Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 6 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Pani za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży działek i w związku z tym niepodlegania opodatkowaniu tym podatkiem ww. czynności.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 listopada 2024 r. (wpływ 27 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni (...), zamieszkała na stałe w X, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego nabyła w spadku nieruchomość gruntową o wielkości (...) ha o numerze księgi wieczystej 1.
Mając na uwadze okoliczności przy jej nabyciu, Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W tym miejscu należy podkreślić, iż od 19 lat stałym centrum interesów osobistych dla Wnioskodawczyni jest X, a wszelkie nieruchomości zostały otrzymane w spadku, przy czym nie są użytkowane przez Wnioskodawczynię na co dzień.
21 czerwca 2021 r. zmieniono treści księgi wieczystej przedmiotowej nieruchomości, jednocześnie dokonując podziału gruntu na 8 działek. Zgodnie z wykazem zmian danych ewidencyjnych wyodrębniono działki nr:
·1 o powierzchni 0,4325 ha stanowiące grunty rolne zabudowane (zabudowa budynkiem gospodarczym);
·2 o powierzchni 0,4243 ha stanowiące grunty orne;
·3 o powierzchni 0,4259 ha stanowiące grunty orne;
·4 o powierzchni 0,4261 ha stanowiące grunty orne;
·5 o powierzchni 0,4262 ha stanowiące grunty orne;
·6 o powierzchni 0,3838 ha stanowiące grunty orne;
·7 o powierzchni 0,3911 ha stanowiące grunty orne;
·8 o powierzchni 0,3989 ha stanowiące grunty orne.
Łączna powierzchnia, w związku z aktualizacją ewidencji gruntów, wynosi (...) ha.
Obecnie każda z wyżej wymienionych działek posiada decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Należy podkreślić, iż na terenie gminy, gdzie są położone przedmiotowe działki, nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.
Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.
Wnioskodawczyni w przyszłości planuje dokonać sprzedaży przedmiotowych 8 działek, otrzymanych pierwotnie w spadku. Przez względy na miejsce zamieszkania na terytorium x, Wnioskodawczyni jest zobligowana do skorzystania z usług pośrednika, celem sprzedaży gruntu.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Na zadane w wezwaniu pytania udzieliła Pani następujących odpowiedzi:
1.Czy działki będące przedmiotem sprzedaży będą stanowiły Pani majątek prywatny? Odpowiedź przeczącą, proszę wyjaśnić.
Działki stanowią i zawsze stanowiły majątek prywatny Wnioskodawczyni. Nieruchomość została nabyta w drodze dziedziczenia.
2.Czy do momentu sprzedaży wykorzystywała/będzie Pani wykorzystywała jakieś działki w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), w tym w działalności rolniczej z tytułu której była/będzie Pani czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT? Jeżeli tak, to które działki?
Nie.
3.Czy do momentu sprzedaży wykorzystywała/będzie Pani wykorzystywała budynek gospodarczy zlokalizowany na działce nr 1 w działalności gospodarczej, w tym w działalności rolniczej z tytułu której była/będzie Pani czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT?
Nie. Budynek gospodarczy to murowana stodoła/budynek gospodarczy. Nie był wykorzystywany przez Wnioskodawczynię w żaden sposób, w szczególności nie był wynajmowany lub użyczany osobom trzecim.
4.W jaki sposób wykorzystuje Pani (w tym na potrzeby własne) działki będące przedmiotem sprzedaży?
Nie są wykorzystywane w żaden sposób.
5.Czy do momentu sprzedaży udostępniła/udostępni Pani działki lub budynek gospodarczy osobom trzecim na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (np. dzierżawy, najmu, użyczenia)? Jeżeli tak, to czy były to umowy odpłatne czy nieodpłatne oraz kiedy i na jaki okres były zawierane? Proszę również wskazać, które to będą działki.
