Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwo stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z VAT sprzedaży lokalu niemieszkalnego przez Państwa Spółkę na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z VAT sprzedaży lokalu niemieszkalnego przez Państwa Spółkę na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy. Uzupełnili go Państwo pismem z 9 grudnia 2024 r. (data wpływu 12 grudnia 2024r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą: (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka wpisana jest do rejestru przedsiębiorców krajowego rejestru sądowego pod numerem: (...), posiada nadany numer NIP: (...) oraz REGON: (...). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT wpisanym do rejestru VAT z dniem 09.10.2017 r. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe (obligatoryjnie). Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi oraz kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.
Wnioskodawca zawarł w dniu 09 kwietnia 2024 r. przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości, której przedmiotem jest lokal niemieszkalny (typu apartamentowego), położony w (...) o pow. (…) m. kw., dla którego prowadzona jest księga wieczysta nr (...). Zgodnie z treścią umowy prawo własności przedmiotowej nieruchomości zostanie przeniesione na Wnioskodawcę w terminie do dnia 30 stycznia 2025 r. Zbywcy są osobami fizycznymi (małżeństwo) i przedmiotowy lokal sprzedają w ramach zarządu majątkiem prywatnym tj. nie działają w charakterze podatnika podatku VAT. Nabywcy z tytułu nabycia przedmiotowego lokalu nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o VAT naliczony, tj. kwota sprzedaży nie obejmuje podatku VAT.
Przedmiotowy lokal został oddany do użytkowania w 2016 roku. Sprzedający (osoby od których Wnioskodawca planuje dokonać nabycia nieruchomości) dokonali nabycia na mocy Umowy sprzedaży lokalu niemieszkalnego - apartamentowego oraz umowy sprzedaży udziałów w nieruchomościach gruntowych w dniu 14 stycznia 2019 r. Według informacji uzyskanej od Zbywców, nie dokonywali oni w czasie posiadania przedmiotowej nieruchomości, ani nie planują do czasu jej zbycia, nakładów na ulepszenia przedmiotowego lokalu niemieszkalnego w stosunku do których przysługiwałoby im prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o VAT naliczony w związku z tymi nakładami, których wysokość przekraczałaby 30% wartości początkowej nieruchomości.
Zgodnie z treścią cytowanej wyżej przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, w dniu 29 marca 2024 r. Wnioskodawcy przekazano (wydano) przedmiot umowy tj. lokal niemieszkalny. Zbywający jednocześnie wyrazili zgodę na pobieranie pożytków z przedmiotowej nieruchomości, wyrażając zgodę na dalszy najem lokalu.
W wykonaniu powyższego, Wnioskodawca zawarł w dniu 23 kwietnia 2024 r. z podmiotem trzecim dalej: ’Najemca’(dane podmiotu trzeciego nie mają znaczenia w kontekście przedmiotowego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej) umowę najmu lokalu niemieszkalnego - apartamentowego. W ramach przedmiotowej Umowy Wnioskodawca oddaje w najem i czasowo udostępnia Najemcy przedmiotowy lokal. Najemca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czynny podatnik VAT; wykorzystuje przedmiot najmu na potrzeby związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Umowa została zawarta na czas określony od dnia 23.04.2025 r. do dnia 31.01.2025 r. Wnioskodawca niniejszą czynność tj. wynajem, opodatkowuje podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej tj. 23%. Zatem kwotę czynszu wynikającą z umowy najmu powiększa o kwotę podatku VAT należnego według stawki podstawowej tj. 23%.
Wnioskodawca nie dokonał ani nie planuje dokonywać wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości, w stosunku do których będzie przysługiwać mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a nawet jeśli by takowe ponosił, nie będą one wyższe niż 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości. Przedmiotowy lokal niemieszkalny zostanie sklasyfikowany w księgach handlowych Wnioskodawcy jako towar handlowy.
