Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w części:

  • uznania za odpłatną dostawę towarów wycofania nieruchomości i samochodów z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników – jest nieprawidłowe;
  • obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w związku z wycofaniem nieruchomości i samochodów z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników – jest prawidłowe;
  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT wycofania Nieruchomości nr 3 z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników – jest prawidłowe;
  • obowiązku korekty odliczonego podatku VAT od wydatków związanych z nabyciem Nieruchomości nr 3 – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

  • uznania za odpłatną dostawę towarów wycofania nieruchomości i samochodów z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników;
  • obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w związku z wycofaniem nieruchomości i samochodów z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników;
  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT wycofania nieruchomości z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników;
  • obowiązku korekty odliczonego podatku VAT od wydatków związanych z nabyciem Nieruchomości nr 3.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 października 2024 r. (wpływ 4 listopada 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X („Wspólnik”) jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”). Wspólnikiem Spółki jest także żona X, Y („Wspólniczka”, dalej łącznie: „Wspólnicy”). Spółka powstała na podstawie uchwały Wspólników Spółki o przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną na podstawie art. 26 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm., dalej: „k.s.h.”). Spółka ma siedzibę na terytorium RP. Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.73.Z). Wspólnicy nie przewidują likwidacji Spółki.

Zgodnie z poczynionymi planami wchodzące w skład majątku Spółki nieruchomości 1-3 oraz 5 i samochody mają zostać przeniesione do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników, a następnie mają zostać wniesione aportem do nowej spółki. Nieruchomość 4 ma zostać jedynie przeniesiona do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników.

W skład majątku Spółki wchodzą między innymi:

  • lokal użytkowy (lokal znajdujący się w budynku wielolokalowym) o powierzchni m2 (zakup bez VAT, dalej: „Nieruchomość nr 1”), kupiony w 2013 r.,
  • lokal mieszkalny (lokal znajdujący się w budynku wielolokalowym) o powierzchni m2 (zakup bez VAT, dalej: „Nieruchomość nr 2”), kupiony w 2015 r.,
  • lokal niemieszkalny (lokal znajdujący się w budynku wielolokalowym) o funkcji pensjonatowej o powierzchni m2 (zakup z 23% VAT, dalej: „Nieruchomość nr 3”), którego wartość początkowa przekracza 15 000 zł, kupiony 29 września 2016 r.,
  • działka zabudowana z domem letniskowym (budynek w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, trwale związany z gruntem) o powierzchni m2 (nieruchomość wniesiona jako wkład niepieniężny przez Wnioskodawcę, dalej: „Nieruchomość nr 4”), wniesiona aportem przez Wnioskodawcę w 2019 r. w ramach czynności zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT,
  • samodzielny lokal niemieszkalny (lokal znajdujący się w budynku wielolokalowym) o powierzchni m2 (zakup bez VAT, dalej: „Nieruchomość nr 5”), kupiona 2021 r. Wszystkie ww. nieruchomości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki, a od ich wartości były dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Wszystkie Nieruchomości wymienione we wniosku, poza Nieruchomością nr 4, zostały nabyte bezpośrednio przez Spółkę jawną. Nieruchomość nr 4, tj. działka zabudowana z domem letniskowym o powierzchni m2, została wniesiona przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny do Spółki jawnej.

W odniesieniu do Nieruchomości nr 1 Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż została ona nabyta od osób prywatnych, transakcja nie podlegała opodatkowaniu VAT.

W odniesieniu do Nieruchomości nr 2 Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż została ona nabyta od osób prywatnych, transakcja nie podlegała opodatkowaniu VAT.

W odniesieniu do Nieruchomości nr 3 Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Spółka dokonała w całości odliczenia podatku VAT. 10-letni okres korekty nie zakończy się przed dniem wycofania Nieruchomości nr 3 z majątku Spółki.

W odniesieniu do Nieruchomości nr 4 Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż została ona wniesiona przez wspólnika do majątku Spółki w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (aportu).

W odniesieniu do Nieruchomości nr 5 Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż została ona nabyta od osób prywatnych, transakcja nie podlegała opodatkowaniu VAT.