Nie. Wspomnieć można, że jeszcze ojciec Wnioskodawczyni pozwolił ,,grzecznościowo’’ sąsiadowi kosić trawę raz, dwa razy do roku, celem pozyskania siana. Wnioskodawczyni honorowała te ustalenia. Wnioskodawczyni nie otrzymywała nic w zamian za umożliwienie pozyskania trawy/siana, ani też nic za to nie płaciła.
6.Czy dokonywała/będzie dokonywała Pani jakichkolwiek czynności (ponosiła nakłady) w celu przygotowania działek do dostawy (np.: uzbrojenie terenu, ogrodzenie, wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wytyczenie dróg dojazdowych do działek, podział nieruchomości, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działek, zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu lub telewizji, inne działania marketingowe itp.) – jeśli tak, to jakie były/będą to czynności (nakłady)?
Wnioskodawczyni dokonała podziału nieruchomości na 8 działek geodezyjnych oraz uzyskała decyzję o warunkach zabudowy. Działania motywowane były tym, że po podziale można sprzedać nieruchomość za wyższą cenę. Nie były poczynione żadne nakłady na nieruchomość np. związane z uzbrojeniem terenu w media.
7.Czy wystąpiła Pani z wnioskiem o dokonanie podziału odziedziczonej działki?
Tak.
8.Czy wystąpiła Pani z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?
Tak.
9.Czy będzie Pani ogłaszała sprzedaż działek w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu bądź podejmował/podejmuje/będzie podejmować inne działania marketingowe w stosunku do ww. działek? Jeżeli tak, to prosimy wskazać jakie.
Wnioskodawczyni planuje postawić tablicę na działce informującą o zamiarze sprzedaży oraz umieści ogłoszenie w Internecie na portalach z ogłoszeniami dot. nieruchomości.
10.Czy będzie Pani zawierała z przyszłym/przyszłymi nabywcą/nabywcami działki/działek umowę przedwstępną sprzedaży, a jeśli tak, to prosimy o szczegółowe opisanie:
a)dla których działek zostaną zawarte ww. umowy;
b)jakie postanowienia dotyczące transakcji sprzedaży działek wynikają/będą wynikać z zawartej umowy przedwstępnej (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.);
c)jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy przedwstępnej będą ciążyć na Pani, a jakie na stronie kupującej;
d)czy po zawarciu ewentualnej umowy przedwstępnej strona kupująca na nieruchomościach mających być przedmiotem sprzedaży będzie dokonywała inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą jej atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie, budowa lub utwardzenie drogi – jeżeli tak, to należy wskazać jakie;
e)czy strona kupująca poniesie/będzie ponosić jakiekolwiek nakłady finansowe związane z nieruchomościami od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej, a jeśli tak, to należy szczegółowo wyjaśnić, w jaki sposób nastąpi rozliczenie tych kosztów pomiędzy sprzedającym (Panią)a kupującym/kupującymi (np. czy koszty zostaną ujęte/rozliczone przez Panią w cenie sprzedaży nieruchomości, czy rozliczenie nastąpi w inny sposób – jaki?) – należy szczegółowo i jednoznacznie opisać te kwestie;
f)czy jednym z warunków umowy było/jest/będzie oddanie działek w dzierżawę? Jeśli tak, to na jakich warunkach?
Wnioskodawczyni nie planuje zawierać umów przedwstępnych. Możliwe, że jeżeli nabywca będzie musiał zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości, to wówczas zawarta będzie umowa przedwstępna celem umożliwienia nabywcy pozyskania kredytu.
a)Nie dotyczy.
b)Nie dotyczy.
c)Nie dotyczy.
d)Nie dotyczy. Wnioskodawczyni nie planuje podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych na działkach.
e)Nie dotyczy. Jeżeli nawet dojdzie do zawarcia umowy przedwstępnej, to tylko i wyłącznie celem umożliwienia nabywcy pozyskania kredytu na zakup nieruchomości.
f)Nie będzie.