Wnioskodawca planuje w przyszłości, nie wcześniej niż po przeniesieniu prawa własności na jego rzecz, dokonać dalszej sprzedaży przedmiotowego lokalu niemieszkalnego.
Na pytania postawione w wezwaniu o treści:
1.Czy Zbywcy lokalu niemieszkalnego, z którymi zawarli Państwo przedwstępną umowę sprzedaży są czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT?
2.W jaki sposób, do jakich czynności Zbywcy, wykorzystywali lokal niemieszkalny?
3.Czy nabycie przez Zbywców lokalu niemieszkalnego, z którymi zawarli Państwo przedwstępną umowę sprzedaży, zostało udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT? Czy z tytułu nabycia tego lokalu przysługiwało Zbywcom prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
4.Czy w stosunku do lokalu niemieszkalnego, nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeśli tak to:
a.kiedy doszło do pierwszego zasiedlenia - należy wskazać dokładną datę?
b.czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem danego lokalu a jego dostawą na Państwa rzecz upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
c.czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem danego lokalu a jego sprzedażą przez Państwa upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
5.Czy z przedwstępnej umowę sprzedaży wynika, że Zbywcy wynajmują/oddają w użytkowanie Państwu lokal z prawem dalszego podnajmu? Czy jest to czynność odpłatna czy bezpłatna. Jeśli nie, prosimy podać zapisy umowy lub innego dokumentu, z których wynika, iż mają Państwo prawo wynajmować lokal osobie trzeciej.
6.Czy Zbywającyudzielił/Państwu bądź innemu podmiotowi (w przedwstępnej umowie sprzedaży bądź w odrębnym dokumencie) pełnomocnictw (zgód, upoważnień) w celu występowania w imieniu Zbywających w sprawach dotyczących lokalu? Jeżeli tak, to należy podać Jaki jest przedmiot oraz zakres ww. pełnomocnictw np. wynajem lokalu, inne - jakie?
7.Czy nabycie przez Państwa lokalu niemieszkalnego od Zbywców zostanie udokumentowane fakturą? Jeżeli tak, to czy będzie wykazany podatek należny?
8.Czy z tytułu nabycia przez Państwa lokalu niemieszkalnego od Zbywców będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego?
9.Czy przez cały okres posiadania przez Państwa lokalu niemieszkalnego, który nabędą Państwo od Zbywców, będzie wykorzystywany on wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT?
Udzielili Państwo odpowiedzi:
Ad. 1
W zakresie stanu faktycznego Wnioskodawca doprecyzowuje opis stanu faktycznego w ten sposób, że usuwa z treści stanu faktycznego stwierdzenie dotyczące tego, że Zbywcy nie działają w charakterze podatnika podatku VAT. W zakresie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazuje, że według wiedzy Wnioskodawcy Zbywcy są osobami fizycznymi i według informacji przekazanych przez Zbywców przedmiotowy lokal sprzedają w ramach zarządu majątkiem prywatnym, a nie w ramach działalności gospodarczej. Według informacji przekazanej przez Zbywców, żaden z nich nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.
Ad. 2
Zbywcy, z którymi została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży wykorzystywali lokal niemieszkalny na własne potrzeby. Według przekazanych informacji, lokal przedmiotowy nie był wykorzystywany przez Zbywców do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Ad. 3
Nabycie przez Zbywców lokalu niemieszkalnego, z którymi Wnioskodawca zawarł przedwstępną umowę sprzedaży nie zostało udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT. Z tytułu nabycia tego lokalu Zbywcom nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Ad. 4
W stosunku do lokalu niemieszkalnego, nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazali Państwo, że:
a.Według informacji przekazanej od Zbywców - poprzedni Zbywcy (pierwsi właściciele nieruchomości) od momentu zakupu wykorzystywali przedmiotowy lokal na własne potrzeby od momentu zakupu, zatem za moment pierwszego zasiedlenia lokalu niemieszkalnego należy uznać 17 marca 2016 r.
b.Pomiędzy pierwszym zasiedleniem przedmiotowego lokalu niemieszkalnego a jego dostawą na rzecz Wnioskodawcy upłynie okres dłuższy niż 2 lata.
c.Pomiędzy pierwszym zasiedleniem przedmiotowego lokalu niemieszkalnego, a jego sprzedażą przez Wnioskodawcę upłynie okres dłuższy niż 2 lata.
