Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 22 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od dnia (…) 2003 roku. W ramach prowadzonej działalności z własnych środków wnioskodawczyni wybudowała dwukondygnacyjny budynek, który został oddany do użytkowania (…) września 2003 r. Grunt, na którym powstała nieruchomość (działka nr (…) i (…)) znajdował się w użytkowaniu wieczystym (…) z siedzibą w (…) przy ul. (…).

W nieruchomości planowano prowadzić działalność wyłącznie opodatkowaną (sprzedaż detaliczna wyrobów (…) i działalności pokrewne) i tym samym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług Wnioskodawczyni dokonała pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach zakupu materiałów i usług związanych z budową.

W (…) 2003 roku Wnioskodawczyni otrzymała uprawnienie do prowadzenia (…) uzyskując wpis do Rejestru (…) prowadzonego przez (…) i w (…) 2004 osiągnęła pierwsze przychody w zakresie świadczenia usług medycznych. Tym samym od 2004 roku Wnioskodawczyni osiągała jednocześnie przychody opodatkowane podatkiem VAT (prowadzenie apteki) i przychody zwolnione (świadczenie usług medycznych) co spowodowało konieczność stosowania proporcjonalnego rozliczania podatku VAT zgodnie z art. 90 Ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku ze zmianą przeznaczenia nieruchomości, w latach (…) dokonywano stosownej korekty podatku naliczonego i odliczonego, o której mowa w artykule 91 wyżej wymienionej ustawy. W następnych okresach użytkowania w nieruchomości były przeprowadzane jedynie bieżące konserwacje i naprawy nienoszące znamion adaptacji, a podatek VAT rozliczano zgodnie z obowiązującą w danym roku strukturą.

W dniu (…) 2014 r. dokonano przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu za wynagrodzeniem oraz nieodpłatnego przeniesienia własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość na podstawie art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego gdzie stronami umowy była (…) oraz Wnioskodawczyni. W akcie notarialnym ustanowiono jednocześnie nieodpłatną służebność drogową na rzecz każdoczesnych użytkowników wieczystych i posiadaczy działek gruntu przyległych do działek w użytkowaniu wieczystym Wnioskodawczyni. Od tego czasu do chwili obecnej użytkownikiem wieczystym gruntu jest Wnioskodawczyni.

W (…) 2019 roku Wnioskodawczyni sprzedała aptekę jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Apteka jest obecnie prowadzona w tej samej lokalizacji przez inny podmiot gospodarczy. Pomieszczenia, w których znajduje się apteka są wynajmowane przez Wnioskodawczynię podmiotowi prowadzącemu Aptekę na podstawie zawartej umowy najmu. Stosunek powierzchni wynajmowanej do powierzchni całego budynku wynosi (…)%. Umowa najmu jest w trakcie wypowiedzenia i od przyszłego roku w nieruchomości będzie prowadzona wyłącznie działalność medyczna prowadzona przez Wnioskodawczynię.

W związku z planowaną zmianą formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni chce wycofać wybudowaną przez siebie nieruchomość wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu z majątku firmy do majątku prywatnego.

Pytanie

Czy przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego będzie korzystało ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?

Pani stanowisko w sprawie

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi (dalej: ustawa VAT), że opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z artykułem 7 ust. 2 ustawy VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

Ustawa VAT przewiduje jednak szereg zwolnień z opodatkowania dostaw, w tym w art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się dostawę budynków i budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z kolei zgodnie z art. 2 pkt 14 pojęcie pierwszego zasiedlenia oznacza oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Do pierwszego zasiedlenia doszło (…) 2003 roku, a co za tym idzie upłynęły więcej niż 2 lata od tego momentu. Skoro upłynął okres oznaczony w ustawie nie ma potrzeby analizy zwolnienia z podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt. 10a ustawy VAT.

W przypadku podatku od towarów i usług, odmiennie niż w kodeksie cywilnym, w ustalaniu zasad opodatkowania prym wiedzie budynek (lub jego część stanowiąca odrębną nieruchomość albo budowla), a nie grunt. Skoro, co wynika z treści przepisu, nie ma wątpliwości w zakresie zwolnienia dostawy budynku, z tego zwolnienia, niejako „przy okazji” zwalnia się z podatku wartość gruntu, na którym jest posadowiony sprzedawany budynek, co wynika z art. 29a ust. 8 ustawy VAT zgodnie, z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Również w przypadku dostawy budynku łącznie z prawem wieczystego użytkowania gruntu nie dochodzi do odrębnego opodatkowania VAT (budynku i prawa) ze względu na treść art. 29 ust. 9 ustawy VAT, który nakazuje wyłączenie z podstawy opodatkowania dostawy budynku sprzedawanego prawa wieczystego użytkowania wyłącznie w sytuacji oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych. W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należy stwierdzić, że przekazanie nieruchomości na cele osobiste stanowi dostawę towarów. Upłynęły również 2 lata od pierwszego zasiedlenia. Od dnia zasiedlenia budynek nie został ulepszony i tym samym wydatki na ulepszenie nie wyniosły co najmniej 30%. Bez znaczenia pozostaje fakt, że od wydatków na budowę nieruchomości został odliczony podatek od towarów i usług, ponieważ odliczenie tego podatku nie stanowi przeszkody w zastosowaniu zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10.