11.Czy udzieliła/udzieli Pani pełnomocnictwa osobie trzeciej do działania w Pani imieniu w związku z planowaną sprzedażą poszczególnych działek? Jeśli tak, należy wskazać zakres pełnomocnictwa (np. występowanie przed organami władzy publicznej, podejmowanie działań praktycznych i prawnych, niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwoleń, składanie wniosków, odbiór decyzji i postanowień itp.). Należy również wskazać, komu Pani tego pełnomocnictwa udzieliła/udzieli.
Wnioskodawczyni nie udzielała nikomu pełnomocnictwa i nie będzie nikomu udzielać.
12.Czy posiada Pani jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży? Jeśli tak, to ile i jakie?
Wnioskodawczyni posiada jeszcze udział w nieruchomości, ale nie planuje go sprzedawać. Wnioskodawczyni odziedziczyła jeszcze po ojcu ¼ nieruchomości niezabudowanej o pow. ok. 290 m2. Pozostałymi współwłaścicielami są inni członkowie rodziny Wnioskodawczyni (mama oraz dwie kuzynki). Wnioskodawczyni i wskazane osoby nie planują sprzedaży tej nieruchomości. Możliwe, że w przyszłości dojdzie do zniesienia współwłasności pomiędzy współwłaścicielami. Na ten moment żadne działania z tym związane nie zostały podjęte.
13.Czy dokonywała Pani wcześniej sprzedaży nieruchomości? Jeśli tak, to prosimy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:
a)kiedy i w jaki sposób stała się Pani posiadaczem tych nieruchomości?
b)w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte?
c)w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane przez Panią od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?
d)kiedy dokonała Pani ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?
e)ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?
f)na co zostały przeznaczone środki ze sprzedaży ww. nieruchomości?
Tak. Wnioskodawczyni od roku 2005 mieszka w X. Przed emigracją Wnioskodawczyni mieszkała w Y. Wnioskodawczyni była właścicielką mieszkania w Y, które nabyła w roku 1996 i w którym mieszkała do momentu wyjazdu do X. Mieszkanie to zostało sprzedane w roku 2013.
Wnioskodawczyni miała też udział w spółdzielczym prawie własnościowym do lokalu mieszkalnego w Z, odziedziczony po ojcu wraz z matką Wnioskodawczyni. Wnioskodawczy i jej matka sprzedały to prawo w roku 2010. Rodzice mieszkali w tym lokalu do śmierci ojca. Mama przeprowadziła się do domu po swoich rodzicach.
a)Mieszkanie w Y Wnioskodawczyni nabyła celem zamieszkiwania w nim w roku 1996. Udział w prawie spółdzielczym został przez Wnioskodawczynię odziedziczony w roku 2010.
b)Mieszkanie w Y Wnioskodawczyni nabyła po to żeby w nim mieszkać. Udział we spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu w Z został nabyty w drodze dziedziczenia.
c)W mieszkaniu w Y Wnioskodawczyni mieszkała do roku 2005. Od roku 2005 do 2013 lokal były wynajmowany. Wnioskodawczyni nie korzystała z lokalu w Z.
d)Mieszkanie w Y zostało sprzedane w roku 2013, z uwagi na brak zamiaru powrotu do Polski. Prawo spółdzielcze w Z zostało sprzedane w roku 2010 z uwagi na wyprowadzenie się matki Wnioskodawczyni z tego mieszkania.
e)Jak wyżej. Sprzedano mieszkanie w Y i udział w prawie spółdzielczym w Z.
f)Uzyskane ze sprzedaży środki Wnioskodawczyni trzyma na rachunku bankowym i wykorzystuje na potrzeby bieżące. Środki te nie posłużyły na zakup żadnych innych nieruchomości.
Pytanie
Czy sprzedając przedmiotowe działki Wnioskodawczyni będzie działała w charakterze podatnika VAT i w związku tym transakcje te powinny podlegać opodatkowaniu VAT?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie nieruchomości gruntowych (działek, udziałów w działkach), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Kolejno, zgodnie z ust. 2 za działalność gospodarczą uznaje się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Dla przedmiotowej sprawy kluczowe są okoliczności nabycia przedmiotowego gruntu.
