Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

-prawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej działek zabudowanych nr 1 i nr 2 oraz opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej działek niezabudowanych 3 i nr 4 będących we współwłasności małżeńskiej,

-nieprawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej obiektów w postaci monitoringu zewnętrznego, automatycznego nawodnienia, garażu/wiaty, magazynu/wiaty, małej architektury, hydroforni i budki grillowej.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej działek zabudowanych nr 1 i nr 2 oraz opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej działek niezabudowanych 3 i nr 4, będących we współwłasności małżeńskiej.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami  z 19 listopada 2024 r. (data wpływu 19 listopada 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Na wstępie wskazać należy, iż zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r., poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. – Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2023 r. poz. 2505 i 2760) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. Na podstawie ww. przepisu Wnioskodawca - … Komornika Sądowego … przy Sądzie Rejonowym w … Pan … z Kancelarii nr … w … – ma w sprawie status płatnika podatku VAT od dostawy będącej przedmiotem wniosku. Postanowieniem z dnia … r. … Komornika Sądowego … przy Sądzie Rejonowym w … Pan … z Kancelarii nr … w … (Wnioskodawca), powołał – … – doradcę podatkowego nr wpisu … – w sprawie egzekucyjnej Km … m.in. do uzyskania interpretacji w zakresie podlegania opodatkowaniu VAT transakcji sprzedaży licytacyjnej: nieruchomości zabudowanej stanowiącej działki nr 1, 2, 3 oraz 4 położonych w miejscowości ..., gmina ..., powiat ..., dla której Sąd Rejonowy w ... Wydział Ksiąg Wieczystych w ... prowadzi księgę wieczystą o numerze …. Właścicielem nieruchomości są … oraz … (dłużnicy) na zasadzie wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Przedmiotem wniosku jest zabudowana nieruchomość położona w miejscowości ... nr … oraz przy ulicy …nr …, gmina ..., powiat .... Nieruchomość oznaczona jest w księdze wieczystej KW nr … w Sądzie Rejonowym w ... Wydział Ksiąg Wieczystych.

Nieruchomość składa się z:

-działki nr 1 o powierzchni … m2,

-działki nr 2 o powierzchni … m2,

-działki nr 3 o powierzchni … m2,

-działki nr 4 o powierzchni … m2.

Działki o łącznej powierzchni … m2. Nieruchomość ma być przedmiotem sprzedaży licytacyjnej.

W celu kompleksowego ustalenia stanu faktycznego Wnioskodawca pismem z dnia 17 lipca 2024 r. wezwał dłużników do odpowiedzi na następujące pytania:

1.Czy właściciel prowadzi działalność gospodarcza? Jeśli tak to w jakim zakresie?

2.Czy właściciel jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT?

3.W jaki sposób, kiedy i od kogo (osoba fizyczna, przedsiębiorca) doszło do nabycia nieruchomości?

4.Czy przy nabyciu przysługiwało prawo od odliczenia VAT?

5.Czy grunty są przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

6.Status gruntu w ewidencji?

7.Czy grunty były wykorzystywane w działalności gospodarczej? (wprowadzone do ewidencji środków trwałych?)

8.Czy grunty były przedmiotem najmu/dzierżawy?

9.Czy właściciel podejmował czynności mogące świadczyć o profesjonalnym obrocie nieruchomościami lub podnoszące wartość gruntu (nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, uzbrojenie terenu [przyłącza do sieci energetycznej, wodnokanalizacyjnej czy gazowej], działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży nieruchomości, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy też wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działań deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze, podział gruntu wraz z wytyczeniem dróg wewnętrznych).

10.Kiedy budynki/budowle zostały oddane do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub kiedy rozpoczęto użytkowanie na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu?

11.Czy a jeśli tak to kiedy budynki/budowle lub ich części podlegały ulepszeniu, a wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% ich wartości początkowej?

12.Czy budynki były wykorzystywane w działalności gospodarczej? (wprowadzone do ewidencji środków trwałych i amortyzowane?)

13.Czy budynki były przedmiotem najmu/dzierżawy?

W odpowiedzi na wezwanie dłużnik – Pani … – pismem z dnia 19 sierpnia 2024 r. (data wpływu 21 sierpnia 2024 r.) odpowiedziała, iż:

1.Nie prowadzi działalności gospodarczej.

2.W związku z powyższym nie jest podatnikiem VAT.

3.Do nabycia działki (…) o numerze ... od osoby fizycznej wówczas działki niezabudowanej doszło w dniu 06.04.2007 r.

4.Przy nabyciu żadnej z działek nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

5. (…) nieruchomość ... zgodnie z warunkami uzyskanymi przed wzniesieniem obiektu, teren przeznaczony pod zabudowy usługowej.

6.Aktualne informacje zawarte są w opinii biegłego.

7.Żaden z gruntów nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych ale środkiem trwałym został budynek wzniesiony na działkach nr 1 i 2.

8.Żaden z gruntów nie był przedmiotem najmu/dzierżawy.

9.Właściciel nie podejmował żadnych wskazanych czynności na żadnym z gruntów. Jedyne czynności dotyczyły wybudowania budynku na własny użytek na działkach 1, 2 o którym mowa wyżej (środki trwałe).

10.Pozwolenie na użytkowanie obiektu otrzymano 4.11.2011 r.

11.Budynki nie podlegały ulepszeniu.

12.Budynki były wykorzystywane do działalności gospodarczej w latach 2011-2018 w ramach spółki cywilnej dłużników. Spółka została wyrejestrowana z CEIDG w dniu 22.10.2018 r.

13.Budynki nie były przedmiotem najmu/dzierżawy.

Z przekazanych informacji i dokumentów (z operatu szacunkowego z dnia 15 lipca 2024 r. sporządzonego przez powołanego w sprawie biegłego) wynika, że:

Z księgi wieczystej KW nr ... wynika co następuje:

Dział …(oznaczenie nieruchomości) Powiat ..., gmina ..., ... nr …, Obręb ewidencyjny:…, ...,

Działka nr 1, … - INNE TERENY ZABUDOWANE;

Działka nr 2, … - INNE TERENY ZABUDOWANE;

Działka nr 3, … - GRUNTY ORNE;

Działka nr 4, … - GRUNTY ORNE;

Działki o łącznej powierzchni 1… ha. INNY BUDYNEK NIEMIESZKALNY o powierzchni użytkowej … m2.

Teren, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan utracił swoją moc … r. Potwierdza to też zaświadczenie Wójta Gminy ... z dnia … r. Z ww. zaświadczenia wynika ponadto, że: dla działek nr 1, 2, 3 i 4 położonych w obrębie ewidencyjnym ..., na dzień wydania ww. zaświadczenia nie podjęło działań zmierzających do sporządzenia i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Dla działek nr 1 i 2, położonych w obrębie ewidencyjnym ..., została wydana Decyzja Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: … dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowego (domu weselnego) oraz budynku sali na imprezy okolicznościowe wraz z niezbędną infrastrukturą.

