Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 22 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej sprzedaży działek. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 grudnia 2024 r. (wpływ 11 grudnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W (…) r. zakupiła Pani wraz z z mężem grunty rolne, działkę o powierzchni (…) ha na obszarze wiejskim.

Pani mąż jest rolnikiem, od (…) r. jest czynnym podatnikiem podatku VAT, natomiast Pani jest osobą fizyczną, która pracuje na podstawie umowy o pracę.

Łączy Panią z mężem współwłasność małżeńska.

W 2021 r. dokonała Pani wraz z mężem podziału tej działki na 4 mniejsze o pow. ok. (…) ha każda. W tym roku zamierza Pani wraz z mężem wystąpić o dalszy podział tej samej działki na 3 działki o pow. również ok. (…) ha, do tej pory nie było to możliwe ponieważ sąsiedzi nie mieli uregulowanych spraw spadkowych. Docelowo ma zostać wydzielonych (…) działek, droga wewnętrzna jest już wydzielona.

Do tej pory uzyskała Pani wraz z mężem decyzję o warunkach zabudowy na (…) działki, na każdej z nich może zostać wybudowany budynek mieszkalny jednorodzinny.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W piśmie z 10 grudnia 2024 r., w odpowiedzi na pytania Organu, wskazała Pani poniższe informacje:

1.Jakie są numery ewidencyjne działek mających być przedmiotem sprzedaży?

Numery działek ewidencyjnych mających być przedmiotem sprzedaży: (…), wydzielona droga wewnętrzna (…), w której każdy kupujący działkę będzie miał udział w wysokości 1/7.

2.W jaki sposób ww. działki były/są/będą wykorzystywane przez Panią od momentu ich nabycia do momentu sprzedaży?

Działki były, są i będą wykorzystywane rolniczo, od momentu nabycia do momentu sprzedaży.

3.Czy wskazane działki były/są/będą wykorzystywane przez Panią w działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą? Jeżeli tak, to prosimy wskazać na czym polegała/polega/będzie polegać ta działalność i w jakim okresie była/jest/będzie wykonywana?

Działalność gospodarcza na ww. działkach, była, jest i będzie, polegała na prowadzeniu gospodarstwa rolnego i użytkowaniu gruntów rolnych zgodnie z przeznaczeniem przez mojego męża. Ja nie wykorzystuje ww. działek w działalności gospodarczej.

4.Czy działki, które zamierza Pani sprzedać, były/są/będą wykorzystywane przez Panią na cele działalności rolniczej? Jeżeli tak, to prosimy wskazać:

a)czy prowadzi/prowadziła Pani gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy zwolniony od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy?

b)czy z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego była/jest Pani zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT?

Działki, które zamierzam sprzedać nie były, nie są i nie będą wykorzystywane przeze mnie na cele działalności rolniczej.

5.Czy działka zakupiona w (…) r. (z której zostały/zostaną wydzielone działki przeznaczone do sprzedaży) była wykorzystywana przez Pani męża w działalności rolniczej, z tytułu której od 2009 r. jest czynnym podatnikiem podatku VAT?

Tak, działka zakupiona w (…) r. była wykorzystywana przez mojego męża w działalności rolniczej.

6.Czy ww. działka zakupiona w (…) r. była/jest udostępniana osobom trzecim na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (np. dzierżawy, najmu, użyczenia itp.)? Jeżeli tak, to czy były/są to umowy odpłatne czy nieodpłatne oraz kiedy i na jaki okres były zawierane?

Ww. działka nie była i nie jest udostępniana osobom trzecim.

7.Czy z ww. działek dokonywała/dokonuje/będzie Pani dokonywała zbiorów i dostaw (sprzedaży) produktów rolnych? Czy też produkty rolne uzyskiwane z przedmiotowych działek przeznaczane były/są/będą przez Panią wyłącznie na własne potrzeby?