Wnioskodawczyni otrzymała grunt rolny w spadku po zmarłej babci, tym samym działka ta stanowiła jej majątek osobisty. Nie można zatem stwierdzić, że Wnioskodawczyni nabywała nieruchomości celem jej dalszej sprzedaży.
Taka forma nabycia nieruchomości przemawia za brakiem uznania późniejszej sprzedaży jako działalności gospodarczej określonej w ustawie o VAT.
Wedle wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 31 marca 2021 r. w sprawie I SA/Po 97/21: „Co do zasady osoby fizyczne dokonujące sprzedaży, przekazania lub darowizny towarów stanowiących część ich majątku osobistego (takiego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), nie są zaliczane do grona podatników podatku od towarów i usług”.
Do dnia dzisiejszego grunt ten stanowi majątek osobisty i nie został włączony do działalności gospodarczej, gdyż Wnioskodawczyni jej nie prowadzi.
Z uwagi na miejsce zamieszkania, Wnioskodawczyni nie wykorzystywała i nie wykorzystuje przedmiotowej nieruchomości. Z tego samego powodu Wnioskodawczyni postanowiła zbyć grunt otrzymany w spadku, a także skorzystać z pomocy pośrednika.
Zgodnie z Wyrokiem WSA w Bydgoszczy z 21 maja 2024 r. w sprawie I SA/Bd 237/24 trafnie wskazano, iż: „(...) Wystąpienie do właściwego organu z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy nie oznacza, że działania te należy kwalifikować jako przejaw aktywności handlowej, profesjonalnej. Wobec braku planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów, na których usytuowane są działki, sytuacja podatnika jest mniej korzystna, niż właścicieli nieruchomości objętych planem zagospodarowania przestrzennego. (...) Niewątpliwie sprzedaż dużej działki mogłaby być co najmniej utrudniona i finansowo mniej korzystna. Nie można wymagać, aby osoba fizyczna wyzbywała się swego majątku w możliwe najmniej rentowny i ekonomicznie uzasadniony sposób, aby tylko nie podjąć żadnych czynności zwiększających atrakcyjność czy przeznaczenie gruntu, co mogłoby skutkować uznaniem jej za podatnika VAT”.
Zatem w przedmiotowej sprawie, poprzez analogie do ww. wyroku, nie sposób potwierdzić, iż działania takie jak uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, czy podział gruntu na mniejsze działki, miałyby potwierdzić, że Wnioskodawczyni będzie działać jako podatnik VAT.
Realizowane przez Wnioskodawczynię działania nie noszą znamion działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie przekraczają bowiem granic zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, a dokonana w przedstawionych warunkach planowana sprzedaż działek nie nosi cech działalności gospodarczej.
Istotne dla analizowanej sprawy są wyroki TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych J. S. przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz E. K. i H. J.-K. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w W. (C-181/10): „Z orzecznictwa wynika w tej mierze, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. (...) Należy dodać, że sama liczba i zakres transakcji sprzedaży dokonanych w niniejszej sprawie nie ma charakteru decydującego. Jak orzekł Trybunał, zakres transakcji sprzedaży nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych”.
Należy zatem stwierdzić, iż w ramach oceny sprzedaży jako podatnik VAT istnieje konieczność zbadania wszelkich okoliczności zbycia przedmiotowych działek.
W ślad za uzasadnieniem ustnym TK w sprawie z 19 lipca 2022 r. o sygn. SK 20/19: „W każdym przypadku respektowana winna być zasada in dubio pro tributario, nakazująca rozstrzygać niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika. Każda zatem transakcja związana ze sprzedażą nieruchomości powinna być rozpatrywana indywidualnie, z uwzględnieniem całokształtu okoliczności z nią związanych (...)”.