Tym samym zdaniem Wnioskodawczyni przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawa o VAT” opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Nie każda jednak czynność, która stanowi dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność będzie opodatkowana VAT, jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności z własnych środków wybudowała Pani dwukondygnacyjny budynek, który został oddany do użytkowania (…) 2003 r. Grunt, na którym powstała nieruchomość (działka nr (…) i (…)) znajdował się w użytkowaniu wieczystym (…). Dokonała Pani pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach zakupu materiałów i usług związanych z budową. Od 2004 roku osiągała Pani jednocześnie przychody opodatkowane podatkiem VAT i przychody zwolnione, co spowodowało konieczność stosowania proporcjonalnego rozliczania podatku VAT zgodnie z art. 90 Ustawy o podatku od towarów i usług i dokonania korekty podatku naliczonego.

W dniu (…) 2014 r. dokonano przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu za wynagrodzeniem oraz nieodpłatnego przeniesienia własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość i od tego czasu do chwili obecnej użytkownikiem wieczystym gruntu jest Pani. W (…) 2019 roku sprzedała Pani aptekę jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Pomieszczenia, w których znajduje się apteka są wynajmowane przez Panią podmiotowi prowadzącemu Aptekę na podstawie zawartej umowy najmu. Stosunek powierzchni wynajmowanej do powierzchni całego budynku wynosi (…)%. Umowa najmu jest w trakcie wypowiedzenia i od przyszłego roku w nieruchomości będzie prowadzona wyłącznie działalność medyczna prowadzona przez Panią.

Pani wątpliwości dotyczą zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT do przekazania nieruchomości do majątku prywatnego.

W tym miejscu ponownie należy wskazać, że zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega co do zasady każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Nieodpłatne przekazanie ww. towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane, w sytuacji gdy podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić, że skoro przy wybudowaniu dwukondygnacyjnego budynku przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego, to przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego będzie spełniało definicję odpłatnej dostawy towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, która będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Bez znaczenia pozostaje fakt, że w terminie późniejszym dokonała Pani korekty podatku naliczonego w związku z wykonywaniem przez Panią również czynności zwolnionych z podatku VAT.

W tym miejscu należy wskazać, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może albo być opodatkowana podatkiem VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

1)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

2)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego przepisu wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części istotnym jest ustalenie, kiedy nastąpiło ich pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

W myśl art. 2 pkt 14 ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

1)wybudowaniu lub

2)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania. Zatem aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części, ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich części oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika czy też potrzeby własne osoby fizycznej – bowiem w obydwu przypadkach dochodzi do korzystania z budynku, budowli lub ich części. Zatem w przypadku, gdy po wybudowaniu lub ulepszeniu budynek lub jego część jest wykorzystywany, w tym używany na potrzeby własnej działalności, okoliczność ta powoduje, że ma miejsce pierwsze zasiedlenie tego obiektu.

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Prawo do zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów, będących przedmiotem sprzedaży, nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zatem jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Jeżeli nie zostały spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, przeanalizowania wymaga możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o wyżej cytowany przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

W celu zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

1)towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

2)przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie może przysługiwać dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków lub budowli bądź ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Jednocześnie przepis ten ma zastosowanie również do dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów.

Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stanie się bezzasadne.

Z opisu sprawy wynika, że dwukondygnacyjny budynek został oddany do użytkowania w 2003 r. Jak Pani wskazała we wniosku, w następnych okresach użytkowania w nieruchomości były przeprowadzane jedynie bieżące konserwacje i naprawy.

Zatem należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie doszło do pierwszego zasiedleni opisanej we wniosku nieruchomości, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, i od tego momentu do dnia jej przeniesienia do majątku prywatnego wspólników z pewnością upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Z wniosku nie wynika, że poniosła Pani wydatki na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości co najmniej 30% wartości początkowej.

W konsekwencji zostaną spełnione warunki uprawniające do zastosowania do opisanej transakcji przeniesienia nieruchomości do Pani majątku prywatnego zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Również dostawa gruntu, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, również będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Tym samym Pani stanowisko w zakresie pytania jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym albo opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.