Ja nie dokonuję zbiorów i dostaw produktów rolnych. Zbiory i dostawy produktów rolnych dokonuje mój mąż. Uzyskiwane produkty rolne były wykorzystywane przez mojego męża na potrzeby własne oraz do sprzedaży.

8.Czy działki, które zamierza Pani sprzedać, były/są/będą wykorzystywane przez Panią wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT? Jeżeli tak, to prosimy wskazać, do jakiej działalności zwolnionej były/są/będą wykorzystywane przez Panią ww. działki.

Działki, które zamierzam sprzedać są wykorzystywane przez mojego męża w działalności rolniczej.

9.Czy przed sprzedażą działek będzie Pani dokonywała jakichkolwiek czynności/będzie Pani ponosiła nakłady w celu przygotowania wskazanych działek do sprzedaży (np. uzbrojenie terenu, ogrodzenie, wytyczenie dróg dojazdowych do działki, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działek)? Jeśli tak, to prosimy żeby wskazała Pani jakie to będą czynności (nakłady)?

Działka, którą zakupiliśmy z mężem w (…) r., została podzielona/jest w trakcie podziału, na 8 działek; w tym 1 działka to droga dojazdowa. Nie ma możliwości podzielenia działki bez zapewniania drogi dojazdowej do pozostałych działek. Poza tym nie zwiększaliśmy atrakcyjności działek.

10.Czy ogłaszała/będzie Pani ogłaszała sprzedaż przedmiotowych działek w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu bądź podejmowała Pani inne działania marketingowe? Jeżeli tak, to prosimy wskazać jakie?

Nie ogłaszałam i nie będę ogłaszała sprzedaży działek w środkach masowego przekazu oraz nie podejmowałam żadnych działań marketingowych.

11.Czy z potencjalnym nabywcą wskazanych działek była/jest/będzie zawierana przedwstępna umowa kupna/sprzedaży działek? Jeśli tak, to prosimy wskazać:

a)jakie warunki zawiera/będzie zawierać ta umowa przedwstępna sprzedaży, zawarta z nabywcą, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży? Prosimy o szczegółowe opisanie, jakie postanowienia dotyczące planowanej transakcji sprzedaży działek wynikają/będą wynikać z zawartej umowy przedwstępnej (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.);

b)jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umowy przedwstępnej ciążą/będą ciążyły na Pani, a jakie na stronie kupującej? Prosimy o szczegółowe opisanie;

c)czy w ramach ww. umowy przedwstępnej udzieliła/zamierza Pani udzielić jakichkolwiek pełnomocnictw dla kupującego? Jeżeli odpowiedź na pytanie jest twierdząca, to prosimy o wskazanie w jakim zakresie (do jakich czynności) udzieliła/udziela Pani pełnomocnictwa dla kupującego (prosimy o enumeratywne wymienienie zakresu) w związku z zamierzoną sprzedażą działek;

d)czy po zawarciu umowy przedwstępnej strona kupująca na działkach mających być przedmiotem sprzedaży, będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.? Jeżeli tak, to prosimy o podanie jakich?

e)czy nabywca ponosił/będzie ponosić jakiekolwiek nakłady finansowe związane z ww. działkami od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej?

Z potencjalnym nabywcą nie była, nie jest i nie będzie zawierana przedwstępna umowa kupna/sprzedaży.

12.Czy planuje Pani udzielić innej osobie/innemu podmiotowi (np. potencjalnemu nabywcy działek) pełnomocnictwa czy jakiegokolwiek innego umocowania prawnego do działania w Pani imieniu w związku z planowaną transakcją sprzedaży działek? Jeżeli tak, to prosimy wskazać zakres tego pełnomocnictwa, w tym jakie konkretnie czynności będzie podejmował podmiot działający jako Pani pełnomocnik w związku z planowaną transakcją sprzedaży działek (np. wystąpienie o warunki zabudowy, pozwolenie na budowę).

Nie planuję udzielać żadnego pełnomocnictwa oraz innego umocowania prawnego w związku ze sprzedażą działek.

