Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z dostawą lokali znajdujących się w budynku „A” i budynku „B”.

Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 18 listopada 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego  

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług ze statusem VAT czynnym. Wnioskodawca wykonuje działalność gospodarczą w przedmiotach realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z) oraz robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD 41.20.Z).

Wnioskodawca prowadzi inwestycję w ramach której wybuduje budynki, tj.:

1) Budynek „A” - dom (…) wraz z garażem podziemnym, zakwalifikowany do IX kategorii obiektów budowlanych załącznika do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2024.725) - zwanej dalej p.b., oraz sklasyfikowany w klasie 1130 Budynki zbiorowego zamieszkania Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U.1999.112.1316) - zwanej dalej PKOB, w którym znajdować się będą (...) lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalne i (...)lokal użytkowy. (...) lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalne będą stanowić pomieszczenia mieszkalne o przeznaczeniu mieszkalnym, zawierające część mieszkalną, łazienkę oraz aneks kuchenny, spełniając warunki techniczne dot. stałego pobytu ludzi.

2) Budynek „B” - budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z garażem podziemnym, kwalifikowany do XIII kategorii obiektów budowlanych załącznika do p.b. oraz sklasyfikowany w klasie 1122 Budynki o trzech i więcej mieszkaniach PKOB, w którym znajdować się będzie (...) lokali mieszkalnych. Powierzchnia poszczególnych lokali znajdujących się w budynku „A” i budynku „B” nie będzie przekraczać 150 m2. Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży lokali znajdujących się w budynku „A” i budynku „B”.

W uzupełnieniu wskazali Państwo, że:

W związku z budową budynku „A” i budynku „B” Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Pytanie (przeformułowane w piśmie z 18 listopada 2024 r.)

Czy w przypadku sprzedaży lokali w budynku „A” i budynku „B” Wnioskodawca powinien rozpoznać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług na zasadach właściwych dostawie części obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o którym mowa w art. 41 ust. 12a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2024.361)?

Państwa stanowisko (przeformułowane w piśmie z 18 listopada 2024 r.)

Jak wynika z art. 2 pkt 22 u.p.t.u., przez „sprzedaż” rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Według art. 2 pkt 6 u.p.t.u. „towary” to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Zgodnie z art. 19a ust. 1 u.p.t.u., obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.

W świetle art. 41 ust. 12a u.p.t.u. przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1436, 1597, 1681 i 1762), funkcjonalnie z nimi związaną, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 u.p.t.u., obiekty budownictwa mieszkaniowego to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

W myśl art. 41 ust. 12b u.p.t.u. do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 i lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Jak wynika z PKOB, z uwzględnieniem objaśnień do niej, dział 11 PKOB, o którym mowa w art. 2 pkt 12 u.p.t.u., składa się z:

1) klasy 1110 Budynki mieszkalne jednorodzinne, obejmującej:

a) samodzielne budynki, takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.,

b) domy bliźniacze lub szeregowe, w których każde mieszkanie ma własne wejście z poziomu gruntu z wyłączeniem budynków gospodarstw rolnych (1271), budynków o dwóch mieszkaniach (1121) i budynków o trzech i więcej mieszkaniach (1122);

2) klasy 1121 Budynki o dwóch mieszkaniach, obejmującej budynki samodzielne, domy bliźniacze lub szeregowe o dwóch mieszkaniach;

3) klasy 1122 Budynki o trzech i więcej mieszkaniach, obejmującej budynki mieszkalne pozostałe, takie jak: budynki mieszkalne, o trzech i więcej mieszkaniach, z wyłączeniem budynków zbiorowego zamieszkania (1130), hoteli (1211) oraz schronisk młodzieżowych, domków kempingowych, domów wypoczynkowych (1212);

4) klasy 1130 Budynki zbiorowego zamieszkania, obejmującej:

a) budynki zbiorowego zamieszkania, w tym domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych itp.,

b) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych,

c) budynki rezydencji prezydenckich i biskupich

- z wyłączeniem szpitali, klinik i budynków instytucji z opieką medyczną (lekarską i pielęgniarską) (1264) i zabudowań koszarowych (1274).

Budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane do potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. Budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Część mieszkaniowa budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie itp.).

Ponieważ przepisy u.p.t.u. oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie zawierają definicji legalnej lokalu mieszkalnego czy lokalu użytkowego, trzeba uwzględnić w tym zakresie art. 2 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U.2021.1048). Wynika z nich, iż samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane lokalami, mogą stanowić odrębne nieruchomości. Samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, w szczególności piwnica, strych, komórka, garaż. Jednocześnie zgodnie z § 3 pkt 10 i 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2022.1225), przez pomieszczenia mieszkalne należy rozumieć pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego. Mieszkaniem jest zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.

Budynek „A” stanowić będzie dom (…) wraz z garażem podziemnym, sklasyfikowany w PKOB w klasie 1130 Budynki zbiorowego zamieszkania, w którym znajdować się będzie (...) lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalne i (...) lokal użytkowy. (...) lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalne będą stanowić pomieszczenia mieszkalne, zawierające część mieszkalną, łazienkę oraz aneks kuchenny, spełniając warunki techniczne dotyczące stałego pobytu ludzi.

Natomiast budynek „B” będzie budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym wraz z garażem podziemnym, sklasyfikowanym w PKOB w klasie 1122 Budynki o trzech i więcej mieszkaniach, w którym będzie się znajdować (...) lokali mieszkalnych.