Ad. 5
Z przedwstępnej umowy sprzedaży wynika, że Zbywcy oddają Wnioskodawcy w użytkowanie lokal z prawem do dalszego wynajmu. Powyższe wynika z zapisów umownych, w tym:
·paragraf 9 ust. 1: „…” oraz
·paragraf 9 ust. 2: „…”
W Umowie przedwstępnej nie wskazano odrębnej kwoty wynagrodzenia za ww. oddanie przedmiotowego lokalu w użytkowanie.
Ad. 6
Zbywający nie udzielił Wnioskodawcy, ani żadnemu innemu podmiotowi (ani w przedwstępnej umowie sprzedaży, ani w odrębnym dokumencie) pełnomocnictw (zgód, upoważnień) w celu występowania w imieniu Zbywających w sprawach dotyczących lokalu.
Ad. 7
Nabycie przez Wnioskodawcę lokalu niemieszkalnego od Zbywców nie zostanie udokumentowane fakturą. Nie będzie zatem wykazany podatek należny.
Ad. 8
Z tytułu nabycia przez Wnioskodawcę lokalu niemieszkalnego od Zbywców nie będzie Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Ad. 9
W okresie posiadania przez Wnioskodawcę lokalu niemieszkalnego, który będzie przez Spółkę nabyty od Zbywców, lokal będzie wykorzystywany do czynności nie zwolnionych od podatku VAT tj. do dnia zakończenia umowy najmu czyli do dnia 31.01.2025 r. lokal będzie wynajmowany na cele niemieszkalne. Następnie lokal Spółka planuje przeznaczyć do sprzedaży. Zatem przez okres posiadania przez Spółkę lokalu niemieszkalnego nie będzie on wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT.
Pytanie
W tym stanie rzeczy, Wnioskodawca zwraca się z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:
Czy sprzedaż przedmiotowego lokalu niemieszkalnego, o którym mowa we wniosku podlegać będzie zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r poz. 361 ) zwanej dalej "Ustawą"?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż przedmiotowego lokalu stanowić będzie czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług VAT i będzie korzystać ze zwolnienia wynikającego z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a Ustawy.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
„Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach, rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.”
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:
„Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).”
Na podstawie powyższych przepisów nieruchomość (w tym lokal użytkowy) spełnia definicję towaru z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust 1 ustawy.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:
„Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu, bądź nakazem wynikającym z mocy prawa.”
Należy jednak zauważyć, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy lito świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu VAT. Aby czynność była opodatkowana, musi być wykonana przez podmiot będący podatnikiem podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:
"Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności."
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
"Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych."
Na podstawie powyższych przepisów dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT tylko wtedy, gdy jest dokonywana przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.
Analiza powyższych przepisów w kontekście zapytania Wnioskodawcy, prowadzi do wniosku, iż przedmiotowa czynność przyszła, polegająca na sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku, zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej. Ustalono również warunki stosowania tych obniżonych stawek i zwolnień.
Zakres oraz zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług określono m.in. w art. 43 ustawy.
Zgodnie z art 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwolniona od podatku jest dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Wynika z tego, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest co do zasady zwolniona z podatku VAT. Wykluczenie tego zwolnienia ma miejsce, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a także gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży budynku, budowli lub ich części minęło mniej niż 2 lata.
Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi albo rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu, lub
b)ulepszeniu, jeśli wydatki na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
W przypadku nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom skorzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwolniona od podatku jest dostawa budynków, budowli lub ich części nieobjęta zwolnieniem z pkt 10, pod warunkiem że:
a)dokonującemu dostawy tych obiektów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli takie wydatki były ponoszone, to były niższe niż 30% wartości początkowej.
Ponadto, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo ich części, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Oznacza to, że przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części wraz z gruntem, na którym są posadowione, grunt podlega tej samej stawce podatku VAT co budynek lub budowla.
Wnioskodawca wskazuje, że podobne zapytania były już przedmiotem wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnych, w których potwierdzone zostało, że sprzedający w podobnym stanie faktycznym może zastosować w stosunku do sprzedaży zwolnienie przedmiotowe, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a Ustawy o VAT, przykładowo:
·Pismo z dnia 9 października 2023 r. Dyrektor KIS 0112-KDIL1-1.4012.385.2023.2.EB,
·Pismo z dnia 4 października 2023 r. Dyrektor KIS 0113-KDIPT1-2.4012.563.2023.1.JS,
·Pismo z dnia 18 lutego 2020 r. Dyrektor KIS 0114-KDIP4-3.4012.62.2019.2.MP,
·Pismo z dnia 10 maja 2019 r. Dyrektor KIS 0112-KDIL2-3.4012.150.2019.1.EW.
Przenosząc powyższe na stan faktyczny, stwierdzić należy, co następujące:
Przedmiotowy lokal niemieszkalny został oddany do użytkowania w roku 2016, a więc do pierwszego zasiedlenia przedmiotowej nieruchomości doszło w roku 2016.
Ponadto, planowana sprzedaż przez Wnioskodawcę nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy planowaną dostawą a pierwszym zasiedleniem upłynął okres dłuższy niż 2 lata, zatem w ocenie Wnioskodawcy zastosowanie w przedmiotowym przypadku znajdzie treść art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Ponadto, nawet gdyby przyjąć, że powyższy przepis nie znajdzie zastosowania w przedmiotowym stanie, w ocenie Wnioskodawcy, transakcja przedmiotowa objęta będzie zwolnieniem przedmiotowym wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 10a, albowiem Wnioskodawcy przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz Wnioskodawca nie będzie ponosił wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości, w stosunku do których będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przekraczających 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości.
W ocenie Wnioskodawcy sam fakt wykorzystywania przedmiotowej nieruchomości do czynności opodatkowanych tj. oddanie lokalu do wynajmu w ramach którego Wnioskodawca otrzymuje kwotę czynszu powiększoną o kwotę podatku VAT w stawce 23%, pozostaje bez wpływu na możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 43 ust 1 pkt 10 i 10a Ustawy o VAT przy planowanej sprzedaży przedmiotowego lokalu.
Mając wzgląd na powyższe, zdaniem Wnioskodawcy planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż lokalu niemieszkalnego opisanego powyżej, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie zwolnienia z VAT sprzedaży lokalu niemieszkalnego przez Państwa Spółkę na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem Państwa działalności jest m.in. wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi oraz kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. 9 kwietnia 2024 r. zawarli Państwo umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, której przedmiotem jest lokal niemieszkalny, dla którego prowadzona jest księga wieczysta. Zgodnie z treścią umowy prawo własności tej nieruchomości zostanie przeniesione na Państwa do 30 stycznia 2025 r. Zbywcami są osoby fizyczne (małżeństwo). Lokal niemieszkalny, który zamierzają Państwo najpierw kupić a później sprzedać zostanie sklasyfikowany w Państwa księgach handlowych jako towar handlowy.