Wszystkie nieruchomości były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Nabycie ww. nieruchomości miało miejsce po dniu 2011 r. (tj. po dniu przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną).

Wspólnicy od momentu oddania do użytkowania ww. nieruchomości nie ponosili wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. nieruchomości.

W skład majątku Spółki wchodzą także:

1.samochód A, rocznik 2017, wykupiony z leasingu na podstawie faktury VAT w 2021 r. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Spółka jawna dokonała odliczenia podatku VAT w całości.

2.samochód B, rocznik 2022, kupiony na podstawie faktury VAT w 2022 r., Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Spółka jawna dokonała odliczenia podatku VAT w całości.

3.samochód C rocznik 2012, kupiony na podstawie faktury VAT-marża w 2019 r. Zastosowanie faktury VAT-marża nie pozwalało na odliczenie podatku VAT u Spółki. Wszystkie ww. samochody zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki, a od ich wartości były dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Samochody wymienione we wniosku zostały nabyte bezpośrednio przez Spółkę jawną. Samochody użytkowane były w działalności mieszanej, tj. były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, jak i czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (użytku prywatnego).

Wspólnicy planują wycofanie nieruchomości i samochodów ze Spółki w okresie do 6 miesięcy od doręczenia wnioskowanej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.

Nieruchomości oraz samochody objęte zakresem wniosku nie były wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

W okresie użytkowania ww. pojazdów przed wycofaniem nie było i nie zostanie dokonane nabycie części składowych, które powodowałyby trwały wzrost wartości danego samochodu.

Przeniesienie nieruchomości oraz samochodów do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników nastąpi na podstawie uchwały wspólników o wycofaniu nieruchomości i samochodów ze Spółki. Przeniesienie ww. składników majątkowych nie przyjmie formy umowy darowizny.

Czynność przeniesienia własności nieruchomości 1-3 oraz 5 i samochodów Spółki do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników nastąpi bez jakiejkolwiek odpłatności, tj. zostanie wykonana bez wynagrodzenia.

Przeniesienie własności Nieruchomości 1-3 i 5 oraz wszystkich ww. samochodów ze Spółki na rzecz wspólników nie będzie wiązać się z wycofaniem lub obniżeniem wartości wkładów wniesionych przez wspólników do Spółki. Te składniki majątkowe zostały bowiem nabyte bezpośrednio przez Spółkę. Nieruchomość nr 4, tj. działka zabudowana z domem letniskowym o powierzchni m2, została wniesiona jako wkład niepieniężny przez Wnioskodawcę. Tym samym wycofanie Nieruchomości nr 4 będzie wiązało się z częściowym zwrotem wkładu w formie rzeczowej na rzecz Wnioskodawcy. Częściowy zwrot wkładu będzie równoznaczny ze zmniejszeniem udziału kapitałowego Wnioskodawcy w Spółce. Wnioskodawca jako wspólnik Spółki nie otrzyma z tytułu wycofania Nieruchomości nr 4 żadnych środków pieniężnych.

Na wycofanie Nieruchomości nr 4 z majątku Spółki wyrazi zgodę drugi wspólnik (Wspólniczka). Uchwała w przedmiocie wycofania Nieruchomości nr 4 spełniać będzie przesłanki wynikające z art. 54 § 1 k.s.h. W związku z podjęciem tej uchwały zostanie zmieniona także odpowiednio umowa Spółki.

Po przeniesieniu nieruchomości 1-3 i 5 oraz samochodów do majątku wspólnego (prywatnego) małżonków, wniosą oni niniejsze składniki majątkowe do innej spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Nieruchomość 4 ma zostać jedynie przeniesiona do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników i tam pozostać. W chwili obecnej wszystkie ww. nieruchomości wykorzystywane (użytkowane) są w Spółce dłużej niż 2 lata. Ponadto Wspólnicy nie ponosili wydatków na ich ulepszenie, przekraczających 30% ich wartości początkowej.

