Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0112-KDIL1-3.4012.637.2024.4.MG

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.637.2024.4.MG

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 24 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w związku z wniesieniem akcji (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna do Fundacji rodzinnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 grudnia 2024 r. (wpływ 9 grudnia 2024 r.) oraz pismem z 12 grudnia 2024 r. (wpływ 12 grudnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) spółka jawna jest polską spółką prawa handlowego. Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wspólnikami (...) spółka jawna są (…) oraz (…).

Posiada Pan prawo do 99% udziału w zysku i stracie, wniósł Pan do spółki wkład pieniężny w wysokości (…) złotych.

Pana Wspólnik (…) posiada prawo do 1% udziału w zysku i stracie, wniósł On do spółki wkład pieniężny w wysokości (…).

W chwili obecnej na majątek (...) spółka jawna składają się akcje oraz środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym.

Spółka posiada 100% akcji w (...) Sp. z o.o. spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „SKA”). SKA posiada siedzibę i miejsce działalności gospodarczej w Polsce oraz jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Akcje, jakie (...) spółka jawna posiada w SKA, spółka nabyła wskutek przekształcenia spółki (...) sp. z o. o. sp. k. (w której była komandytariuszem od (…) r., kiedy to nabyła OPiO spółki (…)) w spółkę (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna.

Czynność ta nie była czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, nie przysługiwało też od niej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

(...) spółka jawna nie świadczy usług na rzecz innych podmiotów, nie prowadzi aktywnej działalności gospodarczej (w szczególności nie wykonuje działalności w ramach działalności maklerskiej lub brokerskiej, nie świadczy usługi przechowywania akcji i zarządzania nimi), nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie zatrudnia pracowników (w tym na podstawie umów zlecenia lub innych umów).

(...) spółka jawna nie jest stroną umowy o zarządzanie SKA, ani żadnej innej umowy, której przedmiotem byłoby m.in. ustalanie strategii rozwoju SKA, długoterminowych celów biznesowych, optymalizacja wyników finansowych SKA, wsparcie SKA w tworzeniu budżetów rocznych, długoterminowych planów finansowych i innych analiz finansowych, wsparcie SKA w rozwijaniu relacji z kontrahentami. Spółka nie planuje również zawarcia takiej umowy z SKA do dnia rozwiązania.

(...) spółka jawna nie świadczy na rzecz SKA usług rachunkowo-księgowych oraz nie udzielała i nie zamierza udzielać SKA finansowania w jakiejkolwiek postaci.

(...) spółka jawna nie planuje rozszerzyć swojej działalności o obrót udziałami lub akcjami spółek, nie posiada udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków w innych spółkach i nie planuje zakupu takich aktywów.

Wspólnicy spółki planowali rozpocząć w ramach tej spółki działalność deweloperską, jednak ze względu na zmianę warunków rynkowych plany biznesowe wspólników zmieniły się spółka (...) spółka jawna na ten moment nie jest potrzebna w strukturze.

Spółka zatem została zawieszona, zaś Wspólnicy rozważają jej rozwiązanie. Rozwiązanie miałoby się odbyć bez przeprowadzania likwidacji, w trybie art. 67 § 1 KSH, na podstawie uchwały wspólników. Całość majątku (...) spółka jawna otrzyma wspólnik większościowy tj. Pan (…). Pan też przejmie wszelkie zobowiązania (...) sp. j.

Rozwiązanie (...) spółka jawna wpisuje się również w realizację Pana długofalowej strategii biznesowej i sukcesyjnej, chce Pan uprościć strukturę grupy spółek bezpośrednio lub pośrednio należących do niego, usprawnić proces zarządzania różnymi aktywami, a także wdrożyć zabezpieczenie majątku przez lokowanie kluczowych składników majątku w Fundacji Rodzinnej.

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym (podlega w Polsce pod nieograniczony obowiązek podatkowy), prowadzi m.in. działalność gospodarczą w Polsce oraz jest Pan czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności gospodarczej zajmuje się Pan głównie wynajmem powierzchni biurowych. Jest Pan także prezesem zarządu komplementariusza w SKA. Jest Pan zatrudniony na stanowisko Prezesa Zarządu na podstawie umowy o pracę.

W wyniku rozwiązania spółki otrzyma Pan środki pieniężne w niej zgromadzone oraz akcje. Otrzymanie akcji przez Pana Rzeczypospolita Polska nie doprowadzi do utraty prawa do opodatkowania dochodów ze zbycia tych składników majątku. Otrzymane akcje traktuje Pan jako część swojego majątku prywatnego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą, w związku z posiadaniem akcji nie zamierza Pan wykonywać usług podlegających VAT na rzecz podmiotów kontrolowanych – sens i cel jego działalności gospodarczej nie jest oparty na kontroli podmiotów gospodarczych przez posiadanie ich udziałów czy akcji i obrót nimi w celu osiągania zysku.