Uwzględniając okoliczności sprawy należy stwierdzić, że planowana sprzedaż lokalu niemieszkalnego, którego własność zostanie przeniesiona na Państwa do 30 stycznia 2025 r. będzie dostawą dokonywaną przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym, sprzedaż przez Państwa lokalu niemieszkalnego będzie stanowiła – wskazaną w art. 7 ust. 1 ustawy – dostawę towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wyjaśnić należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dla dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
I tak, stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Kwestia pierwszego zasiedlenia została uregulowana w art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania, jak również jego sprzedaż bądź najem. Zatem, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do sprzedaży, zajęcia budynku, budowli lub ich części, najmu, ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w przypadku sprzedaży, najmu jak również w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich części oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika czy też potrzeby własne osoby fizycznej – bowiem w ww. przypadkach dochodzi do korzystania z budynku, budowli lub ich części.
W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.
Podkreślić w tym miejscu należy, że termin „ulepszenia” zawarty w ustawie o podatku od towarów i usług odwołuje się do przepisów o podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2023 r. poz. 2805 ze zm.):
Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Ulepszeniem środka trwałego – w rozumieniu ustawy podatkowej – jest więc:
·przebudowa środka trwałego, tj. wykonanie takich prac, w wyniku których nastąpi jego dostosowanie do zmienionych potrzeb funkcjonalnych, użytkowych lub technicznych;
·rozbudowa środka trwałego, tj. wykonanie takich prac, które powiększają ten środek trwały;
·rekonstrukcja środka trwałego, tj. wykonanie prac, w wyniku których nastąpi odtworzenie zniszczonego środka trwałego do jego poprzedniego stanu;
·adaptacja środka trwałego, tj. wykonanie prac mających na celu przystosowanie danego środka trwałego do spełniania odmiennych funkcji od tych, dla których został zbudowany lub użytkowany;
·modernizacja środka trwałego, tj. unowocześnienie środka trwałego.
Powyższy przepis wskazuje, że na gruncie prawa podatkowego „ulepszenie” jest pojęciem, które dotyczy wyłącznie składników majątku będących środkami trwałymi. Pod pojęciem tym należy rozumieć takie czynności, jak przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja środka trwałego, które podnoszą jego wartość techniczną, użytkową, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż pierwotne przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi innych cech użytkowych.
Zatem nieruchomości (np. budynki, lokale), które nie będą stanowić u podatnika środka trwałego, nie mogą ulec ulepszeniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, ponieważ pojęcie ulepszenia, do którego odwołuje się ustawodawca w art. 2 pkt 14 ustawy, odsyłając do przepisów o podatku dochodowym, dotyczy wyłącznie ulepszenia środków trwałych.
Z opisu sprawy wynika, że w stosunku do opisanego lokalu niemieszkalnego nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. Na ten lokal obecni właściciele, którzy dokonają zbycia opisanego lokalu na Państwa rzecz nie ponosili i nie planują poniesienia nakładów, których wysokość przekraczałaby 30% wartości początkowej nieruchomości. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem przedmiotowego lokalu niemieszkalnego, a jego sprzedażą przez Państwa upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Państwo nie dokonali ani nie planują dokonywać wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości, przekraczających 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości, w stosunku do których będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a nawet jeśli by takowe wydatki Państwo ponosili, nie będą one wyższe niż 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości. Zatem dla dostawy lokalu niemieszkalnego, którą zamierzają Państwo dokonać, będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy
Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzam, że do planowanej transakcji sprzedaży lokalu niemieszkalnego zastosowanie znajdzie zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ transakcja nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz od daty pierwszego zasiedlenia minie okres przekraczający ponad dwa lata.
Skoro dostawa lokalu niemieszkalnego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy nie znajdzie w Państwa sprawie zastosowania.
Tym samym, Państwa stanowisko, zgodnie z którym „planowana sprzedaż przez Wnioskodawcę nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy planowaną dostawą a pierwszym zasiedleniem upłynął okres dłuższy niż 2 lata, zatem w ocenie Wnioskodawcy zastosowanie w przedmiotowym przypadku znajdzie treść art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy”, uznałem za prawidłowe.
Natomiast, w przedmiotowej sprawie bezzasadne jest badanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienie to ma zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).