Wniesienie aportu nastąpi przy zawarciu umowy nowej spółki. W ww. umowie znajdzie się zapis, że wspólnicy wnoszą do nowej spółki wkład w formie aportu, tj. nieruchomości 1-3 oraz 5 i samochody. Umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Zawarcie umowy spółki jawnej nastąpi tego samego dnia co wycofanie składników majątkowych ze Spółki.

Pytania

1.Czy wycofanie nieruchomości z majątku Spółki, a następnie nieodpłatne przekazanie ich do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów i czy spowoduje po stronie Spółki obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego przekazania nieruchomości?

2.Jeżeli tak, to czy znajdzie zastosowanie zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

3.Czy wycofanie Nieruchomości nr 3 z majątku Spółki i następnie nieodpłatne przekazanie jej do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników będzie powodować skutki w postaci korekty podatku VAT odliczonego przez Spółkę od wydatków związanych z nabyciem Nieruchomości nr 3?

4.Czy wycofanie samochodów z majątku Spółki, a następnie nieodpłatne przekazanie ich do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, w związku z czym po stronie Spółki powstanie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego przekazania składników majątku?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Nieodpłatne przekazanie do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników Nieruchomości nr 3, w stosunku do której przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nieodpłatne przekazanie do majątku wspólnego (prywatnego) małżonków Nieruchomości nr 1-2 i 4-5, względem których Spółka nie miała prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2

Nieodpłatne przekazanie do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników Nieruchomości nr 3 będzie podlegało zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT

Ad. 3

Wycofanie Nieruchomości nr 3 z majątku Spółki i następnie nieodpłatne przekazanie jej do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników nie będzie powodować po stronie Spółki konieczności korekty podatku VAT odliczonego od wydatków związanych z nabyciem Nieruchomości nr 3 na podstawie art. 91 ustawy o VAT.

Ad. 4

Wycofanie z majątku Spółki samochodów A i B, przy których nabyciu przysługiwało prawo, w całości lub w części, do odliczenia VAT naliczonego, a następnie nieodpłatne przekazanie ich do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, w związku z czym powstanie obowiązek zapłaty przez Spółkę podatku od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego przekazania składników majątku.

Wycofanie z majątku Spółki samochodu C, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego (z powodu udokumentowania zakupu fakturą wystawioną w procedurze marży) nie będzie skutkowało obowiązkiem naliczenia podatku należnego przez Spółkę.

Uzasadnienie stanowiska

Ad. 1

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT jest także, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, przekazanie nieodpłatnie, przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.

Zatem, odnosząc powyższe do treści art. 7 ust. 2 ustawy o VAT stwierdzić należy, że skoro Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z Nieruchomością nr 3 - to nieodpłatne jej przekazanie do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z kolei nieodpłatne przekazanie do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników Nieruchomości nr 1-2 i 4-5, względem których Spółka nie miała prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Według art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.wybudowaniu lub

b.ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu można wnioskować, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania. Zatem aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części oraz ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich części oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika. Jak wskazano powyżej, od pierwszego zasiedlenia upłynął okres dłuższy niż 2 lata, oraz nie były ponoszone wydatki na ulepszenie Nieruchomości nr 3.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że dostawa Nieruchomości nr 3 (nieodpłatne przekazanie) będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Podsumowując, z uwagi na fakt, że Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z przedmiotową nieruchomością - to nieodpłatne jej przekazanie do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże, Spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku, ponieważ czynność ta korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Powyższe stanowisko potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDIL2-2.4012.588.2018.1.MŁ.

Ad. 3

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o VAT.

Na podstawie ww. regulacji podatnik jest zobowiązany, co do zasady, dokonać korekty podatku naliczonego w sytuacji, gdy zmienia się przeznaczenie nabytych towarów i usług, np. ze związanych z czynnościami niedającymi prawa do odliczenia na związane z czynnościami opodatkowanymi, czy odwrotnie.