Rozważa Pan wniesienie otrzymanych akcji do Fundacji Rodzinnej, w której jest Pan fundatorem w trybie przepisów ustawy o fundacji rodzinnej. Fundacja Rodzinna została utworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów – zabezpieczenia Pana majątku rodzinnego i Pana rodziny w przyszłości.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W piśmie z 9 grudnia 2024 r. (wpływ 9 grudnia 2024 r.) w odpowiedzi na pytania Organu, wskazał Pan poniższe informacje:

1)kto będzie beneficjentem/beneficjentami Fundacji Rodzinnej, zgodnie ze statusem tej Fundacji; czy będzie Pan jednym z tych beneficjentów;

Pan zgodnie ze statusem Fundacji będzie jednym z beneficjentów Fundacji.

2)czy prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie obrotu papierami wartościowymi, działalność maklerską bądź brokerską, proszę podać jej zakres, a jeżeli tak to od kiedy, bądź w jakim okresie działalność była prowadzona;

Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w zakresie obrotu papierami wartościowymi, działalności maklerskiej bądź brokerskiej.

3)czy nabycie, posiadanie akcji w (...) Sp. z o.o. spółce komandytowo-akcyjnej było/jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem Pana działalności gospodarczej;

Fakt nabycia/posiadania akcji w (...) Sp. z o.o. spółce komandytowo-akcyjnej było/jest wypadkową wielu powziętych działań i zaistniałych zdarzeń opisanych we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej.

4)czy nabycie przez Pana akcji w Spółce (...) Sp. z o.o. spółka komandytowo-akcyjna nastąpiło w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (należy jednoznacznie wskazać, czy miało to miejsce w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, czy zwolnionych od tego podatku);

Nabycie przez Pana akcji w Spółce (...) Sp. z o.o. spółka komandytowo-akcyjna nastąpiło w ramach czynności zwolnionych z VAT.

5)czy uczestniczy/uczestniczył Pan w zarządzaniu Spółką (...) Sp. z o.o. spółka komandytowo-akcyjna, której akcje zamierza Pan wnieść do Fundacji Rodzinnej; czy wykonuje/wykonywał Pan dla tej Spółki usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a w szczególności czy świadczy Pan usługi administracyjne, informatyczne, finansowe, handlowe lub techniczne (itp.);

Nie uczestniczy/uczestniczył Pan w zarządzaniu Spółką (...) Sp. z o.o. spółka komandytowo-akcyjna (oprócz pełnienia przez Pana funkcji prezesa zarządu komplementariusza w SKA – na podstawie umowy o pracę), której akcje Pan zamierza wnieść do Fundacji Rodzinnej. Nie wykonuje/wykonywał Pan dla tej Spółki usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a w szczególności nie świadczył Pan usług administracyjnych, informatycznych, finansowych, handlowych lub technicznych (itp.);

6)czy wniesienie akcji do Fundacji Rodzinnej będzie miało charakter odpłatny, a jeżeli tak, w jakiej formie otrzyma Pan wynagrodzenie np. pieniądze, świadczenie wzajemne na Pana rzecz;

Wniesienie akcji do Fundacji Rodzinnej będzie miało charakter nieodpłatny.

Pytanie

Czy wniesienie przez Pana akcji, jakie będzie Pan posiadał w (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółce komandytowo-akcyjnej do Fundacji rodzinnej będzie rodziło obowiązki na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z powyższego wynika, iż pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ww. ustawy. Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jednoznacznie przy tym wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

Czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o ile są wykonywane przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT w ramach wykonywanej przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Określony w ustawie o VAT zakres opodatkowania podatkiem VAT wskazuje, że aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał w charakterze podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 ww. ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając na uwadze powyższe, w Pana ocenie, wskazane przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów, bądź świadczenie usług podlegać będą opodatkowaniu podatkiem VAT wyłącznie wówczas, gdy dokonywane będą przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji, bowiem formalne posiadanie statusu podatnika VAT czynnego przez dany podmiot nie jest okolicznością, która przesądzać będzie o tym, że jest on podatnikiem VAT na gruncie danej transakcji.