13.Czy działki, będące przedmiotem wniosku, na dzień sprzedaży będą zabudowane czy niezabudowane?

Działki będą niezabudowane.

14.Jeśli wskazane działki będą niezabudowane, to prosimy wskazać:

a)czy w momencie sprzedaży działki te będą znajdowały się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Jeśli tak, to jakie będzie przeznaczenie wskazanych działek wynikające z tego planu oraz z czyjej inicjatywy nastąpiło jego uchwalenie?

Na dzień dzisiejszy jest brak miejscowego planu zagospodarowania, teren inwestycji, w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami jest nieruchomością wykorzystywaną na cele rolne.

b)czy w momencie sprzedaży dla działek będą obowiązywały decyzje o warunkach zabudowy? Jeśli tak, to zgodnie z tą decyzją będą to działki przeznaczone pod zabudowę jakimi obiektami (należy wskazać).

Tak, w momencie sprzedaży działek będą obowiązywały decyzje o warunkach zabudowy i zgodnie z decyzją będą to działki przeznaczone pod zabudowę „budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, w tym wewnętrzną drogą dojazdową”

15.Jeśli ww. działki będą zabudowane, to prosimy o odpowiedź na poniższe pytania:

a)jakie obiekty (budynki/budowle/urządzenia budowalne) znajdują się na tych działkach?

b)jeżeli na ww. działkach znajdują się budynki, to prosimy wskazać, czy są one budynkami w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.)?

c)jeżeli na wskazanych działkach znajdują się budowle, to czy są one budowlami w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane?

d)jeśli na opisanych działkach znajdują się urządzenia budowalne, to prosimy wskazać, czy są to urządzenia budowalne, o których mowa w art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane oraz z jakim budynkiem/budowlą są one powiązane?

e)czy ww. budynki/budowle położone na przedmiotowych działkach zostały nabyte, czy wybudowane przez Panią? Prosimy wskazać datę nabycia lub wybudowania.

f)czy z tytułu nabycia lub wybudowania wskazanych budynków/budowli przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego?

g)czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to prosimy wskazać:

(i)dokładną datę pierwszego zasiedlenia;

(ii)jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części ww. budynków/budowli, to prosimy wskazać w jakiej części?

(iii)w wyniku jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli lub ich części?

(iv)czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków/budowli lub ich części, a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

h)czy ww. budynki/budowle były/są/będą udostępniane przez Panią lub Pani męża osobom trzecim na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (np. dzierżawy, najmu, użyczenia itp.)? Jeżeli tak, to czy były/są/będą to umowy odpłatne czy nieodpłatne oraz kiedy i na jaki okres były zawierane?

i)czy wskazane budynki/budowle były/są/będą wykorzystywane przez Panią lub Pani męża w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

j)czy ww. budynki/budowle były/są/będą wykorzystywane przez Panią wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywane były/są/będą te budynki/budowle, Pani wykonywała /wykonuje? (prosimy podać podstawę prawną zwolnienia).

k)czy ponosiła Pani wydatki na ulepszenie lub przebudowę ww. budynków /budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej danego obiektu? Jeżeli tak, to prosimy wskazać:

(i)kiedy takie wydatki były ponoszone?

(ii)czy ulepszenie budynku/budowli prowadziło do jego/jej przebudowy, tj. dokonania istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany jego/jej wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków jego/jej zasiedlenia?

(iii)czy od wydatków na ulepszenie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego?

(iv)czy po dokonaniu tych ulepszeń budynki/budowle były oddane do użytkowania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej oraz czy w momencie ich dostawy minie okres dłuższy niż dwa lata licząc od momentu oddania tych obiektów do użytkowania po dokonaniu ulepszeń?

Nie dotyczy.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 10 grudnia 2024 r.)

Czy planowana sprzedaż działek, których dotyczy wniosek będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie wyrażone w piśmie z 10 grudnia 2024 r.)