Dla działki nr 3, położonej w obrębie ewidencyjnym ..., została wydana Decyzja Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak … dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Dla działki nr 4, położonej w obrębie ewidencyjnym ..., została wydana Decyzja Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak … dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Dla działek nr 3 i 4 położonych w obrębie ewidencyjnym ..., została wydana Decyzja Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: … dla inwestycji polegającej na budowie dwóch hal w formie namiotów tunelowych z przeznaczeniem na korty tenisowe wraz z budynkiem socjalnym oraz budowie altany ogrodowej wraz z niezbędną infrastrukturą, zmieniona Decyzjami: Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: …, Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: …, Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: ….

Dla działek nr 1 i 2, położonych w obrębie ewidencyjnym ..., została wydana Decyzja Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: … dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku usługowego – hotelu z restauracją na budynek usługowy o charakterze usług opieki całodobowej nad osobami starszymi.

Dla działki nr 2, położonej w obrębie ewidencyjnym ..., została wydana Decyzja Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: … dla inwestycji polegającej na budowie budynku gospodarczego wraz z niezbędną infrastrukturą.

Dla działki nr 2, położonej w obrębie ewidencyjnym ..., została wydana Decyzja Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: … dla inwestycji polegającej na przebudowie wiaty na budynek gospodarczy.

Nieruchomość składająca się z działek nr 1, 2, 3 i 4 o łącznej powierzchni … m2, posiada kształt nieregularny, przypominający w ogólnym zarysie wieloboku.

Nieruchomość ogrodzona murem z cegły oraz siatką stalową rozpiętą pomiędzy stalowymi słupkami, w tym na betonowej podmurówce. Brama wjazdowa konstrukcji stalowo – drewnianej. Na nieruchomości znajduje się częściowe utwardzenie terenu wykonane z kostki kamiennej, kostki typu „Polbruk” oraz kamienia naturalnego. Powierzchnię zieloną stanowi roślinność niska, pojedyncza wysoka oraz liczna ozdobna. Dojazd drogą utwardzoną asfaltem. Na przedmiotowej nieruchomości znajduje się budynek o charakterze mieszkalno – wypoczynkowym, obiekty niezwiązane trwale z gruntem konstrukcji drewnianej, kontenerowej i murowanej (m.in. garaż, magazyn, hydrofornia, budka grillowa, itp.), mała architektura. Na nieruchomości znajduje się 16 miejsc parkingowych, oświetlenie zewnętrzne, monitoring zewnętrzny oraz automatyczne nawodnienie. Ww. budynek to budynek dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, w zabudowie wolnostojącej, wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej w latach 2010 – 2011.

Wątpliwości dotyczą kwestii opodatkowania VAT sprzedaży licytacyjnej opisanych działek. Końcowo w kwestii proceduralnej zwraca Pan uwagę, że Wnioskodawca – który w sprawie ma status płatnika a nie podatnika - przed złożeniem niniejszego wniosku poczynił jak najdalej idące czynności w celu ustalenia stanu faktycznego sprawy i prawdopodobnie nie będzie możliwości uzyskania dodatkowych informacji co do przedmiotu interpretacji. Ewentualne uzyskanie dodatkowych informacji od właścicieli nieruchomości wiązać będzie z czasochłonną procedurą (sporządzenie wezwania, doręczenie, wyznaczenie terminu na odpowiedź, obieg korespondencji pocztowej) – dla przykładu uzyskanie opisanej na wstępie odpowiedzi na wezwanie trwało ponad miesiąc (5 tygodni). Z uwagi na powyższe, jeśli organ interpretujący wystosuje wezwanie w celu uzupełnienia stanu faktycznego sprawy, wnosi Pan o wyznaczenie terminu na odpowiedź uwzględniającą konieczność zachowania opisanej procedury – ok. 5 tygodni.

W uzupełnieniu wniosku z 19 listopada 2024 r. wskazał Pan:

1.Czy dłużnik … był/jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Był, obecnie nie jest.

2.Czy dłużniczka … była/jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Nie jest i najprawdopodobniej nie była.

3.Czy nabycie przez dłużników działek nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 nastąpiło w ramach transakcji opodatkowanych, zwolnionych czy niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czy ww. transakcja/transakcje zostały udokumentowane fakturą/fakturami z wykazaną kwotą podatku VAT?

Do nabycia działek doszło od osoby fizycznej, wówczas działek niezabudowanych, objętych jedną księgą wieczystą. Dostawa nie podlegała opodatkowaniu VAT, nie była udokumentowana fakturą, udokumentowana została aktem notarialnym kupna-sprzedaży z dnia 06.04.2007 r.

4.W jaki sposób, do jakich celów dłużnicy wykorzystywali/wykorzystują działki nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4, od dnia nabycia?

·Działki nr 1 oraz 2 - cel zarobkowy (na ich terenach stoi budynek hotelu),

·Działki nr 3 oraz 4 - łąki, które nie miały wyznaczonego celu i nie były wykorzystywane w ramach żadnej działalności.

5.Czy dłużnicy wykorzystywali/wykorzystują działki nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 do działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.)?

W czasie wykorzystywania działek, działki nr 1 i 2 (budynki) były wykorzystywane do działalności gospodarczej w latach 2011-2018 w ramach spółki cywilnej dłużników. Działki nr 3 i 4 nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej.

6.Czy działki nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 wykorzystywane były przez dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywana były ww. działki, wykonywali dłużnicy - należy podać podstawę prawną zwolnienia?

Brak wiedzy w tym zakresie. Działki nr 1 i 2 najprawdopodobniej na cele działalności opodatkowanej VAT. Działki nr 3 i 4 nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej.

7.Czy działki nr 3 i nr 4 są zabudowane czy niezabudowane?

Nie są zabudowane. Działki oznaczone jako grunty orne - łąki.

8.Jeśli działki nr 3, nr 4 są zabudowane, to proszę wymienić jakie naniesienia na nich się znajdują?

Nie dotyczy.

9.Czy budynek o charakterze mieszkalno - wypoczynkowym posadowiony na działkach nr 1, nr 2 stanowi budynek w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ww. ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2024 r., poz. 725 ze. zm.)?

Tak.

10.Czy ww. budynek o charakterze mieszkalno - wypoczynkowym jest trwale związany z gruntem?

Tak.

11.Czy:

-ogrodzenie nieruchomości stanowiące mur z cegły oraz siatkę stalową rozpiętą pomiędzy stalowymi słupkami na betonowej podmurówce,

Tak.

-brama wjazdowa konstrukcji stalowo - drewnianej,

Tak.