Należy stwierdzić, że nie każda czynność dokonana przez podmiot mający status podatnika podatku VAT będzie podlegać opodatkowaniu. Status podatnika podatku od towarów i usług nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu – co dotyczy w szczególności osób fizycznych, które poza prowadzeniem działalności gospodarczej mogą zajmować się również innymi aktywnościami.

W zakresie wniesienia akcji do Fundacji rodzinnej nie będzie Pan działał w charakterze podatnika podatku VAT. Za działalność rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki. Wniesienie akcji przez Pana nie mieści się w Pana zawodowej działalności. Przedstawione we wniosku dane wskazują, że nie prowadzi Pan działalności w zakresie obrotu akcjami, a czynności dotyczące akcji mają charakter zarządzania majątkiem prywatnym. Uwarunkowanego zatem procesem zabezpieczania majątku rodzinnego przekazania akcji w spółce komandytowo-akcyjnej do Fundacji rodzinnej nie należy traktować jako zawodowej płaszczyzny działania. Czynność ta zatem nie wygeneruje obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Rozporządzenie majątkiem prywatnym (osobistym), który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży nie jest przejawem prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest również podatnikiem VAT ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko zbywa majątek osobisty. Od momentu nabycia akcji traktuje Pan akcje, jako swój majątek prywatny. W konsekwencji ich wniesienie do Fundacji rodzinnej nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, ponieważ będzie czynnością zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…), w tym również:

1)    przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Przez świadczenie należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 tej ustawy. Należy jednak zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W tym miejscu trzeba wskazać, że papiery wartościowe to dokumenty gwarantujące posiadanie określonego prawa majątkowego. Jednym z rodzajów papierów wartościowych są akcje, łączące w sobie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym. Oznacza to, że obrót akcjami, tj. np. ich sprzedaż, zamiana, wniesienie do innego podmiotu, darowizna, w wyniku których następuje przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych wypełnia definicję świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy.

W pewnych, ściśle określonych przypadkach, na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

I tak zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy:

Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1)użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2)nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W tym miejscu dodać trzeba, że działalność Fundacji rodzinnej uregulowana została przepisami ustawy z 21 lutego 2023 r. o Fundacji rodzinnej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o Fundacji rodzinnej:

Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel Fundacji rodzinnej.

Stosownie do art. 2 ust. 2 ustawy o Fundacji rodzinnej:

Przez świadczenie rozumie się składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania przez fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji, zgodnie ze statutem i listą beneficjentów.

W myśl art. 17 ustawy o Fundacji rodzinnej:

Fundator wnosi do Fundacji rodzinnej mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100.000 zł.

Ponadto, zgodnie z art. 20 ustawy o Fundacji rodzinnej:

Fundacja rodzinna nie może zwracać fundatorowi mienia wniesionego na pokrycie funduszu założycielskiego ani w całości, ani w części, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Aby dana czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7, czy świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy, była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Kwestia, czy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy można uznać działalność polegającą na posiadaniu i zbywaniu własnych akcji oraz udziałów była przedmiotem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W wyrokach w sprawach C-60/90 Polysar Investments Netherlands BV z 20 czerwca 1991 r. i C-155/94 Wellcome Trust Ltd z 20 czerwca 1996 r. oraz w sprawie C-80/95 Harnas & Helm CV z 6 lutego 1997 r., TSUE podkreślał, że samo posiadanie, czy też emisja udziałów i innych papierów wartościowych co do zasady nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 4 VI Dyrektywy, która pozwalałaby na uznanie posiadacza takich udziałów za podatnika. Natomiast w wyroku z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie C-77/01 Empresa de Desenvolvimento Mineiro TSUE uznał, że zwykłe nabycie udziałów w innych podmiotach nie stanowi wykorzystania majątku w celu osiągnięcia dochodu w sposób ciągły, ponieważ dywidenda uzyskana z udziału jest skutkiem własności majątku i nie jest wynagrodzeniem uzyskanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu Dyrektywy. Podobnie transakcje finansowe polegające jedynie na sprzedaży udziałów i innych papierów wartościowych, np. jednostek w funduszach inwestycyjnych, nie stanowią w ogóle działalności gospodarczej.

Posiłkując się tym orzecznictwem, należy stwierdzić, że co do zasady, powyższe czynności nie stanowią działalności gospodarczej, a zatem podmiot dokonujący tych czynności nie ma statusu podatnika, nawet jeżeli z tytułu innej działalności jest podatnikiem.

Od tej zasady orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przewiduje pewne wyjątki, które pozwalają łączyć z faktem posiadania i zbywania papierów wartościowych (akcji, udziałów) wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Dotyczy to sytuacji, gdy:

-posiadacz papierów wartościowych uczestniczy w zarządzaniu spółką, której akcje posiada;

-sprzedaż akcji, udziałów prowadzona jest w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej;

-posiadanie udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.