Powierzchnia poszczególnych lokali znajdujących się w budynku „A” i budynku „B” nie będzie przekraczać 150 m2.

Zatem budynek „A” i budynek „B” będą budynkami mieszkalnymi stałego zamieszkania sklasyfikowanymi w PKOB w dziale 11, dlatego na podstawie art. 2 pkt 12 u.p.t.u. będą mieć status obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Żaden lokal nie będzie podlegał hipotezie art. 41 ust. 12b u.p.t.u.

W rezultacie lokale znajdujące się w budynku „A” i budynku „B”, z wyłączeniem (...) lokalu użytkowego znajdującego się w budynku „A”, będą częściami obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o którym mowa w art. 41 ust. 12a u.p.t.u.

Na podstawie art. 41 ust. 12a u.p.t.u. 1 lokal użytkowy znajdujący się w budynku „A” będzie wyłączony z budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Tym samym w przypadku sprzedaży lokali w budynku „A” i budynku „B”, z wyjątkiem (...) lokalu użytkowego znajdującego się w budynku „A”, Wnioskodawca powinien rozpoznać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług na zasadach właściwych dostawie części obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o którym mowa w art. 41 ust. 12a u.p.t.u.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy:

Sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy, nieruchomość będąc rzeczą spełnia zawartą w tym przepisie definicję towaru, a jej zbycie jest traktowane jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Z treści art. 19a ust. 1 ustawy wynika, że:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.

Natomiast stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy:

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z wyjątkiem:

1) dostaw towarów, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 1b;

2) dostaw towarów i świadczenia usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.

Z konstrukcji ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis art. 19a ust. 1 ustawy formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres. Przepis ten uniezależnia powstanie obowiązku podatkowego od wystawienia faktury.

Należy zauważyć, że w przypadku dostawy nieruchomości obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 19a ust. 1 ustawy, gdyż w ustawie brak jest szczególnego przepisu odnoszącego się do momentu powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie. Oznacza to, że obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą dokonania dostawy tych towarów. Natomiast jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru otrzymano całość lub część zapłaty to obowiązek podatkowy – zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy – powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że obowiązek podatkowy w przypadku dostawy nieruchomości powstaje – co do zasady – z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Ponadto należy zauważyć, że art. 41 ust. 12a ustawy o VAT stanowi, że:

przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1436, 1597, 1681 i 1762), funkcjonalnie z nimi związaną, z zastrzeżeniem ust. 12b.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo podatnikiem podatku od towarów i usług ze statusem VAT czynnym i wykonują Państwo działalność gospodarczą w przedmiotach realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków oraz robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Prowadzą Państwo inwestycję w ramach której wybudują budynki, tj.:

-    Budynek „A” - dom (…) wraz z garażem podziemnym, zakwalifikowany do IX kategorii obiektów budowlanych załącznika do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz sklasyfikowany w klasie 1130 Budynki zbiorowego zamieszkania, w którym znajdować się będą (...) lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalne i (...) lokal użytkowy. (...) lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalne będą stanowić pomieszczenia mieszkalne o przeznaczeniu mieszkalnym, zawierające część mieszkalną, łazienkę oraz aneks kuchenny, spełniając warunki techniczne dot. stałego pobytu ludzi,

-    Budynek „B” - budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z garażem podziemnym, kwalifikowany do XIII kategorii obiektów budowlanych załącznika do p.b. oraz sklasyfikowany w klasie 1122 Budynki o trzech i więcej mieszkaniach PKOB, w którym znajdować się będzie (...) lokali mieszkalnych.

Powierzchnia poszczególnych lokali znajdujących się w budynku „A” i budynku „B” nie będzie przekraczać 150 m2. Zamierzają Państwo dokonać sprzedaży lokali znajdujących się w budynku „A” i budynku „B”.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii czy w przypadku sprzedaży lokali w budynku „A” i budynku „B” powinni Państwo rozpoznać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług na zasadach właściwych dostawie części obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o którym mowa w art. 41 ust. 12a ustawy.

Mając na uwadze treść powołanych przepisów prawa, jak również przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, należy wskazać, że obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży przez Państwa wszystkich lokali w budynku „A” jak również wszystkich lokali znajdujących się w budynku „B” jak również lokalu użytkowego znajdującego się w budynku „A” powstaje zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 19a ust. 1 ustawy tj. w momencie przeniesienia prawa do rozporządzania przedmiotowymi lokalami jak właściciel. Podkreślić należy, że w ustawie o VAT brak jest szczególnego przepisu odnoszącego się do momentu powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie, co oznacza, że dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy ww. lokali znajdujących się w budynku „A” i w budynku „B”, bez znaczenia pozostaje zaliczenie ww. lokali do budownictwa objętego Społecznym programem mieszkaniowym, o którym mowa w art. 41 ust. 12a ustawy o VAT.

Tym samym Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa w uzasadnieniu interpretacji indywidualnych, należy stwierdzić, że nie rozstrzygają one w tożsamym stanie faktycznym. Jednocześnie podkreślić należy, że dotyczą definicji ustawowych ale w kontekście konkretnych skutków podatkowych na gruncie przepisów podatku od towarów i usług m.in. określenia miejsca świadczenia usług, opodatkowania marżą.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Państwo ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, jak również w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U  z 2024 r., poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co  do  zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.