Przepisy art. 91 wprowadzają konstrukcję korekty podatku naliczonego dokonywaną z uwagi na zmianę struktury sprzedaży albo na zmianę pierwotnego przeznaczenia towaru lub usługi (z którą związany jest podatek naliczony). Wprowadzenie procedury korekty związane jest z faktem, że we wspólnym systemie VAT obowiązuje zasada odliczenia niezwłocznego, tzn. następującego z chwilą powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. W tym momencie czasowym związek towaru z danym rodzajem czynności (opodatkowane, zwolnione, mieszane) ma zazwyczaj charakter planowany. Do czasu faktycznego wykorzystania nabytego towaru lub usługi faktyczny związek z danym rodzajem czynności może się zmienić, przekreślając prawo do odliczenia albo uzasadniając dokonanie odliczenia. Jednocześnie przepisy wprowadzają szczególny tryb korekty do wybranych składników majątku. Z uwagi na zazwyczaj wieloletni okres wykorzystania składników majątku zaliczanych do środków trwałych oraz nieruchomości ustawa o VAT przyjmuje zasadę dokonywania cząstkowej i równomiernej korekty w dłuższym czasie (dla nieruchomości przez 10 lat, a dla pozostałych składników majątku przez 5 lat). Regulacje te mają na celu urealnienie odliczenia podatku naliczonego. Ustawa o VAT zakłada bowiem, że środki trwałe (jako dobra o charakterze trwałym) zużywają się w określonym czasie, a nie jednorazowo. W tym też czasie stopniowo konsumowane jest prawo do odliczenia i należy je oceniać w dłuższej perspektywie czasu, a nie jednorazowo.

W przypadku, w którym podatnik zmienia przeznaczenie środka trwałego nabytego (wytworzonego) dla celów działalności opodatkowanej VAT (lub mieszanej) i zaczyna go używać wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych z opodatkowania, ma on zasadniczo obowiązek skorygować odliczony VAT, jeżeli taki został odliczony. Analogicznie powinien postąpić podatnik w sytuacji sprzedaży takiego środka trwałego, jeżeli przy jego nabyciu (wytworzeniu) odliczył VAT naliczony, a przy zbyciu zastosuje zwolnienie z VAT.

W odniesieniu do korekty 10-letniej dotyczącej nieruchomości i następującej w tym okresie zmiany przeznaczenia oraz zbycia środka trwałego ze zwolnieniem z VAT, należy wskazać, że ich skutkiem jest obowiązek dokonania w roku zbycia korekty odliczenia za wszystkie z pozostałych 10 lat okresu korekty, tak jakby w każdym z pozostałych lat odliczenie nie przysługiwało w ogóle.

Spółka skorzystała z przysługującego jej prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem Nieruchomości nr 3.

Wątpliwości w przedmiotowej sprawie sprowadzają się w pierwszej kolejności do stwierdzenia, czy na podstawie art. 91 ust. 1-7d ustawy o VAT Spółka będzie zobowiązana do korekty podatku naliczonego odliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości nr 3 w związku z wycofaniem Nieruchomości nr 3 z majątku Spółki i następnie nieodpłatnym przekazaniem jej do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że korekta, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT, odnosi się do takich towarów, które stanowią u podatnika środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, a także grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto z powyższych przepisów wynika, że podatnik jest zobowiązany do rozpoznania prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie nabycia towarów i usług oraz dokonania ewentualnej korekty tego odliczonego, bądź nieodliczonego podatku w przypadku późniejszej zmiany przeznaczenia nabytych towarów i usług lub zmiany sposobu wykorzystania.

Jak wskazano powyżej, po przeniesieniu Nieruchomości nr 3 do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników, zostanie ona następnie wniesiona do innej spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego (aportu). W konsekwencji Nieruchomość nr 3 nadal będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych, a tym samym nie nastąpi w tym przypadku zmiana przeznaczenia Nieruchomości nr 3, a tylko taka sytuacja rodzi obowiązek dokonania korekty. Zatem w omawianej sprawie wycofanie z działalności Nieruchomości nr 3, nie spowoduje obowiązku korekty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 91 ustawy o VAT, który został odliczony w związku z nabyciem Nieruchomości nr 3.

Ad. 4

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, a także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.