Należy zatem zauważyć, że w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi, to czynność samego nabycia/sprzedaży udziałów innych spółek nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Są to czynności polegające na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji. Nie można również samego nabycia czy sprzedaży udziałów finansowych w innych przedsiębiorstwach traktować jako wykorzystywanie majątku do uzyskiwania z niego dochodów w sposób ciągły. Aby obrót ten podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być wykonywany przez podatnika w rozumieniu ustawy w ramach jego profesjonalnej aktywności. Podkreślić należy, że zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z 14 listopada 2000 r. w sprawie C-142/99 Floridienne S.A. Beginvest przeciwko Państwu belgijskiemu stwierdził, że zaangażowanie w zarządzanie spółkami zależnymi (w holdingu) należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 4 (2) VI Dyrektywy, ale tylko w zakresie, w jakim pociąga to za sobą dokonywanie transakcji podlegających VAT na mocy art. 2 VI Dyrektywy, takich jak świadczenie przez Floridienne usług administracyjnych, rachunkowych i informatycznych na rzecz swoich spółek zależnych.

Również w orzeczeniu z 12 lipca 2001 r. w sprawie C-102/00 Welthgrove BV (także spółka holdingowa) przeciwko Staatssecretaris van Financien TSUE wyraźnie wskazał, że samo zaangażowanie spółki holdingowej w zarządzanie jej spółkami zależnymi, lecz bez dokonywania transakcji podlegających VAT w rozumieniu art. 2 VI Dyrektywy, nie może być traktowane jak działalność gospodarcza w rozumieniu art. 4 (2) tej Dyrektywy. Wobec tego, działalnością gospodarczą będzie tylko takie zarządzanie spółkami zależnymi, które pociąga za sobą dokonywanie transakcji podlegających opodatkowaniu na mocy art. 2 VI Dyrektywy.

W orzeczeniu TSUE z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 Cibo Participations, Trybunał podtrzymał stanowisko, że udział spółki holdingowej w zarządzaniu spółkami, których udziały nabyła, stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 4 ust. 2 VI Dyrektywy, ale tylko w przypadku, gdy pociąga to za sobą przeprowadzenie transakcji podlegających opodatkowaniu na mocy art. 2 ust. 1 tej Dyrektywy, takich jak świadczenie przez spółkę holdingową na rzecz spółek zależnych usług administracyjnych, finansowych, handlowych lub technicznych.

Natomiast w wyroku z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie C-77/01 Empresa de Desenvolvimento Mineiro TSUE uznał, że „zwykłe nabycie udziałów w innych podmiotach nie stanowi wykorzystania majątku w celu osiągnięcia dochodu w sposób ciągły, ponieważ dywidenda uzyskana z udziału jest skutkiem własności majątku i nie jest wynagrodzeniem uzyskanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu Dyrektywy. Podobnie transakcje finansowe polegające jedynie na sprzedaży udziałów i innych papierów wartościowych, np. jednostek w funduszach inwestycyjnych, nie stanowią w ogóle działalności gospodarczej”.

W związku z powyższym, zdaniem TSUE, samo nabycie i posiadanie akcji spółki nie powinno być traktowane jako działalność gospodarcza w rozumieniu art. 4 ust. 2 VI Dyrektywy, nadająca ich posiadaczowi status podatnika. Trybunał powtórzył tu wyrażone wcześniej w orzeczeniu z 20 czerwca 1996 r. C-155/94 stanowisko, że jeżeli objęcie akcji nie stanowi działalności gospodarczej, to również nie ma takiego charakteru ich zbycie (także orzeczenie TSUE z 26 czerwca 2003 r. w sprawie C-442/01).