-częściowe utwardzenie terenu wykonane z kostki kamiennej, kostki typu „Polbruk” oraz kamienia naturalnego,

Tak.

-droga utwardzona asfaltem,

Nie.

-16 miejsc parkingowych,

Tak.

-oświetlenie zewnętrzne,

Tak, zostało zdemontowane przed wyceną.

-monitoring zewnętrzny,

Tak.

-automatyczne nawodnienie,

Najprawdopodobniej tak - znajduje się na działkach 1, 2, 3 i 4 - 1ha gruntu.

stanowią budowle w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 lub urządzenia budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 9 ww. ustawy Prawo budowlane?

12.Czy poszczególne, wymienione w pytaniu nr 11 budowle są trwale związane z gruntem? Tak.

13.Które z wymienionych obiektów:

-garaż,

Nie jest związany.

-magazyn,

Nie jest związany.

-hydrofornia,

Jest związana.

-budka grillowa,

Jest związana.

-mała architektura,

Jest związana.

Stanowią obiekty trwale z gruntem związane, a które są obiektami niezwiązanymi trwale z gruntem?

14.Czy wymienione obiekty:

-garaż,

-magazyn,

-hydrofornia,

-budka grillowa,

-mała architektura,

Brak jednoznacznej wiedzy w tym zakresie - najprawdopodobniej są to budowle.

stanowią budynki w rozumieniu art. 3 pkt 2 ww. ustawy Prawo budowlane, budowle w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 lub urządzenia budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 9 ww. ustawy Prawo budowlane?

15.Należy wskazać konkretnie na których działkach objętych zakresem wniosku znajdują się poszczególne ww. naniesienia wymienione w pytaniu nr 11 i nr 13.

Ogrodzenie nieruchomości - 1, 2, 3, 4

Brama wjazdowa - 1

Utwardzenie terenu - 1 oraz 2, 3

Miejsca parkingowe - 1

Oświetlenie zewnętrzne - 1, 2, 3

Monitoring zewnętrzny - 1

Automatyczne nawodnienie - 1, 2, 3, 4

Garaż - 2

Magazyn - 2

Hydrofornia - 2

Budka grillowa - 2

Mała architektura - 2

16.Jeśli na działkach nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 znajdują się urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 9 ww. ustawy Prawo budowlane, to należy wskazać z jakimi budynkami/budowlami są one powiązane.

1, 2, 3 powiązane są z obiektem usługowym ….

17.Czy ww. budowle położone na ww. działkach zostały nabyte, czy wybudowane przez dłużników? Należy wskazać datę nabycia lub wybudowania.

Zostały wybudowane w latach 2014-2016

18.Czy z tytułu wytworzenia/wybudowania ww. budynków/budowli dłużnikom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Brak informacji na ten temat - najprawdopodobniej tak.

19.Czy z tytułu nabycia ww. budynków/budowli dłużnikom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Zostały wybudowane przez dłużników - nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia.

20.Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to należy wskazać dokładną datę.

Pozwolenie na użytkowanie obiektu otrzymano 4.11.2011 r. i w tej dacie nastąpiło pierwsze zasiedlenie - obiekt wykorzystywany do działalności gospodarczej – usługowo - hotelarskiej.

Natomiast budowle zostały wybudowane w latach 2014-2016 - pierwsze zasiedlenie nastąpiło najpóźniej z końcem 2016 roku.

21.Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części ww. budynków/budowli, to należy wskazać w jakiej w części?

W całości.

22.Kiedy nastąpiło zajęcie do używania ww. budynków/budowli? Należy wskazać dokładną datę.

Budowle - 2014 - 2016 - najpóźniej z końcem 2016 r. Budynek 04.11.2011 r.

23.W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 20 należy wskazać w wyniku jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli lub ich części?

Przyjęte do używania po wybudowaniu i wykorzystywanie do prowadzonej działalności gospodarczej.

24.Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków/budowli lub ich części a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

Tak.

25.W przypadku wskazania, że ww. budynki/budowle były nabyte przez dłużników, to należy wskazać czy budynki/budowle przed ich nabyciem przez dłużników były wykorzystywane przez poprzednich właścicieli?

Zostały wybudowane przez dłużników - brak poprzednich właścicieli.

26.W jaki sposób i do jakich celów ww. budowle były wykorzystywane przez dłużników?

W celu prowadzenia działalności usługowo-hotelarskiej.

27.Czy ww. budowle były/są przedmiotem najmu, dzierżawy, użyczenia, itp.? Jeżeli tak, to należy wskazać kiedy ww. budowle lub ich części zostały oddane w najem, dzierżawę, użyczenie oraz czy to udostępnienie miało charakter odpłatny czy nieodpłatny (należy wskazać dzień, miesiąc i rok)?

Nie były.

28.Czy ww. budynki/budowle były/są wykorzystywane przez dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywane były/są ww. budynki/budowle, wykonywali dłużnicy - należy podać podstawę prawną zwolnienia?

Najprawdopodobniej były wykorzystywane do celów działalności opodatkowanej VAT. Obecnie nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej.

29.Czy ww. budowle były wykorzystywane przez dłużników w działalności gospodarczej?

Tak.

30.Czy dłużnicy ponosili nakłady na ulepszenie ww. budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Budowle nie podlegały ulepszeniu.

31.W jakim okresie dłużnicy ponosili wydatki na ulepszenie ww. budowli?

Budowle nie podlegały ulepszeniu.

32.Jeżeli dłużnicy ponosili wydatki na ulepszenie ww. budowli, to czy wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej ww. budowli?

Budowle nie podlegały ulepszeniu.

33.Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 30 i 32 jest twierdząca, to należy wskazać:

a)Kiedy nastąpiło oddanie do użytkowania ww. budowli po ulepszeniu?

b)Czy po ulepszeniu miało miejsce pierwsze zasiedlenie ww. budowli?

c)Jeżeli miało miejsce pierwsze zasiedlenie ww. budowli po ulepszeniu, to należy wskazać kiedy to nastąpiło (należy podać dzień, miesiąc i rok)?

d)Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budowli po ulepszeniu, a sprzedażą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

e)Czy ulepszone ww. budowle były wykorzystywane przez dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?

Budowle nie podlegały ulepszeniu.

34.Jeżeli nie posiada Pan informacji, o których mowa w ww. pytaniach, które są niezbędne do oceny, czy w przedmiotowej sprawie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług, to należy wskazać:

a)czy ten brak informacji jest wynikiem podjętych przez Pana jako Komornika działań?

b)czy działania te zostały udokumentowane?

c)czy podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużników?

Wnioskodawca podjął próby uzyskania wszelkich możliwych informacji (zarówno przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie interpretacji - zapytanie/wezwanie nadane przesyłką poleconą), jak i po otrzymaniu wezwania o uzupełnienie stanu faktycznego (w formie mailowej).