W konsekwencji, mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że:

  • wycofanie z majątku Spółki samochodów A i B, przy których nabyciu przysługiwało Spółce prawo, w całości lub w części, do odliczenia VAT naliczonego, a następnie nieodpłatne przekazanie ich do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów i spowoduje po stronie Spółki obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego przekazania składników majątku,
  • wycofanie z majątku Spółki samochodu C, przy nabyciu którego Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego (z powodu udokumentowania zakupu fakturą wystawioną w procedurze marży) nie będzie skutkowało obowiązkiem naliczenia podatku należnego przez Spółkę.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w części:

  • uznania za odpłatną dostawę towarów wycofania nieruchomości i samochodów z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników – jest nieprawidłowe;
  • obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w związku z wycofaniem nieruchomości i samochodów z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników – jest prawidłowe;
  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT wycofania Nieruchomości nr 3 z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników – jest prawidłowe;
  • obowiązku korekty odliczonego podatku VAT od wydatków związanych z nabyciem Nieruchomości nr 3 – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazanie), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wchodzące w skład majątku Spółki nieruchomości 1-3 oraz 5 i samochody mają zostać przeniesione do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników, a następnie mają zostać wniesione aportem do nowej spółki. Nieruchomość 4 ma zostać jedynie przeniesiona do majątku wspólnego (prywatnego) Wspólników. W odniesieniu do Nieruchomości nr 1 Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W odniesieniu do Nieruchomości nr 2 Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W odniesieniu do Nieruchomości nr 3 Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W odniesieniu do Nieruchomości nr 4 Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W odniesieniu do Nieruchomości nr 5 Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wszystkie nieruchomości były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Lokal niemieszkalny (lokal znajdujący się w budynku wielolokalowym) o funkcji pensjonatowej o powierzchni m2 („Nieruchomość nr 3”), którego wartość początkowa przekracza 15 000 zł, kupiony 29 września 2016 r. Wszystkie nieruchomości były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W skład majątku Spółki wchodzą także:

1.samochód A, Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Spółka jawna dokonała odliczenia podatku VAT w całości.

2.samochód B, Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Spółka jawna dokonała odliczenia podatku VAT w całości.

3.samochód C, kupiony na podstawie faktury VAT-marża. Zastosowanie faktury VAT-marża nie pozwalało na odliczenie podatku VAT u Spółki.

Wszystkie ww. samochody zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki, a od ich wartości były dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Państwa wątpliwości dotyczą:

  • uznania za odpłatną dostawę towarów wycofania nieruchomości i samochodów z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników;
  • obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w związku z wycofaniem nieruchomości i samochodów z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników;
  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT wycofania nieruchomości z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników;
  • obowiązku korekty odliczonego podatku VAT od wydatków związanych z nabyciem Nieruchomości nr 3.

W analizowanej sprawie – co istotne – czynność przekazania nieruchomości i samochodów do majątku prywatnego wspólników będzie mieć charakter nieodpłatny, tj. zostanie wykonana bez wynagrodzenia.

Jednakże, zgodnie z powyższymi unormowaniami, w pewnych ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatną dostawę towarów należy uznać za spełniającą definicję odpłatnej dostawy towarów, która na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z powołanego wyżej art. 7 ust. 2 ustawy, czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, jest także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia pod warunkiem jednak, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów, czynność polegająca na nieodpłatnym przekazaniu należących do majątku przedsiębiorstwa nieruchomości i samochodów na cele osobiste wspólników – w oparciu o przepis art. 7 ust. 2 ustawy – będzie podlegać opodatkowaniu, w sytuacji gdy podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych nieruchomości lub ich części składowych.

W rozpatrywanej sprawie w stosunku do nieruchomości nr 1-2 i nr 4-5 nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie ponosili Państwo także wydatków na ulepszenie nieruchomości, w stosunku do których przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie przysługiwało Państwu także prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia samochodu C. Tym samym, czynność nieodpłatnego przekazania nieruchomości nr 1-2 i nr 5 oraz samochodu C do majątku prywatnego wspólników nie będzie mieścić się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, ponieważ nie będą spełnione wszystkie przesłanki wynikające z tego przepisu. Zatem ww. czynność wycofania ww. nieruchomości i samochodu z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, w związku z nieodpłatnym przekazaniem nieruchomości nr 1-2 oraz nr 5, a także samochodu C przez Państwa na rzecz wspólników, nie będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku VAT od tego nieodpłatnego przekazania.