Interpretując wskazany w tym orzecznictwie wyjątek od omawianej zasady, sprowadzający się do możliwości uznania za działalność gospodarczą posiadania (zbywania) udziałów, jeżeli towarzyszyłoby temu uczestnictwo w zarządzaniu spółką – WSA w Opolu w wyroku z 25 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Op 176/10, stwierdził, że taka możliwość ograniczona jest do sytuacji szczególnych, w których udział w zarządzaniu pociąga za sobą przeprowadzenie transakcji podlegających opodatkowaniu, takich jak świadczenie usług na rzecz spółki.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan Wspólnikiem Spółki ((...) spółka jawna). W chwili obecnej na majątek (...) spółka jawna składają się akcje oraz środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym. Spółka posiada 100% akcji w (...) Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „SKA”). Akcje, jakie Spółka posiada w SKA, Spółka nabyła wskutek przekształcenia spółki (...) Sp. z o. o. Spółka komandytowa w spółkę (...) Spółka z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna. Czynność ta nie była czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, nie przysługiwało też od niej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wspólnicy Spółki rozważają jej rozwiązanie. Rozwiązanie miałoby się odbyć bez przeprowadzania likwidacji, w trybie art. 67 § 1 KSH, na podstawie uchwały wspólników. Całość majątku Spółki otrzyma wspólnik większościowy czyli Pan. Pan też przejmie wszelkie zobowiązania Spółki. Rozwiązanie Spółki wpisuje się również w realizację Pana długofalowej strategii biznesowej i sukcesyjnej, chce Pan uprościć strukturę grupy spółek bezpośrednio lub pośrednio należących do Pana, usprawnić proces zarządzania różnymi aktywami, a także wdrożyć zabezpieczenie majątku przez lokowanie kluczowych składników majątku w Fundacji Rodzinnej. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym (podlega w Polsce pod nieograniczony obowiązek podatkowy), prowadzi Pan m.in. działalność gospodarczą w Polsce oraz jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności gospodarczej zajmuje się Pan głównie wynajmem powierzchni biurowych. W wyniku rozwiązania Spółki otrzyma Pan środki pieniężne w niej zgromadzone oraz akcje. Otrzymane akcje traktuje Pan jako część swojego majątku prywatnego, nie związanego z działalnością gospodarczą, w związku z posiadaniem akcji nie zamierza Pan wykonywać usług podlegających VAT na rzecz podmiotów kontrolowanych, sens i cel Pana działalności gospodarczej nie jest oparty na kontroli podmiotów gospodarczych przez posiadanie ich udziałów czy akcji i obrót nimi w celu osiągania zysku. Rozważa Pan wniesienie otrzymanych akcji do Fundacji Rodzinnej, w której będzie fundatorem w trybie przepisów ustawy o Fundacji rodzinnej i będzie jednym z beneficjentów Fundacji. Fundacja Rodzinna zostanie utworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów – zabezpieczenia Pana majątku rodzinnego i Pana rodziny w przyszłości. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w zakresie obrotu papierami wartościowymi, działalności maklerskiej bądź brokerskiej. Nabycie przez Pana akcji w SKA nastąpiło w ramach czynności zwolnionych z VAT. Oprócz pełnienia przez Pana funkcji prezesa zarządu komplementariusza w spółce (...) Spółka z o.o. spółka komandytowo-akcyjna na podstawie umowy o pracę, nie uczestniczy/nie uczestniczył Pan w zarządzaniu Spółką SKA. Nie wykonuje/nie wykonywał Pan dla tej Spółki usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, jak również nie świadczył Pan usług administracyjnych, informatycznych, finansowych, handlowych lub technicznych.Wniesienie przez Pana do Fundacji rodzinnej akcji będzie miało charakter nieodpłatny.

Pana wątpliwości dotyczą ustalenia czy w związku z wniesieniem przez Pana na rzecz Fundacji rodzinnej akcji Spółki (...) Spółka z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna (SKA), po Pana stronie powstanie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług.

Analiza przedstawionego opisu sprawy w kontekście wyżej powołanych przepisów, oraz wynikajacych z powołanego orzecznictwa prowadzi do wniosku, że w sprawie nie będą spełnione przesłanki pozwalające uznać wniesienie przez Pana akcji w formie nieodpłatnej na rzecz Fundacji rodzinnej za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a w konsekwencji uznać Pana za podatnika podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

Wniesienie przez Pana akcji do Fundacji rodzinnej będzie miało charakter nieodpłatny i będzie czynnością dokonaną w ramach zarządu majątkiem prywatnym, a nie przejawem prowadzenia działalności gospodarczej.

W konsekwencji, nieodpłatne wniesienie przez Pana akcji Spółki (...) Spółka z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna (SKA) na rzecz Fundacji rodzinnej (jako fundator na pokrycie funduszu założycielskiego) nie będzie wypełniało dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym, Pana stanowisko, że wskazana czynność (tj. nieodpłatne wniesienie akcji do Fundacji rodzinnej) będzie czynnością zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, a nie przejawem prowadzenia działalności gospodarczej, zatem nie będzie Pan zobowiązany do odprowadzenia w związku z nieodpłatnym wniesieniem akcji na rzecz Fundacji rodzinnej podatku od towarów i usług.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej:

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Pan ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).