustawy zostaną spełnione warunki do uznania przedmiotowej czynności za nieodpłatną dostawę towarów zrównaną z odpłatną dostawą, o której mowa w tym przepisie.
Z art. 7 ust. 2 ustawy wynika, że ustawodawca zrównuje czynności dokonane bez wynagrodzenia z czynnościami odpłatnymi, przy spełnieniu warunków wymienionych w tym przepisie. W ten sposób wszelkie nieodpłatne przekazanie (w tym na cele osobiste wspólników) przez podatnika należących do jego przedsiębiorstwa towarów, wchodzi w zakres objęty pojęciem „odpłatnej dostawy towarów”, o ile podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
W myśl art. 26 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.):
§ 1. Zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1)firmę, siedzibę i adres spółki;
2)przedmiot działalności spółki;
3)nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń albo adresy do doręczeń elektronicznych;
4)nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki, i sposób reprezentacji.
§ 2. Wszelkie zmiany danych wymienionych w § 1 powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu.
§ 3. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłoszenia spółki jawnej do rejestru.
§ 4. Spółka, o której mowa w art. 860 Kodeksu cywilnego (spółka cywilna), może być przekształcona w spółkę jawną, przy czym umowa spółki jawnej nie może być zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio.
§ 5. Z chwilą wpisu do rejestru spółka, o której mowa w § 4, staje się spółką jawną. Spółce tej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników. Przepisy art. 553 § 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§ 6. Przed zgłoszeniem, o którym mowa w § 4, wspólnicy dostosują umowę spółki do przepisów o umowie spółki jawnej.
Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, w 1995 roku wspólnicy spółki cywilnej nabyli prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej działki. W 1998 roku przekształcono odpłatnie prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w prawo własności. Spółka z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie była obciążona podatkiem od towarów i usług. W 2002 roku spółka cywilna uległa przekształceniu w spółkę jawną, zaś w skład majątku spółki weszła nieruchomość stanowiąca działkę o nr 1.
Nie można zatem uznać, że Państwa Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości.
Wobec powyższego nie zostanie spełniony warunek pozwalający uznać nieodpłatne przekazanie nieruchomości za czynność zrównaną z odpłatną dostawą – Państwa Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości.
Tym samym, czynność nieodpłatnego przekazania własności nieruchomości na rzecz wspólników spółki jawnej nie będzie mieściła się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, ponieważ nie będą spełnione wszystkie przesłanki wynikające z tego przepisu.
Zatem, przekazanie własności nieruchomości na rzecz wspólników spółki jawnej nie będzie stanowiło odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wobec powyższego ww. czynność nieodpłatnego przekazania działki nr 1 przez Państwa Spółkę na rzecz wspólników nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnośnie powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i należy je traktować indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwa do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.