Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją projektu pt.: „...”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w ... (dalej, jako „Wnioskodawca”) jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej funkcjonującym obecnie w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz udzielającym świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zakresie wynikającym ze Statutu oraz umów zawartych z NFZ. Należy nadmienić, iż Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT, rozliczającym się fakturami w kwotach brutto z uwagi na świadczenie usług w zakresie opieki medycznej (PKD 8610-Z-Działalność Szpitali), tj. usług zwolnionych od podatku zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca w dniu 08.11.2024 r. zawarł z Województwem ... umowę nr.: ... o dofinansowanie projektu pt. „...” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla ... 2021-2027 w formie finansowania UE. W ramach realizacji powyższego projektu planowany jest zakup sprzętu medycznego: (...). Ponadto planowany jest zakup usług szkoleniowych dla personelu placówki z zakresu dostępności oraz komunikacji z osobami niepełnosprawnymi oraz szkolenie edukatora w cukrzycy.
Zakupiony sprzęt i usługi szkoleniowe będą w całości wykorzystywany przez Wnioskodawcę w celu udzielania świadczeń zdrowotnych zgodnie z podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy tj. w ramach realizacji PKD 8610-Z. Sprzęt oraz usługi szkoleniowe będą przeznaczone wyłącznie na potrzeby placówki i nie będą wykorzystywane do innych celów, takich jak działalność komercyjna.
Wobec wskazanego stanu rzeczy powstała wątpliwość, czy z uwagi na planowane wykorzystanie zakupionego sprzętu i usług szkoleniowych wyłącznie w ramach świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie ww. ustawy możliwym będzie obniżenie przez Wnioskodawcę należnego podatku VAT o podatek naliczony i wynikający z faktur dokumentujących nabycie wskazanego powyżej sprzętu medycznego i usług szkoleniowych w zakresie realizacji projektu.
Wobec powyższego celem uzyskania jednoznacznej odpowiedzi w zakresie prawidłowego naliczania przez Wnioskodawcę należnego podatku VAT niezbędnym jest uzyskanie interpretacji indywidualnej. Pytanie dotyczy wyłącznie możliwości odliczenia podatku VAT w kontekście realizacji projektu i nie obejmuje innych aspektów związanych z jego finansowaniem.
Pytanie
Czy w przypadku zakupu sprzętu medycznego i usług szkoleniowych dla personelu placówki (szczegółowo wymienionych w części G. poz. 82 niniejszego wniosku) w ramach dofinansowania projektu pt.: „...” ze środków unijnych w ramach działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 2, 3, 4) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych Programu Fundusze Europejskie dla ... 2021-2027 przy założeniu, że wskazany sprzęt i usługi szkoleniowe będą wykorzystywane w całości na udzielanie świadczeń zdrowotnych zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2024.361 z późn. zm.; dalej jako „ustawa o VAT”), możliwym będzie obniżenie przez Wnioskodawcę należnego podatku VAT o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie wskazanego powyżej sprzętu medycznego w zakresie realizacji projektu zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ww. ustawy?
Państwa stanowisko w sprawie
W opinii Wnioskodawcy w przypadku przedstawionego zdarzenia przyszłego nie będzie możliwe obniżenie przez Wnioskodawcę należnego podatku VAT o podatek naliczony i wynikający z faktur dokumentujących nabycie sprzętu medycznego i usług szkoleniowych dla personelu placówki (szczegółowo wymienionych w części G. poz. 82 niniejszego wniosku) w ramach dofinansowania projektu pt.: „...” ze środków unijnych w ramach działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 2, 3, 4) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych Programu Fundusze Europejskie dla ... 2021-2027. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach ogólnych oraz wyrokach sądów administracyjnych dotyczących podobnych projektów unijnych, które wskazują, że brak związku z czynnościami opodatkowanymi wyklucza prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Sprzęt ten i usługi szkoleniowe w całości będą wykorzystywane do udzielania przez Wnioskodawcę do świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowego przedmiotu działalności Wnioskodawcy, tj. w ramach realizacji PKD 8610-Z. Powyższy stan rzeczy wynika z faktu, iż zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2024.361 z późn. zm.; dalej jako „ustawa o VAT”) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.
Przepis ten wskazuje zatem, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a zatem warunkiem sine qua non umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Innymi słowy za niemożliwe zdaniem Wnioskodawcy należy uznać dokonanie odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem towarów i usług, które będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
W przedmiotowej sprawie sprzęt, który planowo ma zostać zakupiony, tj. sprzęt medyczny stanowi sprzęt specjalistyczny, ściśle związany z podstawową działalnością Wnioskodawcy, którą jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach działalności szpitali. Planowany zakup usług szkoleniowych dotyczy specjalistycznych szkoleń dla personelu medycznego.
Zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.
Wnioskodawca jest publicznym podmiotem leczniczym i świadczeń zdrowotnych ( w tym planowo udzielanych z wykorzystaniem ww. sprzętu i przez wykwalifikowany, odpowiednio przeszkolony, personel medyczny) udziela i udzielać będzie wyłącznie w ramach prowadzonej przez niego działalności leczniczej. W konsekwencji chociaż Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług VAT, jakkolwiek udzielanie przez niego świadczeń zdrowotnych jest zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy o VAT. Wobec powyższego zdaniem Wnioskodawcy z uwagi na fakt, iż zakup wskazanego powyżej sprzętu medycznego i usług szkoleniowych nie będzie służył czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT z uwagi na jego wykorzystanie do świadczeń usług zwolnionych, bowiem w całości związany będzie ze świadczeniem usług zwolnionych, a zatem nie będzie możliwe obniżenie przez Wnioskodawcę należnego podatku VAT o podatek naliczony i wynikający z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowego sprzętu i usług szkoleniowych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Według art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Art. 87 ust. 1 ustawy stanowi:
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2 - ust. 6 ustawy.
W świetle art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.
W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – efekty projektu będą wykorzystywane do świadczenia usług zwolnionych z podatku VAT. Zatem, nie zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, jakim jest związek nabywanych towarów i usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W związku z powyższym, nie będą mieli Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi z tytułu realizacji ww. projektu. Tym samym, z tego tytułu nie będzie przysługiwało Państwu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.
Reasumując, nie będą mieli Państwo prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją projektu pt.: „...”, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – towary i usługi nabywane w ramach ww. projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Tym samym, Państwa stanowisko uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu),
na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej
na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).