Działania te zostały udokumentowane a możliwe do uzyskania informacje zawarte zostały we wniosku oraz niniejszej odpowiedzi na wezwanie.

W uzupełnieniu odpowiedzi na wezwanie przesłanej do Organu 19.11.2024 r. o godz. 14:11 przesłał Pan odpowiedzi i wyjaśnienia otrzymane od drugiego z dłużników (właścicieli nieruchomości) już po wystosowaniu pierwotnej odpowiedzi.

W większości wyjaśnienia i odpowiedzi są tożsame, natomiast w przypadku drobnych rozbieżności (ówczesnego statusu podatnika VAT, daty budowy budowli, kwestii związania z gruntem czy wypełniania definicji budowli) prosi Pan, by potraktować załączone odpowiedzi jako precyzyjniejsze i wiążące.

W pozostałym zakresie podtrzymuje Pan udzielone odpowiedzi i stanowisko.

1.Czy dłużnik … był/jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Odp: od 16.08.2018 nie prowadzi działalności i według wiedzy … wyrejestrował się z rejestru podatników VAT, ale figurował w tym rejestrze.

2.Czy dłużniczka … była/jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Odp: od 20.10.2018 r. nie prowadzi działalności gospodarczej i jest wyrejestrowana z rejestru podatników VAT, ale figurowała w rejestrze.

3.Czy nabycie przez dłużników działek nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 nastąpiło w ramach transakcji opodatkowanych, zwolnionych czy niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czy ww. transakcja/transakcje zostały udokumentowane fakturą/fakturami z wykazaną kwotą podatku VAT?

Odp: Nabycie przez dłużników działek nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 nastąpiło na podstawie jednego aktu notarialnego w kwietniu 2007 r. w ramach jednej .... Nabyte zostały grunty niezabudowane nie będące działkami budowlanymi. Zostały zakupione jako grunty rolne w związku z czym jedynym dokumentem nabycia jest akt notarialny.

4.W jaki sposób, do jakich celów dłużnicy wykorzystywali/wykorzystują działki nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4, od dnia nabycia?

Odp: Działki nr 1, 2 od nabycia do 2010 roku nie były wykorzystywane w żaden sposób, w 2010 roku rozpoczęto budowę budynku mieszkalno-usługowego, od listopada 2011 r. do końca 2017 roku wykorzystywane były do prowadzenia działalności hotelowo-usługowej w ramach spółki cywilnej. Działki nr 3 i 4 od dnia nabycia tj. kwietnia 2007 r. do chwili obecnej pozostają nieużytkowane w żaden sposób i nadal są działkami niezabudowanymi.

5.Czy dłużnicy wykorzystywali/wykorzystują działki nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 do działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.)?

Odp: Do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wykorzystywane były działki 1 i 2. Działki 3 i 6 nie były wykorzystane do działalności gospodarczej.

6.Czy działki nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 wykorzystywane były przez dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywana były ww. działki, wykonywali dłużnicy - należy podać podstawę prawną zwolnienia?

Odp: Działalność prowadzona przez dłużników na działkach 1 i 4 nie była zwolniona z VAT. Na działkach 3 i 6 nie prowadzono żadnej działalności i nie były ona w żaden sposób wykorzystywane.

7.Czy działki nr 3 i nr 4 są zabudowane czy niezabudowane?

Odp: Działki nr 3,4 od dnia zakupu pozostają niezabudowane.

8.Jeśli działki nr 3, nr 4 są zabudowane, to proszę wymienić jakie naniesienia na nich się znajdują?

Odp: Brak

9.Czy budynek o charakterze mieszkalno - wypoczynkowym posadowiony na działkach nr 1, nr 2 stanowi budynek w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ww. ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2024 r., poz. 725 ze. zm.)?

Odp: Budynek posadowiony na działkach nr 1 i 2 jest budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego. Stanowi budynek mieszkalno-usługowy, nie mieszkalno-wypoczynkowy.

10.Czy ww. budynek o charakterze mieszkalno - wypoczynkowym jest trwale związany z gruntem?

Odp: Nie jest to budynek mieszkalno-wypoczynkowy tylko mieszkalno- usługowy. Jest trwale związany z gruntem.

11.Czy:

-ogrodzenie nieruchomości stanowiące mur z cegły oraz siatkę stalową rozpiętą pomiędzy stalowymi słupkami na betonowej podmurówce,

-brama wjazdowa konstrukcji stalowo - drewnianej,

-częściowe utwardzenie terenu wykonane z kostki kamiennej, kostki typu „Polbruk” oraz kamienia naturalnego

-droga utwardzona asfaltem, nie ma

-16 miejsc parkingowych,

-oświetlenie zewnętrzne, nie ma

-monitoring zewnętrzny,

-automatyczne nawodnienie,

stanowią budowle w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 lub urządzenia budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 9 ww. ustawy Prawo budowlane?

Odp: Tak, ale na nieruchomości nie ma drogi utwardzonej asfaltem ani oświetlenia zewnętrznego.

12.Czy poszczególne, wymienione w pytaniu nr 11 budowle są trwale związane z gruntem?

Odp: Ogrodzenie, brama, utwardzenie terenu, miejsca parkingowe są trwale związane z gruntem. Nie są związane monitoring ani nawodnienie.

13.Które z wymienionych obiektów:

-garaż brak, wiata przy budynku niezwiązana na stałe z gruntem

-magazyn, brak, wiata niezwiązana trwale z gruntem

-hydrofornia, częściowo niezwiązana na stałe z gruntem

-budka grillowa, częściowo niezwiązana na stałe z gruntem

-mała architektura, niezwiązane trwale z gruntem

stanowią obiekty trwale z gruntem związane, a które są obiektami niezwiązanymi trwale z gruntem?

14.Czy wymienione obiekty:

-garaż,

-magazyn,

-hydrofornia,

-budka grillowa,

-mała architektura,

stanowią budynki w rozumieniu art. 3 pkt 2 ww. ustawy Prawo budowlane, budowle w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 lub urządzenia budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 9 ww. ustawy Prawo budowlane?

Odp: Żaden z obiektów nie stanowi budynku, budowli ani urządzenia budowlanego.

15.Należy wskazać konkretnie na których działkach objętych zakresem wniosku znajdują się poszczególne ww. naniesienia wymienione w pytaniu nr 11 i nr 13.