W analizowanej sprawie należy także rozpatrzeć kwestię uznania za odpłatną dostawę towarów wycofania Nieruchomości nr 3 i samochodów A i B z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania ich do majątku prywatnego wspólników.

Wskazali Państwo, że są czynnym podatnikiem podatku VAT. Wszystkie nieruchomości i samochody zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Nieruchomości były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a samochody były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, jak i czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia Nieruchomości nr 3 oraz samochodów A i B.

W konsekwencji czynność wycofania nieruchomości Nr 3 i ww. samochodów z majątku Spółki i nieodpłatne przekazanie ich do majątku prywatnego wspólników będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy i obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, że planowane przez Państwa wycofanie Nieruchomości nr 3 oraz samochodów A l i B i nieodpłatne przekazaniem ich do majątku prywatnego wspólników będzie stanowiło nieodpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W konsekwencji powyższego będzie to czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy.

Zatem należy stwierdzić, że wycofanie Nieruchomości nr 3 oraz samochodów A i B z Państwa majątku i nieodpłatne przekazaniem ich do majątku prywatnego wspólników, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 7 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy.

W analizowanej sprawie należy rozpatrzeć także kwestię uznania za odpłatną dostawę towarów wycofania Nieruchomości Nr 4 z majątku Spółki i przekazania tej nieruchomości do majątku prywatnego wspólników.

Z opisu sprawy wynika, że wycofanie Nieruchomości nr 4 będzie wiązało się z częściowym zwrotem na rzecz Wnioskodawcy. Częściowy zwrot wkładu będzie równoznaczny ze zmniejszeniem udziału kapitałowego Wnioskodawcy w Spółce. Wnioskodawca jako wspólnik Spółki nie otrzyma z tytułu wycofania Nieruchomości nr 4 żadnych środków pieniężnych.

Transakcja wycofania Nieruchomości Nr 4 z majątku Spółki i przekazania tej nieruchomości do majątku prywatnego wspólników bez wątpienia ma charakter odpłatny. Odpłatność może przybierać różne formy – nie jest konieczne, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Odpłatnością jest więc także np. otrzymanie zwrotu wkładu wniesionego do spółki, w związku z którym przekazujący nieruchomość uzyskuje pewną wymierną korzyść. Zatem wycofanie Nieruchomości Nr 4 z majątku Spółki i przekazanie tej nieruchomości do majątku prywatnego wspólników będzie spełniać definicję odpłatnej dostawy towarów.

Zatem w sytuacji, gdy przedmiotem przekazania są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy.

W konsekwencji, wycofanie Nieruchomości Nr 4 z majątku Spółki i przekazanie tej nieruchomości do majątku prywatnego wspólników w zamian za zwrot wkładu na Państwa rzecz, należy uznać za odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju.

Tym samym oceniając całościowo Państwa stanowisko w części objętej pytaniem 1, należało uznać je za nieprawidłowe.

W analizowanej sprawie należy rozpatrzeć kwestie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT wycofania Nieruchomości nr 3 z majątku Spółki i nieodpłatnego przekazania jej do majątku prywatnego oraz obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w związku z wycofaniem tej nieruchomości i Nieruchomości nr 4 oraz samochodów A i B oraz przekazaniem ich do majątku prywatnego.

Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości spełniających określone w tych przepisach warunki.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z uregulowania tego wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je do użytkowania pierwszemu nabywcy, oddano je w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, bowiem w tych przypadkach doszło do korzystania z budynku/budowli.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków lub budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili dostawy nie minęły co najmniej 2 lata.

Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak wynika z powyższego, prawo do zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów, będących przedmiotem dostawy, nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Mając powyższe na uwadze należy zauważyć, że aby dostawa budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule.

Ponadto należy zauważyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy dla dostawy działek zabudowanych, to należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie może przysługiwać dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stanie się bezzasadne.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W tym miejscu należy wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec tego, przy dostawie budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Co do zasady zatem grunt będący przedmiotem dostawy podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione.