W Pani ocenie, działki które zamierza Pani sprzedać nie powinny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie prowadzi Pani działalności gospodarczej, która zajmuje się sprzedażą działek budowlanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Dostawa towaru mieści się w definicji sprzedaży określonej w art. 2 pkt 22 ustawy.

Zgodnie z tym przepisem:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Należy w tym miejscu zauważyć, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.), zwana dalej k.r.o.

Stosownie do art. 31 § 1 k.r.o.:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W świetle art. 35 k.r.o.:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 k.r.o.:

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 k.r.o.:

Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.

Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 k.r.o.:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów – w rozumieniu art. 7 ustawy – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Należy wskazać, że małżeństwo nie należy do żadnej kategorii podmiotów wymienionych w cytowanym wyżej art. 15 ust. 1 ustawy. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną. Żaden z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przeszkód, aby pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności istniała ustawowa wspólność majątkowa. W konsekwencji, podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu. Autonomiczność prawa podatkowego wyklucza bowiem możliwość interpretacji przepisów, która zakładałaby, że stosunki majątkowe między małżonkami, regulowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mogą kształtować zakres praw i obowiązków podatników podatku od towarów i usług.

Jeżeli zatem przedmiotem dokonywanej dostawy/lub świadczonej usługi jest majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług w okolicznościach wskazanych w art. 15 ustawy będzie ten małżonek, który dokonuje dostawy lub świadczy usługę we własnym imieniu (który jest stroną czynności prawnej) – jako podatnik podatku VAT.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów zauważyć należy, że status podatnika podatku od towarów i usług, wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy podmiot dokonujący transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą.

Jak wynika z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który działa w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności. Natomiast dla stwierdzenia że dla danej transakcji podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług, konieczne jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem osoby fizyczne dokonujące sprzedaży, przekazania lub darowizny towarów stanowiących część ich majątku osobistego (takiego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), nie są zaliczane do grona podatników podatku od towarów i usług.

Konsekwentnie nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z opisu sprawy wynika, że w 2016 r. nabyła Pani wraz z mężem w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej działkę niezbudowaną. Zamiarem Pani jest sprzedaż działek, wydzielonych z ww. działki. Zakupiona przez Panią wraz z mężem w 2016 r. działka, oraz powstałe w wyniku jej podziału działki nr (…) oraz (…) (droga wewnętrzna) były, są i będą wykorzystywane jedynie przez Pani męża w prowadzonej działalności gospodarczej rolniczej, z tytułu której jest on zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Działalność gospodarcza na ww. działkach, była, jest i będzie, polegała na prowadzeniu gospodarstwa rolnego i użytkowaniu gruntów rolnych zgodnie z przeznaczeniem przez Pani męża. Pani nie wykorzystuje ww. działek w działalności gospodarczej. Nie dokuje Pani również zbiorów i dostaw produktów rolnych. Zbiory i dostawy produktów rolnych dokonuje Pani mąż. Uzyskiwane produkty rolne były wykorzystywane przez Pani męża na potrzeby własne oraz do sprzedaży.

Pani wątpliwości dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży ww. działek.

W analizowanej sprawie nie będzie Pani dokonywała sprzedaży majątku, który wykorzystywała do prowadzenia działalności gospodarczej (zbywca – strona transakcji – to wyłącznie Pani mąż, będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej rolniczej, w której wykorzystywał ww. działki przeznaczone do sprzedaży).

Pani przy sprzedaży ww. działek nie wystąpi jako podatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzący działalność gospodarczą.

Podsumowując stwierdzić należy, że z tytułu sprzedaży działek o nr (…) oraz (…) (droga wewnętrzna), nie wystąpi Pani jako podatnik podatku VAT, a sprzedaż ta nie będzie stanowiła u Pani odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej:

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Pani ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) podanym przez Panią w złożonym wniosku. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).