Odp: wymienione naniesienia znajdują się na działkach:

-ogrodzenie nieruchomości stanowiące mur z cegły oraz siatkę stalową rozpiętą pomiędzy stalowymi słupkami na betonowej podmurówce - działki 1, 2

-brama wjazdowa konstrukcji stalowo - drewnianej - działka 1

-częściowe utwardzenie terenu wykonane z kostki kamiennej, kostki typu „Polbruk” oraz kamienia naturalnego - działki 1 i 4

-16 miejsc parkingowych - 1

-monitoring zewnętrzny - 1 i 4

-automatyczne nawodnienie - 1 i 4

-garaż - 1

-magazyn - 2

-hydrofornia - 2

-budka grillowa - 2

-mała architektura - 2

16.Jeśli na działkach nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 znajdują się urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 9 ww. ustawy Prawo budowlane, to należy wskazać z jakimi budynkami/budowlami są one powiązane.

Odp: urządzenia budowlane są powiązane z budynkiem mieszkalno-usługowym.

17.Czy ww. budowle położone na ww. działkach zostały nabyte, czy wybudowane przez dłużników? Należy wskazać datę nabycia lub wybudowania.

Odp: budowle dodatkowe zostały posadowione w latach 2013-2014.

18.Czy z tytułu wytworzenia/wybudowania ww. budynków/budowli dłużnikom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Odp: Zakupiony został towar na spółkę cywilną, materiał i usługi budowlane zostały nabyte na faktury VAT i rozliczone.

19.Czy z tytułu nabycia ww. budynków/budowli dłużnikom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Odp: Nie zostały nabyte, wszystkie zostały wybudowane przez dłużników.

20.Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to należy wskazać dokładną datę.

Odp: dodatkowe budowle zostały zasiedlone w 2013 i 2014 r., ogrodzenie nieruchomości 1 i 2 powstało we wrześniu 2017 r. i wówczas zaczęło spełniać swoją funkcję.

21.Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części ww. budynków/budowli, to należy wskazać w jakiej w części?

Odp: dodatkowe budowle zostały zasiedlone w 2013 i 2014 r., a ogrodzenie nieruchomości 1 i 2 powstało we wrześniu 2017 r.

22.Kiedy nastąpiło zajęcie do używania ww. budynków/budowli? Należy wskazać dokładną datę.

Odp: zajęcie do używania głównego budynku nastąpiło 10.11.2011 r. pozostałe budynki gospodarcze na przełomie 2013 i 2014 r. a ogrodzenie w 2017 r.

23.W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 20 należy wskazać w wyniku jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli lub ich części?

Odp: pierwsze zasiedlenie np. wiaty nastąpiło w wyniku ulokowania palet z pelletem, w hydroforni poprzez zamontowanie pomp wodnych i instancji wod-kan, pozostałe na skutek wykorzystania do bieżącej działalności obiektu usługowego

24.Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków/budowli lub ich części a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

Odp. Tak

25.W przypadku wskazania, że ww. budynki/budowle były nabyte przez dłużników, to należy wskazać czy budynki/budowle przed ich nabyciem przez dłużników były wykorzystywane przez poprzednich właścicieli?

Odp. Żaden budynek nie był nabyty przez dłużników

26.W jaki sposób i do jakich celów ww. budowle były wykorzystywane przez dłużników?

Odp. W ramach prowadzenia działalności usługowej hotelowo gastronomicznej

27.Czy ww. budowle były/są przedmiotem najmu, dzierżawy, użyczenia, itp.? Jeżeli tak, to należy wskazać kiedy ww. budowle lub ich części zostały oddane w najem, dzierżawę, użyczenie oraz czy to udostępnienie miało charakter odpłatny czy nieodpłatny (należy wskazać dzień, miesiąc i rok)?

Odp. Budynek główny wraz z pozostałymi pomieszczeniami od stycznia 2018 r. pozostaje zamknięty, w żaden sposób nie jest zagospodarowywany. Stanowi funkcję mieszkalną dla dłużnika, nie jest przedmiotem najmu, dzierżawy ani użyczenia.

28.Czy ww. budynki/budowle były/są wykorzystywane przez dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywane były/są ww. budynki/budowle, wykonywali dłużnicy - należy podać podstawę prawną zwolnienia?

Odp: Nie

29.Czy ww. budowle były wykorzystywane przez dłużników w działalności gospodarczej?

Odp: Tak, w latach 2011-2017.

30.Czy dłużnicy ponosili nakłady na ulepszenie ww. budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Odp: Dłużnicy na potrzebę dokonywali bieżących napraw technicznych i konserwacji w ramach użytkowania obiektu przez usługobiorców, ale nie były to ulepszenia.

31.W jakim okresie dłużnicy ponosili wydatki na ulepszenie ww. budowli?

Odp: Nie było wydatków na ulepszenie.

32.Jeżeli dłużnicy ponosili wydatki na ulepszenie ww. budowli, to czy wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej ww. budowli?

Odp: nie było wydatków na ulepszenie

33.Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 30 i 32 jest twierdząca, to należy wskazać:

a)Kiedy nastąpiło oddanie do użytkowania ww. budowli po ulepszeniu?

Odp: nie dotyczy

b)Czy po ulepszeniu miało miejsce pierwsze zasiedlenie ww. budowli?

Odp: Nie dotyczy

c)Jeżeli miało miejsce pierwsze zasiedlenie ww. budowli po ulepszeniu, to należy wskazać kiedy to nastąpiło (należy podać dzień, miesiąc i rok)?

Odp: nie dotyczy

d)Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budowli po ulepszeniu, a sprzedażą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

Odp: nie dotyczy

e)Czy ulepszone ww. budowle były wykorzystywane przez dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?

Odp: nie dotyczy

34.Jeżeli nie posiada Pan informacji, o których mowa w ww. pytaniach, które są niezbędne do oceny, czy w przedmiotowej sprawie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług, to należy wskazać:

a)czy ten brak informacji jest wynikiem podjętych przez Pana jako Komornika działań?

b)czy działania te zostały udokumentowane?

c)czy podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużników?

Pytanie

Czy sprzedaż licytacyjna opisanych nieruchomości będzie opodatkowana VAT czy też zwolniona z podatku?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż licytacyjna działek nr 1 i 2 będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast sprzedaż licytacyjna działek nr 3 i 4 nie będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy i podatku od towarów i usług i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 u.p.t.u. w związku z art. 146ef ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.: Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy: Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na mocy art. 2 pkt 22 u.p.t.u.: Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy: Towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zatem zgodnie z powołanymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego dostawa jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 u.p.t.u.: Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, jak wynika z definicji zawartej w art. 15 ust. 2 u.p.t.u., obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Wobec powyższego należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy zauważyć, że dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego dysponowania nim, jakby była właścicielem tego dobra, a ponadto musi to być czynność odpłatna.

Zatem, w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów i na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z unormowań ustawy o podatku od towarów i usług wynika zatem, że obrót nieruchomościami gruntowymi, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Grunty, według dyspozycji art. 2 ust. 6 u.p.t.u., są bowiem towarem, a z mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu.