Należy ponadto zauważyć, że w myśl art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Stosownie do art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1048 ze zm.):

Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku, czy też opodatkowanie właściwą stawką podatku VAT, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy względem Nieruchomości nr 3, tj. lokalu niemieszkalnego o funkcji pensjonatowej, nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Z opisu sprawy wynika, że lokal niemieszkalny („Nieruchomość nr 3”), został kupiony 29 września 2016 r., a działka zabudowana domem letniskowym („Nieruchomość nr 4”), wniesiona aportem 27 maja 2019 r. Nieruchomości były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wszystkie nieruchomości wykorzystywane (użytkowane) są w Spółce dłużej niż 2 lata. Wspólnicy nie ponosili wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. nieruchomości.

W konsekwencji powyższego, dla czynności wycofania Nieruchomości nr 3 (lokalu niemieszkalnego) z Państwa majątku i nieodpłatnego przekazania jej do majątku prywatnego wspólników, stanowiącej dostawę towarów, zostanie spełniona przesłanka do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż ww. czynność nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. lokalu minie okres dłuższy niż dwa lata. A zatem czynność nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników Spółki lokalu niemieszkalnego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym, stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy, również dostawa udziału w gruncie, na którym jest posadowiony budynek, w którym znajduje się ww. lokal będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.

W związku z zastosowaniem zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do dostawy Nieruchomości nr 3, bezzasadne jest badanie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a i art. 43 ust. 1 pkt 2, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że czynność wycofania Nieruchomości nr 3 (lokalu niemieszkalnego) z Państwa majątku i nieodpłatnego przekazania jej do majątku prywatnego wspólników, będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy, jednakże korzystającą ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Podsumowując, w związku z nieodpłatnym przekazaniem opisywanej nieruchomości przez Państwa na rzecz wspólników, nie będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku VAT od tego nieodpłatnego przekazania.

W rozpatrywanej sprawie rozstrzygnąłem, że wycofanie Nieruchomości Nr 4 z majątku Spółki i przekazanie tej nieruchomości do majątku prywatnego wspólników w zamian za zwrot wkładu na Państwa rzecz, należy uznać za odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju.

Również w tym przypadku dla czynności wycofania Nieruchomości Nr 4 (działki zabudowanej domem letniskowym) z majątku Spółki i przekazania tej nieruchomości do majątku prywatnego wspólników, stanowiącej odpłatną dostawę towarów, zostanie spełniona przesłanka do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż ww. czynność nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. nieruchomości minie okres dłuższy niż dwa lata. A zatem czynność przekazania na rzecz wspólników Spółki domu letniskowego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym, stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy, również dostawa gruntu, na którym jest posadowiony dom letniskowy będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.

W związku z zastosowaniem zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do dostawy Nieruchomości nr 4, bezzasadne jest badanie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a i art. 43 ust. 1 pkt 2, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że czynność wycofania Nieruchomości nr 4 (domu letniskowego) z Państwa majątku i odpłatnego przekazania jej do majątku prywatnego wspólników, będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy, jednakże korzystającą ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Podsumowując, w związku z odpłatnym przekazaniem Nieruchomości nr 4 przez Państwa na rzecz wspólników, nie będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku VAT od tego przekazania.

Odnosząc się do kwestii obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w związku z wycofaniem samochodów A i B i nieodpłatnym ich przekazaniem do majątku prywatnego, to w opisie sprawy wskazali Państwo, że samochody objęte zakresem wniosku nie były wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego, wycofanie samochodów A i B z Państwa majątku i nieodpłatne ich przekazanie do majątku prywatnego, nie będzie objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż nie został spełniony co najmniej jeden z warunków, o którym mowa w tym przepisie.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że wycofanie samochodów A i B z Państwa majątku i nieodpłatne ich przekazanie do majątku prywatnego będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowaną według właściwej stawki.

Podsumowując, w związku z nieodpłatnym przekazaniem samochodów A i B do majątku prywatnego wspólników, będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku VAT od tego nieodpłatnego przekazania.