Odwołując się do powyższego akapitu, sposób nabycia (otrzymanie gruntu w ramach spadku), okoliczności osobiste Wnioskodawczyni (życie w X na stałe od wielu lat, brak użytkowania gruntu przez Wnioskodawczynię), okoliczności sprzedaży (brak miejscowego planu zagospodarowania terenu, duża powierzchnia gruntu) przemawiają za uznaniem, że Wnioskodawczyni nie będzie działała jako podatnik VAT przy sprzedaży omawianych gruntów.
Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wielu interpretacjach indywidualnych:
·z 8 czerwca 2021 r. w sprawie 0111-KDIB3-1.4012.218.2021.2.AB;
·z 15 września 2023 r. w sprawie 0113-KDIPT1-2.4012.488.2023.2.AJB;
·z 16 sierpnia 2024 r. w sprawie 0112-KDIL1-2.4012.342.2024.2.AW.
Reasumując powyższe, zdaniem Wnioskodawczyni, przy sprzedaży przedmiotowych działek nie powstanie obowiązek podatkowy VAT, a sam Wnioskodawczyni nie będzie działała jako czynny podatnik VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlega jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Według art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.
Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te powinny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów, jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku prywatnego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku prywatnego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem natomiast takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.
Zatem w kwestii opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek istotne jest, czy sprzedający w celu dokonania sprzedaży gruntów podjął/podejmie aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania zbywcy nieruchomości za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku prywatnego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w przypadku gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.
W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być, np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Opis sprawy wskazuje, że 21 maja 1996 r. nabyła Pani w spadku nieruchomość gruntową o wielkości 3,26 ha, która stanowiła i stanowi Pani majątek prywatny. Od 19 lat stałym centrum interesów osobistych dla Pani jest X. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Stąd ww. nieruchomość nie była wykorzystywana w żaden sposób.
Obecnie zamierza Pani dokonać sprzedaży działek. W tym celu dokonała Pani podziału ww. nieruchomości na 8 działek geodezyjnych oraz uzyskała decyzję o warunkach zabudowy. Ponadto z uwagi na Pani miejsce zamieszkania, skorzysta Pani z usług pośrednika przy sprzedaży gruntu, planuje Pani również postawić tablicę na działce informującą o zamiarze sprzedaży oraz umieścić ogłoszenie w Internecie.
W wyniku podziału wyodrębniono działkę nr: 1, która jest zabudowa budynkiem gospodarczym oraz działki niezabudowane nr: 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8.
Budynek gospodarczy to murowana stodoła i nie był wykorzystywany przez Panią w żaden sposób, w szczególności nie był wynajmowany lub użyczany osobom trzecim.
Pani wątpliwości dotyczą nieuznania Pani za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży działek i w konsekwencji niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT ww. czynności.
W świetle powyższego, aby wyjaśnić Pani wątpliwości należy ustalić, czy odnośnie dostawy ww. działek będzie Pani działała w charakterze podatnika zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.
Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
W niniejszej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że w związku z dostawą działek wystąpi Pani w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika taka Pani aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie będzie podejmowała Pani szeregu aktywnych działań względem każdej działki, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców w ramach działalności gospodarczej. Z kolei wskazane przez Panią czynności względem ww. działek nie będą przesądzały o prowadzeniu przez Panią działalności w zakresie obrotu nieruchomościami w formie zorganizowanej, handlowej. Jak Pani poinformowała ww. działki stanowią Pani majątek prywatny i nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.
Wobec powyższego, w rozpatrywanej sprawie sprzedaż działek należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Dokonując ww. dostawy będzie Pani korzystała z przysługującego Pani prawa do rozporządzania własnym majątkiem, co oznacza, że nie będzie wypełniała Pani przesłanek zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Tym samym planowana dostawa będzie oznaczała działanie w sferze prywatnej, do której nie będą miały zastosowania przepisy ustawy. Skutkiem powyższego, transakcja sprzedaży działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podsumowując, stwierdzam, że z tytułu sprzedaży działek, powstałych po podziale, nie będzie występowała Pani w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, prowadzącego działalność gospodarczą. Tym samym ww. dostawa działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem Pani stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa:
Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.
Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, Pani ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).