Czynności te są opodatkowane jednakże tylko wtedy, gdy dokonują ich podatnicy w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.p.t.u., tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o jakiej mowa w art. 15 ust. 2 u.p.t.u., bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u. zwolniona od podatku jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Jak jednocześnie stanowi art. 2 pkt 33 u.p.t.u., ilekroć w u.p.t.u. mowa jest o terenach budowlanych, rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Zestawienie tych przepisów prowadzi do wniosku, że zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u., ma zastosowanie, jeżeli: 1) z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że działka nie jest przeznaczona pod zabudowę, 2) dla działki nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wynika, że działka nie jest przeznaczona pod zabudowę, 3) dla działki nie istnieje ani miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ani decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (zob. interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2013 r., PT10/033/12/207/WLI/13/RD).

Zwolnienie to obejmować może wyłącznie dostawy niektórych terenów niezabudowanych.

Dostawy terenów (działek), na których znajdują się zabudowania (budynki lub budowle) nie korzystają z tego zwolnienia (nawet jeżeli nabywca planuje wyburzyć te zabudowania - zob. wyrok NSA z dnia 7 listopada 2013 r., I FSK 1436/13).

Dostawy takie z punktu widzenia VAT stanowią dostawy budynków, budowli lub ich części (dostawy te również mogą być zwolnione od podatku, jednak nie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u., lecz na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a u.p.t.u.), których podstawę opodatkowania powiększa wartość gruntu.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 u.p.t.u., w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W takim przypadku do sprzedaży działki zabudowanej należy zastosować stawkę VAT lub zwolnienie od podatku właściwe dla budynku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u. zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Wg definicji art. 2 pkt 14 u.p.t.u. przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich: a) wybudowaniu lub b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 41 ust. 1 u.p.t.u, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 146ef ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma wydatków wymienionych w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655, 974 i 1725) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy, po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 tej ustawy, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%.

Przenosząc powyższe rozważania teoretycznie na grunt stanu faktycznego przedstawionego uznać należy, że:

Sprzedaż licytacyjna działek nr 1 i 2 będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy działki nr 1 i 2 zabudowane są budynkiem. Budynek wybudowany został w latach 2010-2011 (pozwolenie na użytkowanie obiektu otrzymano 4.11.2011 r.). Budynki były wykorzystywane do działalności gospodarczej w latach 2011-2018 w ramach spółki cywilnej dłużników. Nie były ponoszone przez właścicieli wydatki na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% jego wartości początkowej. A zatem obecna sprzedaż budynku posadowionego na działkach nr 1 i 2 nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia i zastosowanie ma zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u.

Sprzedaż licytacyjna działek nr 3 i 4 nie będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy i podatku od towarów i usług i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 u.p.t.u. w związku z art. 146ef ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.

Ze stanu faktycznego wynika, że teren, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jednakże: Dla działki nr 3, położonej w obrębie ewidencyjnym ..., została wydana Decyzja Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak … dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Dla działki nr 4, położonej w obrębie ewidencyjnym ..., została wydana Decyzja Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak … dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Dla działek nr 3 i 4 położonych w obrębie ewidencyjnym ..., została wydana Decyzja Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: … dla inwestycji polegającej na budowie dwóch hal w formie namiotów tunelowych z przeznaczeniem na korty tenisowe wraz z budynkiem socjalnym oraz budowie altany ogrodowej wraz z niezbędną infrastrukturą, zmieniona Decyzjami: Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: …, Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: …, Nr … o warunkach zabudowy z dnia … roku, znak: ….

Nieruchomości – działki nr 3 i 4 są zatem „terenami budowlanymi” w rozumieniu u.p.t.u. Ich dostawa nie korzysta więc ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. Zatem, mając na uwadze, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z terenem budowlanym, który nie jest objęty obniżoną stawką podatku, stwierdzić należy, że jego dostawa, podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 u.p.t.u. w związku z art. 146ef ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku, jest:

-prawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej działek zabudowanych nr 1 i nr 2 oraz opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej działek niezabudowanych 3 i nr 4, będących we współwłasności małżeńskiej,

-nieprawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej obiektów w postaci monitoringu zewnętrznego, automatycznego nawodnienia, garażu/wiaty, magazynu/wiaty, małej architektury, hydroforni i budki grillowej.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2023 r. poz. 2505 i 2760) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.):

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika.

W świetle cyt. wyżej przepisów, płatnikami podatku od towarów i usług (czyli podmiotami zobowiązanymi do obliczania, poboru podatku od podatnika i wpłaty podatku na konto organu podatkowego) mogą być organy egzekucyjne oraz komornicy sądowi. Sytuacja taka ma miejsce, gdy w wykonaniu czynności egzekucyjnych organy te dokonują dostawy towarów należących do podatnika lub przez niego posiadanych z naruszeniem przepisów. Sformułowanie „płatnikami” oznacza, że organy te nie stają się z tytułu wykonania powyższych czynności podatnikami podatku od towarów i usług, lecz pełnią jedynie rolę płatnika w odniesieniu do podatku należnego z tytułu sprzedanych (zlicytowanych) towarów należących do podatnika, w stosunku do którego toczy się postępowanie egzekucyjne.

Komornik sądowy pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą dokonaną w ramach egzekucji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że podatnik, będący dłużnikiem, zazwyczaj nie otrzymuje kwot uzyskanych przez organ egzekucyjny ze sprzedaży towarów w wykonaniu czynności egzekucyjnych. Prawdopodobne jest zatem, że podatnik nie posiada innych środków finansowych umożliwiających uiszczenie należnego podatku. Ustanowienie organu egzekucyjnego płatnikiem zapewnia odprowadzenie należnego podatku przez organ przeprowadzający dostawę w ramach czynności egzekucyjnych.

Zaznaczenia wymaga, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik. Natomiast w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.

Zatem komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i do uwzględnienia w trakcie sprzedaży licytacyjnej towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji stanowi odpłatną dostawę towarów, co oznacza, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, objęta jest zakresem przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami budynki, budowle oraz grunty spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), zwanej dalej: Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 195 ww. ustawy Kodeks cywilny:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności. Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.

Zgodnie z art. 196 § 1 ww. ustawy Kodeks cywilny:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Art. 198 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Podkreślić więc należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela, a rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie udziału w nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 2809 ze zm.).

Stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.

Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. Kodeksu:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w  odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku od towarów i usług jest stwierdzenie, że  prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Jak wynika z opisu sprawy, przedmiotem wniosku jest nieruchomość, która składa się z działek nr 1, nr 2, nr 3 oraz nr 4. Nieruchomość ma być przedmiotem sprzedaży licytacyjnej. Właścicielem nieruchomości są … oraz … (dłużnicy) na zasadzie wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Do nabycia działek doszło od osoby fizycznej, wówczas działek niezabudowanych, objętych jedną księgą wieczystą. Dostawa nie podlegała opodatkowaniu VAT, nie była udokumentowana fakturą, udokumentowana została aktem notarialnym kupna-sprzedaży z dnia 06.04.2007 r. Z okoliczności sprawy wynika, że działki nr 1 i 2 dłużnicy wykorzystywali do celów zarobkowych (na ich terenach stoi budynek hotelu). Działki nr 1 i nr 2 od nabycia do 2010 roku nie były wykorzystywane w żaden sposób, w 2010 roku rozpoczęto budowę budynku mieszkalno-usługowego, od listopada 2011 roku do końca 2017 roku wykorzystywane były do prowadzenia działalności hotelowo-usługowej w ramach spółki cywilnej. Działki nr 3 i nr 4 od dnia nabycia tj. kwietnia 2007 r. do chwili obecnej pozostają nieużytkowane w żaden sposób i nadal są działkami niezabudowanymi. Dla działki nr 3 została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz dla działki nr 4 została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Ponadto dla działek nr 3 i 4 została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch hal w formie namiotów tunelowych z przeznaczeniem na korty tenisowe wraz z budynkiem socjalnym oraz budowie altany ogrodowej wraz z niezbędną infrastrukturą. Do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wykorzystywane były działki 1 i nr 2. Żaden z gruntów nie był przedmiotem najmu/dzierżawy.

Zaznaczenia wymaga, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z opisu sprawy wynika, że - jako Komornik Sądowy - zamierza Pan dokonać sprzedaży licytacyjnej działek nr 1 i nr 2 zabudowanych budynkiem mieszkalno-usługowym i budowlami. Na działkach nr 1 i nr 2 w 2010 roku rozpoczęto budowę budynku mieszkalno-usługowego, od listopada 2011 roku do końca 2017 roku wykorzystywane były do prowadzenia działalności hotelowo-usługowej w ramach spółki cywilnej. Działki nr 1 i nr 2 wykorzystywane były do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Podejmowana aktywność dłużników związana z wydaniem dla działek nr 3 i nr 4 decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch hal w formie namiotów tunelowych z przeznaczeniem na korty tenisowe wraz z budynkiem socjalnym oraz budowie altany ogrodowej wraz z niezbędną infrastrukturą, wskazuje iż nie wykazywali oni zamiaru wykorzystywania ww. działek w ramach majątku osobistego. Bowiem z samego zamiaru realizacji inwestycji polegającej na budowie dwóch hal w formie namiotów tunelowych z przeznaczeniem na korty tenisowe wraz z budynkiem socjalnym oraz budowie altany ogrodowej wraz z niezbędną infrastrukturą, wynika że zostały one podjęte przez dłużników w ramach działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie w odniesieniu do działek zabudowanych nr 1 i nr 2 oraz działek niezabudowanych nr 3 i 4 będących we współwłasności małżeńskiej dojdzie do sprzedaży majątku wykorzystywanego przez dłużników oraz związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem w odniesieniu do sprzedaży licytacyjnej działek nr 1 i nr 2 zabudowanych budynkiem o charakterze mieszkalno-usługowym i budowlami oraz działek niezabudowanych nr 3 i 4 będących we współwłasności małżeńskiej, dłużnicy będą działali w charakterze podatników podatku od towarów i usług, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu art.  15 ust. 2 ustawy.

W konsekwencji, dostawa przez Pana jako komornika działek nr 1 i nr 2 zabudowanych budynkiem o charakterze mieszkalno-usługowym i budowlami oraz działek niezabudowanych nr 3 i 4 będących we współwłasności małżeńskiej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Przy czym, wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy:

Stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i  3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 146ef ust. 1 ustawy:

W okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma wydatków wymienionych w  art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. poz. 2305 oraz z  2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w  brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o  obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy, po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w  ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 tej ustawy:

1)stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%;

2)stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3)stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4)stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

W świetle art. 2 pkt 33 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Opodatkowane są zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe niezabudowane, będące terenami budowlanymi w rozumieniu ww. art. 2 pkt 33 ustawy, pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane – są zwolnione od podatku.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1130):

Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych, należy do zadań własnych gminy.

Jak stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.

W tym miejscu wyjaśnienia wymaga, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany” oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez  państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je do użytkowania pierwszemu nabywcy, oddano je w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, bowiem w tych przypadkach doszło do korzystania z budynku/budowli.

W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku budynków/budowli niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania dla dostawy zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

-towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

-przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.  j.  Dz.  U. z 2024 r., poz. 725 ze zm.).

I tak, w myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:

Przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:

Pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub  obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z  gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub  urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz  fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że przedmiotem sprzedaży licytacyjnej będzie nieruchomość, która składa się z działki nr 1, nr 2, nr 3, nr 4. Na działkach nr 1 i 2 znajduje się budynek wybudowany w latach 2010 – 2011, który jest trwale związany z gruntem. Ponadto na ww. działkach znajdują się budowle tj. ogrodzenie nieruchomości stanowiące mur z cegły oraz siatkę stalową rozpiętą pomiędzy stalowymi słupkami na betonowej podmurówce, częściowe utwardzenie terenu wykonane z kostki kamiennej, kostki typu „Polbruk” oraz kamienia naturalnego, które są trwale związane z gruntem oraz monitoring zewnętrzny i automatyczne nawodnienie, które nie są trwale związane z gruntem. Ponadto na działce nr 1 znajdują się budowle stanowiące bramę wjazdową konstrukcji stalowo – drewnianej i 16 miejsc parkingowych, które są trwale związane z gruntem. Dodatkowo na działce nr 2 znajdują się magazyn, hydrofornia, budka grillowa, mała architektura oraz na działce nr 2 znajduje się garaż/wiata, przy czym jak Pan wskazał żaden z ww. obiektów nie stanowi budynku, budowli ani urządzenia budowlanego. Magazyn, mała architektura oraz garaż/wiata, nie są związane z gruntem, a hydrofornia i budka grillowa są częściowo niezwiązane z gruntem.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla  dostawy budynku i poszczególnych budowli trwale z gruntem związanych tj. ogrodzenia nieruchomości, częściowego utwardzenia terenu wykonanego z kostki kamiennej, bramy wjazdowej i 16 miejsc parkingowych, zastosowanie znajdzie zwolnienie od  podatku od  towarów i  usług, należy w  pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy  w  odniesieniu do  ww.  budynku i budowli miało miejsce pierwsze zasiedlenie. Jak wynika z  opisu sprawy, w 2010 roku rozpoczęto budowę budynku mieszkalno-usługowego, zajęcie do używania budynku nastąpiło 10.11.2011 r., natomiast ww. budowli w 2013 r. i 2014 r., a ogrodzenia nieruchomości w 2017 r. Ww. budynek od listopada 2011 r. do końca 2017 r. wykorzystywany był do prowadzenia działalności hotelowo-usługowej w ramach spółki cywilnej. Ww. budowle również były wykorzystywane przez dłużników w działalności gospodarczej do 2017 roku. Budynek i ww. budowle nie podlegały ulepszeniu. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków i budowli a ich dostawą w ramach licytacji upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że planowana sprzedaż budynku i budowli stanowiących ogrodzenie nieruchomości, częściowe utwardzenie terenu wykonane z kostki kamiennej, bramę wjazdową i 16 miejsc parkingowych znajdujących się na działce nr 1 i nr 2 nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, bowiem doszło już do pierwszego zasiedlenia tego budynku i tych budowli w związku z wykorzystywaniem ich do działalności gospodarczej przez dłużników oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą upłyną co najmniej 2 lata. Ponadto dłużnicy nie ponosili wydatków na ulepszenie ww. budynku i budowli.