Zatem Państwa stanowisko w części objętej pytaniami nr 2 i 4, należało uznać je za prawidłowe.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w części dotyczącej obowiązku korekty odliczonego podatku VAT od wydatków związanych z nabyciem Nieruchomości nr 3 należy zauważyć, że zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ustawy.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy:

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a lub 10c-10g, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10, 10a lub 10c-10g lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

Na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy:

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Szczegółowy sposób dokonywania korekty określa art. 91 ust. 3-9 ustawy.

Zgodnie z art. 91 ust. 3 ustawy:

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

W świetle art. 91 ust. 4 ustawy,

W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

W myśl art. 91 ust. 5 ustawy:

W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Na mocy art. 91 ust. 6 ustawy:

W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

1) opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;

2) zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Zgodnie z brzmieniem art. 91 ust. 7 ustawy:

Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Na podstawie art. 91 ust. 7a ustawy:

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

W oparciu o art. 91 ust. 7b ustawy:

W przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c.

Jak stanowi ust. 7c powołanego artykułu:

Jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje - korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.

W myśl art. 91 ust. 7d ustawy:

W przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Na mocy art. 91 ust. 8 ustawy:

Korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.

Z powołanych przepisów wynika, że podatnik jest zobowiązany do rozpoznania prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie nabycia towarów i usług oraz dokonania ewentualnej korekty tego odliczonego bądź nieodliczonego podatku w przypadku późniejszej zmiany przeznaczenia nabytych towarów i usług lub zmiany sposobu wykorzystania.

Przywołany przepis reguluje kwestie korekty w odniesieniu do towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i ust. 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, że podatnik jest zobowiązany, co do zasady, dokonać korekty podatku naliczonego w sytuacji, gdy zmienia się przeznaczenie środków trwałych (np. ze związanych z czynnościami nie dającymi prawa do odliczenia na związane z czynnościami opodatkowanymi lub na odwrót), wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy lub podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego w wyższej lub niższej wartości niż wyliczona na dany rok.

Ponadto, przepis art. 91 ust. 5 ustawy wprowadza szczególny przypadek dokonywania korekt w sytuacji, gdy podatnik w okresie trwania korekty cząstkowej – tj. w okresie 10 lat w przypadku nieruchomości – zbywa dany środek trwały.

W takich sytuacjach – zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych – przyjmuje się fikcję prawną, że zbyte składniki majątku służą nadal działalności opodatkowanej lub nadal działalności zwolnionej, aż do końca okresu korekty. Jednakże w miesiącu dokonania sprzedaży dokonuje się od razu korekty za wszystkie pozostałe okresy. Korekty dokonuje się w deklaracji za miesiąc, w którym dokonano sprzedaży.

Jeśli transakcja zbycia środka trwałego została opodatkowana, wówczas przyjmuje się, że przez cały pozostały okres korekty towar ten bądź usługa służy w całości transakcjom dającym prawo do odliczenia. Natomiast jeśli sprzedaż była zwolniona, wówczas przyjmuje się, że zbywany środek trwały służy czynnościom niedającym prawa do odliczenia.

Wskazali Państwo, że lokal niemieszkalny („Nieruchomość nr 3”), którego wartość początkowa przekracza 15 000 zł, został kupiony 2016 r. W odniesieniu do Nieruchomości nr 3 Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Spółka dokonała w całości odliczenia podatku VAT. Wszystkie nieruchomości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki, a od ich wartości były dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że będą Państwo zobowiązani w związku nieodpłatnym przekazaniem Nieruchomości nr 3 do majątku prywatnego wspólników, do dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego od wydatków związanych z nabyciem tej nieruchomości, gdyż nie minął jeszcze 10-letni okres korekty licząc od roku, w którym ww. nieruchomość została oddana do użytkowania i wprowadzona do ewidencji środków trwałych.

Na obowiązek dokonania korekty nie wpływa sposób wykorzystania nieruchomości 3 przez podmiot inny niż Wnioskodawca.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie objętym pytaniem nr 3 jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).