Zatem, dostawa tego budynku i ww. budowli będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jak wskazałem wyżej, na mocy  art. 29a ust. 8 ustawy,  w sytuacji, gdy budynki, budowle lub  ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu, na którym są one posadowione, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku. Tym samym dostawa działek nr 1 i nr 2, na których znajdują się ww. budynek i budowle - stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy - również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Podsumowując, sprzedaż działek nr 1 i nr 2 zabudowanych ww. budynkiem i budowlami, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Oceniając Pana stanowisko w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej działek zabudowanych nr 1 i nr 2 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, uznałem je za prawidłowe.

Natomiast w odniesieniu do dostawy monitoringu zewnętrznego i automatycznego nawodnienia, garażu/wiaty, magazynu, małej architektury, hydroforni, budki grillowej, wskazał Pan we wniosku, że monitoring zewnętrzny i automatyczne nawodnienie oraz garaż/wiata, magazyn/wiata, mała architektura znajdujące się na działkach nr 1 i 2 nie są trwale związane z gruntem, a ponadto hydrofornia i budka grillowa znajdujące się na działce nr 2 nie stanowią budynku, budowli ani urządzenia budowlanego, zatem obiekty te stanowić będą rzeczy ruchome w myśl Kodeksu Cywilnego.

Tym samym, w odniesieniu do ww. ruchomości należy ustalić czy zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Z okoliczności sprawy wynika, że działki nr 1 i 2 i znajdujące się na nich obiekty były wykorzystywane do działalności gospodarczej w ramach spółki cywilnej dłużników, natomiast działalność prowadzona przez dłużników na działkach 1 i 2 nie była zwolniona z VAT. Zatem ww. obiekty nie były wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Tym samym w analizowanym przypadku nie zostanie spełniony co najmniej jeden z warunków, o których mowa art.  43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W konsekwencji powyższego dostawa obiektów w postaci monitoringu zewnętrznego, automatycznego nawodnienia, garażu/wiaty, magazynu/wiaty, małej architektury, hydroforni i budki grillowej znajdujących się na działkach nr 1 i 2 nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy i będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki podatku od towarów i usług.

Zatem Pana stanowisko w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej obiektów w postaci monitoringu zewnętrznego, automatycznego nawodnienia, garażu/wiaty, magazynu/wiaty, małej architektury, hydroforni i budki grillowej, jest nieprawidłowe.

Odnosząc się do sprzedaży działek niezabudowanych nr 3 i nr 4 należy w pierwszej kolejności rozpatrzyć warunki do zastosowania zwolnienia dla dostawy ww. działek wynikające z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Jak wynika z opisu sprawy, dla działek nr 3 i nr 4, wydano decyzje o warunkach zabudowy, zgodnie z którymi są one przeznaczona pod zabudowę. Zatem, działki nr 3 i nr 4, spełniać będą definicję terenów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy. W związku z tym dostawa ww.  działek nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Jeżeli przy zbyciu nieruchomości wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, to należy przeanalizować możliwość zwolnienia dostawy w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

NSA w wyroku z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. akt I FSK 627/12 wskazał, że „zwolnienie, o którym mowa w art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE, a więc również wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u., przysługuje tylko wtedy gdy podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku na skutek ograniczeń i zakazów przewidzianych przepisami dyrektywy lub u.p.t.u., co wynika np. ze związku ze sprzedażą zwolnioną od podatku (por. art. 86 i art. 88 ustawy), a więc nie ma zastosowania, gdy brak odliczenia podatku w poprzedniej fazie obrotu wynika z faktu, że dana czynność w ogóle nie podlegała opodatkowaniu (por. wyrok ETS z dnia 8 grudnia 2005 r. w sprawie C-280/04 Jyske Finanse A/S) oraz gdy podatnik, mając prawo do odliczenia podatku naliczonego, z uprawnienia tego nie skorzystał”.

W wyroku, na który powołuje się Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że ze zwolnienia z VAT nie będzie korzystać dostawa towarów, w stosunku do których podatnik nie odliczył VAT naliczonego z powodów innych niż ściśle określone w art. 136 Dyrektywy 2006/112/WE. Tym samym, przepis art. 136 Dyrektywy 2006/112/WE wskazuje zatem, że w przypadkach, w których przy nabyciu towaru VAT w ogóle nie wystąpił, nie można uznać, że mamy do czynienia z brakiem prawa do odliczenia VAT.

Jak wynika z opisu sprawy, do nabycia działek doszło od osoby fizycznej, dostawa nie podlegała opodatkowaniu VAT, nie była udokumentowana fakturą, udokumentowana została aktem notarialnym kupna-sprzedaży. Nie można zatem uznać, że nie przysługiwało dłużnikom prawo do odliczenia podatku VAT, skoro dostawa nie była objęta tym podatkiem. W takiej sytuacji nie można mówić, że przysługiwało dłużnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu działki lub że takie prawo dłużnikom nie przysługiwało, skoro przy nabyciu działek nie wystąpił podatek VAT, który mógłby podlegać odliczeniu przez dłużników.

Mając zatem na uwadze okoliczności sprawy stwierdzić należy, że dostawa niezabudowanych działek nr 3 i nr 4, nie będzie korzystała także ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, z uwagi na fakt, iż nie został spełniony jeden z warunków, o których mowa w tym przepisie.

Podsumowując, sprzedaż niezabudowanych działek nr 3 i nr 4, będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art.  5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 9 ustawy. Zatem sprzedaż ta będzie opodatkowana wg właściwej stawki podatku od towarów i usług.

Oceniając Pana stanowisko w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży licytacyjnej działek niezabudowanych nr 3 i nr 4 uznałem je za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informuję, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym. Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub  zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w  decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).